Sylvia Kristel het land Zuiver klinkend Anti-humor samenspel in door Gerrit fluitconcert Sneldichter Alfredo plots overleden Centrum speelt Souvenirs in Amsterdam Italiaans succes Haarlemse Koor Unie liet zwakke klinken als een klok cantate Kind zelf betrokken bij seksuele vorming Beeld voor spionne en naaktdanseres 1 De sterren gaan f ervan stralen. I en persiflage en Truus 3 voor Scapino ■Kil r f f MATA HARI IN GEBOORTESTAD LEEUWARDEN GEEERD Bert Haanstra gaat Waddenzee filmen „DE SCH1PBREUK”-PARODTE VAN JOHAN WAGENAAR Genesius met „Daar praat je niet over” 11 KUNST MAART MAANDAG 1 5 19 7 6 MW CABARETZAAL TONEELSCHUUR GEOPEND JOHAN VAN KEMPEN KEES BOONMAN JOHAN VAN KEMPEN i Ik 4* 14^ ADVERTENTIE ••••••••••••••••••••••••••••••••••I vr n. O fl- ie V- (Van onze kunstredactie) ?n fi ll- - is o- Het publiek en in het bijzonder het jeugdige deel ervan, heeft enthousiast gereageerd op de balletten. Niet alleen werden volle zalen geboekt, ook de be oordelingen in de kranten waren lovend. De Schipbreuk en dat zal waar schijnlijk zelfs de constatering zijn van diegenen aan wie dit soort humor nog steeds besteed is' blijkt in een groot aantal passages te lang en in verlerlei Plet zware werk, dat eertijds door d componist zelf of door diens dochter HAARLEM. Het Cabaret Gerrit en Truus opende vrijdagavond het cabaret theater in de nu complete Toneelschuur. Onder de titel Jumping Gerrit 76 was er bijna twee uur lang een vreemdsoortige, maar wel originele vorm van cabaret te zien. Dirigent Hans Timmer hield de solis ten, het enthousiast zingende, maar op lettende koor, alsook de slagwerkers, te weten Hans de Jong en trawanten, heel goed bijeen. Door aller persoonlijke in zet werd een resultaat verkregn dat klonk als een klok. HAARLEM Nadat het stuk al in een veel eerder stadium in Haarlem in première werd gebracht, zal toneelgroep Centrum „Souvenirs” van de Haarlemse toneelschrijver Gerard Lemmens voor de eerste keer in Amsterdam spelen. Sou venirs gaat vanaf 17 maart in Centrum- Bellevue aan de Leidsekade. Het stuk wordt gespeeld door Han Bentz van den Berg die ook de regie heeft en voorts Jacques Commandeur, Theo de Groot, Ben Hulsman en Ernst Zwaan. rt n- .35 .00 Er- K) en na. 45 te d. «a jn- ci- ia- •n. K) K) ld >el. ?n- iK) or ne >or ■la or- uit iK) (K) (K) ■ta elt ion ilm Ll- in li fe rd ?n •P ft, •P ct. v: a- in n. n- t- 5- P Ie ik Ie in Losse nummers 105 ct. Abonnement Met de nummers voor de pauze had ik veel moeite. Echt leuk was het niet, maar misschien was het de bedoeling anti-humor te brengen. Dat werd nog benadrukt door de muzikale nummers. HAARLEM Tejaterwerkgroep Ge nesius uit Groningen gaf zondagmiddag voor het eerst in de Toneelschuur het programma „Daar praat je niet over”. Genesius probeert in een kindervoorstel ling voor kinderen tussen zes en twaalf jaar seksuele vorming te geven, ,,’n Mens blijft een mens, ook als-ie in z’n blootje staat”, is een tekst die helaas nog aan veel kinderen (en volwassenen) ver teld moet worden. Voorafgaand aan De Schipbreuk was, eveneens onder leiding van Hans Tim mer, de première gegeven van de cyclus „Ben ik de enige Winteerekster?”; drie liederen voor mannenkoor en combo van Joop Stokkermans Beschaafd klinkende, lichte muziek, opgebouwd uit voor de hand liggende harmonische en ritmische patronen. Koninklijk Mannenkoor Cae- cilia en het combo waarvan ook hier weer pianiste Miep van Luin deel uit maakte, hebben zich onder Hans Tim mers duidelijke leiding prima van hun taak gekweten. onne voor de Duitse vijand. Zijn conclu sie in het boek is dat hoewel Mata Hari niet door de Franse krijgsraad schuldig verklaard had moeten worden op basis van de schamele kennis van zaken en onvoldoende bewijzen, zij zich toch door domheid en onvoorzichtigheid in een si tuatie heeft gebracht waarvoor geen uit weg meer bestond. Mata Hari heeft, aldus de heer Waagenaar, als het ware haar eigen graf gedolven. Het echtpaar Alfredo zijn de ram pen in hun leven niet bespaard geble ven. Zo vloog zeven jaar geleden het huis van een van hun dochters in Zaandam in brand waarbij het hele DEN HAAG (ANP). B. en W. van Den Helder zijn in principe akkoord met het verlenen van een subsidie voor een film over de waddenzee. De film - die totaal ongeveer twee ton zal gaan kosten - zou onder verantwoordelijkheid van de Landelijke vereniging voor de Wadden zee gemaakt moeten worden door Bert Haanstra. kutje en piemel te zeggen”, volgens de acteurs. En terecht, al zouden heel wat ouders hels worden als ze dit in een kindervoorstelling horen. In verschillende scenes wordt de hele zaak op een rijtje gezet. Met behulp van een grote pop wordt bijvoorbeeld uitge legd hoe een kind op de wereld komt. Op een ontspannen manier maken de vier acteurs (Joke van Goudoever, Wi- nold van der Putten, Cornelie Rotbarth en Wyfze Visser) vertrouwd met seksua liteit. De kinderen worden ook in de voorstelling betrokken en maken zo doende deel uit van de voorstelling. Dat is vormingstoneel in optima forma. Jammer is het dat nog in hoofdzaak de Moderne Jonge Ouders Van Nu hun kinderen meenemen. Zelfs een program ma over een elementaire zaak als seksu aliteit is voorbehouden aan de middle class. Op 28 maart is Genesius weer in de Schuur. strumenten, die bij haar ontstaan, eind vorige eeuw, een duidelijke functie heeft gehad in het toenmalige muziekbestel- Parodistisch van opzet, was het een losmaker uit de loodzware atmos,eer van de Wagneriaanse periode. Op het gelijknamig episch gedicht van De Schoolmeester, wordt alle dramatische gezwollenheid belachelijk gemaakt, met een wat je noemt wat afgetrapte en soms zelfs geneel versleten humor, die een halve eeuw geleden nog vrij alge meen gewaardeerd werd. Het was daar om leuk om nu nog eens kennis te maken met een werk dat indertijd als reactie op de toespitsing van quasi-ver- hevenheid in het mu~ckleven bevrij dend werkte. I I Voor de trouwe bezoeker van het voormalige Haarloheim is het cabaret Gerrit en Trüus zeker geen onbekende. Wie dit cabaret nog nooit heeft gezien, zal zeker in het begin van het program ma enige moeite hebben met de gepre senteerde humor. Wouter S'tips, Cecile Op de Macks en Gerard Vogel (aan de piano) brengen een andere vorm van cabaret op de planken dan we doorgaans zien. Het huidige cabaret bestaat uit min of meer geëngageerde grappen (al dan niet geslaagd) simpel verpakt in wat liedjes en wat sketches. Gerrit en TruUs moeten van die eenvoud niets hebben. Zij schromen niet glitter-kostuums aan te trekken en grappen te maken die aan het absurde grenzen. Een „boodschap” (het engagement) zit in geen enkele sketch. Dit gezelschap heeft ook niet de pretentie belangrijke zaken aan de orde te stellen. Nee, gewoon teksten als: „Op Schiermonnikoog is het uitzicht niet je dat, alleen bij eb zie je wad”. Seksuele voorlichting geven aan kin deren, kost heel wat ouders veel moeite. Je kunt er de vragenrubrieken in de damesbladen op na lezen. Tejatergroep Genesius wil meehelpen met die oor- lichting. Zij brengen een vormend pro gramma over seksualiteit. Hoe krijg je kinderen, wordt aan het jonge publiek gevraagd. „Ze vrijen ge woon en dan vliegt er een zaadje over”, zegt een meisje van zes jaar. De acteurs improviseren op dit soort opmerkingen door. „Je hoeft je niet te schamen om De uitnodiging voor deze tournee volgde op enkele voorstellingen die Sca- pino voorgaande jaren in Rome en Reg- gio-Emillia gaf. De afgelopen weken zijn 23 voorstellingen gegeven. opzicht te zwak, om in deze tijd nog repertoire te kunnen houden. Dat wil niet zeggen dat de uitvoerenden er voor een keer niet lekker gegaan zijn, want dat deden ze. De Haarlemse Koor Unie misschien wel voorop; die zong en zoemde dat het een lust was. LEEUWARDEN. Leeuwarden heeft Mata Hari thuis gehaald. Op de Korfma- kerspijp tegenover de woning waar Mata Hari als Margaretha Geertruida Zelle zaterdag precies honderd jaar geleden werd geboren, onthulden de heren S- Waagenaar uit Rome en H. W. Keikes uit Leeuwarden, biografen van Mata Hari, het T,30 meter hoge beeldje. Het beeldje is een schepping van de beeld houwster Suus Boschman-Berkhout en het stelt Mata Hari voor in een uitda gende danspose. Het beeldje was niet het enige dat de Friese hoofdstad deze zaterdagmorgen als nieu voorgeschoteld kreeg. VVV-Friesland zorgde nog voor een verrassing en wel het nieuwe drankje Eau de Mata Hari. Het is een bitter op basis van brande wijn met uit de vergetelheid gerukte ingrediënten clrte het drankje een groene kleur geven. Op de belangrijkheid van het gebeu ren in de Friese hoofdstad werd de nadruk gelegd door de verschijning van twee boeken over Mata Hari. Sam Waagenaar laat in het boek „Mata Hari niet zo onschuldig” nieuw licht schijnen over de spiongeactiviteiten van het roemruchte Leeuwarder meisje, dat in 1917 op 41-jarige leeftijd door een Frans vuurpeloton werd geëxecuteerd als spi- Nelly aan de vleugel werd gedaan, werd nu met veel zwierigheid verzet door Miep van Luin. Een zware opgave, die zij met inbegrip van het vereiste aandik ken van de clichématige pathetiek, voortreffelijk vervulde. Van de solisten wil ik het eerst de bas Henk van de Brink noemen. Want die heeft behalve een goede stem, ook ac teertalent en wist daarmee bgrijpelij- kerwijs veel waardering van het publiek te oogsten. Ans Philippo, evenals Gerard Honig wat minder overtuigend van ge baar en mimiek, liet wat betreft het Helder remiseren van haar "opraan par tij niets te wensen over. Tenor Gerard Honigs Humoristisch bedoelde stemforce- ringen konden mij nergens bekoren, maar waar hij echt zong was alles meteen fijn van klank. Ter gelegenheid van de onthulling stond het beeldje van Mata Hari in een theater- decortje uit 1900. De schrijvers Wagenaar (links) en Keikes trokken eendrachtig het voordoek op. Geheel rechts de beeldhouwster Boschman-Berkhout. Het boek vn de heer Keikes, de initiatiefnemer van het beeldje op de Korfmakerspijp, is een historische wan deling door Leeuwarden uit de tijd van Mata Hari en bevat bovendien een 'topo grafisch detectiveverhaal zich afspelend in het vroegere woonhuis van de familie Zelle. Margarethe Zelle woonde hier tot haar vijftiende jaar. Zij trouwde jong met een officier en woonde enige jaren in het voormalige Nederlandsch Oost Indië. Daar deed zij inspiratie op voor haar „Oosterse dansen”, waarmee zij zich in 1905 in 'het vrolijke Parijs van die tijd een pikante roem verwierf. Van die tijd droeg Margarethe de naam van Mata Hari. Ze had vele minnaars. De laatste in leven zijnde minnaar moet Jean Marie Vos zijn uit Schiedam, die hoogbejaard in een ziekenhuis wordt verpleegd. Hij zond een gelukwens ter gelegenheid van de onthulling. Gerard Lemmens ontving vorig jaar voor zijn hele oeuvre de Henriëtte Ro land Holstprijs. Behalve Souvenirs heeft Centrum van Lemmens gespeeld Paren de Mussen, De revolver van Bas en De gast. In het juryrapport werd onder meer gesteld dat Souvenirs het voorlopige hoogtepunt vormt in de vijf jaar dat Centrum het viertal belangwekkende stukken van Lemmens heeft gespeeld. „Lemmens zet met dit stuk zeer gewo ne Nederlanders bij elkaar, niet van echt te onderscheiden. Hij heeft boven dien een uitstekend oor voor het bedrie- gelijke in onze omgangstaal. Onbenullige vooroordelen die we elke dag overal zeggen of kunnen horen, krijgen bij Lemmens een lading mee, die het ge vaarlijke van die vooroordelen naar de oppervlakte brengt. Hij doet dat heel geraffineerd, want schijnbaar onopzettelijk. En dat maakt de figuren en hun toestanden, als ze doordacht gespeeld worden, herkenbaar en geloofwaardig. Het opmerkelijke van Lemmens’ werk is daarbij, dat hij voor het uitwerken van zijn thema’s gebruik maakt van de direkte symboliek zoals die door het absurde toneel is geïntrodu ceerd, maar zonder althans is schijn, het alledaagse realisme los te laten. Er ontstaat zo een eigenaardige meng vorm van werkelijkheid en .vertekening, waarbij de geschiedenis van de arme underdog, die door de ondernemende uitbuiter in het keurslijf van een uni form bestaan wordt gedrild, tot duidelij ke beeldspraak wordt voor een algeme ner visie op de krachtsverhoudingen in de samenleving: een kernidee in het werk van Gerard Lemmens, dat aan zijn meeste stukken ten grondslag ligt Tenslotte is het Lemmens’ sociale be trokkenheid, die hem bij uitstek kwalifi ceert voor een prijs die genoemd is naar de grote socialistische voorvechters voor de zwakkeren in onze samenleving, die het zoals Lemmens’ toneelwerk zo treffend illustreert moeten hebben van hun grote dromen’, aldus het rap port. Ter opening van dit, wat overladen programma, liet Olga Ongena horen wat zij met haar dameskoor ZIGEA (dat evenals het Haarlems Gemengd Koor en Koninklijk Mannenkoor Caecilia een on-' derdeel is van de Haarlemse Koor Unie) muzikaal weet te bereiken. In de „Ronde de crépuscule” van haminade, waarin een door Ans Philippo uitstekend gezon gen sopraansolo, alsmede in „De Nachte gaal” van Hendrik Andriessen en het geestige „Victoria” van Koos Bons, werd de kwaliteit van deze zuivere en waar nodig temperamentvolle a capella-zang aangetoond. Speciale vermelding or- dient daarbij de bijzonder goede dictie van de leden van dit dameskoor, ie het mogelijk maakte om de tekst ook achter in de zaal, woord voor woord te volgen. toeval dat hij in staat was als snel dichter een zaal te amuseren. Aan vankelijk combineerde hij de zang met deze activiteit, maar vanaf zijn 25e jaar trad hij alleen op als snel dichter. Ruim een jaar geleden werd Alfre do op straat geschept door een passe rende bromfietser. Hij belandde daar door zeer ongelukkig tegen een boom en raakte na verloop van tijd snel zijn gezichtsvermogen kwijt. De laat ste maanden kon hij vrijwel niets meer zien. DEN HAAG (ANP). Zaterdaga vond is in een ziekenhuis in Den Haag de bekende Nederlandse snel dichter Willy Alfredo op 77-jarige leeftijd overleden. Alfredo was vooral bekend om de wijze waarop hij het publiek met zijn aanmoediging „roept u maar” bij zijn optreden betrok. Hij was getrouwd met de actrice Meddy Alfredo die na een jarenlange afwe zigheid op de planken de laatste tijd weer optrad bij het toneelgezelschap van Lou Geels. s ,W- AMSTERDAM. (ANP) Met hun zoontje Arthur van dertien maanden zijn Sylvia Kristel, Nederlands enige filmster van internationale faam, en haar vriend, de schrijver Hugo Claus, zaterdag uit Parijs op Schiphol aangeko men om hedenavond in het City Theater te Amsterdam aanwezig te zijn bij de uitreiking van een soort Nederlandse Oscars. Een „officieel” bezoek. HAARLEM. Het koffieconcert in het Haarlemse Concertgebouw gaf zon dagmiddag werken te horen die balance ren op de grens van twee genres. Hoofd werk was John Wagenaars halfserieuze, humoristische cantate De Schipbreuk. Een compositie voor sopraan-, tenor- en bassolo, ge gd koor, piano en slagin- WILLY ALFREDO AMSTERDAM (ANP). Het Scapino Ballet uit Amsterdam heeft successen geoogst op zijn toernee door Italië, waarvan het zaterdag in ons land is te ruggekeerd. Het ziet er naar uit dat het .gezelschap van dertig personen over twee jaar andermaal een soortgelijke tournee onderneemt. De vereniging wil met de film een groot publiek wijzen op de kwetsbaar heid van het gebied. Er moet een posi tieve belangstelling voor de waddenzee Waddenzee opgewekt, zo zegt de vereni ging. Om de film te kunnen financieren is aan alle gemeenten in Friesland Gro ningen en Noord -Holland en aan orga nisaties op het terrein van natuurbe houd. bedrijfsleven, enz. gevraagd een bijdrage te leveren. Een Franse filmploeg van vijf man, die bezig is met het maken van een televisportret van de Nederlandse ster uit de beide films „Emmanuelle”, ont moette op Schiphol grote moeilijkheden bij het invoeren van de filmapparatuur, waarvan de papieren kennelijk niet in orde waren, De binnenkomst van de ploeg liep daardoor een urenlange ver traging op en tenslotte reisden de Fran sen met achterlating van hun camera’s naar hun hotel in Amsterdam. Pas zon dag werden de camera s vrijgegeven voor tijdelijke invoer. In het City Theater wordt heden het „eerste gala van de Nederlandse speel film” gegeven. Sylvia zat zich zaterdaga vond met Hugo Claus en een aantal genodigden op invitatie van Concorde- films te goed te doen aan een Indonesi sche maaltijd in Amsterdam. Daar kon men vernemen dat ze maandagavond de „prijzen” zal uitreiken aan Rutger Hauer en Monique van der Ven, de twee hoofdrolspelers uit de firn „Turks Fruit”. De gebeurtenis wordt gesponsord door een weekblad. gezin omkwam. Ook hun andere dochter moesten de Alfredo’s missen Deze stierf ruim een maand geleden. Willy Alfredo die in het burgerle ven Willem Jue heette, had donder dagavond nog een voorstelling in een theater in Dordrecht gegeven. Hij begon zijn loopbaan meer dan een halve eeuw geleden en ontdekte bij Het stoffelijk overschot van Willy Alfredo zal donderdagmiddag 18 maart om 14 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag ter aarde worden besteld. De pianist speelde uitstekend, maar de bijbehorende zang was van tragische kwaliteit. Laten we het maar anti-zang noemen. De sketch waarin Cecile Op de Macks (Truus) achter de drums zit, deed daarentegen clownesk aan. Bovendien liet ze duidelijk merken dat ze afgestu deerd is aan de Academie voor Expressie door Woord en Gebaar. Met Wouter Stip (Gerrit) op de saxofoon was dit een goed op elkaar afgestemde act. Na de pauze werd het programma een stuk leuker. Gerrit presenteerde een soort totaal-show, waarin verschillende artiesten aan bod kwamen. Die artiesten waren zij uiteraard zelf. De persiflage op een typische Amerikaanse zangeres verhoogde de sfeer in de zaal. Alsof je Peggy Lee zag hangen op de piano. Een nummer achter pauken leek haast op modern muziektheater. Deze voorstelling, die eerder in Thea ter Pepijn in Den Haag in première ging, gaat over de grenzen van het cabaret heen. Het gaat in de richting van een show, zoals bijvoorbeeld het Duo Triplex die brengt, al wordt diens peil niet geëvenaard. KEES BOONMAN HAARLEM. Een bijzonder concert, dat was het wel, zaterdagavond in zaal Kadens. Drie fluiten, onbegeleid, een he le avond lang. Voer voor fluitisten, zou je kunnen zeggen. Fluitisten, (al dan niet beroeps), vormden dan ook een belangrijk deel van het publiek op dit concert. Dat is begrijpelijk. Want drie sopraaninstrumentenook al hebben ze een goed bruikbaar mezzo-register, ge ven natuurlijk wel een eenzijdig klank- beeld. Je moet dus wel haast speciaal geïnteresseerd zijn in het fluitspel „an sich”, om een avond lang te kunnen accepteren dat het muzikale geluidsveld als het ware zo in de lucht blijft hangen en je de (eerder gesuggereerde dan ge manifesteerde) bas bij de klassiek-ge- componeerde stukken er eigenlijk bij moet denken. Om dat soort composities ging het voornamlijk op dit fluitenreci- tal. Het belangrijkste werk dat er in die categorie werd gespeeld, was het Grand Trio opus 90 van Kuhlau. Een symfo nisch opgezet werk, dat in de uitvoering steeds in handen van Lien de Wit, Paul Verhey en Rien de Reede die bedoelde allure ook ten volle kreeg. Hierbij viel op dat in het samenspel van deze fluitisten een grote homogeniteit werd bereikt, dat er sprake was van overtuigende technische bheersing en, wat als prestatie op zichzelf kan gelden, aat er geen stemmingsproblemen waren. Die onderlinge zuiverheid was er al vanaf de eerste maat van de ter opening gekozen sonate van Boismortier, een eeuw eerder geschrevn dan het monu mentale Grand Trio van Kuhlau. Bois mortier is overigens in zijn muziek niet minder effectvol. Het Lentement uit de ze sonate is, ondanks de bescheiden lengte ervan, een voorbeeld van sugge stief gebruik van dit niet all; .agse en qua klankgebied beperkte, driestemmige instrumentarium. Minder interessant, maar met evenveel zorg gebracht, waren drie stukken van Dielter en een trio, opus 24, van Kum mer. Des te aangenamer verrassing was daardoor d kennismaking met het Di vertissement van Koechlin, waarin Rien de Reede zijn gewone fluit verwisselde voor de altfluit. Al reikt de toonomvang van dit instrument slechts een kwart lager, de afwezigheid van een stevig fudament laat zich direct aanzienlijk minder sterk voelen. De manier waarop Koechlin zijn compositorische vermogens aanwendt, om zo zonder instrumentaal koketteren (een aspect dat in alle andere programmawerken vrijwel steeds naar voren kwam) tot een oondige formule ring t komen, bevestigde weer eens dat dit grote en originele creatieve talent geneel ten onrecnte slechts als pedagoog en muziektheoreticus wordt geëerd. Lien de Wit, Paul Verhey en Rien de Reed waren goeqe pleitbezorgers voor Koech- lin's werk.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11