Wereldgebedsdag Velsen sluizen^ havens ■Irf ti Mvishal Staten twijfelen nog over plaats voor PEN-kantoor Commissie milieuzaken vergadert VEILINGEN „Bloedbruiloft” in Velsen II I STACARAVAN- SHOW Wasserij DUYN f ii ■■MKniWUI 5 Poppentheater Plop op zondagmiddag I ZATERDAG STREEK I NIEUWS UIT STAD EN to- werd opgeleverd aan de Boyd Line. (Van een medewerker) zo ook i en •den i zo loze dat ezig 1 af eeft ner- i in eer- 4 4 De stoomtrawler die we hier op de foto zien is de Arctic Warrior H. 176 welke heeft toebehoord aan de Boyd Line Ltd te Hull, directeur F. W. Boyd. Van dit type zijn er na de ooilog tientallen gebouwd in de jaren vijftig en ze kunnen gerekend worden tot de laatste stoomtrawlers die in Engeland het licht zagen. On getwijfeld is het een fraai schip en het was in 1951 om precies te zijn op 18 juni, dat de Arctic Warrior door Cochrane Sons te Selby REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023 - 31 32 89 IJMUIDEN Het weer in de noordelijke Noordzee is opnieuw bar en boos geweest, zodat de vang sten van meerdere -schepen gerin ger waren dan onder normale om standigheden kon worden verwacht. Ten gevolge hiervan zijn er in IJmuiden maandag reeds twee van deze eenheden aan de markt ge weest, die echter niet meer in het losprogramma konden worden op genomen. Het korps vislossers is immers inmiddels al aanzienlijk uitgedund. Goede raad was aldus duur, maar er kon met behulp van personeel van Van Dam en Schuur toch een oplossing worden gevon den. (ADVERTENTIE) rEN (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Èj losplank ARIE VAN DER VEER GROENTEN (ADVERTENTIE) dag: VOOR DE kleine kotters zal dit niet de tige den, lart, ag 9 :aat, 0 en aan, n 11 g 10 vens :erk, van orte, >g 8, wol, atie: £dag ntje, Op stemmige wijze is in de burgerzaal van het Velsens stadhuis vrijdagavond door dames van verschillende kerkelijke gezindten de Wereldvrouwengebedsdag gevierd. Naast de toch wel wat kleine groep vrouwen, die bij de gebeddsienst aanwezig waren, konden via de zieken omroep Ruaz ook de patiënten van het Zeeweegziekenhuis de dienst meebele ven. De Wereldgebedsdag stond in het teken van de „bewustmaking”, een the ma, dat was uitgewerkt door een groep MAKREEL EN haring werd weer niet aangevoerd, zodat de handel geheel op het buitenland was aangewezen. De gro- AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 men pen het ■rde en en- ko- iren de ijke de men De wa- lege het eest, was, niet en na- rleg. iden enis is. Tten 0 u, ugd- raat, 0 u.; za- 12.15 raat, D en Zrij- van uit enst „E- uze tan, ijks de taar een een le- telt ;aar met van reet er nde zelf taal on des is teer eer- 11.15 dat of het ,een ich- dng die- >pu- tieid VELSEN. Woensdag 10 maart zal door de toneelgroep „Theater” in de Velsense Stadsschouwburg een opvoering worden gegeven van „Bloedbruiloft”, een tragedie van de Spaanse auteur F. Gar cia Lorca. Het gegeven voor dit stuk werd door de schrijver ontleend aan een krantebericht over een bruid, die op haar huwelijksdag door een oude gelief de wordt ontvoerd. Rond dit eenvoudige uitgangspunt wist Lorca een toneelspel op te bouwen met een bijna sinistere spanning en een dramatische climax. Deze voorstelling is geregisseerd door Pierre Laroche en Germinal Casado. te makreel verdween naar de rokerijen, terwijl de kleinere soorten bij de con servenfabrieken welkom was. Over het geheel genomen ziet men de makreel iedere week weer magerder worden, zo dat het niet lang meer zal duren of de rokerijen zullen de diepgevroren voorra den moeten aanspreken. Dit is al gerui me tijd met de haring het geval. DE AANVOER van schelvis werd deze week ook nog aangevuld door de traw lers, die reeds het een en ander in Duitsland hadden verkocht. De voorraad schelvis en wijting van de KW 171 was hierbij het meest opvallend omdat deze vis, in tegenstelling tot de andere ladin gen, van uitstekende kwaliteit i s ge weest. Dit is uiteraard ook in de prijs vorming tot uitdrukking gekomen. De aanvoer van kotters uit de zuid ging nog vergezeld van flinke partijen bot, waar echter nauwelijks afnemers voor konden worden gevonden. HAARLEM In dt Staten bestaat nog veel twjjfel over de plaats waarheen het PEN-kantoor van Bloemendaal moet verhuizen. Dat bleek gisteren in de gecombi neerde vergadering van de commissies voor de Ruimtelijke Ordening en Waterstaat en Wegen. Gedeputeerde W. van der Knoop zei, dat de keus van Ged. Staten voor de Wognumse buurt in Alkmaar nog slechts een voorlopig standpunt was. Ook in Ged. Staten is er nog discussie over de vestigingsplaats. De verschillende Staten fracties zullen nog een gesprek hebben met de medezeggenschapscommissie van het PEN. Aan de representativiteit van deze medezeggenschapscommissie wordt overi gens door sommigen getwijfeld. Twijfel dus alom. BEVERWIJK. Het carnaval heeft de bloemkwekers waarschijnlijk parten gespeeld. In de eerste plaats is de vraag naar bloemen in deze periode altijd heel wat minder en in de tweede plaats hebben de kwekers in het begin van deze week de bloemen vastgehouden. Ze meenden, dat er weinig vraag naar was. Maar men kwam bedrogen uit: er was well veel vraag en met beste prijzen nog wel. Toen later in de week de aanvoeren dan ook groter werden liepen de prijzen terug. Mexicaanse vrouwen. Centraal stonden de armoede in de wereld, de menselijke betrekkingen, toegespitst op de man- vrouw-verhouding en de onderdrukking. De liturgie van de dienst bestond uit bijbelteksten van Matheus en de profeet Amos, afgewisseld door liederen. De col lecte had als speciaal doel het starten van een kindertehuis in de Mexikaanse plaats San Palo. De Wereldgebedsdag was in de bejaardentehuizen in de ge meente al eerder gevierd. OOK WOENSDAG was men slechts in staat een schip te lossen, zodat een ander noodgedwongen tot donderdag moest blijyen overliggen. Inmiddels was ook de KW 81 met ruim zevenhonderd bakken vis bij de hallen gearriveerd en om deze tijdig te kunnen lossen moest de rederij worden verzocht zelf voor ruimgasten te zorgen. Dit gelukte, zodat donderdag opnieuw twee noordboten konden worden afgewerkt, terwijl een trawler tot vrijdag moest wachten. Deze gang van zaken is de kwaliteit evenwel niet ten goede gekomen. VOOR DE aanvoerders is het geen eenvoudige zaak hier verbetering in aan te brengen. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de vis door hen in de hallen moet worden gebracht, zodat de lossers alleen nog maar behoeven te sorteren. Het volladen van een mand eist immers minder vakkennis dan het onderscheiden van de diverse vissoorten. HEEMSKERK. In het Heemskerkse raadhuis bespreekt de commissie voor milieuzaken woensdagavond 17 maart de nota van uitgangspunten voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied. Tijdens deze openbare vergadering, die om 19.30 uur begint, zal ook het onlangs uitgekomen rapport van de commissie Boersma over de uitbreidingsplannen van Hoogovens aan de orde worden gesteld. De medezeggenschapscommissie heeft intussen gereageerd op een door de pro vincie uitgegeven persbericht over de keus van Wognumse buurt. Al van het begin af aan heeft de medezeggen schapscommissie zich op het standpunt gesteld, dat Wognumse buurt onaan vaardbaar was als vestigingsplaats voor het PEN-kantoor. De plaats was, volgens de medezeggenschapscommissie, slecht bereikbaar. De nabije ligging van een spoorwegemplacement zou het werkkli maat nadelig beïnvloeden. Er was geen groen in de buurt en ook geen recreatie mogelijkheid om gedurende de pauze te verblijven. Verder waren er geen uit breidingsmogelijkheden. De direktie van het PEN is het met het standpunt van de medezeggenschapscommissie eens. Zondagmiddag is de SCH 171 „Cornells Vrolijk" aan de tros van de sleper „Salvator” de pieren van IJmuiden ge passeerd. Nadat het schip dinsdag de haven van Bergen in Noorwegen was binnengebracht om het ingestroomde water te laten wegpompen, werd door de rederij besloten de SCH 171 naar IJmuiden te vervoeren. Men had name lijk in Bergen geen kans gezien de lading van de „Cornells Vrolijk” te lossen, zo dat de vis in IJmuiden aan land moest worden gezet. Hoewel het binnenge stroomde water de ruimen niet had be reikt, was er door het uitvallen van de lenspomp toch vocht bij de vis gekomen, zodat deze voor de consumptie onge schikt moest worden verklaard. Ten ge volge hiervan werd de lading hier via de hallen naar de vismeelindustie in België afgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Poppentheater Plop speelt zondagmiddag om 14.30 uur weer in het Witte Tejater aan de Kanaal straat. Voor de pauze wordt „De staf van de Koning” opgevoerd en daarna „De Koninklijke koe”. De toegangsprijs is 1,50 en daarbij is een glaasje limo nade met een rietje inbegrepen. Aan de groenveiling gaat de spinazie- aanvoer groter worden. Het is ook het enige voorj aarsbeeld wat men aan de markt ziet. Maar men zal de komende week ook wel de eerste radijs zien komen en dan gaat het beeld snel ver anderen. Overigens moet men het op de groen tenveiling nog met wat restanten win- terprodukten doen. Prei neemt nog een behoorlijke plaats in en gaat vlot weg tot 150 cent per kilo. Wat restanten van de koolprodukten worden goed afgeno men. Spruiten raken ook op. Er werd tot 150 cent per kilo betaald. Witlof noteer de bij een klein aanbod van 120 tot 200 cent per kilo. De bruto inhoud bedroeg 712 ton, de lengte over alles 59,91 m, de lengte tussen de loodlijnen 54,26 m, de breedte 9,48 m en de holte 4,96 m. Een oliege- stookte Schotse ketel leverde de stoom voor de 3 cil. triple expansie machine van het fabrikaat Amos Smith met BEHALVE DE aanvoer van de noord- schepen, dient ook die van de kotter- vloot te worden vermeld. Vooral omdat de scholvangsten na een week aanzien lijk waren teruggelopen, waarbij de tong weer iets ruimer werd aangevoerd. Op deze manier kon men de besommingen ongeveer op hetzelfde peil handhaven, met als uitschieter de IJM 115, waar men na een weekreisje meer dan 50.000 mocht incasseren. Deze schepen brachten niet alleen de reeds genoemde platvis binnen, maar ook mooie partijen kabeljauw en wijting. een capaciteit van 1110 pk. Het schip werd in 1975 voor de sloop verkocht. De Boyd Line is een in Huil gevestig de rederij, die in 1937 begon met de Arctic Ranger en het was op 19 februari dat dit schip, ook door Cochrane Sons, werd opgeleverd. De trawler werd in augustus 1939 gerequireerd door de Roy al Navy en gedurende de tweede wereld oorlog voer het schip als „Antisubmari- ne”-vaartuig FY 186 en werd in 1946 aan de rederij teruggegeven. Het is niet bij de Boyd Line gebleven, want in 1951 kreeg het schip de naam Conan Doyle met als eigenaar de Newington Steam Trawling Co Ltd te Hull en werd in 1966 voor de sloop verkocht. Het tweede schip van de rederij was de Arctic Pioneer, welke in maart 1937 werd opgeleverd door Cochrane en veel heeft meegemaakt. In september 1939 kwam deze trawler als FY 164 in dienst van de Royal Navy en werd op 27 mei 1942 te Portsmouth tot zinken gebracht bij een bombardement. Later kon het schip worden gelicht en gerepareerd, om met een nieuwe machine-lnstallatie als Arctic Viking voor de Boyd Line weer in de vaart gebracht te worden. Op 27 mei 1956 kwam de stoomtrawler nabij het Bèreneiland in aanvaring met de stoomtrawler St. Celestin van T. Ham- ling Co Ltd te Hull. De klap kwam hard aan en de 790 ton metende St. Celestin zonk binnen vijf minuten en het was een gelukkige omstandigheid dat de 20 opvarenden konden worden gered. De schade aan de Arctic Viking werd daarna hersteld en het schip kon tot 1961 in de vaart blijven. In dat jaar is deze stoomtrawler ten onder gegaan en wel op 18 oktober tijdens slecht weer op 15 mijl afstand van Flamborough Head. Bij deze ramp kwamen vijf bemanningsleden om het leven. De rederij heeft op gezette tijden haar vloot door nieuwbouw uitgebreid en onderging tevens uitbreiding wegens aankoop van schepen van andere rede rijen. 1965 aan de evenals de Marr die Rebel. De laatste dagen kwamen er per vei- lingdag ruim duizend kisten spinazie, waarvoor een vlotte markt aanwezig was. Al naar gelang de kwaliteit betaal de men van 100 tot 170 cent per kilo. Deze eerste voorjaars bladgroenten vindt overigens nog geen concurrentie van de groente import van Franse bloemkool. VAN DE SCHEPEN die de Ierse Zee opereren is bekend geworden dat zij hier een enkele trek haring konden vangen, vergezeld van enige kleine makreel. Meerdere eenheden hebben dan ook de noord reeds voor deze contreien verwis seld, of gaan hier binnenkort naar on derweg. Op deze manier zal de aan voer van verse vis, onverschillig of deze nu in IJmuiden of in een der Noordduit- se havens wordt gelost, ongetwijfeld sterk gaan teruglopen. Zolang dit huidi ge mooie voorjaarsweer zich weet te handhaven is er nog niets aan de hand, want een en ander is bijzonder gunstig voor de kleinere eenheden. Alleen zal in het buitenland naar aanvulling moeten worden omgezien voor de tekorten aan koolvis bij de fileèrders. zo moeilijk zijn, omdat men hier een beroep op de oud-gedienden kan doen, maar voor de grotere eenheden die al of niet in rederijverband varen, is het min der eenvoudig om alles netjes te laten sorteren. Het lossen van de grote kotters is ongetwijfeld gemakkelijker, omdat zij vrijwel alle over kisten beschikken, die met eigen middelen per drie of vijf tegelijk uit het ruim kunnen worden gehaald. In dit verband zou het wellicht aanbeveling verdienen de aan boord ge stripte vis direct volgens de afmetingen in deze kisten te verpakken. De vangst is dan toch reeds stuk voor stuk ter hand genomen, evenals dit trouwens het geval is met gehaakte haring. 5 t/m 14 maart VOORJAARSBEURS Kennemersporthal HAARLEM Openingstijden: 13.00 tot 17.00 uur JUPITER B.V., 9 00 tot22.30uurte| 01714 3878 Inlichtingen: In de verklaring van de medezeggen schapscommissie staat, dat niet is geble ken dat PPD, Provinciale Waterstaat en de Economisch Technologische Dienst het personeelsstandpunt voor Heerhu- gowaard hebben afgewogen tegen de Wognumse buurt. Dat voor de 1,8 mil joen gulden duurdere Wognumse buurt wordt gekozen, was volgens de medezeg genschapscommissie niet in het belang van de consumenten. De opmerking in het betoog van GS over het werkmilieu en de representativiteit vond de mede zeggenschapscommissie bevoogdend, zeer subjectief, zeer zwak en grotendeels on juist. De heer Eyndhoven, direkteur van het PEN, zei in de commissievergadering dat het PEN een vitaal bedrijf was, waar men arbeidsonrust niet kon gebruiken. Die arbeidsonrust voorspelde hij, wan neer GS de wensen van de medezeggen schapscommissie naast zich neer zou leggen. Hij vond dat de Wognumse buurt te weinig ruimte had voor eventu ele uitbreiding. Die ruimte was er naar zijn mening in Heerhugowaard wel. Meer ruimte kon in de toekomst wel eens nodig blijken wanneer het tot een fusie tussen het PEN en het gemeente lijk energiebedrijf van Amsterdam mocht komen. Met hem vreesden verschillende sta tenleden dat het PEN-kantoor in de Wognumse buurt te veel verkeer zou aantrekken voor de Alkmaarse binnen stad. De heer Eyndhoven zei dat deze verkeersaantrekkende werking voor Bloemendaal het argument was geweest om PEN-uitbreiding tegen te gaan. De heer Machielse (VVD) vond dat de 1,8 miljoen die Wognumse buurt meer zou gaan kosten in elk geval niet zou mogen voorden doorberekend in de tarieven. De heer Achterstraat en Korte (beiden CDA) braken een lans voor de derde mogelijkheid: de vestigingsplaats Berger- meer. De heer De Boer (PvdA) pleitte voor Alkmaar omdat het PEN daar als economische motor zou kunnen dienen. Gedeputeerde Van der Knoop zei dat het personeel zowel in Alkmaar als in Heer hugowaard zou mogen wonen, ongeacht de plaats waar het kantoor uiteindelijk zou komen. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 12.470 kg. tong; 71 kisten kabeljauw; 1697 kisten kabel jauw; 402 kisten koolvis; 152 kisten schelvis; 1236 kisten wijting; 562 schol; 51 kisten schar en 390 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS per 1 kg.: tarbot 13,54-11,10; grote tong 10,46-1008; grootmiddel tong 14,47-14,25; kleinmiddel tong 11,78-11,59; tong één 10,47-10,08- tong twee 9,30-8.89. Per 40 kg.: tarbot 389-187; griet 197- 140- kabeljauw één 78-54; kabeljauw twee r8-56; kabeljauw drie 82-64; kabel jauw vier 82-65; kabeljauw vijf 71-53; koolvis één 34-32; koolvis twee 40-37; koolvis drie 46-41; koolvis vier 26-18,40; schelvis één 55-52; schelvis twee 44-40; schelvis drie 74-39; schelvis vier 86-39; schol één 52-47; schol twee 65-58; schol drie 67-60; schol vier 65-48; wijting drie 57-30,40; schar 81-56. De besommingen waren: KW 29 16.000; KW 171 14.000; KW 185 20.000; VL 1 39.300; VD 20 500; VD89 .300; IJM 18 1.100; UK 64-UK 123 6.600; UK 48 UK 78 1.800; UK 107 UK 200 13.000; UK 218 9.500; UK 236 7.600. Bij de bolbloemen scheelde het nogal wat of men in het begin of in het midden van de week veilde. Tulpen zag men niet meer boven de drie gulden per bos gaan en de narcissen hadden de handen vol aan een hoogste notering van 150 cent per bos. De carlton noteer de van 90 tot 120 cent per bos. Zo was het ook met de andere bloemen. Anjers varieerden van 20 tot 45 cent per stuk. De tros anjers hielden zich nog goed door van 160 tot 300 cent per bos te gaan. Rozen lagen tussen de 20 en 65 cent per stuk. Bij de potplanten kwa men de azalea’s tot 12,50 per stuk en kwam de ficus tot 10. Maar er is toch een lichtpuntje: de eerste kistjes violen brachten zeven gulden op. In februari 1966 is de eerste hektraw- ler in bedrijf gekomen. De Arctic Free booter, welke is gebouwd door de Goole Shipbuilduing Company en 1183 bruto ton meet en beschikt over een Mirrlees motor van 1775 pk. De Boyd Line is een van de weinige Britse rederijen die trawlers in Polen bestelde en deze hek- trawler kwam in december 1968 gereed bij de Stocznia-werf te Gdynia, welke 928 ton meet en ook met een Mirrlees moter is uitgerust, vermogen 2500 pk. De nieuwste aanwinst van de rederij is de Arctic Challenger, welke in 'mei 1975 is opgeleverd door de Clelands Shipbuilding te Wallsend en 402 ton meet, waarmede men nu de beschikking heeft over 12 schepen. De oudste stoom trawler is thans de in 1955 gebouwde Arctic Brigand, die oorspronkelijk onder de naam Marbella heeft toebehoord aan ^..Marr Son te Huil en in februari Boyd Line werd verkocht, Starella eveneens van pas herdoopt is in Arctic I IB i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5