Suiker wordt FLORIDA: CARTER 12 ct duurder KLOPT WALLACE 24 ASKRUISJE DEED PIJN Zware bewaking in centrum Assen M4Z04 lette’dinp m J Pak de telefoon JmodeshowL Voorjaar 1976 op dinsdag 23 maartin 'die raeckse' om 10.30,14.30 en 20.00 uur, de raaks, haarlem. kaarten a f 6.50 (inkl. café complet) aan de kassa: De Schiphol agenda KOOIJMAN Het vvoord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN KVP-MOTIE AANGENOMEN Ford behoudt overwicht op Reagan van Minder koude nacht Aantal pagina’s vandaag: Overheidspersoneel in Frankrijk staakt Het laatste ANP-nieuws: 06222-333 SANITAIR B.V. nauwe jas voor aktuele informatie op ieder moment In Parijs ontvoerde directeur weer vrij „Zelftank”-benzine een cent goedkoper Grote Antiekbeurs TRESLONG 20 (Van onze parlementsredactie) '8 Toneel van ramp met kabelbaan .v. Humphrey reserveringen: telefoon<023)251937 Voorbehoed pagina 9 WOENSDAG 10 MAART 1976 66e jaargang nummer 108 naamstickers technische stickers rek/amestickers autostickers SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 18.- 17 Umuider Courant Toon Verhoeven: Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement t 37 40 p kwartaal lp post f 49 bij vooruitbetaling f 13 p mnd Tweede Kamer I. watervoorziening I Wallace Carter verklaarde hij naar af ADVERTENTIES ADVERTENTIES 2 ADVERTENTIES (Van onze correspondent) ATC wil meer inspraak regeringsplannen ik te grote ?nson Darry, zelfs jstor- Het is niet voor het eerst dat de BBC een probleem heeft met dit merk. Vorig jaar dreigde de Britse televisie een wedstrijd op Silverstone om dezelfde redenen niet uit te zenden. Waarin onder meer te het om een ,,’schijnpro- Pastoor Jessen had namelijk gebruik gemaakt van as, die hij verkreeg door palmen te verbranden in een emmer waarin corboleum en een onkruidbe strijdingsmiddel waren bewaard. Hierdoor ontstond een zodanig chemisch proces, dat de askruisjes die de pastoor aan enkele tientallen kinderen en bejaarden had gegeven, de betrokkenen een rode jeukplek bezorgden. Hij kreeg zelf argwaan, omdat de as erg stonk. Daarom produceerde hij later op de dag nieuwe as. Dit keer niet in de bewuste emmer. De hiermee gewaar merkte parochianen ondervonden er geen hinder van. Wie heeft eigenlijk het gebruik van auto’s verplicht gesteld? teks- van laar- ook uur iren der-, da sen Jtste dl Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 7, riirraptasl spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl <Van onze correspondent) ROTTERDAM. Shell heeft besloten de korting voor zelftanken te vergroten van twee tot drie cent voor benzine en van vijf tot zes cent voor de bromfiets brandstof Shellina. De maatregel geldt vanaf 19 maart voor alle ruim 200 verkooppunten in Nederland met zelfbe- dieningsinrichting. ikken, vezen ijf is, iks de h 12 i toch koopt Humphrey’s opmerkingen werden bij na dagelijks uitgezonden door radiosta tions in Florida, die voornamelijk de zwarte bevolking bereiken en waarne mers hebben de oude rot Humphrey er al van verdacht een soort pat-situatie op het Democratische partijcongres te wil len creëren, waardoor hijzelf aan bod zou kunnen komen als de verrassings- kandidaat. De BBC nam gisteravond deze beslissing omdat werd aangeno men dat een dergelijke uitzen ding door een aantal kijkers we gens deze reclame als stuitend zou worden beschouwd. Plaatselijk nieuws 5, Kunst Radio en tv Strips Hiswa Economie Beurs Sport 4 9 11 13 13 15 16 19, 21 (Van onze redacteur in Washington H. Leffelaar) De binnenstad van Assen, waar van ochtend het proces tegen de zeven Zuid- molukse treinkapers is begonnen, heeft veel weg van een belegerde vesting. In en rond het Paleis van Justitie zijn scherpe veiligheidsmaatregelen genomen. Drie straten zijn afgesloten en rond het gerechtsgebouw zijn twee meter hoge hekken geplaatst. Bovendien zijn drang hekken geplaatst. Verder wordt er gepatrouilleerd door tientallen agenten met honden en kara bijnen. Op strategische punten staan pantserwagens opgesteld. Op veel punten langs de afzetting stonden Zuidmolukse jongeren. Sommigen van hen deelden pamfletten uit lezen staat dat ces” gaat. Op de foto Het is vrijwel zeker dat George Wal lace, eens de lieveling van het conserva tieve Amerika en Ronald Reagan zich mettertijd uit de verkiezingen zullen te rugtrekken. Wallace zal op zijn best nog enige overwinningen kunnen boeken in de industriële staten, hoewel die kans aanzienlijk kleiner is dan na zijn verlies in de verkiezingen in Florida De Australiër Alan Jones zou in de eerste Europese krachtme ting voor de formule-l coureurs de Surtees TS-19 rijden, die zon der voorbehoud wordt gespon sord door de voorbehoedsmidde lenfabrikant. De verrassing onder de Democratische kandidaten was dat de ex-gouverneur van de aangrenzende staat Georgia, Jim my Carter de gouverneur van Alabama, George Wallace, klopte met 34 tegen 31 percent van de stemmen. VENRAY Een aantal parochianen van het Venrayse kerkdorp Merselo heeft van het askruisje dat verleden week woensdag in de kerk werd aan gebracht. een pijnlijk gevoel en een „blijvend” merkteken op hun voorhoofd overgehouden. Dit euvel is .e wijten aan een foutieve handelwijze van pastoor G. Jessen, waarvoor hij isteren op de toen gehouden parochieraadsvergade- ring zijn verontschuldigingen aan de „gebrandmerkte” parochianen heeft aangeboden. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: WASHINGTON President Ford heeft zijn overwicht op zijn tegenstander Ronald Reagan in de voorverkiezingen van Florida we ten te handhaven met een over tuigende meerderheid van 53 tegen 47 percent van de stemmen. van een PARIJS (DPA). In Frankrijk heeft gisteren het grootste deel van het perso neel van overheidsdiensten en -bedrijven gestaakt. Daarbij waren ook de spoorwe gen, de posterijen, de douane en de reinigingsdienst. In Parijs hebben 20.000 stakers een protestmars gehouden tegen de slepende loononderhandelingen voor de ambtena ren. PARIJS (DPA). Guy Thodorof Is vanmorgen door zijn ontvoerders vrijge laten. Thodorof is directeur van de Pa- rijse vertegenwoordiging van de Zweed se autofabriek Saab. Hij werd begin januari in Parijs door gewapende lieden ontvoerd. De vader van Thodorof zou gisteren het door de ontvoerders geëiste losgeld van tien miljoen frank (ongeveer 6 mil joen gulden) betaald hebben. De Britse televisie heeft besloten de „wedstrijd van de kampioenen”, die 14 maart ge houden wordt op het circuit van Brands Hatch voor formule-l wagens niet via het net van de BBC uit te zenden. Tot die be slissing is men gekomen nadat bekend werd, dat op een van de race-wagens reclame zou worden gemaakt voor een zeer bekend voorbehoedsmiddel. Wat Ronald Reagan betreft, wordt verwacht dat hij zijn strijd tegen presi dent Ford nog in enkele voorverkiezin gen voort zal zetten, maar dat ook hij uiteindelijk het veld zal ruimen. In dat geval wordt het zeer waarschijnlijk een competitie om de gunsten van de kiezers tussen Ford, Jackson en Carter. Tegen de zin van de regering ging de Kamer gisteren akkoord met een motie van het KVP-lid mw. Groensmit, waarin de regering wordt gevraagd meer aan dacht te besteden aan inspraak van burgers en Kamer. De motie werd aan genomen tijdens de stemmingen over het structuurschema drink- en industriewa tervoorziening. links: de Zuidmolukse leider Manusama passeert de scherpe bewaking rond het gerechtsgebouw. ngs- king. komt mder kof- DEN HAAG. De Tweede Ka mer vindt dat er te weinig inspraak mogelijkheden zijn geschapen rond de regeringsplannen voor onze drinkwatervoorziening. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389. na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. STICKER 023-377040 SERVICE DUINWEG 43 SANTPOORT-Z Mededelingen van minister Westerterp naar aanleiding van vragen uit de Twee de Kamer hebben duidelijk gemaakt dat jnder druk van veranderende ontwikke- ingen voorlopig nog niet kan worden [erekend op een regeringsbeslissing ten lanzien van een tweede nationale bur gerluchthaven. Tevens is een daarmee lamenhangend probleem nog verder van ■en oplossing geraakt, namelijk de vraag »f Schiphol een vijfde baan moet krij sen. Dit alles vloeit voort uit een vertraag- ie groei van het burgerluchtverkeer, een veel mindere toeneming van het aantal uchtpassagiers en vliegtuigbewegingen dan oorspronkelijk in de prognoses itond. Tengevolge van de economische «nstandigheden en de onzekerheden in Ie energievoorziening zijn volgens de minister cijfers uit de bus gekomen die ichiphol enige jaren méér respijt geven. De luchthaven loopt langzamer vol dan |e verwachten viel in 1968-1969, het tijdvak waarin de noodzaak tot aanleg tweede luchthaven, waar ook in K’ederland, zich duidelijk leek af te tekenen. Met de aanleg van een vijfde baan, tie de reikwijdte van Schiphol dichter lij de bewoonde wereld in de richting laarlem zou brengen, zou het langzamer rollopen van Schiphol van zoveel bete- :enis worden dat men rustiger kan (verwegen waar die tweede nationale uchthaven nu eigenlijk het best kan worden aangelegd. De moeilijkheid ech ter is dat de prognosecijfers over te verwachten aantallen luchtpassagiers en vliegtuigbewegingen geen absoluut hou vast bieden, omdat ook de ontwikkeling van de vliegtuigtypen van invloed zal zijn. De capaciteit van een luchthaven hangt namelijk ook nauw samen met de grootte van de toekomstige vliegtuigen. Die grootte is weer afhankelijk van het rendement, een factor die bijvoorbeeld bij de Concordes zeer illustratief is. De Concordes vliegen met verlies, ze zijn te groot om efficiënt te zijn. De onzekerheid over de vraag of we een tweede luchthaven zullen krijgen en waar die zal komen is dus groter dan ooit. Een idee tot aanleg van een „Bene lux”-luchtha ven stuit voorlopig nog af op de essentiële verschillen van mening tussen de Benelux-partners. Intussen probeert ir. F. Philips enige promotion te plegen voor het Eindhovense vliegveld Welschap, dat ten opzichte van België zeer gunstig ligt maar te dicht bij de bebouwing in die streek gelegen is om ooit tot enige betekenis te kunnen uit groeien. Voor Kennemerland blijft de dreiging van een vijfde Schipholbaan zeer wezen lijk. Een opleving van de economie en van het vracht- en passagiersvervoer door de lucht vóórdat een tweede lucht haven in aanbouw is zou de lasten volledig op Schiphol en omgeving doen neerkomen. De verkiezingen in Florida zijn vooral van belang voor de wedloop tussen de min of meer conservatieve kandidaten. De veldslag tussen de liberalen vindt plaats in de staat New York op 6 april, maar het is nu al duidelijk dat Jimmy Carter als centrum-kandidaat een for midabele tegenstander ook voor de libe ralen is. Minister Vorrink probeerde vlak voor de stemming in ruil voor enkele toezeg gingen de motie ingetrokken te krijgen. Zij zegde toe volgend jaar zowel met een herziening van het structuurschema als met het eerste tienjarenplan te zul len komen. Dat plan zou dan onderhevig zijn aan de inspraakmogelijkheden die zullen gelden voor de behandeling van het gewijzigde structuurschema. De toe zeggingen van mw. Vorrink waren voor de KVP echter niet voldoende. De motie werd in stemming gebracht en aangeno men. In een kribbig debatje tussen minister Vorrink en minister Gruijters (Ruimte lijke Ordening) enerzijds en het D’66- Kamerlid Imkamp anderzijds, kwam duidelijk naar voren dat de regering nog niets voelt voor een landelijke propa- ganda-actie voor spaarzamer waterver bruik. Minister Vorrink ontkende dat er te weinig aan propaganda wordt gedaan. Unanieme steun was er voor een mo tie van de socialist Giebels, waarin de plannen van de regering worden bekriti seerd en waarin de betrokken ministers wordt verzocht met een nieuw struc tuurschema te komen, dat onder andere op nieuwe bevolkingsprognoses moet zijn gebaseerd. Daarin wordt de moge lijkheid opengehouden dat er in de toe komst minder dan 23 waterwin- en opslaggebieden nodig zijn. Grote steun was er ook voor een motie van AR-Kameriid Van Houwelin- gen die voor grondwater een aparte regeling wilde zien. De aanwezigheid van water in de grond is voor de landbouw van groot belang. Van Hou- welingen wil dan ook niet dat het ge bruikt wordt voor industrieën Henri Jackson eindigde in Florida met 24 percent van de stemmen, niettemin dat hij zijn doel had bereikt met het veroveren van 25 per cent van Florida’s gedelegeerden het Democratische partijcongres. I p ,aai f 14b 90 lp post 1 I 89 Losse nummeisbü I Droog weer met wolkenvelden, maar ook met opklaringen. In de nacht en ochtend mogelijk hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minima van min een graad tot min vijf graden in het oosten van het land. Maxima omstr. 4 graden. AMSTERDAM (ANP). Per 1 juli gaat de consumentenprijs van suiker omhoog. De minimumprijs zal dan stij gen van 1,55 naar f 1,67 per kilo. De prijsverhoging vloeit voort uit de door de EEG vastgestelde prijsverhoging van de landbouwprijzen. De richtprijs voor suiker gaat per 1 juli bijvoorbeeld omhoog van 109,57 naar 118,65, ter wijl de interventieprijs (de gegarandeer de prijs) stijgt van f 104,10 naar 112,77. Carter blijft zijn populariteit bij het Amerikaanse volk behouden ondanks rechtstreekse aanvallen van Jackson, die in Florida ook gebruik maakte van de persoonlijke steun van de voormalige ambassadeur bij de Verenigde Naties, Daniel Patrick Moynihan en van een verleden jaar uitgesproken rede van se nator Hubert Humphrey, waarin deze Jackson aanprees als een voorvechter van de burgerrechten voor de Ameri kaanse negers. Vanmorgen is een begin gemaakt met het identificeren van de slachtoffers van de ramp met een kabelbaan in de Noordita- liaanse Alpen, die aan 42 vakantiegangers het leven kostte. Volgens de politie in Cavalese zijn er Duitsers, Oostenrijkers, Nederlanders en Italianen onder de slachtoffers. Namen van de slachtoffers worden niet bekendgemaakt zolang de familieleden niet zijn ingelicht. Toe dusver zijn 27 slachtoffers geïdentifi ceerd, voornamelijk bewoners van Hamburg. (Zie ook pagina 3) A 1 Zaterdag 13 maart van 14 tot 22 uur VI Zondag 14 maart van 11 tot 18 uur. pj y Treslong-Hallen te Hillegom. u van ostadestraat 2-4 haarlem k leverpark (023) 251937 ONTSNAPTEN TWEE LEEUWEN UIT ARTIS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1