International Credit Bromfietser PIER VAN GORKUM LIJDT NEDERLAAG omgekomen Bank ontkent relatie Amerikaanse gokkers Parachutist bij val omgekomen BRAND MAAKT ZEVEN GEZINNEN DAKLOOS Personeel PvdA en SPD discussieerden redde werf in vriendelijker sfeer dan ooit Enfc) dit nig] „Welzijnswerk moet worden doorgelicht” i g een f leurop bloemencheque 1 2 Nationale Raad: Or II M BUITENLAND 19 7 6 BINNEN» MAART EN 2 1 MAANDAG tot stand gekomen ontwerp wordt Aangehouden Doodgeschoten Jong geleerd Nieuwe partij Kaper gedood Zweedse koning Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: 4 o o 0.1 o 0.1 o o o „Verzorgsters” •5 sS.E s it a ÏUmh" (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De Politieke Partij Radicalen gaat akkoord met het in de regering gevonden compromis over de nieuwe wet op de onderne mingsraden. De kerngroep van de PPR verwierp zaterdag in Utrecht alle moties die een afkeuring van het wetsontwerp inhielden met grote meer derheid. De PPR vindt echter wel dat de radicale fractie in de Tweede Kamer tegen zal moeten stemmen, indien bij de behandeling van het wetsontwerp te veel aan het nu veranderd. Verenigd (Van onze redactie binnenland) Volgens ADVERTENTIE ■«i Blijvend kouder WEERRAPPORTEN r Aantal uren zon: 1 tot 7, minima: omstreeks 2 graden, maxima: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 95 percent. WNW WNW W W wzw WNW WNW w w w 9 5 -0 3 2 1 10 In Leiden is een 19-jarige Turk aange houden op verdenking van zijn 36-jarige landgenoot Memis Tank uit Voorschoten zaterdagavond te hebben doodgeschoten. Op een gezellig familie-avondje liep een ruzie over geld uit de hand. Tank meng de zich in de woordenstrijd, waarop de 19-jarige Turk een pistool trok en op korte afstand vijf kogels afvuurde. LIMMEN. De 19-jarige C. A. M. Vink uit Limmen is gisteravond in zijn woonplaats verongelukt. Hij kwam bij het remmen met zijn bromfiets te vallen en werd overreden door een auto. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht.bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 12 12 13 11 14 7 11 13 10 14 4 4 2 3 2 4 4 3 5 3 onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt licht bew. mist sneeuw onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. mist mist motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bew mist onbewolkt half bew. mist onbewolkt W w WNW ONO W WNW w.stil ZW WZW w NNO w.stil WNW N ozo zo w.stil WZW N WZW N w.stil w.stil W WNW ZO ZZW w.stil w.stil ZW ZZW w.stil I doo Iraj woi norr Ans I spf vai kei ter me A* me vle we Mi 10 15 12 18 13 10 7 0 17 7 19 16 15 13 16 16 16 17 15 8 17 17 18 4 13 15 20 xx 21 xx 5 13 4 4 5 3 2 2 -3 0 -2 3 8 0 6 5 13 0 1 7 13 x 5 5 0 0 6 0 3 0 0 3 0 0.4 0 0 0.6 0 0 0 0 0 0 0 o X o o T hoo nati vijf nan nod groi den Am kef» I de ger nie na< val des aai gei raf I koi dei Af] de beA sch err zan mil der Fre we; I reg S ma sta; inc OI di R te te te De Rijkspolitie te Heesch (NB) heeft twee broers uit Oss aangehouden die ervan worden verdacht zaterdagavond een 22-jarige man te hebben neergesto ken. Het gebeurde in een café te Geffen. De man is buiten levensgevaar. der gezinnen weigerde het brandende huis te verlaten. Terwijl de brand in hevigheid toenam, moest een hoofdagent van politie de deur van de woning intrappen om de man te bereiken. Na een korte worsteling slaagde hij er in de man naar buiten te werken. PPR achter wetsontwerp op de ondernemingsraden DEN HAAG-GENEVE De rijksrecherche heeft van de International Credit Bank in Genève papieren ontvangen, waaruit zou moeten blijken dat de berichten over een relatie tussen deze bank en de Amerikaanse gokwereld onjuist of althans onbewezen zijn. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente singen d-Limburg onbewolkt ?rdeen celona •lijn •deaux jssel inkfort nève lainki isbruck penhagen isabon eamo oden .xemburg rdrid alaga allorca linchen .ce slo irijs ome plit tockholm 'enen ürich asa Blanca itanboel .as Palmas lew York 'unis Lthene Zowel Westduitsers als Nederlanders legden sterk de nadruk op het belang van verdere, meer intensieve gesprekken. De SPD zal, evenals andere Westeurope- se socialistische partijen (waaronder de Zweedse) een delegatie zenden naar een PvdA-congres over Europese veiligheid, de Franse socialistenleider Francois Mit terrand wordt in mei in Nederland ver wacht. Op het punt van Europese veiligheid bestaan, aldus mevrouw Van den Heu vel, „wel wat nuanceverschillen”. Over Deze stukken worden gebruikt bij het onderzoek dat de rijksrecherche instelt naar de beweerde relatie die drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, voorzitter van de Stichting tot Exploitatie van Casinos pelen, via de International Credit Bank zou hebben met de Amerikaanse gok- syndicaten. De bank heeft nu, via drs. Van de Kamp, papieren overlegd, die betrekking hebben op rechtszaken die in 1967, 1969 en 1973 zijn gevoerd tegen bladen die deze beschuldiging oorspronkelijk ge publiceerd in hét Amerikaanse Life hadden overgenomen. Deze bladen heb ben, hetzij na een gerechtelijke uit spraak, hetzij via een schikking, de be schuldiging moeten rectificeren, mede op grond van schriftelijke verklaringen van de Amerikaanse justitiële autoriteiten. Naar het ministerie van Justitie de vorige week meedeelde, wordt de offi ciële publikatie van het rapport van de rijksrecherche in de loop van deze week verwacht. Het officieel onderzoek vindt plaats in opdracht van de staatssecreta rissen Hazekamp (Economische Zaken) en Zeevalking (Justitie), die op advies van de Raad voor de Casinospelen de Stichting van drs. Van de Kamp vorig jaar aan wezen als exploitant van de Casino’s die vanf september in Neder land zullen gaan draaien. Drs. Van de Kamp, die in een gesprek met de beide staatssecretarissen zelf om het onderzoek van de rijksrecherche had gevraagd, zei ons gisteravond te hopen Partijvoorzitter en oud-bondskanselier Willy Brandt drukte zich zaterdag op een persconferentie aanzienlijk voorzich tiger uit dan mevrouw len van den Heuvel: Wij zijn tevreden met het ver loop van de „openhartige, kameraad schappelijke en constructieve” bespre kingen, wij verwachten zeer veel van het vervolg van deze besprekingen, waarvoor afspraken zijn gemaakt. Mevrouw Van den Heuvel sprak over „zeer vriendschappelijke maar zeer openhartige besprekingen, waarbij moei lijke problemen niet uit de weg zijn gegaan en kritische vragen zijn gesteld die af en toe tot pittige discussies heb ben geleid.” Kennelijk in verband met de berich ten over het feit, dat de oud-bondskan- Een tweeeneenhalf jarig kind heeft zich zaterdagmiddag meester gemaakt van een half volle fles jenever, en die leeg gedronken. De ouders vonden het kind in bewusteloze toestand naast de lege fles. In het ziekenhuis werden de nodige maatregelen getroffen. Omdat het kind gezond was, liep het drinkgelag goed af. Het avondblad „Aftonbladet” heeft gisteren koning Karl Gustav van Zwe den verweten de bepalingen van de grondwet overtreden te hebben door het afleggen van een „politieke verklaring”. De koning, die momenteel in de VS is, had vrijdag op een persconferentie voor Amerikaanse journalisten gezegd in principe gekant te zijn tegen het ont wikkelen van kernenergie en dat hij slechts op bevel eventueel een nieuwe kerncentrale officieel in gebruik zou stellen. Fractieleider Bas de Gaay Fortman zei „het wetsontwerp geen 6- maar een volle 7 te geven”. Volgens De Gaay Fortman „heeft de PPR gescoord ten behoeve van een gedemocratiseerd be drijfsleven”. PPR-minister Boy Trip (wetenschapsbeleid) sprak van een „con structief, moedig en realistisch voorstel”, al gaf hij toe dat er nog altijd grote verschillen zijn met het progressieve programma uit Keerpunt ’72. Volgens AMSTERDAM (ANP). Nederlandse en Westduitse socialisten zijn het over een groot aantal vraagstukken nog steeds niet geheel eens. Maar de sfeer waarin deze vraagstukken worden besproken lijkt, althans in vergelijking met die van enige tijd geleden, aanzienlijk beter. Dit is gebleken uit de besprekingen die delegaties van de PvdA en SPD vrijdag en zaterdag in Amsterdam hebben gevoerd. dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. IFleuroplnterfloragarandeert uwbestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag Europese problemen (de vorming van een economische en monetaire unie, de bevoegdheden van het Europees parle ment, de rol van de Europese topconfe renties, de dreiging van het ontstaan van een directoraat etcetera) bestaat „een grote mate van eensgezindheid. De SPD staat „iets positiever” tegenover het rap- port-Tindemans (over een tegen 1980 te vormen Europese unie) dan de PvdA „die er vraagtekens bij plaatst”. Over ontwikkelingshulp, aldus Willy Brandt, „is men het niet geheel eens,” maar „misschien is de mate van overeenstem ming groter dan tot nu toe werd aange nomen.” Wat betreft de defensie leggen beide partijen „wat andere accenten” en over de vraag hoe de economische crisis en gevolgen daarvan moeten worden be streden, had de SPD „ten onrechte” een bepaalde indruk van het Nederlandse beleid. Maar of deze indruk geheel was weggenomen, en beide partijen thans dezelfde opvatting huldigen, werd niet duidelijk. In totaal zijn vier woningen uitge brand en hebben drie andere waterscha de opgelopen. Van de zeven dakloos geworden gezinnen zijn er twee in het rampenhotel ondergebracht, de rest heeft onderdak gevonden, bij familie. Sinds gisteren heeft Italië er een ul- terst-linkse politieke partij bij, de ma oïstisch georiënteerde „Arbeidersbewe ging voor het Socialisme”. In Milaan, waar de oprichtingsvergadering plaats vond, kozen 391 gedelegeerden Salvatore Toscano, in 1968 een van de kopstukken in het Italiaanse studentenverzet, tot partijsecretaris. De partij heeft als eerste doelstelling „eenheid onder de marxis- en-leninisten”. Toen in 1972 de banken het vertrou wen in het bedrijf opzegden en de besprekingen met de voornaamste schul deisers nog volop in gang waren, wierp het personeel eén nieuw wapen in de strijd door aan te kondigen, dat men bereid was dagelijks een half uur langer te werken zonder enige vergoeding. Het psychologisch effect van dit aanbod was dusdanig, dat de meeste schuldeisers be reid bleken om het nog anderhalf jaar te proberen. Na die eerste periode van anderhalf jaar is de termijn nog eens anderhalf jaar verlengd en nu zijn alle schulden afbetaald en staat de werf er niet ongunstig voor. dat de voor hem positieve uitkomst van het onderzoek even veel publiciteit zou krijgen als de aanvankelijk negatieve berichten rond zijn persoon. „Ik heb het rapport steeds met vertrouwen tege- moetgezien”, aldus drs. Van de Kamp. In de liquidatie van de ICB is sinds afgelopen vrijdag in een nieuw stadium gekomen. Voor het Hof in Genève kregen de vertegenwoordigers van de crediteu- van de ICB gelegenheid zich uit te spreken over het vorrstel van de be windvoerders tot afwikkeling van de vor- ordeningen. Dit voorstel houdt in dat kleine spaarders (tot -een tegoed van 5000 Zw. frs. alles terugkrijgen. Grotere schuldeisers zoudien 17 percent van hun vordering toegewezen krijgen, maar in elk geval 5000 Zw. frs., met daarnaast een claim op de uiteindelijke opbrengst van de verkoop van de activa waar onder Warmelo. Tijdens de zitting bleek, dat nog slechts enkele crediteuren, die niet meer dan ongeveer 2 percent van de vorderin gen op hun naam hebben, zich tegen dit voorstel verzetten. Deze regeling zal, zo wordit in Genève vernomen, binnen en kele weken definitief zijn. seller bij een vorige gelegenheid niet in staat was geweest haar te ontvangen, verklaarde zij „met zeer veel plezier” een uitnodiging van Willy Brandt voor een bezoek aan Duitsland te hebben aanvaard. Een grote nederlaag leed de PPR- dissident Pier van Gorkum. Dit voorma lige Tweede-Kamerlide van de radicalen kon zich in het geheel niet verenigen met het nu tot stand gekomen wetsont werp. „Dit verandert niets aan de machsverhoudingen. Ja zeggen tegen dit wetsontwerp betekent je neerleggen bij de bestaande verhoudingen, namelijk dat sluitingen, fusies en ontslagen gewoon door kunnen gaan. Als we dit aanvaar den slikken we alles in wat de PPR sinds haar oprichting over dt economi sche orde heeft gezegd”. Van Gorkum pleitte feitelijk voor het uit de regering stappen van de PPR. om via het veroorzaken van een crisis en de daaruit voortvloeiende verkiezingen de kiezers zelf te laten uitmaken wat zei ervan vinden. Van Gorkums ideeën kregen echter geen steun. Een motie waarin de afkeu ring over het regeringsbeleid werd uit gesproken kreeg hooguit 10 van de 100 kerngroepleden achter zich. Van Gor kum kreeg ook felle kritiek van zijn partijgenoten op de boycotactie die hij vorige week tegen het werk van de ondernemingsraden uitriep. Hij leidt het Informatiecentrum On dernemingsraden, een bureau bestaande uit ondernemingsraadsleden die lid van de PPR zijn en de ondernemingsraden van advies dient. De kerngroep sprak er grote afkeuring over uit dat Van Gor kum in de publiciteit gedaan heeft alsof de PPR als partij achter die boycot staat. Bas de Gaay Fortman had het uiteindelijk over de „partij van binnen uit kapot willen maken”. DEN HAAG (ANP). Alle perso neelsleden van de scheepswerven A. Vuyk en Zn. in Capelle a. d. IJssel heb ben van hun directie een gouden tientje en een oorkonde gekregen ter herden king van het feit, dat de surseance van betaling, die drie jaar geleden aan het bedrijf werd verleend, eind 1975 werd opgeheven. De directie van Vuyk wilde hiermee vooral haar erkentelijkheid be tuigen aan de werknemers, aan wie het niet in de laatste plaats te danken is, dat de scheepswerf door een moeilijke peri ode van haar bestaan heenkwam. LELYSTAD (ANP). Bij het para chutespringen nabij het vliegveld van Lelystad is zaterdagmiddag de 30-jarige P. Dick uit Arnhem om het leven geko men. Er bevonden zich vijf parachutis ten in een vliegtuig. Zij zouden afsprin gen met als doel een van tevoren ge markeerd veldje. De dertien bewoners wisten op tijd te ontkomen, maar een kostganger yan één Nadat dé eerste had gesprongen op de daarvoor aangegeven hoogte, waren nummer twee en drie aan de beurt om tegelijk een zogeheten vrije val te ma ken. Het slachtoffer heeft tijdens de ë.'ije valsprong waarschijnlijk de hoogte uit het oog verloren en te laat zijn parachute geopend. De man is te pletter gevallen. Een bejaardenverzorgster en een kraamverzorgster hebben gisteren tege nover de Haagse politie bekend op 10 januari een 86-jarige vrouw te hebben bestolen. De beide vrouwen hielpen de bejaarde vrouw, toen zij onwel gewor den was. De bejaardenverzorgster deed boodschappen voor haar, en nam ƒ1200 uit de tas. Later op de dag kwam ze terug met de kraamverzorgster, waarna de vrouw in bed gestopt werd, zodat „de verzorgsters wat konden ruimen”. Ver volgens pakten zij voor vervoer naar eigen huis levensmiddelen, sigaretten, twëe schilderijen, bestek en een spaar bankboekje met dertienduizend gulden in. Een bevriende rechercheur miste la ter de schilderijen, en startte een buur tonderzoek, waarbij al spoedig de aan dacht viel op de twee verzorgsters. Eind 1975 had minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de Nationale Raad gevraagd enkele gedachten op papier te zetten omdat het aantal subsidie-aanvragen nog steeds toeneemt, terwijl de beschikbare budgettaire middelen relatief steeds minder groeien. Hij vond het noodzake lijk. dat juist ook het „veld” zich bezint op het onderkennen en aangeven van prioriteiten. Volgens de raad is het heel goed mogelijk om het doorlichten van de werksoorten en werkvormen snel uit te voeren met inschakeling van de nodige mankracht van buitenaf en uit de i stellingen zelf. Dat zou niet één keer moeten gebeuren, maar zal regelmatig moeten terugkeren. „Zonder de resulta ten van deze doorlichting blijven de te nemen maatregelen te globaal en is systematische afweging onmogelijk. Af weging op de hand is een te grof en daardoor te kostbaar middel, zeker nu het meer gaat om bijstellingen en ver fijningen dan om het globaal en snel opbouwen van welzijnsvoorzieningen”, aldus de raad in haar rapport aan mi nister Van Doorn. AMSTERDAM (ANP). Bij een brand in de Smitstraat te Amsterdam zijn gisterochtend zeven gezinnen dak loos geworden. Even na vieren is de brand uitgebroken in een huis op de eerste etage, vermoedelijk als gevolg van een ontploffende gaskachel. Nog voordat de brandweer was gearriveerd stond het pand tot en met de zolderetage in lich terlaaie, waarna de brand oversloeg op ernaast gelegen woningen. «si Bij d? brand gisterochtend brandden vier woningen volledig uit en liepen er drie waterschade op. Op de toto worden twee kindeten door een buurtbewoner en een agent in veiligheid gebracht. MAANDAG 1 MAART 1976 zon- en maanstand Zon op 7.26 uur onder 18.20 uur Maan op 7.10 uur onder 19.16 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 4.12 uur en 16.21 uur Laagwater 12.15 uur en uur bp DEN HAAG (ANP). De Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn is bereid om na te gaan of de overheidsgelden voor welzijnsvoorzieningen nog wel juist worden besteeed. De doorlichting zal de „zwakke schakels” in het pakket van voor zieningen moeten aantonen. Aan de hand van de resultaten hiervan kan volgens de raad uitgemaakt worden welke voorzieningen moeten worden uitgebouwd, welke pas op de plaats moeten maken en welke moeten worden afgebouwd. Daardoor zou tevens ruimte kunnen ontstaan voor nieuwe activiteiten, zo heeft de raad meegedeeld. De kerngroep sprak duidelijk uit dat men eigenlijk best tevreden was met het bereikte resultaat. Dit wetsontwerp was het maximale wat we in deze situatie konden bereiken, zo was de algemene indruk. Volgens partijvoorzitster Ria Beckers was aan de drie basiseisen van de PPR voldaan. Die eisen betroffen de invloed van de ondernemingsraad op de benoeming van de directeur, de garantie dat de ondernemingsraad alle informatie over het bedrijf kan krijgen en de toezegging dat ook de positie van de Raad van Commissarissen zal worden herzien. C r» r« 7! 6 5 6 4 4 2 7 6 2 2 Een Colombiaanse vliegtuigkaper heeft zijn aktie tegen een binnenlands ver keersvliegtuig gisteren met de dood moeten bekopen. De man, gewapend met een revolver en een mes, had zich van het tweemotorige toestel meester ge maakt kort nadat het in Turbo, 550 kilometer ten noorden van Bogota, was opgestegen voor een vlucht naar Medel lin. Hij dwong de vlieger tot een landing in Chirigodo, waar hij een losgeld van 00.000 dollar eiste, maar de 15 passagiers vrijliet. Daarop vloog hij door naar Me dellin, met alleen de twee vliegers als gijzelaars aan boord. Toen het toestel in Medellin landde, schoot de politie de banden lek, bestormde het vliegtuig en schoot de kaper met een nekschot dood. In Utrecht is zaterdagmiddag onder auspiciën van VARA’s-Ombudsman be sloten tot de oprichting van een lande lijke organisatie ter behartiging van de belangen van degenen die leven van een arbeidsloos inkomen (ontvangers van bijstandsuitkeringen). Binnen twee maanden zal de organisatie formeel worden opgericht. Trip is het een wetsvoorstel dat een realistische kans heeft aangenomen te worden. Bas de Gaay Fortman vond dat de PPR niet de samenwerking in het kabi net mag opzeggen „Als wij om dit wetsontwerp uit de regering stappen be tekent dit een motie van wantrouwen aan onze bewindslieden die uit het vuur hebben gesleept wat mogelijk was. Dat zou een terugslag zijn voor de progres sieve beweging”. De PPR-minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, Harry van Doorn, zei dat de ambtenaren voor lopig buiten deze regeling voor onderne mingsraden zullen vallen. Hij wil dat voor de democratisering binnen de over heid een speciale regeling komt. „We hebben met dit voorstel een grotere stap gedaan dan we eigenlijk als kleine partij konden claimen”. Zowel De Gaay Fortman als Van Doorn waarschuwden ervoor dat de PPR niet te veel tegelijk moeten willen. Van Doorn: „Het is gevaarlijk de indruk te wekken dat wij geweldige drammers zijn”. De Gaay Fortman: „We moeten niet alles in één kabinetsperiode tegelijk willen bereiken”. De 30-jarige Joegoslaaf Jurah Justa- ment uit het Westduitse Gelsenkirchen is zaterdagqchtend in een ziekenhuis in Groningen overleden. Hij was die och tend in Midwolda met zijn auto tegen een boom gebotst. De 25-jarige H. C. M. Jahach uit Valkenburg is in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt in de gemeente Wijlre. De man botste met een persone nauto op een stilstaande bestelwagen en reed vervolgens tegen een muur aan de andere kant van de weg. In Ledeacker (gemeente Boxmeer) is in de nacht van zaterdag op zondag de 18-jarige leerling-verpleegster C. van Vught uit Ryckevoort overreden. Het ongeluk gebeurde toen zij ’s nachts op straat wandelde. Zondagochtend is zaj in een ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. Gisterochtend is in Drunen de 39- jarige W. Damen uit Waalwijk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een boom. De man was op slag dood.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2