Centra, SHV en Spar rond de tafel Waar blijven onze centen? AR-politicus en econoom prof. dr. A. J. Vermaal: CB en KK boos op minister Van der Stee 3 Philips kleurentelevisie Vooruitgang in chemie te bespeuren VoorjaarsbeursRelatie 76 DEMOCRATIE MOET INHOUD KRIJGEN tdeefd^bijzondey5 rustige periode BEURS SISM - 1 1 w u r Voorzitter Industriebond NKV P. Spijkers: gulden aan prijzen Moeilijkheden bij ondernemingsraad van ICI chemie ZATERDAG 6 MAART 1976 ECONOMIE 11 In ns (Door een medewerker). miljoen Mentaliteit Minder zwaar WOENSDAG DONDERDAG DINSDAG MAANDAG MAART MAART MAART MAART BEATRIXGEBOUW UTRECHT I I L Vaag r 3 AMSTERDAM Voor de Am sterdamse effectenbeurs was het ditmaal een bijzonder rustige week. Trouwens ook voor vele an dere Westeuropese beurzen die maandag door het carnaval geslo ten bleven. Dit feest was eveneens voor het Damrak de oorzaak van een trage start, maar ook daarna kon de beurs niet goed op gang ko men. Vooral de lokale markt bleef terughoudend en stil. Alleen voor een aantal hoofdfondsen werd nog enige belangstelling aan de dag ge- .7 veroor zaakt door de winstcijfers die op korte termijn verwacht kunnen worden. 10 en legd. Dit werd grotendeels >1916 gaan. publiceerde Haagse biedt P. SPIJKERS p I (Van onze redactie economie) I PROF. DR. A. J. VERMAAT V. 14 4851 Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. „Tenzjj overheid, parlement en onder nemers duidelijk weten te maken dat het hun ernst is wat maatschappijveran- Niettemin waarschuwt prof. Vermaat ernstig voor een te grote staatsinvloed. De voorkeur moet volgens hem uitgaan naar die oplossingen, die zoveel mogelijk „Trouwens, Van der Stee hoort weten dat zijn ministerie niet in de eerste plaats is belast met de warenwet- zaken, want dat is een taak van volks gezondheid. Omdat diverse ministeries samen de eindverantwoordelijkheid op dit gebied dragen hebben de consumen- teorganisaties zich enkele maanden gele den nog tot het gehele kabinet gewend. CB en KK verzochten toen nu eindelijk eens op te schieten met de noodzakelijke vernieuwing van de Warenwet”, aldus beide organisaties. Als de conjunctuur zich in Amerika inderdaad krachtig blijft herstellen, lijkt het niet uitgesloten dat ook na de ge- I Amerikaanse dollar 2,64-2,74 Engelse pond 5,29-5,59 Belgische fr. (100) 6,51-6,81 Duitse mark (100) 102,50-105,50 Ital. lire (10.000) 30,00-34,00 Portugese esc. (100) 8,00-10,00 Canadese dollar 2,66-2,76 Franse fr. (100) 58,50-61,50 Zwitserse fr. (100) 102,75-105,75 Zweedse kroon (100) 59,25-62,25 Noorse kroon (100) 46,75-49,75 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr. sch. (100) 14,46-14,76 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 6,75-8,00 Finse mark (100) 68,25-71,25 Joegosl. dinar (100) 12,75-15,25 tveiwu wnouw anmer openingstijden: zondag 7 maart 10-18 uur/overige dagen 9-18 uur gebruiksgoederen beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums de vrije beslissingsruimte van de burgers intact laten. Zo niet, dan wordt de samenleving een dierentuin, wel doelma tig en netjes, maar niet om in te leven. o* ver n laad- min i grond n voor auto's n van show 00 m2 itneter r Nr „Van der Stee zet de zaak wel op zijn kop als hij nu stelt dat de consumente norganisaties in deze kwestie niet actief zijn. Het is juist de overheid, die zo traag is geweest”, aldus Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond. bruikelijke voorjaarsstijging de rente in het verdere beloop van 1976 niet meer op het huidige niveau zal terugkeren. Daarom kleven er aan het huidige koer- speil op Wall Street wel enige risico’s die tot voorzichtigheid manen en de voortdurende aarzelingen resoluut over de brug van de duizend te trekken begrijpelijk maken. AMSTERDAM (ANP). De adviea- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: De centen worden in ieder geval niet uit de roulatie genomen, aldus financiën. In 1975 heeft de rijksmunt in Utrecht er nog 25 miljoen geslagen, wat wel minder is dan het jaar daarvoor, toen er 40 miljoen in omloop zijn gebracht. Zeer ongerust toonde hij zich over de stelling, dat verlaging van het werkloos heidscijfer ook in een sterkere economie twijfelachtig is. Steviger uitgangspunten in deze maatschappij zullen volgens hem ook moeten worden benut om meer ruimte te geven aan de factor arbeid. Alles moet in het werk worden gesteld om werknemers die wegens een slechte economische situatie op straat zijn gezet weer in dienst te nemen als de reden van hun op straat staan is verdwenen, aldus de bondsvoorzitter. Volgens prof. Vermaat moet gezocht worden naar wegen waarlangs de druk van de collectieve lasten minder zwaar wordt gevoeld, bijvoorbeeld door het vereenvoudigen van stelsels. Hij wijst hier op de stemmen die pleiten voor een loonsombelasting in plaats van de inge wikkelde loon- en inkomensbelasting ten koste van de indirecte belastingen (bij voorbeeld accijnzen). Wanneer prof. Vermaat het heeft over de economische groei komt hij tot de volgende conclusie: bestrijding van de werkloosheid door het redelijk op gang houden van het economisch proces is niet in strijd met een selectieve groei op langere termijn. De ARP-econoom erkent de tegen strijdigheid, die deze conclusie lijkt te hebben. Immers, enerzijds roepen bij voorbeeld de kerken op tot een versobe- ZONDAG 7 8 91011 MAART „Er is nu al zoveel zwart geld dat De „man in de straat” krijgt nu te horen dat de economische situatie slecht is, maar ook dat er weer een opleving valt te bespeuren. Beide boodschappen zijn vaag, aldus de heer Spijkers, maar heel duidelijk is dat wergevers en over heid verlangen dat de werknemer wat inlevert. Er wordt niet bijverteld, zei hij, dat veel van de ellende zijn oorzaak vindt in misrekeningen, overspannen verwachtingen, te grote capaciteitsuit breiding en de gevolgen van de onont koombare automatisering De econoom prof. Heertje heeft dit het „zwarte circuit” in de ondernemin gen genoemd en omvat volgens hem tien a vijftien miljard gulden. Volgens de pas gepromoveerde dr. Wijma uit Groningen circuleert er,zelfs twintig a veertig mil jard gulden zwart geld. De overheid zou voor ongeveer de helft (niet geïnde be lastingen) recht hebben op dit bedrag. Een hele hap als men dat bijvoorbeeld zet tegenover de tien miljard gulden die de overheid tot 1980 op de collectieve lasten wil bezuinigen. Het probleem van de zwartwerkers in de bouw is een concreet voorbeeld van deze duistere praktijken. De ARP-econoom doet wat het zwarte geld betreft nog een suggestie aan de hand: „De enige mogelijkheid voor een effectieve controle is gelegen in een volledige administratie van alle financië le transacties. In de toekomst zal de techniek dit mogelijk maken. Het af schaffen van chartaal (munten, bankbil jetten) geld voor de grotere betalingen zou op den duur wel eens onvermijde lijk kunnen zijn om te voorkomen, dat een redelijke wens tot controle uitloopt op een soort van politiestaat”. Interessant is de ontwikkeling van het rente-niveau. Want de nogal opvallende rentedaling in Amerika is duidelijk tot stilstand gekomen. Vorig weekeinde was de City Bank van New York al gedwon gen een eerder ingesteld rentepercentage van 6,5 percent voor grote bankkredie ten weer op 6,75 percent terug te bren gen. Omdat de concurrentie het enige weken daarvoor gestelde voorbeeld niet volgde. De apathie ten aanzien van de demo cratie wordt volgens hem ook veroor zaakt door onvoldoende scholing en vor ming. „Bezig zijn met democratie, ook als studieonderwerp, is immers iets wat nauwelijks op de schoolprogramma’s voorkomt”. Het omsmelten van de cent loont volgens dit ministerie óok de moeite niet, want het Rijk moet voor de aan maak- en fabricagekosten al ongeveer drie cent betalen. De opbrengst voor de omsmelter is dus aanzienlijk minder dan een cent, aldus financiën Hij constateerde een zeker apathie van werknemers tegenover het begrip „demo cratie”. Democratie is voor velen een soort advertentie geworden en, zoals be kend is, maken heel wat advertenties zich niet waar. De veroorzakers van de apathische houding zijn aldus de bonds voorzitter met name werkgevers, poli tieke partijen en overheid. Voor vele werknemers komt de inspraak in het bedrijfsgebeuren over als een wassen neus, en ook de overheid is er niet in geslaagd haar beleid op tal van belan grijke fronten duidelijk te maken. „Men is er niet met het constant opvoeren van de slogan„spreiding van kennis, macht en inkomen” en met snelle verhaaltjes voor de nieuwsmedia, als men deze be grippen maar bijzonder vaag inhoudelijk voor de mensen vertaalt”, zei Spijkers. herhaling niet ontvangen van reële loonsverhoging, mogelijk een ander prij- scompensatiesysteem en het minder au tomatisch oplopen van bepaalde sociale verzekeringsuitkeringen. „Een mond vol vragen die je al pijn doen als je ze als vakbondsman aan je leden voorlegt' aldus de heer Spijkers. In de eerste negen maanden van het afgelopen jaar bedroeg de totale omzet van de Nederlandse chemische industrie 12,6 miljard gulden ten 15,7 miljard in de eerste negen maanden van 1974. Een symptoom van de toenemende bedrijvigheid in de chemische industrie is volgens de VNCI de toegenomen vraag naar nafta, grondstof van deze bedrijfstak. Mede als gevolg van deze toegenomen vraag is de zogeheten pratt- notering van nafta te Rotterdam geste gen van 116,11 dollar per ton in oktober 1975 tot 137,5 dollar per ton in februari 1976. DEN HAAG (ANP). Het gaat weer beter in de chemische industrie in ons land, aldus de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie. Op verschil lende plaatsen, zegt de VNCI, bespeurt men een ondertoon van voorzichtig opti misme. Het dieptepunt is kennelijk ge passeerd, de orderontvangsten en de ge middelde dagproduktie nemen weer wat toe. De VNCI is gematigd optimistisch over het herstel, al voltrekt dit zich langzaam en geleidelijk. ROTTERDAM (ANP). De fracties van de industriebonden in de onderne mingsraad van het chemische bedrijf ICI in Rotterdam hebben voorlopig het werk in deze raad gestaakt. Aanleiding voor deze stap is volgens de bonden de weigering van de directie van ICI om de salarissen van de stafmedewerkers open baar te maken en om aan te geven hoeveel die salarissen in de periode 1975-1976 zijn gestegen. Een sterke vertraging van de econo mische groei is verder af te raden vindt prof. Vermaat, omdat het groeitempo vergeleken met enkele jaren terug toch al is gehalveerd. O'p korte termijn, schrijft hij, kan men de aandacht beter richten op een wat gewijzigde samen stelling van de particuliere consumptie. Op lange termijn is het opbouwen van een mentaliteit, die minder hecht aan het materiële, van groot belang om de noodzakelijke aanpassingen van groci- economie tot volgroeide economie zo soepel mogelijk te doen verlopen, aldus prof. Vermaat. ring, anderzijds probeert de regering de economie te stimuleren. Selectieve groei kan hier de oplossing bieden. Daarachter zit de gedachte, dat er meer zaken van belang zijn dan alleen die tot nu toe in prijzen en marktwaarden tot uitdruk king kwamen, zoals het schoon houden van het milieu. Maar in hoeverre betekent een ideale aanpassing van de economische groei een vermindering van de werkgelegen heid? Volgens prof. Vermaat is dit een vraagstuk voor die langere termijn. In die periode moeiten vooral beslissingen worden genomen over de verdeling van de arbeid over de beroepsbevolking, de aard van de uit te voeren werkzaamhe den en de hoogte van de arbeidsbelo- ning. Een omwenteling zal een zaak van lange adem moeiten zijn. Kalmpjes aan De vakbeweging beseft dat er inder daad een nieuw moeilijk tijdperk op komst is. Maar, zei de heer Spijkers, ons volk is mondiger geworden en het laat zich niet ongestraft eenzijdig en oncon troleerbaar besnoeien. De Industriebond NKV gaat zijn leden vragen wat ze denken van opofferingen als het bij Zoals reeds opgemerkt vertoonde ook het Damrak deze week duidelijke aarze lingen om op het tot dusver in 1976 betreden haussepad verder te Daarbij moet ook hier worden afge wacht wat de rente verder gaat doen. De laatste staatslening heeft wel een half miljard gulden tegen 8 percent en op 100 percent opgebracht, maar de notering van de nieuwe lening bleef toch de gehele week even beneden de emlssiekoers hangen. Ook de obligatie- markt zelf lag deze week minder prettig en brokkelde bij weinig affaire en be langstelling duidelijk af. AMERSFOORT-DEN BOSCH (ANP). NV Gebr. D. Schuitema (Centra), SHV-De Gruyter en de VD BVerenigde Distributiebedrijven (Spar) zijn bespre kingen gaande om alsnog te komen tot de regeling van de situatie die is ont staan na de uitspraak van de rechtbank in Utrecht in het kort geding Schuite- ma-De Gruyter. (Van onze redactie economie) AMERSFOORT „De zwarte sector in de Nederlandse volkshuishou ding is vermoedelijk al zo groot, dat een soort van geldzuivering ernstig moet worden overwogen. Ook kan een pleidooi voor een grotere mate van registratie bij verkoop van allerlei vermogensbestanddelen niet ach terwege blijven. Spaarblijetten aan toonder bewijzen een spandienst aan verfoeilijke praktijken”. De lening van Estel die tegen 8.5 percent is uitgeschreven is dan ook op het inschrijvingskoers van 99,5 percent geplaatst. Maar zelfs dit heeft het succes niet geheel veilig gesteld. Daarnaast meldden zich reeds weer nieuwe gega digden voor investeringskapitaal. De aandelenmarkt volhardde in zijn afwachting op de dingen die gebeuren gaan. Die zullen wat de nabije toekomst betreft in hoofdzaak de vorm van voor lopige bedrijfsgegevens over het afgeló- pen jaar aannemen. Ook deze week was dat het geval, maar de reactie van het koerspeil bleef toch beperkt. Met uitzon dering dan van de reeds genoemde Uni lever. In de bankwereld evenwel werden de winststijgingen die toch niet gering waren, voor kennisgeving aangenomen. deringen en bdhoud van de werkgele genheid betreft. Tot het aanhalen van buikriemen in de oude zin van het gezegde is niemand meer bereid”, aldus Spijkers. van het royale 66 cm. grootbeeld,de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips albtransistor heeft winkelwaarde van: 2.545.- NOORDWIJKERHOUT (ANP) „Bereidheid mee te denken over an- tlere methoden en een ander beleid ten aanzien van lonen en collectieve voorzieningen gaat bij ons samen met het aan de orde stellen en ver wezenlijken van nieuwe maatschappijstrukturen”. Aldus voorzitter Spijkers van de Industriebond NKV, gisteren in Noord- wijkerhout tijdens een bijeenkomst van de centrale raad van de Industrie bond. Spijkers voorspelde de aanwezigen felle reacties van werknemers- zijde op besnoeiingsplannen van het kabinet op het gebied van lonen en collectieve voorzieningen als de prijzen van goederen en diensten blijven stijgen. doen vindt Vermaat ook nodig om ar beidsonrust te voorkomen. Een derde belangrijk punt is volgens hem, dat de bestaande economie gebaseerd is op groei. Geen groei, of zoals dat moeilijk heet, wanneer de groeivoet op nul zou blijven, betekent onvermijdelijk grote werkloosheid en andere sociale kwalen. Dit schrijft de econooom en ARP- politicus prof. dr.A. J. Vermaat in het onlangs verschenen „Spelregels voor ecoftomie en politiek”. Deze brochure, die een uitgave is van de Stichting Kader- en Vormingswerk ARP, bevat artikelen van prof. Vermaat die in de eerste vier maanden van 1975 al zijn opgenomen in het ARP-weekblad Ne derlandse Gedachten. Bovendien, zo schrijft Vermaat, nemen de geruchten over allerlei vormen van corruptie binnen het bedrijfsleven toe. DEN HAAG (ANP) Het is moeiljjk vast te stellen waar de 1,7 miljard centen blijven, die sinds kort na de oorlog tot nu in omloop zijn. Die 1,7 betekenen 120 centen per hoofd van de bevolking, zui gelingen meegerekend. Dit heelt een woordvoerder van het ministerie van Financiën gisteren desgevraagd meege deeld. er blijkt in de winkels nog steeds een tekort aan dit betaalmiddel te zijn. geldzuivering moet worden overwogen” De rechtbank verbood SHV en De Gruyter verdere afspraken te maken met de Spar en eerder gemaakte afspra ken tot uitvoering te brengen. SHV, die al geruime tijd besprekingen voerde met Schuitema over samenwerking tussen deze laatste en De Gruyter, maakte in januari bekend, met de Spar te praten over overneming door de Spar van de winkels van De Gruyter. Uitgaande van een optimaal behoud van de werkgelegenheid binnen De Gruyter wordt door de drie bedrijven nu gestreefd naar een oplossing, die dat uitangspunt kan verwezenlijken. Uiter lijk 30 april kunnen nadere mededelin gen over het resultaat van het overleg worden verwacht. De vakorganisaties en de ondernemingsraden van de drie be drijven zullen bij de ontwikkelingen nauw betrokken zijn, aldus een geza menlijke mededeling. Een Haagse banketbakker 1,25 voor honderd losse centen. De ad vertentie eind vorig jaar van het win kelbedrijf Ter Meulen in Rotterdam, waarin 11,50 werd geboden voor een tientje aan losse centen, heeft ook niet veel geholpen. Tot nu toe is er bij het bedrijf voor ongeveer 1800 aan centen binnengekomen. We zijn er in moeilijke tijden wel mee geholpen, maar gaan nog steeds op elk aanbod in, aldus een woordvoerder van Ter Meulen. Ook tracht men dit probleem op te lossen door de prijzen bij dit winkebedrijf aan te passen. DEN HAAG. De Consumentenbond en Konsumenten Kontakt zijn boos op minister Van der Stee (landbouw) van wege diens uitlatingen in het VPRO-tv- programma „Het Nagerecht” van don derdagavond. De bewindsman suggereer de toen dat de consumentenorganisaties niets van zich hebben laten horen over produkt-etikettering, toevoeging van reuk- en smaakstoffen en dergelijke. CB en KK zeggen dat dit pertinent onjuist is en dat zij sedert jaar en dag ijveren voor verplichte aanduiding op voedings middelen. Afgezien nog van de vraag of het inderdaad juist is dat belastingdruk en druk van sociale premies buiten alle proporties stijgen, heeft prof. Vermaat een jilausibele verklaring voor het toe nemen van de belastingontduiking: be lasting ontgaan door de mazen van de wet is wel tegen de bedoeling van de wetgever, maar niet in strijd met de wetten. Over de druk van de belastingen en sociale premies zelf zegt prof. Vermaat, dat de druk inderdaad niet laag is, maar dat de klachten hierover vooral zijn veroorzaakt door de snelle stijging van deze druk in de laatste tien jaar. ook onder zo geeft hij toe kabinetten van christen-democraten en liberalen. Hier komt hij aan bij het punt van een andere economische orde, nadat hij heeft vastgesteld, dat onze economische orde bestaat uit een mengvorm van vrije economie en centraal geleide economie. Noodzakelijke, maar langzaam door te voeren, veranderingen zijn volgens prof. Vermaat: het maken van een soort schets voor de toekomstige produktie; het instellen van schaduwprijzen die an ders dan de internationale marktprijzen een aanwijzing moeten geven van de werkelijke (toekomstige) kosten van de produktiemiddelen; een andere verdeling van de werkgelegenheid hierboven al beschreven) en daaruit voortvloeiend een gewijzigd karakter van bedrijven en diensten. De nadruk zal minder op pro duktie komen te liggen en meer op het vormen van een werkgemeenschap. Een diepgaander medezeggenschap moet mo gelijk zijn voor de arbeidenden. Unilever publiceerde dinsdag zijn jaarresultaten en op grond van goede verwachtingen liep de koers daar maan dag al op vooruit.Deze verwachtingen werden niet beschaamd want dankzij een bijna verkregen winstverdubbeling in het vierde kwartaal in vergelijking tot het bar slechte vierde kwartaal van 1974, werd de winstdaling in de eerste helft van vorig jaar vrijwel weer ingelo pen. Bovendien wordt hieruit nog een hoger slotdividend voorgesteld. Dit maakte zulk een goede indruk dat het aandeel de opgelopen koers nog verder kon doortrekken. De winst stelde zich sedert vorige week op 5 gulden. Ook voor Koninklijke Petroleum hield de, vooral weer door het buitenland gestimuleerde, kooplust aan, met even eens gerede hoop op goede winstcijfers en een hoger slotdividend. Ons hoofd fonds kon zich er deze week 4 gulden door optrekken. Maar voor de rest bleef het rustig en stil met geringe koersmo- biliteit. een Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks dc gelukkige winnaar bem

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11