Westerterp zegt gesprek toe Inhaalmanoeuvre kost baby het leven Kritiek Industriebond CNV op CDA-rapport A zi brandt uit IV STAATSSECRETARIS VERWACHT RESULTAAT RIJNCONFERENTIE p Limburgse Oliecentrale Endkffl dit ffjj L' t VVD hekelt „hetze” tegen prins Bernhard Toedracht affaire steekpenningen Werkspoor nog uiterst onduidelijk ■Id n fa 4 I p prijscompensatie afgewezen Manifestatie in Amsterdam 4500 SURINAMERS NU DEFINITIEF TOENMALIGE MINISTERS BESCHULDIGEN ELKAAR Munitie ontploft: 2 kinderen gewond Afschaffing GEHUISVEST T.' BUITENLAND BINNEN- EN MAANDAG 1 5 MAART 19 7 6 M F'D V I I (Van onze redactie binnenland) C hul gin, Uyl reil mir eim Eui te l het woi woi mei .i Bejaard (2) Onrust Gesloten Saljoet-4 Bejaard (1) Losgeld WASHINGTON-DEN HAAG. Dr. M. W. Holtrop, in het begin van de jaren vijftig president-directeur van de Nederlandsche Bank, zou niet op de hoogte zijn geweest van het overmaken van 30 miljoen gulden naar verschillende nummerrekeningen bij Zwitserse banken om een order van 258 miljoen gulden voor Werkspoor in Argentinië veilig te stellen. Tot deze transactie zou eertijds besloten zijn door de toenmalige minister van Economische Zaken dr. H. van den Brink en de directeur van de Neder landsche Bank, verantwoordelijk voor de deviezenverkeer, mr. J. H. O. graaf van den Bosch. Kinderspel Ria failliet My Lai Inrijden Verdronken (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN Ameland is vannacht uit zijn isolement verlost. Na dat de drie veerboten, die de dienst met de vaste wal onderhouden, zaterdagmorgen werden bezet door 150 Amelanders, besloot het actie comité gisteravond de bezetting op te heffen, zodat de eerste boot van-, ochtend weer naar Holwerth kon. Vaccin 3 g if <A Ameland uit isolement Een groepje boze eilandbewoners op de oprit naar een van de bezette veerboten. 1] op WEERRAPPORTEN hen ruzie had gehad. fi (V ’ndruk. dat indien deze steekpenningen 13 13 F 12 13 18 15 9 13 10 12 11 8 12 Maar wij zijn niet bereid om rechten in te leveren zonder de zekerheid te heb ben dat het niet alleen de werknemers zijn die een stapje terug moeten doen”. Van den Brink heeft inmiddels laten weten, dat z. i. de minister van Finan ciën Lieftinck degene is, die in eerste instantie van de transactie op de hoogte Hij zat als passagier in een auto die, volgens de politie vermoedelijk door te Mi giste men een scha voor Gi lai m he nu ge ja no 6 -11 4 2 1 0 2 3 I 4 2 4 0 2 1Ö 5 1 6 In comi gelse len He men heid sted< Sii Ierse Brit: zijn den reke gesc’ Dl aan hele ziek liste van coör ondi ben. ling mer met Hi •n h nno windst n zo ono w winst. ozo wnw w nw windst. nnw windst. zzw nnw nno n Dl onal: repu maa reidi gen o o o o 0.1 o 04 0 5 0 1 0 1 16 0 0 6 mt lei Ve me ofl Dï dii fei no windst n zw w 0 0 03 0 0 1 1 1 0.1 3 1 0 0 o o 0.1 0.3 4 4 0.1 0 0 o o o 9 o ono zzo o o no zo zzw ozo nnw nno wzw 9 14 11 -2 5 10 16 20 12 10 8 12 5 13 18 5 12 11 10 ■5 14 1 14 10 1 -12 3 -3 9 0 2 1 o 8 13 -3 0 6 14 De recherche van de gemeentepolitie Maastricht vermoedt dat er brandstich ting in het spel is, na een al of niet geslaagde inbraak. Directielid P. Som men „Er is een raam geforceerd en alle kasten en bureau’s zijn doorzocht”. De brand heeft gebouw en inventaris volledig verwoest, het gebouw zal vol gens de heer Sommer moeten worden gesloopt. Bij de Limburgse oliecenrale werken 15 mensen. Getracht zal worden om het bedrijf op een of andere manier draaiende te houden. Volgens de heer Sommer waren in het magazijn waar de brand is ontstaan, niet alleen miljoenen liters olie maar ook vetten en verf opgeslagen. Tijdens de brand deden zich enkele ontploffingen voor. Er gebeurden echter geen ongelukken. De staatssecretaris zei dit zaterdag middag tijdens de Rijnmanifestatie in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Ver schillende milieugroepen, waaronder de stichting Rijnwater, hielden dit appel om nationaal en internationaal aandacht te vragen voor de bestrijding van de ernstige vervuiling van de Rijn. De or- Mary Moody, een negerin die nog in slavernij is geboren, is zaterdag in Jo nesboro, in de Amerikaanse staat Ar kansas, begraven. Ze is 120 jaar gewor den. „Mijn moeder is verkocht zoals ze toen koeien en zo verkochten”, zei ze nog in een interview kort na haar 120ste verjaardag in mei vorig jaar. Ze zei dat ze als baby met haar moeder was ver kocht aan een man in Augusta in het zuiden van Arkansas. Ze wist nog wel dat ze in Augusta had gewoond, maar de naam van de man die haar had gekocht, was ze vergeten. In de nacht van zaterdag op zondag is onder Haagse taxichauffeurs wederom onrust ontstaan, toen een collega had „moeten vechten voor zijn leven” tijdens een ruzie met een klant, die zijn ritprijs niet wilde betalen. De politie zou niet te hulp geschoten zijn. De politie in Mon ster verklaarde echter wel degelijk hulp geboden te hebben, waarvoor de betrof fen chauffeur „heel dankbaar was”. De lastige klant, die teveel gedronken had, is inmiddels verhoord. Weer in binnen- en buitenland geh. bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew regen geh.bew regen onbewolkt mist regen regen zwaar bew licht bew geh. bew half bew. geh. bew zwaar bew. zwaar bew. sneeuw zwaar bew sneeuw zwaar bew. half bew. regen regen geh. bew onbewolkt onbewolkt half.beW. onbewolkt sneeuw regen licht bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew veranderl. mist zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew. De Amelanders vechten al tien jaar voor een tariefsverlaging en willen veel dichter bij de prijzen komen die men voor de Zeeuwse veren betaalt. Hierover is regelmatig contact geweest met de overheid, maar niets leek een tariefsver hoging in de weg te staan. Vandaar dat de Amelanders tot actie overgingen. Ze eisten hierover een onderhoud met mi nister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat. Gisteravond heeft de minister toegezegd de actievoerders vandaag of De Amelanders gingen tot de bezetting van de boten over uit protest tegen de voorgenomen tariefsverhoging. Voor de Amelanders zit een prijsstijging van 10 percent en niet-Amelanders van 15 per cent in het vat. MAANDAG 15 MAART 1976 zon- en maanstanden Zon op 6.54 uur onder 18.45 uur Maan op 18.21 uur onder 6.09 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.58 uur en 15.15 uur Laagwater 10.59 uur en 23 26 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas ‘New York Tunis Het kleine ziekenhuis „Beatrix-oord”, gevestigd op het terrein van het Amster damse Tropenmuseum, gaat op 1 mei zijn poorten sluiten. Er dreigt een tekort aan patiënten, mede veroorzaakt door de opening van het nieuwe Slotervaart Zie kenhuis met 700 bedden. Er zijn in Amsterdam 1000 tot 1500 ziekenhuisbe dden teveel. Het personeel is het met de beslissing van het stichtingsbestuur niet eens. Samenwerking met het Burgerzie- kenhuis had het ziekenhuisje, waar on der meer transsexuele operaties werden verricht, kunnen redden. Die samenwer king is door het stichtingsbestuur echter afgewezen, aldus een woordvoerder van het personeel. EINDHOVEN (ANP). Een 7-jarige jongen en zijn 9-jarig zusje uit Einho- ven zijn gistermiddag vlak bij de ouder lijke woning door ontploffende munitie zwaar aan het gezicht gewond. De kin deren stonden te kijken hoe twee andere jongens van 11 en 12 jaar probeerden tussen twee stenen losse flodders tot ontploffing te brengen. Deze patronen waren door een van de knapen een week geleden gevonden op de Oirschotse hei waar hij samen met zijn ouders wandelde. Het Russische ruimtestation Saljoet-4, dat op 26 december 1974 was gelanceerd, draait nog steeds rond de aarde en had gisteren 7.000 omwentelingen gemaakt, aldus het persbureau Tass. Het ruimte schip draait op een hoogte van 356 tot 332 km éénmaal in de 91,2 minuten rond. Tass zegt dat alle systemen aan boord normaal werken. ROTTERDAM (ANP). Op de jaar vergadering van de VVD zaterdag in Rotterdam heeft de liberale partijtop afstand genomen van de negatieve pu bliciteit over prins Bernhard. In een mede namens de fractievoorzitters Van Riel (Eerste Kamer) en Wiegel (Tweede Kamer) afgelegde verklaring wordt „verontwaardiging en afkeuring” uitge sproken over het feit, „dat enkele jour nalisten in enkele bladen de gelegen heid hebben aangegrepen om „met de meest onbehoorlijke achterklap” over de prins te komen. Evenals veel van zijn collega’s bij andere vakbonden constateerde ook Van Dijk dat bij zijn organisatie tal van leden in een stroom brievenprotest hebben aangetekend tegen een mogelijke aantasting van de prijscompensatie per 1 juli. De situatie voor de gezinnen, en mét name bij de lage inkomens is alles behalve eenvoudig. Een huurverhoging per 1 april van acht percent en verho ging van de landbouwprijzen staan al vast. De regering dient zich dan ook ernstig te beraden en zich van haar verantwoordelijkheid bewust te zijn bij het nemen van een beslissing per 1 juli opdat zich geen ernstige problemen voordoen, waarschuwde Van Dijk. Mevrouw Agnes Helyar, oudste vrouw van Groot-Brittannië, is op 109-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Helyar placht altijd te zeggen dat zij zich nog de ingebruikneming van et Suezkanaal herinnerde, hoewel ze toen 1869 drie jaar was. De ouders van de op 12 februari ontvoerde 22-jarige Marina D’Alessio, hebben 550 miljoen lire (meer dan an derhalf miljoen gulden) voor de vrijla ting van hun dochter betaald. Het meis je, dochter van een van de grootste bouwondernemers in Rome, keerde za terdagavond ongedeerd terug. Ze zei dat de ontvoerders haar een maand lang hadden verborgen gehouden in een tent, die in een kamer van een huis in Rome was neergezet, zodat zij niemand zou kunnen zien. Ze was op 12 februari in de garage van haar ouderlijke woning overvallen en ontvoerd. AMSTERDAM (ANP). De staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, tnr. L. J. Brinkhorst, verwacht, dat er op de komende Rijnconferentie in Parijs resul taten zullen worden bereikt. Dit geldt met name het chemisch ontwerpverdrag, dat in de afgelopen twee jaar in het ambtelijk overleg een struikelblok vormde. Hierdoor werd de ministerscon ferentie telkens uitgesteld. Deze wordt nu op 1 en 2 april a.s. in de Franse hoofdstad gehouden. De dertigjarige A. T. J. van Limpt uit Bladel (NB) is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. MAASTRICHT (ANP). In Maas tricht is in de nacht van zaterdag op zondag bij een felle brand in het ge bouw van de Limburgse oliecentrale b-v. voor naar schatting enkele miljoenen guldens schade ontstaan. De brand werd gistermorgen om 04.00 uur ontdekt door een lid van een bewakingsdienst. In kringen van het State Department' in Washington gelooft men dat de com missie van drie wijze mannen over en kele Weken naar Amerika zal terugke ren. Dr. M. W. Holtrop, lid van deze commissie, heeft tijdens zijn bezoek van de afgelopen week aan Amerika onder meer uitvoerig gesproken met Robert S. Ingersoll, een van de onderministers van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Onderminister Inger soll heeft voorgesteld om via de Vere nigde Naties een erecode voor internati onale handel op te stellen. De commissie van drie zou er behoefte aan hebben om van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nadere informaties te krijgen over de documenten die met betrekking tot prins Bernhard berusten bij de senaatscommissie-Church en bij de Security Exchange Commission (beurscommissie). De minister van Financ’ën in het Kabinet-W. Drees, dat aan het bewind was toen de transactie tussen Werkspoor en de president van Argentinië. Juan Peron. tot stand kwam, prof. dr. P. Lieftinck. thans een van de directeuren van het internationale monetaire fonds in Washington, kan zich van deze zaak niets herinneren. Hij heeft de sterke In Amstelveen is zaterdagmiddag een woonhuis uitgebrand. De brand is ont staan doordat kinderen met lucifers speelden. De schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. zijn gegeven, dit door zijn toenmalige collega van Economische Zaken, Van den Brink, is geregeld. Het VVD-partij bestuur en beide frac tievoorzitters noemen dit een „hetze” tegen de prins en zeggen dit „misbruik van de persvrijheid” të verachten. In de VVD-verklaring zegt de partijleiding „met vertrouwen” de bevindingen van de commissie Donner af te wachten. In een mondelinge toelichting deelde VVD- partij voorzitter Korthals Altes mee, dat met de „enkele journalisten bedoeld werden de heren W. Klinkenberg en I. Cornelissen. Beide namen waren niet in de verklaring opgenomen. hoge snelheid, uit een bocht vloog en tegen een paal reed. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. De 24-jarige J. A. Schaap is gistermid dag met zijn motorrijwiel in het Zuid- hollandse Voorhout dodelijk veronge lukt. De 71-jarige mevrouw V. Bloem uit het Noordhollandse Blokker is gister middag in haar woonplaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De driejarige Hein Tielemans uit Boe- kel is zaterdagmiddag in zijn woon plaats, toen hij plotseling de weg opliep, aangereden door een auto- Hij overleed kort daarna in een ziekenhuis te Veghel. Het losraken van het voorspatbord van zijn brommer heeft zaterdag het leven gekost van de 40-jarige T. M. van Osch uit Gemert (NB). Door het losra ken van het spatbord raakte het voor wiel geblokkeerd. DRIEBERGEN (ANP). De Indus triebond CNV heeft vandaag scherp stel ling genomen tegen een rapport van een aantal CDA-topeconomen die pleiten voor afschaffing van de prijscompensa ties. „Dat wordt uitgerekend gezegd op een moment, dat er grote ongerustheid heerst bij vele van onze leden over hun inkomenspositie”, aldus voorzitter C. van Dijk van de Industriebond CNV vanoch tend op de bondsraadsvergadering in Driebergen. donderdag te willen ontvangen. De actie op Ameland is mede beëindigd onder zware druk van de burgemeester van het eiland, Zevenbergen. De toezegging van de minister en het feit dat het actiecomité niet wilde dat Amelanders te zeer gedupeerd zouden worden door dé actie, leverde de beslis sing op de bezetting op te heffen. Vanmorgen om half zeven vertrok de eerste boot vol met onder anderen va kantiegangers die door de bezetting ge dwongen werden hun vakantie op het eiland langer te laten duren dan het plan was. Vanuit Holwerth vertrokken de vakantiegangers van wie enkelen zich een paar dagen hadden moeten verbij ten, omdat er geen boot was om hen over de Waddenzee te brengen. De moeilijkheden over de tarieven hebben als basis de onenigheid over de vraag of de vaarroute Holwerth-Nes nu wel of niet een openbare weg is. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat vindt van niet en de Amelanders vinden van wel. Was het wel een openbare weg dan zou de overheid die dienst moeten subsidiëren, zoals met de Zeeuwse veren wel gebeurt. DEN HAAG (ANP). Per 1 maart waren 4500 van de ruim 24.000 Surina mers, die hulp vroegen van het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten, definitief gehuisvest. Ver wacht wordt dat in juni-juli dit aantal zal zijn opgelopen tot ruim 9500. willen ratificatie van .het chemieverdrag. De staatssecretaris zei, dat mocht het ministerieel overleg mislukken, Neder land nog geen zwaar geschut in stelling zal brengen. De staatshoofden zullen pas worden ingesthakeld, als het overleg geheel vast komt te zitten. „Ik ga ervan uit, dat er resultaten worden bereikt. We zullen politieke druk blijven uitoefenen, maar we kunnen geen leger naar Duits land sturen”, aldus de heer Brinkhorst. De geoloog, de heer D. Eisma, verbon den aan het Nederlands instituut voor het onderzoek der zee op Texel, deelde mee dat Nederland minder doet aan het schoonhouden van de Rijn dan in het buitenland. Van het afvalwater wordt 37 percent gezuiverd. In het gehele stroom gebied wordt 39 percent gezuiverd. Het enige verschil is, dat de lozingen hier niet toenemen. De Regenkledingindustrie Amster- dam(RIA) is failliet. De directie van het bedrijf heeft hiervan mededeling gedaan aan het personeel van de vestigingen in Drachten en Zwaagwesteinde. Het fail lissement houdt in dat de overgebleven 55 werknemers van het al geruime tijd in moeilijkheden verkerende bedrijf nu ook ontslagen zullen worden. Als oor zaak van het faillissement heeft de di rectie hoog opgelopen belastingschuld opgegeven. De bezettingen van de be drijven in Drachten en Westeinde zou den het faillissement hebben bespoedigd. In Zuid-Vietnam is besloten een ge denkteken op te richten voor bewoners van het dorp My Lai, die in maart 1968 door Amerikaanse militairen werden vermoord. Het monument komt in Sang- my, een plaats waar My Lai deel van uitmaakte. Directeur-generaal voor maatschappe lijke ontwikkeling dr. G. Hendriks van het ministerie van CRM. heeft dit mee gedeeld nu het centraal bureau in Den Haag een nieuw kantoorpand heeft be trokken. In 85 van de 94 opvangcentra is de maatschappelijke begeleiding van de grond gekomen in de vorm van begelei dingscommissies, waarin gemeentelijke en particuliere instellingen met consu menten van het centraal bureau deelne men. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Droog en vrij zonnig. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum temperatuur: om streeks 0 graden, maximum temperatuur omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal 80 percent De Haagse politie heeft in de nacht zaterdag op zondag een 34-jarige zou moeten zijn geweest. De voor derge lijke transacties vereiste deviezenver gunningen, aldus dr. Van den Brink werden in die tijd slechts na vooraf gaande beoordeling door de Nederland sche Bank afgegeven- Voorzover er fi scale aspecten aan dergelijke betalingen verbonden zijn, geschiedt de beoordeling door de fiscale autoriteiten. De minister van Financiën is de eerste onderteke naar van het deviezenbesluit 1945 en de meest aangewezen gesprekspartner van de Nederlandsche Bank, aldus Van den Brink. De 4-jarige Geert de Weerd uit de Cocksdorp (Texel) is met zijn step in de sloot gereden en verdronken. Een wachtmeester van de rijkspolitie heeft vergeefs getracht het kind nog te redden door mond-op-mond beademing. Het slachtoffer was ontdekt door twee jon gens die ter plaatse aan het hengelen waren. van zaterdag op zondag een 34-jarige barkeeper uit Den Haag aangehouden wegens poging tot doodslag. De barkeep er zou met zijn auto op twee mannen zijn ingereden, nadat hij met een van Onderzoekers aan het technologisch instituut van Florida zijn erin geslaagd in het laboratorium een kweek te ma ken van treponema pallidum (Spirochae ta pallida), de bacterie die syphilis ver oorzaakt, en er een vaccin tegen te gebruiken. In een rapport dat in het „British Journal of Venereal Disease” is gepubliceerd zegt de leider van de groep, dr. Ronald Jones, dat het voor de eerste maal is gelukt de bacterie te cultiveren zonder dat deze haar besmettelijkheid verliest. De onderzoekers hebben er twee vaccins tegen gevonden, maar van het ene zijn 60 injecties en van het andere 29 injecties nodig om een konijn im muun te krijgen. Graaf Van den Bosch is een goede bekende op paleis Soestdijk. Ook na het afsluiten van de transactie met Argenti nië heeft hij regelmatig contact met prins Bernhard gehad, die ten slotte de LINSCHOTEN (ANP)- De vier maanden oude baby Nikki van Amstel is gisteravond in haar woonplaats Linscho- ten (Utr.) bij een auto-ongeluk omgeko men. Het meisje lag achterin de auto van haar ouders, die door een verkeerde inhaalmanoeuvre in een sloot aan de rechterkant van de weg belandde. De moeder moest met een zware hersen schudding in een ziekenhuis worden op genomen. „Juist het vastgelegde recht op com pensatie voor gestegen prijzen wordt door de werknemers ervaren als een stukje rechtszekerheid. En zolang zij niet de zekerheid hebben dat ook de prijsontwikkeling op dezelfde wijze in de hand kan worden gehóuden als de lorien voor de werknemers zullen wij dit stuk rechtszekerheid voor onze leden blijven verdedigen”, kondigde Van Dijk aan- „Wij zijn bereid om over alle zaken te spreken die de sociaal-economische omstandigheden kunnen verbeteren. Gezien de gelaatsuitdrukkingen, waren de bezoekers van de Rijnmanifestatie in Krasnapolsky somberder gestemd over het slagen van de Rijnconferentie dan staatssecretaris Brinkhorst. De forse veertarieven, die voor Ame land gelden, hebben volgens de bewo ners tot gevolg dat een gemiddeld Ame lands gezin jaarlijks 300 aan over- tochtskosten moet betalen en nog eens 400 doordat de prijzen op het eiland zo hoog zijn in verband met de vrachtkos ten die doorberekend worden in de prij zen. In totaal wordt er een half miljoen gulden aan vrachtkosten betaald per jaar. Sinds kort is de veerdienst Ameland- Holwerth een verliesgevende dienst. Het actiecomité bestrijdt dit. De blokkade, die twee dagen heeft geduurd, kostte rederij Wagenborg, de pachter van de boten in totaal aan inkomstenderving 30.000. - i ?S lx! m ganisaties kondigden een actieplan aan. Door middel van publikaties en voor lichting op scholen wil men de aandacht van de mensen in de Rijnoeverstaten vragen voor dit probleem. Voorts zullen zij aandrang uitoefenen op de Nederlandse regering en Europese organen om afdoende maatregelen te treffen. Het proces tegen de Franse kalimijnen, die voor een groot deel ver antwoordelijk zijn voor de zoutlast van het Rijnwater, zal worden voortgezet voor het Europese Hof. De drinkwaterleidingbedrijven in Ne derland. Zwitserland, Frankrijk en Duitsland deden bij monde van hun voorzitter, ir. C. van der Veen, een dringend beroep op de ministersconfe rentie onmiddellijk een eind te maken aan de verontreiniging van de Rijn. Zij hij regelmatig dictator Juan Peron tot het afsluiten van de order met Werkspoor wist over te halen. 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2