VERDACHTE DOOS Identiteit vermoorde vrouw nog niet bekend 24 Si moto(gtffotenJ [Si Pak de telefoon vooraktuele informatie op ieder moment K Zeerecht-conferentie opent beslissende ronde in VS Nico Rijnders overleden Nederlandse regering „diep geschokt” Nederlandsche Bank gaf fiat aan betaling steekpenningen ■I w Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COIJRANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Aronson vermoord Affaire Werkspoor kwam in ministerraad niet ter sprake Vrij koud AJZNDA Aantal pagina’s vandaag: ÜK Kunsthandel Jos de Graaff fo/ iTT’ 12 ym 21 Maart f eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 17, 19 Sport ,o, 6 pagina De juiste tijd: 002 r B perspex lichtbakken neon lichtreklames DINSDAG 16 MAART 1976 66e jaargang nummer 113 Een bomexpert van het Amerikaanse leger onderzoekt een cylinder- vormige doos bij het gerechtsgebouw in San Francisco waar de zaak- Patricia Hearst in behandeling is. Er was een bommelding binnen gekomen doch de doos was van een televisie-technicus en de melding bleek vals. Relatiegeschenken 1 geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5.- kinderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam rai Telefoonbeantwoorders Afpersertjes „Madame” ümuider Courant Pythagoras: I Losse nummers 60 i p |aar t 146 90 (p post f 189 Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. f 13 bij vooruitbetaling Aronson al drie maanden geleden geëxecuteerd ADVERTENTIES leerrapporten 2 4 Achtergrond 3 Plaats. Nieuws 5, 6, 7 13 Kunst Radio en tv 11 Strips 11 Economie 15 Beurs 14 4 Weersverwachting van het KNMI Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations M Bagdad wist niet beter dan dat Aronson nog in leven was. Regeerders! Jaag uit uw land al degenen die het water troebel maken om erin te vissen. (ADVERTENTIE) Gierstraat 47-S3 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Binnen- en buitenland 2, 3, BIJ DE VOLGENDE TOON IS HET 12 UUR 24 MINUTEN PRECIES. Op de meeste plaatsen droog. In het zuiden vannacht plaatselijk mist en minima omstreeks 3 gra den. Matige oostelijke wind en maxima circa 8 graden. In het noorden minima van om het vriespunt. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot oost. Over dag opklaringen en maxima on geveer 4 graden. Aronson moet al drie maanden gele den zijn gedood, waarschijnlijk door op hanging. Hij was gearresteerd toen Iraakse legereenheden optrokken tegen de Koerden die in het grensgebied van Irak en Perzië een eigen staat wilden stichten. De Nederlandse regering liet gistera- van der Mije, H. P Stuurman Abonnement (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse ver pleger Leendert Aronson (40) is in Irak toch terechtgesteld. De Iraakse ambassa de in Den Haag heeft dat gistermiddag bevestigd. Begin november had dezelfde ambassade nog gemeld dat Aronson wel ter dood was veroordeeld „wegens spio nage voor de zionistische vijand” (Is rael), maar dat het vonnis niet was voltrokken. Ook de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in de Iraakse hoofdstad van 30 miljoen gulden steekpenningen door Werkspoor aan Argentijnse functi onarissen. Mr. J. O. H. Graaf Van den Bosch destijds lid van de directie, heeft verklaard na lang aarzelen, zonder over leg met de verantwoordelijke ministers, zijn goedkeuring aan de overboeking van het geld te hebben gegeven. Mr. Graaf Var. den Bosch was verantwoor delijk voor het deviezenverkeer van de Nederlandsche Bank. vond weten dat zij „diep geschokt” is door het bericht over de terechtstelling van Aronson. Ze was van de executie op de hoogte gesteld door de in Friesland (De Wilp) wonende vrouw van de ver pleger. Zij was gisteren laat in de mid dag opgebeld door een secretaresse van de Iraakse ambassade, die haar de dood van haar man meldde. Het ministerie van Buitenlandse Zeken door me vrouw Aronson geïnformeerd kreeg later bij navraag van de Iraakse tijde lijk zaakgelastigde in Nederland bevesti ging van het bericht. De Nederlandse vertegenwoordiger in Bagdad, mr. Gerben Meihuizen, zou van daag proberen opheldering over de gang van zaken te krijgen. Hem was van den beginne af steeds voorgehouden dat hij weliswaar niets met de zaak te maken had de Irakezen beschouwden Aron son als een Israëliër maar hij/ had wel steeds te horen gekregen dat de verpleger nog in leven was. Begin november waren aanvankelijk als eerste berichten de meldingen geko men dat Aronson na een doodvonnis was geëxecuteerd. Op 6 november echter belde de Iraakse ambassade in Den Haag het ministerie van Buitenlandse Zaken op om te laten weten dat het vonnis (nog) niet was voltrokken. Een in Israel wonende stiefbroer van Aronson, Abraham Bert, vertelde in no vember dat de verpleger in een medisch team bij de Koerdische opstandelingen had gewerkt. Leen zou geweigerd heb ben te vertrekken toen het team werd geëvacueerd. De Nederlandse zaakgelastigde in Bag dad, mr. Gerben Meihuizen, is in ver band met de executie van Leendert Aaronson voor overleg naar Den Haag teruggeroepen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Iraakse zaakgelastigde in Neder land, Ismail M Said Al-Khadi, is van middag op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden, waar staatsse cretaris Kooij mans hem zal doordringen van de geschoktheid van de Nederlandse autoriteiten. In antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder van het ministerie dat dit niet betekent dat de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Irak worden verbroken. UITGEEST. De politie weet nog steeds de naam en herkomst niet van de jonge vrouw die gistermorgen vroeg ge wurgd werd gevonden in de berm van de Geesterweg tussen Akersloot en Uit geest. Zolang de identiteit van de vrouw niet is achterhaald, ontbreekt elk aan knopingspunt om de moord op te lossen, omdat men alleen maar kan gissen naar een motief- zijn fiat verleend, geleid door de over weging „het kost zo weinig, maar geeft zoveel genoegen”. Volgens Stikker zou oud-minister van financiën Lieftinck, na de ontkenningen van Drees en Van den Brink, de enige zijn geweest die zelf standig opdracht aan de Nederlandsche Bank voor het overmaken van de 30 miljoen op geheime Zwitserse bankreke ningen had kunnen geven. Vorige week vrijdag al had prof. Lief tinck tegenover ons verklaard zich niets van de zaak te kunnen herinneren. Gis teravond voegde hij er telefonisch om commentaar gevraagd, in Aktua aan toe, wel algemene richtlijnen te hebben ver strekt aan de Nederlandsche Bank voor het verlenen van deviezenvergunningep, „maar dat betekent niet dat je als mi nister elke transactie controleert”. (Zie ook pagina 2) Oud-minister Stikker, in het eerste kabinet Drees van 1948 tot 1952 minister van Buitenlandse Zaken verklaarde gis teren in een televisie-interview, dat de directie van de Nederlandse Bank geen enkele bevoegdheid had voor deviezen door de zeestraten, die bij een 12-mijls territoir vrijwel allemaal binnen de in vloedssfeer der aangrenzende kuststaten zouden vallen, moet nog worden opge lost. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben vrije passage voor hun handels- en oorlogsschepen als funda mentele eis bij de discussies ingebracht. Het allerbelangrijkste discussiepunt, volgens Waldheim tevens het moeilijk- ste, wordt de oprichting van een inter nationaal beheerslichaam voor de ocea nen die buiten de exclusieve zones der diverse oeverstaten vallen. Dit is vooral van belang omdat het winnen van on dermeer minerale delfstoffen dankzij de moderne diepwater-technologie binnen kort een grote vlucht kan nemen. Daar bij is het de vraag wie er van de baten het meest zal profiteren de geïndus trialiseerde wereld met haar technologi sche potentieel of de arme landen van de derde wereld. Men verwacht dat er de komende zeven conferentieweken vooral op dit punt stevig zal worden touwgetrokken. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. KATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Secretaris-generaal Kurt Waldheim zei in zijn openingswoord dat men sinds de eerdere zittingen, Caracas (1974) en Genève (1975), een stuk gevorderd is wat betreft een aantal sleutelvraagstukken. Hij noemde de territoriale zeegrens (voorgesteld 12 mijl) en een economische zone (voorgesteld 200 mijl) als punten waaromtrent consensus groeiende is. Naar zijn zeggen liggen de problemen nog op het stuk van de landen die door hun ligging niet zouden profiteren van dergelijke verruimde nationale rechten. Ook het vraagstuk van vrije doorvaart w s NEW YORK. In het Newyorkse VN-hoofdkwartier is gisteren de derde zitting van de internationale conferentie over het zeerecht begonnen. Waarnemers beschouwen deze conferentieronde, waaraan wordt deelgenomen door 156 landen, als beslissend voor de vraag of er algemeen aanvaarde rechtsregels voor het gebruik van de zee(bodem) kunnen worden bereikt. maarse officier van Justitie mr. A. N. A. N. Josephus Jitta. Volgens kapitein R. Bordewijk is het waarschijnlijk, dat de vrouw die gister morgen gewurgd in Akersloot werd ge vonden, nog maar kort in Nederland was. Ze droeg kleding die volgens de etiketten aan de binnenzijde afkomstig was uit Tokio en Hong Kong. De politie praat nog met een aantal getuigen. Onder meer worden er mensen gehoord die auto’s zouden hebben gezien op de plaats waar het lichaam werd gevonden. De suggestie als zou de moord met heroïnesmokkel te maken hebben, berust volgens de heer Bordewijk nog niet op gegevens die in het onderzoek zijn ver kregen. (Van onze sportredactie) BRUGGE. In het Sint Janszie- kenhuis in Brugge is vanmorgen vroeg de Nederlandse voetballer Nico Rijndiers overleden. Op woensdag 3 maart werd hij tijdens een carnavals viering in Deventer onwel. Na enige dagen in het Sint Jozef-ziekenhuis te zijn verpleegd werd Rijnders naar Brugge vervoerd, waar hij onmiddel- lijk in het Sint Jansziekenhuis werd opgenomen. Hij werd 28 jaar. Nico Rijnders had al bijna drieën eenhalf jaar last van zijn hart. Op 12 november 1972 werd hij tijdens een wedstrijd tussen FC Brugge en FC Luik getroffen door een hart- infarct.Rijnders was toen zelfs gedu rende enige tijd „klinisch dood”, maar herstelde toch. Hij keerde als jeugd trainer en scout terug bij FC Brugge en werd daarna trainer van het even eens Belgische Racing Harelbeke. In januari van het vorig jaar werd hij afgekeurd voor alle activiteiten in de sport. Rijnders startte zijn betaalde voet- bal-carrière bij het Bredase NAC, waarna hij overging naar Go Ahead Zijn grote triomfen vierde hij als middenvelder bij Ajax, met welke ploeg hij in 1971 de Europa Cup won, door in de finale over het Griekse Panathinaikos te zegevieren. Opval lend was toen al, dat Rijnders in de rust van die wedstrijd werd vervan gen, omdat hij klaagde over pijn in de borst. Na die finalewedstrijd ging Rijnders over naar FC Brugge, waar hij ruim een jaar heeft gespeeld. Het onverhoedse bericht van de dood van Leendert Aronson, de Nederlandse verpleger, wiens menslievend werk onder de vluchtelingen van Koerdistan beloond is met zijn executie door de Iraakse „justitie”, heeft des temeer ontsteltenis en verontwaardiging gewekt in Neder landse regeringskringen, omdat de Iraakse autoriteiten zich onvoorstelbaar grof hebben gedragen in het diplomatie ke verkeer over deze aangelegenheid. De dood van Aronson hangt waar schijnlijk samen met het feit, dat Irak in samenwerking met Iran de massale liquidatie van het volk der Koerden heeft voltrokken en iedere sympathie van het buitenland met het lot van deze mensen als een vijandige geste ziet. Dat iemand uit louter menslievendheid hulp kan verlenen aan medeschepselen in nood is in Irak blijkbaar een onbekend verschijnsel. Leendert Aronson, die van joodse afkomst was, werd al drie maan den geleden vermoord na een rechtspro cedure die ongetwijfeld paste in het rechtsbegrip van de staat Irak, maar op geen enkele wijze beantwoordde aan de minimum-eisen die in het Westen door het rechtsgevoel worden gesteld. Het doden van mensen is trouwens in Irak, Iran en andere landen van het Oosten een algemeen officieel middel tot ge- zagshandhaving. Men verdiept zich daar bij niet al te zeer in achtergronden of lastige bewijsvoeringen. Waar men zich blijkbaar in Irak ook niet in verdiept, is het feit dat in het internationale diplo matieke verkeer opvattingen en regels zijn gaan gelden die af gestemd zijn op een zeker niveau van beschaving. Er zijn overigens tekenen genoeg die erop wij zen dat in de kring van internationale instituties, waar regeringsdelegaties el kander ontmoeten, juist door deze lan den een terugval naar de volkomen afwezigheid van beschaafde normen wordt nagestreefd en bevorderd. Alex Aronsons dood wijst erop dat in het ontwikkelings- en hulpwerk op interna tionaal niveau grote gevaren liggen voor individuele idealisten, die ten onrechte menen dat in vreemde samenlevingen dezelfde normen van tolerantie en civili satie gelden als in hun land van af komst. De officiële reactie van de Nederland se regering op dit incident zal zó krach tig moeten zijn, dat op internationaal niveau de grootst mogelijke aandacht op de onaanvaardbaarheid van dergelijke barbaarsheden wordt gevestigd. In Rome heeft de politie twee jongens, 13 en 14 jaar oud, in de kraag gepakt die, zich uit gevend voor een „revolutionair- communistische beweging”, had den geprobeerd een handelaar in sportartikelen af te persen. Tot hun stomme verbazing constateerden de agenten dat de afpersers nog niet eens de baard in de keel hadden. het touw, waarmee zij om wer gebracht, om de hals. Rechercheurs zijn gisteren een groot aantal Chinese restaurants in de omge ving af geweest in de hoop dat één van de personeelsleden de vermoorde vrouw zou kennen. Dit leverde geen resultaat op. Ook kreeg men ongeveer dertig tips binnen van mensen die iets hadden ge zien of gehoord dat mogelijk in verband zou staan met de moord, maar geen van de verhalen bleek waardevolle aankno pingspunten op te leveren. Kapitein R. Bordewijk van de dis trictsrecherche van de rijkspolitie in Amsterdam heeft de leiding van het onderzoek naar de moord- Een aantal autoriteiten nam gisteren een kijkje op de plaats waar de gewurgde vrouw werd gevonden: onder hen was ook de Alk- Wel is tijdens de sectie vastgesteld dat er geen sprake is geweest van een ze denmisdrijf. De feiten, werken, zijn vermoedelijk waarmee de politie moe) erg schaars: de vrouw is van Chinese afkomst en tussen de twintig en dertig jaar oud. Het stoffelijk overschot werd gisteren om streeks 7.30 uur ontdekt door de zestien jarige Nico van Diepen uit Akersloot, die per fiets op weg was naar zijn werk jn Uitgeest. In de loop van gisterochtend werd in een Alkmaars ziekenhuis sectie verricht door patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust die wurging als doodsoorzaak vaststeide. Toen de vrouw in de berm van de weg werd gevonden, had zij nog het leven uitvoer van een dergelijke om vang. „Die ligt bij de verantwoordelijke minis ters”, aldus Stikker. Mr. Stikker zegt ook niets van de hele affaire, die Werkspoor een order van 258 miljoen gulden opleverde, te weten. Eer der hadden oud-minister-president Drees, prof. dr. P. Lieftinck (destijds minister van Financiën) en dr. J. M. H. van den Brink (minister van Economi sche Zaken in dat kabinet) verklaard nooit eerder van de transactie gehoord te hebben. Mr. Stikker zei gisteravond wel, dat hij het verlenen van een hoge onder scheiding aan de toenmalige echtgenote van Peron Evita, door prins Bernhard in de ministerraad aan de orde had gesteld. De oud-minister vond dat maar een vreemde zaak, maar het kabinet had DEN HAAG. De Nederlandsche Bank heeft destijds op directieniveau toestemming- gegeven voor de betaling <7 src Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden lel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Sally Stanford, ja- ren geleden de „madame” van één van San Francisco’s bekend ste bordelen, is de nieuwe burge meester van het Californische stadje Sausalito (6.700 inwoners). De 72-jarige Sally verrichtte haar eerste officiële daad door, behangen met juwelen, de raads zitting te verdagen. Vervolgens liet zij in het restaurant dat zij nu exploiteert een krat cham pagne aanrukken. Sally is in haar kleurrijke verleden 17 jaar gearresteerd wegens het drijven van een luxeus bordeel. p mnd f 37 40 p kwartaal lp post t 49

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1