WIM BOXHOORN. PENNINGMEESTER SPORTRAAD: zijn in Haarlem te duur geworden DVS DOET AANVAL OP WERELDRECORD i Fender a la carte: Haarlems bevlieging Twee overwinningen van badmintonploeg r Berber tapijt voor speciale prijs. de Bonneterie Pander de Bonneterie Pander „Sommige sporten [BUITENSPEL Redactie: PETER HEERKENS f 9^ rv Uit de wereld van de Bonneterie: Flannel van Aquascutum. I I» VAN BELGIE IN 1 flt Of „INTERNATIONALE” SPORT 20 1976 MAART F Onbetaalbaar I! Ideaal t ar Berber tapijt heeft een fijne, dichte struktuur en is verwerkt op een rubberen rug. Om u een idee te geven van de kwaliteit: hetwolgewicht pervierkante meter is 930 gram. U kunt kiezen uit twee tinten: berber-naturel en berber-bruin. De speciale prijs isf.145,- per strekkende meter (400cm breed). Belangrijk: Pander legt dit tapijt voor slechts f 15,- per strekkende meter. In de meeste gevallen betekent dit "all-in”. Het is dus zeker de moeite waard om dit tapijt in natura te komen bekijken in de Amsterdamse Kalverstraat/Rokin. Bij de Bonneterie en Pander, 'n Wereld in. mode en meubelen. Modieuze lichtgewicht mantel van Aquascutum. Voor stevig doorstappen in de bossen en flaneren op de boulevards. Gemaakt van grijswollen flannel. Metsteek- zakken opzij en opgestikte klepzakken op de voorpanden. Dit model draagt u los of met de bijbehorende ceintuur. Prijst 750,-. Maak kennis met deze uitstekende mantel en vele andere modellen in de Amsterdamse Kalverstraat. Bij de Bonneterie en Pander, 'n Wereld in mode en meubelen. I 1 I i i i I (ADVERTENTIE) I I I I if 3 1 ■I Volgende week in deze rubriek: I Ki I: 1 i i 1 h I I ;l 3 Hierop aansluitend onze grap van de week: Johan Derksen: per vliegtuig naar de training. Ft 3 1 t t i l Het ideaal van minister Van Doorn, sportieve recreatie, zou pas echt van de grond komen als de sport door het rijk op dezelfde manier zou worden gesubsidieerd als het jeugd- en jonge renwerk. Wij willen niet veel, maar het moet niet zo worden, zoals nu, dat de groei van het aantal sportbe oefenaren wordt geremd, omdat de contributies zo hoog worden”. Met zijn teamgenoten heeft hij ei gen spelregels opgesteld. Zo mag in vier uur een half uur worden gerust. De deelnemers mogen zich dan ver schonen, wassen en kunnen wat wan delingetjes maken om te voorkomen In onze serie „zij die ons dankbaar zijn”, een reactie van de voetbalclub EDO, die via het verenigingsblad „De EDO’er”, 32e jaargang nr. 234, febru ari 1976 laat weten: de reactie van wethouder P. Voskui len op de kritiek van de sportraad zoals die in dit artikel via de heer Boxhoorn naar voren kwam. „Bij Haarlem vliegt het geld eruit’. Of naar keuze „Johan Derk sen, vliegensvlug”. Het idee om DVS aan een wereld record te helpen dateert van vorig jaar en kreeg rond november gestal te. Het vinden van liefhebbers vorm de geen al te grote hindernis. Na onderling overleg moesten zelfs nog dat de ledematen op de laatste dag alle medewerking weigeren. Wim Boxhoorn. „Degenen die binnensporten beoefenen betalen aan zaalhuur driemaal zoveel als de buitensporters, die op hun beurt al zoveel betalen". GERARD LUITEN: „Propaganda voor DVS” i a t 1 I i I I 3 I I I ADVERTENTIE} „Ik denk dat ik de eerste weken geen steen meer zal aanraken”, zegt hij over de uithoudingsproef, die op 12 maart ’s morgens om 3 uur begint. „Maar dat heb ik er in het belang van de club wel voor over. Ik wil in ieder geval zoveel mogelijk dammen en niet alleen maar schuiven. Als ik iemand van het eerste tegen me krijg zal ik me echt wel concentreren en proberen te winnen, ook al gaat dat misschien ten koste van de conditie”. s Sportbeoefenaars in Haarlem beta len honderd procent meer contributie dan georganiseerde sporters elders in Noord-Holland. Volgens de penning meester van de Stichting Haarlemse Sportraad, Wim Boxhoorn, die voor deze conclusie verantwoordelijk is, een onhoudbare situatie. Vandaar dat het gemeentebestuur, met name de wethouder van Onderwijs en Sportza- kne, P. W. Voskuilen, met klem is verzocht alle huurtarieven op sport gebied voor 1977 te bevriezen en af te zien van de gebruikelijke verhoging van tien procent. De verenigingen draaien dankzij vrijwillig kader. De penningmeester ziet zich stees weer gedwongen de contributie te verhogen. Op den duur is zoiets natuurlijk onverkoopbaar”. De sportraad spreekt over harde eisen enhoopt dat de georganiseerde sport in Haarlem haar stem eindelijk zal laten horen. „De sportwereld heeft zich altijd te bescheiden opgesteld, maar zou zich rustig eens kunnen laten gelden. Er zijn 30.000 georgani seerde sportbeoefenaars in Haarlem. 15.000 van hen zijn stemgerechtigd. Als je bij wijze van spreken een partij sportbelangen zou oprichten dan zou je aan vijf zetels in de raad komen. Dat is niet serieus bedoeld, maar het is natuurlijk ook geen burutgroepje waar we mee te maken hebben. Laat de gemeente Haarlem eens andere prioriteiten gaan stellen en wat meer doen voor de sportvere nigingen”. Op welke posten dan wel bezuinigd zou moeten worden kan ook Boxhoorn niet zeggen: „Dan zou ik de gele gemeentebgroting moeten doornemen. Ik weet ook wel dat Haarlem het niet gemakkelijk heeft. We kunnen wel met de gemeente meevoelen als zij zegt dat in tegen stelling tot het jeugd- en jongeren werk waar 60-80 pet door het rijk wordt gesubsidieerd, zij in de sport voor alles moet opdraaien. Maar dan moet de gemeente bij het rijk aan kloppen. In feite doen wij toch ook aan jeugd- en jongerenwerk. In onze rubriek „service-zonder- grenzen", dit keer informatie aan de supporters van de voetbalclub Haar lem. Muziek tijdens het dammen. Het lijkt een vreemde combinatie, omdat rond denksporters doorgaans een eer biedwaardige stilte hangt. Tien leden van de Haarlemse damvereniging DVS, Door Vriendschap Sterk, zullen de vocale en instrumentale klanken van een bandrecorder echter even hard nodig hebben als liters koffie wanneer zij op 12, 13 en 14 maart in de Hendrik Andtiessen-mavo aan de Bernard Zweersstraat in Haarlem een aanval zullen doen op het wereld- duurrecord dammen. Op 5 januari 1976 onder de kop „EDO HAD GEEN GELUK”, schreef de sportredactie van het Haarlems Dagblad een heel mooi stukje over de uitwedstrijd tegen De Spartaan en besteedde maar liefst een ruimte van 150 vierkante centimeter aan ons. Zo waar al een hele verbetering in ver gelijking met de verslagen uit 1975 en hiervoor zijn wij dit blad dan ook dankbaar". Men kent ons devies: graag gedaan, reacties altijd welkom t.a.v. de rubriek „Buitenspel” en: pu blicatie belonen wij met twee winst punten die U per post worden toege stuurd. De vliegreizen van Johan Derksen die nodig zijn om hem vanuit zijn nieuwe woonomgeving Emmen fit- en-wel op de training in Haarlem te krijgen (zie onze krant van maandag) kosten f 116.- per trip. Deze uitgaven, dit ter geruststelling, zijn niet dage lijks nodig doch slechts tweemaal per week. Een weekend-retour van Eelde (Groningen) naar Haarlem kost de verenigingskas wat minder: f 87.-. „Niet dat de stenen swingend over het bord moeten gaan”, licht Gerard Luiten, voorzitter van de feestcom missie van het tienjarige DVS toe, „maar om te zorgen dat de slaap op afstand wordt gehouden”. Maar liefst zestig uur is uitgetrokken om het record van de Helderse Dam Club, dat op 54 uru staat, te verbeteren. Een officieus record, zoals ook de toptijd, die DVS mogelijk zal realise ren, straks als een niet-officieel er kende prestatie zal worden geboekt. De omstandigheden, waaronder HDC eerder een dammarathon voltooide, zijn zelfs amper bekend bij DVS. Het lijkt DVS ook nauwelijks te interes seren hoeveel dammers in Den Hel der aan de start zijn verschenen en hoeveel er de finish hebben bereikt. Gerard Luiten heeft ook geen idee hoeveel keer door HDC is gerust. één dame en drie heren worden afge wezen. De tien, die de selectie wel „overleefden”, zijn over het algemeen vrij jong. Gerard Luiten is met zijn 33 jaar de oudste in het gezelschap: „Wij hebben jonge dammers gekozen, omdat juist zij in staat moeten zijn dit karwei te klaren.. We zijn niet speciaal in training gegaan, we heb ben alleen het programma met elkaar doorgenomen. Daarbij hebben we ge zocht naar zoveel 'mogelijk afwisse ling: sneldammen, simultaandammen, gewoon dammen en de laatste nacht dan wat muziek. Hard of zacht, het ligt er maar aan hoe de stemming is. In ieder geval willen we wel zo serieus mogelijk blijven dammen. Met de klok, ’t Is echt niet de bedoeling dat we af en toe gaan zitten slapen. Wij willen met dit evenement de mensen laten zien dat dammen niet zozeer een sport is voor oudjes, zoals wel wordt gedacht, maar zeker ook voor jongeren. Er moet van deze wereldduurrecordpo- ging dus veel propaganda uitgaan voor het dammen”. Paul de Wit, der de tientalspeler van DVS, is het daar volledig mee eens, maar betwijfelt of hij na afloop nog een dambord wil zien: De vliegtijd die Jonhan Derksen kwijt is bedraagt bij een directe vlucht 35 minuten en wanneer de route via Enschede voert wat meestal het geval is 1 uur en 10 minuten. „Iedereen moet aan sport kunnen doen, maar uit ue onderzoeken, die wij hebben ingesteld, blijkt dat som mige sporten erg duur zijn geworden. Zoiets moet eigenlijk in deze tijd niet meer mogelijk zijn. Een stijging van tien procent voor dc huur van ge meentelijke sportaccommodaties elk jaar maar weer is niet op te vangen door extra vrijwillige arbeid. Dat leidt direct tot hogere contributies”, verduidelijkt Boxhoorn. „Wij hadden al heel wat klachten binnengekregen. Omdat we niet met loze kreten naar buiten wilden komen zijn we op onderzoek gegaan en hebben we een rapport samengesteld”. Om het nodige vergelijkingsmateriaal te verkrijgen zijn ook gegevens verzameld in de overige gemeenten van Noord-Hol- land. Van de 96 gemeenten bleken er 82 bereid aan de enquête mee te werken. „Daaruit bleek dat Haarlem koploper is in Noord-Holland. Ner gens wordt zoveel aan huurtarieven betaald als hier”. Bij alle onderzoe ken is uitgegaan van de „vaste” kos ten, zoals de huur van de accommo datie, de kosten voor de opleiding, medische sportkeuring, materiaal bondscontributies, clubblad en of convocaties. Om de sporten met el kaar te kunnen vergelijken zijn de vaste kosten gedeeld door het aantal uren dat iemand met zijn sport bezig is. Een voetballer komt er met 1,10 per uur dan nog redelijk van af. Een micro-korfballer daarentegen moet minstens 2,45 neertellen om een uur te kunnen sporten. Boxhoorn: „Ge bleken is dat 60-80 procent van deze vaste kosten is bestemd voor de huur van de accommodaties en voor de kosten van de trainer. Wat betreft de kosten voor technisch kader zou de gemeente door het verlenen van sub sidie invloed kunnen uitoefenen. De huurtarieven kan de gemeente zelf wijzigen”. WM X/7////X pad en de Haarlemmer stond snel met 14-7 achter. Toen ging zijn opponent plotseling fouten maken en daarvan profiterend greep Rob alsnog de partij en de titel: 17-14, 15-12. Samen met het meisje Thatcher speelde Marjan Luesken haar tweede finale tegen het Zuidafri- kaans koppel Botes-v.d. Wald en deze wist zij winnend af te sluiten met de cijfers 18-15, 15-10. Opmerkelijk groot was de Zuidafrikaanse deelname aan de kampioenschappen, naast Belgen, Denen, Fransen en Nederlanders. Zo ook in de mixed-eindstrijd, waarin Marjan Lues ken en Rob Ridder het niet konden bolwerken tegen het duo v-d. Wald- Philips: 18-15, 15-12. Tel. red.: (023) - 319053, toestel 227 'J (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Een tamelijk grote Nederlandse afvaardiging, inclusief de door de bond uitgezonden jeugdploeg heeft deel genomen aan de open inter nationale kampioenschappen van België. Met vier finaleplaatsen en twee titels mag de trip als succesvol betiteld wor den In het damesenkel stond Marjan Uuesken tegenover de Zuidafrikaanse Chrissie Botes, die ooit Joke van Beuse- kom tweemaal versloeg. Ook nu toonde zij zich de sterkste met 11-9, 11-7. Nati onaal kampioen Rob Ridder trof in de enkelspel-finale William Carr op zijn Vooral waar het de sporthallen be treft is dat volgens Boxhoorn nood zaak: „Degenen die binnensporten beoefenen betalen aan zaalhuur drie maal zoveel als de buitensporters die op hun beurt al zoveel betalen. De indoorsporten worden daardoor voor sommige groepen in onze maat schappij onbetaalbaar. Daarom willen wij voor sporthallen een lager huur- tarief. Veel is nu binnen bereik geko men van grote groepen van de bevol king, die vroeger als het ware buiten spel stonden. Laten we zorgen dat die situaitie niet drastisch verandert.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 20