Stadscentrum DRUKKE RECEPTIE BIJ DR. VAN GINKEL MJsvishal Umuiden gaat I VISSEIZOEN WEER GESLOTEN K ELS ENNEME enaderen 1 Ad r actie dan meer De Wereldwinkel verkoopt produkten UI Actie Amnesty International Ondersteuning HOLLANDSE KAASFONDU eten met diverse garnituren voor f 9,— per persoon voor Angola f i MAART 19 7 6 DINSDAG 1 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 Graag collectanten Tel. 02550-15389 (tot lieu- agen n de stale mil- het •den. ver- ;and, effi- De ende eken lisch ïtten roei- r in Tips redactie: Ko van Leeuwen DE GEKROONDE HAMER „In de Wereldwinkel probeer je eigenlijk via je producten ver koop te wijzen op oneerlijke ver houdingen in de wereld. Ook in IJmuiden werden indertijd aller lei kunstvoorwerpen en produk ten als koffie, 'thee, suiker, enzo voorts, verkocht. Maar dat werd toch op de langere duur een beetje moeilijk. Het vereiste vreselijk veel organisatie. In Haarlem is het ook een enorme administratieve klus. Kijk, in Umuiden ligt de winkel ook erg afgelegen. Bij ons ligt de nadruk nu veel meer op het actievoeren”. I k I (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) isio- I (ADVERTENTIE) i i A illtie it In aak- door >tge- ir in lijke land onig het ■iden leel- ikele ^aat- eten euze aar- Dinsdag vertrokken: Nova Lisboa, Ibe ria; Vitta Theresa, Aalborg. ten over het algemeen uitstekende resul taten. Zo werd bijvoorbeeld zaterdag door dertig grote kotters gezamenlijk ruim 600.000 besomd. De liefhebbers van de hengelsport zullen hun attributen weer enige tijd op zolder of in het schuurtje moeten onderbren gen, omdat het seizoen inmiddels is ge sloten. Op de foto twee hengelaars aan Zijkanaal C met hun voorlopig laatste en matige vangst. ‘rso- aan- n na Iver- irian a 1 p t r r sho- )ex- juli, ron- er 1 igen, e in slui- l en dit oak- ack- de dde- uari. ege- tsen, 88. atie- ami- ;eval aat- i de ven, .veer Breestraat 24, Haarlem Tel. 312243 >rleg :om- UMUIDEN. Maandag aangekomen: Jacob van Heemskerk, Bremerhaven. IJ- muiden; Fernwave, Zeebrugge; Raknes. Mo Rana; Hermann Helene, Oxelösund. IJmuiden; Vitta Hheresa, Ostende; Bam- se, Oskarshemn; Linda. Galloway; So crates, Nassau: Theodora, Noordzee; Rijnborg, Hamina, Beverwijk; Nornews Leader, Skogn. DEN HELDER. Aan het begin van de week is er hier sprake geweest van een onverwacht grote aanvoer van ka beljauw, zodat de vissers hun inspannin gen met bevredigende besommingen za gen beloond. Ook dé weekkotters boek- Door de hoogste besommer werd 6947 kilogram vis aangevoerd, waarvan 2900 kilogram schol en 2805 kilogram tong. De gemiddelde prijs hiervan was 12,33 per kilogram, zodat de gehele aanvoer goed bleek voor 43.000. Maandag vertrokken Marthy Defilice, Cont. Plat; Garnes, Swansea, Umuiden; Seahorse, Antwerpen; Intermac 253. Antwerpen; Main Ore, Hampton Roads, Umuiden; Lanjou, Noordzee; Alerte. Noordzee; Theodora, Noordzee; Prinses Margriet, Noordzee; Ursa Minor, Rotter- De lange rij wachtenden .in en tot op de trap van Hotel Royal was maandag middag typerend voor de drukte op de jubileumreceptie van dr. J. H. van Gin- kel. Talloze patiënten en ook andere relaties kwamen dr. Van Ginkel feli citeren met het feit dat hij deze maand vijfentwintig jaar huisarts is in de ge meente Velsen. In kunt u op maandag-, dinsdag- en I woensdagavond a.s. onbeperkt De Werkgroep Angola, die hier in Velsen volgende week een collecte organiseert, zoekt nog vele collectan ten. In overleg met de Werkgroep Angola kan men zelf de wijk of buurt bepalen waar men graag wil collecteren. Opgaven graag bij Inge Wildschut, tel 023-373794. „Waai- het de schending van mens rechten betreft, doet Uruguay dus niet onder voor landen als Chili en Brazilië. Zoals in zovele Latijns-Ame- rikaanse landen oefenen de militairen in Uruguay de werkelijke macht uit; van democratie is geen sprake”. Zo stelt Amnesty International. Adoptiegroepen met een Uruguay- aanse gevangene, werkgroepen en personen die aan de campagne tegen het martelen deelnemen, zijn ge vraagd mee te doen en velen hebben reeds gehoor gegeven aan de oproep. Wie geïnteresseerd is kan contact op nemen met het secretariaat in Am sterdam (020-847905) of met de plaat selijke afdeling in Umuiden (02550- 10567). dam; Dart, Londen; Aspen, Gothenburg; Bison, Cont. Plat, Umuiden: Queensford. Colchester, Zaandam; Krasnal, Stettin, Umuiden; Cótes du Nord, Duinkerken; Sommen, Boston; Calchas, Felixstowe; Nassauborg, Delfzijl; Anuity, London; Gulffleet-5, Cont. Plat: Sea Bure. Cont. Plat; Birgitte Skou, Bremen; Ludwig, Preston. De Uruguay-actie heeft tot doel de bevolking te informeren over de situ atie in dat land; door middel van een internationale handtekeningenactie aan te dringen op de installatie van een commissie die een onderzoek gaat instellen naar het martelen in Uru guay; rechtstreeks druk uit te oefe nen op de Uruguyaanse autoriteiten om de folteringen te beëindigen. Om dat te bereiken geeft Amnesty International handtekeningenlij sten uit, voorbedrukte kaarten, affiches, folders en achtergrondinformatie. De werkgroep Amnesty International af deling Umuiden zal op zaterdag 20 maart op het Marktplein aanwezig zijn om de burgers van Umuiden gelegenheid te geven kennis te nemen van de trieste zaken die zich op dit moment in Uruguay afspelen. Wie van mening is dat martelingen en folteringen ontoelaatbaar zijn, kan direct meewerken een beroep te doen op de Uruguyaanse autoriteiten. Men kan dan een voorbedrukte kaart ko pen, naam en adres invullen en deze in de daarvoor geplaatste bus gooien A.I. zorgt dan voor aangetekende ver zending. Patiënten, in leeftijd variërend van twee tot drieënnegentig jaar, stonden te wachten. Dr. Van Ginkel en zijn vrouw schudden onvermoeibaar handen en na men de felicitaties en caudeaus dankbaar in ontvangst. Er was geen officieel gedeelte in de receptie opgenomen. Naar voorkeur van dr. Winkel en zijn vrouw werd het jubileum voor de buitenwacht uitslui tend gevierd met deze receptie, waaraan officiële sprekers blijkbaar geen behoef te was. Legpenning. De zilveren legpen ning, welke de heer en mevrouw Taber- nal zaterdagmiddag tijdens de receptie van „Jan van Dommelen” door de heer A. van der Wijst werd aangeboden, was afkomstig van de stichting „De Velser Gemeenschap” en niet van het gemeen tebestuur. UMUIDEN. Het bestuur van „Stadscentrum Umuiden” heeft de jaar vergadering vastgesteld op donderdag 18 maart, te houden in de restauratie van de Rabo-bank aan het Plein 1945. Behal ve de gebruikelijke verslagen van de secretaris en de penningmeester, ver meldt de agenda hiervoor ook een be spreking van het actieprogramma, ter wijl bovendien aandacht zal worden be steed aan de buiten het centrum geves tigde leden. Amnesty International afdeling IJ muiden gaat aanstaande zaterdag ac tie voeren tegen het martelen van politieke gevangenen in Uruguay. Daarmee geeft de IJmuidense afde ling gehoor aan een oproep van het internationale secretariaat in Londen, dat aan de nationale afdelingen ver zocht vanaf 20 februari aan de cam pagne mee te doen. Het is Amnesty International namelijk bekend dat in Uruguay de laatste drie jaar minstens 22 mensen zijn gestorven ten gevolge van folteringen. In de Uruguayaanse gevangenissen zouden zich vijfdui zend politieke gevangenen bevinden. Dit betekent 1 op de 500 burgers om politieke redenen achter slot en gren del. want Uruguay heeft 2,5 miljoen inwoners. Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 12.070 kg tong; 185 kisten tarbot en griet; 1845 kisten kabeljauw; 6 kisten schelvis; 1027 kisten wijting; 3437 kisten schol; 55 kisten schar; 126 kisten diver sen. Prijzen in guldens Per 1 kg: tarbot 12,61-11,81; grote tong 11,34-10,99; grootmiddel tong 15,46-15,01; kleinmiddel tong 12,66-12,12; tong één 12,56-12,12; tong twee 10,68-9,95. Per 40 kg: tarbot 413-212; griet 236- 172; kabeljauw één 92-48,40; kabeljauw twee 102-67; kabeljauw drie 81-70; ka beljauw vier 79-54; kabeljauw twee 102- 67; kabeljauw drie 81-70; kabeljauw vier 79-54; kabeljauw vijf 62-32; schelvis vier 84; schol één 52-42; schol twee 63-51; schol drie 67-48; sphol vier 51-43; wij ting drie 50-34; wijting vier 34-29; schar 72-51. De besommingen waren: KW 4 ƒ4100, KW 25 26.400, KW 29 16.900, KW 45 68.400, KW 51 12.200, KW 55 27.700, KW 88 28.200, KW 113 14.800, KW 149 14.100, KW 150 13.400, KW 167 8800. KW 185, 13.300, KW 187 14.600, KW 189 19.500, KW 214 11.200, KW 221 16.700, KW 226 16.600, SCH 256 15.300, WR 67 48.200, IJM 20 11.600, IJM 20 11.600, IJM 30 27.100, IJM 44 38.200, IJM 115 44.700, IJM 154 13.200, IJM 221 17.600. Ondergetekenden en onderstaande groeperingen verklaren dat zij de ac tie ondersteunen die de Werkgroep Angola van de Wereldwinkel IJmui den gaat voeren voor steu naan het volk van Angola. Deze aktie zal on der meer bestaan uit een collecte ten bate van de landelijke actie „Geef om Angola”, georganiseerd door het An gola Comité-Mondlane Stichting. De ze collecte houdt het geven van ma teriële steun in, in de vorm van voedsel, kleding, onderwijsmiddelen e.d. voor de Volksrepubliek Angola. Wij steunen de actie van de Werk groep Angola omdat wij van mening zijn, dal de Volksrepubliek Angola Haven via de MPLA terecht verlangt om niet alleen politiek onafhankelijk, maar ook economies en cultureel on afhankelijk te zijn. Dat de MPLA ernst maakt met deze onafhankelijk heid, blijkt wel uit wat ze doet voor de bevolking. Zij heeft uitgebreide programma’s op sociaal gebied, in de gezondheidszorg, in het onderwijs en op het culturele vlak. Dit in tegen stelling tot de bewegingen FNLA en UNITA, die het voldoende vonden om in naam onafhankelijk te zijn. Zij vonden het niet erg als het land bezit zou blijven van buitenlandse bedrij ven, zodat de situatie voor de Ango- lezen in feite zou blijven zoals die onder het portugees kolonialisme was geweest. De FNLA/UNITA ontvingen hulp van vele grote westerse bedrij ven en van enige westerse landen en China. Zij hebben geprobeerd onder aanvoering van huurlingen en van het Zuid-Afrikaanse en Zaïrese leger Angola onder de voet te lopen met Voorts is er een bestuursverkiezing, noodzakelijk geworden door het aftreden van de heren F. E. de Leeuw en H. van Loon. Door het bestuur wordt geadvi seerd in hun plaatsen de heren H. Ko- renstra en J. van Opijnen jr. te benoe men. De tongprijzen zijn stabiel gebleven, ongetwijfeld omdat de scholvangsten ge ringer worden. Toch werd van deze vissoort stellig niet te weinig aange voerd. De reeds genoemde dertig kotters beschikten zaterdag immers ook over ruim 107 ton schol. het doel het land bezit te laten blij ven van het buitenlandse kapitaal Hierdoor heeft de MPLA zich ge dwongen gezien de hulp in te roepen van Cubaanse eenheden. Momenteel heeft de MPLA heel Angola bevrijd en is nu ook begonnen met de op bouw van de pas bevrijde gebieden. Om de Volksrepubliek Angola te steunen met het vele werk dat ge daan moet worden voor de opbouw van het land, roepen wij op de actie en collecte en daarmee het volk van Angola met humanitaire middelen te steunen. PvdA-Velsen, Progressief Progressief CPN-Velsen, sen, PvdA-Raadsfraktie, Velsen (PSP-PPR-D’66), V elsen-Raadsfraktie PSP-Velsen, PPR-Vel- Velsen voor Vietnam, Wereld winkel IJmuiden, Kritische Gemeente IJmond, Rooie Vrouwen in de PvdA. Vrouwenbond NVV, G. Hoorn, Th. Kruisman, H. de Boer, ds. J. Bel. P Erftemeyer W.P., ds. J. O. H. Brezet. Maike: „We hebben zaterdag 22 pakken koffie verkocht. Vergeleken bij een Kijkgrijp zegt dat niet zoveel, maar voor ons is het zeker een suc ces. Het is in elk geval meer dan we verwacht hadden”. Even later zegt zij ook tot ver rassing van de anderen rond de tafel dat zij minstens eenmaal per maand met een marktkraampje als Wereldwinkel op het Marktplein wil terug komen. Vier jonge mensen, scholieren nog, die zich inzetten voor het werk van de Wereldwinkel zijn Maike Bartels, Inge Wildschut. Evelien Schoonder- gang en Ton van der Wiel. Een hele poos ishet wrat stil geweest rond de Wereldwinkel IJmuiden, maar jongst leden zaterdag was er naar buiten toe weer iets Van het bestaan van deze derde-wereld-hulporganisatie merk baar. Op het Marktplein stond een kraampje met folders en informatie materiaal en er werd koffie per pond verkocht ten bate van Guatemala. Guatemala dat onlangs zo hevig door een aardbeving werd getroffen. Maar momenteel verkoopt de We reldwinkel in elk geval nog meer actie dan produkten. Ton van der Wiel: „Toen het terugliep met de produkten hebben we gezegd: We hebben hier een pand, een stencilma chine, dat moet je dienstbaar kunnen maken voor anderen. Daarom hebben we in november ’74 een vergadering voor alle actiegroepen in Velsen uit geschreven. Dat werd toen de ..Vava" (Vereniging van alle Velsense actie groepen)- We zeiden dat iedereen van onze mogelijkheden gebruik kon ma ken en er werd afgesproken dat men eens per twee maanden bij elkaar zou komen om ervaringen uit te wis selen. Nou, die ..Vava” heeft wel gewerkt. Ook het Anti-Voorhaven co mité is daaruit ontstaan. Er wordt nu ook gewerkt om gezamenlijk een krantje te gaan utgeven”. De vier zien wel weer wat in de Wereldwinkel. Zij vinden dat er nu ermee bezig houdt, al is er dan geen sprake van een erg strakke organisa tie. Tn: „Dat kan k niet; er mei van alles mgelijk zijn”. Momenteel is de Wereldwinkel be zig met acties voor Angola, waarvoor de laatste week van deze maand gecollecteerd gaat worden (naast de huis-aan-huiscollecte volgt er in win kelcentra in Santpoort en Umuiden ook een straatoollecte als afsluiting), Guatemala (waarvoor nog steeds kof fie a 5,50 per pond te koop is) en met een actie voor Sri Lanka (Cey lon) waar men zich speciaal inspant voor het vissersdorpje Munnakkara. Maar het is bij de Wereldwinkel zo. dat dit lijstje zich elk moment kan uitbreiden of inkrimpen, al naar gelang de behoefte en belangstelling. Het bestaan van zo’n Wereldwinkel kan gezien worden als een „noodza kelijk kwaad”. Men spant zich er in voor verdrukten en op de gloeiende plaat kunnen wat Werledwinkel be treft geen druppels genoeg vallen. In Umuiden is de Werkwinkel gevestigd in de Bloemstraat, erg ach teraf in Oud-Umuiden. Een pandje dat economich gezien niet zo bijster interessant is, maar anders zou de Wereldwinkel er ook geen kans ge kregen hebben. Ton van der Wiel: „We hebben wel eens gedacht aan een pand dat wat meer centraal in de gemeente ligt maar ja, daar kom je niet aan”. Dinsdag aangekomen: Wildebeest. Cont. Plat, Umuiden: Mini Cloud, Oulu, Velsen; Valle de Lujua, Abidjan; Serra Trader, Rotterdam. De Wereldwinkel IJmuiden jongstleden zaterdag in actie op hel Marktplein in IJmuiden. Daar werd onder meer koffie vrekocht voor Guatemala en dat gebeurde in samen werking met S.O.S. in Haarlem. WK S Si - OW x' i i iWïniliiMR

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5