Over katten gesproken Doolhof Ouders druggebruikers zijn elkaar tot steun Geen kuur, maar leefwijze Gespreksgroep wil isolement doorbreken Breinbrekers NIEUWE GEREEDSCHAPPEN tips voor vrije tijd L_.« DAKBESCHERMING I Ramen haaks op vensteropening I Thuis I A Cirkeltje Etty vertelt openhartig. Zonder schaamte of schuldgevoel. Ze heeft zich via de gespreksgroep van ouders wier kind aan drugs verslaafd is, gerealiseerd dat andere gezinnen precies dezelfde gevoelens en problemen hebben als zij. Ze leerde lotgenoten kennen die nu zichzelf helpen en elkaar troosten als vrienden. De gespreksgroep is uitge groeid tot een help-je-zelf-groep van ouders van drugsverslaafden Het begin was een hele stap. Etty: „Ik wilde graag met andere ouders in contact treden. Maar de eerste keer ging ik er toch met een zekere tegenzin naartoe. Achteraf is het ontzettend mee gevallen. Het heeft inderdaad wat opengegooid. Wat goed, dat de gespreksgroep is er gekomen. Je bent erdoor opgelucht, en je houding tegenover het kind is anders. De kinderen zelf zien het ook als iets positiefs. Die voelen: het is goed voor mijn ouders als zij daarin meedraaien, want dan begrij pen ze alles beter. ATKINS’ DIEET: Ji lts- leest „Je vindt misschien wel eens een watje en een geblakerde lepel maar in je argeloosheid besef je niet wat daar achter steekt. Uit at H.R. mensen zijn erg emotioneel. Als je ’s a- vonds thuiskwam, was je echt kapot. Maar de gespreksgroep kwam er, ge stuwd en geholpen door de kerngroep van instellingen als de Gooise stichting voor nodig was. Je kunt spreken over je kind, juist omdat je lotgenoten bent. Dat doet het. Veel meer dan dat je een bureau bezoekt". Wie in het voorjaar wat wil gaan doen aan de verbetering van zijn dak, doet er goed aan aandacht te schenken aan Stereofill, een product van Trimetal Paint; het is een nieuw beschermings- product voor daken. Stereofill (Via- ductweg 78, Maastricht) is een pasta vormige bescherming zonder asfalt of bitumen. Men kan het aanbrengen met een spuit (maar dan wel met een mem- braanpomp), met de rol of de kwast. De doe-het-zelver kan zich het best aan de laatste twee methodes houden. Wan neer de stereofill gedroogd is vormt het een dikke, elastische waterdichte coa ting, ongevoelig voor weersinvloeden en luchtverontreiniging. De waterdicht heid zit 'm in het feit, dat het product over hobbels, scheuren en voegen heen Dit is geen nieuw soort muurdecor. maar twee van de labyrinten, die te vin den zijn in het boekje van Greg Bright: „Labyrinten. merkwaardige puzzels", uitgegeven door Landshoff. Voor wie van doolhofpuzzels houdt, is dit prima kostje. Bright is een Engelsman, die op een gegeven moment helemaal verslin gerd was aan het maken van doolho ven, zowel op papier als in de natuur. Hij begon op een gegeven moment als een razende in een stuk grond te spitten teneinde er het grootste en moeilijkste doolhof ter wereld van te maken. Na twee maanden was hij doodop. Het labyrint is nooit af gekomen. Verder werkte hij in Bournemouth aan een enorm doolhof-schilderij (85 vierkante meter). Het boekje telt 32 doolhoven van allerlei aard. Dat is dus zoeken geblazen. >rs- tes id „De onderlinge contacten werkten ook thuis dóór. Het kind wordt vrijer tegeno ver de ouders, als het weet dat ook vader en moedet er anders over zijn gaan den ken. Voorheen was het: o, als ze dit ontdek ken, nou dat zal me een schok geven. We gaan vrijer met elkaar om. Het kind geeft dan toe: ja, het is weer een keer misge gaan. Wat ben ik stom. Wat ben ik nou een eind achterop. Etty: „Ik kreeg telefoontjes uit Drach ten, Den Helder, Hêerenveen. En van men sen uit een dorp waar ze nog veel geïso leerder zaten. Iemand vertelde: ik kan er met niemand over praten, want alleen mijn kind heeft dit probleem. Ik had moei te met die reacties. Ik heb immers een baan, en de anderen werken ook. Maar op een zondag zijn we bij elkaar geweest. In Lage Vuursche. Daar vertelden we van onze ervaringen. Ook uit Amsterdam kwa men vragen. Daar zijn we op een zaterdag morgen naartoe gegaan om uit te leggen hoe het hier van de grond is gekomen. Dit alles was natuurlijk niet de bedoeling. Maar het is zo gegroeid. Nu correspondeer en telefoneer ik met ouders uit het hele land. Ik zeg ook tegen iedereen: probeer het in je eigen gemeente of regio. Je moet het zelf doen. Met elkaar". te 14 voor alcohol en drugs, het JAC, Het Gooi, Let us live, en het Bureau preventie. Zij zorgden ervoor dat voor de ouders begelei ders beschikbaar kwamen. Aanvankelijk deden ook de Hilversumse gemeenschap en de GG en GD van Hilversum mee. Vier ouderparen werden met elkaar in contact gebracht. Toen men elkaar als lotgenoten herkende, smolt al gauw het ijs. Men realiseerde zich: „Goh, ik sta niet alleen. Zij zitten met dezelfde emoties. Wat fijn dat ik er nu zo vrij over kan praten". Etty. „Je merkte gewoon dat in het begin niemand durfde te praten. Je trof ouders die er niets van wilden weten. Nee, dat doet mijn kind niet, denken ze dan. Dat niet willen weten, duidt op een zekere schaamte. Maar toen wij met de ge spreksgroep gestart waren, werden we vrijer, gaven elkaar onze mening. We zijn daardoor losgekomen. Na twee bijeen komsten voelden we echt behoefte aan eikaars steun. Nu, zeiden we, dan blijven we elkaar toch ontmoeten, ergens op neu traal terrein. Laten we één keer per week of om de veertien dagen bij elkaar komen. Dat hebben we gedaan. Daar is een vriend schap uit gegroeid. Ouders die elkaar gin gen bellen en onderling steun en veiligheid vonden”. „Je merkt ook dat je minder gauw in paniek raakt dan tevoren. Je weet: dit hebben anderen ook meegemaakt. Je wordt niet paniekerig wanneer je be paalde symptomen bij je zoon of dochter ontdekt. Dan blijkft dat je er vroeger altijd zwaarder aan tilde dan in werkelijkheid „Je raakt geïsoleerd. Ja, je hele leven, ook je vrije tijd, ga je op je zorgen instel len. Dat is niet goed. Dan draai je maar in dat ene cirkeltje rond. Sommige kinderen blijven dagenlang weg. Hun ouders dur ven niet goed van huis. Er zijn mensen die zich tien jaar lang geen vakantie gunden. De vraag kwelt steeds maar weer: komt mijn kind thuis of niet? Je moet toch je eigen leven kunnen leven. Het is tussen de ouders ook een probleem. Er kan een verwijdering tussen man en vrouw ont- staan. De ene ouder is streng tegen het kind. Die zegt: je dondert maar op. De ander probeert het met: kom, laten we het nog even aanzien. „Ik ken een gezin dat er ellendig aan toe was. Man en vrouw hadden geen enkel sociaal contact meer met anderen. Durf den niet, waren ook vrij agressief tegeno ver de maatschappij. Dit zijn de mensen tegen wie ik zeg: jullie moeten er niettemin eens uit gaan. Ga op vakantie. Neem je kinderen mee. Maar sommigen houden altijd die angst. Als het weer eens mis loopt. Ook deze mensen kunnen een reuze steun vinden in onze oudergroep. Zij worden uit hun isolement gehaald”, aldus Etty, een vrouw die het geluk had te wer ken, zodat ze zich overdag niet zo eenzaam en alleen hoefde te voelen. Tegen de hulpverleners van een aantal instellingen zegt Etty, dat het goed was om ook veel aandacht te schenken aan de ouders van drugsverslaafden. De idee leef de al ruim twee jaar. Er kwamen signalen uit de maatschappij; van schooldekanen, huisartsen, werkers van instellingen. Die zeiden: doe eens wat met die ouders. De hulpverleners wilden wel. Maar niemand had de ruimte, men durfde het niet aan. Het was ook iets nieuws, en nog niet eerder geprobeerd. Bovendien ging het in de kern van de zaak om een brok emotie van ouders. De therapeuten waren daar niet zo bij betrokken. Het meevoelen van die ou derlijke emoties vergde intensieve aan dacht en veel tijd. Herman Stam en Ineke van der Wolk bevestigen dat als begeleiders van de groep die een jaar geleden startte: „Zeker in het begin was het niet zo eenvoudig. De „Een van de moeders vertelde dat Zij op de markt door een mevrouw was aange klampt. Die zei: wat vreselijk toch, dat jouw zoon zo spuit. Die moeder wist dat helemaal niet. Zij ging erop letten en ont dekte het. En toen ging ze alles afhouden. Toen wilde ze geen mensen meer thuis hebben. „Ik-ken er ook een uit onze groep, Dine- ke, die heeft gewoon gehuild omdat ze er met niemand over heeft kunnen praten. Je raakt geïsoleerd. Het afhouden van con necties begint zodra je weet dat je zoon of dochter drugsgebruiker is. Ouders zien het als een schande. Ze praten er niet over met anderen, proberen het te camoufleren, te verstoppen. Ze willen niet dat anderen het weten. Ze kunnen wel zeggen: mijn kind is niet goed. Maar drugs. „Ze durven het huis niet uit. Het sociaal contact neemt af, wordt verbroken. Er kan van alles gebeuren thuis tijdens een be zoek. Als mijn zoon of dochter thuis komt en die gaat de gekste dingen vertellen. De ouders zeggen dan ook: ik moet mijn bezoek weren. Ik moet geen mens thuis ontvangen, want als ze mijn kind zien en horen. re „Mijn dochter verliet de school en ging aan het werk terwille van het geld. Op een gegeven moment is ze zich gaan realiseren dat het toch belangrijker was eerst de school af te maken. Het gaat dan een hele tijd fijn. Maar het kan ook weer een keer tje mislopen. Andere ouders accepteerden ook de dingen thuis gemakkelijker. Maar het oplossen van een drugsprobleem, er wat aan doen, is een tijdrovend proces. Dat komt niet een-twee-drie. Het is niet zo: je kind is verslaafd aan drugs, je doet maar een kuurtje en je bent na twee maan den genezen. Het is echt knokken voor die kinderen. In de meeste gevallen duurt het jaren. Dat accepteer je. Ik ben ook wel eens bij het consultatiebureau voor alco hol en drugs geweest. En dan zeiden ze over mijn dochter: ze komt er doorheen, ze komt er doorheen. Nou, ze is nooit apa thisch blijven liggen. Mijn dochter ging altijd naar haar werk of naar school. Ze pakt nu zelfs dingen thuis aan. Ze is rijper geworden. En ik ben er helemaal over heen”. Tot zo ver Etty. I jeugd en gezin, het Consultatiebureau KOplOpSI Het Gooi is de eerste streek waar ouders van verslaafden de handen ineen sloegen. En nog steeds is men koploper. Dat blijkt uit het landelijk overleg van consultatiebu reaus voor alcohol en drugs. Aan de hand van de Gooise ervaringen wordt gepro beerd ook elders ondergroepen op te rich ten. „Men is erg enthousiast en werkt er hard aan”, aldus Rie Routs van het consul tatiebureau voor alcohol en drugs in Het Gooi. Dat de ouders van de drugsverslaaf den behoefte hebben aan contact en zich met elkaar verbonden voelen, ondervon den de ouderparen in Het Gooi. Een publi- katie in een landelijk verspreid krantje leverde erg veel reacties op. Gebruikt uw zoon of dochter drugs? Denkt u dat dit gebeurt? Misschien wilt u hierover praten. In dat geval bestaat de mogelijk heid deel te nemen aan een ge spreksgroep. Uw huisarts kan hier over informatie geven. U kunt ook bellen of schrijven naar: Bureau voor preventie en voorlichting van de interkerkelijke stichting voor geestelijke gezondheidszorg in het Gooi en omgeving. Middenweg 20, Hilversum, telefoon 02150-16551”. In goudgele letters staat dit te lezen op een affiche dat aan de huisartsen is gezonden met het ver zoek het in de wachtkamer op te hangen. Aan de jongeren die aan drugs verslaafd zijn, wordt veel aandacht gewijd, aan hun ouders, die met de brokken zitten, nog niet zoveel. Ze staan alleen en dreigen in veel ge vallen ook te vereenzamen, omdat de neiging bestaat de sociale con tacten te schuwen. De gespreksgroep voor deze ou ders, die nu een jaar bestaat, blijkt in dit opzicht heel heilzaam te wer ken. Men spiegelt eigen ervaringen aan die van anderen, leeft ervan en is elkaar tot steun. Bovendien is de privacy gewaarborgd. Vaders en moeders die in contact willen ko men met andere ouders met dezelf de problemen, blijven na de aan melding bij het Bureau Preventie anoniem. Mocht iemand die dit leest de nei ging hebben zich een kat aan te schaffen of wordt hij daartoe door zijn kinderen geprest dan doet hij er goed aan eerst het boekje „Over kat ten gesproken” van Gerd Hausser te lezen. Trouwens, het is ook goede leeswaar voor hen, die al lang één óf meer katten tot hun menagerie reke nen. Hausser weet op onderhoudende wijze over katten te vertellen. Hij is gek op zijn Mao en Ophelia; heeft hen uitvoerig geobserveerd en kan uit ervaring, bestudering en lezing van veel geschrevens over poezen heel wat nuttige tips geven. Bovendien heeft de auteur veel gesproken met dierenartsen, biologen, fokkers en zo maar gewone kattenliefhebbers, al die gegevens distilleerde hij dit informatieve boek Hausser verbergt geen sympathie kan opbrengen voor kattenvijanden (ze houden van macht en zijn overtuigd van zich zelf) .Be halve over praktische zaken zoals het kiezen van de juiste kat, hoe je met hem omgaat, wanneer je met hem naar de dokter moet, wat je het dier te eten moet geven, problemen met katten (ook dat) enz. krijg je in dit boek ook allerlei sterke verhalen, die rond de kat de ronde doen .Uitgeverij is Becht-Amsterdam. De vertaling is van de poezeminnares Jetske Mijs. Dat is een zinnelijk typje. Als je tenminste Hausser mag geloven (kat tenliefhebbers zijn zinnelijk, van daar). Eén boek staat sinds zijn verschijnen (begin oktober) in het middelpunt van de belangstelling: „Dr. Atkins’ Dieet Revolutie”. Na drie jaar succes overzee ligt het nu in onwaarschijnlijk grote stapels bij de boekwinkels. De Nederlandse verta ling van Ronald Cohen is verschenen bij de Uitgeverij Bosch Keuning te Baam. Dokter A. C. van Swol, vroeger een zeer bekend tennisser, nu als rustend arts iconend in Zwitserland, heeft het boek van een voorwoord voorzien. „Lees het boek goed”, raadt hij aan, „ik heb de eer te zijn een slachtoffer van dr. Atkins: 6 kilo afgevallen in 14 dagen”. En dat zijn veelbelovende woorden voor allen onder ons die worstelen met een teveel aan gewicht. Afvallen met behulp van de reeds lang bekende vermageringskuren, diëten, gaat meestal maar moeizaam en bijna altijd vergezeld van een niet aflatend hongerig gevoel. Van dat alles is bij Atkins’ dieet niets te bespeuren, zegt Van Swol. Wie zich strikt aan de niet zo zware regels houdt, maar wel de koolhydraten (zeg maar de „dikmakers”) afzweert, zal binnen de kortste keren resultaat zien. Dat anti-koolhydraten dieet, dat de overtollige ponden (en centimeters omvang) als sneeuw voor de zon doet verdwijnen en waartegen een calorie-arm dieet vrij weinig kan uitrichten, veroorzaakt in ieder geval geen honger. Atkins’ patiënten, van wie hij er irritant veel als voorbeelden aanhaalt, zijn afgevallen bij het eten van eieren met spek als ontbijt, dikke slagroom in de koffie, mayonaise op de slaatjes en botersaus bij de kreeft. Varkens krabbetjes en geroosterde eend zijn andere goedkope en duurdere gerechten die men zich bij dit dieet kan veroorloven. In vele gevallen daalde, volgens Atkins, door het dieet het cholesterolgehalte in het bloed. Zijn patiënten aten daarvoor geen halvarine of andere „slankmakers”, die tegenwoordig worden aanbevolen, maar gewoon roomboter. Wat zij beslist niet mochten en mogen eten zijn ondermeer: aardappelen, bananen, brood, bonen (behalve sperciebonen), bloem, cake, cashewnoten, crac kers, dadels, erwten, fruit (gedroogd), granen, graanontbijten (havermout, cornfla kes en dergelijke), honing, ijs, jam, kauwgom, koekjes, macaroni, mais en maismeel, melk, pannekoeken, rozijnen, rijst, zoete sauzen, suiker, stroop, vijgen, tomatenketchup, gezoete yoghurt en zoetzuur! Eigenlijk is de titel van het boek (oorspronkelijk al) verkeerd gekozen. Wie eraan begint moet wel bedenken, dat het hier niet gaat om een kuur van één, twee of zes weken of maanden, maar dat het wel een weloverwogen aanvaarden moet zijn van een geheel andere leefwijze. De eerste resultaten zijn snel bereikt (zie de ervaring van dr. van Swol), maar wie zijn of haar ideaal gewicht terug heeft, om daarna rustig op de oude voet voort te gaan, zal bemerken, dat de resultaten nog sneller teniet zijn gedaan. Desalniettemin geloof ik, dat het alleszins de moeite waard is om zijn leefwijze met allerlei (nu) nog verboden heerlijkheden eens te gaan proberen. Ik houd u op de hoogte. U mij misschien ook, als u er al ervaring mee hebt opgedaan. Uiteraard hebben Atkins en zijn staf zeer aanlokkelijke menu’s opgesteld, die uitvoerig in het boek worden beschreven. GASTON GOURMET Een handige combinatie van hout en aluminium is toegepiast in de nieu we raamframes van Pella (Nijver- heïdserf 35, Bussum). Aan de bui tenkant is 'het raam van zg. geëxtru- deerd aluminium (0.6 mm dik) ver vaardigd, dat al of niet geverfd is (dan in de kleuren wit en donkerbruin). De binnenkant bestaat uit geïmpreg neerd western pine-hout. De ramen kunnen worden voorzien van voorzet ramen en gaashorren. Wat het interes sante aan deze Pella-ramen is, is het draaien van de ramen. Door mtididcl van eten roterende handgreep kan het raam haaks op het hart van de vonsteropaaing wonden gezet. Dat betekent vooral voor de vrouw des huizes een opluchting, omdat ze nu gemakkelijk net zoals bij de tui melramen cip grote hoogte kan lappen, van binnenuit natuurlijk. De ramen zijn leverbaar met warmte- iscöerendle en geluiddempende dubbe le beglazing, eventueel met verwij derbare glasroeden of ingeboude zonwering. Die zonwering, smalle la mellen, kan ingebouwd worden tus sen de dubbele beglazing. De ramen zijn fa een aantal vaste maten te verkrijgen. Men kan ze zelf aanbren gen. Men kan het ook laten doen. niet onder stoelen of banken, dat hij Stanley heeft zijn collectie gereedschappen uitgebreid met enkele nieuwe types. Daar zijn bijvoorbeeld de rolbandmaten (populair gezegd de centimeters) PLA 0099, een klem, maar zeer handige rolband, lekker plat om zo in je zak te steken, van kunststof. Hij is er zowel in drie als in twee meter lengte. Bij de grotere, wat steviger soorten is er een rolband bijgekomen met een halfrond, metalen huis met een lengte van vijf meter. Handig is ook de rolbandmaat met bovenkijkvenster, ook weer halfrond, van kunststof, die twee meter aangeeft. Stanley heeft voorts een nieuwe verstekgeleider op de markt gebracht en anti-choc waterpassen, die als nauwkeurigheidsfactor 0.4 mm per meter aangeven. Dat kon bereikt worden door precisiefreesing van het libelhuis en het gebruik van de speciale vloeistof, die ongevoelig is voor temperaturen tussen - 60 graden tot 70 graden celcius, dus 360 graden. De horizontale libbellen zijn gemonteerd op elastische rubber kussens, waardoor ze met stelschroeven nastelbaar zijn. „geverfd” kan worden als één geheel. De elasticiteit zorgt ervoor, dat de be dekking bij temperatuurschommeling meegaat met het materiaal, waar het op is aangebracht. Stereofill kan goed te gen ultraviolette straling en zwavelhou dende dampen. Als men aan de slag gaat doet men er het beste aan om een vierkante meter af te lijnen en daarop de aangegeven hoe veelheid te smeren (1 kg op al behandel de ondergronden, 2 a 3 kg op nieuwe ondergronden - geen hout). De onder grond moet vanzelfsprekend goed schoongemaakt worden. i Door de „lijvigheid” van het product kan het goed gebruikt worden om op staande kanten (van goten en lage muurtjes) te bedekken. GEZINEORMATIE Breinbrekers kunnen een mens tot wanhoop drijven. Het zijn problemen of puzzels van allerlei aard en moei lijkheidsgraad. Uitgeverij De Tijd stroom heeft 80 breinbrekers gebun deld (van S U Ottevangers) en u begrijpt wat er gebeurt als je er in gaat snuffelen: je duikt helemaal in de problemen en komt er nauwelijks meer uit. Het is een groot avontuur, waarmee je uren bezig kunt blijven, wellicht dagen zelfs. Het gelukkige van de hele zaak is, dat je stiekum achterin kunt kiiken naar dp r*r»lr»c_ stagen. Om een „brekertje” te noemen: Gegeven zijn de tien cijfers 0, 1, 2 tot en met 9. Deze cijfers worden volgens een bepaald recept gerangschikt. De rangschikking begint met 8, 3, 1, Kunt u de overige cijfers hier op de juiste wijze achter plaatsen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21