Minder slachtoffers onder bromfietsers Regering: meer hulp voor aan drugs verslaafden verkeersongelukken VOCELTREKMANIFEST LI Experimenten met psycho-chirurgie Hoessein op wereldreis V g' Vorig jaar opnieuw minder doden door E i owEndfemi dit ma ..Minimumeisen voor fietssloten” E* H ft il AR-fractie stelt Vorrink eis Regering ook voor vakantiespreiding voortgezet onderwijs BRITSE PSYCHIATER KENNETH RAWNSLEY: O BUITENLAND BINNEN» EN 19 7 6 2 MAART DONDERDAG 4 Sigaren duurder Bezoek-beperking Rijksarchief Uruguay-EEG Beschuldiging I I 1 Nieuw Bekentenis Red Fox overleden Gevaarlijk? Hitte 1 Zeldzaamheid Scranton Geen bezwaar Veraf gemakkelijker - Os Oefening Boycot gestaakt Combat-Shooting Castro op bezoek Staking beëindigd J. (Van onze parlementsredactie) 8 1 I i I i (Van onze correspondent) h de „omgeving” dat i Vooruitzichten voor zaterdag. weinig verandering. I Weerrapporten ba I il -3 i 8 i 4 16 0 4 I Koning Hoessein vindt het verstandi- I: i I I 3 I 1 I J C I I 3 I 0 o 5 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o 3 o o o o o o o o o o o o De kosten van het Britse project zijn ongeveer 350.000. Het blad New Scien tist meldt, dat het experiment ongeveer De koninklijke trip geeft Hoessein te gelijkertijd de gelegenheid even rustig de kat uit de boom te kijken en af te wachten hoe de zaken in het Midden oosten zich verder gaan ontwikkelen. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) van ijn te Tegelijkertijd blijft men een controle groep van patiënten behandelen op de tot dusver gebruikelijke manier. Achte raf kunnen de resultaten binnen de twee groepen dan worden vergeleken. Algemeen Rijksarchivaris mr. A. Rib- berink heeft gistermiddag in Den Haag de eerste spade in de grond gestoken voor de nieuwbouw van het algemeen rijksarchief. Het archief zal vlak bij het nieuwe Centraal Station komen te staan. Het zal in ’79 klaar zijn. Red Fox, een Sioux-opperhoofd is in Corpus Christi in Texas op 105-jarige leeftijd overleden. Volgens zijn zeggen De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de vroegere gouverneur van de staat Pennsylvania, William R. Scranton be vestigd als ambassadeur bij de VN. S S (3 I I I 1 I i I ozo ozo o o o ozo ozo o o o nno n nno windstil ozo nno zw n windstil nno ono windstil o ono windstil nw windstil ono n o no ono no no nnw nw z nno windstil ono zzw 9 10 9 8 10 8 10 9 9 10 17 15 6 17 11 10 11 -3 11 5 17 11 10 10 16 17 16 7 15 5 14 15 16 2 7 11 20 11 18 -2 0 1 1 -2 -2 10 3 12 Ti offic ond< nist< rass dat kwa is. I 1 1 i I ]l Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Rhoc I h t P S a I: h o t r P e n 1 I Al va m: do oo V; dele, een com: ling won op c partij M vaai Rus gisti sten het rich (voo cis Ch doi rei lev 1 1 I 2 1 11 6 -5 3 1 -2 -3 -13 4 -3 11 5 1 -1 1 9 8 DEN HAAG. De regering heeft gis teren op de vijfde en voorlaatste dag van het debat over de nieuwe drugwet geving toegezegd dat dit najaar plannen bekend zullen worden gemaakt over de hulpverlening aan verslaafden aan ver dovende middelen. Namens 69 organisaties, welke samen meer dan zeven miljoen leden hebben in vijftien Europese landen heeft het be stuur van „Mondiaal Alternatief”, een ,,trekvogelmanife?t” opgesteld en gericht aan het Italiaanse parlement en de Itali aanse regering. DEN HAAG (ANP). Het aantal doden tengevolge van verkeers ongevallen op de openbare weg heeft in 1975 2.360 bedragen. Dit is een daling van 186 ten opzichte van 1974 toen er 2.546 verkeersdoden waren, terwijl deze aantallen in 1973 en 1972 resp. nog 3.092 en 3.264 bedroegen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS, die gisteren werden verstrekt door het ministerie van Economische Zaken. dragen van Parijs, Ramsar en Washing ton. Verder het initiatief voor een trek- vogelclausule in de Europese gemeen schappen, aanbevelingen te doen op EG- niveau om het verstrekken van land bouwkredieten binnen het Europa van de negen te koppelen aan het eisen van maatregelen ter bescherming van de trekvogels, de vogelhandel en de door voerhandel in dode en levende wilde vogelsoorten in Nederland te verbieden en de andere EG-landen te vragen deze stappen ook te ondernemen. DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Wisselink (CHU) vindt dat er een regeling moet komen, die minimu meisen vastlegt voor de kwaliteit van fietssloten. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die hij de ministers De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en Van Agt (Justitie) gisteren heeft gesteld. Wisselink haalt het algemeen politie blad van 28 februari jl. aan, waarin gezegd wordt, dat in ons land in 1974 ruim honderdduizend fietsen en brom fietsen zijn gestolen. Verder wijst de CHU-er op een onderzoek van Consu mentenbond en ANWB, dat aantoonde dat van de zesentwintig verschillende fietssloten er zestien met een eenvoudig stuk gereedschap in zeer korte tijd kon den worden geopend en twee eenvoudig konden worden geforceerd. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Zuid-Limburg onbewolkt zwaar bew. licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew, zwaar bew. onbewolkt motregen licht bewolkt Weer in binnen- en buitenland Een 27-jarige Chinees die in' het wee keinde in Geleen was gearresteerd in verband met de moord op een 55-jarige landgenoot in Londen, heeft gisteren be kend de man te hebben doodgeknuppeld samen met nog drie Chinezen. UTRECHT (ANP). De Raad voor Medisch Onderzoek in Groot-Brittannie zal binnen twee maanden een beslissing nemen over het verzoek van de organi satie van psychiaters (Royal College of Psychiatrists), toestemming te verlenen voor experimenten met hersenoperaties in het kader van de behandeling van psychiatrische patiënten. Ook in Neder land worden dergelijke operaties zo nu en dan uitgevoerd. evenals vorig jaar op in Noord- Brabant (42). Andere provincies met een aanzienlijke vermindering waren Zuid- Holland (39) en Utrecht (27). De recente metingen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) die duiden op een dalend gebruik van de autogordel, zijn voor Veilig Verkeer Nederland (VVN) aanleiding om een nieuwe autogordel- campagne te houden. De campagne, die tot eind juli zal duren, zal zoveel moge lijk gericht zijn op jonge en ervaren automobilisten omdat blijkens het SWOV onderzoek juist die categorieën weggebruikers de gordel veelal niet ge bruiken. Troepen komen niet te pas aan de Hilex (High Level Exercisel-oefening van de NAVO, die dit voorjaar zal worden gehouden. Bij die oefening zal worden getest hoe de civiele, militaire en administratieve machinerie „onder al le omstandigheden” reageren. drie jaar zal duren. Er zullen op basis van vrijwilligheid 200 patiënten aan deelnemen die onder meer lijden aan ernstige dwangneurosen en zware depressies. Het gaat om gevallen waarin andere, meer conventionele behande lingsmethoden, niet tot verbetering lei den. De Keniase havenarbeiders hebben hun boycot van Oeganda beëindigd. Dit heeft een woordvoerder van hun organi satie gisteren in Mombassa bekendge maakt. De boycot was begonnen nadat president Amin van Oeganda had gezegd dat West-Kenia en Zuid-Soedan histo risch deel uitmaken van Oeganda. Over igens liet Amin later weten dat Oeganda geen aanspraken zal doen gelden op die gebieden. Tijdens een korte tussenstop in de Filippijnen verklaarde koning Hoessein dat zijn land „reeds geruime tijd ijvert om vrede, stabiliteit en vooruitgang te brengen in alle delen van de wereld” Veraf is soms gemakkelijker dan dicht bij. De Europese Commissie is niet van plan het handelsakkoord met Uruguay te bevriezen uit protest tegen de massale vervolging van politieke tegenstanders van het bewind. Dit heeft de commissie geantwoord op een vraag van de Luxemburgse socialist Hansen. Volgens een onderzoek van Amnesty Internatio nal heeft Uruguay, met een bevolking van nauwelijks drie miljoen, meer poli tieke gevangenen dan de rest van Zuid- Amerika. Bovendien worden deze gevan genen systematisch aan afschuwelijke martelingen onderworpen. ingrijpen, zonder wordt beschadigd. De prijs van sigaren wordt per 29 maart met één en twee cent verhoogd. Een sigaar van drie gram of meer gaat twee cent meer kosten en een lichtere één cent. Tot zover onze redacteur in Beiroet. Het persbureau Reuter meldt dat tussen Egypte en Libië nieuwe wrijving is ont staan, doordat de autoriteiten in Tripoli geen Egyptenaren zonder paspoort toela ten, hoewel de twee staten, samen met Syrië, nog steeds de „Federatie van Ara bische Republieken” (FAR) vormen. We lingelichte kringen in Cairo zijn van oordeel dat het einde van deze federatie weer een stap dichterbij is gekomen. De samenwerking tussen Syrië en Jor danië verloopt bijzonder soepel, maar het gaat wel erg hard. Damascus komt telkens terug op een verzoening tussen Amman en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie om de politieke en militaire eenheid aan het oostfront tegen Israel meer gewicht te geven. Op zich is dat voor Hoessein geen bezwaar, maar een consequent doorvoeren van de Syrische politiek dwingt Jordanië ook stelling te stelt dat indien de vangst van trekvogels in de landen rondom de Middellandse Zee en wel voornamelijk in Italië, nog langer dborgaat, de mogelijkheid groot is dat vele soorten trekvogels binnen enke le jaren uitgeroeid zijn. Officiële cijfers over het aantal trekvogels dat in Italië gevangen en gedood wordt zijn er niet. Maar ramingen over 1972 lopen uiteen van 200 tot 350 miljoen. Namens de stichting vroeg voorzitter Ernst Bartels aan de Nederlandse rege ring onverwijlde ratificatie van de ver- Binnenkort zullen de Nederlandse po litiekorpsen door 35 regionale instruc teurs worden onderwezen in een nieuwe schietmethode uit de VS, het „combat- shooting”. Deze techniek zal de agent leren sneller met zijn wapen te reageren in moeilijke situaties, aldus een woord voerder van het ministerie van Justitie. Van de vier maal dat de agenten in Nederland nu per jaar schietonderricht krijgen (het zgn. „roosjesmelken”) zullen er in de toekomst twee worden gebruikt voor onderricht in de nieuwe methode, waarbij het wapen niet meer met ge strekte arm wordt vastgehouden, maar waarbij het met één of twee handen vast wordt gehouden ter hoogte van de navel. Mevrouw Vorrink beloofde dat ook de nodige aandacht zal worden besteed aan dé coördinatie t.ussen de drie betrokken departementen: Volksgezondheid, Justitie en CRM. Ook staatssecretaris Meijer van CRM besteedde in zijn betoog veel aan dacht aan de hulpverlening. Volgens hem zal dit onderwerp hoog op de prioriteitenlijst van zijn departement worden geplaatst bij het verdelen van het begrotingsgeld. Waarschijnlijk zal de AR na de toezeggingen van de regering de motie intrekken. Vandaag, op de zesde dag van het uitgebreide debat, komen de artikelen van de wet en de ingediende amende menten aan de orde. Het ziet er nog steeds naar uit, dat een meerderheid van de Kamer met de voorstellen van de regering akkoord zal gaan. Een van de weinige wijzigingsvoorstellen die nog een kans maken volgende week 4e wor den aangenomen, is het amendement van de VVD’er Drees, die voorstelt om openbaarmakingen die erop gericht zijn verkoop, aflevering of verstrekking van drugs te verbieden. Dit amendement, dat nu ook de handtekening heeft verkregen van de KVP’er Du Chatinier (de CHU had het amendement al ondertekend), is gericht tegen de zgn. beursberichten in het VARA-radioprogramma van zater dag, In de Rooie Haan. Minister Van Agt (Justitie) waar schuwde gisteren Kamerleden die zich niet kunnen verenigen met het wets voorstel en willen tegenstemmen, ervoor dat zij door deze handelwijze zich ook zullen keren tegen de voorgestelde aan zienlijke verhoging van straffen voor handel en bezit van hard drugs. Hij meende dat de strafmaat voor de handel in heroïne (maximaal twaalf jaar gevan genis plus een boete van maximaal 250.000 gulden) voldoende zal afschrik ken. Een Britse patiëntenorganisatie, die 1500 handtekeningen heeft verzameld, heeft het Lagerhuis gevraagd het geld voor het project niet beschikbaar te stellen. Dit omdat psycho-chirurgie ge vaarlijk zou zijn en onherstelbaar her senletsel zou kunnen veroorzaken, ter wijl het therapeutisch nut ervan nooit bewezen zou zijn. Maar volgens prof. Rawnsley is er sprake van een misverstand bij de criti ci. Hij zegt, dat zij hun standpunt base ren op ervaringen met een andere, oude re methode waarbij de voorhoofdslob in de grote hersenen wordt doorgesneden en waarbij een veel groter deel van de hersenen wordt beschadigd. Een derge lijke operatie kan inderdaad bij patiën ten karakterveranderingen teweeg bren gen. Volgens prof. Rawnsley is de kans op veranderingen in de persoonlijkheids structuur uiterst gering als de moderne technieken worden toegepast. De PvdA-Kamerleden Franssen en Roethof hebben staatssecretaris Zeeval- king van justitie gevraagd waarom in sommige gevallen het bezoek aan gedeti neerden in huizen van bewaring wordt beperkt door alleen familieleden toe te laten. Deze beperking kan er volgens de vragenstellers toe leiden dat de verloof de van een gedetineerde niet op bezoek mag komen. De PvdA-Kamerleden vin den het ook onjuist dat bij een bezoek soms de voorwaarde wordt gesteld dat het gesprek in de Nederlandse taal moet worden gevoerd. Sommige patiënten zullen „gerichte” hersenchirurgie ondergaan. Daarbij is het mogelijk, precies die plaats in de hersenen te bereiken, waar men wil u 7’ Sé c De Amerikaanse Senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Robert Strausz-Hupe als nieu we Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO. Strausz-Hupe is nu ambassadeur in Zweden. ger alles even op zijn beloop te laten. Egypte, Syrië en de Palestij nen lopen niet weg. De inter-Arabische conflicten vereisen niet noodzakelijk zijn aanwe zigheid in Amman. De keuze voor een pro-Russisch Syrië wordt gemakkelijker wanneer hij eerst nog eens in Washing ton informeert wat Amerika te bieden heeft en over zes weken is het nooit te laat om alsnog te reageren op Israëli sche voorstellen. Minister Vorrink (Volksgezondheid) ging hiermee in op de eis van de AR- fractie, die in een motie had opgemerkf dat de toekomst van de opvang en de begeleiding in de plannen van de rege ring nogal vaag waren gebleven. De indienster van de motie, mevrouw Van Leeuwen, verwees daarbij naar de diver se begrotingen, waarop voor de hulpver lening nog geen geld is uitgetrokken. Prof. dr. J. de Lange, hoogleraar in de neurochirurgie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zei desgevraagd dat de technieken die men in het Britse experi ment wil toetsen, in verschillende Euro pese landen al worden toegepast. Ook in Nederland is dat het geval. Dergeliike operaties zijn hier overigens nog een zeldzaamheid. Prof. De Lange schat het aantal op niet meer dan tien per jaar. Ze worden alleen maar uitge voerd als de patiënt het wil en er zelfs op aandringt en dat gebeurt nog niet zo vaak. Het betreft dan patiënten die een geweldige vernietigingsdrang hebben en die daardoor zowel voor zichzelf als hun omgeving een gevaar vortnen. In hun heldere momenten, aldus prof. De Lan ge, laren deze patiënten blijken er alles voor over te hebben om weer „baas over zichzelf” te worden. Menselijk gezien vindt hij dit soort hersenoperaties dan ook een „uiterst goede zaak”. Veel pa tiënten zitten volgens hem ten onrechte in inrichtingen, namelijk alleen ter be scherming van de maatschappij en zich zelf. Ongelukken en mislukkingen zijn vol gens prof. De Lange een uitzondering. nemen in inter-Arabische conflicten bijv, dat tussen Syrië en Egypte en een voorzichtig gesprek met Israel over de toekomst van de Westelijke Jordaan- oever af te kappen. Koning Hoessein kan niet veel langer een keus uit de weg blijven gaan tussen de Egyptische en Syrische benadering van de problemen in het Midden-Oos- ten; zeker niet nu de rivaliteit tussen president Sadat en president Assad in een beslissende fase schijnt te komen. Ook de mogelijkheden om genuanceerd te reageren op de jongeste vredesgelui- den uit Israel zijn bij voorbaat uitgeslo ten omdat Syrië de basis voor welk niet- aanvalsverdr g dan ook voorlopig veel te smal vindt. Dan is er nog de kwestie Oman. Jordanië is militair betrokken bij de strijd van sultan Qaboes tegen de op standelingen in de provincie Dhofar. President Sadat kreeg tijdens zijn Ara bische rondreis een dringend verzoek om ook even in de hoofdstad Mascat langs te komen omdat, ondanks alle militaire communiqués de oorlog tegen de door Zuid-Jemen gesteunde rebellen niet zo florissant verloopt. Moet Hoessein zich nu samen met Egypte nog verder ver plichten tegen de regering in Aden die uitermate bevriend is met de regering in Damascus? DEN HAAG. Vanaf 1977 moet het voortgezet onderwijs betrokken worden bij de vakantiespreiding. Voor et gehele onderwijs moet daartoe een roulerings- schema worden opgezet, waarbij het land in drie regio’s wordt ingedeeld. Van het bedrijfsleven wordt verwacht, dat het zich bij het vaststellen van de col lectieve vakantiees aan het roulerings- schema aanpast. i Dit blijkt uit een rapport van de Coördinatiecommissie Vakantiespreiding Bedrijfsleven en Onderwijs. De regering heeft zich in beginsel akkoord verklaard met de aanbevelingen uit het rapport. Zij vindt he' echter onmogelijk om hel, voortgezet onderwijs al in 1977 bij de spreiding te betrekken. Dat zal wel kun nen in 1978. Minister Van Kemenade (onderwijs) zal daartoe in september van dit jaar een concreet voorstel doen, na dat hij daarover met de betrokken orga nisaties overleg heeft gepleegd. Gisteren kregen 15 Egyptenaren op de luchthaven van Tripoli geen toestem ming om uit te stappen, omdat zij niet de vereiste papieren bij zich hadden. Zij moesten daardoor verder reizen naar Tuniè. was hij als kind getuige van de slag bij Little Big Horn in 1876, waarbij een strijdmacht van drie indianenstammen een Amerikaanse cavalerie-brigade on der generaal Custer vernietigde. De Sovjet-Unie heeft de VS er giste ren van beschuldigd niet voldoende maatregelen te hebben getroffen ter voorkoming van „grove provocaties en banditisme” tegen Russische onderdanen en instellingen in New York. Het protest lijkt verband te houden met de joodse demonstraties voor het gebouw van de Russische vertegenwoordiging bij de VN en het kantoor van Aeroflot. BEIROET. Koning Hoessein Jordanië, staat sterk genoeg om koninkrijk zes weken in de steek laten. Regeringszaken zijn in goede han den bij zijn broer, kroonprins Hassan, en de andere leden van de koninklijke familie. Voor de rest kan Hoessein blin delings vertrouwen op zijn uiterst loyaal Bedoeienenleger. Daarom begon de Has- jemitische vorst samen met koningin Alia en premier Zaied Rifai opgewekt aan een wereldreis die via Australië, Japan en Mexico in Amerika zal uit monden. Volgens prof. Kenneth Rawnsley, voorzitter van het college van psychia ters, zal vooral een techniek worden bestudeerd waarbij hitte wordt gebruikt om bepaalde delen van de hersenen uit te schakelen. Dat gebeurt met het sturen van elektrische stroom door elektroden die in de hersenen zijn ingebracht. Een exemplaar ervan heeft men giste ren overhandigd aan staatssecretaris L. Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) en aan zijn collega van CRM W. Meier. De stichting „Mondiaal Alternatief' Het geringe aantal verkeersdoden wordt voor bijna drievierde veroorzaakt door een daling van het aantal overle den bromfietsers. In 1975 waren er 346 doden onder de bromfietsers tegen 483 in 1974. Eveneens een daling werd waargenomen bij de voetgangers (van 424 tot 385) en bij de inzittenden van vrachtvoertuigen (van 64 tot 39). Het aantal omgekomen inzitten den van personenauto’s vertoonde een lichte stijging (van 986 tot 1.005). Het aantal overleden fietsers bleef constant op 460. De daling van ruim 7 pet is niet gelijkmatig verdeeld over de maanden. Volgens het CBS waren de maanden met minder doden dan in 1974: februari (24 doden), april (60), juni (33), septem ber (55) en oktober (67). Maanden met een stijging van het aantal verkeersdo den waren: januari (19), maart (14), mei (16) en november (22). In de overige maanden waren de aantallen vrijwel gelijk. De daling van het aantal overle den verkeersslachtoffers voltrok zich voor een belangrijk deel binnen de be bouwde kom. Wanneer de daling van het aantal verkeersdoden verdeeld wordt naar pro vincie, blijkt dat alle provincies aan de daling hebben bijgedragen, met uitzon dering van Limburg en de Zuidelijke IJsselmeerpolders, in welke gebieden het aantal overleden slachtoffers gelijk bleef. De grootste absolute daling trad t DONDERDAG 4 MAART 1976 Zon- en maanstanden zon op 7.19 uur onder 18.25 uur Maan op 8.12 uur onder 22.29 uur waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.43 uur en 17.54 uur Laag water 1.32 uur en 13.53 uur Aantal uren zon: 3-11. Min.temp.: omstreeks 2 graden. Max.temp: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Premier Fidel Castro van Cuba, die in Moskou het Russische partijcongres bij woont, zal zaterdag en zondag a.s. een bezoek brengen aan Joegoslavië. Hij is door president Tito uitgenodigd. Werknemers bij de VN in Genève hebben gisteren een staking van acht dagen beëindigd die loon- en andere eisen bij de cao-onderhandelingen moest ondersteunen. Gisteren werd een over eenkomst bereikt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2