Kans op contract bij Europese afdeling van Holiday on Ice DIRECTEUREN VAN IJSREVUES JAGEN OP DIANNE DE LEEUW De Navarre is Wereldtitel voor Curry In Engelse ochtendbladen Walbeek naar de Eagles 1 WINTERKAMPIOENSCHAPPEN EERSTE TEST VOOR MONTREAL Toto/lotto oppermachtig in Gothenburg Han Berger blijft bij FC Utrecht Nygaard kreeg een wedstrijd 9 I ii KJ p# Mi pH M I o ■Bil 5 V R IJ D A G MAART 1976 SPORT 33 door Rob Hoogland Niet loslippig Verandering Eigen show z 1 I 9 r Paragraaflus Alleen rugslag (Van onze speciale verslaggever) actie tijdens de wereldkampioenschappen kunstrijden (Van onze sportredactie) de Han I (27) Paula van Eijk (Van onze sportredactie) de in Paula van Eijk: „Voor Cali nooit een verklaring gevonden”. BERT BREVOORD I 1 'dank zij zijn geweldige karakter 'in dë tweede helft moet voldoende zijn om in de tweede wedstrijd in Upton Park de balans naar de andere kant te brengen". In ieder geval is het wel zo dat na de „winterdriedaagse” in Utrecht een selec- tiegroep voor Montreal zal worden sa mengesteld. Potentiële Montreal-gangers Er is ook nog een Amerikaanse Holi day on Ice-show, maar die heeft niets te maken met de Europese. De Amerikaan se Holiday on Ice is eigendom van Ice- Follies, waarvan Bob Shipstad de verte genwoordiger is. Ice-Follies en Ice-Ca- theorie is het dus mogelijk dat één van de drie op beide nummers uit de boot valt. met zilver, waar ik trouwens nooit te vreden mee ben. Vijf juryleden vinden Dorothy beter, vier stemmen voor Dian ne. Daar kan nog een hoop verandering in komen”. Ook Dianne zelf is optimis tisch: „Als ik net zo goed rijd als vorig jaar in Colorado Springs, dan geef ik mezelf een goede kans”. l I 9 De wetenschap dat Paula van Eijk bij die gelegenheden waar het er werkelijk op aankwam zich vaak de sterkste toon de van het trio rugslagzwemsters is natuurlijk niet vreemd aan dat zelfver trouwen. In de Daily Mail citeert Brian Scovell de oude scheidsrechter Leo Horn: „Dit was ongelooflijk. Als Glöckner een van de beste scheidsrechters in de wereld is dan vraag ik mij in ernst af hoe de slechten dan wel moeten fluiten. Hij raakte al in de eerste minuten- zijn greep op de wedstrijd kwijt”. Maar dat mag eigenlijk geen excuus zijn, want dat gold voor iedereen. En er waren er genoeg die wel goed zwom men, maar bij mij ging het nu eenmaal niet. Erg lang heb ik daarover niet gepiekerd hoor. Ik ben gewoon verder gegaan met de gedachte dat ik koste wat kost Montreal wil halen. Want dat is al jarenlang mijn hoofddoel: de beide rugs- lagnummers zwemmen in Montreal tij dens de Olympische Spelen”. Felle kritiek op arbiter Glöckner In eerste instantie was het bestuur van plan een nieuwe trainer (Pim van de Meent was de voornaamste gegadig de) te benoemen. „Maar Berger pakte de zaken zo goed aan, wist de sfeer zo te verbeteren, dat we ontdekten dat hij eigenlijk een volwassen trainer was”, zo verklaarde voorzitter Kees Werkhoven de ommezwaai. Berger begon bij FC Utrecht als derde trainer, schoof een plaatsje op toen Frits Korbach vertrok, en is nu dan A-trainer. Net als in Innsbruck toonde Hamill zich op het eerste onderdeel ten opzichte van De Leeuw de sterkste. Alleen was het vers.chil veel kleiner als destijds bij de Spelen. Slechts een hoog plaatsings cijfer scheidt Dianne de Leeuw van Dorothy1 Hamill (21,5 om 21), en dat is beduidend minder dan in Innsbruck. Co ach Chapman, voor zijn doen opvallend spraakzaam, was dan ook dik tevreden: „Het was veel beter dan tijdens de Spelen. Ik vond het gewoon goed gaan. Daarom zal ik ook niet tevreden zijn HAARLEM Tijdens de winterkampioenschappen zwemmen, waarmee vanavond in het splinternieuwe Utrechtse zwembad „De Kwakel” een begin wordt gemaakt, hoopt Paula van Eijk de eerste doelbewuste stappen te zetten op de nog lange weg die uiteindelijk moet uitkomen in Montreal. „Het is”, zegt de HPC-zwemster, „de eerste werkelijke test in dit Olympisch jaar. De winterkampioenschappen vormen het hoogtepunt van dit winterseizoen, dus die wedstrijden zjjn zonder meer belang rijk. Iedereen kan dit weekend zien hoe hij of zij er voor staat. Maar al te grote conclusies moet je aan dit weekend nu ook weer niet verbinden”. pades maken beide jacht op Dorothy Hamill, een strijd die Ice-Capades lijkt te gaan winnen. George Eby zit ook achter John Curry aan, maar het is niet zeker of hij de Engelsman zal kunnen strikken, omdat Curry misschien „voor zichzelf gaat werken”. De vernieuwer van het kunstrijden, zoals hij in Goten burg wordt genoemd, speelt met de ge dachte om een eigen show te beginnen. Het heeft er in ieder geval alle schijn van dat Shipstad, die eveneens Hamill prefereert boven De Leeuw, de grote verliezer wordt, omdat Eby twee weken geleden in een interview met een Finse krant min of meer liet weten dat hij en Dorothy Hamill al bijna rond zijn. Kovalev, die uiteindelijk vóór de Oost- duitser Jan Hoffman als tweede zou eindigen, was daarna niet tegen de span ning opgewassen. Na anderhalve minuut viel hij na een mislukte sprong, waar mee het kampioenschap van Curry een feit was. Voor alle duidelijkheid: het gaat hier dus om sport. Want zo staat het kun strijden nog steeds te boek. Sportief gezien ook leverden Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw gisteren een strijd op hoog niveau. Bijna als vanzelfsprekend werden zij tijdens de verplichte figuren overtroefd door de Westduitse Isabelle de Navarre, die ook tijdens de Europese titelstrijd in Genève en de olympische Spelen in Innsbruck na de figuren aan de leiding ging. De Navarre rijdt echter een tamely k zwakke kür, waardoor zij doorgaans zakt naar een vierde, vijfde of zesde plaats. GOTENBURG. John Curry heeft zijn trilogie volgooid. De 26-jarige En gelsman, die eerder dit jaar Europees en olympisch kampioen kunstrijden werd, behaalde gisteravond in het Scandinavi- um te Gotenburg eveneens de wereldti tel. En dat is iets wat woensdag nog voor onmogeljjk werd gehouden. Bjjna twee punten stond hij achter op de Rus Vladimir Kovalev, die gisteren, met de vrije kuur in het vooruitzicht, als de grote favoriet van start ging. Curry, die als eerste in zijn kuur de nadruk legt op de artisticiteit en opmerkelijk veel bal- letkunsten vertoont, was echter onge naakbaar. Vijftien keer kreeg hij van de jury een 5,9 en eenmaal zelfs een 6,0. Onder de kop: „Scheidsrechter ver baast Hammers” schrijft Steve Curry in de Daily Express: „Het bizarre optreden van Rudi Glöckner liet West Ham Uni ted geschokt achter met een negatief saldo van twee doelpunten. Het is buiten twijfel dat er vraagtekens geplaatst moeten worden bij drie van de vier Haagse doelpunten, waarvan de helft uit strafschoppen ontstond”. Curry voegt er aan toe: „Wat West Ham bereikte Paula: „Ja, wat moet ik daar van zeggen. Als het er werkelijk om gaal komt het vooral op je wilskracht, je instelling aan. Ik kan er nu eenmaal slecht tegen als een ander voor me uit zwemt.Als de vorm er is, dan kan ik gelukkig goed knokken. In ieder geval is het wel een hele opluchting dat Enith Brigitha voor Montreal de rugslag laat voor wat het is. Het is zo met z’n drieën al zenuwslopend genoeg”. Het kwartet op-en-top-Amerikaan is natuurlijk niet voor niets in Gotenburg aanwezig. Eby, Chaifen, Goodhart en Shipstad zijn simpel op jacht naar groot wild. Op jacht naar Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw, die aan de laatste dagen van hun amateurcarrière bezig zijn. Tot nu toe was het onduidelijk door welke ijsshows Dorothy en Dianne zouden worden ingelijfd. Hoewel velen beweren dat alles al lang in kannen en kruiken is, zonder daar overigens bij te vertellen wie naar wat gaat, zeggen de managers (Joan Haanappel: „Alle grote jongens zijn er”) dat zij nog helemaal geen beslissing hebben genomen. En, zo als Skee Goodhart vertelde: „Dan moet je nog maar afwachten of. ze zelf wel willen komen”. DEN HAAG (ANP) Jan Everse (Feyenoord), Gerrie de Jonge (De Graaf schap) en Kristen Nygaard (AZ’67) zijn door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor een wedstrijd. De straffen, die ingaan op 5 maart, zijn: Feyenoord: J. Everse: 1 wedstrijd ge schorst en 200 gulden boete, De Graaf schap: G. de Jonge: 1 wedstrijd en 200, a£’67: K. Nygaard: 1 wedstrijd en 1 voorwaardelijk en 200. I Wat ook de reden is waarom Paula van Eijk na „Cali” alles op één kaart heeft gezet en enkel en alleen op de rugslag richt. „Tot voor kort deed ik nog het nodige aan de wisselslag. Maar voor al op de 200 meter is de concurrentie enorm toegenomen en bovendien is dat geen Olympische afstand meer. Nou, en de 400 meter is me domweg te zwaar, ik kan die afstand wel aan, maar de com binatie met die beide rugslagnummers lijkt me bepaald niet ideaal en dan is het ook nog een keer zo dat ik de ambitie voor die 400 meter mis”. Een in bepaalde opzichten prettige, maar soms ook minder prettige situatie voor Paula van Eijk is, dat zij zich in haar heilige voornemen om Montreal te halen verzekerd weet van loodzware concurrentie in eigen land van Corianne Heijmans van De Zeester uit Uden en Het Vlaardingse VZC-zwemstertje Dian ne Edelijn. De gevechten tussen dit trio leiden met de regelmaat van de klok tot scherpe tijden en verbeteringen van per soonlijke records en dat is een aspect dat met het oog op de voor Montreal gestelde limieten alleen maar gunstig kan werken. Anderzijds is het zo, dat er, DEVENTER. Go Ahead Eagles heeft donderdag Stef Walbeek gecon tracteerd. De voormalige Sparta-speler kwam dit seizoen uit voor het Westduit se Hertha BSC Berlijn. De Deventer eredivisieclub heeft Walbeek (27) en driejarig contract aangeboden. Zou Paula van Eijk de Spelen van Montreal moeten missen of, als ze de reis wel zou halen, in de Canadese miljoenenstad een soortgelijke ervaring zou opdoen als vorig jaar in Cali dan zal dat niet per sé een aanleiding zijn om de zwemcarriere verder te laten voor wat ze is. „Nee hoor, zover wil ik niet gaan. Daar kan ik nu nog niets van zeggen. Als alles goed gaat is volgend jaar mijn eindexamenjaar (op hét Adri- aan Paul-atheneum in Heemstede, red.) en het valt natuurlijk niet te voorspel len in hoeverre studie en sport elkaar dan in de wielen gaan rijden. Tot dusver is er wat dat betreft gelukkig nooit een probleem geweest en voor de rest van dit schooljaar ziet het er ook niet al te somber uit”. Dianne de Leeuw in actie tijdens de wereldkampioenschappen kunstrijden in Gothenburg. Volgens haar coach Chapman is het vrijwel zeker dat zij na deze titelstrijd professional zal worden. dienen zich wel in die groep te bevin den, wat anders wordt het een erg moeilijke zaak om kwalificatie voor het Olympisch zwemtoermooi af te dwingen. Dat de naam van Paula van Eijk op het lijstje met geselecteerden voorkomt is een vrijwel zekere zaak. Op de 100 meter rugslag verbeterde ze zeer recent nog haar persoonlijke toptijd voor 25 meter-banen tot 1 minuut 5.58 seconde en gaf ze er blijk van in een uitstekende vorm te verkeren. Hoewel het niet haar belangrijkste streven in het komende weekend is, hoopt ze in Utrecht die tijd opnieuw scherper te stellen en als het even kan die op de 200 meter rugslag, die voor Paula van Eijk een persoonlijk record laat zien van 2.20.68. machtig, heeft dan ook ruim een punt voorsprong, maar zal deze zo goed als zeker, misschien al tijdens de korte kuur van vandaag, verspelen. De korte kuur, die voor Dianne de Leeuw van enorm belang is. Want in Innsbruck verspeelde zij op dit onderdeel haar kansen op de olympische titel. Daarom geldt Dorothy Hamill in Gotenburg nog steeds als de favoriete, al kan van de term „huizen hoog” niet meer gesproken worden. Als een groep onderzoekers uit vooral de Oostbloklanden het bij het rechte eind heeft, dan zal de huizenhoge favo riete over enkele jaren 53 kilogram wegen en een lengte hebben van 1.61 meter. Bij de, heren zou de winnaar dan 1.71 meter lang en 52 kilogram zwaar moeten zijn. Deze groep, onder leiding van ’s werelds enige professor in de kunstrjjderij, de Tsjech Ivan Mauer, deed allerlei onderzoekingen in Genève en Innsbruck en kwam, naast het pro duceren van ettelijke pagina’s cijferma teriaal, uiteindelijk tot deze conclusie. k I r; r Het edele viertal is bepaald niet los lippig. Vriendelijk, dat zijn ze wel, als je maar niet over kunstschaatsen begint te praten. Behalve dan degen'en met wie ze werkelijk te maken willen hebben. Chapman bijvoorbeeld, de coach van Dianne de Leeuw, heeft volgens zijn zeggen in Gotenburg al gesprekken ge had. „Met allemaal”, aldus een glimla chende Chapman, die ook nog zei dat het inderdaad zo goed als zekér is dat Dianne professional wordt, maar dat hij absoluut niet kon vertellen naar welke show zij zal gaan. Ook zaterdagavond of zondag niet, als de wereldtitelstrijd is afgelopen. Chapman: „We moeten er nog over nadenken”. De kans is echter groot, .dat Dianne de Leeuw een contract zal tekenen bij de Europese afdeling van Holiday on Ice. „Want”, zo liet Skee Goodhart zich ont vallen, „als we voor iemand interesse hebben, is het voor Dianne de Leeuw en niet voor Dorothy Hamill. Dianne is dacht ik meer geschikt voor een Europe se show, omdat zij nu eenmaal een Nederlandse is”. Goodharts gedachten gingen bij deze opmerking ongetwijfeld terug naar de gouden Holiday on Ice- jaren met Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra, shows die in Europa veel geld in het toch al goedgevulde laatje brach ten. LONDEN (ANP) In de Engelse ochtendbladen komt scheidsrechter Rudi Glöckner er donderdag niet best van af integendeel, de Oostduitse scheidsrechter wordt aangevallen over zijn leiding van woensdagavond in de wedstrijd tussen FC Den Haag en West Ham United. Harry Miller schrijft in de Daily Mirror: „West Ham weigerde zich door een serie verbazingwekkende beslissingen van scheidsrechter Rudi Glöckner naar de rand van de vergetelheid te laten druk ken. Drie van de vier doelpunten die Den Haag in de eerste helft van deze verbazingwekkende wedstrijd maakte, waren ten minste een discussie waard”. Met andere woorden: Paula van Eijk is terug op het niveau waarop ze thuis hoort, maar waarvan ze vorig jaar tij dens de wereldkampioenschappen in het Columbiaanse Cali ver verwijderd bleef. Paula, maanden na die voor haar te- leurdtellende ervaring: „Ik heb eigenlijk nooit een afdoende verklaring kunnen vinden waarom het in Cali zo matig ging. Tijdens de voorselectie zwom ik gewoon goed, maar tijdens de kampioen schappen zelf kwam het er helemaal niet uit. Waar ligt dat aaii, tja. Mis schien ben ik wat nadelig beinvloed door de enorme indrukken die ik in Columbia heb opgedaan. Het was voor mij de eerste keer dat ik aan een zo sterk bezet toernooi deelnam en ook de eerste keer dat ik in die zo heel andere Zuidamerikaanse sfeer terechtkwam. „Deze vorm vasthouden” Paula: „Dat geringe krachtsverschil tussen ons drieen betekent natuurlijk een enorme druk. Ik weet niet wie daar het beste tegen opgewassen is, dat zal de komende maanden moeten blijken. Ik ben eerlijk gezegd wel optimistisch over mijn kansen, maar toch probeer ik op dit moment nog niet al te veel aan Montreal te denken. Het duurt nog een hele tijd voordat de werkelijke schifting komt. Maar het is natuurlijk wel zaak de goede vorm die ik nu heb de komen de maanden vast te houden. Ik heb daar wel vertrouwen in”. GOTENBURG Als belhimels zaten zjj naast elkaar, de big bosses. Breed glimlachend, kauwgum verslinlend, moppen tappend, alsof zij hun tienjaarlijkse reünie aan het vieren waren, zo volgden George Eby, Morris Chaifen, Skee Goodhart en Bob Shipstad de verrichtingen van de dames tijdens de verplichte figuren van de strijd om het wereldkampioenschap kunstrjjden in het schitterende ijsstadion Scandinavium in Gotenburg. Eby, manager van de Noordamerikaanse ijsshow Ice-Capades; Chalfen en Goodhart, de Amerikaanse directeuren van de Europese tak van de Holiday on Ice-show; en Shipstad, manager van de grote concurrent van Ice-Capades: Ice-Follies. Want zo gaat het in de States. Het ene moment maken ze elkaar bjjkans af om te bereiken wat zjj willen, het andere moment hebben ze de grootste lol De Nederlandse, die in Gotenburg haar titel verdedigt, boekte vooral winst in de derde en laatste verplichte figuur, de „voorwaartse paragraaflus rechts be gonnen”. Zij maakte daarmee haar aan vankelijke achterstand van vijf plaats- cijfers bijna geheel goed. In de eerste twee figuren van de uitgelote groep 2 had zij iets op Hamill verloren. Zoals gezegd: Isabelle de Navarre was opper- Rudi Glöckner: Felle kritiek Engelse pers. UTRECHT Han Berger, die plaats innam van Jan Rab als hoofdtrai ner bij FC Utrecht, blijft ook volgend jaar in die functie. Het bestuur van de Utrechtse eredivisieclub verlengde don derdag het contract met de 25-jarige oefenmeester. In het contract is wel een „mits” opgenomen. Han Berger, in het bezit van het B-diploma, heeft van de bond dispensatie gekregen tot het einde van het seizoen. Om definitief hoofdtrai ner te kunen worden, moet Berger eerst slagen voor de A-cursus. waarmee hij momenteel bezig is. zoals de zaken er nu voor staan, per afstand maximaal twee zwemsters in Montreal in actie kunnen komen. In HAAG (ANP). Geen van de ruim wu.OOO deelnemers aan lotto 9 van de afgelo pen week heeft de zes winnende cijfers juist Het bedrag van de hoofdprijs, bijna rao.000 gulden, wordt voor vier-vijfde verdeeld de andere rubrieken, een-vijfde deel gaat als jackpot naar de eerste prijs van lotto Mn de toto waren twee winnaars van de “OMdprljs, Zij ontvangen iets meer dan 81.000 gulden bruto. He cijfers van lotto en toto 9 zijn: Lotto: 928.827 deelnemers, inleg 3.721.780 gul den, beschikbaar voor de prijzen 1.831.407 gulden. „Tweede priJs- 7 winnaars, bruto 44.749 gul- derde prijs. 223 winnaars, bruto 1801 en’ vierde prijs. 9899 winnaars, 49, vijfde in .i,,.13260 wir>naars, 36. Jackpot voor lotto 10: 136.461 gulden. Toto: 193.152 deelnemers, inleg 545.516 gul den’ beschikbaar voor de prijzen 318.675 gul- iBeiBe Pfli5. 2 winnaars, bruto 81.601 gulden, L?®®de prijs, 20 winnaars, bruto 3239 gulden, derde prijs, 227 winnaars, 399 gulden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 33