BRANDWEER KRIJGT NU OOK LADDERWAGEN mannen Grootscheepse plannen voor herdenking Noordzeekanaal ILEANA MELITA ZINGT VOOR ASSUMBURGTHEATER Vrouwen rijden beter dan ito Teken dat u kiest voor de mooiste vooGaarsreis Rustiger en voordeliger. Met de grootste kundigheid voorbereid en begeleid uoor Broere-Cebuto. nr 4 KLEDING VOOR PATER MORS BROERE CEBUTO fcTl- F '.7 6 TENTOONSTELLINGEN, FILMS, MUZIEK EN SPORT VRIJDAGAVOND IN i „TAIL TODDLE” „DE JANSHEEREN” '1 i MAAR* NIEUWS UÏT STAD EN ZATERDAG 6 19 7 6 (Van een onzer verslaggevers) Culturele manifestaties Hoogovens Afkomst 960,- 1150,- 1240,* 2375,* Tentoonstellingen Burgemeester sloeg eerste paal voor nieuw (Van een onzer verslaggeefsters) SS het ADVERTENTIE wel vanwege HEEMSKERK. Op uitnodiging van het Assumburgtheater geeft het ensem ble Ileana Mellta op vrijdag 12 maart een voorstelling in de grote zaal van „De Jansheeren.” Het ensemble bestaat uit Ileana Meli- ta, zang; Cecilia Domes, fluit; Henny van Tongeren, violoncello; Gerard Zuy- derhoff, klarinet; Niels Lelarge, slag werk en Alexander Hrisanide, piano. dag; op donderdagavond van 19-21 uur terwijl de tentoonstelling op maandag is gesloten. Roffel in gezelschap van directeur R. van de Ploeg van Taxi 3000 bij een busje, HAARLEM. Tempeligrsstraat 67. tel. 313950 BEVERWIJK, de Swart, Breestraat 104, tel 23156. en bij Lissone-Lindeman/Ruys, V D. Wagons-Lits//Cook. „In het begin was het wel even wennen”, bekent mevrouw De Vries ruiterlijk. „Toen zei ik: laat me nou maar eerst eens een tijdje alleen in die bus rijden. Maar nu draai ik ’m overal in hoor, geen problemen”. waarmee de dames dagelijks rondtoe ren. aar an- 500 de ing te te dit l te >er- ’.em oer. be- ',us- nu >oor ens, '.jna van s er lal- >fd- net de tie- welkom bij het actiecomité. Het tele foonnummer van mevrouw Jongejans is 23815. A- a- ;rs de jn is 13 de ïft iw el, de en iet an •er de ic- >rt ct: :er 4 in ns Te BI. ie- ;ra H. En zei 1 1 i Li SN >s- an n- :o- ig, zi lte an x- il- )N le, vr. Y- tg, ;a- is: 0,- in R- v. A- ej. 4, 55, n- ge ize ds ad !d: 12; ië- tv- lat or, K; Van de Ploeg: „De dames bij ons hebben net zo’n zware keuring onder gaan als hun mannelijke collega’s. Die keuring is behoorlijk pittig. Als je voor militaire dienst bent afge keurd, dan kom je ook niet door deze keuring. De dames hebben ook een werkboekje en een geneeskundige verklaring. Ze zijn voor honderd pro cent professional en hebben ook alle papieren om bijvoorbeeld op zaterdag avond het kroegenwerk te doen. Al leen preferen zij dat niet zo, wij trouwens als bedrijf ook niet”. Verder stelt het Hoogovenbedrijf zijn chef van de afdeling public relations Studio, de Santpoorter Jan Verhoog, be schikbaar voor het organiseren van de expositie in het PEN-jeugdcentrum, waaraan hij overigens al maandenlang de handen meer dan vol heeft; terwijl het concern daarnaast nog medewerking verleent aan een aantal andere onderde len van de herdenking. Twee vrouwelijke chauffeurs die al anderhalf jaar beroepsmatig over de weg koersen zijn de dames Jo de Vries en Annie Roffel uit Heemskerk. Haar collega, mevrouw Annie Rof fel, rijdt ook met vreugde rond. Ook zij vond autorijden al een leuke lief hebberij, voordat zij het als beroep ging doen. IJMOND. Het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal en van IJmuiden zal de komende maanden met tal van activiteiten worden om lijst. Op stapel staan tentoonstellingen, sportieve ontmoetingen en muzi kale gebeurtenissen om er maar enkele te noemen. Van enige van die activiteiten is de sluier inmiddels opgelicht. BEVERWIJK, over mannen.' In voorbereiding zijn voorts de ten toonstelling „De achttien Heeren van Brederode” over feodaal Velsen, van 9 april tot 29 augustus in de ruïne van Brederode; de expositie „Huize Beecke- stcijn”, gedurende de maanden juni, juli en augustus in de gelijknamige achttien de eeuwse buitenplaats en de tentoon stelling „Kennemer Landhuizen”, van 13 juni tot 15 augustus in het noordelijk koetshuis van landgoed Beeckestijn. Ook op sportief gebied worden veel demonstraties en wedstrijden georgani seerd: van 30 april tot 9 mei wordt een sportweek gehouden waaraan sportlieden uit de kanaalgemeenten deelnemen; op 1 en 2 mei worden (voor het eerst in IJmuiden) nationale roeiwedstrijden ge houden, te organiseren door de Velsense roeivereniging „De Stern”, Scouting Ne derland en de Koninklijke Nederlandse Bond tot he* redden van drenkelingen. 3 en 31 mei 860,- 31 mei 1225,- 15 en 29 mei 980,- 22 mei 17 mei En de dames zelf? Mevrouw De Vries: „Het is leuk werk en als je jarig bent, of het wordt Sinterklaas, dan krijg je wel een stukje zeep of zo. Je merkt dat je iets voor ze betekent”. In het afwisselende programma zijn, behalve met de normale wedstrijdboten, ook wedstrijden met sloepen, vletten en wherries opgenomen. Sportlieden uit Bergiseh Gladbach, de Westduitse part nerstad, komen op twee weekends hun krachten meten met hun vrienden uit Velsen. Gedurende twee weekeinden zul len 175 inwoners van de partnerstad deze gebeurtenissen bijwonen. mann niet meer uit mijn programma weg te denken.” De voorstelling in De Jansheeren be gint om half negen. De kaartverkoop begint op maandag 8 maart bij de Nuts- spaarbank, Deutzstraat 4. tel. 33338 in Heemskerk en bij Reisbureau Oosterom, Zeestraat, telefoon 24438, Beverwijk. Taxi 3000., dat het hoofdkantoor aan de Meerstraat heeft, prijst zich gelukkig met zeventien dames, die in vaste dienst zijn als chauffeur. Zij rijden voornamelijk ih verlengde Mercedessen en personenbusjes. De heer Van de Ploeg: „Mannen rijden misschien wel sneller, maar vrouwen zijn alerter en ze rijden meer geconcentreerd. Dames, die bij ons als chauffeur komen werken hebben vaak in de eerste week al een aanrijding, maar daarna nooit meer. Bij mannelijke chauffeurs is het meestal omgekeerd; die hebben de eerste twee maanden geen ongeluk ken, denken daarna dat ze het kun nen en dan komen de brokken”. Op cultureel gebied staan onder meer op het programma een zangconcours en een mandolinefestival in oktober, een taptoe op 11 september, een festival voor filmclubs in november en verschillende toneel- en muziekuitvoeringen. Voorts zet de eveneens jubilerende Koninklijke Militaire Kapel de festiviteiten luister bij met een concert, dat medio oktober gaat plaatshebben. Voor de eerste november, de officiële herdankingsdatum, is bij de uit verte genwoordigers van alle kanaalgemeenten samengestelde Centrale Commissie Hon derd Jaar Noordzeekanaal een deels in Amsterdam en deels in IJmuiden te houden manifestatie in voorbereiding. Deze manifestatie omvat bijeenkomsten in het Amsterdamse havengebied, in het stadhuis van Velsen en een boottocht over het jubilerende kanaal. Het gebeu ren zal die dag feestelijk worden beslo ten in het Amsterdamse RAI-gebouw. Ook Hoogovens laat zich bij de her denkingsplechtigheden niet onbetuigd, het kolen- en staalbedrijf heeft voor educatieve doeleinden een bedrag van f 25.000 beschikbaar gesteld, dat bestemd zal worden voor een boek voor leerlin gen uit de bovenbouw van de basisscho len en de onderbouw van het middel baar onderwijs. Uiteraard komt in dit boek „Honderd Jaar Noordzeekanaal” centraal te staan. BEVERWIJK. Zaterdagavond treedt in de Alpha Sociëteit de groep Tail Toddle op. Deze formatie bestaat uit de broers Nol, Jan en Stefan Duin dam. Irene van Lier en Huib Trautwein, die hoofdzakelijk Nederlandse en Britse traditionele muziek brengen. De volksliederen en balladen die Tail Toddle arrangeert en in het repertoir opneemt zijn afkomstig uit boeken en van bandopnamen. De groep maakt ge bruik van een uitgebreid instrumentari um. Bespeeld worden onder meer de gitaar, mandoline, banjo, concertina, ka- limba, autoharp en diverse fluiten. Liefhebbers van dit soort luistermu- ziek kunnen vanaf 21 uur terecht in Alpha Sociëteit, Moensplein, Beverwijk. Over deze combinatie zegt Ileana Me- lita zelf: „Russische liederen waren mijn en nieuwe prentbriefkaarten te zien. In de tweede zaal wordt de ontwikke ling van IJmuiden en de IJmond belicht, waarbij ruime aandacht wordt geschon ken aan de sociale aspecten, de woning bouw, de industrie die haar opkomst aan het graven van het kanaal heeft te danken, de visserij, de zee- en sleepvaart en de in IJmuiden gevestigde Rijksdien- sten, voor zover deze betrokken zijn bij het kanaal, de scheepvaart en de visse rij. Vanzelfsprekend wordt ook aandacht besteed aan de ontwikkeling van de haven van Amsterdam en het leven en werken langs de Zaan, eveneens sterk door het kanaal beïnvloed. Bedrijfsfilms over haven, industrie en visserij worden getoond in een aparte zaal. De openingstijden van de expositie zijn: ’s ochtends van 10-12 op dinsdag, donderdag en vrijdag; ’s middags van 14-17 uur van dinsdag tot en mèt zon- 13 dgn. Rome-Florence-Venetië 13 dgn. Zuid-Noorwegen 15 dgn. Praag-Wenen-Budapest 15 dgn. Split-Dubrovnik-Sarajevo 18 dgn. Rondreis Zuid-Italië 19 dgn. Hongarije-Roemenië-Joegosl. 22 mei 20 dgn. Zweden-Finland-Noordkaap 14 juni Schitterende vakantiereizen, geheel verzorgd, per luxe reiswagen, ook in zomer en najaar. En elke dag weer met evenveel plezier. Mevrouw. De Vries: „Autorij den was altijd al m’n hobby. Toen zag ik opeens een advertentie voor chauffeuses in de krant en daar ben ik op afgestapt. Nou, ik moet zeggen, het gaat best hoor. Je moet je men sen even aankijken, vriendelijk zijn, maar toch laten merken dat je dé baas bent in de auto. Trouwens, ik heb zo m’n vaste ploegjes die elke dag meegaan, dus moeilijkheden zijn er niet bij. Ik rijd ook de kinderen van het woonwagenkamp in Heems kerk als ze naar clubs moeten en zo. Niks geen last hoor, ze kennen me wel en ze weten waar ze met me aan toe zijn”. In de eerste zaal worden de geschiede nis van het kanaal, de inpolderingen en de constructie van de kunstwerken (zo als bruggen, pieren en tunnels) in beeld gebracht. In een tussenzaal en in een prentenkabinet worden diaseries ver toond en is een grote hoeveelheid oude Zo komt er in het PEN-jeugdcentrum van zaterdag 22 mei tot en met 31 juli een tentoonstelling over het ontstaan van het Noordzeekanaal, de groei van IJmuiden en de ontwikkeling van het gehele Noordzeekanaalgebied. Aan de vooravond van deze expositie wordt het jubileum in Velsen officieel gestart met een herdenking in de Engelmunduskerk. Bij die gelegenheid worden kransen ge legd bij de graven van de Engelse ka- naalgravers. Daarna zal burgemeester drs. J. Reehorst de expositie in het PEN- jeugdcentrum openen. ol 26547 HEEMSKERK. Met een knetterend vuurwerk, na sirenegeloei en met zwaai lichten vanaf alle aanwezige brandweer wagens, heeft burgemeester H. Nielen vrijdagmiddag op het bouwterrein tussen de Gerrit van Assendelftstraat en de C. Groenlandstraat de eerste paal geslagen voor het nieuwe „brandweerhuis”, zoals het brandweerkorps de nieuwe kazerne met het garagecomplex bij voorkeur noemt. Dat zijn bedrijf vrouwen in dienst genomen heeft als chauffeur heeft nog een reden, legt Van de Ploeg uit: „Zij vervoeren allemaal kinderen en ook gehandicapte volwassenen. Daar is een stuk begeleiding bij no dig. Dat houdt ook in dat je elke dag dezelfde chauffeur moet hebben, daar raken ze mee vertrouwd. Vandaar die dames. Ik moet zeggen dat het voor de volle 100 procent voldoet. Maar het is ook vrij zwaar werk. Ze moe ten goed kunnen improviseren, zo’n auto vol kinderen rustig zien te hou den en toch hun volle aandacht bij het verkeer houden. Het is niet alleen maar chauffeurtje spelen”. Dankzij de succesvolle serie voorstel lingen van John Cage Songbooks, die Ileana Melita in het voorjaar van 1974 gaf, heeft het ministerie van CRM haar opnieuw in staat gesteld met een eigen project voor de dag te komen. In tegenstelling tot de vorige maal, toen zij voornamelijk met zangers en acteurs werkte, heeft Illeana ditmaal een groep musici om zich heen verza meld en combineert zij een aantal stij len. Onder meer worden Russische roman tische liederen van Tchaikovsky, Gla- zounof en Glinka uitgevoerd. Daarna volgen eigentijdse werken van Buxton, Berberian en Mengelberg, waarbij het theaterelement zoveel mogelijk wordt belicht en ook de humor niet ontbreekt. Tenslotte wordt een aantal songs uit de dertiger jaren van Weill en Eisler op tekst van Brecht uitgevoerd, die speciaal werden gearrangeerd voor dit ensemble door Roland Voortman. De dames verzorgen vooral het groepsvervoer. Beiden rijden zij op busjes. Hun passagiers zijn voorna melijk schoolkinderen en geestelijk gehandicapten. Dat betekent voor de dames elke dag ’s morgens en ’s middags een paar uur rijden. Het hele korps was natuurlijk bij deze plechtigheid aanwezig, alsmede B. en W., de raadsleden die in de commissie alge mene zaken zitten, vele hoofden van gemeentelijke diensten, vertegenwoordi gers van het politiekorps, van de brand- weerinspectie, de Haarlemse brandweer commandant en tal van andere genodig den. De klap op de vuurpijl werd deze middag niet op de paal gegeven, maar daarna tijdens een bijeenkomst in de oude brandweerkazerne achter het raad huis. Daar maakte burgemeester Nielen bekend, dat de brandweerinspectie zeer positief heeft gereageerd op het advies dat B. en W. hadden gevraagd over het al of niet aanschaffen van een hoogwer ker of ladderwagen. Op grond van dit advies hebben B. en W. besloten aan de raad te zijner tijd het gaat om een bedrag van enkele tonnen een krediet te vragen voor een ladderwagen-hoog- werker. Daarmee gaat een grote wens van het brandweerkorps in vervulling. Om degenen die de Beverwijkse moei lijkheden in deze kenen gerust te stel len, deelde de burgemeester ook mee, dat de ladderwagen onbelemmerd in en uit de nieuwe garage zal kunnen rijden. Daarmee wordt bij de bouw rekening gehouden. Brandweercommandant A. Baarde- mans bedankte de burgemeester voor het feit dat hij de eerste paal had willen slaan en hij kondigde aan, dat men te zijner tijd de naam van burgemeester Nielen wil verbinden aan het nieuwe brandweerhuis. De heer Nielen bracht nog eens zijn grote waardering tot uiting voor de geweldige inzet van de korpsleden om vervolgens de nadruk te leggen op de preventieve taak van de brandweer. In die zin vond hij het ook uitermate belangrijk er voor te zorgen, dat de brandweer de brand altijd kan bereiken. Hij pleitte voor een zo goed mogelijke samenwerking tussen brandweer en het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht, zonder nader in te gaan op de moeilijk heden die daarbij kunnen ontstaan. De burgemeester volstond met te zeggen: „Maak er geen lange tenen-kwestie van”. Aan het brandweerkorps verzocht hij de geluidshinder in de nieuwe omgeving binnen de perken te houden in belang van de omwonenden. BEVERWIJK. In de afgelopen maanden hebben duizenden kilo’s kleding reeds hun weg gevonden naar de Beverwijkse pater Jan Mors in Brazilië. Mevrouw M. Jongejans-van Bugnum, Willem Pastoorstraat 20 laat ons weten nog meer kleding te kunnen gebruiken. „Met het oprui men van de kasten komt u, lezer, beslist nog wel wat kleding tegen, die niet meer gedragen wordt. Voor de armen in Brazilië, Afrika en India, kortom overal waar nood is, vragen wij eenieder kleding en schoeisel af te staan”, zo schrijft mevrouw Jonge jans. Het actiecomité zorgt dan wel voor verder transport. Ook oude bril monturen, zo u die al heeft, zijn eerste liefde, misschien mijn afkomst (haar moeder werd in het oude Petersburg geboren). Mijn tweede liefde, de avantgarde, dateert uit 1960. Met Brecht kwam ik in aanraking toen het Goethe-instituut mij vroeg een Brechtprogramma te verzorgen. Sinds dien zijn Weill, Eisler, Dessan en Bier- „Vrouwen rijden het algemeen oplettender dan Dit zegt directeur R. van de Ploeg van het Taxibedrijf 3000, dat voor personenvervoer in de IJ mond zorg draagt, maar ook ver daarbuiten zijn wagens heeft rijden. n ?6546 (ele*»0" t>P‘ De en „brandweerhuis”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7