VOORZITTER BOND OUD-ILLEGALE WERKERS LEGT HAMER NEER Heilig vuur brandt nog in Haarlem reel VVD BEVERWIJK ZIET DE TOEKOMST SOMBER IN EEN JONGE MEDEWERKER(STER) Haven Provinciale Waterstaat van Noord-Holland 1 ‘1 1 „BESTEVAER" VIA IJMUIDEN NAAR ZEE altijd hevig ten. F 1. Itliele service 023-260319 lift, II NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 4 M A A R T DONDERDAG t) door Hans Invernizzi „Fout” Lidteken Treffers Kriebel Bang Hol ROTANSHOP >rden? SOLARIUM 9-LAMPS Woning* inrichting VAN WEERT HAARLEM. „Ik moet naar de dokter om mijn handen stil te krijgen. Hij geeft me librium. Ik ben bezig met een oorkonde voor Prins Bernhard, dat moet nog lukken. Je kunt ook een paar borrels nemen, maar ik kan hier toch moeilijk beneveld gaan zitten werken”. Jan Kraakman is 72 jaar. Hij wordt oud. De leider van het Haarlemse verzet in de tweede wereld oorlog, de onstuitbare man die schilderde, decors ontwierp, revue’s leidde en schreef, toneelstukken regiseerde, monster-manifestaties organiseerde, zegt nu: „Ik voel me er niet meer toe in staat, de lust ontbreekt, de daden drang is geblust. De oudstrijder is moe, meneer”. Vrijdag 5 maart legt Jan Kraakman zijn taak als voorzitter van de Bond van Oud-illegale Werkers, de afdeling Haarlem van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet, neer. Na ruim 23 jaar. Welke jonge zaken man wil met sportie ve zakenvrouw 29 jaar een vriend schap opbouwen. Br. o. nr. 9556. Baby J Oud-verzetsstrijder Jan Kraakman is oud en moe (Van een onzer verslaggevers) s Bij het bureau financiën kan worden geplaatst Reparatie binnen 48 uur omtrent] iddelen. gen. TOORNEND B.V. MARNIXSTRAAT 136 HAARLEM-Tal. 023-251350. BANKSTELLEN EETKAMERS ROTAN GORDIJNEN TAPIJTEN WANDKASTEN Kloosterstraat 29 en Patersweg 24 Beverwijk Telefoon 02510-24608 Bij contante betaling 5% korting compleet bouwpakket 9S0,- S98,- Ing Tl 2 au uw Te huur gevaagd CENTRUM IJMUIDEN Winkelpand Min. oppervlakte 40 m2 Brieven onder nr. IJ 187 bur. v.d. blad lx vestigd op jonge mensen, die bereid zijn het grote streven van de oud-verzets- mensen zich eigen te maken. Het streven naar Geestelijke Weerbaarheid. Ze zul len zich moeten en pantseren tegen kwade krachten, tegen nieuwe Hitlers, tegen nieuwe afschuwelijke oorlogen. Jan Kraakman! „Hoe ouder de men sen worden, hoe groter die behoefte om bij elkaar te komen. Ze voelen zich hier thuis. Ze hebben de herinneringen ja renlang verdrongen, maar ze laten zich niet begraven. Ze willen erover praten met hun oude vrienden. Een groot deel van de honderd oud-strijders is ouder dan 80, bijna allemaal zijn ze aow-ers. Ze bereiden zich voor om uit dit leven te stappen. Voor ze dat doen willen ze terug geweest zijn in het oudie hol.” Het oorlogssyndroom. Professor Basti- aanse heeft er zijn handen vol aan in De trainlngsvaart zal drie weken du ren. Evenlang als de race naar Ameri ka, alleen zal Dijkstra dan de boot in z’n eentje moeten bevaren. Jan Kraakman: „Steeds is er gevoch ten, in Korea, in Vietnam. Kijk naar de Russische vloot en de Amerikaanse in de Middellandse Zee. U mag gerust weten, dat ik daar bang van ben. Oorlog is het rotste bedrijf dat er bestaat. Die jongens hoeven het maar in hun kwaaie kop te krijgen en de wereld staat weer in vuur en vlam. Wat in de meidagen van 1940 gebeurde mag zich nooit herhalen. We zijn toen in de boot genomen door de mensen van het gebroken geweertje, die onze jongens amper bewapend naar het front stuurden. Het defalitisme in het Chris Treffers en Jan Kraakman. Ze dragen beide een lidteken in hun hart. „De wond is geheeld, maar hij blijft pijn doen”, zegt Jan Kraakman. Ze hebben nog een hoop werk te doen, want er zijn er meer die door de oorlog getekend zijn. Invaliden, die de weg naar de organisaties niet weten te vinden, bij voorbeeld. De BOIW helpt hen. Jan Kraakman heeft hen geholpen, maar hij gaat een groot deel van zijn taak over dragen. Hij kan hét niet meer aan. „Ik heb het tot een hoogtepunt weten te brengen en ik wil geen afgang door mijn eigen onmacht. Ik wil niet door sukkelen.” Maar iets dat grote rucht baarheid moet krijgen vindt hij zijn aftreden niet. „Als ik drukte had gewild was ik nog wel twee jaar blijven zitten. Dan was ik vijfentwintig jaar voorzitter geweest.” BEVERWIJK. Ook de VVD, af deling Beverwijk, heeft zich geschaard in de rij van politieke partjj- afdelingen, die hun aanhang middels een maandelijkse uitgave over het reilen en zeilen in de Nederlandse en plaatselijke politiek op de hoogte wil len houden. p z’n andé leggen. De oorlog is geschiedenis, de doden krijg je er niet mee terug. Jan Kraakman veert op. „Mogen we niet eens per jaar even stilstaan bij onze gevallen kamerade, die de vrijheid en vrede niet hebben mogen beleven? Lei- dens ontzet wordt ook nog herdacht. Waarom mogen we de oorlog niet blij ven gedenken. Het is toch een grote belevenis geweest voor het Nederlandse volk?” Ik zeg hem. dat het van mij best mag, maar dat de laatste jaren steeds vaker stemmen opgaan om te stoppen. Kraak man: „Wij gaan er zolang mee door als we kunnen.” Jan Kraakman is een ze ventiger géworden. Zijn vrienden zijn ook oud geworden. Hoelang zal de Bond nog kunnen blijven bestaan. Chris Treffers reageert: „Natuurlijk is de bond uitster vend, maar er zijn ook nog illegale werkers van een jaar of vijftig.” Ook die vijftigers zullen op een goed moment te oud zijn, dat realiseren Kraakman en Treffers zich. Hun hoop is daarom ge- tot gevolg moeten hebben, dat er hopelijk meer bestuurskracht en ook een betere presentatie van het college plaats moet vinden”. Jan Kraakman wil niet de grote ver zetsheld uithangen, de man die als een leeuw gevochten heeft voor volk en vaderland of haal de clichés maar uit de kast. „Het was een bittere plicht. We konden het niet hebben, dat dat grote Duitsland ons volk onder de voet liep. Het knaagde aan je. We moeten het verzetswerk nu voortzetten door de boodschap van de geestelijke weerbaar heid door te geven aan de jeugd, zonder overdosering want dan wordt het verve lend.” Het is te hopen dat Joost Kraak man niet op dit interview is aangewezen om te weten te komen wat zijn grootva der bezielde. Jan Kraakman kan het zijn eigen vlees en bloed met eigen woorden zoveel beter heeft boven in zijn bel niet gehoord. Hij zich. Een vriendelijke gegroefd gelaat, witte i borstelige snor, geel zijn kliniek. Maar ook de Bond van oud- illegale werkers in Haarlem (afgekort BOIW) telt leden met het syndroom. Bij de een is het duidelijk aanwezig, bij de ander heb je het niet direct in de gaten. Allemaal hebben ze hun trekken thuis gekregen. Bij elkaar vinden ze steun. Niet dat elke vrijdag de oorlog herleeft. Er wordt over gepraat, maar het accent ligt op het gezellig samenzijn. Er wordt een borrel geschonken, zo af en toe kienen de oud-verzetsmannen, maken gezamenlijke uitstapjes, bekijken een film of beluisteren een spreker. Soms gaan ze schieten tegen teams van de politie of tegen oud-officieren. Dan ko men de oude geweren en pistolen van de wanden van de sociëteit, maar het gaat om het sportieve element. De BOIW is geen knokploeg. Jan Kraakman: „We zijn misschien goede militairen geweest, maar we zijn geen rrrilitairisten.” in de leeftijd van 20 tot 25 jaar voor het verrichten van financieel-administratieve werkzaamheden, o.m. op het gebied van aannemerszaken en factuurcontrole. Het bezit van een MAVO- of HAVO-diploma is vereist; het bezit van het Praktijkdiploma boekhouden, of studerende hiervoor, strekt tot aanbeveling. Het salaris is afhankelijk van opleiding,leeftijd en ervaring. De bij de overheid gebruikelijke rechtspositieregelingen, waaronder een aantrekkelijke studiekosten-regeling, zijn van toepassing. Uitvoerige eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland, Zijlweg 245, Haarlem, post Overveen, onder vermelding van no. 5. len het verzoek gehad van na de oorlog teruggekeerde Duitse soldaten, het „Ver band des Heimkehrers” noemen ze dat, die hier op bezoek wilden komen. Ze dachten dat ze in de sociëteit wel een dinertje zouden krijgen terwijl ze naar hun zoekgeraakte collega’s zochten. We hebben hen botweg geweigerd.” We komen op de Drie van Breda. De vlam slaat in de pan. Treffers, fel, zegt: „Die mensen moeten nog lang gevangen zitten, maar de mensen die ze kapot gemaakt hebben moeten nog heel lang dood zijn. Laat die schooiers alsjeblieft zitten.” Dat blijkt heel duidelijk wanneer ik vraag hoe ze tegenover Duitsland staan. Jan Kraakman zegt zonder zich te be denken: „Ik ben er na de oorlog niet meer geweest en ik zet er nooit een voet meer. Als ik de taal hoor spreken krijg ik de kriebel in mijn nek.” Chris Tref fers vertelt, dat hij vorig jaar met zijn vrouw eens een tochtje naar Duitsland wilde maken. Bij de grens zag en hoorde zijn vrouw de geüniformeerde douanen. Ze konden er niet tegen en maakten rechtsomkeert. Treffers: „Het sadisme zit in het Duitse volk; dat krijg je er nooit meer uit. We hebben diverse ma- Terugblikkend constateert drs. Eiff dat „de minderheid van het CDA, die de meerderheid van deze partij toch haar wil heeft opgelegd om met de PvdA in zee te gaan, er de oorzaak van is dat het CDA van de PvdA meer te slikken kreeg dan noodzake lijk is geweest”. Hij vindt het CDA in feite onmachtig, veroorzaakt door de politiek van de PvdA en PPR, hierbij dikwijls gesteund door de CPN. mara Guilden, Norfolk; Seabure, Cont. Plat; Jupiter plus sleep Contillft 1, Bre merhaven; Teutonia, Kopenhagen; Tsu- garu Maru, Seven Islands, IJmuiden; Nicole, Londen, IJmuiden; Balticborg, Delfzijl, Zaandam; Sobro Viking, Col chester; Mercandian Transporter, Ham burg; Georges Vieljeux, Duinkerken; Gemali, Rotterdam, Velsen; Hermes, Rotterdam; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Nassauborg, Delfzijl, Beverwijk; Inge borg, Gent; Tarmac 1, Methyl; Laurenti- us, Norrkoping; Mercurius, Peterhead, IJmuiden; Scol Enterprise, New-Castle; Gramltz, IJmuiden, Rostock; Samos Star, Piraeus; Jemrix, IJmuiden, Whitby. Woensdag aangekomen: Susan Mit chell, Wells; Inger Smits, Milos, IJmui den; Elke Karhs, Antwerpen, IJmuiden; Crescence, Antwerpen. Woensdag vertrokken: Ivo Vojnonle, Gent; Gaastendijk. Antwerpen; Pericles, West-Indië. Nederlandse volk, daar moeten we ons geestelijk tegen bewapenen.” Maar ook daadwerkelijke bewapening vinden Treffers en Kraakman „een noodzakelijk kwaad.” Zelf hebben ze, Kraakman met een pistool en sabel, oog in oog gestaan met een tot de tanden toe bewapende Duitse overmacht. Ze vinden dan ook, dat Nederland de contracten met de Nato moet nakomen. Kraakman: „Het is een goede zaak, dat alle Nato- landen hetzelfde vliegtuig aanschaffen, dat je overal kunt gebruiken. Het is verdomd vervelend dat onze prins bij die Lockheed-zaak betrokken is. Voor zover ik hem ken is het een integere vent.” Treffers en Kraakman zijn als de dood, dat de Lockheedaffaire het aftre den van de koningin tot gevolg zal hebben. Kraakman: „Ik ben monarchist. Ik heb koningin Wilhelmina meege maakt en koningin Emma. We mogen er trots op zijn, dat we ons in Nederland de weelde van een monarchie kunnen veroorloven.” waarmee de interesse in het wel en wee van de lokale politiek zou wor den verlevendigd, zo schrijft voorzit ter Th. de Vries. In het blad ook een bespiegeling van de fractie-voorzitter van de VVD in de gemeenteraad, drs. A. Eiff. Volgens deze liberale voorman ziet het perspectief voor 1976 er niet al te rooskleurig uit: „De overheersende positie van de PvdA zal blijven zo lang het CDA niet in staat zal blij ken te zijn om tegen de PvdA een vuist te maken. De komst van de nieuwe burgemeester zal met de her stellende PvdA-wethouder Janssen Het koningshuis, de Nederlandse vlag, heit Wilhelmus. Het zijn zaken die de radertjes van het gèheugen in het hoofd van Jan Kraakman steeds opnieuw aan het werk zetten. Nu zijn vriend Chris Treffers erbij is dwalen we steeds terug in de tijd. Namen vallen. Een voor mij onbekende wereld openbaart zich stukje bij beetje. Steeds vaker vermanen ze me: „Dit mag je niet in de krant zetten.” Dertig jaar na dato is de oorlog en vooral ook het oorlogsverleden vaja lie den die „fout” waren voor hen nog hoogst actueel. Het staan ze tegenover NSB’ers, zwarthandelaren, verraders, die aan de executie na de oorlog zijn ont snapt? Ze weifelen even. Je ziet ze denken: een antwoord geven op die vraag is linke soep. Immers, velen leven nog en zitten nu op hoge posten. Dan zegt Jan Kraakman: „Ik erger me aan mensen, die ik ontmoet in mijn stamcafé De Witte Zwaan en van wie ik weet dat ze fout geweest zijn. Er zijn erbij, die nog net zo venijnig zijn als toen. Maar ja, ze zijn niet meer strafbaar, het is verjaard. We hebben allebei moeite gehad met het niet straffen van mensen. We kunnen vergeven, maar vergeten, dat kunnen we nooit meer.” Een dezer dagen verscheen de eer ste uitgave van het contactorgaan van de Beverwijkse liberale afdeling, die al geruime tijd met het idee rondliep een blad op te richten, IJMUIDEN. Dinsdag aangekomen: Saint Didier, Dakar; Laurenitius, Greath Yarmouth; Jemrix, Kings Lynn, IJmui den; Tarmac 1, Ipswich; Thuringia, Bre merhaven; Granitz, Gent, IJmuiden; Scheldeborg, Polarland, Annaba; Brinda, Whitby, IJmuiden; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJ muiden; Fiducla 2, Londen; Sundstad, Londen; Vanguard, New Haven, Bever wijk; Tor Anglia, Gotenburg. Dinsdag vertrokken: Victory, Selxal, IJmuiden; Edinburgh, Bremerhaven; Ta- Als ik bij hem aanbel duurt het lang voor de deur van het prachtige huis aan de Bakenessergracht 33 opengaat. Dan sta ik oog in oog met een wurm van twee turven hoog. Het is Michieltje, zijn kleinzoon. Opa werkkamer de 1 verontschuldigt man, met zijn i lange manen en geworden van de vele nicotine. We zijn net een kwartier in gesprek als zijn zoon Nick als een wervelwind binnenstormt. „Je hebt er een kleinzoon bij”, roept hij en gaat de vlag uitsteken. Op 25 februari 1976 is Joost Kraakman geboren. Een gezonde baby van zeven pond. Wat heeft hij voor benul van de jaren 1940-1945? Uit overlevering zal hij over een paar jaar te weten komen hoe Nederland werd platgewalst door de Duitse laars. Vijf lange jaren. Ze staan in het geheugen van Jan Kraakman voor eeuwig gegrift De oorlog is dertig jaar geleden geëin digd, maar in de harten en hoofden van duizenden leeft hij voort. De verschrik kingen, de angst, de wanhoop zijn door de tijd niet weggevaagd. Jan Kraakman ondervindt dat elke vrijdagavond, wan neer zijn vrienden, de mannen van het verzet, zich verzamelen in de sociëteits- ruimte in zijn grote huis. De laatste tijd is de vereniging groeiende. De otïde makkers komen terug. stra met zijn 14 meterjacht „Bestevaer” via de sluizen van IJmuiden zee geko zen voor een proefvaart. Gerard Dijk stra is een van de Nederlandse zeilers die in juni meedoen aan de internatio nale Plymouthrace naar Amerika. Deze proefvaart van de „Bestevaer" loopt via Breskens naar Dover. Daar vandaan gaat het jacht enkele weken de oceaan op. Met de totaal zeskoppige bemanning moet de nieuwe boot van Dijkstra tijdens deze trainingsvaart worden uitgetrimt voor de grote solo- race, waaraan tweehonderd deelnemers meedoen. Chris Treffers vult zijn woorden aan.' Hij is op bezoek gekomen. Treffers is 67 jaar nu, een van de oprichters van de verzetsorganisatie in Haarlem en door het bestuur voorgedragen als opvolger van Kraakman. Een oud-politieman, re chercheur geweest. Hij heeft zijn broer verloren in de oorlog en is een van de actiefsten geweest in de ondergrondse strijd. „Er zijn erbij, die je hoort vertel len dat ze zo’n beetje in hun eentje Nederland hebben bevrijd. Dolle Dins- dagjongens, die illegaal geworden zijn door het lezen van boeken en kranten. Die moeten we af en toe tot de orde roepen”, zegt hij gekscherend, maar je proeft uit zijn woorden dat het hem niet lekker zit. De meeste leden van de BOIW de begunstige leden uitgezon derd zijn echte verzetsstrijders. Kraakman: „Er wordt een grondig on derzoek verricht naar hun illegaliteit.” De Bond is nog altijd een hechte en actieve organisatie. Kraakman: „Er zijn afdelingen die het heilige vuur niet meer hebben.” In Haarlem brandt het nog in volle hevigheid. Waarom, vraag je je als jongere af, wat heeft het nog voor zin ?-mei-herdenkingen te houden, erewachten te organiseren, kransen te 7^777 ■'7 7 W, f f 'ir n

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11