Hoofdverpleger zou nog meer Waterverbruik land voor goede hygiëne te laag in ons patiënten hebben vermoord POLITIE EN GOUVERNEUR BESCHULDIGD VAN DOODSLAG Begrafenis werd politieke demonstratie Nederland in '78 drie maal naar stembus LAAT VEEL VRAGEN OPEN” „NOTA HOGER ONDERWIJS oolncbm dit MB- Wereldsituatie is hoofdmotief voor vrijwillige kinderloosheid Reuzenmuis dierenpark Wassenaar in Berichten over 150 slachtoffers Oud-voorzitter AVOL op congres over sanitair en hygiëne: LONDEN ONTBINDT CONSTITUTIONELE Demografisch onderzoek studenten psychologie: „Nieuwe ontwikkeling in visserij-conflict” CONVENTIE BUITENLAND BINNEN- EN ZATERDAG 19 7 6 2 6 MAART 99 99 r CIA-zender I 1 Griep (2) Drughandelaars gestraft Christen-democraten Schoenen Drijfgassen Pond Sterling Griep (1) Meir staat op Ambassadeur Chili ANS (Van onze correspondent) In pamfletten hebben vakbondsleiders is bekendgemaakt door VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: 5 i i i i i (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) Hoewel vrijwel alle aandacht in Span- Het ministerie noemde het voorval een deelde mee dat het tanken vanwege de gevaarlijke situatie werd afgebroken. Ht ministerie noemde het voorval een „grove schending van de op zee geldende veiligheidsvoorschriften”. Vooral bij ho ge zee is tanken op zee volgens deskun digen een uiterst riskant karwei. 4 4 3 2 4 2 3 2 5 4 7 10 15 17 5 3 7 Dit hebben vier studenten psychologie van de Rijksuniversiteit in Groningen gevonden bij een exploratief onderzoek, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het jongste bulletin van het Neder lands Interuniversitair Demografisch In stituut (NIDI) in Voorburg. bracht en dan nog vaak maar voor één woning. Daardoor moeten de kosten wel stijgen”. Die kunnen wel dalen, zo ver volgde hij, waardoor continuïteit wordt geschapen. je wordt opgeëist voor binnenlandse ge beurtenissen, die ook de mogelijkheden van de minister van Buitenlandse Zaken bepalen, doen zich toch ook op buiten lands gebied voor Spanje nieuwigheden voor. Het kort een begin o o o o ono o o ono ono o zzw nno zzw o w o no nno w.stil no ono nw nw ozo o w.stil w.stil zzw o o w.stil o ono ono o vera. no w n zzo nno 2D 7 10 3 16 17 14 1 13 1 9 13 6 1 1 5 19 20 17 16 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o 0.1 o 2 o o o o o o o 0.1 o 8 o o o o o o 5 o DEN HAAG (ANP) De „we reldsituatie” met overbevolking, mi lieuverontreiniging, oorlogsdreiging enz. wordt het meest opgegeven als hoofdmotief van (echt)paren, die geen kinderen willen hebben. Daar na volgt als hoofdmotief „niet hou den van kinderen”. DRIEBERGEN (ANP) „De no ta hoger onderwijs laat een groot aantal vragen open. Over tal van hiaten moet nog veel worden gedis cussieerd. Daar kunnen wij jaren mee doorgaan, maar het is toch zaak zo snel mogelijk te proberen bepaal de ontwikkelingen van de grond te krijgen. Tegelijkertijd moeten wij dan streven naar een wettelijk be leid dat het vastleggen van de mo gelijkheden voorkomt”. VITORIA De begrafenis van de drie slachtoffers van de ongere geldheden van woensdag j.l. in de Baskische stad Vitoria is gisteren uitgegroeid tot een grote politieke demonstratie tegen de politie en de provincie-gouverneur. Een menigte van naar schatting vijftigduizend mensen volgde de rouwstoet, die enkele uren lang door Vitoria trok. De inmiddels versterkte politie had alle strategische punten bezet, maar kwam vrijwel niet tussenbeiden. MAASTRICHT Op maandag 26 april begint voor de rechtbank te Maastricht het proces tegen een veertigjarige hoofdverpleger uit Kerkrade. Het is een straf zaak van ongekende ontvang: de man wordt ervan verdacht een groot aantal pa tiënten van de Lueckei heidekl’niek van het leven te hebben beroofd. Hoeveel be iaarden precies z(jn overleden na een door de hoofdverpleger toegediende injectie, staat nog niet vast, aldus mr. .1. Boosten, officier van justitie te Maastricht. Hij wilde berichten als zou het om 150 slachtoffers gaan bevestigen noch ontkennen. Bij die Europese verkiezingen kiezen alle stemgerechtigde ingezetenen van de negen landen van de Europese Gemeen schap loden voor dat Europese Parle ment. Nu worden deze leden nog aange wezen door de volksvertegenwoordigin gen van de afzonderlijke landen. Premier Den Uyl zei gisteravond op en ze zou daar kostbare bezittingen zijn kwijtgeraakt. De hoofdverpleger zou die hebben gestolen. gisteren opgeroepen tot een algemene staking in geheel Baskenland. In Vitoria lag het werk gisteren al helemaal stil, net als in Pamplona. In Bilbao, San Sebastian en ook in Madrid vinden ac ties op kleinere schaal plaats. In ons land is het aantal griepgevallen deze week opnieuw wat gestegen- In de laatste week van februari waren er 34 grieppatiënten per 10.000 Nederlanders en in de eerste week van maart 40. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. geh. bew. onbew. onbéw. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. motregen onbew. regen onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew. onbew. zw. bew. motregen onbew. onweer onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen - Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis De rechtbank in Den Haag heeft giste ren twee medewerkers van het jonge rentrefcentrum „Paard van Troje” in Den Haag veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf (waarvan twee voor waardelijk) wegens het verhandelen van drugs in het centrum. Het tweetal wilde op deze manier „louche handelaren” bui ten het Paard van Troje houden. De rechtbankpresident vond dit een onrede lijk middel voor een redelijk doel omdat het verhandelen van verdovende midde len nog steeds strafbaar Is. In Madrid beraadde de regering zich gisteren onder leiding van premier Arias Navarro over het toenemende politieke geweld, dat volgens sommige bladen het program van koning Juan Carlos voor een geleidelijke democratisering zou kunnen vertragen of zelfs tot stilstand brengen. Conservatieve legerleiders heb ben laten weten alleen met politieke wijzigingen akkoord te zullen gaan als die niet tot bloedvergieten leiden. LONDEN (DPA) Volgens de Britten heeft zich in de Brits-IJslandse visserij- oorlog een „nieuwe, gevaarlijke ontwik keling” voorgedaan, toen het IJslandse patrouillevaartuig „Baldur” gevaarlijk dieht in de buurt kwam van het Britse fregat .Naiad”, dat op voile zee door een tanker van brandstof werd voorzien. Vooraanstaande christen-democraten uit landen van de EEG komen 29 april in Luxemburg bijeen om zich te beraden over de oprichting van een Europese christen-démocratische partij, die Euro pese Volkspartij zou moeten 'gaan heten. Ook de sociaal-democraten streven met het oog op de verkiezingen voor Europees parlement (mogelijk 1978) naar nauwer samengaan. De Nederlandse schoenproduktie is vo rig jaar met ongeveer één zevende ver minderd tot 12,7 miljoen paar-.In 1974 bedroeg de produktie van onze schoen fabrieken nog 14,7 miljoen paar. Een delegatie van de PPR, waarvan o.a. partijvoorzitter mevrouw Ria Bec kers en het Kamerlid Van Kuyen deel uitmaken, zal woensdag 24 maart aan minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne enkele rapporten over de schadelijkheid van bepaalde drijfgas sen in spuitbussen aanbieden. Deze aan bieding is een onderdeel van de actie die de PPR ongeveer een jaar geleden start te met als doel een einde te maken aan het gebruik van dergelijke drijfgassen. hel bezit zijn van een douche of bad. Dat is één op de vier woningen”, zo zei W. Ravet, stadsvernieuwingsconsulent van het ministerie van Volkshuisvesting op hetzelfde congres. „Uit het cijferma teriaal is verder gebleken, dat bijna 200.000 woningen het toilet buitenshuis hebben en bijna 4000 helemaal geen toilet hebben”, aldus de heer Ravet. Over het congresthema „renovatie en de installateur” zei de heer Bezooijen: „Renovatie is duur en finanoieel eigen lijk niet haalbaar, omdat slechts kleine voorzieningen kunnen worden aange- UTRECHT (ANP). Per dag ver. bruikt elke Nederlander gemiddeld 190- 210 liter water voor zijn persoonlijke hygiëne. In Zwitserland verbruikt men daarvoor het dubbele. Wil men in Ne derland de persoonlijke hygiëne opti maal uitvoeren, dan zal het waterver bruik moeten stijgen. Dit heeft J. Be zooijen. oud-voorzitter van de Algemene Vereniging van Ondernemers in het Loodgieter-, sanitair- en gasverwar- mingsbedrijf (AVOL) gisteren gezegd tij- meest is gediend”1, zo prof. De Moor. Uit de discussies is naar voren geko men, dat de nota te weinig aandacht .geeft aan het terugkerend onderwijs, het zogenaamd tweede-kansonderwijs. Het hoger onderwijs zou in kleine blokken opgedeeld moeten worden, zodat men gemakkelijk in en uit een studie kan stappen- In de eerste wetenschappelijke opleiding zou er volgens de persoonlijke mening van prof. De Moor dan ook rekening mee gehouden moeten worden dat de studieduur verkort moet worden tot drie jaar. In zijn samenvatting stipte prof. De Moor enkele van de punten aan die in de nota niet of onvoldoende aan de orde zijn gekomen naar de mening van het congres. Zo zed hij, dat het wetenschap pelijk nauwelijks te funderen is in hoe verre het percentage deelnemers aan het nieuwe hoger onderwijs (het ministerie denkt aan 40 pct. van de jongeren tus sen 18 en 24 jaar) bepalend is voor de plannen van de regering. „Daar komen ook gevoelens bij te pas en daarom is het ook goed om te kijken wat er op dit gebied in het buitenland gebeurt”, aldus prof. De Moor. willige kinderloosheid dan voor mannen. Voor het onderzoek, dat in 1974 plaats had, meldden zich 356 personen aan, van wie 240 de schriftelijke vragenlijsten ingevuld terugstuurden, waarvan er 210 bruikbaar waren voor het onderzoek. Van de onderzoeksgroep behoorde ruim 60 percent tot de leeftijdsgroep 15-30 jaar en de minsten (34 pet.) tot de groep van 26- tot 30-jarigen. Wellicht reageer den meer jongeren dan ouderen op de oproep aan het onderzoek mee te doen en ook is het niet onaannemelijk, dat tegenwoordig vaker gekozen wordt voor vrijwillige kinderloosheid dan vroeger. Uit het onderzoek kwam ook naar voren, dat 78 percent van de personen die er aan meededen, minder dan een jaar nodig had om de beslissing voor het vrijwillig kinderloos zijn te nemen. Geen enkel paar had adoptiefkinderen en 93 percent van hen was niet van plan kinderen aan te nemen. Twee paren hadden pleegkinderen en 84 percent was niet van plan pleegkinderen op te ne men. Zeven percent van de personen voor het onderzoek was eerder gehuwd geweest. Van hen had de helft kinderen uit dat huwelijk. Ook werd een waardentest voor het De zaak kwam vorig jaar augustus aan het licht, toen een van de patiënten op de afdeling van de hoofdverpleger onder verdachte omstandigheden over leed. Het onderzoek wees uit dat meer meten van bepaalde eigenschappen toe gepast voor personen met een middelba re opleiding. Honderd personen uit de onderzoeksgroep kwamen hiervoor in aanmerking. De vrouwen zouden volgens deze test een theoratisch-wetenschappe- lijke belangstelling hebben. Ze benade ren de problemen op een proefondervin delijke manier zonder zich sterk door de gevoelens en waardeoordelen te laten beïnvloeden. Ze zijn niet religieus inge steld. Mannen zijn volgens de testuitslag ook weinig religieus ingesteld. Ze hebben echter een hoge esthetische interesse wat op een grote culturele belangstelling duidt. Ook zou men de conclusie kunnen trekken, dat de emancipatiegedachte bij vrijwillige kinderloze paren sterker is doorgevoerd, aldus de onderzoekers. Wie aan het onderzoek meewerkten was van plan ook de rest van zijn of haar leven kinderloos te blijven. Of dat ook gebeurt is onzeker. Van de personen die aan het onder zoek meededen was 14 percent gesterili seerd en 32 percent was van plan zich te laten steriliseren. Overigens gaf 93 per cent op ingeval van zwangerschap voor abortus te kiezen, aldus het onderzoek. De koers van het Pond Sterling is gisteren op de wisselmarkt in Londen voor het eerst in de geschiedenis tot onder de twee dollar gedaald. Aan het eind van de dag werd gehandeld op 1,9805 dollar bieden-1.9830 dollar laten. De waardevermindering van het pond ten opzichte van de gemiddelde koers van tien belangrijke munten bedraagt nu ten opzichte van een jaar of vier geleden 31,5 percent. Tot nu toe was het verschil nog niet zo groot geweest. Don derdag was dit percentage 30,3. Het onderzoek gaat nog steeds door. De Nijmeegse hoogleraar prof. Ariëns gaat na in hoeveel gevallen er sprake is van causaal verband tussen het toedie nen van injecties door de hoofdverpleger en het overlijden van de verpleegden. „Van de resultaten van dit onderzoek hangt het af hoeveel moorden ik ten laste zal leggen,” aldus mr. Booster. Voorlopig spreekt de tegen de hoofdverpleger uit gebrachte dagvaarding van „moord, meermalen gepleegd”. De behandeling van de zaak zal zeker een week duren, Zo werd gisteren bekend dat Spanje de sterkste radiozender van West-Euro- pa, Radio Liberty (een CIA-propaganda- zender) binnen enkele maanden zal gaan sluiten. Zoals bekend heeft de Sovjet unie als een van de voorwaarden voor het herstel van de diplomatieke contac ten met Spanje geëist dat Radio Liberty zou verdwijnen. Dat viel weer niet in zulke goede aarde bij de VS, die in januari met Spanje een w’rdedigingsver- drag hebben gesloten. Toch heeft Spanje tot sluiting van de veel bekritiseerde zender besloten. Een andere vraag is, of er bij een nieuwe opzet van het hoger onderwijs niet meer moet worden gedacht aan een uitbreiding binnen het wetenschappelijk onderwijs in plaats van een stabilisering van die sector ten gunste van andere vormen. „De vraag is met welke onder wijskundige opzei de maatschappij hel De griep heeft in de VS tot nu toe het leven gekost aan bijna duizend mensen, zo meldt het Amerikaanse centrum voor ziektebeheersing. De griepaanval in de VS is volgens dit centrum, de ergste sedert de Hongkong-griepepidemie van 1968-’69. In alle delen van de VS heeft de griep reeds met epidemiepeil over- z schreden. zijn wekelijkse persconferentie het geen gek idee te vinden om dan maar twee van die verkiezingen te combineren. De toekomst van Europa is donderdag ook punt van overleg geweest in het gesprek tussen premier Den Uyl en zijn Luxemburgse collega Thorn, die tevens voorzitter is van de Europese raad. Deze raad komt begin april bijeen. Daarop volgt nog een aansluitende vergadering van de Europese regeringsleiders in juli, terwijl uiteindelijk het slotoverleg in november in Den Haag zal plaatsvinden. Dan moet er een afronding komen van de besluitvorming over de voortgang in de richting van een Europese Unie, al dus Den Uyl. Oud-premier Golda Meir van Israel zal komende week weer actief gaan deelnemen aah de leiding van de Arbei derspartij. Mevrouw Meir (77 jaar) was twee jaar geleden afgetreden als pre mier. Zij zei toen oververmoeid te zijn en „aan het einde van de weg” na een leven gewijd aan de politiek in Israel. Op het kerkhof ging de oorspronkelij ke tekst van de preek die op het laatste moment door de bisschop was tegengehouden omdat hij (terecht) een uitbarsting van woede vreesde van hand tot hand. Deze tekst, evenals trou wens de officiële nota's van de gemeente en het provinciale bestuur over de ge beurtenissen van woensdag, liet er niet de minste twijfel over bestaan dat men de gouverneur en de politie schuldig achtte aan dodslag. Aan de begrafenis plechtigheid namen ongeveer honderd geestelijken deel. De rouwmis was eer der opgedragen door de pastoor van de parochiekerk waar zich woensdag de bloedige incidenten hadden voorgedaan, die aan de drie jonge arbeiders het leven kostten. mensen onder dezelfde omstandigheden waren overleden. Aanvankelijk nam men aan dat het er zestien waren. Naast van meerdere malen gepleegde moord wordt de hoofd verpleger ook ver dacht van verduistering. Hij zou siera den en kledingstukken van diverse pa tiënten hebben weggenomen. Zo vatte prof, dr. De Moor, voorzitter van de commissie ontwikkeling hoger onderwijs, gisteren in Driebergen de dis cussie samen van die dag- Tal van instellingen op het gebied van hoger onderwijs hebben gedachten en menin gen uitgewisseld over de ministeriële beleidsnota „hoger onderwijs in de toe komst”, die minister Van Kemenade vo rig jaar december uitbracht. Het Overle gorgaan Tertiair Onderwijs (OTO) had de bijeenkomst georganiseerd. ,De concurrentie moet bovendien ver minderen. Als dat niet gebeurt, dan zal de installateur voor een steeds lagere prijs moeten inschrijven om aan het werk te blijven en daarmee zal de kwaliteit van aan te brengen voorzienin gen ook dalen. En dat is zeker op de lange duur zeer nadelig voor de consument”, aldus de heer Bezooijen. dens een congres ter gelegenheid van de beurs „Sanitair en hygiëne 76” in de Utrechtse Jaarbeurs. Kans op 1 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal WEERRAPPORTEN De Chileense ambassadeur in Neder land, Eduardo Yanez Zavala, zal begin april worden vervangen door een carriè- rediplomaat, José Miguel Barros. Bar ros, die thans ambassadeur in Zwitser land is, is getrouwd met een Nederland se vrouw, barones Elna von Howel tot Westerveld. Hij is 52 jaar en sinds 30 jaar in de Chileense buitenlandse dienst. LONDEN (Reuter). Engeland heeft gisteren de constitutionele conventie voor Noord-Ierland ontbonden als ge volg van het feit dat men het niet eens is kunnen worden over de verdeling van de macht tussen katholieken en protes tanten in een nieuwe provinciale rege ring. Het besluit Merlyn Rees, de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland. Hij deelde het La gerhuis mee dat Engeland Noord-Ierland vanuit Westminster zou blijven besturen. De uit 78 leden bestaande conventie, die een maand in functie is geweest, hield te middernacht op te bestaan. Rees zei dat er voorlopig van de Britse regering geen nieuw initiatief te verwachten is in deze kwestie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De stemgerechtigde Nederlanders zullen in het jaar 1978 driemaal naar de stembus moeten, een unieke zaak. In dat jaar worden name lijk de verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten, voor de gemeentera den en als nieuwigheid voor het Europese Parlement. Deze laatste ver kiezingen worden dan voor het eerst gehouden. Terecht was er volgens prof. De Moor gewezen op de democratisering van het nieuwe hoger onderwijs waar het om de Structuur gaat. „We mogen niet van deze regering verwachten dat zij geen oog heeft voor deze verlangens. Maar de bestaande vormen van democratisch be stuur in de universiteit zijn toch niet zomaar over te planten op andere on derwijsvormen. Een structuur als de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) zou de integratiemogelijkheden tussen WO en HBO wel eens kunnen bevriezen”, zo zei hij. Staatssecretaris Klein (Onderwijs) heeft ermee ingestemd dat de Neder landse satelliet ANS nog even mag blij ven. Recente ontdekkingen over Rönt- genuitbarstingen in een sterrenhoop heb ben hem ertoe gebracht alsnog toestem ming te geven voor nieuwe metingen met de ANS. Dit voortgezet gebruik (tot 19 april) kost 450.000. dierenpark Wassenaar heeft sinds 's werelds grootste muis binnen zijn muren. Het is de bonte schorsmuis, afkomstig van de Filippijnen. Het dier een mannetje is vijftig centimeter lang en hij eet uitsluitend boomschors. De directie van het dierenpark is druk bezig twee wijfjes van dezelfde diersoort aan te trekken voor de polygane mui- zenman. Tot dan heeft „Captain Hood" zoals zijn bijnaam is gezelschap van een reuzeneekhoorn. Op de foto is de reusachtige schorsmuis naast een „normale” witte muis gezet, die niet veel groter is dan zijn voet. Andere hoofdmotieven waren: „carriè re”, „eigen economische situatie” en „e- mancipatie”. Het minst werd voor de vrijwillige kinderloosheid als hoofdmo- tief „leeftijd” of „angst voor zwanger schap” aangevoerd. Iets vaker werd als hoofdmotief opgegeven „gezondheidsre denen”. Duidelijk verschillend voor mannen en vrouwen was slechts één hoofdmötief: „carrière bleek voor vrou wen een belangrijker reden voor vrij- De mentaliteit van de Zwitsers in hygiënisch opzicht is volkomen anders dan hier, bovendien zijn de sanitaire voorzieningen in de Zwitserse huizen veel beter. Zo kent men daar een bidet en een tweede toilet, aldus de oud- AVOL-voorzitter. „Uit de cijfers verkregen door de volkstelling van 1971, is gebleken dat 684.750 woningen in Nederland niet in Volgens mr. Booster bestaat een dui delijke relatie tussen de zaak van de hoofdverpleger en de poging tot moord die zijn moeder op haar echtgenoot zou hebben ondernomen. Volgens mr. Boos ter moest de tweede man van de moeder van de hoofd verpleger „verdwijnen” om dat hij teveel wist van de praktijken van de hoofdverpleger. Zijn eerste vrouw werd namelijk verpleegd in de kliniek waar de hoofdverpleger werkte en ze zou g-- - Enkele wolkenvelden. Aanhoudend schraal met lichte vorst In de nacht. Aantal uren zon: 2 tot 11. Minimumtempe ratuur: omstreeks min 2 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 5 graden. I’ een droge periode van ten minste 90 percent.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2