over Kop Noord-Holland mag niet meer groeien patrouilleboot Weer nieuwe Studiedag over Baldadige jeugd Hoogovens en Voorhaven sociale problematiek Tas uit auto aestolen i3 „V.A.K.” wil werkgroep voor Nieuwe eigenaar Plugge neemt manege Kennemergaarde brand 11 ■Me I 'Jk 11 iii 1 F ■Wil* NA ELF JAREN VERTREKT DE FAMILIE VAN ’T SCHIP Man gewond door rondspattend gloeiend staal t;> Ki i- NIEUWS DONDERDAG UIT STAD 4 MAART EN STREEK 9 19 7 6 i Levend materiaal J 1 VELSEN Manege Kennemer gaarde is dezer dagen in alle stilte in andere handen over gegaan. De familie Plugge kocht de sinds 1970 flink uitgebreide manege van de heer en mevrouw Van ’t Schip. De heer Van ’t Schip moest zijn mane ge wegens gezondheidsredenen ver kopen na ruim elf jaar dag en nacht voor zijn bedrijf in de weer te zijn geweest. Al die tijd is hij op fan tastische wijze bijgestaan door zijn vrouw en jongste dochter Wil, die ondermeer rijlessen gaf. De laatste jaren was het eigenlijk alleen nog mevrouw Van ’t Schip en haar dochter die de leiding van de ma nege hadden. Dochter Wil ging echter trouwen en voor mevrouw Schip was het geen haalbare kaart, ondanks de vele hulp die ze kreeg van mensen die op Kennemergaarde reden en het vaste personeel van de manege, om door te gaan. Gehandicapten I kW III||iiiiOi F (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) el er De nieuwe eigenaar, de heer Plugge, is evenals zovele anderen ook door zijn kinderen van paarden gaan houden. „Ik denk dat dit werk zo aantrekkelijk is bij station Santpoort-Noord samen met zijn schoonzoon Hans Buys gaat leiden. an ;te hi’ er- rat •in- LE jn- ten tal. erk JC- lel hebben. Het is niet te verwachten dat er nog veel groei in het aantal arbeids plaatsen zal zitten. Voorts streven G.S. voor de toekomst naar aanvullende voorzieningen voor de woningbouw voor Den Helder en Schagen, evenals voor zes t-oofddorpen in het gebied. dels alweer een heel nieuwe patrouille boot onder zijn hoede gekregen. Het is de RP 6, die wel van hetzelfde type is als de RP 27, maar meer geschikt is gemaakt voor de taak, die het schip in IJmuiden te vervullen heeft. Opbouw en indeling van de R P6 wijken af van de Kennemergaarde verkocht. Nieuwe eige naar is de heer A. Plugge die de manege inmiddels alweer „oude’’ RP 27 en het schip is ook meer zeewaardig, meer geschikt voor het ruwe water tussen de pieren. De boot is zelfs een meter langer dan zijn voorganger en wat de politie mensen het meest pleziert: het schip is aan hun wensen sterk aangepast. ■■•'TX-NOORD. Het 1 van de Stichting „Velsenoordse Aktiviteiten Kommissie” (V.A.K.) komt maandagavond 8 maart bijeen om zich te beraden over een te nemen besluit tot het 'formeren van een werkgroep „ad hoc” die zich over de sociale problema tiek in Velsen-Noord zal buigen. spreid over ruim zestig dorpen. Sinds 1970 valt een spectaculaire groei van Schagen te bespeuren, bijna een verdub beling van het aantal inwoners. Ander zijds is opmerkelijk het achterblijven van Den Helder, dat weer op het niveau van 1970 is gekomen. VELSEN. Woensdagmiddag raakte een 36-jarige man, afkomstig uit Petten gewond in een Oxystaalfabriek van Hoogovens. De man wilde een monster nemen van het staal dat in blokvorm werd gegoten, maar op dat moment kwam de kraan in beweging waaraan de gietpan hing. De man werd door rond spattend gloeiend staal getroffen aan voet eri handen. Hij is opgènomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Een nabespreking na de opheffing van de „Contact Commissie Velsen-Noord i.o.”, waarbij de V.A.K. de taken heeft overgenomen, bracht het dagelijks be- SCHAGEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben voorlopig ge kozen voor een bevolkingsomvang in de kop van de provincie en Texel in 1990 die niet groter is dan het huidige inwo nertal van rond 140.000. Voorkomen moet worden, dat er een groot overschot van beroepsbevolking ontstaat. Dat zou een grote pendel en wellicht verhoogde werkloosheid in het gebied tot gevolg Wegens gezondheidsredenen heeft echtpaar Van ’t Schip (links) manege VELSEN. Baldadige jeugd heeft woensdag een flink aantal brandjes ge sticht. In de duinen staken jongelui tientallen stukjes begroeiing aan, die na enkele boze woorden van de politie door de jeugdige brandstichters zelf werden gedoofd. Later stichtten baldadige jonge lui brand achter de brandweerkazerne die door de brandweer werd geblust. VELSEN. Op dc grote parkeer plaats aan de Heerenduinweg haalden onbekenden woensdag een damestas uit een geparkeerde auto. In de tas bevon den zich geld en betaalcheques. Zaterdag 13 maart is er in de foyer voor alle leden van de manege een afscheidsfeestje voor de familie Van ’t Schip en gelegenheid om met de nieuwe eigenaars kennis te maken. „Het is wel een hele stap voor ons”, zo vertelt mevr. Van ’t Schip, omdat de paarden ons hele leven zijn. Gelukkig kunnen we twee paarden meenemen naar ons nieuwe huis, waar we waar schijnlijk 600 vierkante meter grond bij krijgen.” De familie Van ’t Schip kocht de manege in 1965. Kennemergaarde be stond toen nog uit enkel twee buitenma neges. In 1970 werden er nieuwe stallen gebouwd en een grote binnenmanege. „Sindsdien is het aantal klanten hier erg toegenomen. Dit kwam natuurlijk vooral omdat nu ook in de winters gereden kan worden. Maar wat ook een belangrijke rol heeft gespeeld is dat de paardesport uit het elitehoekje is gekomen. Tegen woordig kan iedereen paard gaan rijden. Ten eerste omdat het niet duur is (15 gulden per uur) en ten tweede omdat iedereeen meer geld dan vroeger ver dient”, aldus mevrouw Van ’t Schip. „Meestal zijn het eerst de kinderen die komen paardrijden. Vaak wel met te genzin van hun ouders, die het maar eng vinden, aldus mevrouw Van ’t Schip. Die ouders horen daarna echter tijdens het ontbijt, lunch en avondeten alleen nog maar over paardrijden en gaan het dan na verloop van tijd zelf ook eens probe ren. We raden dan altijd aan eerst drie privelessen te nemen, zodat de aspirant- rijders even kunnen kijken of ze het eigenlijk wel zo leuk vinden als het wel leek. Pas daarna gaan de mensen mee rijden in groepen van ten hoogste een man of twaalf.” „Vanaf 1971 rijden hier ook gehandi capten. Dit meestal op doktersadvies. Ons eigen personeel geeft geen les aan deze mensen, want het loopt geheel over gezondheidszorg. Het komt vaak voor dat een dokter zegt tegen een gehandi capte: „Ga eerst eens paardrijden, zodat de spieren wat losser worden.” Pas daar na wordt er eventueel geopereerd. Het verschijnsel dat mensen die eenmaal hebben paardgereden het altijd blijven doen, wordt in vakkringen de „Paarde- ziekte” genoemd. Volgens mevrouw Van ’t Schip komt dit omdat je op een paarderug al je beslommeringen vergeet. Vooral doktoren en zakenmensen zijn verwoede paardrijders. Het paardebedrijf gaat zeven dagen per week door, al wordt er op zondag geen les gegeven. De manege heeft nu vijftien eigen paarden en vijfentwintig pensionpaar- den. „Deze behoren toe aan particulieren die hun paarden bij ons tegen betaling stallen. Wij zorgen dan voor de verzor ging, het voeren en het afrijden dat elke dag gedaan moet worden om de paarden fit te houden”, aldus de vertrekkende eigenaar. De nieuwe politieboot van dé Rijkspo litie te Water, de RP 27 is weer uit IJmuiden verdwenen. Na een onder houdsbeurt zal het schip in Kampen bij de rivierpolitie ingezet worden. Niet dat de IJmuidense Rijkspolitie te Water nu zonder zit. Integendeel; die heeft inmid- omdat je met levend materiaal werkt. Zo langzamerhand leer je de karakters van alle paarden kennen. Je kent al hun voorkeuren en onderlinge sympathiet- jes”, aldus de heer Plugge. Zijn schoon zoon de heer H. M. Buys is nu bedrijfs- beleider. „Niemand hier heeft een be paalde functie. Het ene moment geef je rijles en tien minuten later sta je de stallen schoon te maken. Iedereen doet gewoon wat er gedaan moet worden.” De mest van de paarden wordt verkocht aan een mesthandelaar, die het weer verwerkt tot een groeistof voor cham pignons. Tot deze conclusies is het provinciaal bestuur gekomen in het vandaag ve'- schenen voorontwerp streekplan van de kop van Noord-Holland. Het streekplan- gebied omvat het eiland (tevens gemeen te) Texel, Anna Paulowna, Barsinger- horn, Callantsoog, Den Helder, Haren- karspel, Niedorp, Schagen. Sint Maarten. Wieringen, Wieringermeer en Zijpe. Er wonen daar ruim 142.000 mensen, waar van Den Helder 40 percent of 60.000 mensen voor zijn rekening neemt. Do centrumplaats Schagen heeft een inwo nertal van 12 000. op Texel wo-'°n i”/)’'" mensen en de overige 70.000 zijn ver- Gezien de situatie dat de werkgroep „ad hoe” thans nog niet is gerealiseerd verwijzen de V.A.K.-bestuurders de in woners voorlopig naar de „STISA” in IJmuiden, het samenlevingsopbouwor- gaan in Velsen, waarvan de heer H. T. van der Linde als vaste opbouwwerker is verbonden. Over deze kwestie wordt door STISA en V.A.K. een nauwe en intensieve rela tie onderhouden, teneinde te zijner tijd ook een vaste tweemansafvaardiging naar de STISA-bijeenkomsten mogelijk te maken, indien het V.A.K.-bestuur hiervoor de keuze bepaalt. Dan ook kunnen de belangen van de inwoners van Velsen-Noord meer zijn verzekerd van een ruim gehoor in de STISA. Voorlopig wordt voor de zogenoemde „sociale poot” aan de V.A.K. nog naar kandidaten gezocht en wil men zeker niet overhaast te werk gaan, waarbij tevens rekening dient te worden gehou den met de inzet voor de verschillende activiteiten rond de viering van „100 jaar Noordzeekanaal-IJmuiden”. Volgens een groeimodel, dat naar G.S. menen, niet overeenkomt met de reële mogelijkheden, wordt het aantal inwo ners in 1990 op 165.000 geraamd en in 2000 op 184.750. Volgens een natuurlijk aanwasmodel dat G.S. niet waar schijnlijk achten als de werkgelegenheid op het huidige peil blijft zal het inwonertal 155.000 bedragen. Daarom kiezen G.S. voor het handhaven van het huidige oinwonertal van 140.000. stuur van de V.A.K. ertoe een voorstel te on!w’kkclen dat pasklaar ter goed- k. .--.si worden voorgeled. Hierover zullen de plaatselijke verte genwoordigers van verenigingen een vergaande inspraak krijgen, om op deze wijze te bevorderen dat Velsen-Noord binnen enkele jaren een reëel wijkover- legorgaan zal kunnen bezitten. De V.A.K. heeft zich sedert haar bestaan van meet af aan voorgenomen haar activiteiten te richten op culturele aspec ten binnen de gemeenschap van Velsen- Noord, waarbij de sociale problematiek tot voor kort bij het bestuur van de Contact Commissie lag. De V.A.K. neemt nu deze taak op zich, maar is zich bewust dit niet zonder een speciaal daartoe te vormen commissie te kunnen uitvoeren. De voorgestelde werkgroep zal derhalve mogelijkheden op dit ter rein gaan onderzoeken, die in de aan vang een inwerkperiode nodig heeft om tot een definitieve commissie te kunnen geraken. In dat geval zal deze commissie zich onder de statutaire bepalingen van de V.A.K. stellen en dit orgaan straks als allesomvattende stichting de inwo ners van Velsen-Noord ten dienste kun nen zijn. Bij manege Kennemergaarde worden geen paarden verhuurd en er kan alleen ge’ ?n worden onder begeleiding. Dit geld, natuurlijk niet voor mensen die een privé-paard hebben bij de manege. Over het algemeen rijden kinderen in de middag- en de ouderen in de avonduren. Dat kan omdat Kennemergaarde zowel binnen als buiten een goede verlichting heeft. IJMOND. Als onderdeel van de in spraakprocedure rond de Nota van Uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied wordt op zaterdag 13 maart een studiedag gehouden over Hoogovens en Voorhaven. De studiedag heeft plaats in het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord en begint om tien uur. Het programma van de studie dag bestaat uit enkele inleidingen door de directie van Hoogovens, de Vereni ging Milieu Defensie, de Scheepvaartver- eniging „Noord” en het Anti-Voorhaven Comité. Daarna zal er in kleine groepen gediscussieerd kunnen worden, waarna er een confrontatie van de diverse standpunten volgt. Opgave voor deze thema-studiedag is mogelijk bij het Centraal Informatiepunt, Postbus 3172, Haarlem, tel. 023-319390. Uitgaande van dit aantal hebben G.S. hun keuze -voor een verdeling van de toekomstige woningbouw laten vallen op Den Helder en Schagen en zes hoofddor pen. te weten Wieringerwerf, Kleine Sluis'Spoorbuurt. Nieuwe Niedorp/Win- kel, Hippolytushoef, Tuitjenhorn/War- menhuizen en Den Burg (Texel). De plaatsen kunnen een redelijk voorzie- ningspakket handhaven. Zij zijn gekozen omdat zij gemakkelijk bereikbaar zijn. Op het ogenblik ontbreekt in 18 dorp jes (drie percent van het aantal inwo ners) elke voorziening en 37 dorpen (35 percent) moeten het stellen zonder wat meer gespecialiseerde voorzieningen, zo als mavo of drogist. In Den Helder is wel een hoog verzorgingsniveau, maar voor sommige zaken moet men toch naar Alkmaar of verder weg. Op mid- del-niveau staan Schagen, Den Burg, Wieringerwerf, Hyppolytushoef en Mid- denmeer. a-’:.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9