BOKSEN OP LAAG NIVEAU Acht wereldrecords in Inzell HOCKEY-E LFTAL NIET EVENWICHTIG GENOEG w. Zcawki* SPORTIEF Formidabele tijden Van Helden-Kleine Lacky winnaar cross der azen i 1 Van Heumen: „Erg nuttig weekeinde" T.ar 1 9 I een miljoen gulden aan prijzen T ie Kreatieve Handwerken 12 ‘/m 21 Maart W geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,- kinderen tot 14 jaar f 2>,50 i SPORT 1 5 MAANDAG MAART 19 7 6 1 I door Bert Brevoord Te simpel Mogelijkheden Statig 1 <1 Record Brigitha zege herenteam (Van onze sportredactie) Ronald Woutering: dichtbij Montreal. B Paul Litjens: twee goals tegen België. welijks verdiend. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE 4 Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonda Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations defensie de omdat de En Ta winnen In de Nationale Sport Gehandicapten. Ihekke (Dl der Kuylw 7 Nanninga 752.013.- a 345 891,-a 0 5 0 0 9 8 7 4 3 3 3 3 2 2 0 18 8 7 6 61-21 50-23 50-26 44-11 31- 2! 44-31 29-27 29-21 22-21 35-51 32- 31 27- 41 29-41 28- 3 26-4- 24-4: 16-4! 12-35 59-26 41-19 34-20 38- 1! 39- 37 31- 23 34- 21 35- 39 30- 31 26-21 33-33 32- 47 31- 33 31-37 25-36 24-3! 22- 31 23- 43 29-51 94 114 84 174 De Voor dit seizoen nauwelijks bekende Amerikaanse Nancy Swider bracht op de 3000 meter een tijd van 4.40,85 op de klokken. Het experimentele accent op het stati ge, maar bitter koude Lord’s lag vooral op de defensie, die tegen België een heel ander gezicht had dan een dag eerder tegen Groot-Brittannië, toen Nederland eveneens een gelijkspel (1-1, doelpunten van Litjens vóór en Long na de rust) bewerkstelligde. 1-0. FC Telstar- sterdam Ixcelsio- Graaf- 1 1 J l l 1 7 6 2.13.5, een verbetering van 0.9 seconde van het oude wereldrecord dat al in haar bezit was. Eindelijk gaat het weer de goede kant op met het Nederlandse heren zwemmen. Grote talenten zitten er weliswaar niet bij, maar veel wordt De ideale omstandigheden in Inzell leverden ook vier wereldrecords voor dames op. Sheila Young bewees weer eens over enorme sprimtcapiciteiten te beschikken. Haar tijd van 40,68 zou bij Elzerman te weinig mogelijkheid tor herstel was gegund na de 1500 meter vrije slag. Commentaar van bondsco ach Bert Sitters: „Het is jammer dat de Italianen ons zo hebben laten zitten. Maar we hebben ze wel een lesje geleerd”. En dat dan vooral dank zij Fred Eefting, die zegevierde op de 100 en 200 meter rugslag en de 200 meter wisselslag. Henk Elzerman won de 200 en 400 meter vrije slag, André in ’t Veld eindigde op de 100 meter vrije slag als eerste (55.18), Ronald Hond won de 100 mete r schoolslag in 1.11.00 (een zwakke tijd) en Ronald Woutering tikte op de 400 meter wisselslag als eerst aan- SINT ANTHONIS (ANP). De Ame rikaan Brad Lacky (op Husqvarna) heeft in Sint Anthonis de motorcross der Azen in de 500 cc-klasse gewonnen. Lacky werd vierde in de tweede en derde manche en zesde in de eerste serie. De eerste manche werd een overwinning voor de Zweed Torleif Hansen. Gerrit Wolsink won de tweede en derde man che, maar kwam in het eindklassement niet verder dan de zevende plaats. De beste Nederlander was Peter Her- lings, die als tweede eindigde. De zijs panklasse leverde een zege op voor Ton van Heugten en Dick Steenbergen met een Yamaha. □eg 231.427 t prijzen* 131 460.- 2< ers gemeld to zijn: 1.1 arlem)l5-l port), Gr* buur) 11, 0. Van Heumen: „Als enige direct aan wijsbare reden voor de terugval tegen België zou je de twee wissels (voorstop- per Jorritsma maakte plaats voor Tami- niau en linkerspits Hans Kruize werd uitgewisseld voor Jan Boerma) kunnen aanvoeren, maar zo’n verklaring is na tuurlijk al te simpel. Iedereen dacht dat we zonder moeite royaal konden win nen, en dat was natuurlijk ook zo. Maar dan moet de concentratie wel 100 pro cent blijven, en daar ontbrak wel het een en ander aan.’ „Het werd na de rust allemaal veel te laconiek opgevat, en toen België (dat pas na de rust zijn twee sterkste spelers, Miserque en Gilles, inzette) wat terug ging doen, kroop de nervositeit in de ploeg en daarna deugde er niets meer van”, aldus Van Heumen. V.l.n.r. Hans van Helden (wereldrecord 1500 meter), Sylvia Burka (puntenwereldrecord dames), Sheila Young (wereldrecord op de sprint), Nancy Swider (wereldrecord 3000 meter) en Piet Kleine (wereldrecord op 10 kilometer). Het schoolvoorbeeld daarvan vormde inderdaad de ontmoeting tegen de Bel gen, die gisteren in de eerste helft totaal werden ontluisterd en er met een 3-0- achterstand bij de rust nog heel genadig afkwamen. Vijfendertig minuten later mochten de Nederlandse spelers de han den dicht knijpen dat een verbijsterende terugval van hun kant en een opleving bij de Belgen niet nog meer schade had aangericht dan drie doelpunten. De 3-3, die na de 70e confrontatie tussen Neder land en België op het scorebord stond, was, gezien de wanvertoning die een op twee plaatsen gewijzigde Nederlandse ploeg in de tweede helft opvoerde, nau- Het was bijna gênant om te zien hoe het elftal, dat in de eerste helft een voortreffelijke prestatie had geleverd, tot een zo bedenkelijk niveau kon af zakken. Werd de Belgische defensie aan vankelijk tot wanhoop gebracht door een reeks vooral door Ron Steens en Leefers geïnspireerde aanvalsacties (Lit jens, Hans Kruize en weer Litjens pas seerden doelman Smissart in het eerste kwartier driemaal), na de rust zag Ne derland niet één keer kans gevaarlijk te worden, en werd er zelfs geen enkele hoekslag geforceerd. gewonnen door België, dat voor de 3-3 tegen Nederland en de 3-2-winst op Ierland drie punten kreeg. Nederland en Groot-Brittannië veroverden twee pun ten. Nederland kreeg de tweede plaats toegewezen, omdat het meer doelpunten scoorde dan de Britse ploeg, die de 1-1 tegen Nederland liet volgen door een doelpuntloos gelijkspel tegen Ierland, dat met één winstpunt de rij sloot. tand vand( igmg gek’ :n vergroot (De Graal Edström e” LONDEN. „Het moeilijkste aspect tijdens de komende maanden wordt, van deze selectie een echt team te maken. Dat het nog lang niet is wat het straks in Montreal moet zijn, heeft vooral die wedstrijd van ons tegen België schrij nend duidelijk gemaakt.” Aldus bonds coach Willem van Heumen na het vier- landenhockeytoemooi in Londen, dat vooral leerde dat er van een evenwichti ge formatie in de verste verte nog geen sprake is. DRACHTEN. Terwijl Enith Bri githa tijdens zwemwedstrijden in Vancouver opnieuw van zich deed spreken door de 200 meter vrije slag te winnen in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 2.02.70 (slechts 4-10e boven het wereldrecord van Kornelia Ender), verrasten de Nederlandse he ren de ploeg van Italië met een monsteroverwinning. In Drachten ze gevierde Nederland met 97-57, zich daarmee revancherend voor de ruime nederlagen van de laatste drie jaar. Italië stuurde zijn b-ploeg naar Drachten maar kwam van een koude kermis thuis. Niet anders dan lovend kon de Italiaanse chef d’equipe Aldo Samingi dan ook zeggen: „Uw jon gens hebben een voortreffelijke voor uitgang geboekt”. in hun clubs vaak de meest vitale pos ten innemen, omdat de andere spelers daarvoor in veel gevallen de benodigde kwaliteiten missen. Bij een nationale ploeg kun je niet van een dergelijk standpunt uitgaan.” Het vierlandentoernooi op Lord’s werd, hoewel er van een echt toernooi geen sprake was, omdat alle deelnemen de landen niet tegen elkaar uitkwamen. n van LotW I 21. oeg 916.170 t prijzenbe Kleines tijd zal nog verbeterd worden, misschien al over een week in Alma Ata, waar nieuwe records „gepland’ wa ren. Met zijn puntentotaal in de grote vierkamp vestigde de wereldkampioen eveneens een nieuw record (165.884) punten), waarmee hij op de wereldrang lijst Ard Schenk is gepasseerd. Toch moet Kleine op deze lijst nog genoegen nemen met een tweede plaats achter Hans van Helden. In een ongelooflijk snelle rit tussen de beide grootmachten, reed Van Helden via tussentijden van 25.4 na 300 meter, 54,4 na 700 meter en 1.24.4 na 1100 meter naar 1.55.61, waar mee hij Piet Kleine nog maar net voor kon blijven. De lange stayer bewees andermaal ook op deze afstand tot de nieuwe superklasse te behoren (1.56.28). Amsterdam rai gecompenseerd door inzet en trai- ningsijver. De Olympische kandidaten Fred Eefting, Henk Elzerman, Ronald Woutering, René van der Kuil en André in 't Veld bijvoorbeeld vestig den persoonlijke recordtijden. Eefting finishte na een perfecte baanindeling op de 200 meter rugslag in 211.68, zo’n drie seconden van de Olympische limiet. Ronald Woutering naderde op de 400 meter wisselslag met 4.47.89 eveneens die limiet. Henk Elzerman vestigde een persoonlijke topprestatie op de 200 meter vrije slag: 1.59.41. En in de estafette van diezelfde afstand maakten André in ’t Veld (2.00.82), René van der Kuil (1.58.83) en Ronald Woutering (2-00.58) aannemelijk dat de viermaal 200 meter-limiet van 7.55.0 deze zomer geen serieus beletsel behoeft te zijn voor afvaardiging naar Montreal. Te meer daar in Cali- fornië Karim Ressang en Hans Elzer man op de 25m eter-baan tijden van ver binnen de twee minuten realise ren. Een goede totaal tijd kwam er ditmaal nog niet uit, omdat Henk 1 Sport. -Willem i 5-1, SC F ortuna t—Veen- C Cam- Haar landgenote Ulrike Richter verbeterde haar eigen record op de 100 meter rugslag en bracht het op 1.02.6. Rosemarie Gabriel Köther, eveneens van de DDR, bracht het wereldrecord op de 200 meter vlin derslag op 2.13.6- Eagles F( en, D -Telsta: -Sparta de heren zeker niet misstaan. Zij was hiermee zelfs nog 0,01 seconde sneller dan Piet Kleine een dag tevoren. Als de Drent zijn sprint nog zou kunnen verbe teren zou hij helemaal onverslaanbaar worden. Dat is het Amerikaanse sprint- fenomeen Young nu al bij de dames- sprint, wat ze na haar wereldtitel van vorige week nu ook nog bewees met een wereldrecord puntentotaal (166.210 pun ten). Ook de wereldkampioene bij de all-roundsters Sylvia Burka kwam tot een nieuw record aantal punten (176.468). Het laatste wereldrecord van Inzell verdween evenals de andere da- mesrecords over de Atlantische Oceaan. INZELL. Tijdens de wedstrijden om de Gouden Schaats in Inzell zijn gouden tijden gereden. Er werden op vrijdag en zaterdag maar liefst acht wereldrecords gebroken, waaronder vier formidabele resultaten van de Neder landse heren. Na zijn wereldrecord op de 5000 meter van vrijdag (7.02.38) te kende Piet Kleine zaterdag opnieuw voor twee wereldrecords. De Drentse stayer zette zijn heerschappij op de langste afstanden nu om in het bezit van de twee snelste tijden. Op de tien kilometer dook de wereldkampioen „glijden” bijna zeven seconden onder de toptijd van zijn grote concurrent, de Noor Sten Stensen, met 14.43.92. Deze tijd is meer dan een minuut sneller dan het wereldrecord van de Noor Knut Johannesen, uit 1960, waarvan men toentertijd beweerde, dat het meer dan een halve eeuw stand zou houden. Hans van Helden heeft een fabelachtig wereld- record gereden op de 1500 meter met i een tijd van 1.55.61. Het oude record stond met 1.58.7 sinds 16 januari 1971 op naam van Ard Schenk. Deze realiseerde die tijd in Davos. Ook Piet Kleine bleef nog onder het oude wereldrecord met 1.56.28. wissel Jorritsma-Taminiau bepaald niet sterker op werd, was het eigenlijk niet eens zo verwonderlijk dat de zeer non chalant geworden Nederlandse ploeg keer op keer in moeilijkheden kwam. Weliswaar had België voor het tot stand komen van het trio doelpunten twee maal een strafblad (beide benut door Vanderborght) en een door een Dubois ingeslagen strafcorner nodig, maar de spelsituaties die aan de arbitrale ingre pen voorafgingen, waren veelzeggend ge noeg wat de kwetsbaarheid van de de fensie betreft. Bart Taminiau: uitstekend als aus- putzer. GEMERT (ANP). De Nederlandse boksafvaardiging naar de Olympische zomerspelen te Montreal zal uiterst klein zijn. Het is zelfs zeer de vraag óf er wel pugilisten een ticket voor Canada ontvangen. Na twee ronden van het toernooi om de Nederlandse titels, dat dit jaar in Eindhoven, Gemert en Den Bosch wordt afgewerkt, hoeft de Neder landse Boks Bond (NBB) niet eens de moeite te nemen enkele namen bij het NOC voor te dragen. Zowel op zaterda gavond als op zondagmiddag bleken de sterkste amateurs duidelijk niet rijp te zijn voor een dergelijk topevenement. De partijen hadden meer weg van ordinaire straatgevechten dan van hoog staande boksduels. Een positieve bijdrage tot het toernooi leverde evenwel Hans van Brienen, die in zijn welterpartij tegen Arjen Frankes demonstreerde wel degelijk een talent te zijn. Dat hij slechts op punten won was te wijten aan de traditionele fout de partij door knock-out te willen beslissen. Daardoor verzuimde hij om in de laatste ronde zijn techniek aan te wenden. Hij ging forceren, hetgeen Frankes slechts ten goede kwam. Zwaarweltergewicht Ron Wijngaard was ook een lichtpunt. De felle Zuidhol- lander triomfeerde ruim over René Ruf ten. Merkwaardig genoeg deelde ook Ko- bus Schmidt, titelhouder bij de midden- gewichten, in de algehele malaise. Schmidt, voortdurend in beweging en daardoor zeer lastig voor zijn tegenstan der, dacht zijn duel tegen Evert Gerber eventjes snel af te maken. Zijn ongecon centreerd boksen speelde hem geen par ten, want Gerber werd na twee openba re waarschuwingen terecht gediskwalifi ceerd. 1 0 9 9 i—Wage- - la a riem- 'C Den i, PEC Amers- C Dor- De heren zorgden voor enige Euro pese records. Roger Pyttel (DDR) ves tigde een nieuw Europees record op de 200 meter vlinderslag in 2.01.70. Zijn landgenoot Rainer Strohbach deed hetzelfde op de 800 en 1 500 meter vrije slag in respectievelijk 8.14.8 en 15.42.7. Ter illustratie: het oude record stond op naam van de Hongaar Nahy in 15-54.57. Tenslotte vestigde de Russische 4 x 200 meter vrije slag-ploeg een nieuw Europees record in 7.34.7. liet oude record was De zwemploeg van de DDR won de interland in het Russische Tallinn van Rusland met 182 tegen 162 pun ten. Tijdens deze botsing der giganten werden veel records gezwommen. De opvallendste tjjd was van de 14 jarige DDR-zwemster Antje Stille, die de 200 meter rugslag won in Van Heumen: „Nu richtte mijn aan dacht zich op de verdediging, straks in Edinburgh wil ik de aanvallende moge lijkheden uitproberen. Daarom zijn The- odoor Doyer, Wibo Weidema en Tim Steens er dan bij. Omdat ik maar zes tien spelers kan meenemen, moet er één afvallen, en dat is Dijkerman geworden. Dat wil niet zeggen dat ik hem laat vallen. Hij wist van tevoren dat hij maar in één toernooi van de partij kon zijn, ook al omdat hij een reeks zware tentamens voor zijn studie (fysiothera pie) moet afleggen.” „Ik kies de definitieve selectiegroep voor Montreal trouwens pas na het paastoernooi in Den Haag, waar een bondsteam tot de deelnemende ploegen behoort. Ook na Edinburgh is er nog niets zeker, al hoop ik na de vier wedstrijden die we daar spelen (tegen België, Spanje, Schotland en Frankrijk) wel een stuk wijzer te zijn.” „Ik heb hier overigens wel weer ge merkt dat het trainen van een clubteam dankbaarder is dan coach te zijn van een nationale ploeg. Je hebt nu eigenlijk te weinig tijd om volledig inzicht te krijgen, te meer omdat de internationals "396 Zareska prijzen: 198jkruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)”. in handen van West-Duitsland met 7.39.44. Tegen de Britten fungeerde Jorritsma als rechterverdediger, Wouter Kan als voorstopper en stond Taminiau op de plaats die hem in Amstelveen tijdens het wereldtoernooi van 1973 zoveel lau weren bracht: die van laatste man. Te gen België hadden Jorritsma en Kan van plaats gewisseld, en was Dijkerman als ausputzer opgesteld. Bovendien koos Van Heumen tegen België voor een middenveld van slechts twee spelers de niet geheel fitte Bolhuis en Van Lidth de Jeude en een viermansaan- val. Van Heumen: „Kan voldeed als voor stopper beter dan Jorritsma, maar op de rechtervleugel vond ik dat Hans (Jor ritsma, red.) er beter uitkwam.” Jorrits ma blijft volgens Van Heumen het eer ste alternatief als voorstopper, een posi tie waarvoor de Amsterdam-speler zelf overigens een duidelijke voorkeur heeft. Taminiau imponeerde zaterdag als aus putzer veel meer dan gisteren in de tweede helft als voorstopper tegen Bel gië. Het formeren van een „vaste ver dedigingslinie blijft echter ook na dit weekeinde een bron van hoofdbrekens voor Van Heumen, die de gisteren als laatste man niet falende, maar zeker ook niet excellerende Dijkerman niet meeneemt naar het zeslandentoernooi in Edinburgh, dat van 1 tot en met 4 april wordt gehouden. Van Heumen: „Als je het wedstrijd- verloop bekijkt, had ik natuurlijk niet hoeven wisselen. Het team draaide in de eerste helft als een trein, het was ge woon een lust voor het oog. Maar de afspraken lagen anders. Ik beschouwde dit weekeinde als een mogelijkheid tot experimenteren, en daarom stond zater dag al vast dat van de drie wisselspelers er twee zouden invallen. Alleen Maarten Sikking bleef aan de kant, omdat ik Rob Toft (Kampongs als international debu terende doelman) een hele wedstrijd in actie wilde zien. Niet het resultaat was het belangrijkste; ik wilde een overzicht krijgen over de mogelijkheden met deze selectie. In dat opzicht is dit weekeinde zonder meer nuttig geweest. Erg nuttig zelfs. Al ben ik de eerste die zegt dat je een 3-0-voorsprong nooit meer mag inle veren. Dat neem ik de jongens ook echt kwalijk, en dat hebben ze gehoord ook.” er door 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15