COMMISSIE-DONNER BREIDT ONDERZOEK UIT: Man bekent Lord George- 600 kraken Brown stapt uit Britse Labourpartij Bliksemactie van politie tegen gokzaken BELASTINGONTVANGSTEN Postzegel van De Ruyter Bomfabriek in Londen ontdekt Leger bezet universiteit over nazorg gijzelaars Kamervragen CPN wil alsnog huurverhoging uitstellen n I1 van Bogota IN ’75 MET 13,5 PCT OMHOOG Damiabeklauerjsstournooi tl én li ■MHKI Chinees vermoord in Amsterdam Mitterand ongedeerd bij verkeersongeluk t f Vliegen op Noord- Amerika tientjes goedkoper Prijs f 25e Prijs f 25.- U 19 7 6 BINNEN-* EN BUITENLAND 4 WOENSDAG 3 MAART (Van onze redactie buitenland) Geen verzoek 11 RUK STREEK f51.7 MILJARD OP h |2)n aam RESTAURANT Twaalfuurtje met koffie of q melk REGIONAAL klaverjasVÖÜrnÖÖl"’ DEN HAAG. (ANP) In 1975 heeft het rijk voor een bedrag van ruim 51,7 miljard gulden aan be lastingen opgestreken. In 1974 kwam via de staatskas bijna 50.4 miljard binnen, derhalve een toe name in 1975 ten opzichte van 1974 van 6,8 miljard, ofwel 13,5 pet. o o T I I I I I I MMK -.A ■j ADVERTENTIE Holtrop gaat naar Washington I er I (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) t t 1 li Een en ander blijkt uit een gisteren ADVERTENTIE B I I I I I 3 1 1)naam. i 1 plaats --Wes plaats i vj 1 i i I 3 I I 3 I 4 J 1 I I l I I HENGELO (ANP) Een 31-jarige Nederlander uit de Duitse grensplaats Gronau, heeft tegenover het regionaal recherche informatieteam uit Twente 600 inbraken bekend. In 330 gevallen werd hierbij een brandkast gekraakt. De diefstallen werden gepleegd in de periode van 1968 tot 1975, waarin de man ook nog vier jaar in de gevange nis doorbracht. Rechercheurs van Scotland Yard de den gisteravond een inval in een appar tement in een groot huis waar zij 18 kg. explosieven, ontstekingen en tijdmecha- nismen vonden. De springladigen waren van hetzelfde-type als die welke bij acht bomaanslagen in Londen werden gebruik sedert de hongerstaker Frank Stagg van het IRA vorige maand stierf. DEN HAAG (ANP). Mevrouw Van Veenendaal (DS’70) wil van staatssecre taris Hendriks vernemen welke toezeg gingen zijn gedaan aan de slachtoffers van de treinkaping in Wijster ten aan zien van opvang en begeleiding. i 1 il l1 ia i I 1 i i 1 I I 1 t I i i I Bijzondere tekst: „Michieï de Ruyter” en de jaartallen „1607-1676 De zegel is uitgevoerd in lichtblauw, blauw, rood- oranje, groenzwart en zwart. AMSTERDAM. In de Amsterdamse binnenstad is kort na middernacht een Chinees doodgeschoten. Een andere Chi nees. die in zijn gezelschap was, werd ernstig gewond. De dader is gevlucht. De schietpartij had plaats op de hoek van de Gelderse Kade en de Binnen Ban- tammerstraat. de Chinese buurt van de hoofdstad. PARIJS (AFP). Francois Mitterand, leider van de Frans socialistische partij, is gisteravond in zijn gechauffeerde wa gen op een auto van de pers gebotst. Mitterand bleef ongedeerd, zijn chauf feur werd licht gewond. Vorige week lieten B. en W. van Amsterdam bekend maken dat er voor speelautomaten geen nieuwe vergunnin gen meer zouden worden uitgereikt. Met deze maatregel hoopten B. en W. de gokzucht van het publiek te beteugelen. Over de gehele stad kan men in verre weg de meeste gevallen met geld in deze atitomaten gokken- In de bekendmaking van de vorige week werd door B. en W. echter niet gezegd dat de reeds in ge bruik zijnde toestellen in beslag zouden kunnen worden genomen. LONDEN (Reuter, DPA, UPI). Lord George-Brown, voormalig Brits minister van buitenlandse zaken, is uit de La bourpartij getreden. De 61-jarige Lord George-Brown, een kleurrijke, maar omstreden figuur, zei gisteren tegen journalisten in Londen dat hij zijn lidmaatschap van de La bourpartij, waarvan hij tien jaar lang plaatsvervangend leider is geweest, op zegt omdat de partij deel uitmaakt van de gevestigde orde en niet langer meer de vrijheid van het individu verdedigt. Lord George-Brown heeft onlangs nog fel geprotesteerd tegen de naar zijn mening toegenomen invloed van de ui terste linkervleugel van de Labourpartij. George-Brown, die voortgekomen is uit vakbondskringen, heeft altijd tot de rechtervleugel van de Labourpartij be hoord. Hij heeft nooit kunnen opschieten met de huidige Britse premier Harold Wilson, die hem in 1963 bij de verkie zing van een opvolger van de overleden leider van de Labourpartij. Hugh Gaits keil, met krappe meerderheid versloeg. Lord George-Brown was van 1945 tot 1970 lid van het Lagerhuis, van 1960 tot 1970 plaatsvervangend leider van de La bourpartij, van 1964 tot 1966 minister van economische zaken en van 1966 tot 1968 minister van buitenlandse zaken. In 1970 werd hij voor het leven tot lord benoemd. Hij liet gisteren weten dat hij zich nu zal aansluiten bij wat hij „het leger van mensen noemde die „pal staan voor de vrijheid”. Vermoed wordt dat de vermoorde, een 46-jarige man, een van de topfiguren was in de Chinese heroïnehandel. Het zou hier gaan om twee elkaar beconcur rerende bendes van zogenoemde Singa pore- en Hong Kong-Chinezen. Het tweede slachtoffer is met een schot door de longen opgenomen in een ziekenhuis. In vragen informeert zij naar eventu ele beloften die er toe zouden hebben moeten leiden dat twee vertegenwoordi gers van de gegijzelden in de project groep, c.q. begeleidingsgroep zouden worden opgenomen. Blijkens mededelin gen is deze belofte niet ingelost en mevrouw Van Veenendaal is benieuwd naar de reden daarvan. In interviews met gijzelaars voor de televisie kwam, naar haar zeggen, naar voren dat niets terecht is gekomen van de gedane belof te omtrent nazorg en begeleiding. adres DEN HAAG - WASHINGTON Dr. M, W. Holtrop, een van de drie leden van de commissie-Donner, die een onderzoek instelt naar onder meer de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire, zal vrijdag een bespreking hebben in Washington met Arthur Burns, de voorzitter van de Federal Reserve Board (deze instelling gaat over het Amerikaanse bankwezen.) De achtergrond van deze bespreking is onduidelijk, omdat de Federal Reserve Board, voor zover bekend, niet betrokken is bij het onderzoek naar de steekpenningen die Lockheed betaalde. Het wordt echter mogelijk geacht, dat de Federal Reserve Board zich wel bezig houdt met Amerikaans kapitaal in het buitenland. In dat geval zou Holtrop een onderhoud met Burns aangevraagd kun nen hebben in verband met Amerikaan se betalingen die via Zwitserland wer den gedaan. Dr. Holtrop is uitstekend ingevoerd in de internationale financiële wereld. Hij was 21 jaar lang president van de Nederlandsche Bank, gouverneur van het Internationale Monetaire Fonds en directielid van de Bank voor Interna tionale Betalingen. Overigens is Bums op het ogenblik ziek, zodat het bezoek van dr. Holtrop wellicht moet worden uitgesteld. De commissie-Donner heeft gisteren laten weten dat zij gesprekken heeft gevoerd met Fred Meuser, ex-Lockheed- vertegenwoordiger voor Europa, de Zwitserse advocaat dr. Hubert Weisbrod, die de betalingen voor Lockheed in Eu ropa regelde, en oud-minister van defen sie ir. S. Visser, in 1960 verantwoordelijk voor de aankoop van Lockheeds Star fighter. De commissie wil geen nadere informatie geven over tijdstip, plaats en inhoud van de gesprekken met Weisbrod en Meuser. Ir. Visser, minister van de fensie uit het kabinet-De Quay, is maan dag door de commissie gehoord. LONDEN (Reuter). De politie heeft in zuid-Londen een bomfabriek van geurrilla’s gevonden die, naar zij aan neemt, explosieven kan hebben geleverd voor reeente aanvallen van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) in Lon den. Grote Houtstraat 21 De opbrengsten van de vennootschaps belasting in 1975 vertonen volgens het ministerie relatief een sterke groei (1,7 miljard ofwel 3 percent. In 1974 kwam 543 miljoen binnen, in 1975 707 miljoen. Deze stijging draagt echter, naar het zich volgens het ministerie laat aanzien, in belangrijke mate een inci denteel karakter. Hijama ontkende dat zijn maatschap pij iets te maken had met beweerde omkopingen van Japanse regeringsfunc tionarissen door Lockheed om de ver- Inmiddels meldt onze correspondent in Washington dat een zegsman van de commissie van het beurswezen, die in het bezit is van een groot aantal Lock- Het in 1975 ópgeti'&den herstel van de verkoop van nieuwe auto’s heeft zich blijkens de cijfers van het ministerie van financiën ook duidelijk doen blijken in dé opbrengsten van bijzondere ver bruiksbelasting van personenauto's. Deze opbrengst, die overigens mede yeen ge volg was van de prijsstijging van auto’s het vorig jaar met 9,5 pet, steeg met 223 miljoen ofwel 38,5 percent ten opzichte van 1974. De in de milj Jêhennota van september vorig jaar aangekondigde accijnsverho ging voor alcoholhoudende dranken en de onrust op het prijzenfront van gedes tilleerd aan het eind van het vorig jaar, heeft de fiscus ook geen Windeieren gelegd. De alcoholaccijns bracht 87 miljoen meer in het laatje (14.3 percent). Ruim driekwart van die stijging kwam in de laatste drie maanden van het vorig jaar binnen. De ontvangsten van accijnzen op mi nerale oliën(benzine en dergelijke) steeg met 9.3 percent, in guldens uitgedrukt 233 miljoen. De verhoging van de tabaksaccijns in augustus en september 1974 heeft de fiscus niet gebracht wat deze er van verlangd had. In 1975 was de opbrengst overigens toch nog 1,2 miljard. 18,9 miljard kwam in 1975 binnen via de loonbelasting, kwantitatief gezien de belangrijkste belasting. Dit bedrag is bij na 2,2 miljard'■'ofwel dertien percent meer dan het jaar ervoor. De inkom stenbelasting steeg in 1975 ten opzichte van 1974 met ruw geschat 750 miljoen. Hier is volgens het ministerie geen nauwkeurige opgave te doen door het systeem van aanslagen. Ontvangsten in 1975 zijn voor een deel nog afkomstig van over voorgaande jaren opgelegde aanslagen en ook in 1976 komt nog geld binnen over aanslagen van 1975. .lasting(2,2 miljard meer) en de ven- nbotschapsbelasting (1.7 rrtiljard meer)t DEN HAAG. De CPN-Kamerlid Van het Schip wil proberen alsnog uit stel van de huurverhoging te bereiken. Gisteren vroeg hij aan de Tweede Ka mer of hij staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) hiervoor mag inter pelleren. De Kamer zou vandaag vrijwel zeker positief op dit verzoek reageren. BOGOTA (AFP). Leger en politie hebben gisteren de universiteit van de Colombiaanse hoofdstad Bogota bezet, nadat er zich daai’ incidenten hadden voorgdaan. In Bogota waren de ambte naren tot gisteravond in staking. De studenten belegden een solidariteitsde- monstratie en raakten na afloop daarvan slaags met de politie. Twee manschap- pen-wagens gingen in vlammen op. Vijf tien betogers werden gearresteerd en bij de gevechten vielen aan weerszijden en kele zwaargewonden. DEN HAAG (ANP). Op 22 april zal de PTT een bijzondere postzegel in de waarde van 55 cent uitgeven ter herden king van de direhonderdste sterfdag van admiraal De Ruyter. Op de zegel, die ontworpen is door Walter Nikkels uit Dordrecht, is tegen de achtergrond van een blauwe lucht met wolkenflarden een sterk geprononceerd fragment van het standbeeld van De Ruyter in Vlis- singen afgebeeld, alsmede een rood-wit- blauwe wimpel. koop van vliegtuigen te bevorderen. Maar hij zei dat hij een soort verant woordelijkheid voelde daar de Lock heed-affaire zich voordeed toen hij pre- sident-directeur van Maroebeni was. Canada is bang dat de financiële moeilijkheden van Lockheed zouden kunnen uitdraaien op een bankroet en heeft een Amerikaanse overheidsgarantie gevraagd alvorens een contract ter waarde van een miljard dollar met de vliegtuigbouwer af te sluiten. Dit is gisteren meegedeetld door minister van defensie James Richardson, die zei nog geen antwoord van Washington te heb ben. Bij het verlaten van Westminster Hall in Londen, waar hij gisteren aankondigde uit de Labourpartij te stappen, struikelde lord George-Brown en viel. Omstanders schoten snel toe om hem overeind te helpen. Hiro Hijama is vandaag afgetreden als president-directeur van de grote Maroe- beni-maatschappij, de Japanse agenten van de Lockheed vliegtuigfabriek. Een woordvoerder van Maroebeni, de op twee na grootste maatschappij van Ja pan. zei dat Hijama bij de maatschappij zou blijven als directeur met een advise rende stem. door hei ministerie van financiën vers strekt, ovér^iejit,. Van die; Stijging ,van 6,8 miljard namen de indirecte belastingen zoals omzetbelastingen, accijnzen en der- gelijke bijna 2,5 miljard voor hun reke ning. De directe belastingen als Ionen en inkomstenbelasting, vennootschapsbe lasting en dergelijke stegen met 4,3 mil jard. De wat de exacte getallen betreft sterkste groei deed zich voor bij de omzetbelasting met een stijging van 1974 op 1975 van 1,7 miljard, bij de loonbe- SCHIPHOL (ANP). De tarieven van vliegreizen van Nederland naar Noord- Amerika worden per 1 mei in de econo my klasse afhankelijk van het soort vliegbiljet en tijdstip van de reis, circa 30 tot 110 gulden goedkoper. De KLM heeft dit vandaag meegedeeld. Weliswaar hebben de IATA-maat- schappijen, die diensten op de Noord- Atlantische routes onderhouden, besloten de tarieven op deze routes gemiddeld 6 percent te verhogen, wegens algemene kostenstijgingen, maar deze verhoging is gebaseerd op de IAT standaardrekeneen heden. In verband met prijsverschillen per land, die het gevolg zijn van devaluaties van o.a. dollar en pond, hanteren deze maatschappijen een stelsel van toeslagen op tarieven, uitgedrukt in zwakke valu ta’s en reducties op tarieven, uitgedrukt in harde valuta's. Aangezien de gulden tot de zogenaam de „harde” valuta’s wordt gerekend, worden voor internationale vliegtarie- ven, uitgedrukt in guldens, reducties ten opzichte van de IATA-standaardreke- neenheid toegepast, aldus de KLM. De enige uitzondering vormt het tarief in de eerste klasse: hier gaat een retour met 8 gulden (0.2 pet.) omhoog. De nieuwe tarieven moeten nog door de diverse regeringen worden goedgekeurd. Van Dam heeft zich eerder vierkant I tegen uitstel van de huurverhogingen verzet. Hij deed dit toen de vakbeweging enkele weken geleden om uitstel vroeg. I De huurverhoging (met acht percent) moet 1 april ingaan. Van Dam is tegen uitstel omdat dit naar zijn zeggen een technisch onmoge lijke ingreep zou zijn, in dit stadium. Van het Schip zei bij zijn interpellatie- aanvraag dat de meeste mensen eind februari de nieuwe aanzegging hebben ontvangen en dat het voor veel huurders een Verschil is van 40 tot 60 gulden per maaiïd in vergelijking tot het oude huurbedrag. „Het komt als een harde I klap aan”, aldus Van het Schip. heed-documentèn en ook een onderzoek instelt naar de betaling van steekpen ningen, heeft verklaard dat er naar zijn weten nog geen verzoek van de Neder landse regering is ontvangen om Lock- heed-documenten vrij te géven. De voorzitter van deze commissie, Ro derick Hills, heeft zich bereid verklaard documenten ter beschikking te stellen van de Japanse regering. De procedure die hierbij wordt gevolgd, is dat het Japanse ministerie van financiën een verzoek moet richten tot het Ameri kaanse ministerie van financiën, dat vervolgens zal worden doorgegeven aan de commissie voor het beurswezen. In samenwerking met de Nederlandse Klaverjas Federatie en SKOL Brouwe rijen N V. te Breda organiseren onze kranten - Haarlems Dagblad - IJmuider Courant - Beverwijkse Courant - op vrijdag 19 maart a.s., in het gebouw 't Schal kererf, Bemadottelaan 201 te Haarlem, (buslijn 70), aanvang 20.00 uur, een groot REGIONAAL KLAVERJAS TOURNOOI. De twee sterkste paren van dit tournooi mogen deelnemen aan het Nederlands Kampioenschap 1976 te Breda. Deelname is kosteloos. Stuur onderstaande bon. in een als brief gefrankeerde enveloppe, naar Damiate Pers B.V.. Postbus 507. Haarlem. (in linkerbovenhoek vermelden: Klaverjastournooi). Er is plaats voor 400 deelnemers, dus snel de bon invullen, want de volgorde van binnenkomst is bepalend voor deelname! Een officiële uitnodiging en het wedstrijdregelement wordt aan de deelnemers toegezonden. N S. Er wordt gespeeld met 3 x 16 spellen en geen portefeuilles |_JV Het onderstaandé paar wénst deel te nemen aan het regionale klaverjastournooi op 19 maart 1976. De man, die sinds 1967 twaalf keer werd gearresteerd, moest vaak wor den vrijgesproken of vrijgelaten, om dat er onvoldoende bewijzen tegen hem waren aan te voeren. Een in braak in een melkfabriek in het Duitse Gildehaus, samen met een 48- jarige inwoner uit Enschede en een 37-jarige man, werd de superkraker noodlottig. De inbrekers werden bij hun werk gestoord door een vroeg beginnende arbeider. Toen zij tracht ten te ontvluchtten, reed de Ensche- deër de auto tegen een muur. Het drietal ontsnapte te voet, maar in de auto werd onder meer het paspoort van de superkraker gevonden. De buit van zijn inbraken bedroeg meer dan een miljoen gulden, volgens voorzichtige schattingen van de poli tie. AMSTERDAM. De Amsterdamse poltie heeft gisteren bij een bliksem actie 31 speelautomaten in beslag ge nomen. De eigenaren van de gokzaken zijn nadat proces-verbaal was opge maakt op vrije voeten gesteld W

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4