N Prijzenbedragen vliegen omhoog bij proftennis Het grote gelijk van Rudi Glöckner d! IT Lucratieve zaak voor iedereen JM Amateurfederaties verloren greep op de top r» door Pieter Mui Compromis Niet alert L Wimbledon-boycot l/reemde hobby Geen gesjacher 22 s John Newcombe in luiken ir. Tel Lamar Hunt Manuel Orantes Jimmy Connors n in ciale hebt an ch- iederet Rod Laver lag lur. an id ing, en De legendarische Rod Laver vestigde nog maar vijf jaar geleden een fameus record. De Australische proftennisser ser veerde, volleyde en smashte in een jaar tijds een prijzenbedrag van 290.000 dollar bijeen. Destijds bijna 900.000 gulden en dat alleen in de vorm van beloningen aan het eind van meestal gewonnen toernooien. Over reclamecontracten voor rackets, kleding etcetera praten we nog niet. De fabelachtige Laver, geboren in Rockhampton vandaar zijn bijnaam Rocket, hield dat record drie seizoenen vast. De ontwikkeling van het proften nis in de volgende jaren bracht weliswaar ook Nastase, Smith (in 73), Newcombe, Connors en Vilas (in 74) over de tweehonderd duizend dollar-grens maar Rodney Laver was toch onaantast baar prijsjager nummer één gebleven. Tot in 1975 ongelooflijke bedragen over de toonbank gingen. Arthur Ashe mocht dat jaar de sterren van de hemel spelen (en daarvoor 340.000 dollar incasseren), de grootste klapper maakte zijn 22-jarige landgenoot Jimmy Connors. De man die verleden jaar alle belangrijke finales verloor (w.o. Wimbledon tegen Ashe, Forest Hills tegen Orantes) en dus sportief gezien minder aan zijn trekken kwam, die man veroverde in twaalf maanden tijd ruim 600.000 dollar. Zo’n anderhalf miljoen gulden. In toernooien verzamelde de ex-verloofde van Chris Evert een kleine 160.000 dollar. De rest van zijn prijzengeld haalde Connors binnen in welgeteld drie partijtjes tennis. Als u de Duitse televisie kunt ont vangen. hebt u misschien Benfica te gen Bayern München zien spelen in WTT lijkt de wind toch in de zeilen te krijgen want voor dit jaar en komende seizoen werden onder meer als nieuwe aanwinsten Chris Evert (130.000 dollar per jaar), Nas tase en Rod Laver (180 000 dollar per seizoen) vastgelegd. Sommen gelds die allemaal mogelijk gewor den zijn door de groeiende populari teit van tennis in de VS. Sinds 1970 nam het aantal beoefenaren met tien miljoen toe tot dertig miljoen mensen. De omzetten lopen in de honderden miljoenen dollars. WCT verkoop haar product al jaren aan de televisiemaatschappij NBC die op haar beurt de inkomsten weer peurt uit de reclamespots tijdens de tenniswedstrijden. Voor de beste tennissers op de ranglijst aan het eind van het WCT- circuit heeft een broekenconcern een bedrag van 115.000 dollar ter beschikking gesteld. Een sigaretten fabrikant heeft voor de beste dub- “~l toernooien (Rome, Parijs, Wimble don en Forest Hills) ging de traditio nele organisatie ter harte. komt erop neer dat zij de dienst uitmaken. Zoals bijvoorbeeld over de plaatsingen voor alle evenemen ten wordt beslist door computerlijs- ten van de ATP. Begin 1974 deed zich alweer een nieuwe ontwikkeling voor met de stichting van WTT, letters die staan voor World Team Tennis. Daarach ter staat een groep van Amerikaan se zakenlieden die Van mei tot en met augustus (met een onderbre king van een maand) een steden competitie in de VS organiseert. Drysdale wilde er aanvankelijk niet aan maar van een boycot kon geen sprake zijn omdat zeker dertig tot veertig ATP-leden tekenden voor WTT. Het eerste seizoen had de nieuwe organisatie al bijna de gehe le damestop (inclusief Betty Stöve) gecontracteerd en zeventien van de 25 topspelers. Tom Okker koos voor zekerheid en tekende een contract voor vijf jaar dat hem naar verluidt 800.000 dollar oplevert. Het WTT-initiatief wordt onder meer gesteund door stadiondirecties die van hun adviseurs te horen kre gen dat ze iets moesten organiseren in hun leegstaande complexen. Dat was altijd goedkoper dan leegstand zonder evenementen. WTT met Lar ry King (echtgenoot van Billy-Jean) en George MacCall aan het hoofd, draaide het eerste jaar niet best. Het nogal spectaculair opgezette geheel leed verliezen en in 1975 werd het aantal teams ingekrompen van zes tien naar tien. Een overeenkomst met de ILTF liet eigenlijk alleen de toernooien van Wimbledon en For est Hills ongemoeid. B 4_J worden. In september vond de op richting van de Association of Ten nis Professions! (ATP) plaats. Ashe en Drysdale behoorden tot de initia tiefnemers. De Zuidafrikaan be zette als eerste de voorzitterszetel. Toen hij twee jaar later zijn hamer overdroeg aan Arthur Ashe zei Drysdale: „De tennisbonden mogen nooit vergeten dat zij honderd jaar de tijd hebben gehad aantrekkelijke toernooien te organiseren. Dat nu ondermeer in Europa de beste ten nissers in competitieverband te zien waren danken we aan de Amerika nen. En niet aan de nationale bon den of de ILTF." Om dicht bij huis te blijven: nog bij het eerste WCT- evenement in Rotterdam (eind ’71) distantieerde de KNLTB zich volle dig van het gebeuren. De ATP boekte in de zomer van '73 een groot succes met de Wimble don-boycot. Pilic was geschorst door de ILTF, de ATP accepteerde dat niet en 68 betaalde tennissers zeiden het topevenement gedag. Van de besten was er maar één die zich niet aan de boycot hield: Nastase, wie anders. Twee maanden tevoren was Stan Smith de eerste Ameri kaan geweest die de WCT-titel pakte via een zege op Ashe. Dat jaar had WCT zijn „spelerspakket” uitge breid van 32 naar 64 (twee groepen speelden elf toernooien). Smith en Lutz pakten de eerste wereldtitel in het dubbelspel. Het jaar daarop ging de Hunt-organisatie zelfs over op 84 spelers in drie groepen. Het wereld kampioenschap in Dallas was voor Newcombe die de jonge ster Borg klopte. Na enige tijd had de ATP (de spelers betalen 500 dollar contribu tie) met de ILTF samen een Grand Prix-comité ingesteld waarin verte genwoordigers van de twee partijen èn van de toernóoidirecties waren opgenomen. In die commissie zijn de ATP-mensen de full profs en het Een week geleden werd het voor lopige hoogtepunt in deze krankzin nige dollardans bereikt. In het su- perkapitalistische Las Vegas ram melde Connors in een revanchepar- tij voor Forest Hills de Spanjaard Orantes van de baan. Op de mat in het hotel Caesars Palace verdiende de Amerikaan daarmee 250.000 dol lar. Hij en zijn opponent ontvingen daarenboven een deel van de televi- sieopbrengsten. De ontwikkeling naar zo’n enorme beloning vond plaats in acht jaar proftennis op grote schaal. Madison Square Garden in New York was de plaats waar al vijftig jaar terug voor het eerst geld ver diend werd met tennissen,,Zo nieuw is dat dus allemaal niet. Nieuw is Wel de zakelijke opzet van fors formaat met rondreizende groepen tennis profs. In de jaren zestig had George McCall al zijn National Tennis Lea gue waarin betaalde spelers vere nigd waren. Daarvoor trok Jack Kramer al met een stel spelers rond die minachtend als „tenniscircus” bejegend werden. MacCall had het grootste deel van de koek ruim tien jaar terug terwijl zakenman Dave Dixon uit New Orleans het met wat erwtjes moest doen plus een aantal vers gecontracteerde amateurs. De eerbiedwaardige International Lawn Tennis Association organi seerde wel wat „open" toernooien voor profs en amateurs maar dat hield niet over. De reacties op het ontstaan van een hechte groep spelers waren fu rieus. Dixon die meer kleur en show in het deftige tennis bracht deed zijn „handel” over aan ene Lamar Hunt uit Dallas. Hunts grootvader was rijk geworden in de oliebusiness en Hunt investeerde in allerlei richtin gen om met geld meer geld te ma ken. Hij nam ook wat tennissers van George MacCall over en bij de eer ste acht gecontracteerde prof spelers wan zijn World Championshio of De Verenigde Staten zijn al een jaar of vijf tennisgek aan het wor den en in 1975 resulteerde dat in de vondst van tweekampen tussen de beste tennisprofs ter wereld met als inzet een gigantisch bedrag. Con nors speelde in alle drie de ontmoe tingen die dat jaar aangericht wer den en evenzo vele keren bleek de jonge krachtpatser de sterkste. Ging het eerste potje nog om 100.000 dol lar, de allernieuwste ontwikkeling in het proftennis duidt op winstbedra- gen die tot nu toe in de sportwereld slechts voor figuren van het formaat Mohammed Ali bleken weggelegd. Zo zou die Colombiaan het bij het kampvuur vertellen, en zo vertelt Leo Horn het blijkbaar ook. want ik las dat hij na afloop gezegd heeft: „Als Glöck ner in Europa nummer één is. dan is Leo van derKroft een god. Deze man is zwaar overschat. of hij had een volko- men black-out. Hij heeft zijn beste tijd gehad, fini. Die strafschoppen, och, dat is een kwestie van taxeren, maar een scheidsrechter die op af gezakte kousen let en een scheidsrechtersbal laat rol len. ongelooflijk. Glöckner heeft daar door het duel naar beneden gehaald' V kent mijn grote respect voor Leo Horn, ik vind hem na Leo van derKroft En dan die scheidsrechtersbal. Daar had hij geen geluk mee. Hij liet de bal voor de voeten van een Engelsman val len, maar die stónd er niet-begrijpend naar te kijken. Ik verwachtte zeker dat Glöckner eerst een Hagenaar en een Londenaar bij zich zou roepen om dan het gevecht om de bal in het leven te roepen, maar hij legde hem voor die Engelsman neer, misschien omdat de Engelsen in het bezit van de bal waren toen hij het spel onderbrak. Die Engels man was echter verdoofd door de drie goals van Mansveld en reageerde niet. Schoenmaker wel, ik heb al beschreven dat West Ham ook nog de laatste hand aan de kans legde die Schoenmaker benutte, en ja. dat kwam toen wat. ongelukkig uit. maar die Engelsen wa ren gewoon niet alert genoeg. Wat kan je daar verder aan doen? Het jarenlange bekvechten ging zowel WCT als de ILTF de keel uithangen en Lamar Hunt benader de Heyman (afgetreden in septem ber ’74) over mogelijke oplossingen van het conflict. In het voorjaar van 1972 sloten beide partijen een com promis. WCT zou geen spelers meer onder contract stellen, zodat de ten nissers weer onder de zeggenschap van hun nationale bonden vielen. Anderzijds wees de ILTF data toe aan de Amerikaanse betalende or ganisatie zodat haar toernooien geen concurrentie konden ondervin den. Wimbledon moest het die zo mer nog zonder de WCT-profs doen maar op Forest Hills was iedereen in augustus present. Intussen was onder de tennissers het bewustzijn ontstaan dat het weg vallen van de contracten met WCT, waardoor de bonden hen weer kon den dirigeren, door een ander machtsinstrument vervangen moest Lissabon. Het werd 0-0. Daaruit bleek wel, dat een groter „hok” nog kniet automatisch meer doelpunten be- tekent. De doelen in het stadion van Benfica beantwoordden namelijk wer kelijk aan hun bijnaam „hok” („de rechtsbuiten gooide de bal hoog voor het hok. maar de keeper kwam bijtijds zijn hok uit om de bal te onderschep pen”). Uiteraard was het doelvlak het zelfde als overal in de wereld, maar het „huisje” achter die ingang was zeker dubbel zo groot als we het bij ons gewend zijn. Ik schat dat het net min stens drie en een halve meter achter het eigenlijke doel over een viertal palen was gehangen, waardoor het doel de afmetingen had gekregen van een door zichtig schuurtje. De voordelen zijn tweeëlei. Ten eer ste is het nagenoeg onmogelijk dat een bal nu nog van een strakgespannen net of de staander in het veld terugspringt, waardoor verwarring wordt gezaaid, en nog belangrijker lijkt me. dat de keeper of de achterspeler nu enkele meters aanloopruimte heeft als een vrije schop op de rand van de doellijn moet worden genomen. En dat moet vaak, als de opspringende keeper onjuist is aange vallen. Je vraagt je af waarom dat „achterland” van het doel niet al veel eerder dubbel zo groot is gemaakt. Elk stadion kan die extra twee meters ach ter het doel makkelijk missen, en die paar tientjes extra voor een groter net. moet elke club toch kunnen bekosti gen. Bovendien is zo’n groot hok veel uitnodigender om er ballen in te schie ten, al bleek dat dan nog niet uit de uitslag van Benfica-Bayem München. STOPPER de beste scheidsrechter die we ooit gehad hebben, maar hij is helaas geen goede scheidsrechterskenner. Ik geef toe, die opgetrokken kousen zijn een vreemde hobby van Glöckner. maar het is niet uitsluitend zijn hobby, het is een Oosteuropese regel neem ik aan. waar hij zolang ik hem al heb zien fluiten, steeds de hand aan heeft gehouden. Ik wed dat Boskov dat wist. Hij had zijn spelers uitstekend geïnstrueerd, zij hadden hun kousen opgehesen, ze pro testeerden niet na beslissingen, ze ac cepteerden de leiding volkomen, ze hadden Zich de waarschuwingen van Boskov kennelijk goed ingeprent. De fout van West Ham-manager Ron Greenwood is geweest, dat hij tevoren wél FC Den Haag is gaan bekijken, maar niet Rudi Glöckner. want anders had hij dat geweten. Hij had dan ook geweten dat Glöckner niet, zoals het overgrote deel van de scheidsrechters, het strafschopgebied eigener beweging een metertje aan alle kanten „in neemt”, als een te wijd uitgevallen jurk. Binnen het strafschopgebied is binnen het strafschopgebied. De ge wiekste overtreders in de achterhoede speculeren erop dat de meeste scheids belspelkoppels 40.000 Amerikaanse munteenheden uitgetrokken. Naast WCT en WTT is de verzeke ringsmaatschappij Commercial Union de derde organisator in het tenniswezen. De toernooien van de nationale bonden, ruim twintig tot en met het eind van het kalender jaar, zijn opgenomen in het Grand Prix-circuit van ILTF en Commerci al Union. De nummer één op die lijst Uit het feit dat u dit nu zit te lezen maak ik op dat u een Nederlandse voetballiefhebber bent. Dat houdt bij na automatisch in. dat u weet wie Rudi Glöckner is: een Oostduitse scheids rechter. die in Mexico de finale om het wereldkampioenschap floot, die Johan Cruijff uit het veld stuurde in een wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. en die bekend staat als de beste, de minst intimideerbare, de onomkoopbaarste arbiter van de hele wereld. Het tegen deel van een sjacheraar, het tegendeel ook van een home-referee een man die altijd consequent is in zijn beslis singen. Maar stel nu dat u een Colombiaan was geweest, op doorreis in Den Haag, die op uitnodiging van zijn ambassa deur aanwezig was bij FC Den Haag- West Ham United. Wat moet zo'n man gedach t hebben van Glöckner. van wie hij uit dommigheid nooit gehoord had? Hij zou zijn thuisgekomen met een indianenverhaal over de meest schaamteloze home-referee die hij ooit van zijn leven gezien had; en reken maar dat hij erin Colombia al heel wat had meegemaakt! De man gaf aan de thuisclub een penalty wegens een nau welijks zichtbaar handsballetje toen de bal tegen de onderarm van de strak tegen het lichaam gehouden arm van een Engelsman terecht kwam, op het moment dat deze net iets binnen de rand van het strafschopgebied stond Kort daarop gaf hij weer een penalty aan de thuisclub, nu omdat een speler die wilde doorbreken ten val kwam over het uitgestoken been van een ver dediger, wiens been misschien een de cimeter binnen het strafschopgebied die valpartij veroorzaakte Elke norma le scheidsrechter zou. zeker nadat hij Tennis (WCT) waren mannen als Newcombe, Pilic, Tony Roche en Cliff Drysdale. Tussen ’68 en ’70 kwamen daar ondermeer Ken Rose- wall en Rod Laver, die in ‘62 en in ’69 de vierde klassieke toernooien van de ILTF had gewonnen (zogenaamd Grand Slam), bij. De overkoepelen de tennisorganisatie zag met lede ogen toe hoe de room van de tennis top werd afgeschept en bezweek voor de duizenden dollars. In november ’71 zette WCT voor het eerst een strijd om de wereldtitel op poten in Dallas, de vestigings plaats van Lamar Hunt en WCT. De competitie als aanloop naar de titel strijd telde toen 32 spelers. Na twin tig toernooien was ondermeer Tom Okker bij de „acht azen” die in Texas om de wereldtitel vochten. Rosewall, die nooit Wimbledon heeft kunnen winnen, veroverde de eerste wereldtitel door Rod Laver te ver slaan. In mei ’72 deed hij dat op nieuw want de nieuwe opzet hield in dat WCT zijn seizoen zou laten plaatsvinden in de eerste vier maan den van het jaar. Dat stemde in ieder geval Allen Heyman, sinds september ‘71 voorzitter van de ILTF, enigszins tevreden want met name de bescherming van de grote rechters „bihnen het strafschopgebied” interpreteren als ..ruimschoots binnen het strafschopgebied”. Glöckner heeft daar al jaren in de wedstrijden onder zijn leiding een eind aan gemaakt: wie een speler ten val brengt of hands maakt binnen het strafschopgebied, krijgt onder alle omstandigheden een penalty tegen zich, zelfs als zijn team kort tevoren ook al een penalty heeft moeten incasseren.' Daar komt bij dat „arendsoog” Glöckner alles ziet. Hij bewees dat bijvoorbeeld toen hij West Ham door liet spelen, nadat zijn grensrechter (ten onrechte) voor buitenspel had gevlagd: hij had het beter gezien dan zijn grens rechter.' Hij zag bij die twee penalty's ook. dat de Engelsen er in beide geval len voordeel uit putten: de bal zou bij de vrijstaande Schoenmaker terecht zijn gekomen als dat versluierde handsballetje niet zou zijn gemaakt. (Schoenmaker appelleerde ook met een), en Van Vliet stond op het punt door te breken en alleen voor de keeper te komen toen hij werd neergelegd. Ik wou dat alle scheidsrechters in zulke gevallen zonder gesjacher de spelregels toepasten, en niet altijd de vals spelen de verdedigers bevoordeelden door..ge nade voor recht” te laten gelden. Ze laten toch ook nooit genade voor recht gelden ten voordele van een voorhoe despeler, omdat hij maar een metertje buitenspel stond? „Ja, hij stond wel een metertje buitenspel, maar ik vond het te zwaar om daarvoor af te fluiten nu hij daardoor zo’n mooie kans kreeg!” Heeft u dat een scheidsrechter ooit horen zeggen? ontvangt de lieve premie van 100.000 dollar. De beste acht strijden boven dien samen om de verdeling van een zelfde bedrag in het afsluitende Masters-toernooi. Nogmaals, alle ge noemde inkomsten slaan uitsluitend op toernooiprijzen. De honderddui zenden dollars van reclame overeen komsten zijn buiten beschouwing gebleven omdat daarover geen openheid bestaat. Volgens John McDonald van WCT vormen die nieuwe tweekampen om enorme bedragen geen bedreiging voor WCT of WTT. „De belangstel ling in Amerika voor tennis groeit nog steeds. Sommige van onze toer nooien komen niet in de gunst van de bezoekers maar de sponsor doet het dan gewoon om zijn vrienden en hun vrouwen mee te nemen naar de tennissterren. De tv toont onvermin derde belangstelling. Als andere or ganisatoren willen knokken met ons dan zullen we het gevecht niet mij den. Dit jaar was ons prijzenbedrag voor 54 gecontracteerde spelers 2.240.000 dollar. Voor volgend jaar gaan we nog verder omhoog.” De ILTF heeft in deze revolutionaire ontwikkeling haar greep op het „spel” allang verloren. De dollar re geert en ATP, WCT, WTT. en Com mercial Union zullen dat regiem trouw steunen. al een penalty voor een randgeval had toegekend aan dezelfde partij, met een vrije schop op de rand van het straf schopgebied hebben volstaan, niemand zou daar dan gek van hebben opgeke ken, maar nee, hij moest zo nodig een tweede penalty aan de thuisclub geven. En dan het vierde doelpunt. Hij had op het middenveld het spel onderbro ken voor een bierflesje dat op het veld geworpen was. Hij liep terug naar de plek waar de bal weer in het spel moest komen, legde de bal neer voor de voeten van een klaarstaande Engelsman, die stond hem met open mond en vragende blik aan te kijken, een sluwe Hagenaa r, die door de toeschouwers Lexie werd genoemd, had dóór dat de scheidsrech tersbal al gegeven was, snelde toe. pik te de bal op, rende ermee naar het doel, had de mazzel dat hij hem na een foutief passje terug kreeg van een West Ham-verdediger. en knalde keihard in: 4-0 voor Glöckner! •''yZy-z.,.,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23