We moeten behouden wat we in die jaren hebben bereikt Minister trapt open deur in Praten over Uitgangspunten ito dl@ vishai Filmhuis 5-4 MAART] Het Motorhuis IJmond de laatste voordeel-aanbieding hogere inruilkorting l' rSI o SHIT DIE 10.000 kilometer gratis onderhoud gg een vol jaar garantie i O I Fassbinder 1 I U O 1 SECRETARESSE |j|| z in Ml w SANTPOORTSE BEJAARDEN BIJ 25-JARIG JUBILEUM: 1 ft I Commissie wil zich nog niet uitspreken Het Motorhuis IJmond biedt u gedurende de maand maart pak die extra voordelen bij bij aankoop van een nieuwe Opel, die inhoudt: reëel Ru 5 I B Wat kan autorijden u nu nog kosten? “ir randstad uitzendbureau WOENSDAG 19 76 3 MAART NIEUWS UIT STAD EN STREEK 9 8 Koerswijziging Historie m z. n uw Opel-dealer lit IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113, telefoon 02550 - 1 43 60 Beverwijk: Koningstraat 40-42/hoek Markt, telefoon 02510 - 2 91 62 In deze maand geven wij bovendien: STADSSCHOUWBURG HAARLEM plaatsbespreken va 2 dagen voor de voorstelling van 10 15 u tel van 12 15u 023 315571 I - i W. i’. Voor en tegen (met een maximum van één jaar) «-1 BEL 312640 of 319304 O (Van een onzer verslaggeefsters) worden en een standpunt konden de commissieleden dus vooralsnog niet innemen. .9 ■<T. S ssS ■- en kisten kisten kisten Het dagelijks bestuur van de Santpoortse afdeling van de Algemene Bejaardenbond. V.l.n.r.: penningmeester J. S. de Wit, voorzitter G. van Munster en secretaresse mevr. R. Aufdemkampe-Nassette. mij te gronde is gegaan omdat hij niet het beroep had dat hij eigenlijk wilde uitoefenen. Hij moest zich met dingen bezighouden die hem helemaal niet inte resseerden.” Fassbinder, wiens nieuwste produktie op 4 285 44 :::N Op de foto Ingrid Caven als de door „Der Handler” aanbeden vrouw. Het bestaan van de Santpoortse afde ling van de bond heeft geen hoogtepun ten gekend, zo wordt gezegd. De afdeling heeft altijd een zeer regelmatig bestaan geleid. Misschien ook daarom dat dit jubi leum geenszins aanleiding tot opwinding schijnt te geven. Ook de twee jubilaris sen (25 jaar lid van de afdeling) worden op bescheiden wijze en vooral zeer privé gehuldigd. „Die namen hoef je niet in de krant te zetten, die persoonlij ke belangen doen er niet toe. da’s on zin”, zegt voorzitter Van Munster, alsof een kwarteeuw niet een heel tijdsbestek is. „Je bent lid van de bond uit overtui ging. Dat is je plicht”. Er kwam zelfs een voorstel, dat alle fracties schriftelijk een commentaartje maken op het standpunt, dat burgemees ter en wethouders voor de raad hadden voorbereid, zodat het college deze reac ties kon gebruiken bij het samenstellen van het definitieve standpunt van de raad. Dat ging wethouder Ockeloen ech ter veel te ver. Volgens de gemeentewet heeft het college de taak om de stukken voor de raadsvergaderingen voor te be reiden en daar wilde hij niet van afwij ken. „Als er punten in ons voorstel zijn, waar men niet achter kan staan, dan moeten daarop in de raad maar amende menten komen, waarover gestemd kan worden”, vond hij. Tot slot concludeerde de .wethouder, dat de commissie dus kennis heeft genomen van het voorstel - van B. en W. Daarmee konden de com missieleden wel instemmen. - overrompelende theatershow PAIA1S ZOibO BTZfflWE fliftende tpegheffi-wêtfern Een van de commissieleden vroeg zich wel af of een studie over een beperkte voorhaven voor bv. containervervoer wel enig nut had. Als zo’n beperkte voorha ven in de visserijhaven zou moeten ko men, zou dat dan betekenen, dat de visserij uit IJmuiden gaat verdwijnen, wilde hij weten. Hij vond bovendien, dat de industrie niet verder moest gaan dan de Machineweg. Woningbouw in Velser- broekpolder vond hij niet bezwaarlijk. Planologisch gezien is het verdwijnen van dat stukje agrarische grond van net zoveel betekenis als de 8% hectare duin gebied voor Hoogovens, waar G.S. geen moeite mee heeft. Wethouder Ockeloen vond, dat Velsen een studie over een kleinere voorhaven niet zonder meer moet afwijzen. „Er kan nooit veel inzitten”, zei hij, „maar mis schien, dat we na deze studie definitief nee kunnen zeggen. Wel stellen we als Velsen de voorwaarde dat de studie zich beperkt tot de huidige haven”. Het* is volgens hem zeker niet de bedoeling de visserij te laten verdwijnen, integendeel. Maar wel is bekend, dat de politie van de visserij veel moeilijker is geworden. lunch zo stelt de heer De Wit. „en de bejaarden die daar niet meekunnen wor- .1 op een andere manier bedacht. Want er zijn veel leden die niet actief meedoen, maar die uit principiële rede nen lid zijn van onze bond en de band met juist die leden moet sterk worden aangehaald”. „Een receptie willen we niet. Wij hoeven niet als bestuur op de voorgrond te treden. Ik zie ons al als bestuursleden rond lopen met een roos op en een zwart pak aan. Dat past niet meer in deze tijd. Jc bent zelf niet belangrijk Het is alleen van belang dat je genoeg voldoening vindt in je werk, zodat je door kunt gaan”. O Een van de commissieleden vond het erg ongelukkig, dat de argumenten tegen de Voorhaven: opofferen van strand, natuur, stofhinder, woningtekort, net punten zijn, die men bij de uitbreiding van Hoogovens bereid is voor lief te SANTPOORT. „We worden nog veel te veel betutteld. Alsof bejaarden alleen maar mensen zijn, die hun tijd nog uit moeten dienen. Maar zo is het niet. AI ben je gepensioneerd, je kunt wel actief blijven op allerlei manieren. We hebben nog steeds geen volwaardige plaats in deze samenleving, al is de situatie wel vooruitgegaan in de laatste vijfentwintig jaar. Maar we moeten be houden wat we in die jaren hebben bereikt”. Aan het woord is de strijdvaardige penningmeester van de Santpoortse af deling van de Algemene Bejaardenbond. de heer J. S. de Wit. Het is donderdag precies vijfentwintig jaar geleden dat deze afdeling werd opgericht. Voor de 80 Santpoortse leden zal dit jubileum wor den gevierd met een bustocht naar Bra bant. Er komt geen receptie, geen feest avond. Dat is een soort van onzin, zo vindt het bestuur van de bond, die dient om bestuursleden genoegen te doen. Maar de bestuursleden in Santpoort hebben geen last van ijdelheid. Zij vin den zichzelf niet belangrijk. omheen. Om een tegenwicht te bieden tegen die industrie werd het recreatie- plan Spaarnwoude ontwikkeld en ingé bracht in het streekplan. De industrie was niet alleen op de zuidoever van het Noordzeekanaal gepland, maar ook op de noordoever, waarvoor Westzaan zou moeten verdwijnen. Al spoedig had men in de gaten, dat dit niet van werkelijk heidszin getuigde en dit deel van het industriegebied liet men vallen. VELSEN. De leden van de commissie Openbare Werken en Milieuhygiëne van Velsen durfden het standpunt, dat het College op schrift heeft gesteld over de Nota van Uitgangspunten niet zonder meer te onderschrijven. Toen wethouder C. Ocke loen aan het slot van een uitgebreide praatavond over de Nota van Uitgangspunten de voorzichtige conclusie trok, dat de commissie het in hoofdlijnen met B. en W. eens was, kreeg hij protesten. In de fracties moet nog uitgebreid over de Nota gesproken Gélukkig bleek een gesprekje ter ere van dit jubileum wel mogelijk. Maar over oprichters, oude bestuursleden mag niet worden gesproken. Ook dat is niet belangrijk. Belangrijk is wel, zo stellen mevr. R. AufdemkampeNassette en-de heren G. van Munster en J. S. de "^Vit als dagelijks bestuur, dat de landelijke bond dertig jaar geleden en de Velsense afdelingen vijf jaar daarna, werden op gericht om de positie van de bejaarden te verbeteren. Om ervoor te zorgen dat bejaarden ook inspraak krijgen in het bejaardenbeleid of de woonruimteverde ling. Daar wordt aan gewerkt, in samen werking met de afdelingen IJmuiden, Vélsen-Noord, de landelijke bond en de andere bejaardenbonden. „We willen tegen niemand concurre ren, het maakt ons niet uit van welke I Regelmatig ontvan gen wij brieven die reageren op een ad vertentie onder num mer, doch waarop dat nummer friet is ver meld. Dit vertraagt de doorzending ervan of maakt deze onmoge lijk. Vermeld daarom steeds duidelijk op de enveloppe het num mer van de adverte r- tie waarop uw brief reageert. Dit is in uw eigen belang! Omdat de industriële ontwikkeling heel anders is gelopen dan men ver wacht had. hebben Gedeputeerde Staten besloten een nieuw streekplan te ont wikkelen, dat echter veel uitgebreider is en aan een langdurige inspraak onderhe vig zal zijn. Pas na de volgende verkie zingen zal het plan in behandeling ko men, maar nu reeds heeft het college van G.S. een Nota van Uitgangspunten het licht doen zien als een eerste stand puntbepaling. enorm die met groot ontvangen. Hij dat over het gauw naar „Een sociaal-kritisch drama”. In deze categorie plaatst Rainer Werner Fassbin der zelf zijn film „Der Handler der vier Jahreszeiten" uit 1971. Deze film wordt woensdagavond in Filmhuis Velsen ver toond, na „Wildwechsel” dus de tweede Fassbinder van dit seizoen. In deze film wordt de geschiedenis verhaald van een fruithandelaar die po gingen doet een eigen bedrijfje op te zetten, maar daarin van allerlei kanten wordt tegengewerkt. Zijn vrouw, zijn moeder en eigenlijk alle mensen die hem na aan het hart liggen, ontmoedi gen hem in zijn plannenmakerij. Een stuk levensmoed verdwijnt langzaam maar zeker. Zijn eigen burgerlijke mi lieu breekt hem. Fassbinder verklaarde indertijd naar aanleiding van deze film: „Het is een melodrama. Eigenlijk een beetje het verhaal van een van mijn ooms die, net als de hoofdfiguur in de film, volgens De commissievergadering is een verza meling van opmerkingen geworden over de Nota van Uitgangspunten en het standpunt van Velsen daarop. Wethou der C. Ockeloen ging in op het huidige streekplan, dat vrij haastig tot stand was gekomen met als uitgangspunt de vestiging van Mobil OU en een gebied van 1500 hectare industriegebied daar- Wethouder Ockeloen gaf toe, dat de industrie er niet gekomen is, zoals men gedacht had, maar de mensen zijn er wel en daarom voelde hij niets voor een vermindering van het recreatiegebied. „Het duin is voor de massarecreatie absoluut ongeschikt”, betoogde hij, „en ook niet geschikt te maken. Daarvoor is het te kwetsbaar. En juist voor de massarecreatie is het plan Spaarnwoude ontwikkeld. Het zou desastreus zijn om die ontwikkeling nu te stoppen, ook voor de landbouwers, die al ruim tien jaar leven met de gedachte, dat ze weg moeten”. Na een eerste gespreksronde wilden de commissieleden niet aan een tweede ronde beginnen, enerzijds in verband met de tijd en anderzijds omdat het toch een discussie zou worden, die niet tot conclusies zou leiden. bond iemand lid is. Als de belangen maar naar behoren worden behartigd”, aldus penningmeester, De Wit, „waarbij den onze plaats als volwaurdig burger voor op staat. De financiële en persoonlijke belangen komen pas in de tweede plaats”. Maar daarnaast heeft een plaatselijke afdeling ook de zorg voor bijvoorbeeld de ontspanning. De algemene bejaarden- soos in gebouw „De. Haven” in Santpoort (dinsdag- en vrijdagmiddag) draagt daar al voor een groot deel in bij. Zelf organiseert de bond bij tijd en wijlen bustochten. Zoals ook nu voor het jubi- leupn. „Het wordt een gratis tocht, met groep administratief personeel zoekt met spoed: Voor een relatie in Schalkwijk zoeken wij een ge routineerde kracht die aan de volgende eisen voldoet: opleiding middelbare school leeftijd tussen de 23 en 30 jaar in bezit van steno of diktafoon Nederlands en Engels een goede kennis van de Duitse en Franse taal vergaderingen kan notuleren en vanzelfsprekend representatief is. Denk je aan al deze eisen te voldoen, neem dan direkt kontakt op. of kom even langs. Haarlem, Zijlstraat 89 of Ged, Oude Gi ach t I VELSEN. Tijdens de commissie vergadering voor Openbare Werken reageerde wethouder C. Ockeloen op de brief van minister Gruijters naar aanleiding van de protesten tegen de flatbouw Qp Longwood in Santpoort. Hij vond de opmerking van de minis ter, dat er voor heel Velsen bestem mingsplannen moeten zijn het intrap pen van een open deur. „Volgens de wet op de Ruimtelijke Ordening moet iedere gemeente voor zijn hele gebied bestemmingsplannen hebben”, aldus de wethouder. „Maar dat kan nu eenmaal niet van de ene op de ande re dag. We werken er keihard aan, maar we komen gewoon mankracht tekort. Bovendien kan de minister zo’n zelfde opmerking wel sturen aan alle andere gemeenten in Nederland", stelde de wethouder. Bovendien vroeg hij zich af of het recreatiegebied Spaarnwoude nu nog wel zo groot moet, nu de industrie veel minder is geworden dan gepland, en ook de grote toeloop van de bevolking is uitgebleven. „Moeten we met Spaarn woude geen pas op de plaats maken en de grond verder voor agrarische doelein den behouden. Dan hebben we voor de toekomst nog iets te verdelen en boven dien is er in duin en strand recreatiemo gelijkheid genoeg”. IJ? nemen. Wethouder Ockeloen stelde daartegenover, dat de economische en sociale betekenis van een Voorhaven of de Hoogovens niet te vergelijken zijn en de hinder wel. Daarom, dat men dan liever voor Hoogovenuitbreiding dan voor aanleg van een Voorhaven koos. Toen een van de andere commissieleden zei erg veel moeite te hebben met de Hoogovenuitbreiding, zei wethouder Oc keloen: „Als we zowel een Voorhaven als de Hoogovenuitbreiding afwijzen, wordt het letterlijk en figuurlijk honge ren. In het rapport van de commissie Boersman over de uitbreiding van Hoog ovens is opzettelijk niet benadrukt, wat er gebeurt als Hoogovens niet kan uit breiden om niet het gevoel van een „dreiging” te geven. Maar de vooruit zichten voor het bedrijf zijn dan wel somber, veel somberder dan uit het rapport blijkt”. „Mutter Kitstens fdhrt zum Himmel” cp het Rotterdamse Filmfestival in premiè re ging, heeft in korte tijd een aantal films gemaakt succes overal werden zegt zich te realiseren algemeen de mensen niet Duitse films gaan kijken. En stelt daar om dat eerst maar eens duidelijk moet worden gemaakt dat de Duitse film niet zo slecht is als altijd wordt beweerd. Zelf is hij in elk geval een regisseur die het imago van de Duitse film al een stuk heeft verbeterd. (van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarki werd aangevoerd: 5.595 kg tong; 66 kisten tarbot griet; 252 kisten kabeljauw: koolvis; 57 kisten schelvis; wijting: 704 kisten schol; schar; 32 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: heilbot 2,00; tarbot 10,79- 10,47; grote tong 10,06-9,97; grootmiddei tong 13,99-13,81; kleinmiddel tong 11,51- 11,30; tong één 10,28-9,88; tong twee 9,15-8,67. Per 40 kg: tarbot 358-161; griet 166- 142; kabeljauw één 90-53; kabeljauw twee 90-59; kabeljauw drie 76-75; kabel jauw vier 76; kabeljauw vijf 80-50; schelvis één 80-50: schelvis twee 102; schelvis drie 68-48; schelvis vier 69-48; schol één 52-47; schol twee 63-59; schol drie 64-59; schol vier 76-48; koolvis drie 52; wijting drie 37-33,60; .schar 100-45. De besommingen waren; KW 11 f32 700,-, KW 34 21.800.-. KW 133 18.200,-, KW 112 6.600.-, VL 73 19.300,-, IJM 211 29.800,-, VD 20 830,-, YE 25 1.000,-. Bij een commissielid leefde het gevoel, dat deze aanzet tot een nieuw streekplan eigenlijk alleen een voortzetting van het bestaande is, in plaats van een koerswij ziging. Voor hem was het de vraag of de behoefte aan industrieterreinen nog wel zo groot is en zelfs of Amsterdam het wel in de industrie moet zoeken. Hij geloofde voor Amsterdam meer in de dienstverlenende sector.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9