MET RECEPTIE EN SYMBOLISCHE OPENING NATUURPAD ELSWOUT 4 in Nauernasche polder Informatie over drugs TREINVERBINDING DOORSLAGGEVEND Staten kopen grond VOOR VESTIGING PEN IN ALKMAAR 1 n schmitznv deskundig drukwerk- advies? dinsdag VOOR GROFVUILSTORTPLAATS Laurentiuskerk boekdruk foliedruk o k definitief op monumentenlijst Marktberichten 8 9 STAD EN STREEK NIEUWS UIT 1 6 MAART 19 7 6 I.V. Granen GS TERUGHOUDEND TEGENOVER AUTO-GEBRUIK (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM We moeten af van het idee dat de individuele auto een geschikt vervoermiddel zou zijn voor het woonwerkverkeer. We moeten er rekening mee houden dat over honderd jaar de auto als algemeen toege past vervoermiddel zal hebben afgedaan. Alleen al omdat onze olie dan op zal zijn. In de toekomst zullen we zijn aangewezen op de trein. GS staan terughoudend tegenover de auto en hechten veel belang aan ’n goed open baar vervoer. Een goede bereikbaarheid met het openbaar vervoer was bij de bepaling van de plaats voor het PEN-kantoor een zeer zwaar wegend argument. Wognumse Buurt is wat dat betreft gunstiger gelegen dan Heer hugowaard. Het PEN-kantoor in Wognumse Buurt zou vlakbij het station in Alkmaar komen. Vandaar onder meer de keus van GS voor de Wog numse Buurt. Duurder &- Produktie Heren Representatief f Zocherschool viert eeuwfeest landbouwonderwijs - *5^- l Gedeputeerde ir. J. IJff (ADVERTENTIE) Tussen 1850 en 1875 heeft Nederland, dat wil zeggen vooral de rijken in Hol- Dit is een illustratie uit het leerboek van Johannes Hazeu, waarmee in 1820 het landbouwonderwijs in ons land aar zelend begon. Pas in 1876, toen de Rijks- landbouwschool in Wapeningen goed be gon te draaien, was onderricht bereik baar voor grotere lagen van de bevolking. ek te grote kinge- kklng. komt onder e kof- ikken, wezen rijf is, tksde h 12 i toch koopt »nson, ïarry, zelfs JSrtor- rieks- van Haar- s ook 5 uur eren. nder-, da- etsen. ootste md! land, goed verdiend aan de voedselvoor ziening van het industrialiserende Duits land en Engeland. Toen, in 1875 kwamen de klappen. Goedkope granen van de Amerikaanse prairies overstroomden Eu ropa, kort daarop gevolgd door granen uit Rusland en Agentinië. De chemie nam de vervaardiging van verfstoffen over, aardolie verdrukte de raapolie, de margarine-industrie kwam op en trof de veeteelt en boterbereiding. Het „laissez faire” van de liberalen had gefaald. De Nederlandse landbouw stortte in elkaar. daad een respectabel bedrag te vinden. Het zou ook moeten worden doorbere kend in de tarieven maar op zo’n groot bedrag aan totale kosten zou het slechts een geringe rol spelen. De beslissing van de provincie het PEN-kantoor uit Bloemendaal weg te halen betekende een opgelegde keus, die persoonlijke offers vroeg van het PEN- personeel, aldus de heer Van Eyndhoven. Aan de wensen van het personeel zou dan ook zoveel mogelijk moeten worden tegemoetgekomen. Als de Staten een be slissing zouden nemen, die zou indruisen tegen de verlangens van het personeel, dan zou dat arbeidsonrust geven. En dat was een zeer kwalijke zaak bij een vitaal bedrijf als het PEN, zo betoogde de directeur. Hij zei erbij, dat dat geen dreigement was. De verschillende vertegenwoordigers van het PEN-personeel gaven uiting aan een geprikkelde stemming over de trage en moeizame gang van zaken en het feit dat GS ondanks een andersluidend standpunt van de medezeggenschaps commissie blijven vasthouden aan hun keus voor de Wognumse Buurt. Men vond dat de zaak niet van partijpolitieke kant moest worden bekeken. Een citaat uit een geschrift van H. J. J. van Velthoven uit 1935, aangehaald in het boekje „Weten en laten weten”, een uitgave van het ministerie van landbouw en visserij ter gelegenheid van het eeuwfeest van onderwijs, voorlichting en onderzoek in de landbouw. De tekst van Van Velthoven beschrijft de situatie van de agrarische bevolking van Brabant anno 1776. Een weinig rooskleurig beeld, dat de afgelopen tweehonderd jaar on beschrijflijk snel is veranderd. Het land- bouwonderricht heeft een onvoorstelbaar grote vlucht genomen. telefoon v - 02510-2 32 07 wijkerstraatweglGO J-l.l.amii velspnnoord (nllKKClIJ HEEMSKERK. Het gemeentebe stuur heeft van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk be richt ontvangen, dat de Laurentiuskerk thans definitief op de monumentenlijst is geplaatst. HEEMSKERK. Het programma in het jongerencentrum Donkey Shot staat op dinsdag 23 en donderdag 25 maart in het teken van de drugs. Vanuit de regelmatige bezoekers van het jongeren centrum is om meer informatie ver zocht. De programmagroep vindt de be staande voorlichtingsfilms niet zo inte ressant en vaak nogal moeilijk te begrij pen. Daarom heeft men gekozen voor de vertoning van een normale speelfilm, waarin het drugsprobleem centraal staat. De meeste informatiefilms vertellen vaak alleen maar iets over harddrugs en wijzen op het gevaar van verslaving. Over softdrugs wordt weinig of niets verteld, maar volgens de programmalei- ding zijn juist die softdrugs actueel, nu de regering bezig is met een wetsont werp inzake het beperkt toelaten van softdrugs. Die speelfilm wordt dinsdag vertoond en donderdagavond komt er iemand van het consultatiebureau voor drugs in Haarlem praten naar aanleiding van de problematiek die in de film aan de orde is gekomen. Hij brengt ook dia’s en informatiemateriaal me». (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/OVERVEEN. „De bezoeker van Brabant vindt den ingezetene den gantschen dag, zonder zelfs den nagt te sparen, bijna boven menschenkragten werkzaam en zwoegende voor zich en de zijnen; maar met welk gevolg? Voor dit alles is zijn drank schoon water of zuere kaernemelk; zijn eeten aardappelen met raap-olie, zo die niet te duur is, of meestentijds zuere kaernemelk en somtijds azijn; brood zonder boter of kaas, tenminste zeldzaam anders; zijn kleeding gescheurt en geplukt, met blauwe zoogenaamde kiel van grof linnen overdekt; zijne ligging zonder eenige veeren op zakken, met stroo of dergelijke gevult; en zijn deksel van geen beter natuur, geheel afzichtelijk tezaamèn zooveele bewijzen van zijnen behoeftigen toestand, waarmede hij te worstelen heeft”. Ook op de Zocherschool denkt men er kennelijk zo over, getuige een artikel dat de secretaris van het schoolbestuur. A. Olivier ing„ schreef ter gelegenheid van de jubileumviering. Hij stelt: „Het is waar, dat onze school niet een school is waar het gaat over de eerste levensbe hoeften, over voedsel, maar meer gericht is op de siertuinbouw. Maar wij alle maal van de Zocherschool zijn onderdeel van het landbouwonderwijs met alles wat daar bij komt. We moeten niet alleen kijken naar een boom, heester, plant of bloemen, maar ook leren wat de waarde is van alles dat groeit De heer Van Eyndhoven zei nog dat de medezeggenschapscommissie geheel onafhankelijk van de directie tot het zelfde standpunt was gekomen. Gedeputeerde IJff zei dat hij de me dezeggenschapscommissie to-ch wel be schouwde als een vertegenwoordiging van het personeel. Of die commissie nu door negentig of maar door vijftig per cent van de personeelsleden werd onder steund, was hem om het even. Er is nu eenmaal gekozen voor dit model van personeels-representatie. Of die verte genwoordiging inderdaad representatief was, was, aldus ir. IJff, verder een zaak van de commissie zelf. Aan een enquête onder het personeel, om te vernemen hoe het personeel nu werkelijk in meerderheid over Wognum se Buurt, Bergermeer of Heerhugowaard dacht, had hij geen behoefte. Dat was ook het standpunt van de heer Van Eyndhoven. De verschillende statenleden brachten naar voren nog geen vastomlijnd stand punt te hebben. De fracties zouden nog een onderhoud hebben met het perso neel. Betoogd werd toch vooral omzich tig om te springen met de keus van de personeelsvertegenwoordiging. In het oordeel zou ook moeten worden betrok ken hoe de bewoners van de Wgnumse Buurt zelf over de PEN-vestiging den ken. Een aantal statenleden pleitte voor een nieuw onderzoek van het Berger meer als alternatief. Verder werd ge steld dat het personeel zou moeten kun nen wonen in zowel Alkmaar als Heer hugowaard als elders, ongeacht de uit eindelijke beslissing. In 1810 verscheen een schoolboek van de hand van ene Hendrik Ponse, huis man te Geervliet. Tien jaar later publi ceerde Johannes Hazeu een leerboek on der de titel „De onderwijzende landman met zijne kinderen in leerzame gesprek ken over den landbouw en landhuis houdkunde.” Maar veel veranderde er niet. De onderwijzers en dominees kon den de achterlijkheid van de bevolking niet aan. Een bevolking die nota bene zo arm was, dat ze brood at vermengd met zand. Ook ontstonden in 1814 weer Commis sies van Landbouw, die tijdens de Fran- van de grond nu te nemen. Er waren namelijk kapers op de kust. De gedeputeerde voelde er niets voor om de exploitatie van de belt uit te besteden aan de particuliere onderne ming Marpet, een grondverbeteringsbe- drijf. Aan deze onderneming was niette min vergunning verleend voor de ont gronding van een beperkt aantal kavels. Ir. IJff stelde dat met vergunningen voor ontgrondingen zeer voorzichtig moest worden omgegaan omdat zich in de bodem veel archeologische rijkdom men schijnen te bevinden. Men ver moedt de aanwezigheid van resten van nederzettingen uit de Fries-Romeinse tijd. Waardevol genoeg om speciaal op het streekplan aan te geven, aldus de gedeputeerde. De Staten discussieerden ook nog over een voorstel om een subsidie van 600.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van cultureel centrum in Alk maar. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen; Een motie van de socialist C. J. Korver, om zo mogelijk ook andere daarvoor in aanmerking ko mende culturele centra in de provincie te subsidiëren werd ook aanvaard. De VVD en de heer De Lange van D’66 stemden tegen, uit financiële overwegin gen. Ook in deze regio, waar in 1901 door de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde een rijkstuinbouw- wintercursus werd opgericht, dit jaar dus driekwarteeuw geleden. Voor de cursussen was zoveel belangstelling, dat in 1962 de Zocherschool voor tuinbou- wonderwijs werd opgericht, thans geves tigd op het landgoed Elswout in Over- iveen na met 16 leerlingen begonnen te zijn in een leegstaand schoollokaal aan de Hertzogstraat in Haarlem. In 1964 verhuisde de school naar de Haarlem- merljedesttaat, in 1967 naar de Welte- vredenstraat en in 1973 naar het monu mentale buiten op Elswout, dat geheel werd verbouwd en ingericht voor het bewuste type onderwijs. Wat betreft de 1,8 miljoen gulden die de vestiging in Wognumse Buurt duur der zou zijn dan Heerhugowaard merkte de heer Van Eyndhoven op dat inder- gezette dagen in de week” landbouwon derwijs te laten geven en ook predikan ten in te schakelen bij de voorlichting van volwassenen. Het duurde ruim der tig jaar voor de suggesties van Muller enig effect hadden. Tot er in 1886 een staatscommissie werd opgericht, die de corrupte boterhandel saneerde, het landbouwonderwijs en - onderzoek op poten zette, enzovoort. Sinds het begin van deze eeuw is ook het landbouwwezen in een stroomver snelling geraakt. De wetenschappelijke ontdekkingen verdrongen elkaar, oude waarden verdwenen van tafel. Kunst mest kwam op de markt. Het begon in Duitsland, maar ook in Nederland stak men de handen uit de mouwen. Het virus van de overstelpende groei sloeg toe. De arbeidersmassa groeide, er kwa men duizenden huizen bij en honderden fabrieken. Het in 1877 opgerichte proef station in Wageningen draaide op volle toeren, evenals de wat later gestarte stations in Groningen, Hoorn, Maastricht en Breda. Onderzoek ging hand in hand met voorlichting en onderwijs. Het was een sneeuwbal die ging rollen, voortge duwd door de overheid, die nog tot op de dag van vandaag is blijven duwen. Nu, anno 1976, is het landbouwonder wijs, -onderzoek en de landbouwvoor lichting ondergebracht in honderden scholen en instituten, ondermeer 134 la gere, 50 middelbare en 10 hogere agrari sche scholen die gezamenlijk 31.000 mensen les geven. Er zijn talloze cursus sen, praktijkopleidingen en er is natuur lijk nog altijd de Landbouwhogeschool in Wageningen, hét centrum van alles wat met landbouw en veeteelt te maken heeft. De overheid betaalt. Op de begro ting van 1976 van het ministerie staat een post van 418 miljoen, bijna een kwart van de totale begroting. resultaten van tientallen jaren noeste arbeid zijn navenant. De produk tie steeg astronomisch. Negatieve gevol gen konden echter niet uitblijven. Ge noegzaam is bekend hoe het toegaat in de zogenoemde „veredelingsindustrie”. Het boekje „Weten en laten weten” staat ook daar even bij stil en benadrukt dat binnen de instituten en scholen wordt onderzocht hoe het anders kan. Terecht wordt geconcludeerd: „Zolang land bouwkundig onderzoek, onderwijs en voorlichting de gedachte dat zij dienst baar moeten zijn aan ons volk levend weten te houden, zolang zullen ze ook met alle aspecten van de landbouwpro- duktie rekening moeten houden.” Gedeputeerde ir. J. IJff zei, dat de gemeente Zaanstad 4e strop als gevolg van grondaankopen in de Assendelver- veenpolder bij de exploitatie van de belt in de Nauernasche polder zou kunnen inbrengen. Zaanstad had in de Assendel- verveenpolder een grofvuilstortplaats willen inrichten. Volgens GS is daar echter niet voldoende ruimte voor een regionale stortplaats. De heer Hartog (CPN) vroeg of de beslissing nog even kon worden uitge steld en nog in een commissie kon worden behandeld. Anders zit de provin cie of Zaanstad maar met de grond. Als je daar het Geus veld nog bij rekent kun nen we zo een landbouwbedrijf begin nen, zo betoogde hij. „Ik dacht dat de CPN wel blij zou zijn met deze collectivisatie van de grond”, werd vanuit de staten geroepen. „Ik ben geen Rus”, was de repliek van de heer Hartog. De VVD maakte bezwaar tegen de aankoop van de grond. Men is in die partij gekant tegen het idee van een provinciaal grondbedrijf. Een bezwaar dat door de linkse fracties principieel niet wordt gedeeld. Ir. IJff drong er met klem op aan de beslissing tot aankoop Gedeputeerde ir. J. IJff heeft dit maandagmiddag in de vergadering va n de Raad van Toezicht nog eens duidelijk uiteengezet. De provincie moest, aldus ir. IJff, bij de vestiging van een provinciaal bedrijf het voorbeeld geven, door het argument van bereikbaarheid met het openbaar vervoer doorslaggevend te la ten zijn. Bij vestiging van grote bedrij ven was het van belang vooruit te denken. Anticiperen op de toekomstige ontwikkelingen in plaats van extrapole ren van de huidige toestand (duss in plaats van er van uit te gaan dat het gebruik van de individuele auto in de toekomst nog mogelijk zou zijn). De gedeputeerde onderstreepte overigens dat de staten uiteindelijk op 12 april is de bedoeling de beslissing nemen. Er kwamen maandagmiddag geen nieuwe standpunten naar voren. De di rectie van het PEN en de Medezeggen schapscommissie verdedigden hun stand punt: Heerhugowaard, afwijzing van de Wognumse Buurt en Bergermeer als tussenoplossing. - PEN-directeur Van Eyndhoven zei dat de vestiging in Heerhugowaard de moge lijkheid tot uitbréiding open liet. In de Wognumse Buurt kon dat niet. Hij gaf toe dat de Wognumse Buurt gunstiger was gelegen wat betreft de openbaarver- voers-mogelijkheden. Maar hij vroeg zich af of het openbaar vervoer zich niet zou moeten richten naar de PEN-vesti- Sing in plaats van andersom. Huurhu- gowaard kon zo gelijkwaardig worden Semaakt aan de Wognumse Buurt. se overheersing waren afgeschaft. Ge nootschappen werden in het leven ge roepen, maar hoewel er erg veel werd gepraat over de landbouw bleven de echte behoeftigen, de onderdanige keu terboertjes, buiten spel staan. Zoals het boekje „Weten en laten weten” schrijft: „Het bleef voorlopig opfladderen, tot edht vliegen kwam men nog niet. Echte vakorganisatie, echt landbouwonderwijs zouden nog jaren op zich laten wach ten.” Pas in 1873 kwam de landbouw school in Wageningen van de grond, dezelfde die in 1876 tot rijkslandbouw- school werd verheven en welks jubileum nu gevierd wordt. BEVERWIJK. D noteringen aan de veiling waren maandag: anjers 20-45 tros anjers 150-280, anemoon 95, blauwe druif 80, forsyhthia 45, freesia 175-520, irissen 275, narcissen 85-250, koude grond 55, orchidee 45-230, roos 30-75, baby roos 12-45, tupen 125-320. PLANTENanthurium 800. In 1776 gebeurde er iets, dat later van beslissende betekenis zou blijken. In Amsterdam kwamen zeventig heren bij een, keurige mannen met lakense pak ken en zonder enige binding met de landbouw. Niettemin richtten zij de „Maatschappij ter bevordering van den landbouw” op. Hun eerste daad was het uitschrijven van een prijsvraag. Belang stellenden werden opgeroepen om een studie te verrichten naar „de beste mid delen om de kinderen der landslieden eene genoegzame kennis te doen verwer ven noodzakelijk voor het aandstaande beroep van Landbouwers en Veehou ders.” Joachim Frederik Muller, burger van Amsterdam, kwam met het antwoord dat bekroond werd. Hij stelde voor een landbouwkundig schoolboek in dorps scholen te introduceren, aan de dorpson derwijzers „het gantsche jaar door op De Zocherschool, genoemd naar Ne derlands grootste tuin- en landschapsar chitect L. P. Zocher, is een vierjarige dagschool met de vakrichtingen aanleg en onderhoud van tuinen, bloementeelt en bloemsierkunst. De school leidt mo menteel 260 leerlingen op. Nogeens 70 leerlingen volgen een vakopleiding mid- I dels een leerlingenstelsel. Uiteraard laat de Zocherschool het eeuwfeest van Neerlands landbouwonderwijs niet onop gemerkt voorbij gaan. Vrijdag 19 maart is er van 16 tot 18 uur een receptie. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. G. C. Ebeli, zal een herdenkingstoespraak I houden en een filmprojector plus i scherm aanbieden. Qók wordt symbo- I lisch het natuurpad 'door Elswout geo- I pend, waarop men tal van unieke flora en fauna kan bestuderen. Wie bijzonder geïnteresseerd is in de I Zocherschool kan er vrijdag 19 maart Het verschil tussen inspraak en geen inspraak was, aldus de personeelsverte genwoordiging in de raad van toezicht, zeven kilometer. De heer De Weijze wees verontwaardigd de suggestie van de hand, dat de medezeggenschapscom missie niet representatief zou zijn. Hij vroeg zich af hoe men aan die opvatting kwam. Hij zei te vermoeden dat de opvatting, dat de medezeggenschapscom missie niet representatief was, slechts door een aantal telefoongesprekken werd ondersteund. HEEMSKERK. In de maand febru ari is bij de Heemskerkse politie aangif te gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: bromfiets verzekering- splaatjes, schokdempers, zakmessen, plastic flacon, band m et velg, gereed schapskist, rechter schaats, houten kin- derschaatsen, vakantiezegels, zonnebril, zwarte hond, handschoenen, dameshorlo ge, slagersschort, sjaal, sportbroek, por- temonnaie. zilveren bedelarmband, ket tinkje, laarzen, sleutels, 2 damestassen. azalea 175-1100, begonia 125, st. paula 80-175, gemengde planten 350-100 GROENTEN: breekpeen 15-37, prei 105-195, raapstelen 28-30, radijs 61-75, spinazie 155-200, sla 51-57, spruiten 50- 185, witlof 215. HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Hoiland hebben maandag beslo ten 3.822.000,- uit te trekken voor de aankoop van grond in de Nauernasche polder. De provincie wil er een grofvuil stortplaats inrichten. De stortplaats zou een regionale functie moeten krijgen voor Zaanstad, IJmond en wellicht Ken- nemerland. Samen met de betrokken gemeenten of alleen zou de provincie de exploitatie van de vuilstortplaats ter hand nemen. terecht van 12 tot 15 uur. Dan wordt open huis gehouden. Ook zaterdag 20 maart gaan de deuren van 10 tot 14 uur wagenwijd open. Leerlingen zullen dan diverse demonstraties geven van de vak ken bloemsierkunst, aanleg en onder houd' van tuinen, bloementeelt, natuur kunde, biologie, gymnastiek en volks dansen. Tevens wordt een uitvoerige be schrijving van het natuurpad verkocht. Volledige informatie over het landbou wonderwijs, onderzoek en voorlichting treft men in het boekje „Weten en laten weten” aan. In dit verband willen we ons bepalen tot een sumier uittreksel. Keren we terug naar het belangrijke jaar 1776. Hoe was de situatie? Niet alleen in Brabant, maar ook in het zuiden, midden en oosten van ons land leefde de bevolking in bittere armoede. Alleen in Holland genoot men van een zekere welvaart. De rest van het land was niet meer dan een kolonie, waar de plattelandsbevolking werd uitgezogen. Men leefde geïsoleerd en wist amper wat er in de grote steden gebeurde. De onderlinge afstanden waren, zowel in figuurlijke als letterlijke zin, enorm groot. En de boer hij ploegde voort, maar dan wel ontstellend primitief. De methodieken en werktuigen waren in de loop der eeuwen hetzelfde gebleven. De landbouwers hanteerden ze in apathie. De if I j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9