Beheersraad „zeer tevreden" na toezegging over huisvesting Voorlichting Surinamemap voor schooljeugd S.F.: de diepere roerselen achter een religie Vossegang K O gw s ■i UIA gggg d 'J 1 1 i 1 ER fê' F tHi Mil! Ml 19 7 6 5 V R IJ D A G MAART 15 7150. plan. - 1; 1; GM MM f PERRY RHODAN. Voor wie de naam niets zegt: Perry Rhodan is een stoutmoedig ruimtevaarder met stalen zenuwen en een hart van goud. Die bereid is de grooste nsicos’ te nemen als het gaat om de verwezen lijking van zijn ideaal: een sterke maar vooral verenigde aarde. Perry Rhodan, van oorsprong Duitser, was al op de maan voordat de Amerika nen daar landden. Mensen die hem kennen noemen hem een rusteloos zoeker in het heelat. Het is niet verwonderlijk dat deze figuur, deze onverschrokken ruimte- reiziger, eens in het zonnetje wordt gezet. In Nederland, om precies te zijn in de Amsterdamse RAI wordt op zaterdag 27 maart een speciale Perry Rhodan-manifestatie gehouden Rhodan zelf zal tegenwoordig zijn in woord en beeld Want hij bestaat natuurlijk niet echt. In totaal acht auteurs hebben hem gemaakt tot wat hij is: de held van een uitzonderlijk populaire Science Fiction-serie. A Hg <-#”3 ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS resultaten het van de 'vertoning van twee SF-films, projectie van dia’s. NIET 1 n zijn iarden erant- or er nr. ren) s uit. ie, de Federatie van Woningbouw corporaties zal zowel in de Bijlmer oox> DAT LAATSTE IS uiteraard niet nieuw. Het is het vorig jaar in wer king getreden plan van staatssecreta ris Marcel van Dam tot spreiding van Rijksgenoten die toen in grote aan tallen via de „Bijlmer-Express” naar ons land kwamen. Van het effect van de wet, die dit idee moest verwezen lijken, is sindsdien in de praktijk niet vgel terecht gekomen. „Het viel te- in overleg met het ministerie van CRM, zal vasthoudender worden getracht vijf percent van de door de gemeente gesubsidieerde woningen in de verre omgeving van Amsterdam te bestemmen voor Surinaamse gezinnen die economisch aan de hoofdstad zijn gebonden. voegen aan toe. de lezing „Leven op andere pla neten” door drs. Chriet Titulaer, De echte SF-liefhebbers zijn helemaal in de ban van de „wetenschappelijke fantasie” over wat de toekomst brengen moge. Wanneer daaraan een vredesver- wachting wordt verbonden, dringt het beeld van een religie zich op. Vier SF-liefhebbers rond het model van een ruimteschip. Van links naar rechts Joop van Kerkwijk, Jan Benjamins, Cor van Meggelen en Jan Wiggermans. loopt inderdaad via de opvangcentra. Het is op het moment zo, dat er in die centra weer meer plaats is. Daar door zal het niet teveel moeite kosten heel wat Surinamers uit Amsterdam onder te brengen.” 1. f V/. V., af- stof- jszins) RD een forum-discussie met, behal ve vertegenwoordigers van Terra en Romanpers, Chriet Titulaer en Clark Dalton, een van de Bhodan-auteurs, Jan Benjamins: „Je zou het inderdaad een religie kunnen noemen. Die ideolo gieën van een mensheid in zich draagt. Zoals in ieder geval de wens om ande ren te begrijpen.” Vandaar ook waar schijnlijk die neiging tot uitdragen, die aan de oprichting van Terra vooraf ging. Gesprekken met Beheersraad en ac tievoerders brachten destijds (toen er sprake was van die massale kraakac- tie) nog een ander aspect naar voren: de werkgelegenheid. De heer Wijn berg: „Die is inderdaad nog steeds moeilijk, ja, maar die staat hier ei genlijk los van. Wij zijn zelf bezig met een arbeidsconsulent, die de be drijven afloopt om te bewerkstelligen dat er meer werkgelegenheid komt voor de Surinamers.” Gedurende de gehele dag en avond kan men Perry Rhodan-materiaal ko pen, evenals trouwens SF-materiaal in het algemeen. Via de organisatie kan men een lunch en een diner reserveren. De manifestatie begint za terdag 27 maart om 9 uur en duurt tot ongeveer 21.45 uur. Inlichtingen en aanmeldingen bij SF-vereniging Terra, Postbus 3997, Amsterdam. Voorlopig zit er niettemin schot in het huisvestingsaspect. Deze en de volgende week worden de plannen nader uitgewerkt. In april wordt een nieuwe bijeenkomst tussen Surina mers en gemeente gehouden, waarbij de bereikte resultaten zullen worden bezien'' en zonodig nieuwe afspraken worden gemaakt. HET GAAT DE SF-liefhebbers niet slechts om het lezen van de boekjes, dat wordt al spoedig duidelijk. Terra is dan ook destijds niet opgericht om louter SF-lezers te bundelen. Joop van Kerk wijk: „Het begon met drie mensen die, bij een van hen thuis, ’s avonds gesprek ken voerden over populair wetenschap pelijke zaken en Science Fiction. Zo ontstonden discussies over wat wel en wat niet mogelijk is. Het werd een clubje van een man of vijf. Toen kwam het moment dat de Nederlandse uitgave van de Perry Rhodan-serie dreigde te 9 twee duizend in Amsterdam wo nende Surinamers zullen via opvang centra in het gehele land in het bezit komen van een zelfstandige wo ning, is hij aanvaard. „In gaat er in principe mogelijk is. SCIENCE FICTION is een hoofdstuk apart in het gigantische aanbod van leesvoer. Wijzelf hebben nooit goed be grepen wat iemand ziet in dat genre, waarvan de soortnaam een tegenstrijdig heid inhoudt. Dat onbegrip onzerzijds lijkt een aardige basis voor een gesprek met de Amsterdamse SF-vereniging Ter ra, die de Perry Rhodan-manifestatie samen met de uitgeverij Romanpers BV heeft georganiseerd. als in andere' stadsdelen woningen beschikbaar stellen om de spreiding van Surinamers te bevorderen, TIJDENS HET VERBLIJF in de opvangcentra komen huisvesting, voe ding en onderwijs voor rekening van het Rijk. Ook zal worden gezorgd voor sociale begeleiding en zakgeld. Na de toezeggingen van de Amster damse wethouders Kuijpers (volks huisvesting) en Van der Eyden (socia le zaken) aan de Surinamers, hebben de Beheersraad en met name de Actiegroep op huh beurt toege zegd, dat zij het 'kraken van wonin gen door Surinamers zoveel mogelijk zullen tegengaan. Zoals gemeld is het overleg tussen Surinamers en ge meente op gang gekomen, na de aan- kondiging, eind januari, van de Actie groep, honderden leegstaande flats in de Bijlmer te gaan kraken. Door een eerste overleg werd deze actie voor komen, maar reeds een week later werden deurwaarder en politie, die vier flats in de Gliphoeve kwamen ontruimen, hardhandig buiten de deur gehouden. Vanaf dat moment is het overleg op gang gekomen, waar van gemelde resultaten het gevolg zijn. s gen”, zegt CRM-voorlichter Buuk- man. „En het valt nog tegen. In de omgeving van Amsterdam gaan we nu stimuleren, dat die wet daadwer kelijk wordt nagevolgd.” DE PERRY RHODA-manifestatie valt uiteen in de volgende program- ma-onderdelen: SCIENCE FICTION. Een tegenstrij digheid in één naam. „Science” en „Fic tion” de wetenschappelijke werke lijkheid en het verhalende, de fantasie. Voorbeeld van het in elkaar overgaan van die twee, is de landing op de maan. In het begin van zijn „loopbaan” bezocht Perry Rhodan de maan. „Fiction” was dat. Nu hebben de Amerikanen het ook gedaan en is het „Science” geworden. De concrete overleg: iff I i De gemeenten Emmeloord, Dronten en Lelystad hebben inmiddels aange boden om gezamenlijk voorlopig vijf tig Surinaamse gezinnen uit Amster dam te huisvesten. De eerste tien woningen zijn al aan Surinaamse ge zinnen toegewezen. Wat betreft de verdere plannen is men, zoals de voorlichter van CRM het uitdrukt, „in een vergevorderd stadium van bespreking”. Ook met het als eerste genoemde resultaat van het overleg van deze week heeft CRM te maken. Het Centraal Bureau ih Den Haag gaat de opvang van „de Amsterdamse Surinamers” in het gehele land coör dineren. De heer Buukman: „Dat werkmap worden toegelicht, verwer- kingsmogelijkheden worden genoemd en waarin tenslotte in een aantal bijlagen melding wordt gemaakt van literatuur, films, audio-visuele middelen en instel lingen betreffende Suriname. Jan Benjamins gaat wat nader in op de manier van discussiëren die de SF’ers ranteren, en die wat hem betreft het voordeel heeft van een ruimere den kwijze en een groter bevattingsvermo gen. „Iemand poneert een stelling over een of andere technische toekomstmoge lijkheid. Op dat moment nemen de dis cussiepartners die stelling over en moet de man zijn eigen stelling aanvallen. Voorwaarde is dat de anderen die be paalde mogelijkheid accepteren. Zodoen de ga je zelf je eigen stelling op alle mogelijke nadelen bekijken. Zodat je vermoedelijk weer op een andere stel ling komt, waar ook weer iets niet aan Terra-voorzitter Jan Benjamins, twee de voorzitter Joop van Kerkwijk en secretaris Jan Wiggermans treden aan. De bestuursleden zijn zó enthousiast dat de verslaggever binnen de kortste keren tot aan het strottehoofd in een poel van futuristische fantasieën staat. Toegelicht met technische tekeningen. Daarna heeft een betrekkelijk helder gesprek plaats. formatie-schriftjes over onderwerpen als religie, de omringende landen (het Ca- raibisch gebied), en bevolking. Op het zelfde formaat een schriftje met een paar Surinaamse gedichtjes. Dan is er een overdruk uit juli 1842 van het „Ontwerp tot Vrijlating der Neger-sla- ven, onder vereehiging van aller belan gen.” Na een foto-setje volgt een serie schema’s en overzichten op geschiedkun dig, cultureel en sociaal-economisch ge bied. Om de opsomming volledig te maken: een landkaart, een soort index van het land met soortgelijke gegevens in buur landen en Nederland, vier bladen met de geschiedenis van 1600 tot heden, een speciale Suriname-Krant met een enor me hoeveelheid actuele informatie, een sociaal-economisch schema (ontwikke lingshulp, bevolkingssamenstelling en so ciale situatie). Sluitsteen is de Suriname Werkmap, een handleiding voor de begeleidende leraar, waarin uitgangspunten worden verantwoord, inhoud en opzet van de worden gestaakt. Wij hebben toen ge zegd: hier moeten we iets aan doen.” Dat was zes jaar geleden na de uitga ve van het 35ste Rhodan-deeltje. Met zeven man werd een club opgericht, die uitgroeide tot de vereniging Terra. Nu de vereniging is uitgegroeid, hebben die discussies met de hele club niet meer plaats, want „je kunt natuurlijk moeilijk met 250 mensen in de huiskamer gaan zitten praten.” Die discussies hadden de mogelijkhe den van ruimtereizen tot onderwerp. Jan Wiggermans: „Het was de bedoeling meer mensen aan het discussiëren te krijgen en zodoende die mogelijkheden uit te dragen.” de vraag „Waar komen de kindertjes vandaan?”, maar juist over van el kaar houden, met elkaar vrijen en schaamte over bloot. De theatergroep speelt het stuk het liefst in een vast kader, zoals een schoolklas of een jeugdgroep. x DE VREDESGEDACHTE speelt trou wens yolgens hen in het gehele gebied van de Science Fiction-roman een doorslaggevende rol alle oorlogszuch tige handelingen op de kaftjes ten spijt. Vrede en menselijkheid twee grote woorden kenmerken ook de discussies over SF. aldus de bestuurderen. Jan Wiggermans: - „Er wordt een enorme flexibiliteit gevraagd. Bij Science Fiction gaat de fantasie veel verder dan bij gewone avonturenromans. SF gaat der mate ver, dat je wel flexibel móet zijn. Je moet ontzettend veel accepteren.” DE SURINAMERS in de Bijlmer zijn voorlopig tevreden. Het overleg dat begin deze.week heeft plaatsge had tussen de Beheersraad (welzijns- stichting voor Surinamers), de Actie groep Huisvesting Surinamers en de gemeente uiteraard over de peni bele huisvestingssituatie in de Bijlmer heeft vruchten afgeworpen. Vruchten in dé vorm van toezeggin gen. MAATSCHAPPELIJK WERKER E. Wijnberg, die namens de Beheersraad aan het gemeentelijk overleg deel nam, zegt „zeer tevreden” te zijn over de afloop. „Het overleg is in weder zijds vertrouwen gevoerd. Wij hebben beloofd dat er niet meer zal worden gekraakt en voor ons zijn er nu veel meer mogelijkheden om woningzoe kenden te helpen.” Joop van Kerkwijk: „Je hebt zo’n veelvoud van informatie, met zoveel aanknopingspunten, dat een zeer grote flexibiliteit noodzaak is.” Omdat daarin het eensgezind zijn voorop staat als een vorm van vrede.” Jan Benjartiins: „De serie geeft een mening over een bepaalde nut nier van één-zijn.” In de serie komt dat één-zijn er in grote lijnen op neer, dat Perry Rhodan en zijn ruimtevaartploeg telkens worden bedreigd door buitenaardse beschavingen die de heerschappij op aarde willen overnemen. Door die dreiging worden aardse machtsblokken als Sowjet-Unie en USA opgeheven. En doordat Rhodan van een maanreis een wetenschapsman van een veel hogere intelligentie heeft meegenomen, is Rhodan de opperheerser op aarde. In dienst van de wereldvrede, de SF-liefhebbers daar steeds THEATERGROEP GENESIUS uit Groningen komt deze maand elke zatermiddag naar het Shaffy Theater om daar eeh stuk over sexuele op voeding te spelen. Het stuk heet „Daar praat je niet over” en het is bedoeld voor de jeugd van 6 tot ongeveer 12 jaar. De zaterdagmiddag- voorstellingen beginnen om half drie. In „Plus”, maandblad voor Amster damse scholieren, worden ouders en leerkrachten opgéroepen om ook eens naar een voorstelling te komen kij ken. ARTIS BOUWT voor bijna drie miljoen gulden een nieuwe vossegang, waarin enkele tientallen diersoorten in dertig onderkomens een tehuis zul len vinden. De nieuwe vossègang was noodzakelijk geworden, omdat het bestaande gebouwtje in staat van verval was komen te verkeren. Am sterdams onderwijs-wethouder Van der Velde heeft deze week de eerste paal geslagen voor de nieuwe vosse gang, die op de plaats komt van het vroegere berenverblijf. De vossegang, dié op grond van de riante aanblik als maquette al de bijnaam „De bun galow” heeft gekregen, moet in no vember van dit jaar opgeleverd wor den, waarna de inrichting nog onge veer een half jaar zal vergen. DE BOUW van Amsterdams eerste en enige metrolijn is nu zo ver gevorderd dat men het gehele tracé tot aan het Centraal Station vanuit de lucht kan volgen. Getuige deze foto van Capital Press Photo Service te Amsterdam, waarop het laatste stuk van die Oostlijn het baanvak tussen de metro stations Nieuwmarkt en CS duidelijk zichtbaar is. Midden-onder ziet men de gedempte Waalseilandgracht, waar momenteel wordt gewerkt aan twee caissons. Vandaar maakt het metrolint de bocht via de Prins Hendrikkade, langs de Schreierstoren, naar het Openhavenfront. Daar zullen de laatste drie caissons worden afgezonken. Momenteel zijn er twaalf caissons in uitvoering. Twaalf van de vijfentwintig^ dié er nodig zijn, voordat de buis geheel afgewerkt kan worden. Wanneer de buis klaar is, worden de Waalseilandgracht en het Openhavenfront weer onder water gezet, zodat althans in dat deel van de stad of liever: van de buurt (links beneden begint het gat in de Nieuwmarkt- buurt) de situatie weer min of meer dezelfde zal zijn als die van vóór de metroaanleg. Hoewel in de Bijlmer al driftig met metrotreinen wordt gereden, zal de Oostlijn pas zomer volgend jaar en dan nog slechts voor een deel (tot het Weesperplein) in gebruik worden genomen. De gehele lijn wordt naar verwachting begin 19S0 geopend. deugt.” Dat is een eindeloos proces, tot op het moment dat er niets meer aan de stelling veranderd hoeft te worden. Dan alle vrede.” Mén vanuit dat alles DE EDUCATIEVE DIENST van het Tropenmuseum heeft een werkmap uit gebracht over Suriname. „SURINA- ME/SRANAN” is de titel, dezelfde dus als die van de tentoonstelling over het zelfde onderwerp, die nog tot 20 april wordt gehouden in de kleine expositie zaal van het museum. De werkmap bevat zeer en veelzijdig „bronnenmateri aal”, dat in eerste instantie is bestemd voor het onderwijs. En dan met name voor de vakken aardrijkskunde, econo mie en maatschappijleer. Het Suriname-pakket staat bol van de gegevens. Deze week is het in het mu seum aan de (onderwijs) pers getoond en de toelichting ervan nam heel wat tijd in beslag. De map is volgens de samen stellers niet te vergelijken met het ge bruikelijke leerboekje met kant-en-klare tekst. Hij is daarentegen opgezet als een informatiebron, als een uitgangspunt voor de behandeling van een jonge staat met een koloniaal verleden. DE INHOUD. Allereerst beknopte in- Genesius, die al jaren voor de jeugd speelt en die wat dit stuk betreft in Groningen wordt begeleid door de Werkgroep Sexuele Vorming van het Ejureau voor Levens- en Gezinsvragen, heeft in de loop dier jaren gemerkt dat het nodig is om met stukken te komen die kinderen écht raken. Een van die dingen is alles wat met sex te maken heeft. Het gaat volgens Genesius in „Daar praat je niet over” niet slechts over op iedereen een gunstige uitwerking. Voorzitter Jan Ben jamins werd eens opgebeld door iemand die een klacht had. Het tienjarig zoontje van de klager zag na het lezen van SF- boekjes de zin van de werkelijkheid niet meer. Een levensgevaarlijk aspect van deze soort literatuur, zou je zo zeggen. Jan Benjamins: „Die jongen z’n reële maatstaven waren natuurlijk nog niet volgroeid. Hij is er veel te jong mee begonnen. Het merkwaardige is, dat die man de serie zelf ook las. Het jongetje heeft het kennelijk buiten medeweten van de ouders gedaan.” DE EDUCATIEVE DIENST van het Tropenmuseum meent dat met name het voortgezet onderwijs is gediend met de omvangrijke informatiebron. Leerlingen en leerkrachten moeten, volgens hen, veel zelf doen. Het niveau waarop het matériaal in de les wordt behandeld kan men zelf vaststellen. Ook sluit men het niet uit dat men in de hoogste klassen van basisscholen een Suriname-project opzet, gebaseerd op de map. Men wil met name de scholieren bewust maken van belangrijke tegenstellingen tussen een ontwikkelingsland als Suriname en een rijk land als Nederland. „Daarmee kan „Suriname/Sranan” een bescheiden bijdrage leveren aan de mondiale vor-< ming van de schooljeugd”, aldus de Edu catieve Dienst. Bij voldoende succes SF HEEFT worden er in de toekomst vermoedelijk meer van deze mappen samengesteld. („Suriname/Sranan” kan men bestel len, voor 7,50 per map, bij Educatieve Dienst Tropenmuseum. Linnaeusstraat 2a, Amsterdam-Oost). WAAROM? De bestuursleden grijpen terug naar de Perry Rhodan-serie. Ter men als eensgezindheid en vrede worden genoemd. Jan Benjamins: „Science Ficti on vergt in algemene zin souplesse van je medemensen. Als iemand in een moeilijke situatie terecht komt, dan leidt dat tot een rijping, tot medemenselijk heid. De serie is op zich heel menselijk. Discriminatie komt er niet in voor. Evenals een insect niet minder is dan de mens, is het ene menselijk ras niet minder dan het andere.” Jan Wiggermans: „Er is in Leiden een vereniging ter bevordering van een we reldregering. Ze hebben afdelingen en contacten in het buitenland. Zij nemen de Perry Rhodan-serie tot voorbeeld. Oto (feii

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15