TELERSINKOMEN NOG VERDER GEDAALD Beurs dicht op 21 mei WANDELENDE RECLAME Jonge agrariërs ontevreden ongekend groot Champagne-export naar Nederland BEURS ill I ill OilllJ r 1BMS GELD R R f I J Makelaars willen hypotheeklasten aftrekbaar houden Produktiegroei bij levensverzekeraars Prijs voor Tindemans Vakbond: PROTESTBIJEENKOMST IN BARNEVELD In vakantieweekends een miljoen gulden aan prijzen geen vrachtwagens op Duitse snelwegen „Gebruik Sphinx-produkten" r BB ZATERDAG 1 3 MAART 197 6 ECONOMIE 13 12 Leidraad Invoer L M »n et Damrak 1 Strijdige belangen gespreksronde i (Van een medewerker) AMSTERDAM De internatio nale geld- en kapitaalhandel werd deze week door twee opvallende gebeurtenissen gekenmerkt. De dramatische koersdalingen van het Britse pond en de nieuwe felle Pogingen van Wall Street de be staande brug van 1000 definitief te nemen. Voor de internationale ef fectenbeurzen was vooral dit laat ste van gewicht, omdat de aarze ling om die mijlpaal voorbij te trek- ten ook de Europese beurzen be langrijk had doen afkoelen. Rooipremie w Zeerech t-conferentie oceaan van problemen een Maandag begint op het VN-hoofd- Moeilijke tijden voor fruitteelt L (Van onze redactie econom.e) )van onze correspondent) de I. (ADVERTENTIE) Dow Jones schommelt rond 1000 aan- BB naart larie, :ning egen urge bur- t toe ilijke •iften an in s van rwijk al op sente naart tarie. ming ieder tiling iften (Genève) ren. Het letterlijk strijdige twee NAVO-partners hun diplomatieke betrekkingen hebben verbroken. „zeerecht-conferentie” te maken krijgen met een stortvloed van helderomlijndc. concrete vraagstukken die allemaal dui delijk moeten worden opgelost. Het ui teindelijk doel is een internationale con ferentie over het zeerecht als allesom vattend pakket te tekenen door iedereen rijk en arm, groot en klein, met of zonder eigen toegang tot zee. De NBM voert aan dat de regering wordt beschuldigd van het in de hand werken van belastingfraude als de af trekbaarheid van rentelasten op één lijn wordt gesteld met belastingontduiking en afwenteling. De makelaars vinden het ook verkeerd rentelasten voor een eigen woning gelijk te stellen met rentelasten voor geheel andere zaken. 2. Een territoriale zeegrens van maxi maal 12 zeemijl. Amerikaanse dollar 2,652.,75 Engelse pond 5,095,39 Belgische fr. (100) 6,44—6,74 Duitse mark (100) 103,00—106,00 Ital. lire (10.000) 30,50—34,50 Portugese esc. (100) 7,909,90 Canadese dollar 2,672,77 Franse fr. (100) 58,00—61,00 Zwitserse fr. (100) 103.00106,00 Zweedse kroon (100) 59,5062,50 Noorse kroon (100)47,0050.00 Deense kroon (100) 42,0045.00 Oostenr. sch. (100)14,4514,75 Spaanse pes. (100) 3.864,16 Griekse drachme (100)7,00—8,25 Finse mark (100) 68,25—71,25 Joegosl. dinar (100)13,00—15,50 DEN HAAG. De beurs voor de geld- en fondsenhandel zal op 21 mei in verband met de viering van het 100-jarig bestaan van de Vereniging voor de Effectenhandel gesloten zijn, zo heeft het Ministerie van Financiën bekendgemaakt. De protestbijeenkomst was uitgeschn ven omdat minister Van der Stee van Landbouw volgens de plattelands.) vu ren tijdens de kamerdebatten in decem ber vorig jaar geen blijk zou hebben Het Damrak spiegelde zich deze week in hoofdzaak aan de vaste inzet van Wall Street. De valutaslag ging de gul den grotendeels voorbij, en dus ook onze Nederland 3,4 percent. Hierdoor krijgt Italië de kans appelen en peren te telen voor de interventieprijs, zodat de struc turele overproduktie in stand blijft of zelfs toeneemt. De fruittelers in Neder land en de andere noordelijke lidstaten verzetten zich daarom tegen verdere verhoging van de interventieprijzen. de totale omzet van appelen en peren zal in het lopende seizoen, in geld uitge drukt, 20 percent boven die van 1973-’74 maar 10 percent beneden die van 1974- 75 liggen, waarbij het effect van de inflatie de achteruitgang nog eens extra vergroot. bur- t toe- ïlijke ■iften n be- ilder, it het het i ge AKEN (DPA). Premier Leo Tinde mans van België zal dit jaar de interna tionale Keizer-Karelprijs van de stad Aken ontvangen. Deze naar Karei de Grote vernoemde prijs wordt sinds 1950 toegekend aan mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Europese eenwording. 3 MAASTRICHT (ANP). In een open brief heeft de Unie BLHP zich gewend tot de Nederlandse werknemers en men sen die actief betrokken zijn bij nieuw en vernieuwbouw om Sphinxprodukten te gebruiken. De Belgische premier werd door de jury eenparig tot laureaat voor 1976 gekozen vanwege het „rapport-Tinde- mans” dat hij vorig jaar aan de EEG- regeringen uitbracht. Aan de prijs is een geldsom van 5000 Mark verbonden. NEW YORK (UPI Reuter). Ocea nen en zeeën beslaan 70 percent van het aardoppervlak. Wie is eigenaar-exploi- tant van al dat water, vanouds hoofdza kelijk vis- en vaarwater, tnaar dankzij de off-shore en diepwater-technologie veeleer een vloeibaar „deksel” op een schatkist vol minerale delfstoffen? Wie, en in welke mate? De VN-conferentie over het zeerecht staat voor de giganti sche taak een antwoord te leveren dat voor de hele mensheid, rijk en arm, kuststaten en staten zonder verbinding met open zee, aanvaardbaar is. Gemeenschap en die in het zuiden (vooral Italië) onrustbarend. Hij vreesde dat die tegenstelling tussen noord en zuid nog sterker tot uiting zal komen bij de toetreding van Griekenland, mis schien later ook Spanje, tot de EEG. Bijzonder opvallende reclame voor een pas heropende kapperszaak in het centrum van de Westduitse stad München: in de directe nabijheid van de kapsalon een jongeman met een uitzonderlijk grote pruik en een gigantische kam door een winkel straat late" paraderen. BARNEVELD. „Regering in Den Haag, help ons nog vandaag”. Zo luidde de tekst op een van de vele spandoeken die gisteren op de protestbijeenkomsl van plattelandsjongeren in de Barne- veldse markthal werden aangec'.a en. Er waren ook vinnige teksten onder, zoals: „Van der Stee, de guitige poelier, slach* boer en tuinder met plezier”. De Unie, die ongeveer 200 leden bij de Sphinx in Maastricht heeft, hoopt langs deze weg sneller te kunnen komen tot een betere afzet van Sphinx-produkten op de Nederlandse markt en daarmee behoud van de werkgelegenheid Sphinx. percent meer dan in 1974. De tot dusver belangrijkste exportmarkten (Engeland en Italië) zakten fors in. Deze landen namen 33 percent min der champagne af: Italië 3,8 miljoen en Engeland iets meer dan drie mil joen flessen- De plaatsen vier tot en met acht van de exportranglijst wor den ingenomen door respectievelijk de VS, West-Duitsland, Zwitserland, Canada en Venezuela. De totale champagne-export daalde vorig jaar met 5.7 percent tot 28.2 miljoen flessen nadat in 1974 een vermindering van ruim 32 percent was opgetreden. De totale champag- ne-omzet steeg evenwel met bijna 16 percent tot 122,2 miljoen flessen. De afzet in Frankrijk waar nog steeds de meeste champagne wordt gedron ken nam met ruim 24 percent toe tot zo’n 94 miljoen flessen. BILTHOVEN (ANP). De Neder landse Bond van Makelaars (NBM) heeft bij het partijbestuur van de PvdA zijn ongerustheid gemeld over het opnieuw in discussie brengen van de aftrekbaar heid van hypotheeklasten. Het partijbe stuur heeft geopperd die aftrekbaarheid aan een maximum te binden. gegeven de problematiek van de jonge agrariërs te willen verlichten. En ook van de kant van de kamerleden was een harde aandrang uitgebleven, naar mening van de jonge plattelanders. Nederland bezette vorig jaar we derom de negende plaats op de rang lijst van champagne-importerende landen. De eerste plaats wordt inge nomen door België (in 1974 nog num mer drie); naar dit land werden bijna 5,6 miljoen flessen geëxporteerd, 39 Sommige deskundigen zijn van me ning dat de eerste twee punten, of de conferentie nu al dan niet slaagt in zijn totale opzet, in elk geval zullen worden erkend als bindende grondslagen voor het internationale gedrag. De heer Nijsten betreurde het dat de Europese Commissie bij de beperking van de invoer van appelen van het zuidelijk halfrond niet verder is gegaan dan het maken van de op vrijwilligheid gebaseerde afspraak met Argentinië, Au stralië, Chili, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika. In april, mei en juni zullen deze landen hun gezamenlijke export naar de EEG beperken tot 240 000 ton, iets min der dan bij de beperkingsafspraak van twee jaar geleden. Een verdergaande beperking, zo meende de voorzitter, had zowel voor de EEG als voor het zuide lijk halfrond tot een redelijke prijsvor ming kunnen leiden, terwijl het nu zeer de vraag is of de producenten aan beide kanten iets aan hun proddkt zullen verdienen. Voorzitter Arie Steenwijk van de or ganiserende stuurgroep zei het droevig te vinden dat er nu door middel van een manifestatie aandacht moest worden ge vraagd voor de problemen van de jonge agrariërs. „Vooral als je weet dat je verlangens gerechtvaardigd zijn. En ook al weten we dat het kabinet grote moei te heeft om de eindjes aan elkaar te knopen, we vinden onze verlangens re delijk en aanvaardbaar". Daarom gaf Arie Steenwijk namens de jonge platte landers te kennen dat de jongeren niet langer aan het lijntje gehouden willen 3. De vorming van een nieuw interna tionaal lichaam dat verantwoordelijk zou zijn voor de hele zeebodem buiten fle exclusieve 200 mijlszones. De opera ties daar zouden ten dienste moeten komen van de hele mensheid, met speci ale aandacht voor de noden van de Derde Wereld. DEN HAAG (ANP). In het afgelo pen jaar is in Nederland volgens de CBS-cijfers voor 40.85 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen, pensi- oenverzekeringen en lijfrenten gesloten, een stijging van bijna twintig percent ten opzichte van 1974. toen de gezamen lijke produktie van de binnenlandse en buitenlandse levensverzekeringsmaat schappijen in Nederland 34.13 miljard gulden bedroeg SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. - Genève komt. Blijkt de wil tot het aangaan van compromissen aanwezig, dan hoopt men de uiteindelijke conven tie in het eerste halfjaar van 1977 rond te hebben. 1- Een exclusieve economische zone van 200 zeemijlen uit de kust van oever- staten. Volgens deskundigen is er onder de gedelegeerden een duidelijke meer derheid voor dit denkbeeld aanwezig. op bij kwartier in New York de derde confe- rentiezitting en deze belooft binnen klei ne werkgroepen een loven en bieden te worden zoals in internationaal verband niet eerder is vertoond. De ongeveer 150 landen, die eraan deelnemen, weten dat zij thans tot zaken moeten komen omdat er anders reeds volgend jaar door een zijdige maatregelen een geweldige juri dische chaos zal ontstaan. De stijging kwam hoofdzakelijk op rekening van het grotere bedrag aan individuele kapitaalverzekeringen, dat in 1975 werd gesloten. De produktie van dit soort verzekeringen beliep 20,06 miljard gulden tegen 16,1 miljard in 1974. waarde moet worden gehecht, is het psychologisch toch wel van grote in vloed. Want eenmaal over de 1000 zijn de, zo luidt de redenering in en rond Wall Street, zal een verder optrekken nar de hoogste stand aller tijden, het peil van 1055 in 1973, in het verschiet liggen. Het definitief achter zich laten van de 1000 voor 50 industriële aandelen wel te verstaan, die volgens de Dow Jones-index tot dit gemiddelde komen, zou dus kunnen worden uitgelegd als een voorlopig voortzetten van de beurs- geld- en kapitaalmarkt. Wel moet ook onze centrale bank voortdurend interve niëren om de onderlinge Slang-verh ju- dingen op niveau te houden. Maar Wall Street bleef toch het belangrijkste ba ken, wat ook voor het Damrak een goed weekbegin betekende, maar daarna weer op de bekende kleurloze markt zonder opzienbarende gebeurtenissen uitliep. Daarbij bleven de hoofdfondsen zich per saldo beter ontwikkelen dan de meer lokaal gerichte beurssector, omdat die thans gevoeliger is voor de op korte termijn te verwachten grote nieuws- stroom. Van de meeste hoofdfondsen is dat zo ongeveer bekend. Unilever kon op het fraaie resultaat van de vorige week nog enkele guldens aantrekken, en Konin klijke Petroleum boekte een winst van 5. Hoewel het afgelopen boekjaar eer: behoorlijke winstdaling 'heeft opgeleverd, heeft de Shell nog altijd zoveel ver diend, dat er voor de Koninklijke een winst is overgebleven die het aandelen kapitaal nog ruim overtreft. De perenoogst, zo vertelde de heer Nijsten, was dit seizoen 40 percent klei ner dan het gemiddelde sinds 1966; veel individuele telers konden maar zo wei nig plukken dat hun oogst verliesgevend was. De appeloogst was gelijk aan het tienjaarlijkse gemiddelde. Als leidraad voor de komende bespre king geldt de tijdens de laatste bijeen komst in Genève goedgekeurde ruwe schets van die conventie met als sleutel- voorstellen Hij gaf een voorbeeld: de EEG-inter- ventieprijzen voor appelen en peren gaan met vier percent omhoog, maar door de devaluatie van de lire ten op zichte van de EEG-rekeneenheid, wordt dat in de praktijk in Italië 10 percent, door de revaluatie van de gulden in hausse, die sedert begin januari houdt. Wat nuplotseling de reden is om deze week een hernieuwde aanval op de 1000-barrière te doen, waardoor de hausse weer kan opbloeien, is niet hele maal duidelijk. De terugslag van vorige week werd uitgelegd als een angsteffect voor de kans op rentestijging, maar nu deze week geen aanwijsbare tekenen in die richting vielen waar té nemen, zou -het Amerikaanse beleggerskorps weer moed hebben gevat. Voorts lieten diverse Amerikaanse en Europese wetenschappelijke instanties weten dat het economisch herstel zich overal flink voortzet, met sterk gestegen kansen op een blijvend herstel op wat langere termijn. Het rijverbod geldt voor tien weeken den tussen 26 juni en 29 augustus, van zaterdagochtend zeven uur tot zondaga vond tien uur. Het verbod geldt met name voor de Europa-wegen en voor bepaalde stukken .weg in Baden- Württemberg. UTRECHT (ANP) De fruitteelt in ons land werpt weinig vruchten af, zo bleek gisteren tijdens de algemene vergadering van de Nederland se Fruittelers Organisatie. De gemiddelde gespecialiseerde Nederlandse fruitteler heeft dit jaar ongeveer tien percent minder inkomsten dan in het ook al niet beste jaar 1974/’75, aldus voorzitter Nijsten van de NFO. Toen hield die gemiddelde fruitteler na afschrijving en verrekening van de rente op zijn geïnvesteerde vermogen nog net het cao-loon over, maar nu is dat nog minder. zoenen akkoord over nagestreefd. De „zeerecht-conferentie” werd dooi de Algemene Vergadering in december 1973 bijeengeroepen voor een eerste kor te zitting ter organisatie van het overleg. Daarna volgde langdurig, substantieel overleg in de Venezolaanse hoofdstad Caracas en in Genève. Het is de bedoe ling dat men na de zitting in New York in de loop van dit jaar nogmaals naar Vorige week sloot Wall Street 30 pun ten beneden de 1000. Deze week kon de New Yorkse effectenbeurs aan de over kant komen. Maar het kostte wel moei te Hoewel op zich aan dit dansen rond een bepaald koersniveau niet al te veel Te winnen In de National^ Puzzelaktle t.b.v. Nationaal F^nds Sport Gehandicapten. worden. „Er moeten concrete maatrege len genomen worden" Die maatregelen zijn: inkomensder- vingsvergoeding in geval van bijscholing, een belastingvrije spaarregeling voor loontrekkenden, verhoging van de vrij gestelde bedragen voor successie- en schenkingsrechten, en voorts verbetering van de pachtwetgeving, verbetering van de werking van de Grondbank, en van de financieringsregelingen bij de banken, rente-subsidie bij de bedrijfsovername en extra fiscale aftrek voor jonge zelf standigen. Minister Van der Stee zou de jonge agrariërs slechts op één punt tegemoet willen komen, namelijk door met de banken te gaan praten over gunstiger financieringsregelingen. BONN (DPA). Vrachtwagens met een totaal gewicht van meer dan 7,5 ton mogen ook dit jaar in de weekeinden in vakantietijd geen gebruik maken van de autosnelwegen in West-Duitsland. De Bondsraad keurde gisteren een desbe treffende beschikking goed voor de va kantieperiode 1976. Hoe dwingend de noodzaak tot een akkoord is, blijkt bijvoorbeeld uit de „kabelj auwoorlog” tussen Engeland en Ijsland die zo hoog is opgelopen dat de EPERNAY. De export van champagne naar Nederland is verle den jaar met 34 percent toegenomen tot het absolute record van 913.869 flessen, zo meldt het Comité Inter- prcfessionel du Vin de Champagne te Epernay. Dit betekent een volledig herstel na de inzinking van 1974 toen er 24 percent minder flessen met deze edele Franse wijn ons land be reikten als in het voorgaande topjaar 1973 (836.603 flessen). Honderden agrarische jongeren uit h hele land waren voor deze manifestatie van drie plattelandsjpngereno" mL-.'.t.v. naar Barneveld getogen, waar in de grote kille markthal overigens nog plaats genoeg was. Anders dan bij het soms vage politie ke geharrewar in de Algemene Vergade ring, zullen de gedelegeerden bij de De NFO, aldus de voorzitter, zal er bij de Nederlandse minister van Landbouw op aandringen het aanvragen van rooi- premie in ons land op korte termijn mogelijk te maken. De EEG-minister- raad heeft vorige week besoten, dat voor enkele appel- en pererassen rooipremies gegeven mogen worden, voor de helft voor rekening van de Gemeenschap voor de andere helft uit de nationale kas. Nederland moet nog beslissen of het hier gebruik van maakt. Een effectieve EEG-rooipremie. zo meende de heer Nijsten, is het enige middel om iets te doen tegen de structurele overproduktie waar de Gemeenschap nog steeds mee zit.’ Omdat vooral EEG-maatregelen het beleid in de fruitteelt bepalen vond voorzitter Nijsten de steeds meer voor komende belangentegenstellingen tussen de fruittelers in het noorden van de De derde gespreksronde eerdei' werd geconfereerd in Caracas (1974) en gaat acht weken du ts de bedoeling dat men de honderden, onderling vaak belangen op nationalistisch, economisch en militair terrein kan ver- binnen dat ene, alomvattende, het zeerecht dat wordt

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13