van Lockheed in PREMIER WILSON GAAT AFTREDEN J Eensluidend CDA-programma onzeker De Amro Bank helpt met Spaar-Plus-Rekening Westduitse regering onderzoekt rol Bondsrepubliek Zetmeelgroep KSH wil 200 man kwijt Strohalm| I 'i 5 I I I f Franjieh nu bereid af te treden leiding in verkiezings- Koerd krijgt asyl 7 I „Carter heeft I wedloop VS” AFDELINGEN IN NOORDEN GESLOTEN Voorzitter beurscommissie VS: Amsterdamse wijken zonder elektriciteit Instituut-Gallup: Daling Franse franc meevaller toeristen Meer aanhoudingen in zaak-Herrema g: „Nog meer onthullingen op komst I fc: D 4 I 6 19 7 6 BUITENLAND DINSDAG MAART BINNEN» EN DELEAVE BV. Delft, jaren geleden mee begonnen, vlak nadat de Amro ’m introduceerde. Elke maand f 75,- tikt leuk aan, hoor. En je krijgt dus 2% extra-rente zolang je ’t geld laat staan. Maar dat weten jullie natuurlijk beter dan ik.” We praten nog wat door over dit spaar systeem van de Amro. Totdat Onze voorjaarskollektie leer en suède is nèt binnen! daarom, stap 'ns binnen bij EXCLUSIEVE toentmede OM DE PRUS HOEFT U HET NIET TE LATEN BARTELJORISSTRAAT 5 HAARLEM „Afgelopen zomer, toen we met dat fantastische weer erg veel buiten zaten, toen hebben we besloten om ’t maar eens te laten doen.” We kijken met Ineke Roel (39) door het grote schuifraam van de huiskamer naar buiten. Daar vormen vierkante grind- Zakjes zaad tegels - omzoomd door biels - drie niveaus, terwijl doorgezaagde tonnetjes als plantenbakken dienst doen. Een akkefietje, dat we toch al gauw op 3 4 mille schatten. Hoe hebben jullie ’t gefinancierd? vragen we uit hoofde van onze professie. „Van onze Spaar-Plus-Rekening. Daar zijn we al JONGE JENEVERa W j tel O15-569324- n beste borrel L-ï Ineke opeens vraagt: „Wanneer kom ik in de krant?” is en dat waarschijnlijk niet snel hoeft te worden opgenomen. Maar óók geschikt om te sparen voor doelen waar je ’t geld niet één-twee-drie voor bij elkaar hebt. Want elk bedrag dat u langer dan een half jaar kunt missen is voordeliger belegd op een Amro Spaar-Plus-Rekening dan op een gewone spaarrekening. i (ADVERTENTIE) Crisis Libanon in een stroomversnelling (Van onze redactie economie) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) (Zie ook pag. economie) ADVERTENTIE Roëls leggen terras aan LONDEN (Reuter, UPI) De Britse premier Harold Wilson heeft bekendgemaakt dat hij zal aftreden zodra door de Labour-partij een opr- volger voor hem is gekozen. In een verklaring zegt het bureau van de premier dat hij koningin Elizabeth van zijn besluit op de hoogte heeft gesteld. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Toeristen zullen dit jaar in Frankrijk aanmerkelijk goedko per uit zijn dan vorig jaar. Daarnaast zullen Franse produkten in het buiten land goedkoper worden. Dit tengevolge van het besluit van de Franse regering de frank uit de Europese muntslang te halen, waardoor de frank sinds afgelo pen vrijdag maar liefst 3 cent goedkoper werd dan vrijdag. Toen betaalde men bij de banken en wisselkantoren nog 59,1 cent, gisteren was dat 56,3 cent gewor den. Gevolgen van de storing waren dat de trams niet meer reden en dat de auto matische seinen en wissels bij het Cen traal Station gedurende twintig minuten niet bediend konden worden, zodat het treinverkeer volkomen in de war liep. er niet DUBLIN (AFP). De Ierse politie heeft drie nieuwe arrestaties verricht in de loop van haar onderzoek in de zaak- Herrema de vorig jaar 36 dagen door twee extremisten van de IRA vastge houden Nederlandse fabrieksdirecteur in Limerick. heb- 1975. niet r d tl o tl t'. V Si 7 17 TEL. 023 320425 (hartje stad) d 77 j' k r c v 7? AMSTERDAM. (ANP). Grote delen van de hoofdstad zijn gisteren zonder stroom komen te zitten doordat kort na half drie, op verschillende plaatsen, twee grote voedingskabels defect raakten. WASHINGTON (DPA). Volgens een peiling van de publieke opinie, verricht door het instituut Gallup, zou de democratische politicus Jimmy Carter de huidige Amerikaanse presi dent Gerald Ford verslaan als er nu presidentsverkiezingen gehouden zou den worden. In de naburige stad Surigao op 720 kilometer ten zuiden van Manilla, is vernomen, dat de mannen zich in leven houden door op hun kleren te kauwen en water te drinken dat langs de wan den sijpelt. AMSTERDAM (ANP). Het touwtrek ken om de 27-jarige Koerd uit het Syrische gedeelte van Koerdistan is ten gunste van deze man geëindigd. Staats secretaris Zeevalking van Justitie heeft gisteren definitief besloten dat hem poli tiek asyl in ons land zal worden ver leend. Dat werd tegengesproken door generaal Ahdab, de garnizoenscommandant van Beiroet die sinds vorige week een hoofd rol speelt in het Libanese drama. Hij noemde het bericht volkomen onge grond, en verzonnen om verdeeldheid te zaaien in het leger en onder het volk. In radio-uitzendingen van Franjieh- aanhangers was ook gemeld dat Saiqa- leider, Zoheir Mohsen, had gezegd dat de Saiqastrijdmacht in actie zou komen als rebellerende Libanese militairen het pre sidentieel paleis zouden aanvallen. Dat werd later door een andere Saiqa- woordvoerder in Beiroet ten stelligste ontkend- Intussen leverden de milities van fa- langisten en militairen van Khatib en Ahdab strijd vanaf de geblakerde hotels in de luxewijk van Beiroet. Zegslieden van ziekenhuizen meldden minstens 11 doden en 17 gewonden. woordiger in Zwitserland, Fred Meuser, vriend van prins Bernhard, heeft dagboek van Hauser deel correct is. Ten het Westduitse deel Volgens politieke kringen in Beiroet is president Soeleiman Franjieh bereid af te treden op voorwaarde dat een formu le wordt uitgewerkt die hem gezichts verlies bespaart, en dat hij zijn opvolger aanvaardbaar acht. De 65-jarige christe lijke president verlangt dat politici een formule uitwerken die de schijn ophoudt dat hij eigener beweging, en niet onder druk, is afgetreden. Franjiehs besluit volgde op herhaalde ultimatums van le gergroepen, die dreigden met bestorming van het presidentiële paleis als Franjieh geen afstand deed van het president schap. Het aftreden van Franjieh was ook de belangrijkste eis van de legergroepering onder aanvoering van generaal Aziz Al- Ahdab, die vorige week donderdag open lijk in opstand kwam tegen de president. Gisteravond meldden Arabische diplo matieke bronnen in Beiroet dat in de loop van de dag drie Syrische legereen heden van 350 a 400 man elk Libanon waren binnengetrokken. De Syriërs zou den met hun aanwezigheid willen verze keren dat Franjiehs opvolger iemand wordt die Damascus goed gezind is. Overigens bleef de toestand ook gisteren volkomen onoverzichtelijk. Rebellerende legereenheden, partij milities en particu liere legertjes opereren op eigen houtje Carter zou 47 percent van het aan tal uitgebrachte stemmen krijgen en Ford 42 percent. Gallup heeft een enquête gehouden onder 1.213 Ameri kanen die geacht worden een repre sentatieve doorsnee te vormen van het Amerikaanse volk. Bij een onderzoek verricht door het instituut Yankelovich kwam Ford als overwinnaar uit de bus, als er nu presidentsverkiezingen gehouden zou den worden. Volgens dit instituut zou Ford 46 percent van het aantal uitge brachte stemmen krijgen en Carter 38 percent. Spaar-Plus-Rekening: spaarrekening waarop zónder vastzetten 2% meer rente per jaar wordt gegeven dan op gewone spaarrekeningen (op dit moment 6% i.p.v. 4%). Wel wordt over opgenomen bedra gen 1% opnamekosten berekend. Hier door bij uitstek geschikt voor ’t onder brengen van geld dat als reserve bedoeld te publiceren ontwerp-verkiezingspro- gramma worden voor de punten waarover men van mening verschilt, alternatieven aangegeven. De afdelin gen kunnen op het gehele programma wijzigingen voorstellen. Die worden vervolgens door het kader van de partijen zelf verder uitgewerkt. Het CDA-congres zal daarna in december a.s. het definitieve programma voor de verkiezingen van mei 1977 vast stellen. GRONINGEN. Reorganisaties bin nen de noordelijke bedrijven van de Zetmeelgroep Nederland (Koninklijke Scholten Honig) zullen de komende twee jaar het verlies van 202 arbeidsplaatsen tot gevolg hebben: 140 in Foxhol, 58 in Veendam en 4 in De Krim. Dat blijkt uit een nota die de directie van de Zetmeel groep maandag aan de betrok ken ondernemingsraden heeft aangebo den. Er zouden geen collectieve ontsla gen nodig zijn. Individuele ontslagen zullen tot het uiterste minimum worden beperkt, aldus de directie, die verwacht dat de voorgestelde vermindering van het personeelsbestand door natuurlijk verloop tot stand zal komen. Wel wordt de ondernemingsraden en de vakbonden (waarmee op 30 maart nog overleg wordt gevoerd) voorgesteld het „natuur lijke verloop” in de lokatie Veendam, met relatief veel oudere werknemers een handje te helpen, door mensen van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het is niet te ver wachten dat het algemeen bestuur van het CDA erin slaagt om een gezamenlijk verkiezingsprogramma op te stellen. Vrijdag doet het be stuur een laatste poging om een serie ernstige verschillen van mening als nog tot klaarheid te brengen. Dit betreft met name de structuur van dp onderneming, de fiscale af- In die verklaring staat verder dat Wil son in maart 1974 had besloten dat hij niet langer dan nog twee jaar premier wilde blijven. „Ik ben niet van dat be sluit teruggekomen en het is onherroepe lijk”, aldus Wilson. Wilson is op 11 maart zestig jaar ge worden. Op diezelfde dag verkreeg hij het vertrouwen van het Lagerhuis, waar om hij had verzocht nadat zijn regering in datzelfde huis op haar begrotings voorstellen was verslagen. I 62,5 jaar en ouder vervroegd te pensio neren. Tot de voorgestelde maatregelen beho ren: sluiting van K. en J. Wilkens Dex- trine-fabrieken in Veendam begin juli, sluiting van enkele afdelingen, waaron der de trinose-afdeling, in Foxhol per 1 augustus, sluiting van enkele afdelingen, waaronder de puil- en meniginstallatie in Foxhol begin januari volgend jaar, slui ting van de pakkerij aardappelmeel en sago in Foxhol per 1 januari 1977, dit als gevolg van concentratie van de pak- kerijen aardappelmeel, sago en Crack- free in De Krim en sluitipg van de droge lijmaf deling van de plakmidde- lenfabriek Veendam, ook per 1 januari. Dit na een nadere studie. Voor dit jaar betekenen de maatrege len het verlies van 114 arbeidsplaatsen, volgend jaar nog eens gevolgd door 88. De directie zegt dat bij de reorganisatie plannen niet volgens de harde economi sche lijn te werk is gegaan. In dat geval zouden twee keer zo veel arbeidsplaat sen moeten worden opgëofferd om de structuur van de noordelijke bedrijven, waar 1600 mensen werk vinden, weer gezond te maken. Het gaat, aldus de nota, de noordelijke bedrijven in de Zetmeelgroep Nederland niet goed. Koninklijke Scholten Honig verwacht over het totaal genomen in het nu lopende boekjaar een „bescheiden netto winst”, maar binnen de Zetmeel groep Nederland een tekort van „enkele tientallen miljoenen guldens”. Dat laat ste wordt in niet geringe mate geweten aan wat de directie „de desastreuze EEG-politiek met betrekking tot de aar dappelzetmeelindustrie” noemt. Ook de gigantische investeringen (tot nu toe 30 miljoen gulden) in milieu vriendelijke produktiemethoden dragen bij tot het slechte resultaat. Om aan de eisen te voldoen, is overigens een totale mileu-investering nodig van 100 mil joen, waarvan zeker de helft door het rijk gesubsidieerd zal moeten worden, wil het haalbaar zijn. Behalve de ver mindering van het personeelbestand, kondigt de directie ook een aantal effi ciency verhogende maatregelen aan. De belangrijkste daarvan is, om de komende jaren in de aardappelmeelfabrieken Foxhol en De Krim meer technisch geschoold eigen personeel in te zetten voor de campagne, waardoor geen moei lijk te krijgen losse krachten meer in dienst genomen behoeven te worden. Hangende het nog komende overleg gaven de vakbonden nu nog geen com mentaar. Jonge en Vieux voor rond de twaalf gulden, Bessen en Citroen voor rond 'n tientje te koop bij "Deleave slijters en wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet r- op de deur BEIROET (Reuter, UPI, AFP). De crisis in Libanon is gisteren in een stroomversnelling geraakt door twee be langrijke ontwikkelingen: president Franjieh schijnt nu bereid zich terug te trekken en een duizendtal Syrische mili tairen, in de uniformen van het Pales tijnse bevrijdingsleger (PLA) zou giste ren Libanon binnen zijn getrokken. De Westduitse regering heeft, nu de Amerikaanse senaatscommissie-Church de Westduitse kant van de Lockheedaf- faire wil laten rusten, een commissie van hoge ambtenaren in het leven ge roepen, die het onderzoek moeten voort zetten. Het zijn ambtenaren van de mi nisteries van defensie, verkeer en finan ciën. Op defensie in Bonn wil men reconstrueren hoe de transacties voor de aankoop van de Starfighter precies zijn verlopen. Het ministerie van verkeer moet uitzoeken of de aankoop van Lockheed-vliegtuigen voor de Westduitse Lufthansa correct is geschied en het ministerie van financiën moet nagaan of er sprake is van belastingontduiking of nieet. In de televisie-uitzending, gisteravond, werd gezegd dat de Lockheed-vertegen- een bevestigd dat het voor het grootste minste voor wat ervan betreft. Aan de reeks onthullingen over illega le betalingen van Amerikaanse bedrijven in het buitenland komt nog geen einde. Roderick Hills, voorzitter van de Ameri kaanse beurscommissie (SEC) zei giste ren dat 20 grote bedrijven binnenkort zullen bekendmaken dat ook zij illegale betalingen hebben gedaan, zowel aan Amerikaanse politici als aan buitenland se regeringsfunctionarissen. Terwijl Hills dit zei, bekenden de Fairchild Industries Ltd en de Coastal States Gas Corporation tegenover de SEC dat zij zich aan dergelijke praktij ken hebben bezondigd. Fairchild is een van de grootste leveranciers van het kadootje van ’t tuincentrum BONN. De Westduitse regering heeft aangekondigd de rol, die het vlieg- tuigconcern Lockheed in de Bondsrepu bliek heef' gespeeld, te onderzoeken. De voormalige Lockheed-employé Ernest Hauser, had namelijk verklaard dat Lockheed vele miljoenen marken aan steekpenningen had betaald aan de CSU. de partij van Franz-Josef Strauss. Hau ser herhaalde zijn beschuldigingen giste ravond voor de Westduitse televisie. Hij gaf precies de weg aan hoe het geld in handen van de CSU is gekomen en zei dat hij destijds zijn gegevens van Lock heed en Strauss, waar hij vroeger mee was bevriend, had gekregen. MANILLA (UPI). Vier en mis schien alle vijf' mijnwerkers die ai twaalf dagen opgesloten zitten in een schacht van een goudmijn in het zuiden van de Filippijnen waarin zich een in storting heeft voorgedaan, leven nog, zo heeft de directie van de Lepanto Mining Company vandaag bekendgemaakt. trekbaarheid van de onderhoudskos ten van de eigen woning, de kerne nergie, het drugbeleid en het conflict in het Midden-Oosten. Een commissie samengesteld uit de top v an KVP AR en CHU waarin ook de fractielei ders Andriessen, Aantjes en Kruisin- ga zitting hebben, werkt al vele maanden aan het concept van een verkiezingsprogramma waarmee de drie partijen gezamenlijk de verkie zingsstrijd in zouden kunnen gaan Vorige week hield men de Koerd, die gevangen werd gehouden in Haarlem, twee dagen in grote spanning. Tot twee maal toe werd besloten hem uit te wijzen en dankzij pressie van het Inter nationale Comité Koerdistan, gevestigd in Amsterdam, werd dat besluit even zo vele malen opgeschort. Aanvankelijk meende het ministerie van Justitie, dat in het geval van deze Koerd geen sprake was van een politie ke vluchteling. Hij was hier namelijk aangekomen met een geldig Syrisch pas poort, waarin een Nederlands visum stond gestempeld, dat hem recht gaf op een kort verblijf in ons land. in verscheidene delen van het land, en geven tegenstrijdige verklaringen uit Ook de rol van de pro-Syrische Pales tijnse Saiqa-groep is onduidelijk. Een pantserkolonne van de muitende legergroepering van luitenant Khatib is het presidentieel paleis in Baabda, bij Beiroet, tot op een tiental kilometers genaderd. De kolonne stuitte daar op guerrillaeenheden van de Saiqa, die de weg hadden versperd, en bezig waren met de aanleg van loopgraven. De ooste lijke toegangsweg naar het paleis is afgesneden door een eenheid van het Palestijnse bevrijdingsleger PLA. De lei der van de pantserkolonne, majoor Ya- koeb Daher, zei dat hij van „hogerhand” bevel had gekregen de opmars te staken. Volgens de radio-omroep van de christelijke falangisten, die Franjieh steunen, zijn de PLA-soldaten in werke lijkheid vermomde Syrische soldaten. ministerie van defensie. Het bedrijf stel de tegenover de SEC dat de betalingen als „op zichzelf staande gevallen” ben plaatsgehad tussen 1970 en Verdere bijzonderheden werden meegedeeld. De totstandkoming van dit program vormt uiteraard één van de 'voor waarden voor het gezamenlijk op trekken van de drie. Het partijbe stuur van de ARP beslist donderdag avond over de vraag of men de partijraad gaat adviseren om te kie zen voor één lijst. Nu de CD-partijen er naar alle waarschijnlijkheid niet uitkomen, mag de achterban de knopen door hakken. In het maandag aanstaande In de zaak worden nu twaalf perso nen vastgehouden. De drie jongste aan houdingen zijn af gekomen vijf dagen na de veroordeling van de twee hoofdver dachten. Eddie Gallagher en Marian Coyle

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4