Aanvoer levensmiddelen op Madrileense markt sterk beperkt over Naar uitstel Kans op voortbestaan Italiaans kabinet steeds kleiner Verslag-Kosygin SNELLE WAARDEVERMINDERING LIRE goedgekeurd Britse regering „tevreden stappen Mozambique Portugese verkiezingen M M Wl! I EAU DE COLOGNE ECONOMISCHE SANCTIES TEGEN RHODESIE Doden door griep VOL AFGRIJZEN DOODSTRAFFEN IN ALGIERS IN LEVENDE LIJVE Anti-guerrillawet in Dublin aanvaard door nico scheepmaker - Wift DONDERDAG 2 rder Ingrijpen Speculaties king Bakkers rhief ÏEG ging „Om technische redenen” „Niets te vrezen” Zambia ieuw itenis leden *oting Hautain taakt I (Van onze redacteur in Rome Gerard Vertinden) anton ndigd ming I I izoek VITORIA/MADRID (Reuter, AFP, DPA). Bij een treffen met de politie zijn in de Noordspaanse stad Vitoria gisteren drie betogers om het leven gekomen en verscheidenen gewond, zo is uit welingelichte bron vernomen. Van officiële zijde is de dood van twee demonstranten be vestigd. ROME. Een van de twee maatregelen die het huidige Italiaanse noodkabinet-Moro moet treffen, lijkt te mislukken: in plaats van een internationale koersstijging is een snelle waardevermindering van de lire merkbaar. De banken en de handel, die hierop niet waren voorbereid, zijn gisteren in grote verwarring gebracht en de wisselmarkt was nog onze kerder dan toen een week geleden die markt nog gesloten was. BINNEN- EN BUITENLAND I,.sg ;'x/' O I Doden bij rellen in Baskenland President Samora Machel zakenlieden isteren U mag nog een tijdje raden, straks krijgt u de oplossing, maar eerst wil ik een tweede beschrijving van een persoon aan u voorleggen: Ik begin vandaag met een literaire c.q. historische vraag: wie is de persoon die in het navolgende stukje wordt beschre ven: wee- rd in jarige n be- ippeld lenéve i acht andere moest over- Tegelijkertijd waarschuwde de koning dat hij zijh rol alleen binnen de be staande regels kan en wil vervullen, al dringt hij aan op een urgente herziening van die regls. Daarom vroeg hij in zijn rede tot de Kroonraad (wiens zitting hij dinsdagavond bij uitzondering leidde) opnieuw om zijn, medewerking voor her vormingen, hoewel het een publiek ge heim is dat de raad sinds Franco’s dood, drie maanden geleden, de politieke ont wikkeling afremt. en eval- n in deti- zordt >e te is de •loof- izoek vin- ;zoek I dat moet van iguay issale nders nissie de Igens latio- Jking poli- Zuid- jvan- elijke staat >n be- I. se po- istruc- lieuwe imbat- agent ^ageren uvoord- ustitie. ten in erricht zullen ebruikt ethode, iet ge- maar handen van de r 29 50gd. gaat htere m de ening r g litaire er al- is in jarige :eggen ag bij j een mmen e on- De Spaanse koning Juan Carlos heeft in een verrassende toespraak zijn besluit onderstreept om op te treden als consti tutioneel vorst die, staande boven de dagelijkse conflicten, „diepgaande her vormingen” voortstuwt. stakers zouden pas aan het werk gaan als een negen punten tellend eisenpak ket door de regering zou zijn ingewil ligd, aldus de leiders. Voorts zijn de 6.000 bakkers van de Spaanse hoofdstad aan een langzaam- aan-actie begonnen. Met deze actie wil len de bakkers kracht bij zetten aan hun eisen inzake betere arbeidsvoorwaarden. Onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart, tekent hierbij aan: Rib- Haag ;oken meen j het taan. De slachtoffers bevonden zich in of buiten een kerk, waar 5.000 stakers wa ren bijeengekomen om te vergaderen. De politie greep in op het moment dat nog een aantal stakers de kerk wilde bin nengaan. Politie en stakers zijn een uur lang slaags geweest. Hoe die verkiezingen gaan uitpakken, wordt duidelijk aan de hand van het succes dat de communisten gisteren in Napels behaalden. Na enkele maanden Op het sluiten van de grenzen met Rhodesië en de berichten dat Mozambi que op voet van oorlog met dat land is gebracht, wilde de woordvoerder geen commentaar geven. Britse regeringsfunctionarissen zeiden dat het sluiten van de grenzen en het toepassen van de VN-sancties e rnstige gevolgen voor Rhodesië zal hebben. Tot voor kort was volgens hen 60 percent van de Rhodesische export over de Mo- LONDEN, SALISBURY (UPI, AFP) De Britse regering heeft gisteren haar tevredenheid uitgesproken over Mozam- biques besluit volledige economische sancties tegen Rhodesië toe te passen. „Deze stap onderstreept de ernst van de situatie waarin Rhodesië zich bevindt en versterkt het argument van James Cal laghan (de Britse minister van buiten landse zaken), die de blanke Rhodesiërs heeft gevraagd de feiten onder ogen te zien”, aldus de woordvoerder. steren enoe- nieu- ij de adeur DUBLIN (Reuter) Met een krappe meerderheid (65 tegen 61 stemmen) is gisteren in het parlement in Dublin een omstreden anti-guerrillawetsvoorstel goedgekeurd, volgens dit ontwerp kun nen personen die verdacht worden van guerrilla-activiteit in Noord-Ierland in de Ierse republiek voor het gerecht wor den gebracht als zij daar worden aange houden. giste- aende ter :s en lanen rotest oodse in de e VN Aangezien ook het andere punt, de legalisering van de abortus, met de grootste moeite door de twee Kamers van Afgevaardigden wordt gehaald, is de kans op het voortbestaan van dit kabi net langer dan vier weken vrijwel denk beeldig. En als de socialisten in hun congres en later de communisten en christen-democraten niet tot een duide lijke stellingname komen over een prak tisch helpen van het land in deze twee opzichten, worden vervroegde verkiezin gen onvermijdelijk. LONDEN (DPA) Het aantal do den als gevolg van de griepepidemie in Groot-Brittannië stijgt onrustba rend. Volgens gegevens van het mi nisterie van volksgezondheid zijn in de week van 21 tot en met 27 februa ri 1.283 mensen aan de griep of aan een bijkomende longontsteking over leden. Dat betekent dat het aantal ziekte gevallen met dodelijke afloop de af gelopen vier weken voortdurend is toegenomen. Bij de vorige griepepide mie stierven alleen in de maand de cember van 1969 ruim 3.100 Britten. De koning liet er geen twijfel over bestaan dat hij volgens de huidige grondwetten „onder uitzonderlijke om standigheden” zou ingrijpen. In welke in overweegt Juan Carlos nu in te grijpen? In zijn toespraak legde hij veel nadruk op het recht van de koning om belangrijke voorstellen direct aan het volk voor te leggen in de vorm van een volksstemming, een referendum; en hij herinnerde eraan dat het referen dum ingesteld is om te voorkomen dat „in ogenblikken van crisis bepaalde min derheden zich valselijk voorstellen als vertegenwoordigers van de volkswil”. Hij verklaarde dat het absoluut noodza kelijk is te bereiken dat de volkswil zich op waarachtige wijze kan uitdrukken. Onduidelijk is nu nog de verwijzing naar die „minderheden”. Zij kan slaan op communistische pogingen om het verlangen van het Spaanse volk naar een breuk met de fascistische en corpo ratieve residu’s van het verleden, in revolutionaire banen te leiden. Maar ook op de pogingen van de rechtse bunker om zich op te werpen als voorvechter van het „brave volk” en derhalve iedere wezenlijke hervorming te dwarsbomen. „Mozambique heeft Rhodesië niet de oorlog verklaard en zolang het geen agressie pleegt of „terroristen” herbergt, heeft het van Rhodesië niets te vrezen”, heeft de Rhodesische minister van de fensie en buitenlandse zaken, Piet van der Byl, gisteravond voor de televisie verklaard. Hij zei voorts dat Rhodesië niet ver rast is door het besluit van Mozambique zijn grenzen met Rhodesië te sluiten. „We hebben dit besluit verwacht sinds Mozambique onafhankelijk is geworden”. De minister voegde hieraan toe dat Rho desische troepen „af en toe” bij de achtervolging van guerillastrijders d e grens met Mozambique zijn overtrokken. Het openbare optreden van koning Juan Carlos tot nu toe (dat in sommige opzichten haast aan een presidentiële campagne doet denken) wijst eerder in de laatste richting. zal zal van de ruim drie maal zo grote Commu nistische Partij van Italië aanwezig wa ren. In het tweede hoofdstuk kwamen de interne verhoudingen aan de orde en ook hier klonk voor een kleine partij (ook al zit die „op de wip”) een hautaine toon door: de socialisten zijn best in staat een belangrijk deel van de rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Daarmee hield De Martino duidelijk een weg open naar de samen- werking met de christen-democraten, maar ook met de communisten. Het derde hoofdstuk, de PSI intern, gaf reden te over voor het steken van de hand in eigen boezem. Maar ook hier niets dan lofuitingen aan eigen adres. Het enige dat op dit congres van heel veel woorden zal moeten worden beslo ten, is naar welke kant de wip bij vervroegde verkiezingen zal moeten doorslaan. En waarschijnlijk zal zondag blijken dat de heren zelfs die principiële beslissing voor samenwerking met chris ten-democraten of communisten nog even open laten, totdat gebleken is met welke oplossing zij het meeste internati onale en nationale voordeel behalen. MOSKOU (DPA, Reuter) De afge vaardigden naar het 25e congres van de Russische communistische partij hebben gisteren na twee dagen discussie een stemmig hun goedkeuring gehecht aan het verslag van premier Kosygin over de richtlijnen van het tiende vijfjarenplan (voor 1976-1980). zambikaanse Beira-lijn vervoerd. Hoewel Rhodesië de laatste tijd veel minder via Mozambique vervoert, kon het afsnijden van deze spoorverbinding toch economi sche verstikking voor het land beteke nen, aldus de functionarissen. De rest van de Rhodesische im- en export gaat door'Zuid-Afrika, maar dit land heeft in het verleden gewaar schuwd dat zijn overbelast spoorwegnet niet Rhodesië’s hele handel kan verwer ken. Zuid-Afrika heeft nog niet officieel gereageerd op de actie van Mozambique van gisteren. Volgens een Zuidafrikaanse woordvoerder zal premier Vorster waar schijnlijk vandaag een verklaring in het parlement afleggen. Tijdens de debatten werd, aldus een officiële woordvoerder van het congres, onder meer kritiek geleverd op de mi nister voor lichte industrie, Nikolai Ta- rassov. Dit naar aanleiding van het feit dat het consumptiegoederenpakket zowel kwalitatief als kwantitatief onvoldoende is. De Martino’s redevoering was verdeeld in drie hoofdstukken. In het eerste werd de toekomst van socialistisch Europa behandeld. „Met of zonder de hulp van de communisten moeten wij, socialisten, de communisten moeten wij, socialisten, in staat zijn onze bijdrage tot links Europa te voeren”, riep De Martino uit, terwijl toch in zijn gehoor de leiders Vandaag kiezen de ongeveer 5.000 ge delegeerden tijdens een besloten zitting een nieuw centraal comité. Dit nieuwe comité bepaalt vervolgens de samenstel ling van het politburo. De resultaten worden waarschijnlijk vrijdagmorgen, op de slotzitting van het congres, door partijleider Breznjev bekendgemaakt. juni vorig jaar laten weten dat de centrum-Iinkse coalitie ten einde was. Wij hebben het kabinet laten vallen omdat wij zagen dat het echt niet meer ging. Wij zijn voornemens zelfstandig Italië weer uit de put te halen”. Deze uitspraken deed de partijsecretaris van de Italiaanse Socialistische Partij, Fran cesco de Martino, gisteravond in zijn openingstoespraak tot het socialistische congres. In een urenlange redevoering trachtte De Martino uit te leggen hoe zijn partij (PSI, ongeveer tien percent van de stem men) de oplossing kan brengen voor de regeringsproblemen van Italië. Wie voldoet aan de eerste beschrij ving, en wie aan de tweede? De eerste is Napoleon, zoals hij in „Oorlog en Vrede” (derde deel, e erste hoofdstuk, deel 5) door Leo Tolstoj wordt beschreven. Een rake typering, vol kenmerkende details (haar net geborsteld, naar eau de co logne geurend, een rukje bij iedere stap), maar die kan Tolstoj hooguit van horen zeggen hebben, want hij heeft Napoleon nooit ontmoet. Zeker niet op het be schreven moment, in 1812, want Tolstoj werd pas in 1828 geboren. Toch neem je voetstoots aan, juist door die waar schijnlijk verzonnen details (hoewel Tol stoj die ook uit zijn bronnenonderzoek kan hebben geput, natuurlijk), dat Na poleon er op dat moment zé uitzag, zich zé gedroeg en zé geurde. Hebt u intussen de tweede beschreven figuur al ontraadseld? Het is de Russi sche dissidente schrijver Alexander Solzjenitsin, die tien dagen in Londen was en in Michael Davie’s Notebook in The Observer van deze week op de hierboven aangegeven wijze werd be schreven. Ik vraag me af of iemand hem uit deze beschrijving, hoe gedetailleerd ook, heeft herkend. De meesten zullen gedacht hebben, dat dit opsporingsver zoek op vele mannen kon slaan, van Vader Abraham tot Friedrich Weinreb met Barry Hulshoff als tussenstation. Het bewijst hoe weinig zeggend in feite zulke persoonsbeschrijvingen in boeken zijn, waarvan we toch zeggen dat je de hoofdpersoon „in levende lijve voor je ziet”. Dat is onzin. Zelfs een man die over de hele wereld bekend is en boven dien een bijzonder markant uiterlijk heeft, wordt door maar weinigen uit zo’n gedetailleerde beschrijving herkend. Er is één troost. Michael Davie begint zijn stuk over Solzjenitsins verblijf in Londen als volgt: „Men zou het nauwelijks voor moge lijk hebben gehouden dat iemand die zo direct herkenbaar is als Alexander Solz jenitsin toch praktisch onopgemekrt tien dagen in Engeland zou kunnen door brengen”. Velen die hem in levende lijve voor zich zagen, hebben hem dus ook niet herkendé ebben d. Dit rgani- :ndge- nadat gezegd histo- Over- ■ganda ap die Alles zal pas duidelijk worden wan neer de koning bekend maakt welke voorstellen hij straks aan het Spaanse volk wil voorleggen in het referendum. Speculaties hierover variëren van een plan om de communisten te verbannen gezien immers de felle anticommu nistische uitspraken van de huidige machthebbers tot een plan om de aartsconservatieve Cortes (het parlement dat de koning van Franco erfde) te omzeilen en de „waarachtige uitdruk king van de volkswil” mogelijk te ma ken met een partijendemocratie. „Hij maakt een fysiek krachtige in druk. Hij is 1.75 of 1.78 meter lang, en zowel kleiner als jonger dan j e zou verwachten. Hij droeg een zwart pak met vier knopen van voren en een wit overhemd met een parelgrijze das die grotendeels achter zijn baard schuilgin gen. Zijn zwarte schoenen glommen. Hij droeg een polshorloge met een effen bruin bandje, een bril in zijn borstzakje, en twee ballpoints en wat stukjes papier in de rechterzak van zijn jas. De duim van zijn rechterhand bleek verbrijzeld. Zijn haar is dun, zandkleurig en terug wijkend. Zijn gelaatskleur is blozend, de baard is zwartgrijs. Hij is een zware roker en werkt aan één stuk door; zijn leven bestaat uit wandelen (hij begint de dag gewoonlijk met een wandeling) of werken. Hij houdt van houthakken en heeft een gruwelijke hekel aan winke len. Toen iemand hem vroeg of hij televisie had gekeken, hief hij bij de gedachte alleen al zijn handen vol af grijzen omhoog. die in •s bij- s. een Hij is „Hij had zich zojuist gekleed voor zijn rijtoer, en droeg een blauwe uniformjas, van voren open, over een wit vest, zo lang dat het zijn tonronde buikje bedek te, een witte leren rijbroek, die strak om de dikke, korte dijen sloot, en hoge laarzen. Zijn korte haar was blijkbaar net geborsteld, maar een lok hing over het midden van zijn brede voorhoofd. Zijn mollige, witte nek stak scherp af tegen de zwarte kraag van zijn uniform en hij geurde naar eau de cologne. Van zijn volle gezicht, vrij jong nog, met de vooruitstekende kin, ging een welwillen de en majestueuze uitdrukking van vor stelijk welkom uit. Hij trad levendig binnen met een rukje bij iedere stap en zijn hoofd lichtelijk achterover gewropen. Zijn he le, korte corpulente figuur met de brede, dikke schouders, en met opzet vooruitge stoken borst en buik hadden het impo sante en statige voorkomen, dat men ziet bij mannen van veertig, die het er goed van nemen. Hij was die dag zichtbaar in zijn nopjes”. Rhodesische veiligheidstroepen op trouille in het grensgebied van Mozambique Als resultaat van de staking van vrachtwagenchauffeurs voor lagere we genbelasting en benzineprijzen is giste ren het aanbod van vruchten, groenten en vis op de Madrileense markt sterk beperkt. Vakbondsleiders kwamen dins dag overeen de staking stop te zetten, maar veel chauffeurs negeerden dit en sneden de banden kapot van vrachtwa gens die reden. Leiders van de stakende chauffeurs spraken regeringsberichten tegen als zou de staking aan kracht verliezen. De ALGIERS (Reuter) In het proces in Algiers tegen zeven mensen, beschuldigd van verraad en het plegen van bo maanslagen, zijn drie verdachten ter dood en vier tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Zambia juicht Mozambiques besluit toe en zal volledig samenwerken met de Mozambikaanse regering. Dit heeft een Zambiaanse presidentiële woordvoerder gisteren verklaard. President Ford maakt zich zorgen over de toestand in Zuidelijk Afrika en houdt de ontwikkelingen daar nauwlet tend in de gaten”, aldus heeft de woord voerder van het Witte Huis, Ron Nesse, gisteren meegedeeld. Hij zei dat de president hoopte dat alle politieke veranderingen in dat ge bied vreedzaam tot stand konden wor den gebracht en zonder dat men tot gewelddadigheden meende te moeten overgaan.” vraaggesprek aangekondigd dat „de her vorming van het juridisch statuut van de politieke verenigingen in de eerste helft van maart aan de Cortes (parle ment) wordt voorgelegd”. Dit, aldus minister Van der Byl, is niet i n strijd met het internationale recht. Hij beschuldigde president Samora Machel van Mozambique van steunver lening aan „benden terroristen” die ’s nachts de grens met Rhodesië over schrijden om „te doden en te plunde ren”. Mohamed Smail Medjerber (alias Claude Rousseaux), Jay Salby en Noël Cherif (alias Ignacio Tedesco) kregen de doodstraf. De gevangenisstraffen varië ren van zes maanden voorwaardelijk tot levenslang. Tot dusver konden leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) die in Noord- Ierland werden gezocht, naar Ierland uitwijken zonder dat de autoriteiten daar hen konden uitwijzen. LISSABON (Reuter) De verkiezin gen voor de eerste vrij-gekozen wetge vende vergadering van Portugal in een halve eeuw zullen om technische rede nen waarschijnlijk niet op 25 april plaatshebben, maar een week of twee later, zo heeft minister van binnenlandse zaken Vasco Almeida Costa gisteren in Lissabon meegedeeld. Tegen Amerikaanse zakenlieden zei Almeida dat de nieuwe grondwet in het kader waarvan de verkiezingen zullen worden gehouden, niet op tijd klaar zou kunnen zijn. In de staatscourant van woensdag stond het decreet van president Franci sco da Costa Gomes dat de verkiezings datum bepaalt op 25 april. Als inderdaad uitstel plaatsheeft, zal het decreet moe ten worden veranderd. Het Portugese ministerie van arbeid publiceerde gisteren voorstellen voor nieuwe, vrijere stakingswetten, klaar blijkelijk gericht op het „stoom-afbla- zen” van de industriële spanningen voor de verkiezingen. Majoor José Sanches Osorio, naaste medewerker van ex-president Antonio de Spinola en ex-leider van de Portuge se christendemocratische partij, heeft zich gisteren op de grens overgegeven aan de Portugese autoriteiten, zo heeft een militaire woordvoerder in Lissabon bekendgemaakt. Tegen Sanches was een aanhoudings bevel uitgevaardigd sinds de militaire autoriteiten hem ervan beschuldigen dat hij betrokken was geweest bij eenpro- Spinola-coup op 11 maart van het vorig jaar. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren de verantwoordelijk heid voor de moord op een busconduc- teur, die drie dagen geleden werd ge pleegd in de buurt van de badplaats San Sebastian, opgeëist. De ETA meldde dit aan het radiostation „Radio Francia- Internacional”. De afscheidingsbeweging heeft de laatste drie weken drie mensen om het leven gebracht. De Spaanse minister van Arbeid, José Solis Ruiz, heeft in een gisteren in het Spaanse dagblad „Hoy” gepubliceerd onder vrijwel hopeloze omstandigheden een nood-begroting voor de stad te heb ben opgezet, werd deze begroting met behulp van de oppositie goedgekeurd, met 64 tegen 14 stëmmen. Daarbij komt nog dat ’s lands hoofd stad Rome de komende lente een com munistisch stadsbestuur zal krijgen op grond van de verkiezingen van de lang zamerhand legendarisch geworden 15e uni, die de communisten landelijk tot op een percent achter de christen-demo craten brachten (34 tegen 35) maar in vele steden, zoals Rome en Napels, met veel groter verschil lieten winnen van hun tegenstanders. „Wij, socialisten, hebben al voor 15

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3