Prijsvergelijking zonder kwaliteitsoordeel Christiania met de ondergang bedreigd DAR-ES-SALAAMHA VEN IN SNELLE ONTWIKKELING Koe-op-wielen Is het einde nabij van de vrije stad in Kopenhagen? A L PANDA STRIPBOEKEN verkrijgbaar bij de kantoren van onze krant voor abonnees f 9.- per deel. W' r 7 ffl B BW al. al. T t SB 1 5 19 7 6 maandag MAART Niet de kwaliteit Zelf onderzoeken a Paard Weer contract I Argumenten Opknapbeurt “yTA'N.: Campagne Vergadering KOPENHAGEN (AP) On danks groeiende tegenstand, be reidt de Deense regering de ont ruiming voor van de 18 hectare grote vrije stad Christiana, een stuk land midden in Kopenhagen dat bewoond wordt door ongeveer 650 mensen en honderden katten, handen, geiten en zelfs paarden. Christiania bestaat al vier jaar als een soort staat in de staat. De stad leidt een eigen verbijsterend leven in een verlaten kazernecom- plex en omringd door een gracht en wallen. De naam Christiania is ont leend aan de 17de-eeuwse aangren zende wijk Christianshaven. Opvangplaats ^A||N I ■'M /Hf 1 Natsjingwea Mcsosi I Niet zomaar afgaan Winkel SE Moro lombosso— /.Kigorni Steppe MBASS langanjiko. OOI Meer JGtoendo 'Óneti ZAÏRE: Mooemtaw iMondi 400 (ADVERTENTIE) ’Sjinyanqo AFRIKA (TANZANIA 100 101,7 104,3 1045 1 4 p 3 o f Geito Roekwa K Meer De Deense regering heeft de vrije stad korte tijd geaccepteerd als een „sociaal experiment”, gericht op het zoeken naar een alternatieve levenswijze en een laat ste toevluchtsoord voor maatschappelij ke verschoppelingen die niet meer ge holpen kunnen worden door de Deense welvaartstaat. Vierentwintig Deense top intellectue len, waaronder de deken van de univer- 1102 1118 1128 116. 119.4 120,7 121,4 1?1 9 122 125,4 Pleat» In 75 5 6 7 8 9 14 10 12 13 11 uTónzibcrSfsg |WlS$ALMMg 5jfcm|TS Kilimandzioro Go«d- koopat* la 100 «Mpondo Kipili i'Kosongo 5 t Spoorweg tn aanleg Z.VZ-Z3T Moeras ii Spoorweg -Hoofdweg km ïoendQemo^Mbeio zambi'a’ KENIAriv Mohorof plombe Mahtn9eJ^ Kilwo Kwinj? lindi, Waterwitbrood, gesn. 800 gr; ontbijtkoek 400 gr; appelmoes 850 gr; pakje groentesoep; suiker 1 kg; koffie 0,5 pond; vruchtenlimonade 1 1; bier, pijpje 30 cl; 1 Maxis 2 Edah 3 Miro 4 Simon 5 Cash carry, discount etc 6 Albert Heijn 7 V. en D 8 deGruyter 9 Végé 10 Centra 11 A en O 12 Vivo 13 Spar 14 Enkabé (Door een medewerker) DEN HAAG Daar kijk je van op: de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt zegt, na een controle op de prijzen, dat je bij een goedkopere kruidenier elke maand 30 tot 60 gulden kan besparen, vergeleken met een dure. Dat is geen klein verschil. Maar na zo’n kort bericht in de krant blijven er wel een paar vragen open: Waar moet je zjjn voor dat voordeel9 Hoe rekenen ze dat uit? Kan iedereen zes tientjes in de maand bezuinigen? In Christiania wonen eveneens mensen die „gewoon” in Kopenhagen werken en inkomstenbelasting betalen. Zij wonen vaak in knusse ruime huizen of dakka mers die van nieuw, duur meubilair zijn voorzien. Anderen wonen in vuile, on verwarmde kazernekamers of in de be schutting van de raamloze bunkers op de wallen. In de afgelopen maanden zijn er ech ter zeer veel nieuwe argumenten aange dragen ten gunste van Christiania. Vaak kwamen deze van onvermoede zijde. Het lijkt dat de publieke opinie onder in vloed van deze feiten aan het verande ren is. In mei 1975 is de Ballast-OCC begon nen met de uitvoering van een nieuw werk in de haven, namelijk een grondi ge opknapbeurt van het oudste deel van de haven, waar de kustvaarders aanleg gen. Dit deel was zodanig in verval geraakt dat de kade hier en daar op instorten stond en sporen voor het ver voer van goederen over het haventerrein door een laag vuil onbruikbaar gewor den waren. Het werk omvat met name de afbraak en heropbouw van loodsen, uitbreiding van het haventerrein, verste viging van de kade en andere herstel werkzaamheden. Het is niet de schuld van het Konsu menten Kontakt dat zulke dingen niet allemaal in de duurtemetingen tot uit drukking komen, want die zijn niet te meten. Daarmee is de jaarlijkse „prij- zenprik” nog geen flop. Hij is heel nuttig om iedereen weer eens een beetje prijsbewuster te maken. Je moet er alleen niet blind op varen en zeggen: dus koop ik in die winkel niet meer en ga ik voortaan naar die winkel. Het Deense nationaal museum be schreef de vrije stad in een onlangs verschenen brochure als een waardevol studieobject voor antropologen, historici en ainder en die geïnteresseerd zijn in menselijk gedrag. Aandere Denen staan echter minder positief tegenover de alternatieve stad. Voor hen is Christiania een wetteloos paradijs voor anarchisten en subversieve elementen waar ongestraft drugs ge bruikt kunnen worden. Ook is het voor hen een symbool van de onwettige be zetting van staatseigendommen. Kortom een belediging van de gezagsgetrouwe, belasting-betalende burgers. Als alles volgens plan verloopt zal de gezeten burgerij na 1 april weer gerust kunnen ademhafen. Het Deense parle ment heeft namelijk besloten dat Chris tiania op die dag ontruimd moet zijn, waarna bulldozers bijna alle 190 gebou wen van de stad met de grond gelijk zullen maken. Zo eenvoudig als de uitkomst van de „prijzenprik” van het Konsumenten Kontakt lijkt, is het niet. Want wat doet het Konsumenten Kontakt? Het gaat eens per jaar naar een aantal winkels om daar te kijken naar de voordeligste mogelijkheid om dertien artikelen te kopen. Die dertien artikelen zijn levens middelen die volgens de officiële statis tieken van het CBS door het gemiddelde huishouden (met twee kinderen) erg vaak worden gekocht. Zo vaak, dat het geld dat er aan weg gaat, een kwart is van alles wat er aan voeding in zo’n gemiddeld gezin wordt uitgegeven. De controlelijst van het Konstumenten Kontakt ziet er daarom als volgt uit: Deze nieuwe argumenten hebben er toe bijgedragen dat de publieke opinie veranderd is. Een onlangs gehouden enquête wees uit dat 41 percent voor stander is van het behouden van de vrije stad, terwijl 37 percent ertegen is. 22 percent van de ondervraagden weet het niet. Acht jaar geleden waren er in de haven slechts drie aanlegplaatsen voor zeeschepen. In 1967 begon de aanleg van vijf kades aan water met een diepte van 12 meter, met de nodige voorzieningen op de wal, zoals rails voor de kranen en opslagruimte. Dat gebeurde in opdracht van de Oostafrikaanse havenonderne ming, die het gezamenlijk eigendom is van Kenia, Oeganda en Tanzania en die ook de andere havens in Tanzania en Kenia exploiteert. Het ontwerp voor de aanleg werd in handen gegeven van een Engels ingenieursbureau en de uitvoe ring werd toevertrouwd aan Ballast- OCC, een gezamenlijke onderneming van de Amsterdam Ballast International (on derdeel van de Ballast Nedam Groep) en de Royal Netherlands Harbourworks (tot voor kort onderdeel van de Verenigde Bedrijven Nederhorst). i-BÓERÓÉNoh Niet alleen de smaak, ook de keus telt niet mee bij het onderzoek van het Konsumenten Kontakt. En nog een be langrijk ding niet: of je ook die andere driekwart van je voedseluitgaven bij dezelfde winkel of vlak in de buurt kunt doen. Het is van groot belang om te weten hoe dat zit. Weinig mensen gaan op stap om alléén die artikelen uit het rijtje van dertien te kopen. Ze hebben meer nodig. Als je voor de rest van je boodschappen nog naar drie of vier winkels in een heel andere buurt moet, stap je gauw van je goedkoopte- plannen af en ga je misschien juist in de buurt van die andere winkel naar een hele dure kruidenier. Een van de projecten die nu nog bij de directie van de haven op stapel staan, is de verbetering van de toegang tot de haven, zodat grotere schepen er ook zonder al te veel risico kunnen binnen lopen. Daarnaast wil men de kades aan de westzijde van de inham nog verder landinwaarts uitbreiden met een twaalf de en een dertiende aanlegplaats. De inschrijving hiervoor is onlangs openge steld. varen de traditionele zeilscheepjes van de vissers af en aan en is er een levendige vismarkt op het strand vlak voor de haveningang. (ibondo^^ Kohomo X - ^-T^IOtwAlobOfl! Songeo pTeet S:°-Mozambique sgSMeer loekotio^^ Dar-es-Salaam doet haar naam, die „haven van de vrede” betekent, eer aan. De haven ligt in een door hoge palmen omzoomde natuurlijke inham, die via een smalle doorgang verbonden is met de Indische Oceaan. Aan de noordelijke kant van de inham ligt in een halve cirkel het centrum van de stad en aan de overkant, waar je alleen met een pontje kunt komen, tenzij je een enorme omweg wilt maken, zet de groene kust strook zich voort. In het begin van deze eeuw was Dar-es-Salaam nauwelijks meer dan een vissersdorp, dat door het Duitse koloniale bestuur als voorlopige hoofdstad was gekozen. Ook nu nog siteit van Kopenhagen, verklaren in een open brief aan de regering en parlement diat Christiania „een zeer belangrijke bijdrage vormt” aan het begrip voor de wijze waarop omgegaan moet worden met mensen die zich niet kunnen aan passen aan „onze gevestigde manier van leven”. Ook kan Christiania volgens hen aanwijzingen verschaffen voor een toe komstige, niet op grote groei gerichte maatschappij. Zij zeggen voorts dat ge legenheid moet worden gegeven de vrije stad te bestuderen als een „menselijk experiment” dat nergens anders ter we reld voorkomt. In tegenstelling tot de politie, die de vrije stad beschrijft als die grootste markt voor drugs en gestolen goederen, beklemtonen vooraanstaande criminolo gen dat Christiania heeft bijgedragen tot vermindering van de misdaad in heel Kopenhagen. „Christiania geeft een antwoord op een aantal bijna onoplosbare problemen waarmee de moderne criminologie ge confronteerd wórdt,” aldus Berl Kut- chinsky, een criminoloog van de univer- siteit van Kopenhagen. Hij én zijn colle ga’s hebben gezegd diat gebleken is dat de ex-veroordeelden in de stad slechts zelden recidivist worden. Volgens hen is de verklaring daarvoor het feit dat de vrije stad de enige plaats is waar een ex-gevangene zijn verleden volledig kan verhullen. „Voor de armen is het leven in Chris tiania gemakkelijker omdat, onderdak, kleding en voedsel altijd te vinden zijn. De verleiding is daarentegen gering om dat er weinig waardevols te stelen valt,” aldus Flemming Balvig, een criminoloog. Sociale werkers hebben gezegd dat vele drugsverslaafden er genezen zijn terwijl verscheidene honderden sociale en psychologische probleemgevallen er een nieuw leven hebben gevonden dat zij aankunnen. Eigenlijk zou elk gezin voor zichzelf een „prijzenprik”-lijstje moeten maken om zo eens per jaar eens na te gaan of de dingen die men nodig heeft niet te duur worden betaald. Dit zal lang niet altijd het lij st-van-dertien van het KK moeten zijn. In de eerste plaats dateert de keus van de artikelen voor dit lijstje van 1969 en zijn de consumptiegewoon ten intussen wel weer wat veranderd. En in de tweede plaats kunnen de uitgaven per gezin op vele punten an ders liggen. Voor velen zullen dingen als frisdran ken, koekjes, drank e.d. ook nogal bo venaan staan. En op uw’ persoonlijke lijstje moet u natuurlijk ook zeker reke ning houden met veel gekochte soorten groenten en fruit, aardappelen en vlees. Kijk eens na aan welke dagelijkse dingen u véél geld uitgeeft en maak daar eens een lijstje met een stuk of vijftien artikelen van. Met zo’n lijstje bij u kunt u dan eens gaan kijken of een andere winkel voor u voordeliger is. Let wel. voor dezelfde kwaliteit. Het Konsumenten Kontakt kijkt heel nadrukkeiijk niet naar kwaliteit en smaak. Het wil alleen maar een idee geven van de goedkoopste koopmogelijk- heden. Op grond van technische bezwa ren ziet het bovendien helaas geen kans om andere, ook zeer zwaar in de huis houdportemonnee wegende voedingswa ren in de controlelijst op te nemen. Zoals aardappelen, groenten, fruit, vlees en vis. In theorie zou het zo kunnen zijn dat de dertien artikelen waar het Konsu menten Kontakt in een goedkope winkel de prijzen van controleerde, wat merk, versheid en smaak betreft van een soort zijn die u nog niet voor niks zou willen hebben. Terwijl de andere voedingswa ren in die winkel juist méér kosten dan in de in de steekproef als „duur” gety peerde winkels. Nu zal dat verschil in prijsniveau tussen die ene kwart van de uitgaven die u in een winkel doet, en de andere driekwart, in de praktijk nooit zo pre cies tegengesteld zijn. Maar wat de kwa liteit betreft zijn er heus wel verschil len. Sommige winkels hebben zowat al leen maar „eigen merken” of zeer onbe kende merken. Die zijn niet altijd van topkwaliteit. Er is nog meer wat met de persoonlij ke smaak samenhangt. Dat is de keus die een winkel biedt. Het kan heel aardig zijn een adres te weten waar bijvoorbeeld de aardbeienjam of de ci troenlimonade altijd zo voordelig zijn. Maar het is niet zo leuk om het hele jaar door aardbeien en citroen te proe ven. Een mens koopt zulke, dingen voor het lekker en dan wil hij wel eens keus hebben. Keus uit smaken en uit merken. „Het komt mij voor dat, wat we ook doen, er een confrontatie zal ontstaan, ofwel met de vrije stad ofwel met de voorstanders van openbare orde en ge zag,” zegt Orla Möller, de Deense minis ter van Defensie die formeel de huisbaas van de vrije stad is. Christiania is in de herfst van 1971 ontstaan toen jeugdige „krakers” drie maanden nadat het leger was vertrok ken, de lege kazernegebouwen betrok ken. De „krakers” kondigden aan dat het hun bedoeling was een grote, klassenlo ze, stedelijke commune te vormen die zich afkeerde van verkwisting en onper soonlijke welvaart. Christiania is echter niet de utopie geworden waarvan de oprichters droom den. Het is eerder een soort van anar chie geworden met een vorm van open bare orde. Ook is het een opvangcen trum geworden van de moeilijkste socia le probleemgevallen van Kopenhagen. Het is heel normaal in de vrije stad dat iemand een kamer deelt met een paard, dat men elkaar alleen bij de voornaam kent, dat niemand iets vraagt over een anders verleden en dat men deelneemt aan gezamenlijke activiteiten tewljl weer anderen zich nergens mee bemoeien. De vrije stad is echter, om die ramp te voorkomen, een „behoudt Christiania” campagne begonnen en heeft daarbij de steun gekregen van een grote groep vooraanstaande intellectuelen en de meeste grote kranten van Denemarken. Het enige gezag in de vrije stad is de zogenaamde voltallige vergadering waar aan iedereen, ook buitenstaanders, mag deelnemen. Slechts een klein gedeelte van de inwoners van Christiania bezoekt deze vergadering, die geen werkelijke mogelijkheden heeft om haar besluiten kracht bij te zetten. „Onze wetten worden alleen nageleefd door hen die ze aanvaarden. De anderen doen wat zij willen en weigeren gere geerd te worden door de vergadering. Op de een of andere manier loopt de zaak echter niet in het honderd en dat is de reden waarom dit een echte vrije stad is,” zegt Hans Lövetand, een der stich ters van de stad. Hij zei dat het niet de commune is geworden waarvan hij en anderen ge droomd hebben. De voornaamste oorzaak daarvan is volgens Lövetand dat alle sociale probleemgevallen van Kopenha gen in de stad zijn komen wonen. „Wij zijn allemaal sociaal werkers ge worden,” voegt hij daaraan toe. „Dat heeft echter aan de vrije stad ook een nieuwe dimensie toegevoegd, waardoor zij op een andere manier belangrijk is geworden, dit is een culturele revolutie.” Minder dan een jaar geleden wees een enquête uit dat 60 percent van alle Denen voor afbraak van de vrije stad was. „Christiania is een bedreiging van het democratische bestel,” zei Erik Ninn-Hansen, een conservatieve, vroege re minister van Defensie. „Bij bestude ring van Christiania rijst de vraag of wij een goed geordende maatschappij willen op basis van eerbied voor de wet en de bezittingen van anderen. Het be staat niet dat de maatschappij verplicht zou zijn een alternatieve leefwijze te steunen, alleen omdat die anders is.” Allerlei mystieke sectes vieren er hoogtij. Een oude garage is een vlooien markt geworden en een meubelherstel- plaats is veranderd in een kliniek voor drugverslaafden. Een manege is thans een van de meest succesvolle theaters van Kopenhagen waar voornamelijk an tikapitalistische satires worden opge voerd. Van een vroegere kruitfabriek is een smidse gemaakt die goede zaken doet met kachels, gemaakt van oude olievaten. Auto’s worden er geweerd en bijna iedereen heeft een lage levensstandaard. Zo goed als alles is tweede hands. De kruidenier kijkt in het geheel niet gek op als je een theelepel suiker vraagt. De cafetaria’s verkopen gezondheidsvoedsel maar ook koeken met hasj. Mosji*01’^ SingidowMassoi Volgens schattingen leeft bijna een derde van de vrije stadsbevolking van de bijstand en ongeveer 100 mensen staan officieel geregistreerd als „drop outs”. De bevolking van de stad telt onder andere ook weggelopen mindier ja rigen, ex-veroordeelden, drugs verslaaf den en geesteszieken. Weer een derde van de bevolking bestaat uit buitenlan ders, voornamelijk Scandinaviërs, waar van er velen aan drugs verslaafd zijn en die duistere bronnen van inkomsten hebben. Van groot belang voor Dar-es-Salaam als havenstad was ook de totstandko ming buitengaats van een soort grote meerboei, waaraan olietankers tot 100.000 ton kunnen aanleggen. Deze boei werd op 5 juli 1973 door president Nyerere in gebruik gesteld en van daar stroomt sindsdien ruwe olie naar de raffinaderij aan de wal in Dar-es-Sa laam en via een lange pijpleiding naar de Ibeni-raffinaderij in de Zambiaanse stad Ndola. Na de voltooiing van dit werk kreeg Ballast-OCC opnieuw een contract voor een verdere uitbreiding van de haven met nog eens drie ligplaatsen. Daarmee begon men in januari 1973, en deze zijn in de loop van de afgelopen zomer gereed gekomen. De aanleg van deze laatste drie ligplaatsen met bijbehorende faciliteiten heeft ongeveer 50 miljoen gulden gekost, waarvan ruim tweederde werd gefinancierd met een lening van de Wereldbank. (Van onze redacteur Theo Ruyter) DAR-ES-SALAAM. Als de verdere uitbreiding en ver betering volgens plan verlopen, zal de haven van Dar-es- Salaam over een jaar ongeveer 2,3 miljoen ton goederen per jaar kunnen verwerken. De afgelopen acht jaar is de haven in snel tempo gegroeid, en de capaciteit is nu 1,8 miljoen ton. Het volume van de in- en uitgaande aardolie komt daar nog bij. Dat bedroeg in 1973 al ruim 1,7 miljoen ton. De haven van Dar-es-Salaam behoort tot de grootste ha vens aan de oostkust van Afrika. Ze is niet alleen van levensbelang voor Tanzania, maar ze verwerkt ook een deel van de in- en uitvoer van omringende landen. Van Dar-es- Salaam loopt bijvoorbeeld een belangrijke spoorweg naar Kigoma. een stad aan de Tanzaniaanse kant van het Meei' van Tanganyika. Langs die weg worden goederen vervoerd van en naar Boeroendi, Rwanda, Oost-Zaire én Zambia. Nog belangrijken zijn de wegverbinding en de in oktober in ge bruik genomen nieuwe spoorweg tussen Dar-es-Salaam en het hartje van Zambia. Sinds het verkeer langs de spoorweg door Angola naar de haven van Lobito aan de Atlantische Oceaan in augustus tot stilstand kwam als gevolg van de oorlog, is Zambia meer dan ooit aangewezen op Dar-es-Salaam. Dat betekent een extra zware belasting voor de haven, te meer omdat de capaciteit van de nieuwe spoorweg op het ogenblik nog niet volledig benut kan worden. Half november had zich meer dan 70.000 ton goederen voor Zambia in de haven opgehoopt, en slechts door Zambia voorrang te geven kan men weer een beetje ruimte scheppen. margarine, 250 gr; melk, 1 1; koffiemelk, 0,5 1; yoghurt, 1 1; Goudse kaas, 1 pond belegen. „Christiania fungeert voor velen als een opvangplaats waar zij een overle vingskans hebben,” aldus Tine Bryld, een sociaal werker. „Waarom zou de kans om te ontsnappen aan de jacht op succes alleen voorbehouden zijn aan miljonairs?” Volgens haar en andere sociologen is Christiania geen klassenloze maatschap pij maar is er wel zoveel solidariteit en menselijke warmte en zo weinig voor oordeel, dat de zwakkeren altijd wel een sterker iemand kunnen vinden waarop zij kunnen steunen. Ernest Larsen, het hoofd van de hoofdstedelijke kinderbescherming, zegt dat weggelopen kinderen in die vrije stad beter af zijn dan in de achterbuurten. „In de vrije stad genieten ze de bescher ming van een heleboel mensen en wij zijn er voor het eerst in geslaagd met hen in contact te komen,” aldus Larsen. iMwonzo 1 Ejasi S Arotsio .’ongog °Hogorcyz Kita op „duurtelijstje” IrirxwKKido Op het Rio Grande Equestrian Centre in het Amerikaanse Albuquerque heejt men de stieren vervangen doo- mechanische „kopieën". Hiermee worden de paarden getraind. Lef Converse bestuurt de robotstier, terwijl Becky Simons het paard klaar maakt voor de training. Het arme dier zal wel even moeten wennen aan deze ■koe-op-wielen. "X ^^7 •Siv?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9