en Canadese Tanker in tweeën Nederlandse Actiever aanpak ziekteverzuim IRA DREIGT OPNIEUW MET BOMAANSLAGEN Spaanse regering vreest staatsgreep Premier Den Uyl op socialistenbijeenkomst: gezocht in Uruguay 1 noodzakelijk ,-Zij spelen een spel van kat gijzeling afgelopen muis met mij” f bloemen door uw fleurop-bloemist 99 door nico scheepmaker Franse kantons Aardschokken UMD: in Guatemala N Koninklijk huwelijk in Zweden zal Socialisten grote winnaars in vóór 26 juni plaatsvinden GIT AARTJE REBELSE LIEDJES BW „Geduld raakt ééns op” SCHURKEN Uk El 7 MAANDAG 1 5 MAART 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND lML (Van onze redacteur in Portugal, Jan Oostergetel) Madrid (Reuter). De Spaanse regering werkte tegen de klok om een staatsgreep zoals in Portugal te voorkomen, zo hebben goed inge lichte zegslieden in Madrid gisteren meegedeeld. Zij zeiden dat koning Juan Carlos op de hoogte is gesteld •ust g is rom had lens wijs ■t te lon- lulp rof- spel |den iken Lai •et-4 ten rd”, ter- mei kort r de Zie- in sbe- t de niet zie- on- den ner- titer van >ekl (1) liet (2) g in Jo- Ar- vor- s ze i ze !0ste dat ver hef wel ir de acht, van de ernstige gevolgen van een geheime vereniging van legeroffi cieren. Negen die daarvan lid zou den zijn zijn vorige week veroor deeld tot gevangenisstraffen tot acht jaren omdat zij een militaire opstand zouden hebben beraamd. Zaterdag is nog iemand buiten Madrid aangehouden omdat hij lid zou zijn van deze groep, de militai re democratische unie UMD. Het is majoor Antonio Cordoba, behorend tot een tankregiment. ccin ZIJN GEGARANDEERD GOED altijd. Fleurop Interflora Nederland staat er achter. OPORTO. Hoewel de EEG- hulp aan Portugal nu op gang be gint te komen, twijfelt premier Den Uyl eraan of de beloofde steun toe reikend zal zijn. De Nederlandse minister-president was dit week einde in Oporto samen met andere Europese socialistische leiders om te bespreken hoe de democratie en het socialisme in Portugal kunnen Worden versterkt. Volgende maand worden voor het eerst vrije parle mentaire verkiezingen gehouden. M-Wl PRESIDENT SADAT Twee mannen ADVERTENTIE waarschijnlijk ontoereikend I (Van onze redactie buitenland) De had, een ont- ifers 1 op lacht arige uden :eep- nnen van Sa Carneiro wist premier Azevedo er toe te bewegen zijn afspraak voor het diner met de socialistische leiders af té zeggen, onder de dreiging dat anders PPD-ministers zouden aftreden. Soares zei dat Sa Carneiro alleen maar jaloers is omdat „hij niemand heeft om uit te nodigen” om zijn partij te steunen. Sa Carneiro ontkende later dat hij het di ner zou hebben geboycot. Soares eindigde zijn toespraak met een oproep tot hulp van Europa aan Portu gal in verband met diens slechte econo mische situatie. Ook in een gesprek dat premier Den Uyl met de Portugese eer ste minister Azevedo vóór de aanvang van het congres voerde, kwam de zorge lijke Portugese toestand ter sprake, met name de voortdurend toenemende werk loosheid. De massabetoging, die de volksdemo- craten van Sa Carneiro gelijktijdig met leiders toont duidelijk aan dat de Sov jet-Unie een kat-en-muis-spel met mij speelt. In één jaar tijd of op zijn hoogst anderhalf jaar, zullen alle wapens die ik heb in schroot veranderen omdat zij onderdelen achterhouden en de middelen om vliegtuigmotoren te reviseren”. verliest wat olie, maar volgens de mari tieme autoriteiten niet ernstig. was voor de- t de n de Een iieeft dden Het jon- ’elen ge- mers 1968 ‘rden >ang- van iet-4, eerd, i had aakt, imte- 6 tot luten aan :uari issio, an- 'ijla- tieis- □tste za- i dat lang tent, lome zou ri in ning ouw irige lyar nog naai I ;ter- het laan n in fail- ;ven tijd nu oor- di- huld be- zou- igd. Bij Bruna is een pocket verschenen waarin Jaap van de Merwe onder de titel „Verzet per koéplet”, nieuwe rebel se liedjes uit binnen- en buitenland heeft verzameld. Met de m uziek erbij, zodat u ze niet alleen hoeft te lezen, maar ze ook kunt zingen in de Neder landse bewerking van Jaap van de Mer we. Een waardevolle bundel, voor het grootste gedeelte actueel, en strijdliedjes bevattend uit alle windstreken. Zo is er bijvoorbeeld een rebels liedje uit Rood China („Samen werken, één van zin, ho ho hai. Span je krachten in, sleep de zware wals over ’t pad, ho hai hang. Wals de oude wereld plat, ho ho hai. ’t Wordt ’n mooie weg naar ’n nieuwe maatschappij”), een rebels liedje uit La tijns-Amerika („En de vrouw van Ri chard Nixon rompom pom tikkie dom fikkie dom, hoeft geen kolen meer te stoken als ze arepels gaat koken”, en een anoniem liedje getiteld „Siberië uit de Sovjet-Unie”, dat omstreeks 1950 uit een gevangenkamp werd gesmokkeld („Straks rinkelt het: de sleutels van de wacht. Een kort bevel. Ik wordt wegge bracht. Een rij geweren wacht me op, ik sta ervoor. Misschien dat ik het schot nog even hoor”). PARIJS (REuter DPA). De tweede ronde van de kantonale verkiezingen in Frankrijk heeft gisteren het politieke accent bevestigd dat reeds vorige week bij de eerste ronde duidelijk was gewor den. De socialistische partij was ook dit keer de grote winnaar waa.rmee de linkse oppositie een positie heeft ver worven die de komende maanden de regering van president Valery Giscard de’Estaing in moeilijkheden kan bren gen. Nadat gisteravond 80 percent van de stemmen was geteld hadden de socialis ten meer dan tweemaal zoveel zetels in de departementale raden behaald dan een van de andere partijen. CAIRO (UPI, Reuter, AFP) President Sadat van Egypte heeft de volksvergadering (het parlement) in Cairo voorgesteld het uit 1971 date rende vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie te annuleren. Sadat deed zijn voorstel aan het eind van een langdurig beleidstoespraak tot het parlement. De Egyptische leider begint over twee weken aan een reis naar West-Duitsland, Italië en Frankrijk. Waarnemers in Cairo zeiden dat het voorstel in het parlement weliswaar moet worden besproken en formeel goedgekeurd. Er bestaat naar hun mening echter niet de minste twijfel aan dat het met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen. Sadat zei dat hij onderdelen en ander vervangingsmaterieel voor de MIG-21 toestellen van India wilde hebben, waar ze in licentie worden vervaardigd. „Maar India liet weten dat het helaas niet in staat was aan het verzoek te voldoen omdat de Sovjet-Unie „nee” zei. Ze oefe nen zodoende economische en militaire druk op mij uit tenzij ik hun op mijn kniën ga smeken. Maar dat zal ik nooit doen. Ik kniel alleen voor God”. Toen Sadat zijn wetsvoorstel voorlas De openbare aanklager heeft tijdens het proces tegen de negen gezegd dat de UMD van plan is de Spaanse instellin gen omver te werpen door een staats greep zoals die van april 1974. waarbij de rechtse regering van Portugal werd verwijderd. DEN HAAG. De PvdA dringt erop aan dat de regering een veel actiever beleid gaat voeren ten aanzien van het ziekteverzuim in de bedrijven. De socia listen vinden het door minister Boersma van Sociale Zaken in het leven geroepen coördinatieorgaan dat dit probleem moet onderzoeken, een te passieve taak heb ben. Dat bleek gisteren uit een monde ling overleg dat de vaste Tweede-Ka- mercommissie van Sociale Zaken had met de bewindsman. Bevestigd werd, dat Silvia Som- merlath de koning niet zal vergezel len op zijn aanstaande reis naar de Verenigde Staten, maar dat ze wél meekomt naar Nederland, tijdens het officiële bezoek tussen 14 en 17 juni aanstaande, maar dan als koningin. Dat verklaarde de koning op een directe vraag na d)e officiële perscon ferentie. Sadat dat: „De Russen weigeren mij wapens te geven. Ze weigeren een nieu we regeling van Egyptische schulden. Wat nog erger is, ze willen dat ik rente betaal op dfe militaire schulden. De briefwisseling die ik had met Russische Zij zeiden dat de UMD bereid koning Juan Carlos tijd te geven het uitvoeren van fundamentele mocratische hervormingen, maar dat aan hun geduld eens een eind kwam. Zij zeiden dat de UMD voor het merendeel beloofde voor het merendeel zelf en kapiteins en majoars tot leden heeft, maar dat minstens één generaal lid is. MONTEVIDEO (Reuter). De Uru- guayaan.se autoriteiten hebben gisteren de arrestatie bevolen van de 27-jarige Nederlandse Marianne Haitsma die wordt beschuldigd van herhaalde con tacten met opruiende elementen. In een communiqué dat gisteren in Montevideo is gepubliceerd wordt gezegd dat Mari anne Haitsma is ondergedoken. De Uru- guayanen worden verzocht naar haar uit te kijken. Volgens het communiqué zijn er be wijzen dat Haitsma behoort tot „een internationale communistische organisa tie in Nederland en dat ze betrokken is geraakt bij illegale politieke activiteit. Ze zou naar Uruguay zijn gekomen „onder het voorwendsel” een studie te willen maken van lokale literatuur en folklore. Haar gedrag wordt gekwalifi ceerd als ,een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden”. »isch aagd ma- :hae- ver- 1 te het e” is roep, erste 'eren theid twee het idere im- Sadat wil een eenzijdige annulering van het vriedschapsverdrag omdat, zoals hij zei, „De Russen een spel van kat en muis met mij spelen”. Hij vertelde het parlement dat de Russsische weigering Egypte van nieuwe wapens te voorzien tot gevolg heeft dat „alle wapens die ik heb, tot schroot worden”. Vervolgens legde hij het parlement het volgende wetsoorstel voor: „Met verwijzing naar de grondwet en de republikeinse order nummer 884 van 1971, en na goedkeu ring door de volksvergadering, is beslo ten het verdrag te beëingigen dat op 22 mei 1971 in Cairo werd getekend tussen de Arabische republiek Egypte en de Unie van Socialistische Sovjet-Republie- ken. Deze wet wordt van kracht vanaf de datum van uitgave”. In emotionele bewoordingen betoogde bestemde chemicaliën. werden aangehouden. kreeg hij van de 360 leden van de volksvergadering een donderend applaus en een staande ovatie. Deze reactie is een aanwijzing dat het parlement het voorstel van Egypte’s ommezwaai van afhankelijkheid van de Sovjet-Unie naar steeds nauwere banden met Amerika en West -Europa. De Sovjet-Unie was meer dan 20 jaar lang de belangrijkste wa- penleverancier en toeverlaat van Egypte. Maar de wederzijdse betrekkingen raak ten in het slop toen Sadat in juli 1972 ongeveer 20.000 Russische adviseurs op dracht gaf Egypte te verlaten. GUATEMALA (AFP). In 24 uur zijn in Guatemala 26 nieuwe aardschok ken gevoeld, zo heeft het Guatemalaanse meteorologische instituut gisteren mee gedeeld. meeste toespraken van de socialistische leiders werden overstemd door een dui zendkoppige menigte. Enkele uren voor het begin van de conferentie waren verscheidene mensen gewond geraakt bij schermutselingen tussen aanhangers van de partij van Mario Soares, de PSP, en de sociaal-democratische PPD onder Francisco Sa Carneiro. de socialistische bijeenkomst hielden op het belangrijkste plein van Oporto, was van een veel matter karakter dan de socialistische bijeenkomst in het kristal len paleis. Tegenover de uit het hele land inderhaast opgetrommelde partijle den verklaarde hij dat hij samenwerking met de socialisten in de toekomst af wees. I Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Het congres begon zaterdagavond laat >n het kristallen paleis van de stad. De CALGARY (Reuter UPI) De Ca nadese politie heeft gisteren een ban krover dood en de ander .nauwelijks ademend” aangetroffen in een huis in Calgary waar de twee enige tijd twee vrouwen in gijzeling hadden gahouden in ruil voor wier vrijlating zij heroïne hadden geëist. Een politieman zei te geloven dat de twee gewapende mannen tijdens hun belegering door de politie een te grote dosis aan verdovende mid delen hadden genomen. De mannen werden gevonden toen de politie ha een 18 uur durend stilzwljge anneebte n Vs Vs Vs Vs Vs van de twee het huis bestormde. De mannen hadden vrijdag na een bankroof en een vuurgevecht waarbij een politie man om het leven kwam,de twee vrou wen in gijzeling genomen. Gisteren lie ten zij hun gijzelaars gaan nadat de politie hun had aangeboden methadon, een middel tegen heroïneverslaving, te geven in plaats van de geëiste heroïne. De twee waren tegen borgtocht uit de gevangenis vrijgelaten. Een was moord ten laste gelegd, de ander poging tot moord. Over de manier, waarop de Portugese socialisten het beste kunnen worden ge steund zei premier Den Uyl later op een persconferentie, uitdrukkelijk verklarend als vertegenwoordiger van de PvdA te spreken: „Ik constateer in de eerste plaats de goede staat van gezondheid, waarin de Portugese socialistische partij zich thans eindelijk bevindt.” De politie ke toestand vond hij veel verbeterd, hoewel er naar zijn zeggen nog steeds gevaren van rechts of ultra links drei gen. In een ziekenhuis in de Noordierse hoofdstad Belfast ligt een 34-jarige soci ale werker met levensgevaarlijke ver wondingen als gevolg van een aanslag. Terroristen waren gisteren in Belfast een lokaal binnengedrongen waar de man een discotheekavond had georgani seerd. Zij losten schoten op de sociale werker, die verscheidene malen door kogels werd getroffen. STOCKHOLM. Koning Carl Gustav en de Duitse Silvia Sommer- lath zullen nog vóór het Zweedse midzomernachtfeest in Stockholm in het huwelijk treden. Dit deelden zij mee toen zij zaterdag de pers ontvin gen. Het midzomernachtfeest valt dit jaar op 26 juni. Een juiste datum zal nog nader worden bekendgemaakt. „Beloofde steun aan Portugal Soares hield een redevoering met als hoofdthema de figuur van tegenstander Sa Carneiro. Niet alleen de sociaal democraten, maar ook andere politieke partijen in Portugal veroordeelden de bijeenkomst als een inmenging in de binnenlandse politieke aangelegenheden van het land. Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitse SPD, zei hierover onder meer dat het bezoek van de socialistische leiders tegen niemand is gericht, maar is bedoeld als steun voor „onze socialistische vrienden in dit land”. Koning Juan Carlos heeft de zaak vorige week met premier Navarro en enkele ministers besproken en, hoewel niets is bekendgemaakt, menen politieke waarnemers dat het ging over snellere uitvoering van democratische verander ingen in het land. Hoe gevaarlijk uitstel is, bleek uit de recente golf stakingen en demonstraties, die zeven mensenlevens hebben gekost en de onrust in het leger. Twee kapiteins, die zich weer voor de UMD noemden, zeiden vorige week op een persconferentie op de Kanarische Eilanden dat de krijgsraad met het pro ces eerder aanhang had geworven voor de UMD dan dat hij de beweging een slag zou hebben toegebracht. Sadat wil vriendschapsverdrag met Sovjet-Unie annuleren In een gisteren in Dublin verspreid I communiqué zegt de organisatie „de En- gelsen noemen ons terroristen. Wij zul len voortaan als terroristen handelen.” Het dreigement wordt ernstig geno- I men door de Britse politie, die de veilig- I heidsmaatregelen in Londen en de grote steden in de provincie heeft verscherpt. Sinds de dood van Frank Stagg, een Ierse terrorist die begin februari in een Britse gevangenis aan de gevolgen van zijn hongerstaking bezweek, zijn in Lon den elf bomaanslagen gepleegd die op rekening van de „Provisionals” worden I geschreven. Militairen en politiemannen hebben I gisteren in de Ierse republiek een bom- menfabrlek ontdekt. Op het terrein van een afgelegen boerderij in het graaf schap Offaly vond men vier vaten met voor de vervaardiging van explosieven DUBLIN (AFP, DPA). De „Provisi- I onals” van de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, hebben bekendge maakt dat zij bezig zijn met de voorbe reiding van een nieuwe golf bomaansla gen op doelen in Groot-Brittannië. Het vergaan van de?\ Olympic Bravery - betekent opnieuw een zware slag voort: de verzekeraars. De t Griekse tanker isi tweemaal zo hoog L, verzekerdf als de ff Noorse supertanker Berge Istra die in december in de Stille Oceaan verdween en toen de kostbaarste zeeramp uit de geschiedenis was. De Olympic Bravery Van elk wat wils dus. Toch heeft Jaap van de Merwe zich wat de Sovjet-Unie betreft blijkbaar op een dwaalspoor la ten brengen, want hij heeft ook twee liedjes van Boelat Okoedzjava opgeno men, en eentje van Jevgeni Jevtoesjen- ko. „Zandhazen” van Okoedzjava staat op een plaat die werd opgenomen toen hij in Parijs optrad onder auspiciën van de vereniging Frankrijk-USSR (dus u kunt wel nagaan hoe rebels het is), en Jevtoesjenko is, minder nog dan Okoedz java, een semi-rebei, een soort Russische rebel met officiële vergunning. Me dunkt dat er dan nog wel iets beters te vinden was. De echte rebelse liedjes uit de Sovjet-Unie zijn van Alexander Ga- litsj, en iets minder bekende vertegen woordigers van wat, in navolging van de „samizdat” de „magnetizdat” wordt ge noemd: Kim, Vysocki, Jergorov, Frajter, Koekin, Kljatskin, Gorodnicki, Vizbor en anderen. Het ene genre „rebelse liedjes” verschilt nogal van het andere. Wat durfde Jevtoesjenko bijvoorbeeld aan in „Gitaartje”, dat Jaap van de Merwe het in „Verzet per Koeplet” opnam? Ik ci teer: „Het ritselt van snarengetokkel in Rusland, laj laj vooral op Gitaren, en op balalaika’s, haj haj Er wordt in de huizen, op straat en in cellen ge speeld Mijn hand is vrij vast, maar hij siddert, als hij de gitaar teder streeltWant waar ik ook toevallig terecht kom en ik kom wel eens terecht waar het niet moetdaar hang jij aan mijn hals, lief gitaartje. En hoe slecht het daar ook is, dan is het goed Mijn lekker gitaartje Gitaar van mij.Nu is economisch ’n gitaar ietsdaar heb je niks aan. Ik word dan ook zéé mies, als ’k zing over ’t Vijfjarenplan, ’n Viool draagt veel meer bij aan ’t nationaal Russisch produkt; toch wed ik, dat zelfs David Oistrach ’n gitaar heeft, waar hij soms aan plukt De 275.000 ton me tende Griekse mam- moettanker Olympic Bravery, die sedert de storm van 24 ja nuari bij Brest aan de grond zit, is za terdagochtend in tweeën gebroken. Vrijdag had de eige naresse, de Onassis- groep, in Londen een schade-eis ingediend nadat de Nederland se bergers het schip, dat voor 50 miljoen dollar is verzekerd, hadden opgegeven. De Olympic Bravery brak tijdens een nieuwe storm met windstoten tot 110 kilometer per uur.téjAg ,v Sedert vrijdagovond^',^^f' zijn in het gebied'f%ffaf een aantal schepen, voornamelijk Franse treiters, in moeilijk-gs"^ heden geraakt. Eens Franse treiler meld-% de dat drie beman-% ningsleden overboord? waren geslagen eng Britse hef schroef- vliegtuigen hebbenS de opvarenden van£ boord gehaald vanS het Britse vissers-1 schip Frendostar. Een ondeugend liedje, dat zeker. Maar rebels? Rebels noem ik pas een kam plied als „Voor sterven is het nog te vroeg”, dat op de Russische LP van Amnesty International is opgenomen (voor 10 gulden te bestellen per telefoon 020-847905). De Nederlandse vertaling ervan luidt aldus: „Ik kwam te laat op mijn werk. O, daardoor, daardoor is het met me ge daan. Ze zullen me veroordelen, in het kamp gooien. O, die schoft van een procureur zal me veroordelen. Voor een half jaar zullen ze me in een kamp stoppen, en waarvoor? Omdat ik buiten mijn schuld te laat kwam Daar zullen ze ons kleden in lompen, o, die schur ken, ze maken je kapot. Ze dwingen je bouwputten te graven. O, nooit zal ik de norm kunnen halen. Ze zullen me op nieuw grijpen en veroordelen en een nieuwe termijn van vele jaren geven. Mijn zoon zal me vergeten, mijn man me bedriegen, ja, bedriegen als zijn vrouw in het kamp zit. Ik zal leven in tenten en kuilen in de grond, ten dode opgeschreven ben ik nu. Vaarwel mijn lieve zoontje, vaarwel ook jij, mijn eigen lieve man. Ik heb ’t benauwd, mijn hart doet pijn, maar dat zal de hele wereld een zorg zijn”. Dat is andere koek dan een lekker gitaartje. Jaap van de Merwe was dat overigens (telefonisch) van harte met me eens, maar bleek uit de USSR alleen dat oude kampliedje als rebelse uiting te hebben kunnen vinden. „Zoekt, en gij zult vinden, van Gorkistraat tot Unter den Linden”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3