Opnieuw bommen in metro Londen STRIJD OM WILSONS OPVOLGER ONTBRAND Prijzen stegen Ford en Carter zijn Starter stond in één maand on scherp winnaars Illinois 26 Skandinauisihe meubelen I met 0,9 percent H MAZDA Nederlandse zaakgelastigde terug uit Irak De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN UIT GEHEIM RAPPORT KAMERS VAN KOOPHANDEL BLIJKT: Van der Stee ontkent Zaak-Aronson aanhoudend koud AGENDA pagina 9 KOOIJMAN SANITAIR B.V. binnenhuis Aantal pagina’s vandaag: opheffing ministerie van Landbouw krachtig 12 Y» 21 Maart 24 (Van een onzer verslaggevers) k STROET-VIVO 7 EXTRA 2 Bokkesprong 4 noto?* S WOENSDAG 17 MAART 1976 66e jaargang nummer 114 rapport van beide kamers van koop handel. Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport NN 8521 Iedereen kent de goede smaak van de Skandinaviërs op woongebied. De sierlijke, houten meubelen die zo'n 'natuurlijke sfeer' in huis geven. Eerlijk van vorm, mooi afgewerkt en met allerlei andere materialen gekombineerd (leer, canvas, corduroy)Hout is zo warm en zo ge zellig. Fijn om in huis te hebben. HALFWEG. De Kamers van Koophandel van Haarlem en van Amsterdam hebben samen onder zocht of er bij de Schipholbedrijven veel belangstelling bestaat voor ves tiging op het zand in het westelijk havengebied. De bedrijven is de vraag voorgelegd of ze voor een dergelijke vestiging zouden voelen. Daar is een unaniem „nee” als ant woord op gekomen. Er was zelfs een bedrijf dat zei naar Frankfurt (Duit se Bonds Republiek) te zullen ver trekken, als de bedrijven gedwon gen zouden worden de wijk te ne men naar het Amsterdamse zand in de gemeente Haarlemmerliede. Een en ander staat volgens burgemees ter IJsselmuiden in een nog geheim Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 13 17 17 19 18 21, 23 (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON President Ford en de democraat Jimmy Carter zijn opnieuw als de winnaars uit de bus gekomen in de voorverkiezingen van hun partijen in Illinois. Voor Ronald Reagan, die met 60 tegen 39 percent van de stemmen dor Ford werd verslagen, betekent dit zo niet de genade slag, dan wel het einde van zijn mogelijkheden als republikeinse presiden tiële kandidaat. Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJtfnuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden lel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Umuider Courant Christian Morgenstern: I Losse nummers 60 I I p jaai f 146 90 (p posi f 189 1 37 40 p kwartaal lp post f 49 f 13 p mnd bij vooruitbetaling Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Schipholbedrijven willen niet naar het havengebied (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) CARTER FORD ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) (Zie verder pagina 19) 116 of Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations nl[rraplc6i waar wonen begint een van Ondanks de reeks overwinningen van Carter is het beeld van de democratische partij er niet duidelijker op geworden. Nog af gezien van de steun die Henry Uit de manier waarop premiler Wilson gisteren zijn verrassende aftreden we reldkundig maakte viel niet op te maken dat hij enige moeite had gehad om tot dit besluit te komen. Kalm als altijd, met een rustige glimlach en vol grappen stond hij daarna 300 in allerijl opge- LONDEN Binnen de Britse Labour-party is nu een felle stryd om de macht ont brand nadat premier Harold Wilson gisteren onverwacht te kennen gaf te zullen af treden als premier zodra er voor hem een opvolger als partijleider is gekozen. Wilson verraste vriend en vijand toen hij bekendmaakte dat hij koningin Elizabeth al op 8 december van het vorig jaar op de hoogte had gesteld van zyn voornemen half i iaart te zuilen aftreden „om plaats te maken voor een opvolger”, zoals Harold Wilson dat in zijn officiële verklaring vanuit zyn ambtswoning Downing Street nummer 10 om schreef. De beste opvoedingsmethode is, het kind een goede moeder te verschaffen it het >rres ange jrden LONDEN (AFP REUTER). Bij een bomontploffing bij de Londense onder grondse heeft gisteravond één man ver wondingen opgelopen. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstbordenperspex signs vinyl leien C.S. nomi Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, (Van onze redactie economie) SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. V DEN HAAG Sinds het begin van dit jaar tot half februari zijn de kosten van levensonderhoud in ons land met 1.4 percent gestegen. Tussen medio januari en midden februari trad een stijging van 0,9 percent op, aldus het ministerie van Economische Zaken. In die maand steeg het prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (basisjaar 1969 100) van 163,1 tot 164,6. Politici zijn van mening dat die situa tie vooral senator Hubert Humptorey ten goede zou komen. Want hoewel Humph rey zich officieel niet kandidaat heeft gesteld, blijkt uit alle opiniepeilingen dat hij, na senator Edward Kennedy, de meeste democratische stemmen op zich zou kunnen verenigen in een wedloop met president Ford. Dit blijkt ook uit een opiniepeiling in Illinois, die aantoon de dat, wanneer Humphrey daar kandi daat had gestaan, Jimmy Carter de helft van de op hem uitgebrachte stemmen aan Humphrey zou hebben verloren. Kostenstijgingen traden vooral op bij brood, koek en gebak, aardappelen, groenten, koffie, alcoholhoudende dran ken, vlees en vleeswaren, het onderhoud van de woning, gas en elektriciteit, kle ding, schoeisel en tweedehands auto’s, ofwel 58 percent van het pakket goede ren en diensten waarvan het CBS regel matig prijsgegevens verzamelt. Voor 17 percent van de goederen, in hoofdzaak bij fruit werden prijsdalingen gemeld (in hoofdzaak fruit en margarine). Een kwart van het totale pakket bleef gelijk in prijs. Jimmy Carter behaalde 48 percent van de stemmen, bijna evenveel als George Wallace (26 percent) en Sargent Shriver (16 percent) tezamen. Voor Car ter betekende dit de vierde van vijf voorverkiezingsoverwinningen, maar zijn belangrijkste beproeving moet nog ko men in New York en Wisconsin. In die staten zullen senator Henri Jackson en het congreslid Morris Udall, die beiden in Illinois verstek lieten gaan, het tegen hem opnemen. Stafleden van president Fords verkie zingscampagne hebben al gesuggereerd dat ex-gouverneur Ronald Reagan er goed aan zou doen om zich nu terug te trekken als kandidaat om de republi keinse partij een kans te geven zich te herenigen en te hergroeperen achter de president. De verwachting is dat Reagan van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Julianapark 60 ft verlengde van de Cronjéstraat), Haarlem, telefoon 258391. Dit betekent dat Brown zich alleen in zijn eigen staat kandidaat zal stellen, en omdat hij daar een grote populariteit geniet en niet minder omdat Californië het grootste aantal partij gedelegeerden en het grootste aantal (45) stemmen heeft in het kiescollege, zou dit Carter van een kandidatuur kunnen afhouden in de eerste kiesronde op het partijcon gres. dat zal doen na de voorverkiezingen volgende week dinsdag in North Caroli na, wanneer hij ook daar overtuigend door Ford wordt verslagen. Voor de democraten is North Carolina alleen van belang wanneer Carter ook daar Wallace een gevoelige percentage slag kan toebrengen. Wallace beschikt echter over ruime campagnefondsen en het is onwaarschijnlijk dat hij het daar bij zal laten. Voor Sargent Shriver bete kende de nederlaag in Illinois het prak tische einde van zijn kandidatuur. Hij hoopt echter met de nu verzamelde partij gedelegeerden nog een rol te kun nen spelen op het partijcongres. WELSPRUIT (Reuter) „Beng” zei het startpistool. De atleten vielen in het schot, maar mevrouw Rieta Bothma, een official, viel neer met een bloedende wond in de borst. De politie van het Zuidafrikaanse Wel- spruit deelde mee dat de starter, wiens naam men niet wilde geven, zijn pistool per ongeluk met scherpe 0.22 kogels had geladen. Wat zij evenmin duidelijk maakte is of me vrouw Bothma soms laag overvloog - startschoten worden gemeenlijk toch in de lucht afgevuurd. Hoe dan ook, het slachtoffer is weer aan de beterende hand. Dit zei minister Van der Stee van Landbouw gisteren bij de behandeling van de Landbouwbegroting in de Eerste Kamer. DE NHAAG. Er is geen sprake van dat het ministerie van Landbouw zal worden opgeheven. Als beheerder van driekwart van de oppervlakte van Ne derland is het ministerie van Landbouw niet weg te denken, nog afgezien van de taak in het kader van de EEG. bevonden zich immers de overloopste- den. Omdat er ten noorden van het kanaal geen werkgelegenheid is, zijn de ze overloopsteden slaapsteden geworden. Er is een dagelijkse pendel naar het werkgebied ten zuiden van het kanaal vanuit het noorden. Dat geeft allerlei (verkeers)problemen, die men niet zou hebben gehad als de industrie ten noorden van het kanaal was gepland. De burgemeester trok nog eens fris en onbevangen van leer tegen de minister van Binnenlandse Zaken. Hij verweet de bewindsman een tegenstrijdig beleid. Als de minister zonodig onze gemeente bij Groot Amsterdam wil indelen, vanwege de Amsterdamse industrieplannen, dan had hij heel de IJmond er ook bij moeten trekken. Dat was ook logisch geweest met het oog op de voorhaven. Dan was gekozen voor een industriemo- del. Het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied zou dan een grote industrie-provin- cie worden met het kanaal als lengte-as, aldus burgemeester IJsselmuiden. (Zie verder pagina 11) Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 -319245 Jackson en Morris Udall genieten in kringen waar Carter niet op kan reke nen, heeft zich een nieuwe onberekenba re factor voorgedaan met de „favorite- son”-kandidatuur van Jerry Brown, de jonge ongetrouwde gouverneur van Cali fornië. Overwegend droog met in het noorden enkele opklaringen. Zwakke tot matige oostel. wind. Minimumtemperaturen van min 3 graden in het noorden tot plus 3 graden in het zuiden. Maxima morgen van 3 graden in het noorden tot 8 graden in het zui den van het land. De explosie deed zich voor op het station Wood Green in Noord-Londen, enkele minuten nadat de laatste passa giers waren uitgestapt. Een bom van naar schatting één kilo blies het dak van een wagon, terwijl de ruiten werden verbrijzeld. De gewonde was een reiziger op het perron die door het rondvliegen de glas werd getroffen. De politie neemt aan dat de aanslag het werk was van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Ruim een etmaal tevoren was een bom ontploft in een treinstel op het station West Ham in Oost-Londen. Spoorwegarbeiders hebben bovendien vanochtend een onontplofte bom ontdekt in een trein in een remise in Noord- Londen. Het was de derde bom in twee dagen tijd die geplaatst was in een trein van de ondergrondse. Een woordvoerder van Scotland Yard deelde mee dat deskundigen de bom onschadelijk maakten die gevonden was in een trein op een plaats waar wagons van twee belangrijke lijnen van de on dergrondse gestationeerd zijn als zij niet in gebruik zijn. trommelde journalisten te woord om uitleg te geven over zijn motieven voor zijn opzienbarende besluit. Oorspronke lijk, aldus Wilson, was hij van plan al vorig jaar september af te treden, maar onder druk van de problemen rond de necord-inflatde in Groot-Brittannië in die dagen, besloot hij nog enkele maanden aan te blijven. Nu is het land op weg de inflatie van 24 percent vorig jaar terug te dringen naar onder de 15 percent dit jaar en volgens Harold Wilson is dat voor hem een geschikt moment het roer van de regering over te geven aan iemand die zijn taak kan voltooien. Over zijn toe komstplannen was hij openhartig. „Ik zal aanblijven als een actief parlements lid voor mijn eigen kiesdistrict, voorop gesteld dat ze maar daar nog willen hebben in de volgende algemene verkie zingen”, grapte Wilson. „Ik zal mijn ex- collega’s in het kabinet van advies blij ven dienen zonder mijn stempel op hun regering te willen drukken na mijn vervanging en ik hoop ook de tijd te vinden voor het schrijven van artikelen, boeken en lezingen. Ik ambieer geen Europese posities en geen functie in het hoger onderwijs”- Het zal ongeveer één week tot tien dagen duren voor de parlementaire La- bour-fractie een opvolger heeft gekozen voor premier Wilson. Maandagochtend om 10.00 uur komen de 301 Labour- Lagerhuisleden in een speciale vergade ring bijeen om de plannen voor de verkiezing van een opvolger te bespre ken. Diezelfde dag kan een eerste stem ming worden gehouden over de Labour- politici, die zich kandidaat willen stellen voor de functie. Dat kunnen naar schat ting vier tot tien leden van het huidige uit 23 ministers bestaande kabinet wor den. All koffer 2 kg 9 kwartjes voordeel, van 9,20 nu 6,95 Sunlight bontkracht 2 kg. 9 kwartjes voordeel, van 9,— nu 6,75 Jif grote fles 740 gr. 2 kwartjes voordeel, van 3,— nu 2,50 Andy gezinsfles 100 gr. 4 kwartjes voordeel, van 4,15 nu 3,15 (Van onze parlementsredactie) De burgemeester deed zijn onthulling tijdens de hoorzitting voor de inwoners van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dinsdagavond in de kantine van de sui kerfabriek te Halfweg. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten van Noord Holland in hun nieuwe nota van uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied het idee geopperd de van Schiphol afgeleide industrie op de opgespoten terreinen in Haarlemmer liede te vestigen. Verder is er toch geen enkele belangstelling voor het voorgeno men havengebied. Burgemeester IJsselmuiden was van mening dat al bij het opstellen van het vorige streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied een fout was gemaakt. De industrie had men volgens hem beter aan de noordkant van het kanaal kun nen plannen in plaats van aan de zuid kant. Aan de noordkant van het kanaal (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse zaak gelastigde in Bagdad, drs. Egbert Mei huizen, verblijft al sinds gisteravond in Nederland. Dit is vandaag door woordvoerder van het ministerie Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het ministerie van Buitenlandse Za ken had maandag de zaakgelastigde te ruggeroepen uit protest tegen de execu tie van Leendert Aronson in Irak. Nog dezelfde dag heeft de Nederlandse zaak gelastigde het vliegtuig naar Nederland genomen. Vanmiddag zou hij verslag uitbrengen aan minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) die dan terug is van zijn bezoek aan Ankara, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Turkse regering. Alle fracties in de Tweede Kamer hebben in een gezamenlijke verklaring hun verontwaardiging uitgesproken, terwijl de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken van Van der Stoel opheldering wil hebben over de gang van zaken bij de terechtstelling van Aronson. Bovendien wil de commissie van de minister weten welke verdere stappen hij denkt te nemen tegen Irak. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat verbreking van de diplomatieke betrekkingen vooralsnog niet wordt overwogen. Gistermiddag ontbood staatssecretaris Kooymans van Buitenlands Zaken de Iraakse zaakgelastigde Al-Khadi om hem van de geschoktheid van de Neder landse regering op de hoogte te brengen. Hij wees erop, dat de regering Aronson wel degelijk als Nederlander beschouwt. Irak stelt, dat Aronson de Israëlische nationaliteit had en dat de zaak Neder land daarom eigenlijk niet aangaat. (Zie verder pagina 2.) Samen met de 14-jarige An drea demonstreert de geit IRA in het Westduitse Kiel dat „bok springen" nog steeds populair is. geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,- kinderen tot 14 jaar f2,50 Amsterdam rai

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1