BIBLIOTHEEK VOORZITTER R. VAN DER WOUDE CONSTATEERT SOMBER: ZORGENKINDJES week in teken van Malawi Informatiestand van gemeente in bibliotheek Moeder Webbe hield vijftig jaar stand tussen groente en fruit „De Zandkraai” komende Woensdag 31 maart start spel-o-theek in Beverwijk 99 99 5 INFORMATIE OVER ONTWIKKELINGSLAND DE PANKLAAR-KONING VAN IJMUIDEN JUBILEERT Over 5 dagen kunt ueen wit voetje I halen! Tentoonstelling Geplunderd Geen spreekuur ZATERDAG 1 3 MAART 1976 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 IJMUIDEN. „De Panklaarko- ning”, die naam hadden we vroeger in heel IJmuiden. Want we hadden twintig jaar geleden al een hele massa panklaar gesneden groente. Zal ik es wat vertellen, dat is zo sterk, we kregen eens een ansicht kaart opgestuurd uit Israel. Daar stond all enig maar op: De Pan- klaarkoning van IJmuiden. Meer niet. Die kwam toch maar zo te recht. Dat wisten ze gewoon hè. We zorgden er altijd wel voor dat de mensen wisten dat we nog be stonden. Met rijmpjes in de krant bijvoorbeeld. Die stuurden de klan ten in en de beste kreeg een fruit mand. Elke wèek weer. Zoiets van „Van Webbe moeten de huisvrou wen ’t hebbe”. u3<i u. .15 BEVERWIJK/HEEMSKERK. De bibliotheek is in het nieuws. Dat zal nog wel een paanmaanden zo blijven, want de bibliotheken in ons land hebben het bijzonder moeilijk. O Bib til us- 0e- 19 iaf •n. el- r«- le- 12- ADVERTENTIE) nd Oa 16- >1- a: a- 10 •ft ag le te ee m- •h- Bij wie? Tja, dat blijft nog even een verrassing. en de en we nu De stichting van spel-o-theeks in ons land wordt financieel gesteund door The Odd Fellows en De Witte Bedjesactie van het dagblad Het Parool. De spel-o- theek in de Beverwijkse bibliotheekcen trale wordt geleid door vrijwilligers. nt- eo- ia- i-io ide el- en id 45 en tl- 20 lag en- eer ort de iet 1S- en rr. io •n in in rs- TB ;n ïn en- ;nd or- ur, ig i.: o- cle. ran ;n- lar ats op ;ie: 182. en y, n, d. en u.: d. an, aat ?el- 4-5 2a. ur: :t- in- m- BC ie- za- u Moeder Webbe, de vrouw die zorgde dat de halve eeuw voor haar groentezaak kon worden volgemaakt. Nog dagelijks leidt zij de zaak, is zij achter de kassa te vinden of springt zij bij om de klanten te helpen. Webbe weet in zware dagen alle zorgen te verjagen ’s Woensdags geeft hij voor een duppie maar Vele soorten groente panklaar. „Als wij over het bibliotheekwerk praten klagen wij altijd, zeggen ze wel eens tegen mij”, merkt bibliotheekvoor- zitter R. van der Woude op. „Maar dat is ook zo. Wij houden de zaak alleen maar draaiende. Meer kunnen we niet doen”. In het kader van de informatieweek is in buurthuis ..De Zandkraai” een kleine tentoonstelling over het in 1964 onaf hankelijk geworden Malawi ingericht. Woensdagmiddag kunnen kinderen van 4 tot en met 12 jaar in het buurthuis de Malawi-instuif bezoeken. Voorts is er een speciaal programma voor de lagere scholen op stapel gezet. eén vijfde deel van de oppervlakte van Malawi, dat 900 km lang is en tussen de 80 en 160 km breed, wordt in beslag genomen door het Lake Malawi. Het land heeft een prettig klimaat en is met zijn 4,5 miljoen inwoners één van de dischtstbevolkte staten van Afrika. Malawi is tevens één der armste lan den van het Akrikaanse continent. De tweetalige (Engelse en Chichewa) staat heeft bodemschatten in de vorm van voldoende water en vruchtbare grond, maar delfstoffen worden er niet gevon den. Voor de bevolking vormt de land bouw het belangrijkste middel van be staan. Door de steeds verdergaande mechani satie zijn echter talloze inwoners werke loos. Zo’n 300.000 arbeiders zijn daarom naar de nabuurstaten getrokken, waar zij in de mijnbouw emplooi hebben gevonden. versum en binnenkort in Purmerend dergelijke spel-o-theeks geopend. In de spel-o-theek kunnen lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen speelgoed lenen, dat in de speelgoedwin kels niet of nauwelijks te koop is, en een specifieke therapeutische functie heeft. opheffing van de zaterdagsluiting (de bibliotheek is nu om de zaterdag geslo ten) en een verdere uitbouw van het werk ten dienste van bejaarden nen zie ken en de service aan de basisscholen en scholen voor l.b.o. Maandag van 16 tot 20 uur is er receptie in de vernieuwde zaak aan de Zeeweg. Mevrouw Webbe hoopt er vele oude getrouwen te ontmoeten en zegt: „Dan zal er heel wat worden afgepraat”. De bibliotheekwereld begint radeloos te worden, zo list het Nederlands Biblio theek en Lectuur Centrum te Den Haag Nederland weten. De grenzen van het mogelijke zijn ruimschoots overtreden. Er zijn slechts twee oplossingen denk baar: extra geld van de overheid of een ledenstop. De bibliotheek Beverwijk/Heemskerk, die een acute behoefte heeft aan 8 a 9 extra personeelsleden, probeert, ondanks bovengenoemde zorgen, de boekencollec tie kwalitatief en kwantitatief op een zodanig peil te brengen, dat het nog steeds’ sterk in aantal toenemende lezer spubliek een goede keuzemogelijkheid wordt geboden. Ook streeft men naar ng ll'B Voorlopig is het nog niet zeker, dat de nieuwe bibliotheekwet zal voorzien in de bekostiging van met schoolbibliotheek- werk samenhangende personeelslasten. Het is mogelijk, dat de kosten van dit werk de eerste tijd voor rekening komen van de gemeenten. „Ofschoon de biblio theek zich ervan bewust is, dat de financiële draagkracht van Beverwijk en Heemskerk begrensd is, blijven wij van mening, dat er naar gestreefd moet wor den een centrale schoolbibliotheekdienst voor Beverwijk en Heemskerk in de nabije toekomst te realiseren”, aldus di recteur A. Tieken. Verder dringt hij aan op een concept-meerj arenplan voor de periode van 1980-1982, in gezamenlijk overleg tussen de gemeentebesturen en de bibliotheek te vervaardigen. BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk gaat in de afdeling documentatie van de bibliotheekcentrale aan de Kerk straat een eigen informatiestand inrich ten. Het materiaal hiervoor wordt gele verd door de gemeentelijke voorlich- tingsafdeling. Er zullen niet alleen raad- stukken en gemeentelijke nota’s zijn in te zien, ook informatiemateriaal over de overloop naar Alkmaar, plaatselijke pro blemen en besluiten van de raad en B. en W. komen er te liggen. In het infor- matie-hoekje van de gemeente, dat in mei gaat functioneren, wordt een ver plaatsbare wand geplaats, waarop teke ningen en kaarten geprikt kunnen wor- ag l”: 18 er Met zoon Nico bekijkt ze oude adver- Een vrouw die een leven van zwoegen achter de rug heeft. tenties. Van, de „panklaarkoning”, elke week weer £en rijmwedstrijd. En bene den wordt gewerkt, want als de zaak aan de Zeeweg maandag als gouden groentezaak geopend wordt, dan is de verkoopruirrite tweemaal zo groot ge worden. En als extra aanwinsten zijn daar dan exotische vruchten en indische groenten te koop. Tot besluit willen we u een oud advertentierijm van twintig jaar geleden niet onthouden. Het werd ingestuurd door ene mevrouw Kalkman-Veldman uit IJmuiden: De donkere wolken, die zich boven de bibliotheek samenpakken, weer houden het bestuur en directie van de Openbare Bibliotheek Beverwijk- Heemskerk er niet van met voortva rendheid nieuwbouwplannen ter hand te nemen. Er komen twee nieuwe bibliotheek gebouwen: een in de onderbouw van de in aanbouw zijnde flat aan de Beneluxlaan (zie foto) te Heemskerk en een in het dorpshuis De Moriaan te Wijk aan Zee. Beide filialen hoopt men voor het einde van het jaar in gebruik te nemen. De bibliotheek in de flat aan de Heemskerkse Beneluxlaan vervangt het filiaal in het bankgebouw aan de Amstelstraat, dat door de inspectie is afgekeurd. „Het kan een goed lopend filiaal worden, temeer daar Heems kerk nu Meerestin gaat volbouwen’’, zegt bibliotheekvoorzitter R. van der Woude. Het nieuwe filiaal wordt viermaal zo groot als de lokaliteit in de Amstelstraat waar 150 m2 ruimte was. Het boekenbezit zal formidabel worden uitgebreid. Om de zaak goed te kunnen runnen zijn er beslist vier vaste krachten nodig, maar de biblio- thek kan op dit moment niet meer leveren dan een administrateur, een hoofdassistente en wat losse hulp krachten. Het blijft dus behelpen, maar wie weet wat de toekomst voor de bibliotheek Beverwijk-Heemskerk zal gaan brengen. Een volgend zorgenkindje, zoals voorzitter Van der Woude het uit drukt, is de nieuwe bibliotheek in Wijk aan Zee. Het plan om het filiaal aan het dorpshuis te bouwen, leeft nog steeds. Aan uitvoering is men nog niet toe, want het wachte nis op het bestuur van de Stichting Het Dorpshuis, dat in een komend ge sprek met hetg emeentebestuur ande- week, vlakbij ouwe Ewijk. Later gingen we naar de Kortenaerstraat en toen weer terug naar de Willemsbeekweg, tegenover de kerk. In die tijd was de Trompstraat nog de hoofdstraat van IJ muiden. Twee keer per week kwam d’r een auto doorheen. Nou, toen gingen vandaar naar de Evertsenstraat en zitten we al weer twintig jaar hier”. „Dat was een prachtige zaak, in de. Evertsenstraat”, weet moeder Webbe zich te herinneren. „We moesten er naar toe omdat ’t op de Willemsbeekweg in de oorlog werd afgebroken. Dat herinner ik me nog alsof het gisteren gebeurde! „Ik was in ’t ziekenhuis en ze belden me op: Je moet direct komen, want de moffen breken je zaak af. Ik meteen d’r op af. Ik stoof naar binnen en ik roep: „Wil je wel meteen maken dat je d’r uit komt. Gauw d’r uit”. En gingen ze toen? Mevrouw Webbe: „Of ze gingen? Natuurlijk gingen ze”. Vierentwintig uur kreeg mevrouw Webbe om met de hele winkel te ver huizen: „Ja, toen gingen we naar de Evertsenstraat. Dat was in januari ’43. O, ik zie het nog zo gebeuren. De winkel moest tijdelijk in een paardestal en ik stond buiten groente te verkopen bij ’t schuurtje. Tot m’n knieën in de sneeuw. Toen had ik 't niet meer hoor. Ik had ook nog acht kinderen te verzorgen”. Nu kan moeder Webbe er allemaal om lachen. Haar grootste zorgen zijn voorbij Een personeelstop noopt hen er toe onbetaalde hulpkrachten in dienst te nemen. De gevoelens van onrust en onbehagen namen toe na de invoering van de contributievrijdom voor de jeugd tot 18 jaar. De toeloop van jeugdige lezers naar de bibliotheken was bijion- der groot. Het personeel van de biblio theken kan die hoeveelheid extra werk nauwelijks meer aan. Hierbij komt, dat het rijk (nog) geen extra geldmiddelen geeft om de gevolgen van die vermeer derde belangstelling voor de bibliothe ken op te kunnen vangen. Wij houden de zaak alleen maar draaiende Mevrouw Elisabeth Webbe-Van den Bos, 68 jaar, staat nog elke dag pal voor de zaak in groenten en fruit die haai man Arie een halve eeuw geleden begon. Het echtpaar Webbe was toen nog niet getrouwd, maar zag niet op tegen een toekomst in de groente, al was zeker in die begintijd een keihard bestaan. „Tja”, mijmert mevrouw Webbe met krachtige stem, „Vijftig jaar. waar zijn ze gebleven? Je heb ’r echt geen erg in. Negen kinderen hebben we gekregen (lacht blozend) dat kon er ook wel tussendoor. Ja, het was hard werken. Het waren vijftig jaren die lang niet allemaal even gemakkelijk lagen. Als ik er nog aan terug denk, m’n dochters Dien en Liesbeth aan het venten met de handkar, kleine Arie met de bakfiets en m’n man met paard en wagen. Je dacht dat je het met venten verdiende, maar ’t was allenig maar keihard beulen. Dan had je een prachtig opgemaakte wagen en dan liepen de mensen d’r omheen en dan vroegen ze nog naar een pondje gedroogde appeltjes”. Zelf heeft mevrouw Webbe ook me nigmaal de wijk gekozen mét een wagen vol groente en fruit. „Ja, zie je, m’n man was niet sterk en dikwijls ziek. Dan nam ik het van hem over. Venten vond ik erg. Verschrikkelijk. Ontzettend vond ik het. Als je je de hele dag had afgesloofd en je zag wat je in je knip had, dan kon je soms wel janken”. re bouwplannen in én rond het dorpshuis (toeschouwersaccommodatie en toestellenberging) wil doornemen. Kan er gebouwd worden, dan wil men tevens de nieuwe bibliotheek in het bouwschema opnemen, hetgeen kostenbesparend zal werken. Ook hier verwacht het bestuur van de biblio theek voor het einde van het jaar in een nieuw jasje te zitten. Zoals be kend wordt het huidige filiaal in De Zwaanstraat opgeheven. De jeugdbibliotheek Meerestein, ge vestigd in de W. v.d. Hulstschool aan de K. Smithstraat te Beverwijk, kan voor onbepaalde tijd doordraaien, zo besloot het bibliotheek-bestuur. Het plan was om dit jeugdfiliaal te slui ten, zodra de nieuwe bibliotheek aan de Beneluxlaan gereed was gekomen, maar een actie van de ouders van de jeugdleden, gesteund door school hoofden, bracht redding. Directeur Tieken: „Mocht het ge bruik van het jeugdfiliaal na opening van de Beneluxlaan gaan verminde ren, dan gaan we rond de tafel zitten om te bekijken wat er met het filiaal moet gebeuren. Naar verhouding, let wel verhouding, wordt er niet al teveel gebruik van gemaakt. Bekijken we de buurt, waarin het filiaal is gevestigd, dan blijkt dat het gebruik- spercentage voldoende is. Uit oogpunt van efficiency zou het filiaal gesloten moeten worden”, voegt hij er aan toe. Ook in de gemeenteraad van don derdagavond kwam dit onderwerp aan de orde, toen mevrouw W. Al- brecht-de Korte van de PvdA de actie van de ouders aanstipte en B. en W. vroeg de brief te ondersteunen. PPR-man G. van Ruyven stelde zich eveneens achter dit standpunt op. Wethouder Camfferman merkte op, dat het bestuur van de bibliotheek binnenkort over de problemen komt praten. Maar kranig hield moeder Webbe de zaak overeind. Later geruggesteund door haar zoons en dochters. Nu zitten de 33- jarige Nico en zijn tien jaar oudere broer bij hun moeder in de zaak op de Zeeweg. Gevent wordt er niet meer. Mevrouw Webbe: „Onze beste wijk was Driehuis. Maar toen één van de kinderen trouwde en die wijk meekreeg, misten wij geen cent inkomsten. Dat zette mij aan het denken en toen heb ik gezegd: Stoppen d’r mee, we moeten het in de zaak zien te redden. Dat venten, ik weet nog goed hoe we d’r ook in de oorlog mee moesten stoppen. M’n man was in IJmuiden bij 't landje van Ted, bij de Willemsbeekweg. Toen werd z’n hele wagen ineens geplunderd door huisvrou wen. Je kon niet meer met een volle kar met eten de straat op. Dat hebben we toen niet meer gedaan”. Arie Webbe begon zijn bedrijf in een pandje in het midden van de Willems beekweg. Moeder Webbe: „Dat huurde- n-ie voor drieënhalve gulden in de Dit voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen-Noord bestemde centrum is een initiatief van het Katholiek Instituut Maatschappelijke Dienstverlening aan geestelijk gehandicapten te Uitgeest, dat het fenomeen spel-o-theek in Engeland bestudeerde en naar deze regio haalde. Eerder al werden o.a. in Haarlem, Hil- BEVERWIJK. Woensdag 31 maart wordt in de vcrtelzaal op de eerste verdieping van de bibliotheekcentrale aan de Kerkstraat te Beverwijk een zogenoemde spel-o-theek geopend voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Buurthuis „De Zandkraai” staat de komende week in het teken van Malawi. Van 15 tot en met 19 maart wordt in het buurthuis aan de Heemskerkse Handelstraat 93 informatie over dit Afrikaanse ont wikkelingsland verstrekt. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de doelstellingen van het Malawi Comité Heemskerk, dat sedert geruime tijd gelden inzamelt voor een in het plaatsje Manyamula te bouwen kliniek. De informatieweek wordt vrijdaga vond 19 maart afgesloten met een bij eenkomst, waaraan medewerking wordt verleend door het Malawi Comité Heemskerk en de heer Ludlow van Air Malawi. Vanaf 19.30 uur zal een dia serie over het geadopteerde project in Manyamula worden vertoond, waarna de film „Land of the Lakes” wordt ge draaid. Deze bijeenkomst kan door zowel kinderen als volwassenen worden bij ge woond. BEVERWIJK. Maandag 15 maart is wethouder H. Janssen jr. verhinderd spreekuur te houden. Geen spreekuur. Wethouder M. Roessingh is woensdag 17 maart verhin derd zijn spreekuur te houden. en ook na het overlijden van haar man Arie, nu acht jaar geleden, bleef zij overeind. Haar pientere ogen waken over het wel en wee van de zaak en zo is het altijd geweest. Ook toen het echtpaar Webbe twee zaken had. Want met de komst van de zaak op de Zee weg, bleef die in de Evertsenstraat nog geruime tijd bestaan. Tot moeder Webbe daar op zekere dag zelf eens poolshoogte ging nemen: „Ik kwam er binnen en zag meteen dat ’t mis was. Ik belde m’n man en zei: Je moet met twee auto’s komen. Eén voor het lege goed en één voor de handel. Wat wil je dan? vroeg hij toen en ik zei: M’n winst zoeken en die ligt hier niet”. Haar gedachten glijden steeds weer terug naar herinneringen. „Ja, het was vaak hard. Ook voor de kinderen”, zegt zij dan. „Dien was es allenig met de paard en wagen aan het venten. Ze was al de hele dag langs de weg en de wagen reed rustig voort en ze zat op de bok eens te kijken wat ze zo al gevan gen had. Toen raakte onze hond Tommy die ging altijd mee bij de bocht van de weg tussen de paarden. M’n dochter schrok zo ontzettend van de gil van die hond, dat ze zo al haar geld weg smeet. Alles, alles van een hele dag. Toen ze thuis kwam wist ze dat zelf nog niet eens.ze had allenig die dooie hond in d’r armen. De verhalen van mevrouw Webbe, ze zijn het waard om beluisterd te worden. - ■-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5