BILDERBERG een club van knappe en rijke jongens w 1 w ■Haf Onder voorzitterschap van Prins Bernhard DEELNEMERSLIJST EERSTE I CONFERENTIE IN 1954 1 door Louis Engelman Kerkdiensten In opspraak Binnenlandse politiek I 4 Het idee voor de Bilder berg-conferenties is niet af komstig van prins Bernhard, maar stamt uit het brein van dr. Joseph Retinger. Deze uit Polen afkomstige strijder te gen het communisme stond in de jaren na de oorlog op zeer vertrouwelijke voet met vrijwel alle westerse minis- ter-presidenten, vakbonds leiders, grootindustriëlen en intellectuelen. Tot aan zijn dood in 1960 heeft Retinger zijn leven gewijd aan fana tieke pogingen zijn ideaal de versterking van het Wes ten tegen de dreigende geva ren uit het Oosten te ver wezenlijken. Het was voor deze man dan ook onverteer baar, dat de stemming in Eu ropa in het begin van de ja ren vijftig steeds meer anti- Amerikaans werd. Hij er voer dat als een gevaar voor de solidariteit in het front tegen het communisme. k..,, wr Hi waar de eerste conferentie werd gehouden De BHderberg in Oosterbeek Paul-Henn Spaak Dr. J. Zijlstra sXXXWï Robert Mc Namara Mr Joseph Luns Senator Fulbright dat hij als particulier persoon het recht heeft adviezen in te winnen bij of besprekingen te voeren met iedereen die hij op een conferentie heeft onmoet. Hiertoe wordt een lijst van namen en adressen bijge houden, die ter beschikking staat van alle deelnemers. Dit maakt een verder contact mogelijk tussen mensen die elkaar anders waar schijnlijk niet meer zouden heb ben ontmoet”. Brugsma vertelt, dat er na de zit tingen wel groepsvorming optrad. „De conservatieven gingen bij el kaar zitten en de radicalen. Wat in die conservatieve club toen werd besproken, weet ik natuurlijk niet”. Toch meent Brugsma dat de Bilder- berg-conferenties niet als komplot- ten van reactionaire figuren mogen worden beschouwd. „Ik zou eerder zeggen, dat juist bij dergelijke con ferenties niets oneerbaars gebeurt. Het zijn een soort kerkdiensten, waarin ieder zich netjes dient te gedragen. Bovendien heb je voor zulke dingen als nu de Lockheed- affaire laat zien, natuurlijk geen Bil- derberg-conferentie nodig. Dat kan ook groeien op een management conferentie, zoals in Davos.” Volgens Brugsma is er wel een scheidingslijn te trekken tussen de bijeenkomsten vóór en na 1965. On der invloed van de maatschappelij ke veranderingen zijn de conferen ties na 1965 naar zijn mening veel meer confrontaties geworden tussen links en rechts georiënteerde groe peringen. „Er werden toen ik er was echt wel ongezouten dingen gezegd. Zelf heb ik een pleidooi gehouden voor erkenning van de DDR”, aldus Brugsma. Van een evenwichtige opbouw van de conferentie is, zegt hij. toch nog geen sprake. „Het overheersen de element is duidelijk economisch. De leiders van alle multinationals zijn er allemaal nog bij.” Lippe Biesterfeld, prins der Ne derlanden. Al meer dan 20 jaar brengt hij de westérse industriëlen en politieke kopstukken samen. Vorig jaar was dat in Turkije, waar de „inflatie en haar economische, sociale en poli tieke gevolgen” onderwerp van ge sprek was. Dit jaar wordt de con ferentie gehouden in Hot Springs in de Amerikaanse staat Virginia, waar het vrijwel exclusieve man nengezelschap zich zal buigen over „de toekomst van de in elkaar grij pende economische stelsels”. Vermoedelijk door zijn besloten karakter is er tot nu toe nog vrij weinig over de conferenties gepu bliceerd. Het Haagse secretariaat ervan is ook karig met het ver- genaffaires van Lockheed en North rop. Zo is één van de Bilderberg- bezoekers de president-directeur van Northrop, Thomas Jones. Deze werd vorig jaar na de onthullingen over het „smeergeld” van Northrop van zijn functie ontheven, maar zit sinds een paar dagen weer op zijn oude stoel. Jones is een persoonlijke vriend van de prins. Dat is ook Bemhards oude IG Farben-collega Hermann J. Abs. Deze laatste zou volgens berichten in nauw contact staan met Lock- heed-vertegenwoordiger dr. Gun ther Frank-Fahle, eveneens ex-IG Farben-werknemer. Frank-Fahle is door Fred Meuser de verbindings man in Duitsland van Lockheed ge noemd. Interessant is het op te mer ken, dat George Nebolsine, bezoeker van de conferentie in 1958, verbon den is aan het New Yorkse advoca tenkantoor Coudert Frêres. Ditzelf de advocatenkantoor zou in 1972 zijn betrokken bij de overboeking van 25.000 dollar aan steekpennin gen aan ex-KLM-directeur Be- sancon en bij de uitbetaling van 100.000 dollar aan steekpenningen die volgens Lockheed-directeur Kot- chian naar prins Bernhard zijn ge gaan. De commissie-Donner, Pe- schar en Holtrop zoekt die beschul diging op het ogenblik uit. Elk jaar komen ergens in de we reld in het diepste geheim de „gro te jongens” uit de westerse landen bij elkaar. Bankiers, topmannen van multinationals, generaals, po litici en wetenschappers wisselen er uitvoerig van gedachten over de politieke en economische proble men van dat moment. Ze kunnen dat vrijuit doen, want afspraak is, dat niemand een woord van de discussies naar buiten brengt. Ook de paar journalisten niet, die voor iedere bijeenkomst worden uitge nodigd. Voor hen geldt evenzeer die verplichting. Zo vergaderen en discussiëren de 70 tot 80 invloedrijke figuren drie dagen lang in volstrekte af zondering. Voor hen is een speci aal fiotel afgehuurd, waarvan het eigen personeel soms wordt ver vangen door gescreënd personeel. Nieuwsgierigen, en dan met name de pers, worden op grote afstand gehouden. Niemand mag de bij eenkomsten onuitgenodigd bijwo nen. Deze driedaagse ontmoetin gen dragen de naam „Bilderberg- conferenties” en staan traditiege trouw onder voorzitterschap van de initiatiefnemer, Bernhard von zich compromitteren met een orga nisatie die er slechts op uit is de macht van bankiers en multinatio nals te handhaven of zelfs uit te breiden. Of dat juist is, kan moeilijk be wezen worden. Het is echter inder daad zo, dat Bernhard de vrije on dernemer een warm hart toedraagt. Dat bewees hij op 6 februari van dit jaar nog eens tijdens het Europese managementsymposium in Davos. De prins meende toen, dat er een „benepen, ongegronde en onrecht vaardige campagne tegen het vrije- ondernemerschap wordt gevoerd, die ten sterkste bestreden moet worden.” Hij oogstte voor die woorden een hartelijk applaus. Niet verwonder lijk, want prins Bernhard preekte daar natuurlijk wel voor eigen paro chie. Door zijn bemoeienissen in de Bilderberg-conferenties, zijn zake lijke reizen en statiebezoeken aan het buitenland, mag hij zich verheu gen in de vriendschap van talloze belangrijke industriëlen en financi ële leiders van de Europese en Ame rikaanse wereld. Daaronder zijn er ook verscheidene die momenteel worden genoemd in de steekpennin- Eénmaal in al die jaren is de Bil- derberg-conferentie flink in op spraak geraakt. Dat deed prins Bernhard overigens zelf in een felle reactie op een artikel uit het week blad Elsevier. De prins had zich over het door hoofdredactëur H. A. Luns- Retingei zocht wegen om daar iets aan te doen. Hij kwam op het idee de Amerikaanse en Europese topfigu ren met elkaar te confronteren op een plaats waar ze privé en onbe spied hun hart konden luchten, in de hoop dat dit de lucht zou doen op klaren. Voor de uitvoering van dit plan benaderde hij prins Bernhard, die enthousiast bleek. In samenwer king met Retingèr, Paul Rijkens (toenmalig president-directeur van Unilever) stelde prins Bernhard een lijst op van mensen die voor de bijeenkomst in aanmerking zouden komen. Men wilde van elk land twee mensen hebben; één conservatief en de ander van meer vooruitstrevende signatuur. Door de persoonlijke benadering van Bemhard slaagde deze opzet vrij aardig. Alleen de Amerikaanse regeringsfunctionarissen waren huiverig om aan zo’n besloten confe rentie deel te nemen. De delegatie uit de Verenigde Staten bestond daarom uit voornamelijk industrië len. Later veranderde dit. In zijn pogingen de Amerikanen te interes seren, richtte Bemhard zich onder anderen tot zijn vriend Bedell Smith, toenmalig hoofd van de CIA. Smith delegeerde de kwestie later aan C. D. Jackson, omdat hij zelf werd benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken onder Ei senhower. Dat prins Bernhard vrijelijk de CIA om medewerking vroeg, was in die tijd geen opzienbarende zaak. Immers, de koude-oorlogpolitiek be leefde haar bloeitijd. De kroon span de op dat moment wel de Ameri kaanse senator McCarthy van de conservatieve Republikeinse Partij, die een heksenjacht hield op alles wat maar even naar communisme rook. De eerste conferentie werd van 29 mei tot 1 juni 1954 gehouden in Oos terbeek bij Arnhem. De conferentie gangers kwamen bijeen in hotel Bil- derberg, welke naam voortaan aan die jaarlijkse zitting verbonden zou blijven. Iedereen ging ermee ak koord dat er aan de besprekingen geen ruchtbaarheid, zou worden ge- leven. De eerste zitting werd een fompleet succes. Heftige discussies schreven als „de top van het kapi talistisch ondememerdom, die met hun onderlinge conflicten en en gemeenschappelijk anti- communisme bereid is „zo nodig” de wereld in brand te steken”. Op de vraag welke invloed de confe renties op het wereldgebeuren hebben uitgeoefend en nog uit oefenen, is moeilijk een antwoord te geven. Feit is wel, dat tijdens de driedaagse bijeenkomsten allerlei interessante contacten kunnen worden gelegd. In de biografie van prins Bern hard schrijft Alden Hatch letter lijk: „Het is een ongeschreven re gel, dat iedereen die ooit een Bil- derberg-conferentie heeft bij ge strekken van inlichtingen. Daar woond, het gevoel moet hebben, wordt het voorgesteld alsof de Bil- derberg-conferentie niets anders is dan het scheppen van de moge lijkheid belangrijke mannen privé met elkaar te laten praten over de wereldproblemen. „De geheimzin nigheid maakt de buitenwacht er van”, aldus het secretariaat. In linkse kringen wordt daar heel anders over gedacht. Zo wer den de conferenties onlangs in het weekblad De Nieuwe Linie be- werden er gevoerd tussen dë Ameri kaan (Jackson) en de Engelsen (Den nis Healy en Hugh Gaitskill), die elkaar als privé-personen zonder be zwaar allerlei verwijten konden ma ken. Tijdens de conferentie bleek dat er diverse misverstanden uit de wereld konden worden geholpen. Met instemming van alle deelne mers werd dan ook besloten de bij eenkomst op dezelfde vertrouwelij- ke manier jaarlijks te herhalen. Het voorzitterschap zou daarbij- steeds bij prins Bernhard blijven. Sindsdien zijn er Bilderberg- conferenties georganiseerd in bijna alle landen van het Noordatlantisch bondgenootschap. Er werd een vas te kern geformeerd om de gasten uit te nodigen, waarbij uitgangspunt was, dat ten minste 20 procent van hen jaarlijks moest worden ver nieuwd. Als voorbeeld in bijgaande staat de bezoekerslijst van 1958. Maar in de loop der jaren zijn nog veel meer Europese en Amerikaan se politici, industriëlen, bankiers en wetenschappers bij één van de con ferenties aanwezig geweest. Nog een paar namen: senator Fullbright, Giscard d’Estaing, Henri Kissinger, Piet Lieftinck (PvdA), Karsten (Amro), Luns, Sicco Mans holt, McNamara, de Griekse reder Niarchos, Piet Dankert, Olivetti, bankier Edmont de Rothschild, Tho mas Jones (Northrop), Jelle Zijlstra, Wagner (Shell), Paul Henri Spaak, generaal Goodpaster (NAVO), enz. enz. Hieronder volgt de lijst van deelnemers aan Bilderberg-conferentie in 1954, gehouden in het Engelse Buxton (Derbyshire): J. H. Retinger, secretaris; Jo E. Johnson, secretaris VS, president Carnegie Endowment for International Peace; Herman J. Abs, president Deutsche Bank; Dean Acheson, ex-minister buitenlandse zaken VS; Giovanni Agnelli, voorzitter van de raad van bestuur van Fiat, een van de meest invloedrijke industriëlen in Italië; George W. Ball, advocaat van het Amerikaanse advocatenkantoor Cleary, Gottlieb, Friendly 3 all, later onderminister VS: Walworth Barbour, VS; Wilfred Baumgartner, president Banque de France, ex-minister van financiën Frankrijk, ex-directeur multinational Rhone-Poulenc; Sir Edward Beddington-Behrens, Engeland: Bertold Beitz, oud-directeur-generaal Krupp-concern; P‘ A. Blaisse, Nederland, ex-vice-president Europese Beweging; Hans C. Boden, Duitsland; Eric Bheman, Zweden: Max Brauer, Duitsland; Fritz Berg, voorzitter Federatie van Duitse Industrieën; Muharrem Nuri Birgi, secretaris-generaal ministerie buitenlandse zaken, Turkije; Randolph W. Burgess, Amerikaans permanent vertegenwoordiger bij de NAVO, lid commissie hervorming organisatie voor Europese economische samenwerking; Louis Camu, lid raad van beheer cardiologische stichting „Prinses Liliane”, België; Guido Carli, president Italiaanse Bank, algemeen adviseuir Itali aans bureau voor deviezencontrole; Clifford P. Case, VS; Victor Cavendish-Bentinck, Engeland; Sir Ralph Cochrame, Engeland; Erich Dethleffsen, Duitsland; Fritz Erler, socialistisch leider in de Bondsdag, defensiedeskundige, Duitsland; John Ferguson, advocaat bij Clearly, Gottlieb, Friendly Ball; H. Gaitskill, ex-leider Labourpartij, Engeland; Walter L. Gordon, Canada; Joseph Grimond, ex-leider liberale partij, Engeland; Sir Colin Gubbins. Engels industrieel: Walter Hallstein, ex-voorzitter EKSG; Joseph C. Harsch, VS: Gabriel Hauge, VS, voorzitter Manufacturers Hannover Trust Company, adviseur president Eisenhower; Denis Healey, ex-minister van defensie, Engeland, lid schaduwkabi- net-Labour; Michael A. Heilperin, econoom, VS; H. J. Heinz II, president Heinz Company, VS; Leif Hoegh, bankier in Noorwegen; C. D. Jackson, president Time Inc., bijzonder medewerker van president Eisenhower; Viscount Kilmuir, Lord Chancellor in kabinet-McMillan; Ole B. Kraft, ex-minister buitenlandse zaken, Denemarken; •T. Horkil Kristensen, ex-minister van financiën. Denemarken, secretaris-generaal Organisatie Economische Samenwerking en Ont wikkeling; Giovanni Malagodi, leider Italiaanse liberalen, minister van finan ciën; John J. McLoy, minister voor ontwapeningszaken VS, directeur wereldbank en Amerikaanse hoge commissaris in West-Dultsland: George C. McGhee, Amerikaans ambassadeur in Vest-Duitsland, directeur Middele East Institute: Philip E. Mosley, VS; Roger Motz, België, minister economische zaken, voorzitter liberale partij; Rudolf Mueller, advocaat, Duitsland; Alfred C. Neal, VS; George Nebolsine, advocaat Coudert Frêres, New York, adviseur Maatschappij tot Bevordering van de Economische Ontwikkeling van het Midden-Oosten; Paul Nitze, directeur Policy Planning, State Department, VS, leider werkgroep problemen van defensie en buitenlandse politiek onder Kennedy; David Ormsby-Gore, Brits onderminister buitenlandse zaken, am bassadeur Engeland in de VS; P. F. S. Otten, ex-president-directeur Philips Nederland; P. N. Pipinelis, Grieks vertegenwoordiger in de Raad van Europa, ex-minister buitenlandse zaken onder Papadopoulos; Alberto Pirelli, Italiaans industrieel; Pietro Quanroni. Italiaans ambassadeur te Londen; Sir Alfred Roberts, Engeland: David Rockefeller, chairman board Chase National Bank, VS; Michael Ross, VS; Jacques Rueff, rechter Europees Gerechtshof, econoom, vice- voorzitter commissie-Rueff-Armand over Franse economie; Paul Rijkens, oud-president-directeur Unilever, voorzitter ontwik- kelingscommissie Midden-Oosten van de Wereldbank; Carlo Schmidt, ex-SPD-parlementslid, vice-president Westduitse Bondsdag; C. V. R. Schuyler. J. L. S. Steel, voorzitter Britse internationale Kamer van Koop handel; Thomas Stone, Canadees ambassadeur in Nederland; Terkel M. Terkelson, uitgever, Denemarken; Henry Tiarks. Engeland: Evert A. Vermeer, voorzitter PvdA, lid commissie-Koersen (onder zoek militair aankoopbeleid); Mare Wallenberg, Zweeds bankier; Otto von Amerongen, ex-voorzitter Duitse werkgeversorganisatie; Paul van Zeeland, ex-premier België; J. D. Zellerbach, VS. hof geschrevene zozeer opgewon den, dat hij bij zijn terugkomst uit Zweden sprak over „gepubliceerde leugens”. Wat was het geval? Luns hof had zich kwaad gemaakt op enkele socialisten, die volgens hem tijdens de Bilderberg-conferentie in lichtingen over het Nieuw-Guinea- beleid van de regering aan de Ame rikanen hadden overgebriefd. Hij noemde het „een eis dat op buiten landse conferenties geen kritiek wordt geuit op de politiek van een land terwijl dienstplichtigen van dat land worden beschoten”. En ook: „Terwijl onze jongens in de jungle vechten, onze vloot wordt aangeval len, groepeert een aantal figuren zich in een Scandinavische stad om te raisoneren over de doelmatigheid van leven of dood voor onze dienst plichtigen, die waarlijk niet voor hun plezier naar Nieuw-Guinea gaan”. Lunshof bedoelde daarmee de so cialisten een schop te geven, maar hij vond prins Bemhard op zijn weg, die het niet nam dat de Bilderberg- conferentie in een kwaad daglicht werd gesteld. Later hebben beiden de zaak nog eens uitvoerig doorge sproken op Soestdijk en werd de kwestie met een „misverstand” af gedaan. De prins trok zijn beschul digingen in en Lunshof bood Bern hard zijn verontschuldigingen aan. Toch zijn militaire zaken tijdens de Bilderberg-conferenties wel re gelmatig onderwerp van bespreking geweest. Uiteraard werd er veel ge praat over de NAVO, maar ook an dere politieke onderwerpen passeer den de revue. In 1957 raakten op St. Simon de Franse, Engelse en Ameri kaanse deelnemers bijna slaags over de Suez-kwestie, terwijl ook de houding van Amerika ten opzichte van Formosa scherp werd bekriti seerd. In 1971 werd de mogelijkheid van een veranderde Amerikaanse rol in de wereld onder de loep geno men; in 1972 stond onder meer het Verre Oosten op de agenda; in 1973 werd in Zweden de energiecrisis be sproken. Eén van de deelnemers aan de conferentie van 1969 in Bad Ra- gaz (Zwitserland) is Haagse Post- columnist W. L. Brugsma. Hij zegt toen zijn beeld van de Bilderberg- conferenties te hebben moeten wij zigen. „Ik had het idee dat daar iets vreselijk geheims tussen boze machthebbers zou plaatsvinden. Dat viel eigenlijk tegen. Het was meer een kwestie van een forumdis cussie, waar de televisie best bij zou kunnen.” Topfiguren luchten onbespied hun hart directeur van de KLM) tot Europees secretaris benoemd. Dat prins Bern hard steeds met veel plezier de voor zittershamer tijdens de conferenties heeft gehanteerd, is duidelijk. De prins heeft zich nooit zo erg voor onze binnenlandse politiek geïnte resseerd. Daarentegen betoonde hij zich een fervent voorstander van een hechte samenwerking tussen Europa en Amerika. In die zin kon hij worden gerekend onder de plei ters van een sterke defensie, vrij handelsverkeer en de leidende rol van de Verenigde Staten. Niettemin neemt prins Bernhard zelf nooit deel aan de debatten tijdens de con ferenties. Hij zorgt door zijn leiding wel voor een zo goed mogelijke sfeer, waarin de anderen elkaar „te lijf” kunnen gaan. Doel is tot weder zijds begrip en vertrouwen te komen. Na drie dagen onder één dak, zon der echtgenotes, lukt dat meestal wel. Een van de organisatoren, dr. Rijkens, zei eens: „Er gebeuren tij dens de privé-gesprekken aan lunch en diner vaak belangrijker dingen dan tijdens de gewone zittingen. In de loop der jaren hebben we een soort broederschap opgebouwd, die steunt op vriendschap en vertrou wen.” Dat laatste wordt door de critici van deze conferenties meestal sterk naar voren gehaald. Ze wijzen erop, dat de prins die zich buiten de Nederlandse politiek moet hou den op deze manier toch een grote politieke invloed uitoefent. Hij zou Na Retinger werd dr. E. van der Beugel (voormalig president-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17