Ernst Happel is de oefenmeester die Feyenoord grondig kan saneren Robin Hood ook tegen Haarlem Kristensen: Joegoslaven zijn thuis bijzonder sterk SP08T r Vanavond Netzer tegen oude club Popeyus start tegen Dufetelle Kasbiljettenvan Bank Mees Hope ’t vergelijken waard IQ/ 4/0 „Ontslag is verrassing” Fonseca H I dus zet de kaas uit het vuistje •maar klaar! o fc i - I Superstars 1975 I 1 finale 1 BankMees Hope nv I i 5) Kunstgebitten LL A siSis If A .w. w o EK driebanden If 15 1976 SPORT 2 MAART DINSDAG Parallel (19.55- AVRONed.l) a Geld Klimaat Goede voorhoede bij 8 jaar Coupures 1.000.- Kans Stempel IBMH n L 2 jaar 5 jaar 8 jaar Er zijn ook coupures van 5.000,- en 10.000.-. Looptijd voortreffelijke Port Portugese botteling. Met garantiezegel. Opvolger PW DELCAVE av. Delft, tel.015-569324* 7Ai De rente bij een looptijd van 2 jaar is 6’4% bij 5 jaar 7%% en zelfs Aankoopbedrag f885,80 f 688,50 f53OJO 14 ADVERTENTIE BRZEZANCZYK IS SLACHTOFFER VAN FALEND BESTUURSBELEID enen (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE maar gedeeltelijk moest laten voorgaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. Hajduk Split doodsbang voor totaalvoetbal PSV wedstrijd zo te analyseren als Happel”, zou met zijn natuurlijke overwicht de ideale figuur zijn om dt zaak bij Feye noord grondig te saneren. meer. Van Hanegem is op zijn retour, Kristensen roept al maanden uit dat hij zo senl mogelijk terug naar Denemarken wil, De Jong, Schneider, Vos, Treytel en Kreuz zjjn niet meer vooruit te branden waardoor goedwillende spelers als Vreij- sen, Nico Jansen en ook Wim Jansen volkomen ten onder gaan. De Pool Brze- zanczyk mist de persoonlijkheid en het natuurlijke overwicht wat Happel wel heeft om dit te corrigeren. jaar nog versloegen de Joegoslaven St. Etienne in het Europa-Cuptoernooi thuis met 4-1 om uit met 1-5 te verliezen. of IW. en en dessins. 54. N Hajduk en Dynamo hebben zich in middels, zij het nog wat aarzelend, aan de Europese top gemeld, doordat op een verantwoorde wijze die onderdelen uit het totaal-voetbal werden ingepast in het eigen clubteam om een zo groot mogelijk rendement te krijgen. De 3-0- nederlaagsurprise die PSV vorig jaar in Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U s morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbe hagen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne poeder werkt ais een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese. Bij apo theken en drogisterijen. Maar dat Happel wel wil staat vast. Happel, die vorige week al aanwezig was bij het voor Feyenoord zo desastreus verlopen bekerduel tegen Roda JC, heeft er nooit een geheim van gemaakt dat Ftyenoord de beste club was die hij als trainer ooit heeft meegemaakt. De le gendarische tacticus waarover Van Ha negem ooit heeft opgemerkt dat „geen trainer ter wereld in staat is om een Evenals Ajax is Feyenoord nu al zo lang verstoken van een groot succes dat tr orde op zaken moet worden gesteld. De Rotterdammers die ook in de compe titie, evenals Ajax, weer dreigen te wor den teruggeworpen kunnen zich dat niet permitteren. Ook daarom is Happel de man bij uitstek om nu al terug te keren. Het moet allemaal wat eerder dan gep land en het is de vraag of Happel wel kan. Maar het plotselinge ontslag van Brzezanczyk en het feit dat hulptrainer Zonderland voorlopig de zaken waar neemt wjjzen toch wel in de richting dat Feyenoord snel tot overeenstemming met de Oostenrijker zal willen komen. Feyenoord is, en weer valt een parallel met het ooit zo roemrijke Ajax te trek ken, een miljoenenbedrijf. Zulkt voet balverenigingen zijn financieel genood zaakt naar het allerhoogste te lonken. Een landskampioenschap of nog beter een Europa-cup. Alleen op die manier ken, een miljoenenbedrijf. Zulke voet- gen. In een uitgelezen serie van 8 typen. Vanaf tien gulden te koop bij ROTTERDAM. Hoewel Feyenoord- manager Guus Brox gisteravond nog na drukkelijk verklaarde dat er nog geen contacten zijn met eventuele opvolgers van de ontslagen Poolse oefenmeester Antoni Brzezanczyk, is het duidelijk dat het bestuur van de Rotterdamse vereni ging maar aan één man denkt die enige orde op zaken kan stellen tn de ernorme chaos waarin de Rotterdamse sterrenfor matie van weleer terecht is gekomen. Die oefenmeester is Ernst Happel. De Oostenrijker, die Feyenoord ooit naar een wereldbeker tn Europa-cup diri geerde, viert momenteel triomfen bij Club Brugge. De Belgische club is zo tevreden over hem dat men hem een vijfjarig contract wil aanbieden. Brox en zijn bestuur, die er in de afgelopen maanden geen geheim van gemaaktheb- ben dat het slechts een kwestie van tijd zou zijn voordat de „Weltmeister” weer tn Rotterdam-zuid terug zal keren, weet op dit moment natuurlijk nog niet of Happel van de Belgische club is los te weken. Ivic: „Het Nederlands elftal met zijn totaal-voetbal was zonder meer het bes te team in Duitsland. PSV draagt duide lijk dat stempel van dat totaal-voetbal” Ivic is daarom toch niet zo gelukkig met PSV als tegenstander: „PSV heeft al meermalen bewezen totaal-voetbal te kunnen spelen. Wij imiteren het nog te veel. Tijdens mijn studiereis in West- Europa (Ajax, Feyenoord, Tottenham en Borussia Mönchengladbach) heb ik veel opgestoken over het moderne totaal voetbal, maar je moet me nog wel even de tijd gunnen om al mijn indrukken aan de praktijk te toetsen”. VALENCIA. In het Spaanse Valen cia begint vandaag het toernooi om het Europees kampioenschap driebanden, waaraan van Nederlandse zijde wordt deelgenomen door Herman Popeyus uit Etten-Leur. De belangstelling voor dit toernooi is zo groot, dat alleen het organiserend land en België (dank zij Ceulenrans, die vorig jaar in Schiedam de Europese titel veroverde) met twee biljarters mogen nitkomen. „Herr Antoni” heeft hier een onderonsje met één van de beste voetballers die Nederland ooit gehad heeft, Willem van Hanegem. ■,De Kromme”, die evenals de Pool niet voor commentaar bereik baas was, vierde gisteravond carnaval met Frans Derks. Toch wist Van Hanegem al wat er aan de hand was gezien zijn op merking dit weekeinde dat een „ontslag van de trainer vandaag of morgen te verwachten was”. Van onze sportredactie) SPLIT. Er is zonder meer een duidelijke parallel te trekken tussen Hajduk Split, de Joegoslavische opponent van landskampioen PSV woensdagmiddag in de kwart finales van de Europa Cup, en het USSR-team van Dynamo Kiev, dat de Eindhove naren vorig jaar de pas naar de finale van het Europa-Cup-2-toernooi afsneed. Zowel Hajduk (vrij vertaald: het dappere) Split als Dynamo Kiev heeft zich de laatste jaren gemanifesteerd door resoluut uit de schaduw te treden van de sinds jaar en dag gevestigde clubs in hun respectieve landen. Dynamo Kiev heeft de supprematie van de Moskouse ploegen moeten gedogen, terwijl Hajduk Split steeds de gerenommeerde teams uit het hoofdstedeljjke Belgrado (Partizan en Rode Ster) DUSSELDORP (SID). Günter Net zer zal woensdag zeker spelen tegen Borussia Mönchengladbach. De midden velder van de Spaanse kampioen Real Madrid was de laatste weken diverse keren door trainer Mil jan Miljanic bui ten de ploeg gelaten of vervangen, maar zal tegen Borussia, in de eerste wedstrijd i voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen, in ieder geval de gras mat van het Rheinstadion in Dusseldorp betreden. Miljanic, maandag na de aan komst van Real in de Bondsrepubliek: „günter heb ik hard nodig. Ik heb hem de laatste weken gespaard. Het heeft niets met een vormcrisis van Netzer te maken”, aldus de Joegoslavische coach. Geruchten, als zou Netzer de Madrileen- se formatie aan het einde van dit sei zoen verlaten, werden door Miljanic te gengesproken. „Daar is mij niets over bekend. Real Madrid wil hem graag houden. Günter zelf wil volgens mij ook niet weg”, vertelde Miljanic. Hajduk’s oefenmeester Tomislav Ivic (42) na vijf jaar jeugdtrainer te zijn geweest, drie jaar geleden de opvolger van de naar Eintracht Frankfurt ver trokken Branco Zebec daarover: „We hebben toen nogal wat fouten gemaakt, Inderdaad. Hajduk was toen nog een onervaren team. Ik wil niet zeggen dat we nu zoveel meer ervaring hebben. Het elftal heeft een gemiddelde leeftijd van 22 jaar, maar toch zijn we in dat jaar een stuk rijper geworden, dacht ik. Hoe wel ik geloof dat we pas over een jaar of drie onze top hebben bereikt, zullen dergelijke fouten niet meer worden ge maakt”. Tomislav Ivic werd drie jaar geleden tot hoofdtrainér van Hajduk Split be noemd. Samen met voorzitter Kirigin en chief-scout Mladinic maakt hij bij Haj duk de dienst uit. En met succes. Twee jaar achtereen greep de club uit Split het kampioenschap en veroverde ook nog eenmaal de beker. Een dat ondanks het feit dat drie van hun meest promi nente spelers naar het buitenland ver trokken: Oblak naar Schalke, Holcer naar VFB Stuttgart en Gluic naar Go Ahead Eagles. Inmiddels heeft zich ech ter een nieuwe lichting aangediend, die elke vergelijking met het elftal van een paar jaar geleden gemakkelijk kan doorstaan. Niet minder dan zeven spe lers behoren geregeld tot de nationale selectie: Musimic (22), Dzoni (25), Zungul (21), Surjak (22), Jerkovic (25), Perusovic (23) en Buljan (26), de tweevoudige voet baller van het jaar in Joego-Slavië. Ivic: „Hajduk is maar een arme club. We kunnen niet overal de beste spelers kopen. Dat betekent dus dat we onze eigen A-spelers zelf op moeten leiden- .Tot nu toe is dat inderdaad niet slecht gegaan. Bovendien heb ik er wel naar gestreefd om zoveel mogelijk spelers uit Dalmatië in het elftal in te passen. Het publiek herkent zijn eigen favorieten en is als één man achter dit elftal gaan staan”. Tomislav Ivic zegt overigens een geweldige bewonderaar te zijn van het Nederlandse voetbal. Onder meer volgde hij - als assistent van de tegenwoordige Real Madrid-trainer Miljanic alle wedstrijden van het Nederlands elftal tijdens de WK in Duitsland. "Delcave”slijtersen Na de 6-0 nederlaag tegen Ajax bleek al dat het met Feyenoord helemaal mis was. Ajax, dat blijkt momenteel nog eens ten overvloede, heeft op dit mo ment ten enenmale niet de klasse om Feyenoord, dat in potentie veel sterker is, zo’n nederlaag toe te brengen. Toch bleef het Feyenoordbestuur na deze af gang achter zijn trainer staan. Logisch want men heeft de man zelf binnenge haald en zou zichzelf een brevet van onvermogen geven als hij voortijdig zou verdwijnen. Dat dit nu toch is gebeurd ts alleen maar tekenend voor de volsla gen paniek die er bij Feyenoord is uitgebroken. Thuiswedstrijden met „slechts” 17000 toeschouwers, een gelijk spel tegen Eindhoven, eliminatie voor de beker tegen Roda, verlies tegen Ipswich Town voor de Europa-cup, een vriend schappelijke wedstrijd dtt weekeinde te gen Antwerpen, die Feyenoord met 31 verloor en waarin de spelers openlijk blijk gaven dat zij gewoon geen zin in dit plichtmatige partijtje voetbal had den; het kon allemaal niet langer meer. I 9 Kiev moést ervaren heeft de Eindhove naren overigens al wel op het idee gebracht dat tegen Hajduk niet dezelfde fouten als tegen Kiev gemaakt mogen worden. Te meer niet als men bedenkt dat Hajduk onlangs in een toernooiwed- strijd Dynamo Kiev met 3-0 heeft ver slagen. Getuige van die wedstrijd in Split was onder meer Kees Rijvers (ook Michels was indertijd in Split om zieh Europees te oriënteren). Rijvers: „Haj duk Split is zonder meer een sterk aanvallende ploeg waarin de spelers pre cies weten wat ze met een bal moeten doen. Hajduk speelt niet dat soort voet bal dat we doorgaans van Joegoslavi sche teams zijn gewend. Het voetbal van Hajduk is wel degelijk gebaseerd op het westerse voetbal. Alles speelt mee. Ook achteraan. Bovendien beschikken de Joegoslaviërs over drie bijzonder goede spitsen, die gemakkelijk een doelpunt maken”. Tien landen hebben voor dit toernooi ingeschreven en er zal op drie biljarts worden gespeeld. Popeyus start tegen de Franse kampioen Dufetelle. De eerste vier plaatsen tijdens dit Europees kam pioenschap geven automatisch recht op deelname aan het wereldkampioenschap, dat van 25 tot en met 30 mei in de Belgische badplaats Oostende wordt ge houden. In Valencia komen de volgende biljarters in actie: titelverdediger Ceule- mans en Dielis (België), Ricco en Nadal (Spanje), Scherz (Oostenrijk), Dufetelle (Frankrijk), Machado (Portugal), Blom- dahl (Zweden), Popeyus (Nederland), Mueleer (Duitsland), Korte (Denemar ken) en Oddo (Italië). Ruim 250 supporters vergezellen PSV naar Split. Jan Timman heeft in het internationale schaaktoernooi in Skopje remise gespeeld tegen de Joegoslaaf Kurajica. De Spanjaard Perurena heeft de eerste etappe van de ronde van de Levant gewon nen. Roger de Vlaeminck heeft de ronde van Sardinië gewonnen. Laseroms mag van de KNVB tot het einde van het seizoen bij Vlaardingen blijven. En RWDM-speler Jan Boskamp: „Hoewel ik er van uit ga dat PSV een redelijke kans heeft de halve finale te bereiken zal het toch een enorme opgave worden. Thuis spelen die knapen formi dabel sterk. Ze blijven gaan, anderhalf uur lang. In Split krijg je geen meter ruimte. Persoonlijk vond ik Zungul in de wedstrijden tegen RWDM een van de betere spelers. Die knaap is vreselijk snel en weet bovendien Surjak steeds op de andere vleugel blindelings te vinden”. Dat betekent dus dat PSV voor het fanatieke publiek in Split (een stadion met 30.000 toeschouwers en slechts 4200 zitplaatsen) alle risico’s zal moeten uit bannen om in Eindhoven de halve fina leplaats veilig te stellen. Immers, vorig PARAMARIBO. De Surinaamse voetbalkampioen Robin Hood zal iri juli en augustus een tournee door Nederland maken. De ploeg komt waarschijnlijk op 15 juli naar Nederland voor een verblijf van ongeveer een maand. Het ligt in de bedoeling wedstrijden te spelen tegen Ajax, Feyenoord, Haarlem, NEC en FC Den Haag. Daarnaast zal Robin Hood vermoedelijk tegen Borussia Dortmund spelen. Mocht deze laatste wedstrijd niet doorgaan, dan zal in België een tegen stander worden gezocht. DEUHVf In dit verband is een uitspraak van Jan Linsen, lid van de ledenraad van Feyenoord, veelbetekenend. Linsen toon de zich gisteravond meer realist dan bestuurslid Blankemeyer die vrolijk op merkte: „Ik hoop dat de spelers er van doordrongen raken dat er door het be stuur iets wordt gedaan. Het ontslag is op het juiste moment gekomen. Ik ge loof dat dit voor het elftal een enorme prikkel zal zijn voor de wedstrijd tegen FC Twente”. Een uitspraak die toch wel van de nodige onnozelheid getuigt. Lin sen: „Wat is dat nou voor flauwe kul. Over de trainer wil ik geen kwaad woord zeggen. Ik geloof eerder dat we de spelers moeten aankijken als we naar factoren zoeken waarom het momenteel minder goed gaat”. Maar ook dat is juist. In feite zijn de spelers van Feye noord murw geraakt van het al jaren falende bestuursbeleid. Het waren nitt de spelers maar het was de beleidsgroep betaald voetbal (Brox, Kerkum, Blanke meijer) die de Pool vorig jaar juichend binnenhaalde. Na de woelige periode Coerver, die herhaaldelijk benadrukte hot ziek dit Feyenoord in verval intern wel was, wilde men alle problemen binnenskamers houden door een mario net als „Herr Antoni” naar voren te schuiven. Dat was vragen om proble men. De gevestigde spelersreputaties, met als exponent Willem van Hanegem, spraken al bij voorbaat hun wantrou wen tegen deze onbekende oefenmeester met de moeilijke naam uit. Bovendien uitte met name Van Hanegem herhaal delijk zijn misnoegen over het feit dat het Feyenoord-aankoopbeleid, dat inder daad nergens op slaat, iedere lijn en visie miste. „Wat heet een goede voorhoede”, zo weet Week, de trainer van de Belgische landskampioen RWDM (in de tweede ronde door Hajduk uitgeschakeld), zich nog te herinneren. Hajduk beschikt over een razend gevaarlijke aanvalslijn met Surjak, Javonic en Zungul. Vooral die Surjak is met het hoofd enorm sterk. Zungul is mogelijk iets minder. Hij is vooral waterdrager in het elftal, laat zich vaak afzakken naar het mid denveld, waardoor er ruimte komt voor de knappe middenvelder Buljan en Jer kovic, de architect in het team. Verdedi gend is Hajduk evenwel niet zo sterk en ik geloof toch dat daar voor PSV de kansen liggen, als men tenminste de snelle counters van de Joegoslaven tijdig kan pareren”. Het was duidelijk dat Brzezanczyk in dit klimaat ten onder zou gaan. Niet eens omdat hij onvoldoende capaciteiten zou hebben, maar de Pool dacht dat hij in een milieu van full profs terecht zou komen, die hun verantwoordelijkheden zouden beseffen en de nodige zelfdisci pline zouden kunnen opbrengen. Maar zover zijn de door de successen verza digde spelers van Feyenoord al lang niet Dat kan onder deze omstandigheden nooit met een trainer als Brzezanczyk. Het valt het Feyenoord-bestuur kwalijk te nemen dat men dat niet tjdig heeft voorzien. Dat had de club een hoop moeilijkheden en geld, tenslotte moet de Pool een afkoopsom voor zijn tweejarig contract betaald worden, bespaard. Dat Feyenoord snel zal dienen te beslissen is duidelijk. Ook Zonderland zal het name lijk moeilijk krijgen getuige Jörgen Kristensens uitspraak: „Ik ben er echt niet zo zeker van of dit ontslag een prikkel is voor de wedstrijd van zondag tegen Twente. Het kan natuurlijk. Maar het kan ook andersom werken. Ik vind het erg vervelend. Ik wil er geen geheim van maken dat Brzezanczyk mij nooit erg gelegen heeft maar hij heeft wel zijn best gedaan. Aan hem ligt het niet. Het ontslag komt voor mij als een verrassing. Ik wist nog van niets”. MARC SERNÉ herkenbaar aan het j vignet op de deur j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15