K ELS Voor alle gemeentedelen van Velsen moet bestemmingsplan komen Comité stuurt flessenpost naar leden Tweede Kamer ENNEME L M LAATSTE RONDE WINTERSPORT DEZE WEEK ALLES HALVE PRIJS e Vrouwen rijden beter dan mannen k Reddend Wereld gebedsdag KEnnEniER iniERSPOR' Oude boeken gooi je niet zomaar weg. lijs W* I ■I 1H is? iiSHtl I J ANTWOORD MINISTER GRUIJTERS OP REQUEST INZAKE „LONG WOOD”: A. J. Hermes opent laboratoriumschool Nog voor zwemmen Goedgekeurd meer hulp bejaarden DINSDAG 2 1976 NIEUWS UIT STAD EN STREEK MAART 5 'i Buitenkans voor de laatkomers ACTIE TEGEN FLUORIDERING DRINKWATER De Slegte is een goeie voor uw oude boeken en :d ral ijs iet le en 75, te irt is t”, •or an n- Tips redactie: Ko van Leeuwen Tel. 02550-15389 Pakken, jacks, pantalons, ski's, schoenen etc. „Vrouwen rijden over het al gemeen oplettender dan man nen. Ze rijden misschien wel sneller, maar ook alerter en ze rijden meer geconcentreerd. Ze maken beslist niet meer aan rijdingen dan hun mannelijke collega’s. Dames die bij ons als chauffeur komen werken heb ben vaak in de eerste week al een aanrijding, maar daarna nooit meer. Bij de mannelijke chauffeurs is het meestal omge keerd; die hebben de eerste twee maanden niets. Daarna denken ze dat ze het kunnen dan komen de brokken”. VELSEN. De actiegroep voor het behoud van Oud-Santpoort, die vorig jaar omstreeks deze tijd actie voerde tegen de flatbouw bij station Santepoort-Zuid (de „Long Wood”- affaire) heeft een negatief antwoord gekregen op een request dat op 26 maart 1975 bij de Kroon werd inge diend. Omdat de gemeente Velsen, zo stelt minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening drs. J. P. A. Gruijters in zijn antwoord, met de afgifte van de bouwvergun ning voor deze flat noch onzorgvul dig noch in strijd met de wet heeft gehandeld, ziet hij geen reden voor tussenkomst. is r\ V' W - ADVERTENTIE. ADVERTENTIE I Boekhandel J. de Slegte B.V., Grote Houtstraat 100, Haarlem, Tel.: 023-315250 F van Ondanks het feit dat de Kroon dus niet is ingegaan op de ingediende protes ten, stelt inr. De Groot toch tevreden te zijn met het behaalde resultaat. Omdat hiermee een herhaling van deze Long Woodgeschiedenis in de toekomst kan worden voorkomen. Van de Ploeg: „De dames bij ons hebben net zo’n zware keuring onder gaan als hun mannelijke collega’s. gebonden mensen het zonder ongefluori deerd water stellen. Overigens heeft het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening berekend dat er ongeveer 60 liter water per dag per gezin nodig is voor directe consumptie en voedselbereiding. Dat betekent per dag zeulen en slepen met even zovele flessen. "n modern antwoord op al uw speelse en sportieve wensen. de ie- rter en ijk. iro- de een op zijn uit isu- aak zen, ijks het de vie- en em- Marsmanplem 15 Haarlem-Noord Tel. 370404 Parkeren voor de deur. Iers ene fie- het drs- en- be- ele» ter- U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. WfRSPOj) m tie te ig J. n, en Je rag in in er ri- le- 10- ,an lat rte tie ro- en. de utt len 100 s’ s’ st n e, ig ;d le le ig is sn r il e s g l’ e Die keuring is behoorlijk pittig. Als je voor militaire dienst bent af ge keurd, dan kom je ook niet door deze keuring. De dames hebben ook een werkboekje en een geneeskundige verklaring. Ze zijn voor honderd pro cent professional en hebben ook alle papieren om bijvoorbeeld op zaterda gavond het kroegenwerk te doen. Al leen prefereren zij dat niet zo, wij trouwens als bedrijf ook niet”. De Santpoortse actiegroep die bij de Kroon protest aantekende tegen de bouw van dit flatgebouw heeft nu op het request gehad. Wel heeft minister Gruij ters naar aanleiding van dit protest bepaald dat er zo snel mogelijk een be stemmingsplan moet komen voor die delen van de gemeente Velsen waarvoor nog geen bestemmingsplan van kracht is. zien op het ingediende protest over deze Dat zijn bedrijf vrouwen in dienst genomen heeft als chauffeur heeft nog een reden, legt Van de Ploeg uit: „Zij vervoeren allemaal kinderen en ook gehandicapte v olwassenen. Daar is een stuk begeleiding bij nodig. Dat houdt ook in dat je elke dag dezelfde chauffeur moet hebben, daar raken ze mee vertrouwd. Vandaar die da mes. Ik moet zeggen dat het voor de volle 100 procent voldoet. Maar het is ook vrij zwaar werk. Ze moeten goed kunnen improviseren, zo’n auto vol kinderen rustig zien te houden en toch hun volle aandacht bij het ver keer houden. Het is niet alleen maar chauffeurtje spelen.” de dames De Vries Roffel in gezelschap van hun directeur bij een busje waarmee zij dagelijks rondtoe ren. Haar collega, mevrouw Annie Rof fel, rijdt ook met vreugde rond. Ook zij vond autorijden al een leuke lief hebberij, voordat zij het als beroep ging doen. De dames verzorgen vooral het groepsvervoer. Beiden rijden zij op busjes. Hun passagiers zijn voorna melijk schoolkinderen en geestelijk gehandicapten. Dat betekent voor de dames elke dag ’s morgens en ’s mid dags een paar uur rijden. Alleen de aanleg van een tweede lei dingnet voor ongefluorideerd water zal alle bezwaarden recht doen. Het comité wijst naar het arrest van de Hoge Raad van 22 juni 1973 waarin in feite werd gested dat de verkrijging van drinkwa ter voor tegenstanders niet bezwaarlij- ker mag zijn dan anders het geval is en evenmin anders dan in deze tijd als normaal is te beschouwen. Het flessen- plan voldoet volgens het actiecomité niet aan deze criteria. De bewindslieden ondermijnen volgens het comité het erkende recht op de persoonlijke vrijheid van alle Nederlan ders, niemand uitgezonderd, om voor henzelf en voor hun kinderen te kunnen beslissen over het gebruik van stoffen die de lichamelijke gesteldheid beïnvloe den. Om te voldoen aan de wensen is het noodzakelijk dat de verkrijgbaarheid en bereikbaarheid van ongefluorideerd water niet of nauwelijks meer tijd hoeft te kosten. Voor alle tegenstanders zou een tweede leidingnet moeten worden aangelegd. Dat zou een bedrag vergen van ongeveer zes miljard gulden. Ge beurt dit niet dan moeten aan huis Dat zegt directeur R. van de Ploeg van het taxibedrijf 300, dat voor personenvervoer in de IJmond zorg draagt, maar ook ver daarbuiten zijn wagens heeft rijden. Het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in Beverwijk heeft, prijst zich gelukkig met zeventien dames die in vaste dienst zijn als chauffeur. Zij rijden voornamelijk in verlengde Mercedessen en personen busjes. Wel zegt de minister in zijn antwoord dat het te betreuren is dat voor dit betreffende gebied van de gemeente geen bestemmingsplan van kracht is of in voorbereiding is verklaard. Hierdoor kan ter plaatse worden gebouwd volgens bouwplannen die slechts aan de gemeentelijke bouwverordeningen moe ten voldoen zonder dat daaraan een planologische afweging van belangen vooraf heeft kunnen gaan. Burgemeester en wethouders van Velsen zijn dan ook nu via Gedeputeerde Staten verzocht te bevorderen dat voor die delen van Vel sen die nog niet in een bestemmingsplan zijn begrepen, een voorbereidingsbesluit wordt genomen waarna binnen een jaar een ontwerpbestemmingsplan ter inzage moet worden gelegd. Waarmee de acties van deze Santpoortenaren toch nog enig resultaat hebben gehad. Punt van actie vorig jaar was in eerste instantie het behoud van het oude Engelse Long Wood, een van die huizen die indertijd werden gebouwd voor En gelse architecten die betrokken waren bij het graven van het Noordzeekanaal. Maar „Long Wood” werd verkocht, ge sloopt en er staat bij de Vinkenbaan weer een „Long Wood”, alleen nu in de vorm van een flatgebouw. Het voorkomen van de afgifte van een bouwvergunning voor deze flat werd een tweede punt van actie. Met steun van de Bond Heemschut en de Natuurbescher- mingscommissie Zuid-Kennemerland werd bij de gemeente protest aangete kend. Maar omdat het bouwplan voldeed aan de normen van de gemeentelijke bouwverordening en bovendien werd goedgekeurd door de Velsense Welstand commissie, werd de bouwvergunning door de gemeente afgegeven. Ook een kapvergunning voor de bo men op dit terrein leverde voor de gemeente weinig problemen op omdat het college aan de afgifte voorwaarden verbond ten aanzien van herbeplanting en daarbij richtlijnen gaf ten aanzien van de bestaande bomen die gespaard moesten worden. Mede naar aanleiding van deze rege ling zegt de minister ook geen reden te kapvergunning in te gaan. En de dames zelf? Mevrouw De Vries: „Het is leuk werk en als je jarig bent, of het wordt Sinterklaas, dan krijg je wel een stukje zeep of zo. Je merkt dat je iets voor ze betekent”. Het actiecomité vraagt zich ook af hoe de nevenvoorziening (die niet in de wet zal worden opgenomen) moet wor den geregeld. De bewindslieden blijven weigeren te vertellen hoe ze produktie en distributie denken te realiseren. De interpretatie van het begrip nevenvoor ziening wordt overgelaten aan de ge meenten. Dit standpunt schept voor alle bezwaarden eens temeer een onduldbare rechtsonzekerheid, omdat zij voor de nevenvoorziening zijn overgeleverd aan het individuele inzicht en het fatsoen van de gemeenten. De praktijk illus treert waartoe dit leiden kan. Zo weigert momenteel de gemeente Rotterdam on danks de uitspraken van de Hoge Raad om de bezwaarden te helpen aan nor maal ongefluorideerd water”. Het actiecomité ziet de behandeling van het wetsvoorstel als een testcase voor het democratisch gehalte van de samenleving. Al met al heeft het bijna een jaar geduurd voor het antwoord op dit re quest, dat door meer dan tweehonderd mensen was ondertekend en persoonlijk in Den Haag werd ingediend, kwam. En nog pas nadat ëën van de actievoerders, de Haarlemse mr. L. F. de Groot, in augustus vérig jaar in een tweede brief aan de Kroon er op wees dat er nog geen antwoord was gekomen. van het woonwagenkamp in Heems kerk als ze naar clubs moeten en zo. Niks geen last hoor, ze kennen me wel en ze weten waar ze met me aan toe zijn”. BEVERWIJK. Tweede-Kamerlid A. J. Hermes opent vrijdagmiddag 19 maart het Bakhuis Roozeboom Instituut, de nieuwe school van laboratoriummede werkers HBO en MHBO aan de Laurens Backlaan 25. De opening door de heer Hermes, oud-wethouder van Beverwijk, vindt plaats om 14.15 uur. Twee vrouwelijke chauffeurs die al anderhalf jaar beroepsmatig over de weg koersen zijn de dames Jo de Vries en Annie Roffel uit Heemskerk. En elke dag weer met evenveel ple zier. Mevrouw De Vries: „Autorijden was altijd al m’n hobby. Toen zag ik opeens een advertentie voor chauf- feuses in de krant en daar ben ik op afgestapt. Nou, ik moet zeggen, het gaat bést hoor. Je moet je mensen even aankijken, vriendelijk zijn, maar toch laten merken dat je de baas bent in de auto. Trouwens, ik heb zo m’n vaste ploegj es die elke dag meegaan, dus moeilijkheden zijn er niet bij. Ik rijd ook de kinderen tholieke- en de Hervormde Kerk. Muzikale medewerking wordt ver leend door de heer H. Oortwijn, die voor trompetmuziek zal zorgen. Bege leiding is verder in handen van de heer Joop Huizinga. Voor de eerste maal kunnen ook patiënten in het Zeeweg Ziekenhuis de bijeenkomst in de burgerzaal vol gen. Daarvoor zorgt de RUAZ, de radiodienst voor zieken, die een rechtstreekse uitzending verzorgt. Verder activiteiten rond de Wereld gebedsdag zijn: Huize Breezicht op 4 maart om 20 uur; Huize De Moerberg op 4 maart om 19 uur; Huis ter Hage op 5 maart om 10.30 uur; Diensten centrum Zeewijk op 5 maart om 20 uur. In Velsen-Noord in het Her vormd Wijkhuis op 5 maart om 20 uur. In Santpoort-Noord op 5 maart in de Hervormde Dorpskerk om 20 uur en in Santpoort-Zuid in de Duin pan onder de Hoeksteen, ingang Duinweg op 5 maart om 14.30 uur. De landelijke opbrengst an de col lecte die in al deze diensten wordt gehouden zal worden bestemd voor christelijke doelstellingen. Dit jaar is dat de bouw van een opvangcentrum voor kinderen in Santa Paolo in Mexico. Er wordt in 150 landen en landstreken deelgenomen aan de we reldgebedsdag. (Van een onzer verslaggevers) VELSNEN. Per flessenpost zijn de leden van de Tweede Kamer opgeroepen om deze week voor eens en altijd nee te zeggen tegen fluoridering van het lei dingwater. Deze flessenpost is verzonden onder het motto verpakt water is ver kapte dwang”. Hierbij wordt gedacht aan het plan van minister Vorrink om ongefluorideerd drinkwater in literfles sen beschikbaar te stellen aan alle be zwaarden in ons land. In de dagelijkse praktijk heft dit plan de feitelijke dwang niet op en is het geen reëel alternatief voor de tegenstanders aldus de afzender van de flessenpost het ac tiecomité anti-fluoridering Kennemer- land” uit Velsen. „In het begin was het wel even wennen”, bekent mevrouw De Vries ruiterlijk. „Toen zei ik: laat me nou maar eerst eens een tijdje allëën in die bus rijden. Maar nu draai ik ’m overal in hoor, geen problemen.” „Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen”, dat zou kunnen slaan op gemeentevoor- lichter Jan Dooijes. Want Jan is uit genodigd om op donderdag 4 maart bij de afdeling Velsen-IJmuiden van deze vereniging te komen praten over „Honderd jaar Noordzeekanaal”. De bijeenkomst wordt gehouden in de Petrazaal, Spaarnestraat 8 in IJmui- den. Zes meisjes en zeven jongens heb ben vrijdagavond hun derde brevet Reddend Zwemmen ontvangen in het Vélserbad. Het is het officiële brevet van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelin gen. De nieuwe reddend-zwemmers hebben hun brevet gehaald na een opleiding bij de IJmuider Reddings Brigade. Hier volgen de namen van de ge lukkigen met daarachter de leeftijd: Edith de Groot(9), Yvonne Eich- horn(12), Angelique van Rijswijk(12), Simone Dekens(12), Marga Pals(ll), Elly Pijlman(13), Johan Luypers(15), Richard van de Bosch(lO), Richard Massee(13), Rik Molenaar(12), Ronald Rook(10), Peter Ketelaar en Make Wassenaar. De IJmuider Reddings Brigade geeft ook les in het instructiebad in Zeewijk en wel speciaal voor de in woners van dit deel van de gemeente. Les wordt gegeven aan kinderen die nog niet kunnen zwemmen vanaf de leeftijd van 6 jaar. Wie er meer van wil weten kan zijn licht op komen steken op vrijdagavond van 18-19 en van 21 tot 22 uur in het Velserbad aan de Briniostraat. In een van deze rubrieken vorige week stond een stukje infor matie voor bejaarden in verband met de aangifte Inkomstenbelasting 1975. Daarin stond dat de Stichting Dienst verlening Bejaarden bereid is daarbij hulp te verlenen. Die Stichting staat daarin niet al leen, want vrijwel onmiddellijk volg de een reactie van het Sociaal Advies Bureau, dat zoals bekend op twaalf plaatsen in de gemeente elke week zitting houdt. Ook daar kunnen de bejaarden voor hun belastingproble- men terecht. Nu is het alleen nog zaak na te gaan welke van de twee hulpverlenende lichamen de beste service biedt. „Bewustmaking tot leven”, zo luidt dit jaar het thema voor wereldgebe dsdag. Die wereldgebedsdag is aan staande vrijdag en het liturgisch the ma ervoor werd ditmaal bedacht door christenen uit Mexico. Het comité dat elk jaar de wereld gebedsdag voorbereid is ook in de gemeente Velsen samengesteld uit vertegenwoordigers van bijna elke kerkelijke richting. Wereldgebedsdag in Velsen wordt evenals in voorgaande jaren gehou den in de burgerzaal van het stadhuis en begint om 20 uur. De liturgie wordt deze keer gelezen door een vertegenwoordiger van de Oud Ka- «•tlFSKOi: Slaak

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5