Zes uitgangspunten voor verdere samenwerking 'ge- Pt tij Drie inbrekers in Haarlem aangehouden KOEKOEKSJONG WILDE APARTE GEMEENTE en g „De Vijf” van Hoogovens schreven brief aan NVV-fractie in de O.R. Twee hoorzittingen over nota van G.S. zentveld X^breemem OVER IJMUIDEN GESPROKEN.. i IOg Ig DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND IN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE Een kanon per keer O NIEUWS UIT STAD EN STREEK ’5 MAART 1976 OCCASION (Van een onzer verslaggevers) CHRYSLER CENTRUM SIMCA door Jan van Baarsel M«t 0ovag-<3arant/« certificaat 14 dagan proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom mot keus uit vele merken AUTOBEDRIJVEN Jh| B (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) oppert hij. onze VELSEN. Drie inbrekers die in de nacht van 12 op 13 januari in de IJ- mond en Santpoort hadden ingebroken zijn door de Haarlemse politie ingere kend. Alle drie hebben inmiddels be kend. KOEKOEKSJONG, door andffen in ons nest gelegd Dat kon nen in het laatste kwart van de vo rige eeuw tot vervelens toe ho ren in de tot dusver zo ruitige gemeente Velsen, die van df ka- naalgraverij meer last dan lust had gehad en er ook nog zo’n vreemde vogel aan had overge houden. Een plaats als IJmuiden paste niet in het patroon vai de vroegere heerlijkheid Velsai en Santpoort waar het leven voor de mensen op de weinige ge spaard gebleven buitenplaatsen en in de nieuwgebouwde heren huizen goed was en waar het ge wone volk tevreden was met zijn werk op het land voor een gul den per dag en nog wat extra als de winter bar en boos was. Lord i minister t de La- Ruyter” zegel is i, rood- I ,Aan de orde zijnde onderwerpen .vorden hierdoor opgeschoven en de be- duit vorming vindt nauwelijks voortgang. Het is zeker niet in het belang van het personeel dat de door de gekozen leden gezamenlijk gemaakte afspraken op de ze wijze worden doorkruist.” „door het uitstellen van agendapun- en, omdat deze eerst getoetst moeten vorden aan een bepaalde maatschappij- dsie, worden de personeelsbelangen on- iergeschikt gemaakt aan de belangen /an de Industriebond NVV” ijnde onderwerpen zijn voltooid, werkt innodig vertragend.” Het koekoeksjong IJmuiden werd in korte tijd een formidabele koekoek en liet toen blijken het nest helemaal niet zi prettig te hebben gevonden als de gemeente Velsen zonder meer had aangenomen. IJmuiden vond dat het miar tam en traag, suf en stoffig toegin' in de huishouding van stief- 3. Wij zijn van mening dat elk OR-lid vanuit zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid moet kunnen handelen in de geest van de achterban. Wil de OR in de toekomst kunnen samenwerken dan zullen voor ons de volgende uitgangspunten leidraad zijn.” moeder Velsen die wel trots was op haar vele eeuwen, maar in feite inge dut was bij haar gras en vlas, haar groenten en grutten. Als ze wakker schrok dan kwam dat alleen door de uit 1848 daterende maar nog altijd vooruitstrevende af deling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, die nu eens betoogde dat er toch echt wel een nieuwe stier moest komen om het koeienras te verbeteren, dan weer pleitte voor de collectieve aankoop van een hengst omdat het paardenras steeds harder achteruit bleek te gaan. Eerst de discussie voltooien acht hij „onzin”. Dat kunnen „de vijf” nooit zo bedoeld hebben. „Misschien zit er ergens in die regel van hen wel een taalfout” - Volgens het college doorkruisen de hoorzittingen niet het provinciaal beleid, ndat dit onmoge- stadium. -pellatie- sen eind hebben huurders Iden per et n uw Van itssecre- toezeg- htoffers en aan- Daarna heeft IJmuiden zich bij de feiten neergelegd. De gemeentelijke energie-voorzieningen waren al gauw zover gevorderd dat het een verspil ling van kosten zou zijn geweest IJmuiden alsnog van de andere delen der gemeente te scheiden. Bovendien, zoals men in het hart van de jonge plaats zei, IJmuiden ontwikkelde zich toch wel en zou een stevige vinger in de pap krijgen. Kamerlid snog uit bereiken, eede Ka an Dam ig inter- g vrijwel igeren. 4. Ons inziens is schorsing van de vergadering pas mogelijk wanneer dui delijk is dat overleg en discussie met de directie IJmuiden over het aan de orde zijnde onderwerp, zijn voltooid en de besluitvorming van de gekozen leden een aanvang kan nemen. eventu- hebben woordi- project- zouden iedelin- lost en mieuwd erviews kwam, at niets e belof- Zo’n tien jaar na die laatste poging tot zelfstandigheid kon triomfantelijk worden geschreven: „IJmuiden is het roerigste maar ook het voornaamste deel der gemeente, waar men de lakens uitdeelt. Het kind is thans de april zal el in de herden- dag van igel, die kels uit and van nflarden ent van in Vlis- jod-wit- Hij zegt het zeer op prijs te stellen dat „de vijf” duidelijkheid voorstaan en geen behoefte er aan hebben de zaak scherp te zetten. „De Industriebond NVV staaft ook samenwerking voor, maar net zoals deze bond de visie van de anderen kan respecteren, moeten zij ook visie respecteren” - zo besluit hij. dat was gericht op informatie-avonden tijdens welke vooral de inspraakproce dure centraal stond. vierkant hogingen oeweging el vroeg. percent) Wij willen met de directie IJmuiden elke discussie aangaan, waar personeels- en bedrijfsbelangen aan de orde zijn. Van belang is dat elke discussie met de directie zodanig wordt gevoerd, dat door de uitkomst ervan in de verschillende groepen een verantwoorde besluitvor ming mogelijk wordt. Mstad „De Industriebond NVV neemt af stand van de samenleving zoals die er nu uitziet. Verantwoordelijkheid in de onderne mingsraad willen de gekozen leden van de Industriebond NW dan ook niet dra gen; zij beperken zich tot kontrole op het ondernemingsbeleid. Daarom nemen zij ook afstand van alle beslissingen die hun weg naar een andere maatschappij blokkeren. Deze wijze van werken is zeker de onze niet.” te komen. Dat zou weliswaar een kleine, maar economisch een sterke gemeente zijn geweest. De laatste po ging is gedaan in 1907. De gemeente Velsen had toen 17.000 inwoners. Er werd een min of meer officieel onderzoek ingesteld, maar de conclu sie was dat IJmuiden beter in de moedergemeente kon blijven. IJMUIDEN. De vijf groeperin gen in de Ondernemingsraad van Hoogovens, die kort geleden als hun mening kenbaar maakten, dat in de O.R. een druppel de emmer had doen overlopen en dat zij op die ma nier niet verder wensten te wer ken, hebben zich nu in een brief gericht tot de O.R.-fractie van de Industriebond NVV en aan het per soneel. „De vijf” welke worden ge vormd door Constructief Overleg; de Algemene Vereniging van Hoog ovens Personeel; de Unie van be ambten, leidinggevend en hoger personeel-Unie BLHP; de Vereni ging van Hoger Hoogovenspersoneel en de Industriebond CNV gaan in dit schrijven uit van zes uitgangs punten, die uitvoerig worden uit eengezet. ordinaire publiciteits stunt betreft, zoals door de Industriebond NW gesteld, of wel een poging van ons om het overleg in goede banen te leiden In elk geval zijn wij nog steeds van mening dat de OR een orgaan is voor het gehele perso neel en ook gekozen door het gehele personeel. Wij menen dat het, terwille van het werknemersbelang, mogelijk moet zijn dat verschillende groepen, van uit een verschillende visie, samenwerken in het overleg. Alleen dan worden de be langen van het gehele personeel werke lijk gediend. 1. Voorp staat dat de verschillende groeperingen, ieder vanuit hun eigen vi sie, moeten samenwerken binnen het overleg. Dit ten behoeve van de belan gen van het gehele personeel. oude harde BEVERWIJK. De bevolking van Wijk aan Zee en Beverwijk krijgt van het gemeentebestuur alle gelegenheid hun zegje te doen over de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Er worden twee hoorzittingen voorbereid. Op welk tijd stip deze bijeenkomsten worden gehou den is nog niet bekend. ■own, een guur, zei 1 Londen i de La- 1 jaar lang /eest, op- laakt van iger meer rdedigt. langs nog laar zijn in de ui- il ourpartij. ien is uit tot de oart.ij be- ipschieten r Harold e verkie- overleden igh Gaits ersloeg. 1945 tot 1 1960 tot m de La- minister 1966 tot zaken. In tot lord n dat hij hij „het die „pal Zo wordt het in eerste instantie voor zichzelf sprekend geacht, dat NW-leden een schriftelijke verklaring moeten on dertekenen om in aanmerking te kunnen komen om als candidaat vaor de OR te worden voorgedragen. Daarin staat zo zeggen de vijf - met zoveel woorden dat de OR-leden van de Industriebond NW zich uitsluitend dienen te laten leidden door ’t standpunt van die Industriebond Voor het overige kan hij volkomen mee’gaan met de opsomming van de zes punten. Alleen moet men niet blijven doorhameren op dat ene onfatsoenlijke woord, dat in anderhalf jaar is gevallen. „Ofschoon, het ware beter geweest, als dit niet was gebeurd” - geeft hij toe. ,Het betrekken van vakbondskader- leden uit het bedrijven werk in het werk van het intern vertegenwoordigend overleg leidt tot konflikten in de Raden van Overleg, zoals o.a. bij Mekog, waar het overleg al is opgeschort sinds 24 september 1975.” Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 Dat een aristocraat onder de aristo craten als burgemeester Enschedé niets van IJmuiden begreep is duide lijk. Tegenover de rust in Velsen en Santpoort stond de voortdurende on rust in IJmuiden, waarheen van heinde en verre de mensen stroomden om in en aan het jachtige visserijbe drijf een goede boterham te verdie nen. Toen Enschedé het politiebureau op het Willemsplein opende zei hij onomwonden zeer verontrust te zijn door de wijze waarop de bevolking zich daar gedroeg of beter gezegd: misdroeg. Ook in IJmuiden golden recht en wet, beklemtoonde hij. De wanorde die IJmuiden bleef kenmerken ergerde hem mateloos. Als dat de nieuwe tijd was dan was die nieuwe tijd de zijne niet. Dikwijls trok hij zich mokkend terug in de voorkamer van zijn Vlugthoven, waar hij zo’n prachtig uitzicht had op het weiland met het ooievaarsnest, waar heen wie weet hoe lang al ieder jaar trouw de ooievaars kwamen om te verkondigen dat het nu echt lente was. Enschedé was voor Velsen een bij zonder goede burgemeester. De Ka naalmaatschappij, die nogal eens moeite had om haar toezeggingen na te komen, had een kwade aan hem. Tot in hoogste instantie vocht hij voor zijn gelijk. Maar IJmuiden bleef voor hem het „koekoeksjong”. En zo als hij IJmuiden niet begreep, be greep ook IJmuiden hem niet. Dat heeft er ook onder zijn opvolger, Weerts toe geleid dat in IJmuiden meer dan eens de koppen bij elkaar werden gestoken om tot een zelfstandige gemeente IJmuiden moeder (Velsen) boven het hoofd ge wassen”. In 1926, bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden, werd daaraan met trots toegevoegd: „Nu geeft IJmuiden de toon aan. En het brengt de meeste belastinggelden op”. Nog een citaat uit 1926: „Nu mag men zich er op beroemen dat deze vreemde vogel een krachtige vogel is geworden, die zijn vleugels breed uitslaat”. Als het aan Amsterdam had gele gen zou IJmuiden overigens in dat jaar allang geen deel van de gemeen te Velsen meer zijn geweest, maar van Amsterdam. Maar dat is weer een ander verhaal Wij zijn niet beréid om vastgestelde agendapunten, waarvan de informatie tijdig beschikbaar is, uit te stellen. Een goede samenwerking tussen de groeperingen betekent een fatsoenlijk en verantwoord gedrag van de groeperingen jegens elkaar en de voorzitter. Wanneer blijkt dat hieraan niet wordt voldaan zullen zijn dit niet accepteren en zono dig de vergadering verlaten. Over deze uitgangspunten wordt de duidelijke mening gevraagd van de NW-fractie in de OR. Gehoopt wordt dat het antwoord op de brief het mogelijk maakt de samenwerking in de onderne mingsraad aanmerkelijk te verbeteren. Burgemeester Hubers en wethouder Camferman verwachtten, dat de menin gen van de gemeentebesturen in de IJ- mond over de Nota wel uiteen zouden lopen. dienst doen, maar om vijf uur had ik me bijde wacht te melden. Daar moest je je ookartikelen, lucifers, je zakmes en zo afgeven. Zonder iets te roken te hebbei en zonder gevaarlijke voorwer pen ii je broekzak werd je naar het cachot gebrachtj door donkere poortjes, tunnel)es eigenlijk. Voorop liep een ser geant, daarna kwam een soldaat uit Amstedam die me had verraden maar ook zlf wat had uitgehaald,vervolgens mijn prsoontje en tenslotte die beroeps- luitennt, de man die had gezegd wel een ker met me op de vuist te willen. In delonkere gang bij mijn cachot tikte de luenant me op de schouder. Toen duwd hij me vijf sigaretten, wat luci fers e een schrapertje in de hand. En het cchot, waarin ik kwam, bleek niet een ws hok te zijn, zoals dat van de Amstcdammer, waarover hij dan ook de vegende dag klaagde, maar nog de- zelfdedag keurig te zijn schoongemaakt, en va vers stro voorzien”. „He fort beschikte over vijf kanon nen”, vertelt de heer Kroon verder. „Je moch er maar één tegelijk afschieten, omda de leiding bang was dat er anders scheuen in het fort zouden komen. Wanner er schietoefeningen werden ge- houda werden de mensen altijd ge- waarshuwd, overal in- IJmuiden, om de ramei open te zetten. Dat gebeurde natuulijk ook op het fort, waar we boveriien de deuren verwijderden. Schietn, dat deden de mannen overi gens irima. Ik ben ook seiner geweest en gig daarom mee op de sleepboot, die zo’n ciehonderd meter achter zich een vlot norttrok, waarop zich een schijf bevonl van zo’n drie meter hoog en negen meter breed. Nou, ik zag er heel wat logels doorheen gaan. Overigens was d> afstand die men kon bestrijken gering een acht kilometer”. Tot zover de herinreringen van de heer Kroon, 69 jaar, naar in het Haarlemse vereni- gingslwen nog steeds actief; gedurende vele ja-en was hij bouwkundig opzichter bij het Hoogo/enbedrijf. (In mtwooid op vragen: schriftelijke reactie) op d<ze rubriek zende men aan het buieau vin dit blad, met vermelding „Van Gat totStad”. Geeft u de voorkeur aan de telefon, dan 023-378601. JvB). De gemeenteraad zal de Nota van Gedeputeerde Staten in een speciale raadsvergadering op donderdag 22 april, aanvang 19.30 uur, behandelen. Burge meester Hubers verklaarde gisteren, dat de raadscommissie ruimtelijke ordening en de overige leden van de raad met de twee hoorzittingen de kans krijgen hun oor goed te luisteren te leggen naar wat de bevolking over de nota vertelt. Het ligt in het voornemen van het college nog vóór 22 april een gesprek met de Dorpsraad over de Nota van Uitgangs punten te houden. Vijftig jaar geleden wist men in IJmuiden heel goed wat „feestvieren” betekende. Niet alleen van gemeente wege, maar ook door de burgerij wer den nagenoeg in alle straten versie ringen gemaakt in de vorm van ere poorten en slingers met vlaggen, dwars door de straten. „De inbreng van alle gekozen leden in het vooroverleg van de OR moet men niet proberen om te buigen alsof dit alleen inbreng zou zijn van de leden van de fraktie van de Industriebond NVV. Dit probeert men ten onrechte in een circulaire van de Industriebond NVV aan het personeel over te brengen.” In de brief wordt verder gesteld, dat uit deze punten blijkt hoe moeilijk het overleg is met de fractie van de Indus triebond NW- en wat ,,de vijf” heeft gebracht tot de verklaring zo niet verder te kunnen. „Aan u het oordeel of het hier een De brief aan de OR-fractie van de Industriebond NVV gaat verder: „Gedu rende de afgelopen twee jaar is duide lijk gebleken dat het gezamenlijk over leg in de parktijk uitgaande van ver schillende uitgangspunten, steeds grote: problemen geeft.” Vervolgens wordei die punten op een rijtje gezet. Districtsbestuurer Fr. Westenbrink van de Industriebond NW vindt het allemaal wat onbegrijpelijk. Naar zijn mening hebben „de vijf” in hun schrij ven diverse verwijten geuit, zonder ook maar iets te kunnen hard maken. Dat men bij de Industriebond een verklaring heeft laten tekenen is waar, maar dat betekent niet, dat het verboden is naar eigen eer en geweten te handelen in de OR-vergaderingen. Wel echter dient men te allen tijde te beseffen, dat men daar zitting heeft voor de eigen achterban. Dat niet iedereen weet dat een dergelij ke verklaring is moeten worden onder tekend, gelooft hij niet zozeer. Hij er kent, dat de Industriebond NVV een eigen visie heeft en vandaaruit werkt voor „alle” mensen, voor „het personeel in alle groeperingen, rangen, standen en geloofsrichtingen. Het CNV is er - volgens Westerbrink - alleeen voor de christelijke groeperingen, de VHHP, voor het hoger personeel, de Unie B. L. H. P voor de beambten en leidinggevend personeel, de middegroepen dus. Westen brink wil graag weten, wat er nu door de Industriebond is verkeerd gedaan. Dat er vergaderingen zijn geschorst als de discussie met de directie IJmuiden nog niet is voltooid, acht hij volkomen te recht, want hij is de mening toegedaan, dat na voltooiing van de discussie de directie haar gang kan gaan. De schor sing dient om de zaken juist te kunnen stellen en verdere argumenten - na over leg - te kunnen aanvoeren. Dat dit op een of andere manier vertragend heeft gewerkt, wil hij dan wel eens door een voorbeeld gestaafd zien. „Het plaatsen van onfatsoenlijke op merkingen in vergaderingen, gericht aan kollega’s en aan de voorzitter, wekt irritatie op bij de overige leden en maakt daardoor de samenwerking in de OR wel zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk.” „Het schorsen van vergaderinger onder dat overleg en discussie met d Direktie IJmuiden over de aan de ord Dit stanpunt is bij de meeste kiezers niet bekend. Een duidelijke uitspraak van bepaalde o.r.-leden is: Allereerst ben ik kaderlid van de Industriebond NVV, daarna ben ik pas Ondernemings- raadlid zo voeren de vijf aan. Terwijl de visserij IJmuiden ophief uit zijn poverheid kwam de nieuwe stier naar Velsen: Polygamos XVIII, aangekocht voor vierhonderd gulden, een formidabel bedrag in die tijd, zodat ook het dekgeld aan de hoge kant moest zijn; de stier wachtte daardoor vergeefs op zijn harem. Pas toen het „rijgeld” tot een daalder werd verlaagd (voor niet-leden twee gulden) kreeg hij volop gelegenheid zijn capaciteiten te tonen. Er kwam ook een hengst naar Velsen. Die werd voor het torenhoge bedrag van 2200 aangekocht in het Duitse Aurich. Zijn naam: Graf von Moltke. Iedereen ging een kijkje ne men toen hij op Velserbeek arriveer de. Natuurlijk ook burgemeester En schedé, die vele jaren voorzitter van de afdeling was geweest, maar deze functie moest prijsgeven toen de drukte in de laatste maanden voor de opening van het Noordzeekanaal hem te groot werd. Het besluit was hem wel aan zijn hart gegaan. Burgemeester Enschedé was het ware type van een ouderwetse aristo craat. Deze karakterisering werd eens gegeven door dr. A. de Groot, die als piepjong arts naar Santpoort kwam en in het prachtig gelegen Vlugtho ven een graag geziene gast werd. „Men zegt wel”, aldus dr. De Groot, „dat als Enschedé in zijn burgermees- terstijd te paard door de streek reed, hij op het dak van een nieuwe boer derij blauwe dakpannen zag en liever rode had, heel spoedig de verwisse ling plaats had”. Hij kon rake dingen zeggen. Maar de mensen die hem goed kenden vonden hem zeer sym pathiek. „Nog in het begin van deze eeuw”, zo vervolgde dr. De Groot, „was bijna alle grond in Santpoort en omgeving in handen van de groot-grondbezit- ters, die voor geen geld ter wereld iets van hun bezit voor bouwterrein wensten af te staan. Santpoort vorm de nog een vrij goed spiegelbeeld van de vele daaraan voorafgaande eeu wen. De bevolking bestond voor een groot deel uit boeren en landarbei ders, veelal voortkomende uit de ou de inheemse geslachten”. Tot zover dr. De Groot, die er nog de zeer typerende opmerking aan toe voegde: „Op de „huizen” kwam je toen nog als dokter in jacquet en met een kaasbolletje; dat kaasbolletje in de hand natuurlijk”. „Mijn diensttijd op het fort van IJ muiden behoort tot mijn beste herinne ringen. Ik werd voor het eerst opgeroe pen in 1926, voor het laatst in april 1939, maar dat liep door de mobilisatie en de oorlog uit op een periode van niet min der dan dertien maanden”. Aldus rea geerde de heer T. J. Kroon te Haarlem op de beschouwing over „De jongens van het Fort” in de rubriek Van Gat tot Stad. „Hieruit blijkt al”, zo vervolgde de heer Kroon, „dat de lichting van 1924, waarvan de heer Jac. Bart te Santpoort deel uitmaakte, niet de laatste lichting is geweest vóór er door de oorlogsdreiging weer een vaste bezetting op het fort kwam. Mijn lichting, die op 2 juni 1926 in IJmuiden arriveerde (onder kapitein Kalkman), volgde de lichting van febru ari 1926 op. Ook in 1927 heeft het Fort nog een bezetting gehad”. „De verstandhouding op het fort van IJmuiden tussen de officieren en man schappen was bijzonder goed”, herinnert de heer Kroon zich. „Natuurlijk waren er wel eens impopulaire officieren, maar over het algemeen waren de meerderen zeer geschikt. Ik weet nog van een kapitein die vader en moeder tegelijk voor ons was. En ik herinner- me een beroepsluitenant met wie ik nogal eens overhoop lag, omdat ik wel altijd recht door zee ging, maar toch nogal eens „lastig” kon zijn. Die luitenant kreeg er een keer zo genoeg van dat hij tegen me zei: Als ik dit jasje niet aan had zou ik een keer met je op de vuist willen. Luitenant, zei ik, dat zou u hard tegen vallen, want ik ben een straatvechtertje. Nou, dat was ik helemaal niet. Alls hij me had aangepakt zou ik ze wel uitge meten hebben gekregen”. „Toen ik een keer wat had uitgehaald waarvoor ik cachot kreeg”, aldus de heer Kroon, „moest ik overdag gewoon

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5