Respect voor discussie-inbreng van bewoners Gort- en Bloempap MELKUNIE Kennemer Zwem Club wacht op nieuwe subsidieregeling Kees Rosenhart overtuigend hield zilveren Bachvertolker jubileumfeest Dit weekeinde twee grote vechtpartijen UW MELKMAN VAKMAN ffffff 8 cl korting QHorna W. D. Wiljouw uit Velsen-Noord veertig jaar correspondent „Ons Genoegen Haven Werkgroep Europaplein overhandigt lijvig rapport aan wethouder Roozen Uit Grootmoeders tijd: HOLLANDSE KAASFONDU „IJmuider Courant” Duizenden regels voor NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 MAART 1 MAANDAG 5 Deze week door Jan van Dam Relatie Advies STROOMGROEP STOP KALKAR PROTESTEERT Respect ^cekroc^F DE GEKROONDE HAMER W'5 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) vermeldt eveneens te JOHAN VAN KEMPEN HAARLEM. Overweldigend was de belangstelling voor het laatste zondag- middagconcert van de door Kees Rosen hart verzorgde Bachserie. Dit klavecim- belrecital betekende tevens de definitie ve sluiting van het Bisschoppelijk Mu seum, waarin ook de voorgaande concer- niet dikwijls gehoorde Toccata BWV 913 ten steeds hebben plaatsgehad. de politiek en het kerkelijke maatschappelijke leven. Wethouder Roozen toonde zich na de in ontvangstneming van het rapport bij zonder verheugd met deze inbreng in de IJmuiden, Noordzee; discussie van dte kant van de pleinbewo- ners. „Er is hard aan gewerkt en ik heb het grootste respect voor wat de werk groep ter tafel heeft weten te brengen. Wel moet u”, zo waarschuwde de we thouder op voorhand, „er rekening mee hoüden dat u één van de betrokken groepen bent. De Stichting Eigen Wo- ningbezit, de winkeliers en de gemeente spreken in deze zaak uiteraard ook een woordje mee”. Correspondent W. D. Wiljouw achter zijn schrijfmachine. Breestraat 24, Haarlem Tel. 312243 Enige jaren geileden werd de heer Wiljouw door zijn arts geadviseerd het allemaal iets kalmer aan te doen, welke wenk wel degelijk als een waarschuwing diende te worden opgevat. Hij trok zich dan ook geleidelijk uit het organisatiele- ven terug en stelde tevens zijn zetel in de gemeenteraad voor een opvolger be schikbaar. Onderwijl werd door hem ook de pensioengerechtigde leeftijd be reikt, zodat hij zich thans in feite alleen nog maar bezighoudt met zijn corres pondentschap voor de krant. VELSEN. Tweemaal dit weekeinde moest de Velsense politie uitrukken om vechtende mensen uit elkaar te halen Allereerst zaterdagavond in een soos in Driehuis en ongeveer 15 minuten later in een bar in IJmuiden. VELSEN-NOORD. Bij de familie Wiljouw uit Velsen-Noord wordt er nog dikwijls met een glimlach vol begrip aan herinnerd dat de dochter des huizes destijds op haar huwelijksdag verwonderd meende te moeten vaststellen: „Hé, ik heb vandaag voor het eerst de hele dag m’n vader gezien!”. Och, dat komt ervan wanneer een hoofd van het gezin zich na afloop van zijn dage lijkse werkzaamheden bij Van Gel der nog aan talrijke andere functies wijdt, die betrekking hebben op de politiek en het kerkelijke en „Laten we”, zo stelde hij voor, „met alle betrokkenen, eventueel uitgebreid In T kunt u op maandag-, dinsdag- en I woensdagavond a.s. onbeperkt J eten met diverse garnituren voor I f 9,— per persoon De wethouder, die meedeelde dat het Europaplein „altijd een warm plekje in het hart van de Heemskerkse gemeente raad en in dat van mij in het bijzonder heeft behouden”, benadrukte dat de in het rapport verwoorde ideeën wellicht niet voor de volle honderd percent te realiseren zouden zijn. HEEMSKERK. Wethouder H. J. M. Roozen van Heemskerk heeft vrijdag middag het door de werkgroep Europa plein vervaardigde bewonersrapport „Het Europaplein geen blik waardig?” in ontvangst genomen. In dit rapport wor den, zoals wij reeds eerder meldden, de plannen om het plein te overkappen door de onwonenden falikant van de hand gewezen. Daarnaast gaat de hecht doortimmerde studie uit van een uitbrei ding van het winkeloppervlak met 1500 in plaats van de voorgestelde 2500 vier kante meters, en wordt niet in de laatste plaats gepleit voor een transformatie van het plein tot woonerf. Door dit alles onderhoudt de heer Wiljouw ook in Velsen-Noord de beste relaties en over het algemeen weten de bestuurders van verenigingen en organi saties hm direct te vinden, wanneer zij iets in de „IJmuider Courant” geplaatst willen zien. Voorzitter M. Verhijde mocht onder het flinke aantal belangstellenden tevens begroeten de oud-leden G. Edel en G. Emmelkamp, die van de oprichting af deel hebben uitgemaakt van „Ons Ge noegen”. De heer Edel, 78 jaar en ver- blijvend in Huis ter Wijck, was met de heren Kooiman en De Man oprichter van de kaartclub, die in het vroegere bedrijfsrestaurant van Hoogovens haar onderdak vond. Daarna werden pavil joen Watervliet en thans.,De Meerpaal” het domein- Voorzitter Verhijde maakte van dit feestgebeuren gebruik om een twaalftal leden, die een meerjarig lidmaatschap hadden, met een herinnerngsspeld te tooien. Namens de dienst Sport en Re- creatie van Velsen bood L. van der Lugt de felicitaties aan en voor de „V.A.K.” deed dit voorzitter M. J. Goris. Beiden overhandigden een enveloppe met ca deaubon. Afgewisseld met kienspel kon den de klaverjassers zich verder uitste kend vermaken bij de muziek van het Kennemer Duo. Voor „Ons Genoegen” werd het een geslaagd feest. Het bleek voor beide kanten een nut tige relatie, want omdat de heer Wil jouw in die tijd bij de vishallen admini stratieve werkzaamheden verrichtte, „hoorde hij wel eens het een en ander”, zoals dit heet. Geen wereldschokkende feiten weliswaar, maar toch allemaal gebeurtenissen die de lezers van de „IJ- muider Courant” wel interesseerden. Dit Een en ander tot grote vreugde van zijn echtgenote, die nu eindelijk eens gezelligheid van haar man kan onder vinden- De heer Wiljouw zegt zelf: „Och, ik weet best dat mijn humeur thuis soms op het nulpunt stond en ik be schouw het ais een wonder het allemaal zo lang te hebben volgehouden. Maar ik heb nu eenmaal altijd met het grootste plezier voor de krant gewerkt”. Sindsdien heeft de heer Wiljouw on getwijfeld vele duizenden regels voor onze krant geschreven, zij het dan ook tegen een inmiddels verhoogd tarief. Hij bleef tot 1938 in IJmuiden wonen en verhuisde daarop als getrouwd man naar Velsen-Noord. Het correspondentschap werd eveneens naar dit deel van de gemeente verplaatst en sindsdien houdt hij de redactie nauwkeurig op de hoogte met alles wat hier gebeurt. En omdat Velsen-Noord zich in een druk sport- en verenigingsleven mag verheugen, kost het hem betrekkelijk weinig moeite onze chauffeur bijna dagelijks een dikke en veloppe met kopij ter hand te stellen. VELSEN-NOORD. De Klaverjas- club „Ons Genoegen” in Velsen-Noord heeft vrijdagavond voor eenmaal de tra ditie van de gebruikelijke kaartavond doorbroken om in gebouw „De Meer paal” haar vijfentwintigjarig bestaan te kunnen vieren met haar leden, dames en vertegenwoordigers van zusterverenigin gen. Kings LynnDnestrovskiy, Victory, IJmuiden, Belfast; Merurius, IJmuiden, Lerwick; Scol En terprise, Ala; Weis, Bremen; Brigit Maersk, Yokohama; Dart, Londen; Rewi, IJmuiden, Porsgrun; BRinda, IJmuiden, BEVERWIJK. De Kennemer Zwem Club wacht met smart op de in wer- kingtreding van de nieuwe gemeentelij ke subsidieregeling voor zwemverenigin gen. Tijdens de jaarvergadering zei voorzitter dr. J. Boelen, dat de gemeente reeds jaren bezig is een nieuwe subsidie regeling voor de zwemverengingen te ontwerpen, omdat deze ten opzichte van andere sportverenigingen financieel ern stig in het nadeel zijn. Van vorderingen heeft de KZC, aldus de voorzitter, tot dusverre echter nog niets gemerkt: „Wil het wedstrijdzwemmen en waterpolo niet helemaal onbetaalbaar worden, dan zal de gemeente toch haast moeten ma ken. Nu al wordt het maximaal haalba re uit de leden geperst”. Betreurenswaardig vond de voorzitter het, dat op het verzoek om een aanvul lende subsidie in het 5000 belopende begrotingstekort over 1974 beschikbaar te stellen, van gemeentewege nog nim mer een reactie is ontvangen. Het geheel of gedeeltelijk wegwerken van dit tekort klemt temeer, nu de vereniging zich door de bouw van een clubhuis extra in de schulden heeft moeten steken. Het stemde de voorzitter tot vreugde, dat de KZC er ondanks deze extra belasting in geslaagd is, het afgelopen boekjaar met een sluitend saldo te beëindigen.De be- Dit alles is ook met de heer W. D. Wiljouw ongeveer een halve eeuw het geval geweest, zoals onder meer be stuurslid van een aantal Oud Katholieke organisaties, het woonwagencentrum „IJmond”, de woningstichting „Velsen”, het Koningin Wilhelminafonds, het slachthuis „IJmond” en de Velser Sport stichting. Voorts is hij, als vertegen woordiger van de Partij van de Arbeid, nog twaalf jaar lid geweest van de Velsense gemeenteraad. Voor al deze verdienstelijke activiteiten werd hij in 1970 onderscheiden met de ere-medaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau. Wij herinneren hier even aan omdat het maandag 1 maart veertig jaar zal zijn geleden dat de heer Wiljouw offi cieel als correspondent van de „IJmuider Courant” werd aangesteld. In die tijd was Sjoerd Baarda nog chef-redacteur van ons blad en de jeugdige Wiljouw, goed ingevoerd bij de plaatselijke vere nigingen, had reeds verschillende ver- slagjes bij hem ingeleverd. Alles nog „pro deo” en uitsluitend met de bedoe ling bij wijze van public relations het nieuws van deze verenigingen in de krant te krijgen alles werd de heer Baarda eveneens gemeld en op een dergelijke manier zag deze weliets in zijn jeugdige medewer ker en hij bracht hem dan ook al spoedig bij de hoofdredactie ter sprake. Met als resultaat dat Wiljouw 1 maart 1936 officieel als correspondent bij de „IJmuider Courant” werd aangesteld. Tegen een honorarium van twee cent per geplaatste regel. De vechtpartij bij de soos ontstond toen enkele mensen buiten vernielingen begonnen aan te richten. De leden van de soos namen dat niet, waarna er enkele harde klappen over en weer vie len. Het gevecht zette zich later binnen in de soos voort, waarna de politie de zaak uiteen sloeg- Er werden drie arres taties verricht. Ongeveer een kwartier later moest de politie optreden bij een vechtpartij in een IJmuidense bar, waar eveneens en kele harde klappen vielen. Er viel één gewonde. De man had hechtwonden in het gelaat, twee blauwe ogen en een gezwollen lip. Rosenhart had als openingswerk de niet dikwijls gehoorde Toccata BW V913 gekozen; een compositie van interessante structuur, waarin de melancholieke be zonkenheid n een bevrijdende opge wektheid elkaar zeldzaam goed in even wicht houden. Zoals we van Kees Ro senhart gewend zijn, werd zijn Bachspel een overtuigende muzikale causerie, waarin bij een steeds vasthouden van de gerote lijn geen enkel detail werd verwaarloosd. Zo ook in de aansluitend gespeelde vier Preludia en Fugae uit Wohltemperiertes Klavier II, waarin op welke manier dan ook soms monu mentaal en zwaar en dan weer licht en spels altijd iets verteld wordt dat op zijn minst de moeite waard te noemen is. In Rosenharts vertolking werd de kracht van de inhoud en ook de klank schoonheid van deze geniale composities onderstreept. Zijn geïnspireerde weergave van de tweede Engelse Suite, met de magistrale inleiding en aangrijpende Sarabande, bracht dit recital, de Bachserie én het bestaan van het Bisschoppelijk Museum op stijl volle wijze tot een einde. Sommen; Gruvo, Zaandam; Tournaline, Bremen, IJmuiden; Salvator, Bergen; IJ muiden; Kossou, Lehavre; Victoria sant; Brunsbuttel; Stienbukk, Letreport; Par- kesgate, Rochester, IJmuiden; Nicole, Milos, IJmuiden; Ciudad De Manzinales, Antwerpen; Tsugaru Maru, Monrovia, IJmuiden; Balticborg, Halmstad, Zaan dam; Casimir le Quellec, R. dam; Mag dalena, Rundvik, Zaandam; Nassauborg, Halmstad, Beverwijk; Jupiter Bremen. Zondag vertrokken Tor Anglia, Immingham; Brinda, Whithby; IJmuiden; Kate, Polle; Birgit, Mearsk, Middelsbrough; Yogjakarat, Huil; Frederiks Hughes, Colchester; Aat V, Bary; Armadae, St. Maarten; Worlt Nautulis; Us Golf; Margareyta Smiths, Swansea, IJmuiden; Weiss, Bremen; Sal vator, Bergen; IJmuiden; Fridel Kins- linn; IJmuiden; Kemrix, Rochester, IJ muiden; Aiea, Kleipeda; Inger Goten borg, IJmuiden; Wildenbeest, Cont. Plat, IJmuiden; Vladimir, R.dam. MAANDAG GEARRIVEERD: Rabka Zdroj, Gdynia; Wildebeest, Cont. Plat, IJmuiden; Heelsum, Glascow. Whitby; Tor Brittan Gothenburg; Geor ge Vieljeux, Le Havre; Ilias; Cadiz-, Subro Viking, Gr. Yarmouth, Zaandam; Wildenbeest, Cont. Plat, IJmuiden; Ken- rix, Poole, IJmuiden. Zaterdag vertrokken: Eumaeus, Swansea; Blockland, Bre men; Pauline Brinkman, IJmuiden, Poole; General Zhdanov, Terneuzen; Jet Barge 3, Rotterdam; Audacia, IJmuiden, Colcester; Mia, IJmuiden, Solvesberg; Prince Maru, 7, Gothenburg; Wildebeest, IJmuiden, Cont. Plat; Ventura, IJmui den, Poole; Lynx, Stavanger; King Al fred, Zeebrugge; Arona, Hamina; Petro- lina-1, Gibraltar; Dunvegan Head, Lon den; Frederik Hughes, Colchester; Tor Britannia, Gotenborg; Rimo-F, Coldiz, IJmuiden. Zondag gearriveerd: Aiea, Kleipeda; Friedel, Rochester; IJ muiden; Ectonia, Guness; Capacity, Ca lais; Holland, Grangemouth; Gonzales li nes, Montrea; Gaasterdijk, Hamburg; met de gemeente Beverwijk en de win keliers aan de overzijde van het plein, rond de tafel gaan zitten om een voor tedere belangengroep aanvaardbaar plan uit te werken. Uw rapport zal zeker niet in bureauladen verdwijnen: misschien kunnen we hieruit wel een gezamenlijk plan distilleren, waarin iedereen wat van zijn gading vindt”. Met deze gang van zaken ging de werkgroep, die bij monde van Frits Veldmeijer nog liet weten weinig be zwaren tegen de in het rapport geopper de ideeën te verwachten, volledig ak koord. De werkgroep, ontstaan na een hoor zitting waarin door de gemeente en de Stichting Eigen Woningbezit informatie over de uitbreidingsplannen voor het winkelcentrum werd gegeven, heeft vier maanden aan het nu uitgebrachte rap port gewerkt. De werkgroep ziet het resultaat van haar intensieve studie als een tussentijdse afronding, waarbij zij zich voorstelt in de toekomst nog diverse goed gefundeerde aanvullende verslagen te publiceren. De zeventien leden tellende werk groep, die bijzonder veel steun heeft gehad aan de vijfde jaars student bouw kunde Frits Veldmeijer, spreekt in haar rapport de mening uit, dat het woonerf- idee ook moet worden uitgevoerd als de geplande winkeluitbreiding geen door gang mocht vinden. „Aan de leefbaar heid van het plein”, zo stelt de groep, „moet zonder meer iets verbeterd wor den”. groting voor 1976 geen tekorten. Agezien van de financiële perikelen, ziet het bestuur van de KZC de toe komst met vertrouwen tegemoet. Ten opzichte van voorgaande jaren draait de vereniging vooral in bestuurlijk opzicht weer optimaal en kon'er veel ledenwinst worden geboekt. Daarnaast is men de geemeente dankbaar voor de verleende medewerking bij de bouw van het club huis, dat naar verwachting met Pasen in gebruik zal kunnen worden genomen. Voor de periodiek aftredende be stuursleden H. Smit en mevrouw Mooy waren tenslotte geen tegenkandidaten ingediend, waardoor zij bij acclamatie herkozen konden worden. )van onze stadsredactie) HAARLEM. In een open brief aan B. en W. heeft de Stroomgroep Stop Kalkar geprotesteerd tegen de wijze, waarop in Haarlem weigeraars van de Kalkarheffing alsnog tot betaling ge dwongen worden. Sinds kort gaan aan schrijvingen uit die die mensen, die nog niet de drie-percentsheffing betalen, voor de keuze stellen hun rekening aan te zuiveren, of anders afgesneden worden van de energievoorziening. „Haarlem steekt wel zeer ongunstig af tegenover de rest van ons land, waar nog geen bedreiging met stroomafslui- ting door gemeenten of provincies is toegepast”, schrijft de Stroomgroep. De boze briefjes van het energiebedrijf gaan uit naar diegenen, die niet gestort heb ben in het Lubbersfonds of in het inmiddels opgeheven gemeentelijke fonds. „Deze maatregel (van dreigen met af sluiten) komt in een wat belachelijk en schril daglicht te staan, gezien de hou ding van deze gemeenteraad in het ver leden ten opzichte van de kernenergie en de Kalkarheffing, en de bereidheid als eerste gemeente in Nederland een eigen fonds te stichten voor alternatieve oplossingen”, aldus de Stroomgroep. Men vraagt zich af of raad en college van mening veranderd zijn en nu in meerderheid „aan de levensgevaarlijke oplossing van kernenergie geloven, of dat de directie van de gemeentebedrij ven een opvatting van raad en college aan haar laars lapt en autonoom beslist de niet-betaalde Kalkarheffing alsnog af te dwingen”. In een eerste reactie op deze open brief laat de gemeente weten, dat het niet redelijk wordt geacht dat aangeslo tenen de Kalkarheffing in het geheel niet betalen. Wel is men bereid om naar mogelijkheden te zoeken om ook voor de nagevorderde bedragen een „milieu vriendelijke” bestemming te vinden. De commissie nutsbedrijven van de gemeen teraad vergaderde vandaag over wat er moet gebeuren met het opgeheven ge meentelijke fonds. Een van de mogelijk heden die overwogen wordt, is de bin nengekomen driehonderdduizend gulden te storten in het bomenfonds. General Zhdazov, Tuapse; Blocklan Antwerpen, Prkesgate, Rochester; Eding- burgh, Leixoes, Prinses Margriet, Fal mouth; Pauline Brinkman, IJmuiden, Poole; Tamara Guilden, Norfolk; Ivo Vojnovic, Port Kelang; Prince Maru, Middelsborough; Isabel, Karlstad; Auda- eia, IJmuiden, Londen :Kent Shore, IJ muiden, Cont Plat; Mercandian Tran spoter, Rotterdam; AAT-V, Whisbech; Hermann Helene, Frederiksvaerk, IJ muiden; Wildebeest, Cont. Plat, IJmui den. Vrijdag vertrokken: Stephano, Rouen; Monsunen, IJmui den, Odense; Helgoland, Aalborg; Dino 1, Aalborg; M. P. Grace, IJmuiden, Sluis kil; Marie Christina, Beverwijk: Ahus; Santa Barbara, Cork; Trosten, Zaandam, Southampton; Krijnica, Stetin; Gerda Coast, Kosor; Bison, IJmuiden, Cont Plat; Gias Island, Zaandam, Cochester; Nigira, Bremerhaven; Nordfjord, IJmui den, Gdansk; Parkesgate, IJmuiden, Ingslynn; Kolbrzec 2, Lagos; Dido, New Ross, Helga-S. Reugenes; AdeleJ. Go- tenburg; North Shore, Cont. Plat; Kentsirore, Cont, Plat, IJmuiden; Venu- zuela, Le Havre; Bischof stein, Brabedos. Zaterdag gearriveerd: Dunvagen head, Thames; Magaretha Smits, New Port, IJmuiden; Kate, Col chester; Pericles, Rotterdam; Arona, Ha mina; Vladimir, Batumi; Edy, Port Ke lang; Tor Anglia, Immingham; Jemrix, F

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5