Jan Mulder in veelbelovend debuut Ze zeggen: Wat weet jij er nu eigenlijk van?’ Hughes zou voor Feyenoord zeker niet de slechtste zl|n J R Een van de grootste door Marc Semé y sm zijn allemaal zaken waaruit je zou kunnen concluderen dat het met Van Hanegem allemaal wat minder gaat. Grote mond Andere generatie Eenmaal geconfronteerd met deze visies windt de alles in het voetbal meegemaakt hebbende Van Hanegem zich niet op. Wel spreekt hij zorgvuldig: „Het is pas afgelopen als ik mijn voetbalschoenen heb weggegooid. Eerder niet. Ik weet wel zeker dat ik nog steeds bruikbaar ben voor een topclub. En dan niet als Ausputzer. Op die plaats kun je nog spelen als je vijftig bent. Als je eenmaal vrije verdediger gaat spelen dan is het pas werkelijk met je afgelopen. En wat het Nederlands elftal betreft: Ik heb nu 47 interlandwedstrij den gespeeld. Daar komen er nog wel een paar bij. Willem van Hanegem verkeert in de nadagen van een heel grote voetbalcarrière. Dat betekent niet dat de 32-jarige middenvelder plotseling gedevalueerd is tot een middelma tige speler, maar bet valt toch niet te ontkennen dat een aantal ontwikkelingen dit seizoen zijn imago van één van de beste voetballers ter wereld danig beeft aangetast. Zijn plotselinge verwijdering, na de voor Oranje zo desatreus verlopen interland in Katowice tegen Polen, uit het Neder lands elftal, de belangstelling van een nauwelijks aan spreekbare vereniging als FC Den Bosch voor hem en het feit dat Ernst Happel zeer recent nog zelfs vanuit Brugge opmerkte dat bij in staat is om uit Van Hanegem nog minstens twee seizoenen het maximale rendement te halen, Sunday Times Han Berger Nieuwe Cruijff? •w at in ]oe- e e Jan Mulder van voetballer nu schrijver Er valt een parallel te trekken met de teruglopende prestatiecurve van Feyenoord en de verrichtingen van Van Hanegem. De legendarische middenvelder bleek dit seizoen min der in staat om in zijn eentje Feye noord over een dood punt heen te tillen. Geen beste zaak voor de vere niging uit Rotterdam-zuid, want daardoor werd ook het automati sche overwicht dat Van Hanegem op het meerendeel van de uitgebluste selectie had wat minder. Vanwege zijn ambitie, enorme werklust en unieke klasse eiste Van Hanegem in de afgelopen seizoenen van minder getalenteerde voetballers bij Feye noord een topprestatie. Als ze de kantjes er af liepen dan konden zij rekenen op zijn genadeloze kritiek en vernedering. Iets wat die „slach toffers" tandenknarsend slikten om dat zij zich realiseerden dat het elf tal niet buiten Van Hanegem kon. Vooral dit jaar is daar een kentering in gekomen. geniale kind in de trainerswereld, dat maar naar je hoeft te kijken of je hebt een tackle met een binnenwaartse cur ve. Han Berger leek me een jonge trai ner, die het wel zal redden in de toe komst; wat nog urgenter is: in het heden! Ja, er zijn een aantal spelers bij ons die de UEFA-cup hebben gewon nen. Maar als je daar tevreden mee bent Het contract van Van Hanegem loopt aan het einde van dit seizoen af. Zowel vorig jaar als het seizoen daarvoor had de Kromme nog een fantastisch aanbod van Nice. Tot twee keer toe vroeg Feyenoord een bedrag van 900.000 gulden. Waar Van Hanegem echter volgend sei zoen speelt weet hij nog niet. Waar schijnlijk toch gewoon weer bij Fey enoord al zal hij nooit een lager contract accepteren. Van Hanegem: „Dat is ook een mooi verhaal. Ik heb drie jaar gele den een contract afgesloten. Dat is echt niet zoveel meer waard omdat alles in die tijd veel duurder is ge worden. Er zijn nu zeker vier, vijf spelers die een beter basiscontract hebben dan ik bij Feyenoord. Wim Jansen, De Jong, Kristensen, Nico Jansen en zelfs Dick Schneider. Dat vind ik niet zo erg. Ik heb het zelf goed en dan mag een ander van mij zoveel verdienen als hij wil. Ik kan wat dat betreft de zon wel in het water zien schijnen. Ik kan prima leven met mijn gezin en dat is het voornaamste. Maar ik ben wel zo’n jongen die anderen laat meeprofite ren. Ik heb Wim Jansen mijn con tract laten zien. Ik heb toen gezegd: Jongen als jij je contract gaat ver- En verder filosoferend over deze theorie: „Ik zeg ze ook wel eens: Vijf jaar geleden kwamen jullie hier nog niet eens de kleedkamer binnen. Maar het is net alsof je tegen een muur praat. Ze hebben een grote mond en roepen uit van: Wat weet jij er nou eigenlijk van en krijg de zenuwen. Daarom bemoei ik me er nauwelijks nog mee. Ze zoeken het allemaal maar uit. De clubleiding, de trainer en de spelers. Ik heb pas één jonge speler ontmoet die wel bereid was om te luisteren. Vorig jaar voor de interland tegen Zweden heb ik anderhalf uur zitten praten met Jan Peters. Hij klaagde erover dat hij met NEC in de eerste divisie voetbalde en dat hij iedere week de nodige schoppen moest incasseren. Ik heb toen geantwoord: Wat klaag je toch? Dat is de beste leerschool die er is. Wees blij dat je in die eerste divisie zit. Straks doe je er je voor deel mee. Hij heeft dat echt van mij aangenomen en daarom zal dat nog één van de weinige spelers van de nieuwe voetbalgeneratie zijn die het wel redt”. Wat Feyenoord betreft is Van Ha negem somberder gestemd: „In feite moeten we met dit elftal zo kampi oen van Nederland kunnen worden. Maar als je dan in de groep zit en zegt: De trainer is nu ontslagen, we beginnen helemaal overnieuw. Als iemand kritiek heeft laat hij dan nu zijn mond opendoen dan hoor je niemand. Ik word daar moedeloos en ziek van. Na slechte kritieken kan ik mij nog dagen opwinden. De an dere spelers niet. Dat begrijp ik niet. Als ik bijvoorbeeld de leeftijd en capaciteiten van een Theo de Jong zou hebben dan zou ik wel de beste middenvelder van Nederland zijn. Ik heb hem vaak gevraagd: Wat wil je nou eigenlijk? Wil je op mijn plaats spelen? Alles vind ik best. Omdat hij de capaciteiten heeft. Maar dat geldt voor meer Feye- noorders. Het komt er alleen ge woon niet uit." Van Hanegem is duidelijk een spe ler van een andere generatie. Dat blijkt niet alleen uit zijn fabelachti ge staat van dienst maar ook uit zijn mentaliteit. Alleen de top telt voor deze vedette. De rest is surrogaat. Van Hanegem: „Er wordt wel eens gesteld dat het logisch is dat deze Feyenoord-ploeg zo uitgeblust is omdat een groot aantal spelers al alles heeft meegemaakt. Maar wie hebben bij Feyenoord nu alles mee gemaakt? Dat zijn Wimpie Jansen en ik. Wij hebben een echte Europa cup en wereldbeker gewonnen. Wij hebben in die finale in München met het Nederlands elftal meegedaan. lengen, dat moet je het zo en zo aanpakken. Hij heeft dat toen ge daan en nog een veel beter basiscon tract gekregen dan ik. Ik vind Jan sen een beste jongen. Hij woont twee blokken bij mij vandaan. Ik kan prima met hem opschieten, maar één bedankje heb ik nooit gehad. Hij zit ook in de spelersraad en als er dan door het bestuur weer eens over mij geluld wordt dan houdt Jansen zijn mond dicht. Het is echt niet zo dat ik hem dat hardgrondig kwalijk neem maar ik zou zulke dingen toch helder mogelijk Nederlands op. Vaak ook in toerbeurt. Als ik het goed heb uitgerekend, is Leo Hom al aan zijn derde ghostwriter bezig (spookschrij- ver, als ik het even letterlijk mag verta len), en Frans Derks zijn column werd eerst geschreven door Wil van der Smagt, daarna door Rob van den Dob belsteen. Momenteel gebeurt het door Rob Nieuwenhuys, en volgend seizoen zal Dick van Gangelen het van hem ovememen. De meeste journalisten beschouwen deze anonieme bezigheid niet als een dankbare klus, en dat is het natuurlijk ook niet. Eerst moeten ze de Beroemde Persoon op ideeën brengen, daarna moeten ze hem een mening over de door hen aangedragen actuele problemen zien te ontfutselen, vervolgens moeten ze hem behoeden voor onvoorzichtige, onnozele of onjuiste opmerkingen, en tenslotte moeten ze het stuk ook nog helemaal schrijven. Heeft het dan een maal in de krant gestaan, dan krijgen ze van lezers te horen dat deze de sportpagina knap waardeloos vinden, behalve dan die leuke stukkies van Frans Derks (of wie dan ook): „De enige man die bij jullie een behoorlijk stuk kan schrijven!" wordt er dan aan toegevoegd. Niet dat ik het erg vind dat een beroemde voetballer of een beroemde scheidsrechter zijn meningen door een vakman in de juiste vorm laat gieten, want tenslotte is voetballen een vak apart, is scheidsrechteren een vak anders benaderen. Zo is mijn karak ter nu eenmaal. Ik sla mezelf echt niet op de borst van: Wat ben ik een nobel mens. Maar de spelers hebben domweg veel aan mij te danken. Er zijn een aantal voetballers bij Feye noord die zo tachtig duizend gulden in het handje krijgen zonder dat ze één bal hebben aangeraakt. Dat is hun basissalaris. Dan is het toch schandalig dat ze op zondag zo lo pen te lanterfanten in het veld. Ik .schaam me als er 17000 toeschou wers op de tribune zitten. Ik schaam me voor een wanprestatie. De mees te van die toeschouwers die Feye noord nu nog steunen moeten zich wel de hele week in het zweet wer ken voor een loontje waar die voet ballers schamper om lachen. Zes gulden voor een kaartje is veel voor die mensen. Maar daar denken onze „sterren" niet over na”. Als variant op de vader die op de bruiloft van zijn dochter in arren moe de uitroept: „Ik heb een dochter verlo ren, maar er een zoon bijgekregen!’’, zou je kunnen zeggen dat de voetbal sport in Nederland een topspeler heeft verloren, maar er een veelbelovend sportjournalist bij heeft gekregen. Dat slaat dan op Jan Mulder, die deze week in het weekblad De Tijd een pagina vult over FC UtrechtAjax: goed en behendig geschreven, en met die extra „informatie" die de eredivisievoetbal- Ier wèl kan geven en zelfs de best geïnformeerde voetbaljoumalist net niet. Bijvoorbeeld dat de „diepe” doe len in het stadion van FC Utrecht, die de grote „hokken" bij Benfica, waaro ver ik vorige week schreef, enigermate nabij komen, zo uitnodigend zijn voor een voorhoedespeler om er op los te knallen. Van Hanegem: „Ze mogen me best uitschelden voor oude man. Ze mo gen ook best kritiek op mij hebben. Ik heb tenslotte zelf ook nooit mijn mond gehouden. Dan kun je zoiets terug verwachten. Ik wind me alleen op als mijn eigen spelers, mij voor de voeten gooien dat het een aflo pende zaak met mij is. Dan zeg ik wel eens: Wie zijn jullie eigenlijk wel met jullie grote smoel? Als ik mezelf nu nog zie voetballen en ik zie wat jullie er van terecht brengen dan moet ik alleen maar erg hard lachen. Zo bedroevend is jullie kwaliteit.” Maar er zijn meer zaken die Van Hanegem mateloos irriteren. In het hele Nederlandse voetbal is de situatie dermate uit de hand gelo pen dat middelmatige voetballers toptransfers vertegenwoordigen, dat nauwelijks gemotiveerde en ma tig getalenteerde spelers een bedrag verdienen, dat in geen enkele ver houding staat tot de prestaties die zij leveren. Iets wat Van Hanegem ook bij Feyenoord constateert. Van Ha negem: „Dat houd ik ze regelmatig voor. Ik vertel de spelers vaak: Dat jullie nu zoveel kunnen verdienen komt omdat wij vijf, zes jaar gele den voetbal van wereldklasse speel den en een Europa-cup en wereldbe ker hebben veroverd. Toen hadden we een elftal waarin ieder zijn plaats wist. Niemand had een grote mond maar iedereen werkte naar de capa citeiten die hij had. Nu denkt iedere jonge speler die hier binnenkomt dat hij een soort Cruijff, Keizer of Beckenbauer is. Als het allemaal Het aardige is bovendien dat Jan Mulder zijn stuk zelf geschreven heeft, wat zoals bekend een hoge uitzonde ring is bij al die columns die van de handtekening van sportvedetten wor den voorzien. De enige columnist uit de vedettenwereld die zijn column zelf schrijft, is voor zover mij bekend Hans Kraag in NRC-Handelsblad een leesbare, maar vrij behoedzame ru briek, waarin hij Ajax sinds zijn ver trek nooit onder de loep heeft genomen (terwijl dat toch vooral de laatste we ken heel verleidelijk moet zijn ge weest). Ook onze schrijvende scheidsrech ters, Leo Hom en Frans Derks in res pectievelijk Televizier en Het Parool, zijn niet meer dan de dirigenten van hun rubriek: zij vertellen wat ze op hun hart hebben en een employé van de sportredactie schrijft dat dan in zo apart en is schrijven een vak apart. Winston Churchill dicteerde een groot deel van zijn oeuvre aan zijn secreta resse en liet het door haar uitwerken, maar kreeg toch de Nobelprijs voor literatuur, dus zo’n werkwijze kan blijkbaar toch tot goede resultaten lei den, althans tot de Nobelprijs voor literatuur. Alleen begrijp ik niet dat geen van die sportvedetten als voorwaarde voor zijn medewerking aan zo’n „persoonlij ke column" de eis heeft gesteld dat behalve zijn naam ook de naam van de journalist die alles opschrijft erbij komt te staan. Mijn trots zou mij ver bieden zonder blikken of blozen met andermans veren te pronken en boven dien zou ik niet graag de volle verant woordelijkheid dragen voor alles wat een ander uit mijn mond heeft opgete kend. Het zal vaak genoeg gebeuren dat de ondertekenaar van zo’n rubriek pas leest wat hij gezegd heeft als hij de krant opslaat. Maar zoals gezegd. Jan Mulder heeft zijn stuk zelf geschreven en kan mijns inziens een tweede carrière opbouwen in de journalistiek. De Tijd had voor deze speciale gelegenheid ook een foto graaf naar Galgenwaard gestuurd om een foto te maken: „Jan Mulder in actie!” Jan Mulder had met de hem onbekende fotograaf afgesproken dat hij zo en zo laat voor de uitgang van het station in Utrecht zou staan, waar- Ik was na afloop van FC UtrechtA- jax een beetje benieuwd naar het „op treden” van Han Berger, de 25-jarige trainer van FC Utrecht. Opvolger van Jan Rab. De jongste trainer in het be taalde voetbal en misschien wel jonger dan het merendeel vart de spelers in het betaalde voetbal. Na een kwartiertje kwam hij naar buiten, samen met een der spelers. Het verschil was inderdaad niet merkbaar, ze waren allebei onge veer even oud en droegen allebei het uniform van FC Utrecht: donkerbruin colbertjasje en beige broek. Onder zijn jasje droeg hij een bruine coltrui, zijn haar zou ik omschrijven als „gedekt lang”. Hij kauwde kauwgom en begon met een caballero op te steken. „Heren! Wat kan ik vooru doen?”, zei hij zo nonchalant mogelijk, met een waterdicht Utrechts accent. Wel, de heren wilden zijn mening en die gaf hij: dat doelpunt van Ajax vlak voor het eind zat er wel in, de organisatie viel een beetje weg, de gewone lulkoek, zal ik maar zeggen. Ik bedoel: het was niet zo dat ik opeens dacht dat hier de Cruijff onder de trainers stond, het Geen nieuwe Cruijff dus onder de trainers, maar school er dan misschien een nieuwe Cruijff onder de spelers, bij FC UtrechtAjax? Rinus Michels had de Deen Amesen op de midvoorplaats gezet, een 19-jarige jongen die in het C-elftal enkele uiterst veelbelovende wedstrijden schijnt te hebben ge speeld. Zou hij de nieuwe Cruijff zijn? Hij had zijn postuur mee: het type Franse Thijssen, snel en gretig overal induikend, mager figuur, lange benen, een beetje gebogen lopend, typische voetballer. Maar ja. Cruijff is Cruijff en Amesen is Amesen and never the twain shall meet, om Kipling even te variëren. Ik denk dat Amesen een hele grote kan worden, maar niet „de” grootste, zoals Cruijff. Daarvoor mist hij toch die onmiddellijke brutaliteit die Cruijff vanaf zijn eerste wedstrijd als 17-jarige in het eerste van Ajax ten toonspreidde. nog af gezien van het feit dat ernaast enkele interessante passes ook veel mislukte passjes bij zaten. Hij viel voor mij pas goed door de mand, toen hij tegen het einde, toen Ajax grote haast had, de zekerheid van een ingooibal prefereerde door de bal over de zijlijn te laten uitlopen, in plaats dat hij de bal binnenhield en er zelf mee op avontuur ging. Cruijff zou dat gedaan hebben. Amesen deed dat niet. Daarom zal hij nooit de grootste wor den, ook al toonde hij één belangrijke positieve eigenschap: oog voor het vol gende moment. STOPPER De manager van Celtic, het elftal dat in 1970 in de finale voor de Europa-cup in Milaan door Feye noord aan flarden werd gespeeld, Jock Stein, heeft Van Hanegem ge roemd als één van de grootste voet ballers die er ooit hebben rondgelo pen. Zelfs tijdens de wereldkampi oenschappen in West-Duitsland, na de wedstrijd Nederland-Bulgarije, vertelde Stein: „Ik heb tijdens het hele toernooi nog niet zo’n actie ge zien als vanmiddag. Van Hanegem gaf over veertig meter een pass naar Rep die zo nauwkeurig was dat het me de adem benam. Ik begrijp niet dat Van Hanegem niet altijd in het zelfde rijtje genoemd wordt waarin ook Keizer, Cruijff, Pele, Muller, Beckenbauer, Charlton en Di Stefa no thuishoren”. Inderdaad is Van Hanegem één van de meest geraffineerde spelers ter wereld. Hij kan overtredingen maken die geen scheidsrechter ziet. Gehard in de jungle van het Europa- cupvoetbal is hij werkelijk uitge groeid tot één van de grootste spe lers, die Nederland ooit gehad heeft. Een voetballer ook die maar met weinig trainers echt kan samenwer ken. Van Hanegem: „Happel is na tuurlijk een kei. Met hem kon ik over voetbal praten. Ik hoefde ook nooit iets aan hem uit te leggen want hij begreep alles direct. In de grote tijd van Ajax zei ik altijd tegen Hap pel: Je moet Suurbier en die kleine (Cruijff red.) kopen. Dein trek je de gif angels bij Ajax er uit. Happel zag zulke dingen direct. Cruijff verte genwoordigde de klasse en Suurbier is op grond van zijn mentaliteit de ideale prof. Als Feyenoord Cruijff had gekocht dan was het nu nog steeds de eerste club van Europa geweest. Ook Michels vind ik een fantastische trainer.Ook daar kon ik tijdens de WK prima mee samen werken. Er wordt nog veel gepraat over het feit dat hij mij in die finale op Höness heeft gezet. Natuurlijk is Höness veel sneller dan ik. Maar zolang hij mij op zijn eigen helft voorbij sprint maakt dat natuurlijk weinig uit. Höness is in die finale nauwelijks gevaarlijk tegen mij ge weest. Bonhof tegen Neeskens was veel erger. Maar weet je wat volgens mij ook wel een goede trainer voor een top club zou zijn? Barry Hughes. Je hoort vaak dat hij tactisch niet sterk zou zijn maar bij een topclub hoef je de spelers geen voetballen meer te leren. Het belangrijkste is sfeer en mentaliteit. En dat lukt Hughes wel met zijn geschreeuw. De ene trainer is als een muis zo stil en Hughes schreeuwt toevallig. Dat bestempelt hem nog niet tot een slechte trainer. Integendeel zelfs. Ik geloof dat Hug hes voor Feyenoord niet de slechtste is. Hoewel Happel natuurlijk de al lerbeste voor ons zou zijn.” na de fotograaf hem in zijn auto mee zou nemen naar het stadion. Jan Mulder heeft tien minuten staan wachten, alsmaar rondkijkend, zag wel een jongen in een geparkeerde auto zitten, maar omdat deze geen blijk van herkenning gaf, nam hij maar aan dat dit hem niet kon zijn. Tenslotte nam hij maar een taxi naar het stadion. Later verscheen daar ook de fotograaf. Het was die jongen in de auto. Hij gaf toe dat hij Jan Mulder wel voor de uitgang had zien ronddrentelen, maar hij had besloten dat dit in geen geval de ex-Ajax-speler kon zijn, omdat hij een Engelse krant in zijn zak had (The Sunday Times)! Willem van Hanegem zet jongeren op hun nummer niet zo treurig was zou het om te gillen van het lachen zijn.” WWW

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27