Neeskens Voorzitter TC-kunstrijden: leidde zege m Kans op halve finales zowat verkeken Smit weer le Zuid Korea in honkbalweek spruyt Buitoni in finale tegen Pioneer P. Club Brugge imponeerde Bij de ABN Sparen. Maak 2% extra rente HBN SPORT grote keuze in strand- en badkleding ook in C-D cups iliit DECORETTE ENGELENBERG Coupon voor meer informatie SPORT 19 7 6 25 DONDERDAG 4 MAART 100.. iak. Frustrerend Uitzichtloos „Niet waar” 25.- prijs; Als u denkt uw spaargeld lange tijd niet nodig te hebben, geeft de ABN u extra rente. Daarvoor is het Spaar-Extra-Boekje of de Spaar-Extra-Rekening. Daarmee verdient u 2% rente extra. In totaal dus 6%. Als u dit spaargeld echte opneemt, berekent de ABN 1% opnamekosten. Deze spaarvorm is vooral aantrekkelijk als u uw spaargeld geruime tijd niet hoeft op te nemen. „FLEXA" MUURVERF VAN DE MENGMACHINE T Algemene Bank Nederland 1 31 (Van onze spelciale verslaggever) Het eerste doelpunt BORUSSIA MISTE TE VEEL KANSEN (ADVERTENTIE) Zaitsev GROTE HOUTSTRAAT 135 (ADVERTENTIE) eerste plaats (ADVERTENTIE) (Van onze honkbalmedewerker) winnaar Bayern München zich delijke uitgangspositie geschapen het bereiken van de halve finales. moeten vliegen. Teveel doelrijpe kansen werden onbenut gelaten. Het Russische paar Loedmilla Pachomo1 va en Alexander Gorsjkov de leiding bij het ijsdansen. Na de eerste twee verplich te dansen hebben de Olympische kampioe nen een ruime voorsprong op hun landge noten Irina Moiseva en Andrei Minenkov Dianne de Leeuw: voorlopig Neder lands laatste vedette in het kunstrijden. Met een doelpuntloos gelijkspel te gen de Portugese voetbalkampioen Ben fica heeft de tweevoudige Europa cup een re- voor Het laatste .half uur kon de aanval van Bayern nauwelijks meer helpen de druk op het Duitse doel te verlichten. Benfica viel met man en macht aan. Maar in de afweerslag, die volgde ble ven Maier en Beckenbauer overeind. Na de successen tegen Jeunesse Esch en Malmö FF speelde Bayern in Portu gal een vooral in taktisch opzicht sterke wedstrijd. Vooral de tegen-aanvallen van het elftal van Cramer waren zeer gevaarlijk. Als gevolg daarvan kreeg Uli Höness halverwege de eerste helft een goede kans. Hij ging alleen op het Por tugese doel af, maar werd op het laatste nippertje door doelman Henrique ge blokkeerd. HAARLEM. Zuid Korea wordt de vijfde deelnemer aan de Haarlemse honkbalweek. De Aziaten komen in de plaats van Japan. Naast Zuid Korea nemen Cuba, de Sullivans, Nederland en de Arizona Wild Cats deel. NOVELDA (EFE). Prof-wielrenner Theo Smit uit Halfweg heeft woensdag de derde etappe van de ronde van Le- was gewonnen. Smit was dinsdag al winnaar van de tweede etappe. Aan het einde van de derde etappe over 167 kilometer bleek Smit opnieuw verreweg de snelste van bijna het com plete peloton. De Spanjaarden Elorriaga, Viejo en Jimenez Lujan eindigden res pectievelijk als tweede, derde en vierde. In het algemeen klassement behield de Portugees Joaquim Agostinho de eerste plaats. Op het middenveld eindigde het met spanning verwachte duel tussen Danner en Netzer onbeslist. De Spanjaarden, die wisten hoezeer de Duitsers zich opgepept hadden om de „verloren zonen” Netzer en Breitner een lesje te leren, hielden de opstelling van Netzer zolang mogelijk geheim. Pas een uur voor de wedstrijd, toen de UEFA-afgevaardigde Jos Coler de opstellingen van de teams eiste, bleek dat Netzer zou spelen. Real-trainer Mi lan Miljanic: „Netzer was als ex-Glad- bacher in mijn taktisch concept een be langrijke sleutelfiguur”. Udo Lattek, Mönchen Gladbachs trai ner na afloop: „Ik ben diep teleurgesteld over dit resultaat. De wedstrijd begon optimaal en het was eigenlijk alleen een kwestie van tijd dat het 3-0 zou worden. Na de gelijkmaker was bij ons het taktische concept geheel zoek”. Borussia in de wedstrijd tegen Real. Jensen (rechts) maakte die goal. Op de achtergrond Netzer, Pirri en Danner. Drie dagen na het kapitale competitie- verlies tegen Racing Santander was Bar celona bij vlagen weer de dynamische ploeg, die de Bulgaarse bedwinger van Ajax in de vorige ronde geen schijn van kans gaf. De triomf, die „Barca” zo hard nodig had, kreeg pas in de laatste tien minuten gestalte, toen Asensi en Heredia de marge van twee treffers verdubbel den. De bijna 60.000 aanhangers, die van Nou Camp lang geen uitverkocht stadion maakten, namen de vier treffers in dank af. Johan Cruijff kon zich moeilijk ont trekken aan de straffe mandekking, die op hem werd toegepast, maar Neeskens daarentegen zwoegde als een paard. Hij was het, die zijn ploeg op een voor- sprofjg van 1-0 zette, al gebeurde dat dan via een strafschop. Barcelona, dat de krachtmeting met de Bulgaarse oppo nent had gevreesd, hervond door het doelpunt zijn zelf vertouwen, en kwam één minuut voor de pauze op 2-0, toen Marcial raak schoot. Na de rust, toen Levski Spartak meer aanvallend ging spelen, kwam Barcelona diverse keren in moeilijkheden, maar het geluk was aan Spaanse zijde. Cruijff liet zich telkens terugvallen op het mid denveld, maar kreeg ook daar geen kans in zijn spel te komen. Pas in de laatste tien minuten kwam „Barca” terug. Eerst was het Asensi, die succes had en in de laatste seconden zorgde de voor Hugo Sotil ingevallen Heredia voor 4-0. (Van onze basketbalmedewerker) ENSCHEDE. Niet meer dan vijftig „voetbalhaters” hebben woensdagavond de gang naar de Diekman-Sporthal ge maakt om het tweede basketbaltreffen tussen Arke Stars en Buitoni bij te wonen. De Haarlemmers, die zondaga vond met een 105-72 overwinning al de basis legden voor een finaleplaats, gin gen in Enschede andermaal overdonder end van start. Onder aanvoering van Vic Bartolomé (12-8), Gary Freeman (6-14) en Emill Hagens werd in enkele minu ten een 0-10 voorsprong genomen. BARCELONA (SID, ANP). De dis cussie over de positie van Hennes Weis- weiler is voorlopig weer even gesust na de klinkende triomf van 4-0, die FC Barcelona woensdagavond voor eigen publiek op Levski Spartak Sofia behaal de in het toernooi om Europa Cup III. deelnemer zij op de i zullen zetten en dat zij door trainers en coaches worden „bewerkt’’. Iets wat bijvoorbeeld mevrouw De Leeuw, moeder van Dianne, woensdag be weerde. „De strijd is hier al lang bslist. Niet morgen, of overmorgen. maar nu al. Dorothy Hamill is al bij voorbaat de kampioene. Daarom zijn Dianne, Douglas Chapman, haar trai ner - red.) en ik ook het ongeveer zat. We maken dit nu al tien jaar mee en dat is meer dan genoeg. Ook daarom wordt Dianne straks professi onal”. Het onbeslist gaf de veelvoudige Euro pa Cup winnaar Real Madrid wel iets meer dan waarop de Spanjaarden recht hadden, maar aan de andere kant heb ben de Duitsers het grotendeels aan zichzelf te wijten dat zij zonder een voorsprong in doelpunten naar Madrid Doelstraat 29 - Tel. 023 - 312206 Haarlem Kijk - Kies - Koopcentrum Ik wil graag meer weten over het Spaar-Extra-Boekje/ Rekening. Dhr./Mevr./Mej.: Adres Woonplaats:Tel.: Ik heb reeds een rekening bij de ABN: ja/ieen. Zo ja, ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene BankNederland, Afd. (o.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Reactie van Engelfriedt: „Dat is natuurlijk niet waar. Ik ben hier omdat mevrouw Bon het jureren van twee internationale toernooien ge woon genoeg vond. Bovendien geldt vanaf volgend jaar dat ieder jurylid op zijn minst eens in de drie jaar een internationaal toernooi moet jureren. Voor mij was het de laatste keer in 1964, op de Olympische Spelen in Innbruck. Maar van al die beschuldi gingen is helemaal niets waar. Mij is het in ieder geval nooit overkomen dat ze mij benaderden. De andere juryleden hier in Gothenbrug ook. niet. Ach, er zijn altijd mensen die het er niet mee eens zijn in sporten waar een jury beslist over de plaatsen. Ik rijd zelf paard en in die wereld gonst het ook altijd van de geruch- en. Je leert er mee leven”. Dus Dianne de Leeuw heeft alle kans om Dorothy Hamill deze keer te verslaan? Engelfriedt: „Ze heeft een even grote kans. Alleen moet ze dan beter rijden dan in Innsbruck, waar ze gewoon de mindere was. Als ze na de figuren, aan de leiding gaat, geef ik haar een goede kans”. ROB HOOGLAND 1 De derde ronde van het internationale schaaktoernooi in Skopje is voor Timman- Reshevsky geëindigd in remise. Karpov heeft nog steeds de leiding. Betty Stöve plaatste zich in San Francisco voor de tweede ronde van het Virginala Slims tennistoernooi. Aspa Tours wist zich te plaatsen voor de finale om de Europese Basketbal-heker voor bekerwinnaars. Jacques Esclassan leidt nog steeds In de wielerronde van Corsica. Maertens won de tweede etappe. De laatste twee enkelspelen van de eind strijd om de Davlscup tussen Australië en Nieuw-Zeeland zullen op zondag 20 juni in Wimbledon worden gespeeld. Australië heeft een voorsprong van 2-1. BRUGGE (Belga, ANP). Club Brugge gaat met een gerust hart naar San Siro. De zege van 2-0, die de formatie van Ernst Happei in het eigen uitverkochte Olympia-stadion (ongeveer 30.000 toeschouwers) op AC Milan be haalde. moet voldoende zijn om de halve finales van Europa Cup III te bereiken. AC Milan bewees in Brugge ander maal, dat het nog steeds geen aanval lend ingestelde ploeg heeft. En als de Milanese equipe plannen had een offen sieve daad te stellen was Brugge telkens op tijd terug om het naderende gevaar te keren. De doelpunten kwamen op naam van Lefevre en Krieger. Voor 70.003 begeesterde toeschouwers begon Mönchen Gladbach volgens plan. Reeds na twee minuten had Henning Jensen de Borussen op 1-0 gezet en na 27 minuten stond het zelf 2-0 door libero Jürgen Wittkamp, maar Real kwam via Martinez terug: 2-1. Na de pauze vonden de Duitsers hun ritme niet meer terug. Een prachtig afstandschot van José Pirri in de 60ste minuut bracht de partijen op gelijke voet: 2-2. Voor coach Tom Quinn restte er toen weinig anders dan al zijn wissels binnen de lijnen te brengen. Arke Stars, dat dit keer geleid werd door coach Bruce McNeely kon met zijn Amerikaanse troeven Moore (9-9) en Ed Lace Strong (10-16) ook geen vuist maken tegen de Haarlemse wissels. De marge, die Buito ni bij de rust had veroverd (37-52) bleef in de tweede helft onaangetast. Buitoni, dat ook Ombre (10-4) en Hugo Harre- wijn (8-8) nog in de dubbele cijfers zag komen, won met 84-99 en zal woensdag 24 maart in de finale aantreden tegen Pioneer-Punch, dat Sperry Remington in Delft kansloos liet. Het wisselvallig spelende Transol R-Z zorgde voor eigen publiek voor een nieuwe sensatie. Na de teleurstellende nederlaag van afgelopen zaterdag tegen Nat. Ned. Donar wonnen de Rotterdam mers woensdagavond in een spectaculair duel van koploper Kinzo. Voor Theo Kinsbergen en zijn spelers betekent deze tweede nederlaag binnen vier dagen, dat de voorsprong op de naaste achtervol- De eeuwige tweede bij het kunstrijden heren, de 22-jarige Rus Vladimit Kovalev, heeft bij het wereldkampioenschap in Gp- thenburg de eerste plaats, die hij na de verplichte figuren innam, in het korte programma behouden. Voor de beslissing van donderdagavond tekent zich daarmee een spannende tweekamp af tussen hem en de Olympische kampioen John Curry (GB). De Brit verknoeide de sprongcombi- natie, maar hield met een achterstand van 1.32 punten toch de tweede plaats voor Jan Hoffmann (O.Did) en David Santee (VS). GOTHENBURG. In de kunstrij- derij heeft Nederland het altijd van uitschieters moeten hebben. In de jaren vijftig en zestig waren de ou ders van Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra in staat en bereid om ten behoeve van hun dochters zware fi nanciële aderlatingen te ondergaan Al vroeg, en vele jaren lang, stuur den zij hun kind naar het buitenland, om daar het, zoals later bleek, duide lijk aanwezige talent voldoende bij te laten schaven. De derde uitschieter is natuurlijk Dianne de Leeuw, toevallig in het bezit van het Nederlands pas- poor die dankbaar gebruik maakte van de opofferingen van haar ouders en profiteerde van de trainingsfacili- teiten in de Verenigde Staten. De verdienste van het handhaven van de nul in het met 70.000 toeschouwers uitverkochte Estadio da Luz kwam voor een belangrijk deel op naam van de nationale Duitse doelman Sepp Maier en de verdediging van Bayern, die in Franz Beckenbauer opnieuw een bekwaam or ganisator had. Vooral na rust bestormde Benfica, dat in 1961 en 1962 met sterspe ler Eusebio Real Madrid als Europacup- winnaar afloste, vrijwel zonder ophouden het doel van Bayern, maar vond nimmer het beslissende gat. In de 79ste minuut trof Nene slechts de lat. DUSSELDORP (ANP). De droom van Borussia Mönchen Gladbach om voor het eerst de halve finales te berei ken van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal dit sei zoen hoogstwaarschijnlijk geen werke lijkheid worden. In de eerste wedstrijd voor de kwartfinales tegen de Spaanse titelhouder Real Madrid bereikte de Duitse kampioen in het Rheinstadion van Dusseldorp slechts een onbeslist (2- 2) en moet met dit magere resultaat vrezen voor de tweede ontmoeting over veertien dagen in de met 125.000 toe schouwers gevulde heksenketel van het Bernabeu-staion van Madrid. Mogelijkheden te beperkt” Alexander Vlasov Voor de achtste achtereenvolgende maal en voor de vierde achtereenvolgende maal samen met Alexander Zaitsev heeft de 26-jarige Irina Rodnina het wereldkam pioenschap paarrrijden veroverd. De einduitslag: 1 Irina Rodnina Alexander (Rusl) plaatscijfer 9-140.94 punten. 2 Romy Kenner Rolf österreich (O.Did) 23-136.88. 3 Irina Vorobieva (Rusl) 28-136.36. Een uitzichtloze situatie dus. Engel- friedt: „Ja, ik zie het somber in. We kunnen hooguit een van de meisjes voor een klein jaar naar Amerika sturen. We waren dat vorig jaar van plan met Sophie Verlaan, die toen nog erg goed reed en uitstekende vorderingen maakte. Maar zij zakte voor haar eindexamen. Daarom ging het niet door. Misschien dat we het volgend jaar met haar zusje Anne- marie kunnen proberen. De Ameri kaanse trainer Fassi heeft tenminste gezegd, dat hij haar wei onder zijn hoede wil nemen. Ik_hoop dan ook ,dat ze doorgaat met trainen en niet stopt, zoals, naar ik hoorde, haar vader zei, Ik kan me best voorstellen, dat die man teleurgesteld is om dat zijn dochters hier niet mogen mee doen. Maar het is echt het beste voor ze. Ze zouden waarschijnlijk toch als laatsten zijn geëindigd. Dat is alleen maar deprimerend”. In Genève, tijdens de Europese kampioenschappen, zei KNSB-voor- zitter Van Laer, dat zijn bond met ingang van het volgend seizoen meer aandacht aan het kunstrijden zou gaan besteden. Zo speelde hij met de gedachte Joan Haanappel tot een soort semi-bondscoach te benoemen. Engelfriedt: „Dat Van Laer dat ge zegd heeft, is mij onbekend. Als ik terug ben in Nederland zal ik eens naar hem toestappen. Eerlijk gezegd begrijp ik niet hoe dat moet worden gefinancierd. We hebben volgend jaar zelfs minder geld tot onze beschik king dan dit jaar, omdat de NOC- subsidie voor Dianne de Leeuw weg valt. Overigens heb ik mei van 1975 al een privé-gesprek gehad met Joan en haar gevraagd of ze er misschien voor voelde bondscoach te worden. Daar voelt ze wel wat voor, maar ik denk dat ook dat bedragen op tafel moeten komen die wij helemaal niet in kas hebben. Nu dat geld voor Dianne wegvalt, houden we 20-000 gulden over. Daar moet dan alles van betaald worden. Ónmogelijk”. Vaak wordt de vraag gesteld of de subsidies die van diverse instanties werden ontvangen wel gelijk worden verdeeld. Vrijwel alle vergoedingen die worden gegeven, zijn bestemd voor de hardrijsport. De Nederlandse kunstrij-aanhangers ergeren zich daar nogal aan. Paul Engelfriedt (48, in het dagelijks leven arts in dienst van de bloedtransfusiediens doet dat niet. „De subsidie die gegeven wordt’ zegt hij, „is bestemd voor degenen die in de top meedraaien. Wat Nederland betreft zijn dat behalve Dianne de Leeuw alleen de hardrijders. De Ne derlandse hardrijders zijn topsporters, de kunstrijdsters niet. Je moet niet vergeten dat bijvoorbeeld het NOC subsidie geeft per naam, per topspor ter. Daarom lijkt het bedrag dat de KNSB aan het hardrijden besteedt buiten de verhoudingen. Maar dat is echt beslist niet zo”. Wat volgens Engelfriedt eveneens beslist geen waarheid bevat is het dikwijls circulerende roddeltje ,dat de juryleden bij een internationaal kam pioenschap al tevoren weten welke Verder was en is er, behalve een beetje talent en goede wil, eigenlijk niets. In Nederland zelf is Ret voor een beoefenaar van de kunstrijsport nu eenmaal niet te doen om zich naar de internationale top te werken. Toen, in de jaren van Joan en Sjouk je, was dat onmogelijk en nu, in de laatste weken van het tijdperk-Dian ne de Leeuw, is dat nog zo., In die voor de Nederlandse kunstrijders en -rijdsters frustrerende situatie zal voorlopig geen verandering komen, getuige ook de woorden van de in Gothenburg als jurylid van de we reldkampioenschappen aanwezige Paul Engelfriedt, voorzitter van de landelijke technische commissie kun strijden. Engelfriedt: „Wat er straks, als Di anne prof wordt, van het Nederland se kunstrijden overblijft? Naar ik vrees niet veel. Om de kunstrijsport in Nederland te verbeteren, naar de internatiorjale top te brengen, moet je het hele systeem veranderen. Dat be tekent, dat je er voor moet zorger, dat er in Nederland trainingsmoge- lijkheden komen die er nu helemaal niet fijn. Als je de ijshal van De Uithof elke dag vijf of zes uur zou huren, dan moet je een bedrag beta len waarmee enkele tonnen zijn ge moeid. De KNSB kan zoiets ten enen male niet opbrengen. Ónmogelijk. De andere mogelijkheid is de meest ta lentvolle meisjes naar het buitenlana te sturen. Maar ook dat is veel te duur. Bovendien ben ik er een tegen stander van. Die kinderen moeten toch ook een jeugd hebben”? gers Buitoni en Sperry Remington tot vier punten is geslonken. De nummers een en twee bij het kunstrijden voor heren in een som bere bui: John Curry en Vladimir Kovalev. De traag opererende Amstelveense ploeg, die in de eerste helft een '10-5 achterstand nog kon omzetten in een 42- 48 voorsprong, „verslikte” zich in de tweede helft volledig in de wilskracht en het enthousiasme van de thuisclub. Met de uitblinkers Jan Dekker (2-10) en Roger Morningstars (12-12) in de hoofd rollen werd Kinzo op een 70-60 achter stand gezet. Cramer (5-10) en Owen Wells (14-8 brachten hun ploeg nog wel tot op 80-79 terug, maar in een van spanning zinderende slotfase hield Tran- sol R-Z verdiend de winst vast. van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25