Ook Britse communisten willen onafhankelijkheid Booreiland bij Bergen verongelukt Amerikaanse NCR betaalde Ford vindt kritiek op Kissinger „politiek Arrestaties na Scandinavische regeringen: Twijfel over hulp aan Cuba Sadat kijkt Syrische kat uit de boom steekpenningen s.ee partij en erg oneerlijk” Zes man omgekomen TOILET uit woordenlijst geschrapt BOMEXPLOSIE ARABISCHE REIS BRACHT EGYPTE WEL FINANCIEEL VOORDEEL SCHOONMAAK Inwonerstal Utrecht onder 250.000 door mco scheepmaker Onderzoek bewaking kwestbare objecten «O Peres: „Toekomstige oorlog in zinloos” IN LONDEN Begrip „detente” 1976 BINNEN- MAART EN BUITENLAND 2 DINSDAG Westen s r e Genève g „Zeer effectief” „Vies” OM - PREMIER ALEXEJ KOSYGIN 2% i l l (Van onze correspondent) i deze L I hij Premier Kosygin belooft Russen meer welvaart naar een t 1 i i 1 r 1 1 (Van onze redacteur in Beiroet E. Ditters) Ford noemde algemene kritiek op Kis singer uit het Congres en van elders „politiek” en „erg oneerlijk”, gezien het werk dat de minister in de afgelopen jaren heeft verricht voor het oplossen van oud zeer in het Midden-Oosten en elders. Ford gewaagde niet van recente be- In zijn rede, die niet zoals die van Breznjev rechtstreeks door radio en te levisie uitgezonden werd, besteedde Ko- sigin ook de nodige aandacht aan de economische crisis in het Westen. De premier sprak van een „organische ziek te in het kapitalistische systeem”, dat naar zijn mening, is veroorzaakt door „de enorme toeneming van de militaire uitgaven, een sterke inflatie, een ui te zijn voegen getreden monetair mechanisme, grote werkloosheid en de onverwachte energiecrisis.” slechtes 4,6 percent onder het voorziene stijgingspercentagc. Het loon van de Russische industriear- beiders en ambtenaren zou aanmerkelijk zijn gestegtn evenals de sociale uitkerin gen. De landarbeiders zouden gemiddeld 25 percent meer ontvangen hebben per maand. (Van onze redacteur in Stockholm H. Ruyssenaars) Ongeveer hetzelfde wordt in Kopenha gen door de regering-Jörgensen gezegd. Het is duidelijk dat de Scandinavische regeringen de MPLA in Angola willen steunen zodra Cuba iets discreter gaat optreden. Men wenst niet naderhand er van beschuldigd te worden via deze hulp aan Cuba de invasie in Angola gedeelte lijk te hebben gefinancierd. l l l 1 DEN HAAG (ANP). Minister Gaay Fortman (Binnenlandse WASHINGTON (UPI, AFP). Presi dente Gerald Ford heeft giesteren in een interview gezegd dat zolang dr. Henry Kissinger minister van Buitenlandse Za ken wil blijven, hij hem in zijn kabinet zal handhaven. De president zei dit naar aanleiding van de opmerking van zijn partijgenoot Ronald Reagan, kandidaat voor Fords opvolging, dat hij als presi dent Kissinger niet zou willen hebben als minister van Buitenlandse Zaken. 1 i V 1 s 1 e r t n e T n n e ‘t s. >1 ïl en culturele behoeften van het Russi sche volk” zal zijn. Het geld voor de steekpenningen werd verkregen door verhoging van de prijs van NCR-produkten. De hoofddirectie van het bedrijf was aanvankelijk niet van de gecamoufleer de betalingen op de hoogte. Nadat zij er door haar advocatenkantoor op was ge wezen, heeft zij een gedragscode opge steld. Sinds de onoirbare praktijken bij NCR aan het licht zijn gekomen, zijn ver scheidene buitenlandse medewerkers van het bedrijf weggegaan. DAYTON, OHIO (DPA). De Ameri kaanse fabrikant van elektronische kas registers NCR Corp, in Dayton in Ohio, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij in de periode tussen 1970 en 1975 steekpen ningen in het buitenland heeft betaald tot een bedrag van tussen de driehon derd- en vijfhonderdduizend dollar. De bedoeling was om de afzet van NCR- rodukten te vergroten. Enkele uren nadat Nessen zijn verkla ring had afgelegd, gaf het Witte Huis een, wat het noemde, „opheldering” uit. Hierin werd gezegd dat „de vraag of minister Kissinger al dan niet naar Mos kou teruggaat, afhangt van het verloop van de SALT-onderhandelingen. Voor een reis op dit ogenblik bestaan geen plannen”. lange periode van politieke ontspanning om de economische werderopbouw van de grond te krijgen. Deze adempauze verwierf Sadat zich dank zij de voorlo pige overeenkomsten met Israel in de Sinaï, terwijl de economische hulp van Amerika en van supporters in de Arabi sche wereld wel voor de rest zou zorgen. Maar Syrië blijkt Egypte deze ontspan ning niet te gunnen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen heeft gisteren bekend- gemaaket dat Kissinger binnen niet al te lange tijd opnieuw Moskou zal bezoeken in het kader van de SALT-besprekingen. richten als zou Kissinger tijdens zijn laatste bezoek aan Moskou bij bespre kingen over een aanvullend akkoord over de strategische bewapening, bereid heid tot het doen van concessies hebben getoond, die uitstegen boven het officiële standpunt van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. President Ford onthulde dat hij het begrip „detente” uit zijn woordenlijst heeft geschrapt „omdat het niet langer de Amerikaanse betrekkingen met de Sovjet-Unie en China omschrijft”. Wel zal hij met deze twee naties blijven onderhandelen „in het kader van een beleid van vrede door kracht”, zei hij. BEIROET. De Egyptische president Anwar Sadat is bijzonder tevreden over zijn Arabische reis. Dat zijn tenminste zijn eigen woorden. Toch had zijn terug keer in Cairo niets triomfantelijks en het is de vraag wat president Sadat met zijn bezoek aan Saoedi-Arabië en vijf Arabische golfstaten werkelijk heeft be reikt. Hij zegt dit in antwoord op vragen over de brand op de zolder van de Spaanse ambassade aan het Lange Voor hout in Den Haag in de nacht van 27 op 28 september vorig jaar. Deze brand werd opzettelijk gesticht, zo blijkt uit een recherche-onderzoek. De Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden om de bewaking van kwetsbare objecten te vervolmaken. EL ARISJ (Reuter). De Israëlische minister van defensie Peres heeft giste ren verklaard, dat een toekomstige oor log in het Midden-Oosten zo verwoes tend zal zijn, dat een overwinning zin loos wordt. In een communiqué dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven, stond dat Breznjev en Berlinguer beiden de wens koesteren de samenwerking tussen hun partijen te verdiepen, „op basis van broederlijke vriendschap en eerbied voor wederzijdse autonomie”. In zijn drie uur durende toespraak voor het congres heeft premier Kosygin gisteren de 255 miljoen Russische bur gers meer welvaart beloofd bij stabiele prijzen. Bij de bekendmaking van de richtlij nen voor het tiende vijfjarenplan, dat loopt van 1976 tot en met 1980, zei hij volgens het Russtsche persbureau Tass, dat het voornaamste doel van de econo mische politiek van de partij „de grootst mogelijke bevrediging van de materiële UTRECHT (ANP). Deze maand zal het inwonertal van de stad Utrecht zak ken tot onder de 250.000. De verwach ting bij de gemeente Utrecht is dat deze tendens zich zal voortzetten. In 1985 zal 1 Utrecht nog maar 220.000 inwoners tel- len. Sadat zal niet zonder meer de grillen van Damascus ondersteunen. Wanneer Syrië tegen het aflopen van het VN- mandaat op de Golanvlakte eind mei een uitputtingsslag tegen Israel wil or ganiseren, dan doet Egypte niet mee, zelfs niet wanneer het uit zou lopen op een oorlog tussen Syrië en Israel- Wel verklaart Egypte zich solidair wanneer Syrië aangevallen wordt of wanneer alle diplomatieke wegen tot vrede in het LONDEN (Reuter). In het deftige Londense stadsdeel South Kensington is gisterenavond een kleine bom ontploft. Een man, naar men aanneemt een voorbijganger, werd zwaar gewond- Vol gens ooggetuigen was de bom onder een geparkeerde auto neergelegd. De schade is gering. Louter financieel gezien is Egypte er beslist op vooruit gegaan. Een som van 0,75 - e 1 miljard dollar werd direct beschikbaar gesteld om te voorzien in de onmiddellijke behoefte van het Egypti sche volk. Daarnaast werd er een speci aal Arabisch fonds in het leven geroe pen om Egypte in de komende jaren op een verstandige manier te helpen bij de aflossing van de buitenlandse schulden- Egypte heeft echter niet alleen be hoefte aan financiën, maar ook aan een Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de aangehouden Veldhovenaar iedereen die de bar verliet om een fooi vroeg. De vijf slachtoffers weigerden te betalen, faarop een handgemeen ont stond. Daarbij maakte de man uit Veld hoven gebruik van een ijzeren staaf. De Eindhovenaar kwam zich met de zaak bemoeien en stak in het wilde weg om zich heen. allang te kennen heeft gegeven geen enkele interesse meer te hebben in Genève. Midden-Oosten nergens toe mochten lei den. Sadat heeft geen vat meer op de belangrijkste politieke ontwikkelingen in de Arabische wereld. De politieke en militaire frontvorming tussen Syrië en Jordanië ziet hij als een uiterst gevaar lijk spel, waaraan hij Egypte niet wil wagen, juist omdat hij geen stem meer in het kapittel heeft. Zijn scherpe aan val op de as-Damascus-Amman klinkt dan ook als een laatste waarschuwing, maar doet ook vermoeden dat hij tijdens zijn reis de Arabische landen niet vol doende heeft meegekregen voor zijn ge matigde politiek. Wat bijvoorbeeld wapens betreft, zo zei hij, hebben ze van ons nog geen zakmes gekregen. Zweden levert voorna melijk hulp in de vorm van economi sche opbouw en papier. „Onze hulp aan Cuba is gebaseerd op wat wij noemen een „effectiviteitscriterium”, maar we proberen natuurlijk zo neutraal moge lijk te blijven”. EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft in samenwerking met de poli tie van Veldhoven een 25-jarige man uit Veldhoven en een 21-jarige man uit Eindhoven aangehouden. De twee wor den ervan verdacht zaterdagavond tij dens de viering van het carnaval betrok ken te zijn geweest bij een steekpartij in een bar in het centrum van Eindhoven. Bij deze vechtpartij werden vijf mensn gewond, van wie twee ernstig. MOSKOU (UPI,Reuter, DPA). In navolging van de Italiaanse en Franse communistenleiders heeft ook de secretaris-generaal van de Britse communistische partij, George McLennan, zich gisteren op het congres van de Russische communistische partij op het standpunt gesteld dat de Britse communisten een eigen politieke koers mogen varen, onafhankelijk van het Kremlin. De Cubaanse inmenging in Angola is de oorzaak van de twijfel om deze hulpprogramma’s voort te zetten. In Finland verklaarden de woordvoerders van de drie grootste oppositiepartijen, dat Cuba blijkbaar geen economische hulp meer nodig heeft wanneer die staat invasies in Afrika, zoals in Angola, zelf kan bekostigen. In Noorwegen verklaarde parlements- woordvoerder Hansen, dat Noorwegen zijn verplichtingen voorlopig nog zal na komen zover die contractueel zijn vast gelegd en dat na 1978 geen hulp meer zal worden gegeven. De Zweedse staats secretaris Klackenberg heeft in ant woord op een vraag betreffende de hulp aan Cuba verzekerd, dat men de ont wikkeling daar nauwkeurig volgt. Sadat zag een nieuw lichtpunt in Genève. Tijdens zijn rondreis bracht hij als geruststelling naar voren dat de periode van tussentijdes vredesregelin gen met Israel nu ook voor Egypte definitief voorbij is. Keer op keer kwam de Egyptische president terug op het bijeenroepen van de vredesconferentie in Genève met deelname van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Zijn Arabische gesprekspartners knikten allen instem mend, maar hoorden bepaald geen nieuw geluid. Vooral niet omdat Syrië Zo ongeveer moet het gegaan zijn. En nu hoop ik maar dat dit lid van het organisatiecomité meer geluk heeft ge had dan die vrouw (ik noem geen naam), die zich in de kunstwereld be weegt en in die kwaliteit prinses Beatrix thuis op bezoek zou krijgen. Nu verkeert zij niet in kringen waar met diep ontzag -. over het koninklijk huis gesproken wordt, maar op de vooravond van de dag waarop de kroonprinses op bezoek zou komen, kon ze de aandrang die haar al dagenlang tergde en die ze alleen had kunnen bedwingen door te bedenken wat haar man zou zeggen als ze aan die aandrang gevolg zou geven, niet langer weerstaan: ze begon aan een grote schoonmaak van haar huis, en maakte vooral veel werk van de wc. Nooit was deze zo schoon en zo geurig geweest! De prinses kwam, en ging na een tijdje weer weg, en had niet naar de wc gehoeven: de bedriegster bedrogen zal ik maar zeggen. „Het gehele gebied nadert een tijd perk, waarin wapens zo duur en zo verwoestend zullen zijn, dat de oorlog op zichzelf zinloos wordt. Verwoesting zal zeker zijn en de zege ondraaglijk”, aldus de Israëlische minister. Peres sprak tijdens een plechtigheid ter gele genheid van het aansluiten van de Be zette Arabische stad El Arisj in het Sinai-gebied aan het Israëlische elektri citeitsnet. Hoewel de bij het vorige congres in 1971 aangekondigde economische beleids lijnen lang niet vlekkeloos zijn uitge voerd, zei de Russische premier dat „de voornaamste sociaal-economische doelen bereikt zijn”. De politieke richtlijnen va n 1971 zijn volgens Kosygin „zeer af fectief geweest.” Het negende vijfjaren plan noemde hij „het beste in de ge schiedenis van ons land”. Het gekantelde en gestrande booreiland in Noorwegen. Nadat Frank Stagg, een voorman van de IRA, begin februari in een Britse gevangenis gestorven was als gevolg van een hongerstaking, zijn er in Londen een zestal bomaanslagen gepleegd. Een splin tergroep van het Ierse Republikeinse Leger heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor het merendeel van aanslagen. BERGEN (UPI). Een 3000 ton me tend booreiland van de Noordzee, de Deep Sea Driller (diepzeeboorder) ge naamd, is gisteren losgebroken toen het naar de haven van Bergen gesleept werd voor herstelwerkzaamheden. Het boorei land liep aan de grond en kantelde in zware zee, waardoor zes van de 51 bemanningsleden om het leven kwamen. Een woordvoerder van de eigenaar, de Od Fjell Boormaatschappij in Bergen, zei dat minstens 17 anderen zijn gewond. Hij zei dat een van de sleepboten aan de grond was gelopen, waardoor het boorei land naar de kust dreef en daar op de rotsen verongelukte. Dat gebeurde 50 mijl ten noorden van Bergen. Op de zes doden na zijn allen met hefschroefvliegtuigen uit de red dingboten gehaald. Velen werden naar ziekenhuizen gebracht met wonden aan armen en benen. Het booreiland is een jaar geleden gebouwd en was naar schatting 90 miljoen gulden waard. De bovenbouw is vernield en een van de pijlers is beschadigd. „Ik gebruik het woord ontspanning niet meer”, aldus de president in zijn televisie-interview. „Ik geloof dat we het zo moeten formuleren, dat de Verenigde Staten met de supermogendheden naar het verminderen van spanningen zullen bljven streven vanuit een beleid van vrede door kracht. Detente is een woord dat ooit eens werd gevonden. Ik geloof niet dat het nog toepasbaar is”. „Detente” is een begrip van belang in de .republikeinse voor verkiezingsstrijd geworden. Fords tegenstander, Reagan, vindt het „te vies om aan te pakken,” omdat het Amerika volgens hem alleen het recht om Pepsi-Cola te verkopen in Siberië heeft opgeleverd. De tijden zijn veranderd en de voor malige supporters van Sadat's vredespo litiek zijn met hun tijd meegegaan. Men hecht bijzonder veel waarde aan een verzoening tussen Egypte en Syrië, maar nu is het Sadat die de eerste stap moet zetten. De Egyptische president weigert zich echter blindelings in het gevaar te storten, hetgeen hij ronduit verklaarde op zijn afsluitende persconferentie in Koeweit. STOCKHOLM. De Scandinaviche regeringen hebben in onderling overleg tijdens de laatste zitting van de Noordse Raad in Kopenhagen hun twijfel uitge sproken over een voortzetting van de humanitaire en economische hulp aan Cuba. De Noordse Raad is een Scandina visch samenwerkingsorgaan. Financiële hulp is fijn, maar Sadat wil ook de politieke ontspanning die erbij hoort, want anders is het wegge gooid geld. Het isolement van Egypte, ontstaan na de Sinaï-akkoorden, moet dan misschien nog maar wat langer duren en het initiatief mag van Sadat dan wel overgaan in handen van de Syrische president, maar hij waagt Egypte er niet meer aan. Het economische potentieel van de Sovjet-Unie is aanzienlijk toegenomen en heeft zich in de afgelopen tien jaar bijna verdubbeld. De groei van de indus triële produktie in de afgelopen vijf jaar becijferde Kosygin op 43 percent. De produktie van consumptiegoederen zou zijn toegenomen met 37 percent. Volgens hem is het nationale inkomen vergele ken met het achtste vijfjarenplan, van 1966 tot 1971, gestegen met 34 percent, De voorzitter van de Italiaanse com munistische partij, Enrico Berlinguer, heeft gisteren in het Kremlin besprekin gen gevoerd met de secretaris-generaal van de Russische partij, Leonid Brezn jev. de branding vóór de kust van West- Terwijl alle andere bezoekers van het Thialf-stadion in Heerenveen al hun geslacht konden rekenen op herentoilet of een damestoilet,' moesten prinses Beatrix en prins Claus het met één en hetzelfde toilet doen. Dat was weliswaar voor hen beidjes gereserveerd, en bezat dus een zekere exclusiviteit, maar ik vond het toch half werk, zo’n onzijdige wc. Ik zie overigens helemaal voor me, hoe dat gegaan is binnen het organisa tiecomité. Iemand zei dat er natuurlijk een aparte wc voor prinses en prins moest komen. Omdat hij heit bedacht had, werd hij met de uitvoering van deze delicate zaak belast. Eerst ging hij kijken welke wc het dichtst bij de koninklijke loge stond. Was de weg erheen voldoende afgeschermd, of waren prins en prinses genoodzaakt door een haag van applaudisserende en welwil lend knikkende mensen naar het toilet te schrijden, waar een gedienstige schaatssuporter de deur al voor haar of hem openhield? Zo’n gang naar Canossa (Fries voor plee) leek de organisator in kwestie niet zo gewenst. Nadat hij dit probleem had opgelost, bestudeerde hij de wc zelf. Waren het hokje en de bril proper, werkte de trekker goed (niets is zo vervelend voor een koninklijk persoon als wanneer hij of zij wel vier keer aan de trekker moet trekken voordat de stortbak in actie komt), verscheen er weer snel genoeg nieuw water in de stortbak voor het geval de volgende cliënt meteen na de eerste wilde, al dat soort essentialia moest onze man uitproberen. Natuurlijk was zijn grootste probleem het closetpa pier. Het zachtste papier was nog niet goed genoeg, maar om de waarheid te zeggen had hij zulke huishoudelijke za ken tot nu toe aan zijn vrouw overgela- ten. Hij besloot een middagje uit te trek ken voor het bestuderen van alle moge lijke soorten in de Heerenveense winkels, want hij nam niet voetstoots aan dat iedereen inderdaad Popla wilde, zoals de jingle suggereerde. Even over woog hij of hij de secretaresse van prinses Beatrix over deze delicate vraag zou opbellen, maar hij besloot toch op zijn eigen instinct en inzicht te vertrou wen. Een bijkomstige vraag was nog, hoeveel rollen hij in het hokje moest deponeren. Zette hij een tweede rol neer, dan zou hij daarmee de schijn op zich laden dat hij veronderstelde dat het prinselijk paar problemen met de stoel gang had, en daarover had hij nooit iets gelezen op de Pro Juventute Kalender. Beperkte hij zich echter tot één rol, dan zette hij weer alles op één kaart. Hij besloot toch maar tot twee rollen, waarvan hij de ene discreet wegwerkte half achter de toiletpot. Uiteraard moest er zo’n halvemaanvormig kleedje voor de toiletpot komen, maar was daarmee het hokje voldoende opgefleurd? Bij hem thuis hing de wc vol met geestige stic kers, frappante berichtjes uit de krant, de lijst met de bijbaantjes van de Ka merleden, een spiegel, de Bescheurkalen der van Kees en Wim, en natuurlijk de verj aarskalender. Een spiegel, dat kon natuurlijk nooit kwaad. Met zo’n Be scheurkalender wist je het maar nooit, die jongens konden soms zo ongegeneerd uit de hoek komen. Aan de andere kant -L zou het natuurlijk wel attent zijn om een Bescheurkalender te kopen en dan alle blaadjes tot en met 28 februari eruit te scheuren. Maar misschien was de Prinsessenkalender toch tactvoller. En natuurlijk een verjaarskalender, dan zou hij.zo netjes mogelijk de ver jaardagen van alle leden van de konink lijke familie erop invullen. Dat zou ook zeker op prijs worden gesteld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3