Recreatiegebied Spaarnwoude maakt balans op Rederijkerskamer niet huilend ten onder Exploitant Hans Janssen rekent op grote belangstelling Alpha opende filmhuis W n r I |||l| Kort IJmondnieuws 104-JARIGE LEGT HET LOODJE MAANDAG 1 5 MAART 19 7 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK L Dijkland Veeteelt 9 ing ten Financiering Importeren Bil® W O SPAARNWOUDE. Het kunst matige landschap van het recreatie gebied Spaarnwoude groeit en groeit. Onherroepelijk en onherstel baar verdwijnt de rechtlijnige vlak te van de Hollandse polder voor op zettelijke bochten en glooiingen van de tekentafel. De stad rukt op ook in het recreatiegebied vermomd als park. De sfeer van het platte land sterft. De boeren moeten hun veld ruimen. Maar misschien kunnen ze nog park wachter worden in loondienst bij het toekomstige recratieschap. Misschien ook is voor hen een rol weggelegd als bezienswaardigheid, als inboorling in het reservaat, te midden van hun kijkdieren. Stapelgek üi er 6 Polder wijkt voor kunstheuvels (Van onze redacteur ruimtelijke ordening) Een waterpartijtje in het deelgebied Houtrak bij Halfweg (Van een onzer verslaggevers) 4 TT Deze zomer zeeaquanum in Zandvoort (Van een onzer verslaggevers) I I trim- :hool ver- acht- uw Alles >r en tsen. strekt J nog mof- Tor- terkt likke ager s tas i ge- mey i. En nsen den. ieks- van Haar- i ook 5 uur meer itsen, etsen nfiet- le- Dar- :elfs stor- rom den Fiets on. üur<f. ke zeeaquaria in Bergen en Scheven- ingen hebben dit in het veneden volgens hem wel duidelijk gemaakt. BEVERWIJK. Nog eenmaal ko men donateurs en vrienden, bestuur, acteurs en actrices van de Rederij - kers-kamer „Kennemerland” Be verwijk bij elkaar. Zaterdagavond 27 maart geeft de Rederijkerskame in de aula van het Pius X-college de De oudste vereniging kijken. Voor de jongeren die regelmatig de Alpha-sociëteit bezoeken betekent dit „filmhuis” een belangrijke aanvulling op het programma, maar als men, zoals in de aankondiging werd gesteld, heeft ge meend deze service te moeten verlenen „aan de oprechte filmliefhebbers in de IJmond” dan schiet de accommodatie toch wat tekort. „Ondanks alle inspanning van de laatste jaren is het ons niet gelukt de neergang te stoppen, die zich bij het 100-jarig bestaan voor het eerst ma nifesteerde”, zo deelt het bestuur van Commissie. Vrijdagavond 19 maart wordt in het gemeentehuis van Heems kerk een openbare vergadering van de raadscommissie sport en recreatie ge houden. Aanvang 20.30 uur. Er wordt gesproken over het verlenen van een krediet voor het aanbrengen van ver warming in de kleedaccommodatie aan de Tolweg. en een week later „Oom Wanja” naar het toneelstuk van Tjechow, van Koncha- losvky. Voorlopig een uitstekend filmprogram ma dus, date helaas moet worden afge werkt in een zaaltje met zeer geringe accommodatiemogelijkheden, een klein flimdoekje, wat veredelde keukenstoelen rookslierten heen naar de film moet en een laag plafond, zodat men door de Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat aan de wens van de boeren zal worden tegemoetgekomen. Daar zou nog wel enige politieke touwtrekkerij aan te pas moeten komen. Bij de behandeling van het programma van eisen voor het deelgebied Dijkland in de op de perscon ferentie volgende bestuursvergadering was gedeputeerde Van der Knoop heel duidelijk. De boeren zouden de hoop moeten opgeven, dat zij in het recreatie gebied hun bedrijf op normale economi sche basis zouden kunnen voortzetten. Wethouder Ockeloen van Velsen drong er met klem op aan dat elke illusie daaromtrent zou worden weggenomen. Gedeputeerde Van der Knoop zei dat er met de LTB was te praten over de mogelijkheid van handhaving van agra rische bedrijvigheid voorzover dat niet strijdig zou zijn met de doelstellingen van het recreatiegebied. Over de omge keerde benadering, de recreatie binnen de mogelijkheden die het boerenbedrijf zou toelaten peinsde hij niet. de Kamer mee”. In dat jaar verlieten zoveel bestuurders en spelers, om al lerlei persoonlijke redenen, onze ver eniging, dat we de schok niet meer te boven zijn gekomen. We voelen er echter niets voor om pruilend en huilend ten onder te gaan. Als we dan toch afscheid nemen, dan maar lachend”. In de aula van het College voert de Kamer het blijspel „Getrouwd of niet?” van de Israëlische auteur Eph raim Kishon op. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij A. Plus, Duitsland- laan 32 te Heemskerk (tel 33792) en D. Schouten Zeestraat 17 te Bever wijk (tel. 27713). Houders van een CJP en van een 65-pluspaspoort krij gen vijftig procent korting. De stichting recreatiegebied Spaarn woude heeft gisteren de balans opge maakt van vier jaar werken aan de landinrichting van het recreatiegebied. In het vaste bezoekerscentrum van het recreatiegebied, de boerderij Craaijen- stijn in de Houtrakpolder, ging een kleurenfilm in première, die de aanleg van het park in beeld brengt. Er was ook een bustocht georganiseerd door het recreatiegebied. Vanuit de hoge bus had men goed overzicht over de ingreep in het landschap. Naast Noordzeevis wil Hans Jans sen ook tropische vissen exposeren, die hij wil importeren uit het Mid dellandse Zeegebied en het Verre Oosten. Hij geeft toe dat het in aquaria houden van zeevissen heel grote problemen met zich mee zal brengen, maar hij denkt genoeg erva ring te hebben opgedaan om het pro ject in Zandvoort tot een succes te maken. „Er zijn zoveel problemen die hierbij komen kijken. Neem aller eerst de waterbakken. Van metaal kan je ze niet laten maken. Metaal en zeewater brengt snel roestvorming. Mijn bakken laat ik vervaardigen van asbest behandeld met speciale vloeistoffen om narigheden als oxy- datie en andere chemische werkingen uit te sluiten. Een ander probleem is het water. Je moet je voorstellen dat in al die bakken duizenden liters zeewater gaan. Het is bijna onmogelijk om dat allemaal aan te voeren vanuit zee. Afgezien van het feit dat je zeker tien mijl uit de kust moet varen voor redelijk schoon zeewater, moet je ook nog over de opslagcapaciteiten be schikken om die enorme hoeveelheid water mee te nemen. Er zijn tegen woordig zouten in de handel die je alleen maar in water hoeft op te lossen om tot een ideale samenstel ling van zeewater, geschikt voor Gedeputeerde W. van der Knoop, voorzitter van de stichting recreatiege bied liet in zijn inleidend praatje geen twijfel bestaan over wat er volgens hem moet gebeuren met de Mooie Nel, die ook in het recreatiegebied is opgenomen. Volgens de gedeputeerde moest er toch zeker rekening worden gehouden met een uitbreiding van de plas van honderd hectare. Die uitbreiding is bedoeld voor de watersport, waarvan Spaarndam het levendige centrum moet worden. In de film werd gewezen op de werkgelegen heid die vergroting van de watersport- mogelijkheden in Spaarndam zal meeb rengen (scheepswerven). ZANDVOORT. Waarschijn lijk nog deze zomer krijgt Zand voort een zee aquarium. De ex ploitant daarvan is de 32-jarige Zandvoorter Hans Janssen, die al jarenlang met plannen daar voor rondloopt. Hij kwam op het idee een permanente expositie van zeevissen in de gemeente lijke garage naast het stadhuis in te richten en nam daarvoor contact op met het gemeente bestuur. Hoewel burgemeester en wethouders van Zandvoort vol lof waren over de opzet van het zee-aquarium en daar ook het toeristisch belang van inza gen, waren,zij toch niet zo ent housiast over de voorgestelde, plaats van vestiging. In een preadvies aan de raadsleden stelden zij voor niet op het verzoek van Hans Janssen in te gaan. Vanuit de raad werd tegen dit negatief ad vies van B. en W. geageerd. Er kwa men opmerkingen dat de spullen die in het betreffende pand staan opge slagen best ergens anders kunnen worden ondergebracht. Veel raadsle den vonden dat wanneer over drie jaar het pand ontruimd moet worden in verband met de nieuwbouw van het stadhuis er voor het zeeaquarium in goed overleg wel een andere expo sitieruimte gevonden kan worden. De discussies leidden tot een stemming en Hans Janssen zag zijn voorstel aan Zandvoort positief worden beloond. Hans Janssen voelt zich door het besluit uiterst tevreden, hoewel hij weet dat daarmee bergen werk op zijn schouders zijn gestapeld. Het zal de komende maanden hard werken worden om voor het drukke zomer seizoen het eerste gedeelte van de zeevissenexpositie voor het publiek open te stellen. Hij is er zeker van dat in Zandvoort voor zijn opzet van het aquarium belangstelling bestaat. De hoge bezoekcijfers van soortgelij- De Alpha-sociëteit aan het Beverwijkse Moensplein heeft zondagavond in de be staande accommodatie een „filmhuis” ge opend, met de bedoeling elke zondag avond films van het betere genre te draaien. Voor de eerste voorstelling had men beslag weten te leggen op „De clowns” van Fellini. Volgende weêk kan men er „Love happy” met de Marx Brothers zien beheerskosten was dat naar hun mening de goedkoopste oplossing. Het Dijkland is een veel ouder land schap dan de Houtrakpolders en heeft een kleinschaliger (fijnmaziger, kleinere) kavelindeling. De stichting besloot de inrichting van het deelgebied toe te vertrouwen aan de plantsoenendienst van de gemeente Velsen, die ook het ontwerp van de deelgebieden Houtrak (bij Halfweg) en Buitenhuizen (tussen de zijkanalen B en C en het Noordzeeka- naal in de gemeente Velsen) heeft ver zorgd. Wethouder Gijzel van Haarlem- merliede had er geen bezwaar tegen. In het gehele recreatiegebied is tot begin 1976 23.500.000 geïnvesteerd. Voor 1976 zal naar verwachting 10.000.000 nodig zijn. Er zijn 1.800.000 bomen aan geplant. Aan ligspeelweiden werd 325 hectare aangelegd, aan bos 225 hectare en aan waterpartijen 50 hectare. Het totale recreatiegebied is 2750 hectare groot, waarvan door de stichting beheer landbouwgronden (SBL) 1750 hectare is aangekocht. De rest van de oppervlakte is grotendeels in handen van gemeenten, polders en Domeinen. in- *eg- ïdrijf inks der- ga- dige oopt allerlaatste voorstelling. specifiek Beverwijkse geeft dan na een turbulent leven van 104 jaar het geest. Operette-avond. Woensdagavond 17 maart begint om half acht in zaal Lom- merlust van het gelijknamige bejaarden tehuis in Beverwijk een operette-mu- ziek- en dansavond. De organisatie is in handen van de parochieraad St. Agatha, men heeft bij het invullen van het belastingaanslagformulier kan iedere dinsdag in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgehhoflaan terecht voor gratis advies. De spreekuren zijn ’s ochtends van 9 tot 12 uur, ’s middags van 1 tot 4 uur en s avonds van 7 tot 10 uur. aquaria, te komen. Wel duur, maar praktisch. Je moet er wel rekening mee houden dat je een lange tijd nodig hebt voordat in die bakken een soort biologisch evenwicht is ont staan, zodat de vis kan worden uitge zet”. financiering vormt volgens Janssen niet zo’n heel groot De Hans probleem. Middels hypotheken en le ningen denkt hij aan voldoende gel den te komen, voor de eerste hoge kosten. De contributiegelden (twee gulden per persoon wil hij vragen en een gulden voor de toegang van een kind) moeten de basis vormen waar op het zee-aquarium moet gaan draaien. Niet alleen moeten daaruit alle directe kosten voor de aanschaf van waterbakken, vis, chemicaliën, pompen en voer gehaald worden, maar ook een redelijk salaris voor De boeren voelen niets voor de uit breiding van de Mooie Nel. Ze willen dat het gebied blijft zoals het is. Dat zal in de toekomst aantrekkelijker zijn voor de toerist, dan het kunstmatige land schap dat thans in uitvoering is. Ze stellen voor, om fietspaden door de wei landen aan te leggen en deze zo voor de recreanten te ontsluiten. Maar de wei- landen moeten volgens hen wel weilan den blijven. De boerenorganisatie LTB- afdeling Haarlem-Spaarnwoude heeft dat standpunt in een brief kenbaar ge maakt aan de stichting recreatiegebied Spaarnwoude. Het deelgebied Dijkland omvat een groot gedeelte van de Verenigde Binnen- polder, een deel van de Veerpolder (Haarlem) en het poldertje De Uiterdij ken. Het wordt begrensd door de spoor lijn Haarlem-Amsterdam in het zuiden, de ringsloot van de Houtrakpolder en de Spaarndammerdijk in het noord-oosten. De stichting wil hier de oorspronkelijke structuur van het landschap (dijken, slo ten, weilanden) handhaven. Omvangrijke werken zouden er zoveel mogelijk ach terwege worden gelaten. Er zou een extensieve vorm van veeteelt magelijk moeten zijn. De wethouders Voskuilen van Haar lem en Gijzel van Haarlemmer'iede pleitten er voor het beheer van het gebied aan de boeren over te laten (op bepaalde voorwaarden). Gezien de hoge Janssen. „Ik wil er toch mijn beroep van gaan maken. Als je naar Sche- veningen gaat en vroeger naar Ber gen, zie je altijd drommen mensen die de exposities bezoeken. Ik reken op een heleboel mensen, niet alleen in het hoogseizoen, maar ook in de herfst en de winter. Het blijkt dat steeds meer mensen Zandvoort ook buiten het seizoen een paar dagen bezoeken en daar hoop ik van te profiteren”. Hans Janssen zegt geen zorgen te hebben over de plannen van de ge meente Zandvoort wat de bestem ming van het gemeentelijke pand be treft. „Bij de opzet ben ik uitgegaan van drie jaar en na die periode zal er ongetwijfeld in Zandvoort wel iets te vinden zijn, waarin ik de expositie kan onderbrengen. Voorlopig is mijn grootste zorg dat voor de zomer nog de eerste bezoekers kunnen worden verwelkomd”. Hij vertelt sinds een jaar of vijf „stapelgek” te zijn van alles wat met zeevissen en het houden van deze dieren in waterbakken te maken heeft. Hij is ook regelmatig op zee te vinden als hij meevaart met schepen vanuit de vissersplaats IJmuiden. Enige tijd geleden heeft hij zelf maar een koffertje gekocht, dat hij nu in in het Heemsteedse haventje aan het opknappen is en waarmee hij zo spoedig mogelijk de zee op wil. Zo gauw als het kan, wil hij begin nen met het inrichten van het toege wezen pand aan de Kleine Krocht. Dat moet echter eerst door de ge meente ontruimd worden, maar als dat gebeurd is, zal de expositieruimte worden aangepast en kunnen de eer ste waterbakken worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling een deel van de aquaria te vullen met Noordzeevis. Hij denkt daarbij aan de soorten dié zich gemakkelijk kunnen aanpassen en die niet al te moeilijk in gevan genschap levend te houden zijn. Soorten die hij daarbij op het oog heeft zijn rog, schol, poon en hors makreel. Ook denkt hij eraan midden in de expositieruimte een grote be tonnen bak te bouwen, waarin hij de in de Noordzee levende grondhaai kan onderbrengen. „Dat klinkt ge vaarlijker dan het is. De grondhaai waarop ik m’n oog heb laten vallen, is een onschuldig soort en heeft niets te maken met de haai die wordt opgevoerd in de film Jaws”. II PI

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7