CORRUPTIE BIJ SCOTLAND YARD Zaïre erkent volksrepubliek Angola LUCHTJE HEMDJES MET EEN Verrassing in kabeljauwoorlog: NOORDSE RAAD KIEST Griekse minister ZIJDE VAN IJSLAND bij v.d. Stoel Teheran wenst Britse gijzeling internationale geldmarkt Spion voor Russen pleegde zelfmoord Arabisch fonds om Egypte financieel bij te springen opgelost KNUTSELHOEKJE SCHULD AAN SOVJET-UNIE IS ENORM STROEF EMMEN Onthullingen over ingenieur van Mobil Carnavalsdoden Marihuanavangst door nico Igscheepmaker 3 MAANDAG (Van onze speciale verslaggever, Carl Breyer). ers” iden jten ;erd irtij >od ing nigd inder i be- nde- n de i een van twee meel KOPENHAGEN (DPA-AFP-Reu- ter). Het presidium van de Noordse Raad heeft gisteren in Kopenhagen in het visserijgeschil tussen Ijsland en Groot-Brittannië onverwacht scherp de zijde gekozen van IJsland en terugtrekking van de Britse fregatten uit de wateren rond het eiland geëist. BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 MAART 1976 Guerrilla-oorlog tegen Rhodesië neemt toe io ludt Drs. P. van ge- NORMAN REES de Het publiek stond aandachtig te kijken; Het gebouw stond te branden als stro. Men rookte een shagje of dure sigaar; Men dronk eens een pils of cointreau. Degenen die aankwamen, hoorden: „Het is een politiebureau”. Ze wierpen een blik op de vlammenzee En zeiden gerustgesteld: „O”. Dan moest ik het laatste stuk tremmen. Maar de trem liep vast op wat tractor» Die al het verkeer deden stremmen. Dat tochtje van mij naar Emmen Ver liep dus bepaaldelijk stroef. We maakten wel vorderingen Maar stilstaan was wel zo vaak troef. Daarom ging ik terug met een zeilboot. Ik zat een dag klem in de roef. Dus toen ik uiteindelijk thuiskwam, Was mijn logboek geslonken tot: „Oef”. Het slinkrijm aldus: heeft die vond esto- ffen. nge- irige loten oten. i een eng- p de i op leeft aakt die het t de i de t het !elag pleegd, kort voordat een Texaanse krant zou uitkomen met het bericht dat hij 30 jaar lang industriële spionage had be dreven voor de Sovjet-Unie. Londense Soho hadden verlaten en in de zakken van Yard-officieren waren verdwenen. verklaring is afgeweken van de tot nu toe gevolgde koers om in vraagstukken van buitenlandse politiek en verdediging geen standpunt in te nemen. Griekenland wil tegen 1980 lid zijn van de Europese Gemeenschappen. De regering in Athene wil geen langere overgangstermijn tot het volledige lid maatschap, dan de jongste leden (het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Dene marken) van de EEG hebben gehad. Justa- rchen ais in och- tegen ui- ma- iwe- aan, lats- itore eken tot irste ■xis- 39- i het auto slag leeft ver- lood met van ge- 550 was del- ding van ;iers Me als 1 in de en od. eeft we de het ng”. is, zoor in ant- hij uwe zou 1. M. n zijn tn bij vallen een tege- >p 10 bben n de iwor- deed ƒ1200 m ze larna t „de Ver- naar ■tten, oaar- ilden e la- >uur- aan- Na lang overleg, waarbij ook de mi nisters van buitenlandse zaken van de vijf Noordse landen (Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Finland en Ijsland) waren betrokken, nam het plenum van de raad een aanbeveling aan de Scandi navische regeringen aan waarin gezegd wordt dat het gebruik van de rijkdom men van de zee „de basis vormt van het bestaan van het IJslandse broedervolk”. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Twee topfiguren uit het Britse Scotland Yard zijn in hun buitenhuizen van hun bed gelicht en naar de gevange nis overgebracht. Ze worden be schuldigd van het aannemen van zwijggeld van porno-koning Ja mes Humphreys. Deze Humph reys werd enige teijd geleden in Nederland gearresteerd omdat hij de minnaar van zijn vrouw Rusty naar het leven had ge staan. De conferentie zal worden voorgezeten door de gouverneur van de centrale Iraanse bank, Hassan-Ali Mechran, en worden geopend door minister van Eco nomische Zaken en Financiën Hoesjang Ansari. De beschuldigingen tegen Virgo en Drury komen na intensieve speur tochten van de Yard in de afgelopen twee jaar. Ze werden door de opper ste chef van de Yard, Sir Robert Marks, op gang gebracht nadat Hum preys had laten doorschemeren hoe steekpenningen zijn porno-rijk in het Intussen groeit in verschillende landen in Zuidelijk-Afrika de vrees dat een oorlog in Rhodesië ook het einde van het regime-Moboetoe in Zaire en de regering-Kaoenda in Zambia zou kunnen betekenen en dat deze landen commu nistisch zouden kunnen worden. BOGOTA (UPI). De Colombiaanse politie heeft kortgeleden in het noord westen des lands in één klap 80 ton Marihuana in beslag genomen. Volgens een zegsman betekent dit een nationaal record en „misschien wel de grootste vangst ooit ter wereld”. De marihuana bevond zich op een afgelegen boerderij waar 14 man, onder wie een Amerikaan, werden gearresteerd. Ik wilde een dag uit vissen In de buurt van het stadje Emmen. Ik stapte daarom in mijn auto Maar die wou opeens niet meer remmen. Daarom nam ik eerst maar de stoom trein; Afgelopen week nog had Sir Ro bert Marks verklaard dat 400 politie officieren de Yard hadden verlaterf sinds hij de zuiveringsactie was be gonnen- Virgo had zich op zijn 58e uit de dienst teruggetrokken, nadat hij de Yard van 1937 tot 1973 had gediend. Drury had zich met schande over laden door met porno-koning Hum preys en zijn vrouw Rusty naar Cy prus mee te gaan. Humpreys zit nu voor acht jaar in de gevangenis. Be halve Virgo en Drury, werden het vroegere hoofd van de afdeling „obs cene publikaties”, Moody, en met hem nog negen andere officieren en oud-officieren van de Yard, gearres teerd. Iedereen die van rijmen en dichten houdt zonder zijn hemdje op te lichten, kan „Ons Knutselhoekje” bestellen door 5,90 over te maken op gironummer 2476900. Stichting BZZToH Teater, Stille Veerkade 7 in Den Haag. Om te bewij zen dat het allemaal minder moeilijk is dan u vreest, heb ik ook een groeirijm en een slinkrijm gemaakt: Blijkbaar zonder succes is de Britse speciale gezant, lord Greenhill, vrijdag vanuit Salisbury naar Londen vertrok ken. Hij had twee uur lang met minis ter-president Ian Smith en één uur lang met Joshua Nkomo van de gematigde ANC gesproken. Zijn verzoek om ook met vertegenwoordigers van de radicale vleugel van de ANC te kunnen praten, werd door aanhangers van bisschop Abel Muzorewa van de hand gewezen. De Egyptische president riep voorts op tot een hervatting van de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten in Genè ve met de aanwezigheid van de Palestij- nen, om een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten te bereiken. „Stap voo stap oplossingen hebben nu geen kans van slagen. Het doel is een defini tieve oplossing en die kan niet worden gevonden zonder de Palestijnen. omdat het hun probleem is, en niet de Golan of de Sinai”, aldus Sadat. In München werden onlangs „T-shirts” getoond met een luchtje. Geen ongewassen hemdjes, maar shirts waaraan de fabrikant een kunstmatig geurtje gaf, zoals sinaasappel (gedragen door het meisje links) of chocolade (rechts). Ook perzik is verk', ijgbaar. Het belangrijkste slachtoffer van deze zuiveringsactie is het vroegere, hoofd van de afdeling moordzaken van de Yard, Wally Virgo, drager van h uit erdag leente •sone- en en in de ïr) is ïg de van Het ts op zij in ingen Afrika (Namibië) en Angola neemt de bezorgdheid over de komende ontwikke ling met de dag toe. Honderden vluchte lingen die vastzaten tussen de fronten van Cubaanse troepen aan de ene kant (die van de MPLA) en Zuidafrikaanse soldaten aan de andere kant (waar an dere onafhankelijkheidsbewegingen van Angola vechten), worden nu al sinds enkele dagen naar Windhoek gebracht om van daaruit naar Portugal te vliegen. Niemand is echter bereid de minstens 7000 vluchtelingen te helpen die niet meer de Portugese nationaliteit bezitten. Zij moeten achterblijven. Er bestaat vrees dat deze mensen slachtoffer van en bloedbad zullen worden als de Zuid afrikaanse troepen definitief vertrokken zullen zijn. SOUTHBURY (Reuter, DPI). Nor man Rees, als ingenieur een vooraan staande figuur in de Amerikaanse olie- industrie, heeft gisteren zelfmoord Volgens Sadat hebben de Verenigde Staten een belangrijke rol te spelen bij het bewerkstelligen van vrede i n het Midden-Oosten. Maar „noch de Verenig de Staten noch enig ander land kunnen iets doen als de Arabieren hun verant woordelijkheden als de oorspronkelijke belanghebbenden niet op zich nemen.” Hierbij doelde hij klaarblijkelijk op Sy rië. Over Syriës bemiddeling in Libanon zei het Egyptische staatshoofd dat dat land zowel de christelijke als moham medaanse partij in de burgeroorlog wa pens had geleverd. En „toen Syrië de wapenleveranties stopzette, eindigde de oorlog”. Sadat zei bezorgd te zijn over berichten In elk geval probeert president Mo- boetoe thans nadat hij jarenlang de guerrillabeweging van Holden Roberto heeft gesteund zijn eigen huid te redden. Hij was dit weekeinde in Braz zaville samen met dr. Agostinho Neto van de MPLA die de Volksrepubliek Angola heeft uitgeroepen om daar op uitnodiging van president Arien Ngoeabi over een erkenning van het MPLA- regime in Loeanda te praten. De twee leiders besloten dat Zaire en de Volksre publiek Angola hun „broederlijke be trekkingen” zullen normaliseren. Ook aan de grens tussen Zuidwest- CAIRO (UPI,Reuter). De Egyptische president Sadat heeft gisteren de schepping van een Ara bisch fonds, dat de sukkelende eco nomie van zijn land moet steunen, aangekondigd. Op een persconfe rentie voor zijn vertrek uit Koeweit na een negendaagse rondreis door zes golfstaten, deelde Sadat mee dat verscheidene van deze landen in het fonds zullen zijn vertegenwoordigd. Ook zullen internationale deskun digen en adviseurs, onder wie een aantal van de Wereldbank, hun medewerking verlenen. Egypte zal het fonds een volledig beeld schil deren van de toestand van de Egyp tische economie, aldus Sadat. JOHANNESBURG. Engelands laatste poging om een vreedzame oplossing voor het probleem-Rhodesië te vinden is mislukt. In plaats daarvan is een enorme guerrilla-activiteit vanuit Mozambique begonnen. Rhodesische veiligheidsmachten doodden gisteren opnieuw 17 „terroris ten”. Ook vier Rhodesische soldaten lieten het leven. Bovendien ontplof ten de laatste acht dagen acht landmijnen. Vier leden van de strijdmach ten werden gewond en twee zwarte burgers kwamen om het leven. in Londen dat een massamoord in een dorpje aan de grens zou hebben plaats gevonden „absolute onzin” zijn. Deson danks hecht de Britse regering blijkbaar toch meer waarde aan de verhalen var de uit het Rhodesische leger gedeserteer de Tom McCarthy die zegt ooggetuige geweest te zijn van een massamoord op ongeveer 60 inwoners van het dorp waar guerrillastrijders een geldinzameling hielden. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken werd McCarthy over de gebeurtenis ondervraagd. Niemand van de gesprekspartners wil de achteraf iets over het resultaat zeg gen. Waarnemers geloven echter dat niets bereikt werd en dat lord Greenhill naar Engeland terugkeerde met de op vatting dat de belanke regering in Rho desië geenszins bereid is om de regering aan de zwarte meerderheid over te dra gen. Joshua Nkomo zei dan ook achte raf: „De crisis is dichtbij”. De Sunday Times in Johannesburg komt tot de conclusie dat Rhodesië eer der bereid is om een oorlog in Zuidelijk- Afrika te riskeren dan toe te geven aan de eisen van de zwarte meerderheid. Een bewijs daarvoor zou zijn dat Rhodesi sche veiligheidsmachten vorige week gu errillastrijders tot over de grens in Mo zambique achtervolgden en daar ten minste 24 zogenoemde terroristen dood den. Als reactie daarop werden door het Frelimo-bewind 16 Rhodesische spoor- wegmannen gearresteerd. Inmiddels verklaarde de Rhodesische regering dat de beweringen van een blad Er moeten daarom bijzondere maatre gelen worden getroffen om te verzeke ren dat deze rijkdommen niet worden uitgeput. Volgens de raad verhindert de aanwe zigheid van Britse marine-eenheden in de IJslandse wateren een vreedzame op lossing van het visserijconflict. De Britse oorlogsschepen moeten daarom worden teruggetrokken. Sadat heeft een bezoek gebracht aan Koeweit, Saoedi-Arabië, Oman, de Vere nigde Arabische Emiraten, Bahrein en Qatar. Saoedi-Arabië heeft Egypte 300 mil joen dollar verstrekt, Aboe Dhabi 150 miljoen. Het Egyptische deficit bedraagt meer dan vijf miljard dollar. De verlie zen door het conflict met Israel de afgelopen acht jaren bedragen ongeveer veertig miljard dollar. De militaire uitgaven voor 1976 zijn iets minder dan drie miljard dollar ter wijl de staatssubsidies ter handhaving van de prijs voor de eerste levensbe hoeften bijna ëën miljard dollar bedra gen. De onderhandelingen met de Sovjet- Unie over delging van de militaire schuld zijn nog niet afgesloten. Sadat zei verder dat een week geleden een Russisch schip met „onbelangrijke” voorraden in Egypte was aangekomen. Hij ging er niet verder op in, maar Moskou heeft herhaaldelijk geweigerd aan Egypte wapens te leveren die het in de oorlog van 1973 met Israel had verlo ren. RIO DE JANEIRO (AFP). Op de etrste dag van het beroemde carnaval in Rio de Janeiro, gerekend van zaterdag 18 uur tot zondag dezelfde tijd, zijn 29 feestgangers om het leven gekomen. Van officiële zijde werd meegedeeld dat er 2934 mensen in het ziekenhuis werden opgenomen wegtns acute alcoholvergif- tiging, wonden opgelopen bij vechtpar tijen en diverse ongelukken. De gevangenen hadden wapens geëist plus een helicopter om van het eiland weg te komen. Na langdurige onderhan delingen gingen zij er mee akkoord dat de bewaker zou worden ingeruild voor een vrijwilliger van de politie. Nadat het als gevaarlijk bekend staande duo de bewaker had vrijgelaten, slaagde de vrijwilliger erin eveneens de benen :e nemen. Daarop werden de gedetineerden overmeesterd. dat Syrië mogeiijk de aanwezigheid van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de Golan, dat na mei niet verlengt, met als resultaat het risico van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. „Als Syrië dit doet om Egypte in verle genheid te brengen is het Syriës verant woordelijkheid.” Maar „als Israel Syrië aanvalt moet Egypte zijn verplichtingen nakomen en de Syrische zijde kiezen,” aldus Sadat. Ook ten aanzien van het nieuwe poli tieke en militaire verbond tussen Syrië en Jordanië was Sadat gereserveerd. „Er wordt iets bekokstoofd tussen de twee landen dat ik niet kan begrijpen. Egypte kan dergelijke dingen niet goedkeuren of aanvaarden.” „Dichten kun je leren, alleen handlei dingen zijn schaars”, zegt Gerrit Komrij in zijn Woordje vooraf in het boekje „Ons Knutselhoekje”, waarin Drs. P met versvormen dartelt. Een poëziecursus, noemt Komrij het ook nog, terwijl Drs. P spreekt van plezierdichten en zegt dat de eis die men aan de plezierdichtkunst behoort te stellen, is: het zo onderhou dend mogelijk hanteren van een strikte vorm, zonder dat het produkt „naar de lamp riekt”. Drs. P behandelt in „Ons Knutsel hoekje” oude en nieuwe versvormen. De oude zijn de limerick, het sonnet, de ballade, de clerihew, het ollekebolleke, het acrostichon-telestichon, de triolet, de pantoum, de villanelle, het ruilrijm en het hoekvers. Van Drs. P zelf zijn de raldaldee, het groeirijm en het slinkrijm, en het zou mij ook niet verbazen als de prik, het potje en de anastichon aan zijn eigen brein ontsproten waren. Ook ver denk ik hem van het dubbel stichacros- tichon. Van zijn eigen bijdragen aan de ple zierdichtkunst ben ik het meest gechar meerd van het groei- en slinkrijm. In het groeirijm krijgen de rijmwoorden steeds een letter erbij (in P’s eigen voorbeeld: oom - room - chroom - schroom), in het slinkrijm gaat er steeds een letter af (stro, coin-treau, bu-reau. o). Ik citeer nu het groei rijm van Dn. P: Hij was dan wel geen familie Maar het meisje noemde hem „oom”. Zij gebruikten iets in en stil café; Zij een cola, hij koffie met room. Toen reden ze weg in een automobiel Met veel zoef en bekleding en chroom. En in’t bos deed hij nare dingen bij haar Maar hij deed ze met enige schroom. De Deense minister van buitenlandse handel, Ivar Nörgaard. die verantwoor delijk is voor Noordse aangelegenheden, trachtte echter tegenover de pers deze opvatting echter te erzwakken. „De raad heeft zich alleen gewend tot de Noordse regeringen”, zei hij. Politieke waarnemers verwachten dat Groot-Brit tannië deverklaring van de raad als een belediging zal opvatten. De vergadering van de raad, waar aan 78 afgevaardigden en ongeveer 40 ministers deelnemen, heeft twee dagen voornamelijk de visserijkwestie behan deld. Socialistische en communistische leden hebben enkele malen getracht een nog scherpere veroordeling aangenomen te krijgen. Premier Geir Hallgrimsson van IJsland bood gisteren opnieuw aan onder handelingen met Groot-Brittannië te voeren. Hij stelde een overgangsperiode voor waarin de IJslandse visserijgrens beperkt is tot honderd zeemijl in plaats van tweehonderd, de grens die IJsland vorig jaar oktober eenzijdig had vastge steld, aldus het persbureau Ritzau. Hall grimsson neemt ook deel aan de 24ste vergadering van de Noordse Raad, die zaterdag is begonnen en op 4 maart eindigt. Politieke waarnemers in Kopenhagen menen dat de Noordse Raad met deze TEHERAN (AP). Iran wil hoofdstad Teheran maken tot een inter nationale geldmarkt. Het heeft daartoe vijftig vooraanstaande bankiers en fi nanciers uit de Vtrenigde Staten uitge nodigd de vestiging te bespreken van het grootste financiële centrum tussen Lon den en Tokio. Aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie staat David Roc kefeller van de Chase Manhattan Bank. DEN HAAG (ANP). De Griekse minister voor coördinatie en planificatie heeft zaterdag minister mr. Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) ingelicht over de Griekse plannen voor een lid maatschap van de Europese Gemeen* schappen. De Griekse minister Panayotis Papaligouras die eerder deze week Brus sel en Luxemburg bezocht verklaarde zaterdag op een persconferentie in Den Haag dat hij met de Nederlandse minis - ter besproken had hoe Griekenland het lidmaatschap van de EEG moet zien te verkrijgen. een koninklijke onderscheiding en 25 keer in zijn roemruchte carrière dr zijn bazen met lof geciteerd. Virgo was in zijn dagen hoofd van het zenuwcentrum van de Yard, die zich met misdaad bezighoudt. Verdo vende middelen, pornografie, valse paspoorten, illegale immigranten, fraude enz. Interpol, de FBI, de Franse Sureté; het was allemaal zijn terrein. De andere topfiguur die nu achter slot zit is Kenneth Drury, jarenlang commandant van de zoge noemde Flying Squad. Rees heeft 20 jaar gewerkt voor de oliemaatschappij Mobil. De in Dallas verschijnende Times-Herald bracht het bericht dat Rees had toegegeven sinds 1942 in ruil voor duizenden dollars aan de Russen informatie te hebben ver schaft over de Amerikaanse technologie op oliegebied. Hij was een deskundige op het gebied van drukvaten, metallurgie en pijpleidingen. Volgens de Texaanse krant heeft Rees toegegeven dat hij de Russen jarenlang waardevolle inlichtingen heeft verschaft, iets wat hij de laatste jaren echter was gaan betreuren. „Ik was een sympathisant van het communisme, hielp ze (de Russen) in de tweede wereldoorlog en heb me op de een af andere manier nooit daarvan kunnen losmaken” citeert de krant Rees. De FBI (federale recherche) zou Rees op het spoor zijn gekomen en hem hebben geprest op te treden als dubbel spion, wat hij vanaf 1971 tot vorig jaar zou hebben gedaan. In Washinton wilde de FBI wél beves tigen dat zij weet had „van de contacten van Rees met buitenlandse functionaris sen in de Verenigde Staten”. De dienst zou hem daarover een aantal keren hebben onderhouden. Rees werkte van 1944 tot 1965 bij Mobil. In 1950 zou hij een bij Mobil nieuw ontworpen katalytische omvormer voor de olieindustrie aan zijn Russische contactpersonen hebben toegespeeld. Het betrof hier een nieuw proces waarmee een grotere hoeveelheid petroleum uit ruwe olie kon worden vrijgemaakt. Het staat vast dat Rees nog een wan hopige poging heeft gedaan om de Ti mes-Herald van publicatie te weerhou den. Een zegsman voor de krant ver klaarde dat daar bij een dermate be langrijk verhaal niet op kon worden ingegaan. Rees overleed door een kogel in het hoofd, afgevuurd uit zijn eigen revolver. Volgens de politie is zelfmoord nagenoeg zeker. LONDEN (AFP). De gijzeling in de Parkhurst-gevangenis op het Britse ei land Wight, waar twee geestelijk one venwichtige gedetineerden een cipier on der bedreiging met messen vasthielden, is door de politie gisteren even voor middernacht met een list opgelost. De gedetineerden konden worden ontwa pend en zijn weer ingesloten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3