I Groene Hart mag niet verstedelijken TV-opnamen bij KGIJ PONT Woningbouw in Velserbroekpolder enige wapen tegen vergrijzing TYPEN STENO AKTIEVE BOEKHOUDER Miele service 023-260319 Reparatie binnen 48 uur B. EN W. VAN VELSEN OVER NOTA VAN UITGANGSPUNTEN: INBRAAK IN Lezing over migratie t SCHOOLGEBOUW 10 STREEK NIEUWS UIT STAD EN 1976 MAART 2 DINSDAG Drie provincies publiceren structuurstudie: Interscholaire Horizonvervuiling PEN-centrale Woningbouw Bij ons is plaats voor een JACOBUS GUTTELING welke goed zelfstandig kan werken. Sollicitaties aan de direktie van: Driehuis: SUCCES B.V. Nassaulaan 30, Haarlem. GRIETJE PLAATSMAN Amsterdam: ENGELINA BROEK HANS DE VRIES 1, betuig ik mijn hartelijke dank. A. Poldervaart-van der Plas Amsterdam: IJmuiden: Voor de vele bewijzen van medeleven en belangstelling na het overlijden van mijn lieve zoon Opleiding M.B.A. Leeftijd tot 40 jaar. Tewerkstelling aanvankelijk te Haarlem, later te IJmuiden. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootvader Loenen (Veluwe): CORNELIS MARGARETHA KERKHOF Nadat zij in gemeenschap der Kerk ontslapen is, behaagde het de Heer tot zich te nemen na een langdurige ziekte, onze lieve zuster en tapte Hiermede vervullen wij de droeve plicht u mede te delen dat van ons is heengegaan onze lieve moeder, behuwd grootmoeder en over grootmoeder in de ouderdom van 79 jaar IJmuiden: weduwe van L. Romkes wed. T. Hageman-Romkes M. Visser-Romkes R. A. Visser wed. J. v. Orden-Romkes kleinkinderen en achterkleinkinderen De begrafenis heeft plaatsgevonden op de Biezen te Santpoort. Plan Zeebad Diep bedroefd, maar tevens vol dankbaar heid voor alles wat zij voor ons betekende, geven wij u kennis, dat na een werkzaam leven, in de ouderdom van 87 jaar van ons is heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder VELSEN. Het College van Burgemeester en Wethouders van Velsen vindt het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, dat de woningbouwmogelijkheden in deze gemeente als uitgeput moeten worden aangemerkt en dat woningbouw in de Velserbroekpolder ongewenst is, onaanvaardbaar. Het college vindt het noodzakelijk om woningen in de Velserbroekpolder tot stand te brengen. Zowel Hoogovens als de Velser Ondernemers Vereniging ondersteunen het standpunt van B. en W. Vel sens gemeentebestuur acht het zijn plicht te waken voor het in stand houden van een evenwichtig samengestelde bevolking van 65.000 inwoners met de daarbij behorende voorzieningen. Woningbouw in de Velserbroek polder achten B. en W. noodzakelijk om dit streven mogelijk te maken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland moe ten er naar streven het middenagebied van de Randstad Holland zo min mogelijk te doen verstedelijken. Het beleid dat daartoe moet worden ge voerd moet in streek- en bestemmingsplannen vorm krijgen. De inteer- provinciale structuurstudie Open Middengebied moet daarbij als richt snoer dienen. Dit staat als algemene aanbeveling in een studie naar de open ruimte in de Randstad Holland, verricht door de commissie Interpro vinciale Structuurstudie Open Middengebied. in de leeftijd van 81 jaar A. H. Broek Broers en zusters IJmuiden, 1 maart 1976 Doomeberglaan 44 Onze zuster is opgebaard in het Uitvaartcen trum, Eemstraat 27, IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 3 maart van 17.30 tot 18.30 uur. De uitvaartdienst en de beaarding worden gehouden op donderdag 4 maart om 10.30 uur in de Oud-Katholieke kerk van de H. Engel- mundus, Koningin Wilhelminakade 39. Hierna volgt de begrafenis op de Westerbe- graafplaats om ongeveer 22.45 uur. J. Gutteling-Joosse J. Gutteling S. A. Gutteling-Debenham weduwe van Arie Pieter van Oosten Kinderen- klein- en achterkleinkinderen IJmuiden-Oost, 29 februari 1976 Lorentzstraat 26 Geen bezoek aan huis De overledene ligt opgebaard in het „Uit vaartcentrum”, Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot bezoek aldaar op woensdag van 19.00-20.00 uur. De crematie zal plaatshebben op donderdag 4 maart a.s., om 10.00 uur, in het crematorium te Velsen, halte Driehuis-Westerveld. Vertrek vanaf Lorentzstraat 26 circa 9.40 uur. Gelegenheid tot condoleren in de koffieka mer van het crematorium, na afloop van de plechtigheid. W. Gutteling A. C. M. Gutteling-Maat Eppo Wim Marianne H. Gutteling G. Gutteling-Rijkeboer Frank Rob Jan-Willem IJmuiden, 29 februari 1976 Zeewijkplein 460 Geen bezoek aan huis Vader is opgebaard in het Uitvaartcentrum, Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 3 maart van 19.00 tot 20.00 uur. De crematie zal plaatsvinden donderdag 4 maart a.s. te 15.30 uur in het crematorium te Driehuis-Westerveld. Vertrek Wolff en Dekenlaan 21 te 15.15 uur. Spoorwegen Zorgeloos genieten, voor uw kinderen en uzelf, van I I I I dat (Van onze stadsredactie) I INST. r I 3 1 ken en milieubeheer het standpunt van het college behandelen. Deze vergadering is openbaar en begint om half acht in het stadhuis. Het Velsens college spreekt er zijn bevreemding over uit, dat er in de nota van G.S. met geen woord wordt gerept STOLBERGSTR. 10 (einde Tempeliersstr.). HEEMSKERK. In de nacht van sondag op maandag is ingebroken in de Prof. Ten Doeschateschool. De dieven lieten de school in grote wanorde achter. Of er iets verdwenen is, kon nog niet worden vastgesteld. Uit een horecabedrijf is een leren jas ontvreemd. In de jaszak zat een porte monnee met enkele honderden guldens. Uit een flat aan de Huibert Pootstraat verdween een kist met gereedschap. De kist, ter waarde van 2000, was eigen dom van een verwarmingsbedrijf. Wat betreft Voorhaven en Hoogoven- uitbreiding sluiten B. en W. zich aan bij het standpunt van G.S- Zij herhalen hun reeds eerder gebrachte, bezwaren tegen een Voorhaven en vragen zich bovendien venals G.S. af, of de teruggang van de Amsterdamse haven kan worden tegen gegaan met een Voorhaven. Een onder zoek naar een bescheiden opzet van een Voorhaven zonder erts- en olieover- slag wijst het Velsens college niet bij voorbaat af. Het vindt echter, dat zo’n onderzoek zich moet beperken tot de mogelijkheden die de bestaande haven faciliteiten en de bestaande infrastruc tuur bieden en dat zo’n haven niet ten koste mag gaan van de nog schaarse natuur- en recreatiegebieden in de IJ- mond. De uit vertegenwoordigers van de drie provincies bestaande commissie kwam onder meer tot de conclusie dat Schip hol niet mag uitgroeien tot een capaci teit behorend bij het vierbanenstelsel. Verdere groei moet plaats vinden op een tweede nationale luchthaven, die niet mag zijn gelegen in het Open Middenge bied. Uitbreiding van met Schiphol sa menhangende werkgelegenheid kan in het Open Middengebied in principe niet worden toegestaan. Deze moet worden verwezen naar het stadsgewest Amster dam. Normaal kosten deze paperbacks /12,90per stuk. Onze abonnees kunnen ze bij onze kantoren afhalen voor maar 9,— (De komplete serie van 6 delen kost 52,50)- Het Velsens gemeentebestuur schrijft dit in haar standpunt ten opzichte van de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam - N oord zeekanaal gebied, G.S. hebben uitgebracht. Vanavond zal de raadscommissie voor openbare wer- over de vporgestelde uitbreiding op het gebied van de elektriciteitsvoorziening. Die plannen behelzen een vergroting van de bestaande PEN-centrale in Velsen door de bouw van enkele nieuwe eenhe den en de vervanging van oude eenhe den. Daarnaast zijn er ook plannen voor de bouw van een totaal nieuwe centrale in IJmuiden. B. en W. stellen, dat bij uitbreiding van de PEN-centrale in ieder geval gebruik moet worden gemaakt van aardgas als brandstof omdat het gebruik van meer zwavelhoudende brandstoffen tot onaanvaardbare gevolgen voor het milieu in de IJmond zou leiden. beperkt door een zeer stringent beleid. (Voorzover die groei in kortgeleden goedgekeurde bestemmingsplannen niet is vastgelegd). De woriingbouwprogramma’s van de gemeenten moeten op de taakstelling voor de middellange termijn (streekplan) worden afgestemd. Niet-passende ont wikkelingen in het kader van de wo- ningbouwprogramma’s, bijvoorbeeld de bouw van te veel vrije-sectorwoningen, kunnen worden voorkomen. Dan moet bij de rijksoverheid tijdig worden aan gedrongen op de toekenning van subsi dies in het geval de exploitatie van de woningbouw niet sluitend zou zijn. Volgens de aanbevelingen moet wor den gestreefd naar continuïteit van de woningproductie zowel in de stedelijke rand als in de groeikernen in het Open Middengebied. „Niet alleen werkt dit kostenbesparend, maar het verkleint ook de vermeende noodzaak van omvangrij ke bouw in kleine kernen bij een terug gang in de productielijn”. Ten aanzien van de volkshuisvesting zegt het Velsens gemeentebestuur, dat er bij de inwoners van de IJmond niet veel breidheid bstaat om gebruik te maken van de overloopmogelijkheden naar groeikernen als Alkmaar. Bovendien zou een wegtrekken van vooral jonge gezin nen voor Velsen ernstige gevolgen heb ben voor de gemeente, terugloop van klanten bij de middenstand, onderbezet ting van scholen en een overschot aan ziekenhuisbedden. Daarom acht het col lege woningbouw in de Velserbroekpol- der noodzakelijk. Die woningbouw zal dan in verband met de gewenste stabili satie van het inwonertal van Velsen over twintig jaar moeten worden ge spreid. Daarnaast moet dan gestreefd worden naar een gericht overloopbeleid en moei er binnen de bestaande bebou wing woonruimte voor kleine- of onvol ledige gezinnen geschapen worden, aldus B- en W. van Velsen. Prospectus op aanvrage. Haarlem - Tel. 32 18 95 l;i Wat betreft het agrarisch gebruik van de grond wordt in de aanbevelingen vastgesteld, dat de landbouw niet langer een bijzondere positie kan innemen. De in het geding zijnde belangen zijn bij de verdergaande ontwikkelingen in de landbouw daarvoor te talrijk. Belangrij ke? nog zijn de essentiële voorwaarden voor het bewerkstelligen van een veilig en gezond leefmilieu. Zowel in het kader van een ruilverka veling als daarbuiten kan blijken dat recreatieve- of landschapsecologische be langen voorrang moeten krijgen boven de agrarische. Aan de landbouwkundige uitbating van de grond zullen dan be perkingen moeten worden opgelegd. De landbouwers moeten wel een schadever goeding krijgen, aldus de structuurstu die. Het streekplan moet de grondslag vormen voor agrarische reconstructie plannen (ruilverkaveling of landinrich- tingsplarmen). In hoofdzaak agrarische productiegebieden moeten aan de agrari sche ontwikkelingseisen zo min mogelijk beperkingen worden opgelegd. B. en W. onderstrepen het belang van Hoogovens als industriële motor voor de IJmond. Als gekozen zou moeten worden tussen uitbreiding van Hoogovens of aanleg van een voorhaven om de werk gelegenheid te handhaven, dan zou de keuze op Hoogovens moeten vallen. Als voorwaarde moet dan wel gelden, dat rekening wordt gehouden met mogelijk nadelige effecten op de arbeidsmarkt en met uitbreiding van de woningvoorraad binnen de IJmond, aldus het college. ■I.. -I III I I! I De trek naar de kleine kernen in het Open Middengebied van uit de stedelijke rand. ,^t, aldus,. <Li,, structimrst^ie, worden tegengegaan door een krachtige en vooral ook tijdige ontwikkeling van nieuwe woongebieden in of aan de bui tenzijde van de stadsgewesten. Daarbij is een hoogwaardig woon-werk-vrijetijds- milieu zowel in de grote steden als daarbuiten nodig. De groei in de kleine kernen moet zoveel mogelijk worden (Van een onzer verslaggeefsters) Al geruime tijd is de KGIJ in gesprek met vertegenwoordigers van de Duitse televisie, namelijk met Johann Hempe en de regisseur H. Diercks. Een film ploeg zal gedurende enkele weken in de IJmond opnamen maken om aan de kijkers in Duitsland een beeld te geven van de ontwikkelingen in de Nederland se kerk sinds het pastoraal concilie. Vijfjaren geleden is er onder leiding van dezelfde heren ook een documentai re samengesteld over de Nederlandse kerkprovincie. Sinds die tijd zijn er in Duitsland stemmen opgegaan om ver nieuwingsprocessen in de Duitse katho lieke kerk af te remmen omdat alleen polarisatie het gevolg zou zijn. Om tegendruk te geven aan deze groeiende opinie heeft de Duitse televisie besloten een nieuw portret te maken van de verworvenheden der kerkver nieuwing in Nederland. Zaterdag 6 maart om 19.15 uur houdt de Kritische Gemeente IJmond in de Vredevorstkerk aan de Beverwijkse Laan der Nederlanden een viering onder de titel: „Kom, volg Mij”. De collecte tijdens deze viering is bestemd voor de Rijnreis van de Helio- mare-kinderen. Aan de informatietafel zijn naast de gebruikelijke bulletins ook overdrukken uit het weekblad „Hervormd Nederland” verkrijgbaar. Dit weekblad heeft in sa menwerking met de brede Vietnam Be weging vier pagina’s gewijd aan zowel de geschiedenis van als de huidige situa tie in Vietnam. Enkele andere kanttekeningen, die Velsens gemeentebestuur bij de Nota van Uitgangspunten plaatst, zijn, dat het plan Zeebad, dat voor de kustrecreatie in dit gebied van grote betekenjs.j^pipt in de nota voorkomt; dat voor Velseh enkele bebouwingsmogelijkheden zijn aangegeven, die niet uitvoerbaar of van ondergeschikte betekenis zijn en dat het complex van de Reinigings-, ontsmet- tings- en plantsoendienst aan de Am- sterdamseweg niet op de streekplankaart voorkomt- i I vogels (vooral weide- en trekvogels) door het aanvliegen van de draden om het leven komen. Ondergrondse 150 kV- verbindingen zijn weliswaar duurder maar technisch mogelijk. Wat de wegen betreft bestaan er met het oog op de doelstelling voor het Open Middengebied overwegende bezwaren te gen de aanleg van rijksweg 3, rijksweg 11 ten oosten van Bodegraven, rijksweg 16 tussen Rotterdam en de Haarlemmer meer, rijksweg 24 en rijksweg 80. De minister van Verkeer en Waterstaat wil deze wegen overigens uit het rijkswe- genplan schrappen. Ze zouden het Open Middengebied ernstig doorsnijden en schade doen. In het Open Middengebied moeten de verkeersaantrekkende func ties worden beperkt en geconcentreerd. HAARLEM. De Nederlandse Gene alogische Vereniging, afdeling Kenne- merland, houdt vrijdag 5 maart een bijeenkomst in de zaal van de vereni ging van vrijzinnig hervormden aan de Vestestraat 1. De heer H. Buitenhuis, wetenschappelijk ambtenaar bij het bu reau voor naamkunde en Nederlandse nederzettingsgeschiedenis in Amsterdam spreekt over „De migratie in Nederland die zichtbaar wordt door familienamen”. De bijeenkomst begint om 20 uur. Syst. Groote; avondles sen. Lesgeld 25,- p. maand. Aanv. 11 mrt. De bebouwing in het Open Middenge bied moet in elk geval zodanig in hoogte worden beperkt, dat deze niet „horizon- vervuilend” werkt. Tot verplaatsing van milieubelastende bedrijven mag eerst worden overgegaan, als de gevolgen van hervestiging voor de gezondheid van de mens en kwaliteit van het fysisch-biolo- gisch milieu kunnen worden afgewogen tegen die van de huidige vestigingsplaats (op basis van het streekplanprogramma of gemeentelijke plannen). Bij vergro ting van electrische centrales en vuil verbrandingsinstallaties moet zorgvuldig worden nagegaan hoe de vrijkomende warmte kan worden benut. Bij rioolzui- veringsinstallaties moet worden bekeken hoe het zuiveringsslib zo nuttig mogelijk kan worden toegepast. hcSasSviMnSS veel mogelijk ondergronds worden uit gevoerd. Uit een lijstje blijkt dat van de hoge-kilovoltleidingen die van 150 kV het taBijkst zijn, althans de grootste totale leiigtte hebben. De bovengrondse leidingej zijn landschappelijk niet fraai en zijn' er de oorzaak van dat veel Verwezenlijking van „de Groene Hart lijn” (spoorlijn Amsterdam-Uithoorn en Alphen) is volgens de studie vooralsnog niet waarschijnlijk. Er zijn ook nog vage plannen voor heropening van de spoor lijn Amsterdam - Uithoorn - Utrecht voor personenvervoer. De Europese snelspooriijn tussen Rot terdam en Amsterdam moet volgens de studie van de drie provincies om het Groene Hart worden geleid. Zoals be kend willen de milieugroepen deze Eu ropese lijn combineren met de Schiphol- spoorlijn, die daartoe evenwijdig langs rijksweg 4 zou moeten worden aange legd. Minister Westerterp verzet zich echter teg^n deze bundeling en--koos voor tiet'trace1 langs de Kagertocht naar de Oude Lijn bij Leiden. Volgens de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen zal de Europese lijn tussen Amsterdam en Rotterdam nog wel ge ruime tijd op zich laten wachten als hij er al ooit zal komen. Want dat is sterk de vraag. De meesterlijke avonturen van Panda zijn nu kompleet gebundeld verkrijgbaar. 6 Paperbacks met gemiddeld zo'n 150 bladzijden vol belevenissen van deze legendarische stripheld liggen voor u klaar bij de kantoren van: Haarlems Dagblad. IJmuider Courant. Beverwijkse J Courant. Deel 1: Panda en de Olieboertjes Panda en de Meester-Beschaver k Deel 2: Panda en de Kalkerkar Panda en de Meester-Alchemist Panda en de Meester-Zakenman W Deel 3: Panda en de Meester Schurk Panda en de Meester Buikspreker Panda en de Olie Magnaat f Deel 4: Panda en de Spoken Meester 0 Panda en de Meester 0 Ontdekkingsreiziger r— 0 Deel 5: Panda en de/j l Meester-Zanger Panda en de Meester-Verzamelaar U Panda en de Yoyo- J Jager Deel 6: Panda en de Meester-Knutselaar Panda en de Meester-Magiër I Lesgeld basisopleiding (40 lesuren) f 75,—. g Aanv. volgende week-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10