Staatscommissie zal Kamer stelt drinkwater- debat uit Hotel-Café Rest. VAN AKEN nu aankoop Duitse Star fighters nagaan KEUKENS 023-3l 3645 turfmarkt 6 Haarlem Loodgehalte benzine omlaag, prijs omhoog Reagan doet felle aanval op Ford Dienstweigeraar Ger Pouw in hongerstaking Casino-contract met Oostenrijk nu getekend Labour behoudt meerderheid van één zetel Bosch all-in keukenstudio Nigeria eist vertrek Britse ambassadeur „Bakker Schut leek opx anarchist” devies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen granito nergens y,. 1: VOLGENS WELINGELICHTE BRON: Breuk in koppelin oorzaak ontploffin WEER LOCKHEED-ONDERZOEK OP GANG Verras uw interieur met een exclusief perez- tapijt. Wij adviseren u vertrouwd en vrijblijvend. Rapporten afgewacht Minister Van der Stoel: il kamsteeg Bojsch- Keukenstudio Miele er is geen betere metzelaarbv Haarlem, Prins Bernhard- lean 2, tel. 023-31 90 05 Vlaardingen Qi.eoUl B i WIL 4 1976 MAART V R IJ D A G 5 (Van onze redactie binnenland) TO *9 MAATREGEL VOOR SCHONER MILIEU Q/ttangeue 1 t Haarlem-Schalkwijk, Grootwinkelcentrum. Rivièradreef 13 Amsterdam-Zuid Amsterdam-Buitenveldert Hilversum Utrecht-Overvecht Den Haag Rotterdam Eindhoven Groningen-Grote Markt Waar keukenexperts voor elke ruimte een oplossing geven. Acht ijzersterke argumenten voor een bezoek aan onze V.W.-Audi ’76 Show. i L/EMA IXEUR DEN HAAG. Ex-KLM-direc- teur J. A. Ritmeester van de Kamp zal zijn functie als voorzitter van de nationale stichting tot exploita tie van casinospelen in Nederland zo goed als zeker kunnen blijven uitoefenen. (Van onze parlements-redactie) DEN HAAG. Het loodgehalte in auto>- en vliegtuigbenzine zal worden verlaagd tot 0,4 gram per liter. Op het ogenblik is daj 0,6 gram voor autobenzine en 0,56 gram voor propeller-vliegtuigbenzine. WASHINGTON. (UPI) Na vastgesteld te hebben dat Lockheed min stens het plan had om Italiaanse, Nederlandse en Japanse overheids functionarissen om te kopen, is de senaatscommissie voor multinationale ondernemingen begonnen aan een nieuw onderzoek naar de Starfighter- teransacties met West-Duitsland. t 1 I Ritmeester van der Kamp blijft casino-voorzitter 3 (ADVERTENTIE) 444- I ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i? ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) u kunt ons vinden in de gouden gids (ADVERTENTIE) Zij staan in voor Miele zuiver scheerwol II ll I Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 I 3 1 Een keuken van Bosch is een complete keuken. Met alles erop en eraan. Want Bosch maakt keukenmeubelen én keuken apparaten. Alles in één hand. Zo wordt elke centimeter goed benut. Alles past bij én aan elkaar. Dat kunt u zelf zien. In onze keukenstudio, waar u volledig ingerichte en aangeklede houten en kunststof keukens in alle variaties kunt bekijken. Komt u maar! Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Rijksrecherche, die de gang van Ritmeester van de Kamp heeft onder zocht, geen aanwijzingen heeft gevonden dat de betrekkingen die de ex-KLM- directeur met de Zwitserse International Credit Bank heeft onderhouden, hem als voorzitter van de casinostichting onaan vaardbaar zouden maken. 3 i 3 Machine Wasbaar Superwash BAAN, hoek Houtplein HAARLEM AUDI NSU 023-379800 023-319349 Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldrogen, De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. In het hartje van Bloemendaal. Eerlijke en originele gerechten in een geheel eigen sfeer. Dagelijks geopend van 5-12 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Reservering aanbevolen. Mangerie „LaFine Fleur”. Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal. Telefoon 023 - 2549 39. Reagan heeft met zijn aanval op Ford en Kissinger het in Amerika „zevende gebod” genoemde principe verlaten, geen persoonlijke aanvallen op partijgenoten te doen. Vanwege zijn principes zegt Ger Pouw ook geen beroep te kunnen doen op de Wet Gewetensbezwaarden. Deze wet is namelijk onderdeel van het krankzinni ge dienstregime, dat er op gebaseerd is mensen te doden, aldus de dienstweige raar. De mogelijkheid om op de wet een beroep te doen maakt, volgens Ger Pouw, voor velen de dienstdwang accep tabel en daarom verkeerd. Al sinds tien dagen weigert Pouw te eten. Wel gebruikt hij water. Pouw zegt net zolang door te gaan tot zijn manier van bezwaren hebben tegen de dienst, ook door de wet wordt geaccepteerd. „Onder Kissinger en Ford is ons land in militaire macht op de tweede plaats terechtgekomen in een wereld waarin het gevaarlijk, zoal niet fataal is, op één na de beste te zijn”, aldus de oud-gouverneur van Californië. „Samen met het congres moet het beleid van Ford-Kissinger ervoor ver antwoordelijk gehouden worden dat dit is kunnen gebeuren”, zei hij. De International Credit Bank, die Rit meester van de Kamp had aangezocht om president-commissaris van een Ne derlandse vestiging te’ worden, zou' in het verleden nauwe betrekkingen heb ben onderhouden met Amerikaanse gok- syndicaten. Veel zwart geld, afkomstig uit gokwinsten van de casino’s in Las Vegas, zouden door de Zwitserse bank, die inmiddels failliet is, zijn belegd. Naar aanleiding van deze berichten stel de de Rijksrecherche een onderzoek in. Naar alle waarschijnlijkheid zal het resultaat van het onderzoek, dat reeds is afgesloten, vandaag niet meer officieel bekend worden gemaakt. De verwach ting is, dat Ritmeester van de Kamp begin volgende week officieel op de hoogte zal worden gebracht van de be vindingen van de Rijksrecherche. LONDEN (REUTER, DPA). Enge land heeft gisteren zijn ambassadeur uit Nigeria teruggetrokken op verzoek van de regering in Lagos. De Nigeriaanse regering had Londen laten weten dat de persoon van de ambassadeur, sir Martin Le Quesne, onaanvaardbaar is voor de Nigerianen. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken is Sir Martin gisterochtend uit Lagos vertrokken. ORLANDO (Reuter). De Ameri kaanse republikeinse presidentskandi daat Ronald Reagan heeft president Gerald Ford en minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger, gisteren het heftige verwijt gemaakt, dat zij de Verenigde Staten leiden naar „de vrede van het graf”. COVENTRY (REUTER, UPI). De Britse Labour-regering heeft haar meer derheid van slechts één zetel in het lagerhuis behouden door een zege in de tussentijdse verkiezing voor het district Coventry Noord-West. DEN. HAAG. De Westduitse grens politie die enige weken geleden de Ne derlandse advocaat mr. Bakker Schut verdediger van het lid van de Baader- Meinhofgroep Augustin bij het passe ren van de grens uit zijn auto haalde en hem enige tijd in een cel opsloot, traden zo hard op omdat zij dachten te maken te hebben met een in Duitsland gezochte anarchist. De Nederlandse jurist lijkt sprekend op deze man. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA-Kamerleden Roethof en Voogd over het incident. De bewindsman schrijft dat Bakker Schut in een visitatiecel werd gescheiden van zijn reisgenoot omdat hij zich tegen de controle op wapenbezit verzette. Vooral een artikel uit Die Kriminalist over bestrijding van stadsguerilla wekte aanvankelijk grote argwaan bij de gren spolitie. zo schrijft Van der Stoel. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal binnen enkele maanden bij algemene maatregel van bestuur bepalen met ingang van welke datum het lagere loodgehalte moet zijn bereikt. De maatregel had al op 1 janua ri afgekondigd moeten worden, aldus een woordvoerder van Vorrinks departe ment, maar is uitgesteld wegens bezwa ren van niet nader genoemde zijde. Tot vermindering van het loodgehalte is besloten op „algemeen milieuhygiëni sche gronden”. Aan benzine wordt lood Deze gisteren na een felle verkiezings strijd bevochten zetel viel toe aan La- bour-kandidaat Geoffrey Robinson die 17.118 stemmen op zich verenigde. Met ca. 4000 stemmen minder was de conser vatief Jonathan Guiness tweede, daarna volgde de liberale kandidaat en enkele exponenten van plaatselijke belangen groepen. Hoewel Coventry voor Labour behouden bleef boekten de conservatie ven een relatieve stemmenwinst van vier percent. De zetelverdeling in het Lagerhuis is thans: Labour 318, conservatieven 275, liberalen 13 en andere partijen 27. De zetels van twee conservatieve kiesdis tricten zijn vacant. Deze worden volgen de week donderdag betwist. WENEN (APA). In Wenen is giste ren een overeenkomst getekend tussen de Nederlandse Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen en de Oes- terreichische Spielbanken AG. De Oos tenrijkse organisatie zal Nederland orga nisatorisch terzijde staan bij de opbouw van casino’s in Nederland. Voorlopig geldt de overeenkomst y<?or; vijf jaar. Voordat de Nederlandse stich ting de overeenkomst sloot zijn verken nende besprekingen gevoerd met cosino- expoitariten in andere landen. De keus viel uiteindelijk op de Oos tenrijkse casino-onderneming, die in de afgelopen acht jaar een omzetvergroting van 500 percent wist te bereiken en nu een leidende rol speelt in het Europese casinowezen. détente-politiek jegens de Sovjet unie, zoals die door Ford en Kissin ger wordt gevoerd. r Reagan, die het woord voerde in Orlando in de staat Florida, waai’ een voorverkiezing voor de deur staat, viel het regeringsbeleid van zijn par tijgenoten in Washington feller aan dan ooit, toen hij zei dat hij zich „zeer grote zorgen” maakte over de toegevoegd om de klopvastheid te verho gen (d.w.z. de kans op zelfontbranding bij hoge druk te verminderen). De hoe veelheid lood is bepalend voor het oc- taangetal. Lood, in chemische vorm aan benzine toegevoegd, wordt niet omgezet in energie en verdwijnt via de uitlaat van de auto de atmosfeer in. Het metaal wordt als kankerverwekkend be schouwd. Volgens Shell kan het probleem van een lager octaangetal wegens de vermin dering van het loodgehalte op een ande re manier worden opgevangen. Aan de benzine wordt een chemische stof toege voegd die bekend staat onder de naam „platformate”. Door meer platformate toe’te voegen, wordt hetzelfde octaange tal bereikt als thans voor het grootste deel met lood. De kostprijs van platfor mate Is echter een stuk hoger dan die van lood, zodat de produktieprijs per liter benzine hoger uitvalt. een wereldnaam in Een gisteren ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, aldus de politie, 'da^ een breuk in het flexibile koppelingsstuk tussen de buiten- en binnengasleiding de oorzaak is geweest van de ontploffing gisternacht in Vlaardingen. Bij de aanleg van de leiding was rekening gehouden met de niet stabiele ondergrond ter plaatse. Daarom werd een flexibel stuk geplaatst tussen de leiding buiten en die ir het huis. Niettemin is er in deze koppeling een scheur gekomen. Hoe dit mogelijk is, wordt nog verder onderzocht. De schade van de explosie wordt geschat op een miljoen gulden. De toestand van de slachtoffers van de explosie is nog kritiek. Zij liggen met ernstige brandwonden in het zuiderzie- kenhuis in Rotterdam. De behandelende artsen kunnen pas over drie dagen zeggen welke gevolgen de verwondingen, die patiënten hebben opgelopen, zullen hebben op hun lichamelijke gesteldheid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren nog niet de discussie met de regering aangegaan over de vraag welke gebieden in Nederland gereserveerd moeten worden voor de drink- en indus triewatervoorziening. De Kamer geeft er de voorkeur aan te wachten op de rapporten van twee ambtelijke werk groepen over de 23 locaties die de rege ring voorlopig heeft aangewezen. Nadat minister Vorrink (Milieu) al in een eerder stadium van de discussie had toegezegd dat deze rapporten openbaar gemaakt zullen worden, heerste bij de Kamerleden de opvatting dat te zijner tijd beter aan de hand van die adviezen een debat met de regering kan volgen. Dat betekent, zo bleek gisteravond bij het debat over het structuurschema Drink- en Industriewatervoorziening, dat er voorlopig geen pogingen zullen wor den ondernomen om een uitzonderings positie te creëren voor de grote projec ten Ijsselmeer, Zuidelijk-Flevoland en de Veluwe. Met name de KVP-woord- voerster mevrouw Groensmit-van der Kallen had eerder aan de ministers Vor- .rink en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) gevraagd deze drie gebieden van de lijst van locaties te halen. De Kamer ging verder akkoord met het structuurschema, al heerste bij veel woordvoerders de mening dat de rege ring bij het opstellen van de plannen vrij onduidelijk was gebleven over de vraag hoe de vraag naar drink- en industriewater zich in de toekomst zal ontwikkelen. De beide bewindslieden hebben echter toegezegd dat zij alles in t het werk zullen stellen om met betere prognoses te komen. Deze zouden dan worden verwerkt in de wettelijke maat regelen die waarschijnlijk in de k>op van 1977 aan het parlement worden aangeboden. Ernst Hauser, een vorrmalig employe van de vliegtuigbouwer, houdt hardnek kig vol dat Franz-Josef Strauss, de toen malige minister van defensie en zijn partij, de christelijk-sociale unie (CSU), steekpenninningen hebben aangepakt. Strauss heeft dat even hardnekkig ont kend. Commissie-voorzitter Frank Church en het lid Charles Percy hebben gisteren twee Lockheed-mensen achter gesloten deuren gehoord over deze affaire. Dit waren Donald Wilder, de verantwoorde lijke man voor het Starfighter-projekt en de vertegenwoordiger Ed Fife. De commissie zou vandaag opnieuw achter gesloten deuren, bijeenkomen voor het horen van een derde Lockheed- medewerker. Wie dat is heeft men niet bekend gemaakt. Church en Percy wil den gisteren geen commentaar leveren op wat zij met Wilder en Fife hebben besproken. Men verwachtte dat de commissie vandaag zou bespreken of er een nieuwe serie openbare hoorzittingen, nu speciaal aan West-Duitsland gewijd, dient te worden gehouden. Een alternatief zou zijn om afschriften te publiceren van wat er achter gesloten deuren is gezegd. Vondelweg 540 tel Juhanalaan 295 tel DEN HAAG (ANP). De dienstwei geraar Ger Pouw is in het jeugdhuis van - bewaring „De Sprang” in Scheveningen. in hongerstaking gegaan. Hiermee wil Pouw bereiken dat zijn veroordeling door het gerechtshof tot 19 maanden gevangenisstraf, ongedaan wordt ge maakt. Pouw is veroordeeld wegens „op zettelijke ongehoorhoorzaamheid”. Hij heeft namelijk geweigerd bij de foerier van zijn onderdeel zijn „oorlogsspullen” op te halen, omdat hij principieel tegen de dienst is. t 3 Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigl -l-.j---en trommeldr 5' S RS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4