Minister ziet meer in overheidssteun OVER SOCIALE WERKPLAATSEN J Voor de halve prijs Winter schaadt op reis Per spoor heel Nederland door graanoogst Sovjet-Unie Luycks van plan zuurkoolbelang af te stoten 99lïl Praat ’ns met de Amro Bank over bedrijfsfinanciering. U wilt een grotere etalage, maar u kijkt tegen de kosten aan? „TEN ONRECHTE MISVERSTANDEN Miljoen nieuwe arbeidsplaatsen „Leercontract slimme truc” 99 ïs ECONOMIE 21 19 7 6 MAART DONDERDAG 4 Geen tekort Mode-in vloeden (Van onze redactie economie) 7 Wij staan op de Voorjaarsbeurs - Haarlem NVV-JONGEREN: van 5 t/m 14 maart a.s. Spanje FRANS PLAN: 1 Nederlandse Spoorwegen RFi I VAKBONDEN VERLANGEN DUIDELIJK BELEID FLUOR NEDERLAND B.V. DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken voelt er niets voor om de Nederlandse confectie-industrie te beschermen door de invoer van confectie uit goedkope landen te belemmeren. Ook het aan banden leggen van de zogenaamde „loonveredeling” krijgt geen steun van de bewindsman. Lubbers ziet meer mogelijkheden in het verlenen van overheidssteun (60 miljoen) aan de in moeilijkheden verkerende confectiebedrijven. Deze zouden daarbij op enkele terreinen nauwer moeten gaan samenwerken. Lubbers lijkt daarnaast ook wel bereid om te bezien of de invoer van confectie misschien aan bepaalde hoeveelheden gebonden moet worden. Want de mensen van de Amro Bank weten er alles van. En hebben bovendien voor u het financiële naslagwerkje „Het Midden- en Kleinbedrijf.’ Gratis. maar wordt wel duurder Spijkerbroek blijft I Lubbers wil import textiel niet beperken f 99 (ADVERTENTIE) Damiate Pers J (ADVERTENTIE) JOÜOOOOO 7 71.2 U U U U 0 UUUMUUUUV w l w W W n 2» n 22nk n2» n f* n jiu um *2u 11111111111111111111111 1222 2222 2222 2222 |2 2 2 2 2 2 2 2 2 22 2 22 2 |2 2 2 2|72||222 3 3 3 3 3 3 3| 3 3 3 3 3 3 3 3 3|3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 44444444 I 1313 3 |4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i jl 5 S S S S S 5 S S 5 5 5 S 5 S| S S 5 S 5 5 SUS S S S| S 5 5 S 15 5 suttt|e 11 S141 sssssssstststss ssiutuiutii 71 1 7 7 7 1 7 7 7 7 7 7 7 7 1717 7 7 7 7 1 7 7 7 7 7| 7 7 7 7 7||7 717 7 71^ I I I I I I I 4 I II II II 11 1 1 1 u a jjjjm utim tun a «mhmiii In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij de bezoekers van de beurs weer een unieke „Spoordag" aanbie den. In de N.S.-stand verkopen wij dagkaarten. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 14,— (i.p.v. f 27,—) een kinderkaartje (t/m 9 jaar) f 7,—. Deze kaartjes zijn geldig t/m 10 april 1976 en uitsluitend verkrijg baar op de voorjaarsbeurs dus NIET bij onze kantoren of bij de stationsloketten. Het tekort aan indigo en denim vindt zijn oorzaak vooral in de steeds groeien de populariteit van de „blue jeans”, zoals de spijkerbroek wordt genoemd. Alleen al in Nederland bereikte de omzet van jeans in 1975 een record van 13 miljoen Ondernemingsraad en vakorganisaties zijn op de hoogte gesteld. Bij Hart werken 15 mensen terwijl Kramer 25 werknemers in dienst heeft. Overigens staat een sanering van de zuurkoolbranche in Nederland voor de deur. Voor een benodigd structuuronder zoek zal de Nederlandse Herstructure- ringsmaatschappij (Nehem) worden be naderd, aldus Nutricia. Volgens hun voorlopige schattingen is 20 a 25 percent verloren gegaan. Ge woonlijk is dit 15 a 17 percent. Het wintergraan, dat in het najaar wordt gezaaid en in juni en juli wordt geoogst, vertegenwoordigt ongeveer eenderde van de gehele oogst. Het bestaat grotendeels uit tarwe, maar ook uit gerst en rogge. Volgens de deskundigen begon de te genslag al in het afgelopen najaar, toen het inzaaien werd bemoeilijkt door bui tengewoon droog weer en het graan niet goed kon ontkiemen. Daardoor was het gewas in de winter minder goed bestand tegen de sterke temperatuurwisselingen. In 1975 bedroeg de oogst 140 miljoen ton, het slechtste resultaat sedert tien jaar. Uit de rapporten blijkt dat het wintergraan er eind vorig jaar slechter voor stond dan in 1974. veelvuldigheid door de regeringen uitge geven verklaringen waarin zij een beleid zeggen te voeren dat is gericht op ver mindering v an de werkloosheid, aldus het EVV waarbij ook de drie Nederland se Vakcentrales zijn aangesoten. In een verklaring stelt het EVV-be- stuur dat veel regeringen in werkelijk heid aan een heel langzaam herstel van de huidige depressie de voorkeur geven vanuit de gedachte dat dit voorkomt dat de inflatie wordt aangezwengeld. Hoewel nu in veel Europese landen de produktie wat toeneemt, zijn de verwachtingen van de Europese Commissie en van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) over de economische groei bij het huidige beleid zodanig, dat in de meeste landen de werkloosheid weer zal groeien. Op dit moment zijn er in de Europese Gemeen schap 5,3 miljoen werklozen. Het EW wil dat de regeringen het herstel van de volledige werkgelegenheid tot de belangrijkste doelstellingen van het economisch beleid maken. Daarvoor moeten de regeringen duidelijke tijdsli mieten stellen waar hun economisch en industrieel beleid op wordt afgestemd. Tot die voorwaarden hóren volgens het EVV ondermeer een onmiddellijke en on voorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen, ook van diegenen die nog geen proces hebben gehad. Daar mee moet gepaard gaan een herroeping van alle wetten en afschaffing van alle rechtbanken die zijn gebaseerd op de repressie onder Franco en die tot aan de huidige dag niet zijn gewijzigd. Het EVV roept tevens de Europese instellingen en regeringen en de publie ke opinie op waakzaam te zijn tegen propaganda die erop is gericht Spanje te presenteren als een land dat zich snel tot een democratie omvormt. De bedoe ling van die propaganda is uitsluitend om Spanje een plaats te bezorgen in de EEG en in de Raad van Europa zonder dat in dit land een democratie is geves tigd, die aan bepaalde criteria voldoet, aldus het EVV. Verder eist het EVV vrijheid van actie voor alle politieke partijen. Er zullen vrije, algemene verkiezingen moeten ko men. Het EVV voegt daaraan toe, dat er geen echte vrijheid of democratie kan zijn zonder het bestaan van vrije en democratische vakbonden en dat daarom de vakbeweging in Spanje met onmid dellijke ingang geen strobreed meer in de weg mag worden gelegd. Wij bieden u een goed salaris. 8% vakantietoeslag, variabele werktijden, 13e maand, winstdeling en minimaal 4 weken vakantie. o o oio o oio o o|a o >1 II II 12 IJ K n II '1 ra Ingenieursbureau Europaweg, Haarlem. i ii n .7 i 1 i I I 'I 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9|9l9|9 9 9 9 9 9 ODt SYSTCEM AKOO Op een willekeurige dag kunt u op deze kaartjes zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. MOSKOU (Reuter) Het ziet er naar uit dat ongeveer een kwart van de Russische wintergraanoogst verloren is gegaan door de slechte weersomstandig heden, zo hebben westerse landbouwdes kundigen in Moskou berekend. lingen van maatschappelijke ontwikke lingen. Er was een periode van de uni sex (een uiting van de strijd voor vrou wenemancipatie) terwijl de omvangrijke versieringen van de spijkerbroek en jac ket een reflectie waren van de strijd voor een schoon milieu, het gebruik van oude materialen (recycling). Men denkt misschien wel eens in een tijd als deze met economische neergang: „hou er maar mee op”, zo merkte Mertens op. De bewindslieden van Sociale Zaken en het ministerie zelf zijn echter van oordeel dat in de Wet Sociale Werkvoorziening de op dracht van de wetgever ligt besloten om niet alleen in goede tijden, maar ook in kwade gelijke rechten op ar beid voor gehandicapten en niet-ge- handicapten te handhaven en te ver werkelijken. ZOETERMEER (ANP) Luycks Pro- dukten BV te Diemen (onderdeel van het Nutricia-concern) is van plan de zuurkoolbelangen van haar dochter Ko ninklijke Fabrieken Hart en Co BV te Oudkarspel over te dragen aan G. Kra mer en Zonen BV te Zuid-Scharwoude. o|o o t oio 0 i li|lll4|o c]i 0 0 0|l 0 II oio 1'V ïïiïfi 1 lïRi 1 ib 11111111111 iW 3 3 3 3 3 3 3 IJU tot de kern van de katoendraad door dringt maar zich alleen hecht aan de buitenkant van de stof, waardoor het zogenaamde slijt- en bleekeffect sneller optreedt. stuks, tien percent meer dan in het jaar daarvoor. Daarbij is alles inbegrepen: merkbroeken en merkloze broeken, kin- derjeans en jeans van corduroy en ve lours. Op het moment dat het seizoen nog moet beginnen hebben verschillende je- ansleveranciers hun omzet voor het ge hele jaar al verkocht aan de detailhan del. Voor het eerst in de geschiedenis, van dit bedrijf trekken vertegenwoordi gers van Levi er op uit om de vaste afnemers onder de detailhandelaren te adviseren welke van de andere soorten en merken jeans zij het beste kunnen aanschaffen om het gat in hun voorraad op te vullen. Opmerkelijk is dat de verkoop van spijkerbroeken in het afge- AMSTERDAM (ANP) De spijker broek zal dit jaar ongeveer acht tot tien percent duurder worden als gevolg van een tekort aan de blauwe verfstof indigo en een tekort aan het denim, het mate riaal waarvan de spijkerbroek wordt gemaakt, aldus algemeen directeur W. N. Scheeren van Levi Strauss Benelux uit gesproken. Er zijn op de wereldmarkt al prijsstijgingen van 200 percent voor in digo genoteerd. Op 1 mei de Dag van de Arbeid zullen in heel Europa solidariteitsacties worden gehouden tot steun van de ar beiders in Spanje, aldus het EVV dat In het kaderblad „Boemerang” noemt NW-Jongerencontact het plan van de metaalbedrijven Hazemeyer, Holland Signaal, Heemaf en Stork in Hengelo om voor het eerste jaar de leer- en de arbeidsovereenkomst los te koppelen een aanval op het minimum-jeugdloon: „Im mers wie garandeert dat de jongeren tijdens die leertijd echt alleen maar leren en niet produceren”. De sociale werkplaats is een ge woon bedrijf, commercieel gericht, economisch geleid, waar vaak zeer hoogwaardige arbeid wordt verricht door mensen die daarvoor veelal in zo’n onderneming zelf zijn geschoold. Het werk is er aangepast aan de mensen die er werken en niet anders om. Spijkerbroeken vormen op zichzelf geen mode. Er waren en zijn wel allerlei mode-in vloeden: smalle pijp of juist breed uitlopend naar de voet, rommelig en ruim gedragen of juist strak om het lijf. Die mode-uitingen verdwijnen weer bovendien de concrete steunverlening van de Europese vakorganisaties aan de nog steeds illegale zusterorganisaties in Spanje enigszins coördineren. S 5 s s s Vaak wordt met het begrip sociale werkvoorziening snel en ten on rechte een ondertoon van iets liefs, iets liefdadigs, verbonden. In feite gaat het om reële volwaardige arbeid door mensen die, hetzij met een handicap sinds de geboorte, hetzij met een gebrek tengevolge van ziekte of ongeval, weer werken omdat zij dat wilden, aldus Mertens. UTRECHT (ANP). De steeds toene mende werkloosheid in Europa is voor het Europees Verbond van Vakverenin- gen (EVV) compleet onaanvaardbaar. Dat de werkloosheidscijfers van de EEG-landen voortdurend ongunstiger worden is volkomen in tegenspraak met (ADVERTENTIE) lopen najaar en deze winter gewoon is blijven doorgaan, waar de, omzet anders in deze periode altijd een 'rustig verloop heeft. Overigens geloven de spijkerbroeken leveranciers niet dat er dit jaar een tekort aan spijkerbroeken zal ontstaan omdat kleine fabrieken van merkloze produkten en de import uit onder meer het Verre Oosten de markt zullen ko men aanvullen. Het blijft daarbij wel de vraag of de spijkerbroeken uit deze hoek wel altijd bewerkt zullen zijn met indigo. Deze verfstof heeft de eigenschap dat het niet DEN HAAG (ANP) Nog steeds bestaan veel misverstanden over soci ale werkplaatsen, zowel in kringen van degenen die er werken, als daar buiten. Misverstanden die schade kunnen berokkenen aan de werken den zelf en aan het instituut van de bedrijven die op grond van de Wet Sociale Werkvoorziening thans aan ongeveer zestigduizend vrouwen en mannen werk bieden. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, P. J. J. Mertens, gisteren gezegd ter toelichting bij drie films die in op dracht van het ministerie door Jan Vrijman Cinéproduktie zijn gemaakt over de sociale werkvoorziening. Al verschillende malen hebben stem men in de modewereld het einde van de spijkerbroek voorspeld, maar telkenmale werden deze onheilsprognoses gelogen straft en werd de toepassing van blue denim steeds breder: van broeken en jackets naar petten, hoeden, laarzen, bi kini’s, schorten, jassen, bh’s, koffers en zelfs autobekleding. Werkloosheid in Europa onaanvaardbaar groot De vaste Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken voerde gisteren mondeling overleg met Lubbers over de moeilijke positie van de Nederlandse confectie-industrie. In de commissie werd er vooral van linkse zijde bij de minister op aangedrongen drastische maatregelen te nemen teneinde de con fectie-industrie uit het slop te h elpen voordat het te laat is. Een van de wensen is het aan banden leggen van de loonveredeling. Hieronder verstaat men het overbrengen door Nederlandse be drijven van een deel van de produktie naar goedkope landen. Deze goederen worden dan weer naar Nederland ge bracht om verhandeld te worden. Voor tal van bedrijven is deze vorm van produktie voordeliger dan wanneer men de produktie geheel in eigen land zou houden. Tegen dit produktiesystéem, dat voor de ondernemers voordelen biedt, wil de minister geen stappen on dernemen. Lubbers heeft zich ook een fel tegenstander verklaard van voorstel len die door de Strucon (Structuurver betering Confectie-industrie) zijn ge daan. Dit overlegorgaan van werknemers UTRECHT (ANP) Het NVV-jonge- rencontact vindt het plan van enkele Twentse industrieën om schoolverlaters een I eercontract en een loon van 50 per week aan te bieden „een slimme truc om het minimum jeugdloon te ontduiken”. PARIJS (Reuter) De Franse rege ring wil in 1980 een miljoen nieuwe arbeidsplaatsen beschikbaar hebben in samenhang met het zevende economi sche vijfjarenplan, zo heeft het ministe rie van binnenlandse zaken bekendge maakt. Van deze nieuwe plaatsen komen er 200.000 voor rekening van de indus trie en 800.000 voor rekening van handel en dienstverlening. De regering zal zich vooral richten op uitbreiding van de werkgelegenheid in achtergebleven gebieden. Daartoe zal steun worden gegeven aan regionale ontwikkeling, in de vorm van fiscale aanmoedigingsmaatregelen voor de in dustriële ontwikkeling en premies voor het bevorderen van de werkgelegenheid. na korte of langere tijd. In de afgelopen jaren moest een spijkerbroek zwaar voorgebleekt zijn. Nu verlangen de men sen juist weer kleur, dicht in de buurt van die van de originele blue denim (een woord afgeleid van de Franse stad Ni- mes, waar deze stof werd geproduceerd, denim - de NïMES 8 VAN NiMES(. 1 Van alle jeansaehtige kleding zal de blauwe spijkerbroek het leeuwedeel (75 percent) voor zich opeisen. Blauw, zegt de heer Scheeren, heeft nu eenmaal iets positiefs voor de mensen: blauwe zee, blauwe lucht, blauwe ogen. Er is wel eens geprobeerd kaki spijkerbroeken op de markt te brengeh: de gehele voorraad kwam al gauw tegen fancyprijzen in de uitverkoop terecht. en werkgevers in deze bedrijfstak zou hebben voorgesteld aan de grenzen van de Europese Gemeenschap heffingen in te voeren op importconfectie. Met de daaruit voortvloeiende gelden zou de confectie-industrie geholpen kunnen worden. De werkgevers en werknemers in de confectie-industrie staan in hun gedach ten ovei- handelsbelemmeringen (die des noods tot een invoerstop zouden kunnen leiden) tegenover hun collega’s uit bij voorbeeld de groothandel, alsmede tege nover de consumentenorganisaties, die vrezen dat dergelijke maatregelen de prijzen van de kleding te veel zullen opdrijven. De industrieën zeggen echter dat iets meer betalen beter is dan het veroorzaken van de werkloosheid voor misschien wel 30.000 mensen. De Strucon is van mening dat in EEG-verband maatregelen genomen moeten worden om de de confectie te beschermen tegen de „goedkoopte-eiian- den”. Dat zijn vooral Aziatische landen als Taiwan en Hongkong. Goedkope con fectie komt voorts ook uit de Oosteuro- pese landen, waar een groot deel van de loonveredeling plaatsvindt. In het verle den zijn op wereldomvattende schaal afspraken gemaakt over de invoer uit die goedkope landen. De Europese Ge meenschap heeft daarbij echter vrij traag gehandeld. Overigens is niet alleen minister Lubbers tegenstander van een invoerheffing aan de EEG-grenzen. Ook de Gemeenschap zelf zou daar weinig voor voelen. Een ander probleem is dat een groot deel van de ingevoerde confectie in Ne derland, afkomstig uit lidstaten van de EEG. Bij tal van kledingstukken komt meer invoer uit EEG-landen (vooral Duitsland, Italië) dan uit de goedkope landen achter het ijzeren gordijn of het Verre Oosten. Zonder maatregelen in EEG-verband kan er van een bescher ming van de confectie in eigen land niet veel terecht komen. De Strucon vindt dat zolang er nog geen Europese regeling is Nederland met België en Luxemburg in Benelux- verband tot overeenstemming moet komen. Lubbers is daarentegen van mening dat de overheid niet te sterk moet ingrijpen in deze bedrijfstak. Wel dringt hij erop aan dat de confectiebedrijven nauwer met elkaar gaan samenwerken. De gemiddelde bezetting van de confec tiebedrijven in Nederland is 60 tot 70 werknemers. Dat is een veel te kleine bezetting om voldoende actief op de marktontwikkelingen te kunnen inspe len. Marketing, management en techno logische ontwikkeling zijn in dergelijkse kleine bedrijven onvoldoende aanwezig. Lubbers wil graag steun geven aan de confectie hij wil daarbij nu gaan tot een totaalbedrag van 60 miljoen gulden. Hij zou graag zien dat de kleine bedrij ven dan ook nauwer gaan samenwerken. Hij voelt er echter niets voor om dat dwingend voor te schrijven. Een eerste stap werd eerder deze week gezet, toen bekend werd dat vijftien confectiebe drijven samenwerking aangaan. In de jongste geschiedenis van de spijkerbroek vindt men diverse afspiege-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21