ECOLOGEN ROND LORENZ WAARSCHUWEN neemt in verband met Lockheed-affaire ontslag Herverkiezingen weerspiegelen stabiliteit Russische politiek Amerikaans offensief in commissie van VN Weer uitbarsting van geweld in Libanon Polisario vormt regering Chef van Turkse lucht macht „Boeing betaalde wel, maar geen steekpenningen” Zuidelijk Afrika gelooft niet in werkelijke oorlog RHODESIË VERSTERKT LEGER MH 3 Zitting over mensenrechten geëindigd D et n, or ie te in ‘ft r- Nixon over neerleggen presidentschap Sisco over verkoop vliegtuigen door V.S. aan Egypte Concorde geweerd 6 ZATERDAG MAART 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND Romanov Oestinov n fS >P ael an ei- ras 'e- ijn en en iii niet sinds vijf De, jaren bestaande, Breznjev blijft na congres le onbetwiste leider Unie. ALPKAYA OESTINOV we- ROMANOV rechtse dert. (Van onze speccale verslaggever) L in (Van onze redacteur in Bonn J. Kuipers) van alle men Dmitri Poljanski is wel herkozen als lid van het ccentraal comité, het beleids- kringen van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid te kalmeren. GENEVE (UPI). De Vérenigde Sta ten hebben de commissie voor de men senrechten van de Verenigde Naties gis teren betiteld als een „travestie”, vanwe ge „geïnstitutionaliseerde blindheid” voor aantasting van de individuele vrijheid in landen als de Sovjet-Unie. Hij zei dat tijdens het 25ste partijcon gres „scherpe kritiek” is geuit op de minister van Landbouw. Westerse waar nemers verwachten dat Poljanski binnen enkele maanden toch wel zal vertrekken als minister van Landbouw. De Organisatie voor Afrikaanse Een heid heeft in Addis Abeba de sluiting van de grens met Rhodesië door Mozam bique verwelkomd als „een moedige, his torische daad, die de bevrijding van Zimbabwe (Rhodesië) naderbij brengt.” De OAE roept de lidstaten op Mozambi que op alle mogelijke manieren te hel pen. ver een is) ie in it ;n n en le 34 rs lg is en .ot ICl op !1). ad jrs igt ier iet n- ift e- in ir- an de li- Je e* at en ril en ïse ■o- en. iet en (in el in id er s- In è- i.i- L't“ b- n- en ;ot B» ij i. o- m- 74 n- r- d- ot 30 t. De gisteren geëindigde vijf-weken-zit- ting van de commissie heeft ook een resolutie goedgekeurd waarin martelin gen in Chili worden veroordeeld. De ondercommissie uit de Amerikaan se senaat die de Lockheedzaak uitzoekt, heeft vastgesteld dat er bij deze transac tie met Turkije een miljoen dollar aan steekpenningen is betaald. Volgens een verklaring van de Turkse generale staf had de generaal het geld in de vorm van een chèque ontvangen van de Italiaanse ambassade in Ankara. Het was bestemd voor de bouw van een school in het gebied, waar in september van het vorig jaar ruim 2300 mensen om het leven kwamen bij een aardbeving. Zonder voorkennis van de generale staf werd het geld later opgenomen bij de centrale bank. Ondanks een officieel document, waaruit zou moeten blijken dat het was gebruikt voor de bouw van de school, werd het geld aangetroffen in een brandkast van de luchtmacht. Uit de verklaring van de generale staf SALISBURY „In Rhodesië bevinden zich op het ogenblik ongeveer duizend nieuw opgeleide terroristen, terwijl er nog zo’n 4000 a 5000 in de vroegere Frelimo- kampen in Mozambique en Tanzania wachten om het land binnen te vallen”. Dat is de opvatting van de Rhodesische minister van defensie, Pieter van der Byl. Hij maakte gisteren bekend dat hjj van plan is het aantal Rhodesische militairen te verhogen, waarbij ook zwarte officieren zouden worden aangesteld. BONN. In West-Duitsland heeft een groep van ecologen, rond de ge dragsonderzoeker Konrad Lorenz, op nieuw aan de alarmklok getrokken. Het gaat de verkeerde kant op met onze planeet, als niet snel iets ge beurt menen ze. zijn naar zondebok geworden van vorig jaar. Nieuwe leden met stem recht zijn de 53-jarige Grigori Romanov en de 68-jarige Dmitri Oestinov. Het nieuwe politburo van het centrale partij comité omvat zestien leden, als voorheen, sedert Alexandre Sjelepin in april vorig jaar aan de dijk werd gezet. Ook premier Kosygin en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko blijven op post. Rhodesische reservisten worden in een speciaal trainingskamp voorbereid op alle eventualiteiten. Leonard Garment, hoofd van de Ame rikaanse delegatie op de 32ste bijeen komst van de commissie in Genève, zei dat meer aandacht moet worden besteed aan „slavernij en onheuse behandeling van blanken door blanken in geïndustri aliseerde landen in de noordelijke reld”. komt met deze bespiegelingen in voorwoord van het laatste deel van zijn openbaar gemaakte documenten. Over Watergate merkte hij op: „Deze kwestie breidde zich zo snel uit dat iedere po ging van mij om de zaak het hoofd te bieden mij en mijn regering steeds die per liet wegzakken in de poel van ver denking en verwarring.” WASHINGTON (AP). Ex-president Richard "Nixon zegt dat hij het presi dentschap heeft neergelegd omdat het duidelijk was dat een langdurige „impe achment” procedure „Amerika zou bero ven van de leiding die het nodig had”. „Het was ook duidelijk dat mijn eigen politieke basis in het congres te klein was geworden om de voor Amerika en de gehele wereld belangrijke taken ten uitvoer te brengen gedurende de laatste twee jaren van mijn presidentschap”, aldus Nixon. Nixon, die op 8 augustus 1974 aftrad, komt met deze bespiegelingen in een SEATTLE (AP). De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing heeft in de afge lopen vijf jaar commissies voor een totaalbedrag van zeventig miljoen dollar uitbetaald in het buitenland. Dit heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder zei dat de betalingen aan verkoopagenten en toeleveringsbedrijven op wettige wijze hebben plaatsgevonden. is niet duidelijk of generale Alpkaya ervan wordt beschuldigd zelf het geld van de bank te hebben gehaald. Wel werd meegedeeld dat de generaal is afgetreden om het onderzoek te verge makkelijken. Met de verkiezing van de leden van het politburo en het secretariaat is het 25ste partijcongres geëindigd zoals het was begonnen, zonder belangrijke ver rassingen. orgaan van de party. Een hoge functio naris verklaarde gisteren op een pers conferentie dat Poljanski „op het ogen blik en misschien wel permanent” ge handhaafd is als minister van Land bouw. MOSKOU (AFP, Reuter) De herverkiezing van de 69-jarige Leonid Breznjev als secretarisgeneraal van de Russische communistische partij en van de voornaamste leiders van het politburo gisteren zijn eens te meer een weerspiegeling van de stabiliteit van de huidige politiek in de Sowjet- De activiteiten van Boeing worden onderzocht door de Amerikaanse beurs commissie, die wil proberen te ontdek ken of in het buitenland onwettige beta lingen zijn gedaan door de vliegtuigfa- brikant. De vice-president en secretaris van Boeing, Prince, heeft tegenover de commissie verklaard dat Boeing „in het buitenland enige politieke contributies heeft gedaan”. Prince zei dat de com missies van Boeing geen steekpenningen waren. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ingersoll, heeft gis teren een subcommissie van het Congres voorstellen gedaan om door internatio nale samenwerking een einde te maken aan laakbare praktijken van het zaken leven. Een tweede voorstel houdt in dat de VS met andere landen bilaterale regelingen moet treffen voor het uitwis selen van gegevens in omkoopzaken. In gersoll zei dat de VS voorstellen hiero ver zullen voorleggen aan de permanen te commissie van de VN voor de Multi nationals, die momenteel in Peru verga- Tot volwaardig lid gekozen Dmitri Oestinov is een veelvuldig onderscheiden De door de Sovjet-Unie, Joego-Slavië en enkele ontwikkelingslanden gesteun de Indiase afgevaardigde zei dat het onderwerp „te belangrijk” was om op zo korte termijn te kunnen worden bespro ken. Het debat over deze kwestie werd tot volgend jaar uitgesteld. produktie, consumptie en bevolking mogelijk, aldus de verklaring. De conclusie van de groep ecologen is dat het huidige economische systeem zal leiden tot een botsing. De ontwikkelde tendens naar het voorzien in niet wezenlijke behoeften moet als bedrog en misleiding worden ontmaskerd. Men moet naar alterna tieven zoeken, die biologisch en cul tureel zin voller zijn, aldus de verkla ring. bewapeningsdeskundige, die vooral tij dens de tweede wereldoorlog en in de eerste jaren daarna naam heeft ge maakt. Van 1941 tot 1946 was hij volkscom missaris voor bewapening, daarna tot 1953 minister voor Bewapening en van 1953 tot 1957 minister van Bewapenings- industrie. In 1957 werd Oestinov tot plaatsvervangend premier bevorderd. In 1963 werd hij eerste vice-premier onder Kroesjtsjev en voorzitter van de nieuwe raad voor volkseconomie. Toen hij in 1965 deze functies opgaf, begon zijn partij carrière. Hij werd secretaris van het centrale comité en kandidaat van het politburo, waarvan hij nu vol waardig lid is. zorgd, die zich gedurende de nacht van het door christenen bevolkte achterland bij de berg Libanon uitbreidde tot de christelijke helft van Beiroet. De politie deelde mee dat christenen gistermorgen verscheidene „vliegende barricades” hebben opgericht in de Libanese hoofdstad- Zij blokkeer den hiermee het grootste deel van het verkeer met de mohammdaanse weste lijke helft van de stad. werkgroep van natuurbeschermers, wetenschapslieden en schrijvers ge looft dat het voor de redding van niet alleen de toekomstige generaties, maar ook van de huidige generatie te laat is wanneer het economische en industriesysteem niet ingrijpend wordt veranderd. In hun appèl staat de eis om tot beperking van de consumptie te ko men centraal. Op een beperkte pla neet is geen onbeperkte groei van Zuidafrikaanse premier Vorster die hij voor de Volksraad in Kaapstad hield, als een kalmerende en rustige reactie be schouwd. Vorster beklemtoonde dat Zuid-Afrika grenssluitingen en boycot niet als antwoord op politieke menings verschillen beschouwt. Met enige verba zing wordt dan ook geconstateerd dat Zuid-Afrika in Samora Machels rede met geen enkel woord genoemd werd. De Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschap pij vliegt nog elke dag naar Mapoeto (Lourenco Marques) en het treinverkeer met de havenstad is normaal. Ook president Kaoenda van Zambia schijnt de actie van Mozambique minder ernstig op te vatten dan te verwachten was. Weliswaar heeft hij Samora Ma chels standpunt toegejuicht en gezegd dat zijn land elke aanval op Mozambi que als een aanval op Zambia be schouwt. Maar het staat vast dat zijn land zeker ook door deze maatregelen getroffen zal worden en dat de scherpe woorden aan het adres van Rhodesië meer bedoeld zijn om de groeiende op positie in eigen land en in radicale Tot veler verrassing is Arvid Pelsje gehandhaafd. Hij is lid sedert 1966 en met zijn 77 jaar de deken. Algemeen had men aangenomen dat hij niet zou worden herkozen. Breznjev las de lijst met gekozenen in alfabetische volgorde voor, beginnend met Joeri Andropof, hoofd van de vei ligheidsdienst KGB. Men kon niet opma ken of de hiërarchie gewijzigd was. ALGIERS (AFP. UPI). De leiders van het Polisario, de beweging die streeft naar onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, hebben gisteren op een persconferentie in Algiers bekend gemaakt dat zij een regering voor de Westelijke Sahara hebben gevormd. Eer der had het Polisario al de vorming van een eigen republiek, de Democratisch- Arabische Republiek Sahara, bekendge maakt. Hoewel de minister geen cijfers wilde noemen, zei hij dat op elke twee blanke militairen in het Rhodesische leger er drie zwarte komen. Bij de politie is de verhouding drie zwarte op elke blanke politieman. Minister Van der Byl wildë daarmee zeggen dat Rhodesië geen „ra cistische oorlog” voert en dat aan Rho desische kant de blanken en zwarten schouder aan schouder staan. Volgens hem zijn er geen bewijzen dat op het ogenblik Cubanen of Russen in Mozambique zijn, die de guerrilla-strij- ders van het ANC (de Afrikaanse Natio nale Raad) steunen. Ook was hij van mening dat de guerrilla-troepen nog niet over moderne wapens beschikken en ze ker geen raketten hebben. Zij worden in elk geval wel door de Russen bewapend, gefinancierd, getraind en georganiseerd. Ondanks deze blijkbaar voor intern gebruik bedoelde kalmerende woorden, komen uit Loesaka nieuwe alarmerende berichten dat in de haven van Beira Cubaanse soldaten en Russische T-34- tanks aan land werden gebracht. Desondanks wordt de rede Breznjev is als de onbetwiste leider uit het congres te voorschijn gekomen, blijkbaar in staat de teugels van de macht in de collegialiteit nog voor onbe paalde tijd in handen te houden. Met uitzondering van minister Landbouw Dmitri Poljanski, leden herkozen. Poljanski is, veronderstelt, duidelijk de voor de slechte graanoogst In een terugblik constateren de ecologen dat ook in de Bondsrepu bliek de actiegroepen op het terrein van het milieu actiever zijn gewor den. Een sprekend voorbeeld daarvan werd gisteren bekend. Tegen de bouw van een kernenergiecentrale aan de Elbe werden 31.000 bezwaren inge diend. Achtenvijftighonderd bezwaar schriften worden dezer dagen in be handeling genomen. De leiders van het Polisario verklaar den op de persconferentie dat zij de strijd tegen Marokko en Mauretanië zul len voortzetten totdat deze landen uit de Westelijke Sahara verdreven zijn. De vorming van de Saharaanse rege ring, die behalve in Algiers ook in Tripoli, Tanarive, Conakry en Boejoem- boera bekend werd gemaakt, komt neer op een nieuwe uitdaging aan het adres van Marokko en Mauretanië die krach tens een in november met Spanje geslo ten akkoord ieder een deel van de voormalige Spaanse Sahara hebben ge kregen. Algerije dat dit akkoord niet erkent, steunt het Polisario in zijn ver zet tegen Marokko en Mauretanië. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse onder-minister van Buitenland se Zaken Joseph Sisco heeft gisteren tegen de begrotingscommissie van de Senaat gezégd, dat het Amerikaanse plan zes transportvliegtuigen van het type C-130 te verkopen aan Egypte, „geen categorische verplichting” is. Minister Kissinger had donderdag te gen het Congres gezgd dat de regering van president Ford al tot de levering had besloten. Sisco zei nu dat de leve ring afhangt van het resultaat van over leg van de regering met het Congres- NEW YOR K(AP). De gouverneur van de staat New York, Hugh Carey, heeft vrijdag een wetsontwerp getekend waarbij de supersonische verkeersmachi- ne de Concorde geen gebruik mag ma ken van de New Yorkse luchthaven Kennedy. Als een dergelijk wetsontwerp ook wordt getekend door de gouverneur van de staat New Jersey betekent dit dat Kennedy voor de Britse en Franse Con cordes taboe zal zijn. De autoriteiten zijn van oordeel dat het lawaai dat de Concorde bij aan komst en vertrek maakt, hoger ligt dan de toegestane grens van 108 decibels. Voorlopig gelooft echter niemand in Zuidelijk-Afrika dat het tot een werke lijke oorlog zal komen. De belangrijkste gevolgen van het besluit van Samora Machel zullen dan ook van economische aard zijn. Sluiting van de spoorwegver binding tussen Rhodesië en de havens Beira en Mapoeto betekent ook een gevoelige klap voor de economie van van Zaïre, Malawi. Botswana en Zambia. Rhodesische zakenlieden die beweren dat Mozambique tot nog toe meer tegen de sancties van de Verenigde Naties gezon digd heeft dan Portugal, menen dat Samora Machel economisch gezien de grote verliezer zal zijn. In elk geval bereidt Rhodesië zich thans voor op het ergste. Als eerste maatregel werden gisteren de benzine- rantsoenen met 20 percent ingekort, het geen betekent dat autobezitters thans op hun benzinebonnen nog slechts vier liter in plaats van vijf ontvangen. Ook werd een groot aantal mannen voor de mili taire dienst opgeroepen. Rhodesië is in staat om binnen enkele dagen een leger van 60.000 man op de been te brengen. Tot nog toe heeft het land 5700 man in militaire dienst, van wie 1200 bij de luchtmacht. De Rhodesische luchtmacht beschikt over een squadron van negen Canberra B-2-bommenwerpers, .een squadron van 12 Hunter straaljagers en een tweede met zeven Vampire straaljagers, en 23 Alouette helikopters voor de jacht op guerrillastrijders. Ten slotte heeft het Talrijke geruchten doen de ronde dat Samora Machels stap in feite meer be doeld was om de gesprekken tussen Joshua Nkomo en Ian Smith te torpede ren. Volgens goed ingelichte kringen hebben noch Samora Machel, noch de radicale vleugel van de ANC, noch de Sovjet-Unie er belang bij, dat in Salis bury een overeenkomst tussen blank en zwart tot stand komt en dat Joshua Nkomo eventueel Rhodesië’s gematigde en eerste zwarte minister-president zal worden. Grigori Romanov is met zijn 53 jaar de benjamin van het politburo. Over hem is in het Westen maar weinig bekend. Hij komt uit een boerenfamilie, studeerde in Leningrad af in de scheeps bouw en is sedert 1944 lid van de partij. Romanovs politieke carrière voltrok zich langzaam. Amerikaanse officiële kringen klaarden dat Garments woorden voortzetting waren van het Amerikaanse offensief tegen de dubbele maatstaven die binnen de Verenigde Naties worden aangelegd. Garments verklaring had de goedkeuring vooraf van Washington. Garment stemde tegen of onthield zich van stemming, waar resoluties aan de orde werden gesteld die Israel ver oordelen voor zijn beleid in bezet Ara bisch gebied en Zuid-Afrika voor zijn politiek van gescheiden ontwikkeling. De Amerikaanse gedelegeerde zei dat mensenrechten niet tot bepaalde gebie den in de wereld beperkt kunnen blij ven. Garment raakte ook in een woorden wisseling met de afgevaardigde van In dia, toen hij probeerde een stemming af te dwingen over een Amerikaanse reso lutie, die amnestie voor politieke gevan genen in de hele wereld beoogde. BEIROET (AP). Een gezamenlijke troepenmacht van Libanese soldaten en Palestijnse militairen is gisteren opge rukt naar de Noordlibanese stad Kobay- yat om een einde te maken aan de belegering van de overwegend christelij ke stad door moslimstrijders uit de ber gen, aldus is door een woordvoerder van het Libanese leger medegedeeld. Hij zei voorts dat de oprukkende een heden opdracht hebben desnoods met geweld een einde te maken aan de belegering, die al meer dan 24 uur duurt. De belegering vormt de ernstigste bedreiging tot nu toe van het 43 dagen oude wapenstilstandakkoord tussen de Libanese christenen en moslems. De uitbarsting van geweld bij Kobay- yat heeft voor een kettingreactie ge- ANKARA (AFP, DPA). De opper bevelhebber van de Turkse luchtmacht, generaal Emin, Alpkaya, heeft gisteren ontslag genomen, nadat hij had toegege ven dat hij van de Italiaanse vestiging van het Amerikaanse vliegtuigconcern Lockheed 30.000 dollar had ontvangen. Overigens verklaarde de generaal dat het geld bestemd was geweest voor een lagere school in het oosten van Anatolië. Generaal Alpkaya ontving de 30.000 dollar toen Turkije vorig jaar een veer tigtal Starfighters kocht die in Italië in licentie waren vervaardigd. Turkije richtte zich tot de Italiaanse vestiging van Lockheed, „Aer-Italia”, omdat rechtstreekse levering uit de Verenigde Staten krachtens het wapenembargo te gen de regering in Ankara niet mogelijk was. land nog een aantal verouderde machi nes van het type Harvard, Boeach Baron en Provost. Mozambique daarentegen heeft bijna geen conventioneel leger, maar wel een groot aantal geroutineerde geurrilla-vechters. Militaire bronnen menen dat weliswaar onlangs een aantal MIG-sraaljagers in Mozambique zijn aangekomen, maar dat dit land geen piloten heeft om ze te vliegen. van de n jag

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3