Personeel grootwinkelbedrijf tevreden zaterdagwerk over VIJFTIEN MIDDELGROTE BEDRIJVEN VLIEGEN OVER OCEAAN WORDT VANAF 1 MEI ZES PERCENT DUURDER Lire 12,3 pet minder waard BOUWBONDEN NVV EN NKV: GELD Hoger dividend CENTRAAL OVERLEG BELOOFT IN MEI bij Pakhoed ZEER MOEILIJKE ZAAK TE WORDEN Premielening Rotterdam ’57 uitgeloot CTKSB Massale staking rond Antwerpen 1 99 99 1 CITROËN A MEMO Compensatie miljoen gulden aan prijzen een ECONOMIE 2 MAART 1976 DINSDAG 13 CHEM IE-ARBEIDERS (Van onze redactie economie). I.A F I ielpt Vraag de Citraënagent informatie over: #GS Consumentenrapport Leasing Voorjaarsaktie '76 UTRECHT (ANP). Vijftien middelgrote bedrijven in de confectie- sector, met in totaal ongeveer 3000 werknemers, voeren besprekingen over een vergaande samenwerking in coöperatief verband. Door een bundeling van krachten wil men de continuïteit van de verschillende ondernemingen verzekeren en tevens wil men de produktie gaan uitbreiden door zich meer op de export te gaan toeleggen. (Vervolg van pag 1) pensatieregelingen wel aantrekkelijk. B Confectie-ondernemingen gaan samenwerking aan e e over 50 Zwartwerken in bouw te H wijten aan werkgevers echts sa's, BV SP Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Ie Ie 10 30 10 )0 De werkgevers zijn tot nu toe niet bereid op de eisen van de vakorganisa ties in te gaan. De werknemers willen naast de loonsverhoging zekerheid heb ben dat zij de komende twee jaar in dienst van de bedrijven kunnen blijven. Ook is er een statuut voor de ploegenar- beid gevraagd. De werkgevers zouden al wel gezegd hebben bereid te zijn om een samenwerking, die in september haar beslag moet krijgen, wordt begeleid door de Nederlandse Herstructureringsmaat- schappij (Nehem). Binnenkort zullen ge sprekken worden gevoerd met het mi- bij de ondervraagden, die alle zaterda gen werken, ervaart 92 percent de werk situatie als aantrekkelijk. ook vrij hebben”, is 68 percent het niet eens. werkgeversorganisaties kritiek op de hoogte steld, dat als ook de prijscompensaties op een vast niveau worden bevroren, dat een openbreken van de cao’s zou beteke nen. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Honderden hoofdprijzen, o.a. 200 feestelijke bezoeken aan de Citroen fabriek in Frankrijk. Of bel voor informatie Citroen Nederland, tel. 020-7311 81 toestel 223. 0 o b 0 0 0 0 D 0 D D 0 0 o D )a pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 De houding ten aanzien van het wer ken op zaterdagmiddag werd gepeild door de ondervraagden een aantal uit spraken voor te leggen en bij elke uitspraak te laten kiezen uit vijf ant woordmogelijkheden. Men had de keuze uit variaties van „grotendeels mee eens” tot „helemaal niet mee eens”. De ant woorden wezen uit dat de meerderheid t Van de ondervraagden vindt 92 per cent het werken in een winkel plezierig, omdat het afwisselend is. Waarbij men met veel mensen in contact komt en veel mensen kan helpen. Slechts 7 per cent vindt het werken in een winkel niet aantrekkelijk en 1 percent vindt het helemaal niet aantrekkelijk. Volgens het onderzoek leidt het altijd op zaterdag middag werken niet tot een geringere tevredenheid met de werksituatie. Ook van het winkelpersoneel dat zaterdag werkt, daartegen geen bezwaar heeft en dus geen voorstander van winkelsluiting is. De federatie vindt controle op mis bruik maken van sociale verzekerin gen zeer logisch en aanvaardbaar, omdat zwart werken kwalijk en af- keurenswaardig is, aldus de federatie. Maar de actie in Limburg keuren de bonden volstrekt af: „Controle mag niet een bijna gewelddadig karakter krijgen. Overigens zou het probleem van zwart werken veel minder spelen wanneer de bouwondernemers einde lijk eens zouden kappen met koppel bazen en malafide onderaannemers”, zo zeggen de Bouwbonden van NVV en NKV. „Wij realiseren ons dat zwart wer ken voorkomt, maar we durven over de omvang geen enkele uitspraak te doen. De aan werkgeverskan! ge noemde cijfers lijken in ieder geval onwaarschijnlijk”, aldus de bonden die zeggen bij dit hele probleem de werkgevers pas serieus te willen ne men als zij de koppelbazen en mala fide onderaanneemers eindelijk eens van het werkterrein afwerken. De overheid heeft nog steeds niet gereageerd op gezamenlijke voorstellen van werknemers en werkgevers. Op deze voorstellen kwam de laatste tijd ook kritiek van de kant van de handel (de grootwinkelbedrijven), die via de loon- veredeling goedkope produkten op de Nederlandse markt kan brengen. De confectie-industrie komt daardoor echter steeds meer in het nauw, omdat men geen kans zag zich te wapenen tegen deze scherpe concurrentie van geheel of gedeeltelijk in het buitenland vervaar digde produkten. Na veertig dagen gesloten te zijn ge weest, gingen gisteren de Italiaansel wisselkantoren weer open. hogere pensioenpremie een belangrijke rol. De werkgeversorganisaties hebben vooral kritiek op de hoogte van c’< sociale verzekeringspremies. Eind vorige week hebben zij gepleit voor een geheel ander beleid, waardoor het volgens hen mogelijk moet zijn dat de winsten wor den, verbeterd, waardoor' weem geïn- teerd kan worden, met als gevolg een toename of althans handhaving van het aantal arbeidsplaatsen. Volgens het loonmatigingsbesluit is na afloop van de collectieve arbeidsover eenkomst een prijscompensatie van maximaal 4,5 percent toegestaan. Het is nog een geheel open vraag, wat er per 1 juli met de prijscompensatie zal gaan gebeuren. De vakcentrales hebben zich van meet af aan op het standpunt ge- Verder werd gevonden dat ongeveer een zesde deel van de fulltimers de bestaande compensatieregelingen niet aantrekkelijk vindt en in plaats daarvan liever een lang weekeinde vrij zou heb ben. De meerderheid, ongeveer drie kwart van de fulltimers, vindt de eom- Geconstateerd wordt dat deze vijf groepen in het algemeen gesproken het werken in een winkel in vrijwel gelijke mate aantrekkelijk vinden en daarnaast in gelijke mate voorstanders zijn van opening van de winkels op zaterdagmid dag. Er zijn enkele nuances. Zo zijn de „winkelmeisjes” meer geporteerd voor sluiting op zaterdagmiddag (16 percent van de totale categorie) en de winkel- chefs zijn dat wat minder (5 percent van deze categorie). uitkering te geven van 1500 Belgische frank ineens. Maar daarop is geen reac tie gekomen. Er zijn overigens nog geen onderhandelingen tussen de partijen gaande. Een ander punt van kritiek op hef regeringsbeleid, vooral van de kant van de vakbeweging is, dat het kabinet tot nu toe onvoldoende Informaties heeft gegeven waarop het thans gevoerde be leid stoelt. Wil het kabinet kunnen blij ven rekenen op de medewerking van de vakcentrales, dan zal het eerst volledige opening van zaken moeten geven. de lire-koers omlaag tot 778,50-779.50 per dollar vergeleken met 775 lire per Het onderzoek geeft twee voorbeelden die als sprekend worden beschouwd: 80 percent is het eens met de uitspraak: „Ik heb geen bezwaar tegen het werken op zaterdagmiddag. Dat hoort bij mijn baan”. Met de uitspraak: „Als andere mensen op zaterdagmiddag niet hoeven te werken, moet het winkelpersoneel om de naar Dit laatste is mogelijk doordat de bedrijven verschillende branches van de confectie-industrie vertegenwoordigen, waardoor men met een totaal-aanbod op de buitenlandse markt kan komen. De De grote problemen waarvoor men nu staat, zijn zo’n tien dagen geleden duide lijk aangegeven door het Centraal Plan Bureau. In een nota deelde het CPB mee, dat ondanks het iets aantrekken van de conjunctuur, de werkgelegenheid nog verder zal dalen als het kabinet niet meer doet dan één percent bezuinigen op de rijksbegroting. Wil men de werk loosheid niet verder laten toenemen, dan moeten naast de bezuinigingen nog an dere maatregelen genomen worden. Met al deze gegevens in de hand is het voor alle bij het overleg betrokken partijen een bijzonder moeilijke operatie om eruit te komen, omdat vrijwel ieder- De problemen in de Nederlandse con fectie-industrie die de laatste jaren snel bergafwaars ging, zijn de laatste maan den onderwerp geweest van besprekin gen in de Stichting Structuurverbetering Confectie industrie (Strucon). Vertegen woordigers van werknemers en werkge vers in de stichting, waarin ook de overheid zitting heeft, kwamen enige tijd geleden tot overeenstemming over maatregelen, die volgens hen nodig zijn om de vaderlandse confectie uit het slop te halen. Die maatregelen hadden voor namelijk betrekking op de loonverede- ling (het uitbesteden van delen van de de overstelpende invoer van goedkope produkten uit de lage-loonlanden, on dermeer het Verre Oosten. Binnen de categorie winkelpersoneel, die nogal verscheidenheid kent, onder scheidt het onderzoek vijf soorten: de actieve en passieve vakbondsleden; de werkende getrouwde vrouwen; de „win kelmeisjes” (ongetrouwd tussen 16 en 24 jaar); de „winkelbedienden” (mannen boven de 25 jaar, die al meer dan vijf jaar in een winkel werken); de winkel- chefs. de personeelsleden met leidingge vende functies. Een en ander is gisteren openbaar gemaakt door W. Verstraeten, bestuur der van de Industriebond NKV. De na men van de deelnemende ondernemers zijn nog niet bekend gemaakt. De pro jectleider van de Nehem, die de samen werking voorbereidt, de heer Bax, wilde hiermee wachten omdat de „situatie nog te delicaat is. De plannen bevinden zich nog in een voorbereidingsfase”, zo zei hij. De heer Verstraeten noemde de plan nen tot samenwerking „uniek” in de confectie-industrie. „Ik beschik nog over onvoldoende informatie om een afgerond oordeel te kunnen geven, maar in prin cipe juich ik een samenwerking van harte toe. Ik sta er positief tegenover”. (Van onze correspondent) ZANDVLIET. In het Antwerpse havengebied, dat zich uitstrekt langs de Schelde tot aan de Nederlandse grens, zijn gisteren zeker 6000 arbeiders in staking gegaan. Het zijn allen werkne mers van chemische bedrijven. Het werk is neergelegd omdat er nog steeds geen nieuwe cao is voor deze bedrijfstak ter wijl de oude al eind december 1975 afliep. Er zijn ten minste 500 Nederland se werknemers bij betrokken. De bonden hebben een aantal eisen gesteld waarvan de belangrijkste een loonsverhoging van 6,25 Belgische frank per uur is. een weer een veer zal moeten laten: de werknemers, de werkgevers en de over heid. Ook het door de overheid ten aanzien van overheidstarieven gevoerde prijsbeleid zal onderwerp van beraad uitmaken. Hierop is de laatste tijd steeds heviger kritiek gekomen van zowel de vakbeweging als de werkgevers. Over een aantal weken zullen kabinet en sociale partners voor een gigantische operatie staan om de nationale economie dusdanig in de hand te houden, dat er in ieder geval geen duizenden werklozen meer bij zullen komen. Van grote in vloed op de pijn die ieder zal moeten lijden is daarbij de nota van minister Duisenberg, die binnenkort zal moeten aangeven waarop in de komende jaren zal moeten worden bezuinigd, neergaande lijn niet nog verder beneden te laten lopen. Van alle bij het overleg betrokkenen zal tevens een grote mate van politieke zelfdiscipline worden geëist. Het is voor iedere partij nu in 1977 de verkiezin gen weer voor de deur staan erg verleidelijk om de economie de econo mie te laten en de kiezers weer het een en ander te gaan beloven, terwijl er in feite niets te beloven valt. nu aan de beginnen, dollar in het begin van de middag en een officiële fixing van 771,25. In ingelichte kringen in Rome werd vernomen dat de centrale bank van Italië wel steun gaf aan de lire maar dat de omvang van dezt interventie vermoodelijk minder dan 50 miljoen dollar was. De bank wilde geen com mentaar geven. In Londen ging de koers van de lire ten opzichte van de dollar omlaag tot 779 780. Dat betekende dat de waarde van de Italiaanse munteenheid in Lon den ten opzichte van dt dollar sinds 20 januari met 13 percent is verminderd. De lire werd in Frankfort vastgesteld op 3,311 mark per duizend lire vergele ken met 3.325-3,345 aan het begin van de dag en met 3,344 bij de fixing op vrijdag. Als het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en de gemeenten ervoor zorgen dat de controle op normale en deug delijke wijze geschiedt, dan is hel niet nodig om te komen tot zulke krenkende acties als laatst in Lim burg, redeneert de federatie. De bonden stellen vast dat het voor veel hoofdaannemers blijkbaar geen enkel probleem is te werken met ROTTERDAM (ANP) Bij de jaar lijkse trekking van 500 obligaties van de 2,5 pet. premielening Rotterdam 1957 is de 100.000 gevallen op obligatie nr. 6 van serie 9664 en de 50.000 op nr. 2 van serie 12634. Met 10.000 lootten uit nr. 10 serie 3204 en nr. 7 serie 7934 en met 5.000 nr. 2serie 13644 en nr. 3 serie 13929. De 24 prijzen van f 500 gingen naar: nr. 7 serie 328, nrs. 5 en 8 serie 1124, nrs. 3 en 4 serie 3744, nr. 9 serie 4191, nr. 10 serie 4510, nr. 5 serie 4565, nr. 9 serie 4621, nr. 6 serie 6104, nr. 6 serie 6595, nr. 5 serie 9202, nrs. 8 en 10 serie 10008, nrs. 4 en 9 serie 11752, nr. 5 serie 13929, nrs. 9 en 10 serie 14625, nrs. 4 en 10 serie 14891, nr. 3 serie 15021, nr. 6 serie 16309 en nr. 4 serie 17009. Voorts worden nog 460 obligaties afge lost met f 125 elk. Tot besloten om UTRECHT (ANP). „De bouw- werkgevers maken veel kabaal over het zwart-werken, maar zij zijn in feite zelf de grote schuldigen”. Dit zegt de federatie Bouwbonden NVV- NKV in een commentaar op de vori ge week in Limburg gehouden actie om „zwartwerkers” in de bouw op te sporen. De onderhandelingen over de tarief- verhoging, waaraan 35 maatschappijen hebben deelgenomen, begonnen de afge lopen zomer al. Verleden week werden ze na een conferentie van tien dagen in Gen.ève afgerond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de verhoging 1 april te laten ingaan. Tot een maand uitstel werd besloten om de maatschappijen meer tijd te geven voor het verkrijgen van regeringsgoedkeuring. Een woordvoerder van de IATA heeft de verhogingen „bescheiden" genoemd. Hij zei dat ze tsuusen twee en acht percent liggen afhankelijk van route en soort tarief (eerste klas, economy class en excursietarief). Op 1 mei komt er een nieuw laag excursietarief op de route tussen Engeland en Canada. Het ligt in de bedoeling de structuur van de tarie ven op de Noordatlantische route te vereenvoudigen. Men hoopt daarover voor 1 november tot overeenstemming te komen. Wekelijks een 20-delige Summa encyclopedie, een geschenk van A. Oosthoek Uitgeversmij. N.v., De Meern GENEVE (Reuter) De luchtvaart maatschappijen die op de Noordatlanti sche route vliegen hebben besloten hun tarieven 1 mei met gemiddeld zes per cent te verhogen en de prijs van een ticket voor de Concorde vast te stellen op 20 percent boven het eersteklas tarief voor subsonische vliegtuigen, aldus een bekendmaking van de IATA, de interna tionale organisatie van luchtvaartmaat schappijen- MILAAN (Reuter). De Italiaanse wisselmarkt is gisteren na de sluiting op 20 januari weer geopend. De lire werd vastgesield op 771,25 per dollar, hetgeen een vermindering van 12,3 percent bete kende in vergelijking met de laatste officiële fixing van 686,76 lire per dollar op 20 januari, zo hebben handelaren bekendgemaakt. De onofficiële handel opende op 769-770 lire per dollar. De centrale bank gaf tijdens en na de fixing steun aan de lire. Er werd koorts achtig gehandeld met een omzet van naar schatting 50 tot 55 miljoen dollar. Het merendeel van deze omzet werd gevormd door dollarverkopen door de centrale bank. De koers van de lire werd bij de onofficiële handel vastge steld op ongeveer 775 lire per dollar voor onmiddellijke levering. Tegen het einde van de middag ging Het Zwitserse onderzoekbureau Cape lin. dat vorig jaar een rapport over de Nederlandse confectie-industrie uit bracht, noemde deze factoren ook maar het stelde tevens vast dat de Nederland se confectionair zich te weinig slagvaar dig opstelt op de markt. Met andere woorden: de Nederlandse confectionair is meer zakenman dan handelsman, die snel op de (buitenlandse) markt weet in te haken. De ondernemers, die nu aan de sa menwerking willen beginnen, hebben min of meer een antwoord gegeven op het „verwijt” van Capelin. Er wordt immers een economische-comni'’ rcieel deskundige in de arm genomen, die zich gaat bezighouden met de „sales promoti- ROTTERDAM (ANP) Pakhoed Holding NV stelt voor over 1975 het contante dividend te verhogen van f 3,70 tot 4 pei’ aandeel van f 20. Verder zal opnieuw een agiobonus van 1 op 25 (4 pet) worden uitgekeerd. De winst na belasting over 1975 bedraagt 39,1 mil joen (v.j. 34,9 miljoen). Jaarvergadering 22 april, aldus Pakhoed. DEN HAAG. De ministers Boersma, Lubbers en Duisenberg hebben besprekingen gevoerd met de voorzitters van alle werkgeversorganisaties en van de drie vakcentrales over het loonoverleg, dat volgens plan in mei op centraal niveau gevoerd moei worden. Het kabinet wilde in deze oriënterende besprekingen van de sociale partners weten welke kwesties tijdens dat overleg op de agenda geplaatst moeten worden. Op 1 juli loopt het loonmatigingsbe sluit af. Het kabinet had slechts de mogelijkheid een dergelijk loonmati gingsbesluit voor een half jaar af te kondigen. Het kabinet wil echter de lonen voor het gehele jaar bevriezen. Om dit mogelijk te maken, moet een oplossing gezocht worden in het kader van de Loonwet. Daarvoor heeft het kabinet de medewerking nodig van de sociale partners. Inmiddels hebben de vakcentrales en de werkgeversorganisaties nogal wat kritiek. De vakcentrales zijn van me ning, dat vooral de lagere inkomensgroe pen ondanks het streven naar de nullijn er toch netto op achteruit zijn gegaan. De oorzaak hiervan ligt in de tarieven van de loonbelasting en de hoogte van de sociale premies. Daarnaast speelt de arbeiders die in dienst zijn van kop pelbazen en onderaannemers van een zeer twijfelachtig allooi, omdat ze immers op deze manier van veel zorgen verlost zijn en omdat het ook nog goedkoper is. nisterie van Economische zaken mogelijke steun. 2,63- 2,73 5,30- 5,60 6,51- 6,81 102,50-405,50 29,75- 33,75 7.90- 9,90 2,65- 2,75 58.50- 61,50 103,00-106,00 59,25- 62,25 46.50- 49,50 41 75- 44,75 14,48- 14,78 3.90- 4,20 6,50- 7,75 dukt op de buitenlandse markt. buitenland) in Oosteuropese landen en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13