IVIC AAN ONS Barcelona: karakter Borussia MG woedend op Van der Kroft Den Haag terug in de realiteit „WIJ HEBBEN VERLIES ZELF TE WIJTEN” Jgli' w i k EC-cijfers I 1 1 SENSATIONEEL VERLIES DYNAMO KIEV; BAYERN ERG PRODUKTIEF BOSKOV: „TE WEINIG ERVARING” a 1976 MAART DONDERDAG 18 Gefrusteerd Automatisme Ontnuchtering L» JTEN R 'N JNS ES! 59.- S3 Brooking SPORT i r* A Het begin van Jjet einde voor Hajduk Split. Lubse kopt vallend in en brengt PSV op 2-0. Edström (achtergrond, midden) zorgde voor de voorbereiding en ziet met instemming hoe doelman Meskovic wordt verrast. (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) naar uit de PSV ook MARC SERNÉ Beveren: formidabel op dreef. vol- eigenlijk niet mogen gebeuren dat dit Hajduk in die eerste helft zoveel kansen kreeg”. doelpunt, en dat zat er bij ons eerder in dan bij PSV, dan kan dit Philips het wel vergeten. We hebben domweg een ge wonnen wedstrijd uit handen gegeven”. Ondanks een ook daarna voortdu rend Spaans overwicht kwamen er De KRO-radio zal morgen, vrijdag, de in Zurich te houden loting voor de halve finale Europa Cup I, waaraan PSV dus deel neemt, rechtstreeks uitzenden. Het verslag is te horen om 12.00 uur in het programma „Hans van Willigenburg” op Hilversum 1. OP en Natuurlijk hadden de Hagenaars na de 4-0 voorsprong in Den Haag de Engelsen niet tot 4-2 mogen laten terugkomen, maar de realiteit was, dat de mannen van Mansveld in het Zuiderpark niet te klagen hadden over scheidsrechter Rudi Glöckner, wiens beslissingen de hoge Haagse score mede beïnvloedden. lement rische t voor swoon re op armen met high bers op het Engelse kampioenschap, ont deed zich met vrij veel moeite van het Oostduitse Dynamo Dresden. De eerste ontmoeting in de DDR was in een doel puntloos gelijkspel geëindigd en ook in Liverpool was het krachtsverschil ge ring. Case voor en Keegan na de rust brachten Liverpool op 2-0, Heidler bracht de spanning terug. Verder dan 2- 1 liet Liverpool de Dynamo-ploeg niet komen. West Ham-teammanager John Lyall: „Het verschil tussen West Ham in Den Haag en Londen is Trevor Brooking”. Brooking vortnde de inleiding tot FC Den Haags verval. Hij bracht de bal bij Bonds die een afstandsschot op Thie losliet. De Haagse doelman liet de bal van zijn borst stuiten, en Alan Taylor was er op tijd bij: 1-0- „Die Brooking hadden we eerder moeten aanpakken. Dat tweede doelpunt, dat afstandsschot van Lamperd, was niet te voorkomen”, zei Boskov, „maar bij die derde was het de schuld van Korevaar”. Van Beveren: „In Split had ik al door dat dit Hajduk een uiterst snelle en gevaarlijke tegenstander was. Het had Voor Hajduk-trainer Ivic lag daar het breekpunt van de wedstrijd. De sportie ve Joegoslavische coach: „Ik zal straks de televisiebeelden eens bekijken of het nou een strafschop was of niet. Maar wat zeur ik eigenlijk. Ook al blijkt het een penalty te zijn, we hebben toch met 3-0 verloren. Veel belangrijken is na tuurlijk dat we de prachtigste kansen onbenut hebben gelaten. Maken we een Korevaar was te zwak voor Alan Taylor, die geen enkele moeite had met de linkervleugelverdediger van de Hage naars. Tien minuten voor rust kon Ko revaar niets anders doen dan Alan Tay lor in het strafschopgebied onderuitlo pen. De penalty, door Bonds benut, bete kende 3-0. Het Boleyn-stadion stond op zijn kop. „Toen kwamen we ervaring te kort”, liet Boskov weten. „In de kleedkamer hoorden mijn spelers het uitbundig ge juich van het publiek. Dat maakte ze onzeker. Ik heb in de rust nog wel gezegd: wat die Engelsen in Den Haag konden, kunnen wij ook”. Naast het opvallende feit dat arbiter Llne- mayr er een soort gewoonte van maakte om bij iedere overtreding meerdere malen op zijn fluit te blazen, deelde hij ook nog een gele kaart aan Buljan uit wegens tijdrekken. Verder liet hij een Joegoslavische supporter verwijderen, die een bierblikje naar hem gooide. Linemayr stond op enkele meters van deze heethoofdige supporter en had weinig moeite om de politie de schuldige aan te wijzen. PSV-trainer Kees Rijvers was na afloop al deze zaken ver geten. Hij vond dat PSV, zelfs in de eerste helft toen het elf tal volkomen werd afgetroefd, uitstekend had gespeeld, hard had gewerkt en ook nog met 3-0 had gewonnen. Kortom wat wil je nog meer? Rjjvers beperkte zich tot het clichématige gekeuvel, waar winnende voetbalcoaches een patent op heb ben. Dit keer weer eens ten onrechte. Geen wonder dat de Joegoslaven wat in slaap sukkelden. Bij rust zag het er bij lange na niet (Van onze sportredactie) SOFIA. De 4-0 overwinning die FC Barcelona twee weken geleden behaalde op Levski Spartak Sofia is ruimschoots voldoende geweest om de Spaanse ploeg van een plaats in de halve finales van het UEFA Cup-toernooi te verzekeren. In een duel dat de zeldzaam voorkomen de einduitslag van 5-4 kreeg moest FC Barcelona echter wel degelijk karakter tonen. EINDHOVEN Een presentje van de Oostenrijkse arbiter Linmmayr en een bevlieging van de Rijvers’ brigade, die exact vier minuten duurde en twee kostbare goals opleverde, heeft PSV in de halve finale van het Europa Cup-l-toernooi ge bracht. Linemayr onthield Hajduk Split een zuivere penalty toen Stevens de balgoochelaar van Europese klasse, Surjak, een vrije kans ontnam door hem te haken. Dit gevoegd bij het plotselinge op hol slaan van de zwart-rode trein, was voldoende om de mentaal snel aangeslagen Joegoslaven te elimineren. Maar eventuele problemen werden nu gecamoufleerd door de uitstekende Van der Kuylen, die PSV aan zijn derde treffer en daarmee aan zijn plaats in de halve finale van het Europa Cup 1- toernooi hielp. Vlak voor het einde van de eerste verlenging demonstreerde hij zijn befaamde kapbeweging weer eens. Meskovic, die door het schot verrast leek, was kansloos en torpedeerde daar mee alle illusies van zijn coach Ivic om nog een ronde verder te komen. Ivic: „Het trieste is dat wij vorig seizoen ook in de verlenging zijn uitgeschakeld. Te gen St. Etiënne. Het is een hard gelag dat het nu weer is gebeurd. Maar nog maals: we hebben het aan ons zelf te wijten”. De West Ham-spelers Jennings (tweede van links) en Robson belagen de defensie van FC Den Haag. Geheel links Simon van Vliet. Teammanager Lyall: „Ik heb de meest emotionele avond van mijn leven meege maakt”. Ook in het Haagse kamp liepen de emoties na afloop van de echec hoog op. Boskov: „Het eerste half uur ging alles uitstekend. Toen volgden drie fou ten, en je staat direct op een 3-0 achter stand. We hebben echter karakter ge toond”. Karakter toonde FC Den Haag, inzet was er te over, maar een gebrek aan routine en organisatie hield de Hage naars, waarbij Mansveld, die ondanks een knieholteblessure wederom de beste man was, van succes af. Enigszins verrassend plaatste Ham burger SV zich bij de laatste vier. De Westduitse club verloeg in Polen Stal Mielec met 1-0 door een doelpunt dat Nogly al in de zestiende minuut scoorde. Twee weken geleden had de Hamburgse vereniging op eigen terrein geen kans gezien verder te komen dan 1-1. PSV zag het in die periode helemaal niet meer. Van Kraay, wat toonde hij zich opnieuw een slecht organisator van zijn defensie nu PSV niet in staat bleek 90 minuten aan te vallen, maakte essen tiële fouten, geen aanval werd rustig opgebouwd. PSV was aanvallend mach teloos. De enige voetballer die onrust veroorzaakte was de formidabele Edström. Ieder kopduel werd door de Zweed, zelfs tegen zijn directe tegen stander Kurtella, gewonnen. Bij ieder persoonlijk duel restte er geen vraagte kens wie zou zegevieren, de Joegoslaaf of de Zweed, maar Edström ondervond te weinig steun van de rammelende PSV-elf om in de eerste helft al succes te hebben. .^“5 Angel rolde de bal daarna over de lijn (0-1). Na een moment van stilte waarin slechts de 3000 Duitse suppor ters zich lieten horen, leefden de Spanjaarden om en in het veld weer op. Velasquez miste twee minuten voor de rust de kans op de gelijkma ker. Zijn schot van de rand van het strafschopgebied ging rakelings over de lat. dorf tellen dubbel en daarom had Real niet eens een overwinning nodig. Eén voetballer stond die overwinning dan ook wel in de weg. Dat was PSV- doelman Jan van Beveren. In de tweede helft raakte Dordevic zo gefrustreerd van het feit dat hij opnieuw oog-in-oog met de formidabele doelman verscheen, dat hij niet eens meer durfde te schie ten. Hij passeerde (niet zo lastig voor deze balvirtuoos op de vierkante meter) Van Beveren correct, maar zag zijn inzet toch nog gekeerd door Stevens. Stevens („het valt op dit niveau toch echt niet mee”) werd door Surjak gede gradeerd tot de debutant die hij ook was. nog wel enkele goede kansen voor Borussia, dat redelijk van de ruimte profiteerde. Treffers kwamen er ech ter niet uit, onder meer door de beslissingen van Van der Kroft, die daarbij inging op aanwijzingen van zijn grensrechters. Opnieuw bleef Re al op eigen veld ongeslagen zo lang de ploeg onder leiding staat van co ach Miljanic, nu al bijna drie jaar- Van der Kroft hield ook nog de Westduitsers Danner, Vogts en Stieli- ke de gele kaart voor. Stielike kreeg de kaart nadat hij al na ruim een kwartier met een forse overtreding zijn bij Real spelende landgenoot Breitner het verder spelen onmoge lijk had gemaakt. De Franse kampioen Saint Etien ne, die ook vorig jaar de halve fina les bereikte, zorgde voor een sensatie door het Russische Dynamo Kiev, LONDEN FC Den Haag-coach Vujadin Boskov gaf de ware reden aan waardoor zjjn team de halve eindstrijd in het Europa-Cup-H-gebeuren zou hebben gemist: „We hadden geen angst voor West Ham United, maar voor die halve finale”. Hoewel West Ham United FC Den Haag gedurende grote delen van de tweede wedstrijd in Londen volkomen overklaste, gewoon wegspeelde, blijft de mogelijke nieuwe Feyenoord-trainer van mening dat h(j onverdiend heeft verloren. „In het Zuiderpark hebben we de boot eigenlek gemist”. Ondanks een 2-1 nederlaag tegen AC Milan bereikte Ernst Kappel's FC Brugge de halve eindstrijd van het UE FA Cup-toemooi. Voor de Italianen was de marge van een doelpunt te gering om de in België geleden 2-0 nederlaag ui't te wissen. Door Maldera en Chiarugi kwam AC Milan weliswaar op 2-0, maar in een periode waarin het Brugse bolwerk difi- nitief dreigde in te storten scoorde Hen- drickx tegen. Voor AC Milan betekende die tegentreffer de genadeklap. MADRID (ANP/SID)- Borussia Mönchengladbach zal gisteren in Ma drid hebben gedacht dat het Neder landse arbitrale trio onder leiding van Leo van der Kroft persoonlijk revanche nam voor de verloren WK- finale. Tot twee keer toe keurde de Haagse scheidsrechter, die aan het einde van dit seizoen stopt, een tref fer van de Westduitse kampioen af. Den Haag kwam zowaar terug, maar vaak chaotisch en in ieder geval zonder enige lijn in het spel te kunnen brengen. Mansveld, die met pijnstillende middelen speelde, verliet zijn achterste post en bracht als enige de zo nodige fysieke kracht in het Engelse strafschopgebied. Bij een van de vrije trappen die hij forceerde, bracht hij de bal listig over de muur. Doelman Day tilde de bal voor de voeten van Schoenmaker, die de spanning terugbracht: 3-1. Mansveld: „Toen keurde scheidsrech ter Palotai een doelpunt van Henk van Leeuwen af. Het was echter geen bui tenspel- Onze Leo van de Kroft noem ik een god, maar nu is hij voor mij een god in het kwadraat. Die Hongaar mag toch niet internationaal fluiten”, aldus een teleurgestelde Mansveld, die vergat dat Schoenmaker bij het afgekeurde doelpunt wel degelijk buitenspel stond. Mansveld memoreerde ook niet dat de Engelsen zeker vijf doelrijpe kansen on benut lieten toen FC Den Haag zich met alle macht in het offensief wierp. De Boskov-equipe moest het te veel hebben van de routine van Mansveld, Schoenmaker en Perazic. Om echter op internationaal niveau mee te kunnen draaien, blijkt die basis te gering te zijn. De onervarenheid bleek nog eens duide lijk toen Haagse doelpunten uitbleven. Zelfs een Mansveld ging zich te buiten aan hard spel, en liep een gele kaart op. Kila kreeg dezelfde straf, en Boskov voorkwam dat Kila een rode kaart op liep door hem tijdig door Jol te vervan gen. De onvolwassenheid bij Den Haag openbaarde zich duidelijk. Er waren nog geen tien minuten ver streken of de Bulgaarse ploeg had de helft van de in Barcelona opgelopen achterstand weggewerkt. Panov en Jor- danov wanen succesvol in het traditione le openingsoffensief van Levski Spartak. Marcial en Asensi brachten Barca” voor de rust echter verrassend op getij- ke voet- In de tweede helft kende FC Barcelona zelfs even de weelde van een voorsprong. Nadat Spassov voor 3-2 had gezorgd brachten doelpunten van Here dia en Neeskens (uit een strafschop) de formatie van Hennes Weisweiler even in gewonnen positie. Panov (strafschop) en Jardanov hielden voor Levski de winst toch in eigen huis, maar de marge was veel te gering om aan een doortocht naar de halve finales te mogen denken. Liverpool, een van de vier kansheb- Borussia Mönchengladbach wel, af gezien van een hoger uitgevallen ge lijke eindstand. Maar de Westduitsers, die ook in de eigen competitie een moeilijke periode doormaken, slaag den niet in wat slechts drie ploegen in de geschiedenis was gelukt: win nen bij Real. De ploeg bezat niet de kwaliteit om, zoals Ajax bijvoorbeeld drie jaar geleden, Real zijn wil op te leggen en de wedstrijd te beheersen. Nu het „renpaard” op rechts wegviel, viel ook een stuk automatisme op de rechterflank bij PSV in duigen. Vooral in de eerste helft waren de communica tiestoornissen op deze vleugel met Dahlqvist meer regel dan uitzondering. Na afloop werd gesuggereerd dat René van de Kerkhof door Rijvers bewust uit het elftal was gelaten omdat hij aan het einde van dit seizoen ten koste van alles naar Spanje wil en de sfeer er met de op peseta’s beluste Reneetje er natuur lijk niet beter op wordt. Als het juist is dat het onwel-zijn van Van de Kerkhof Rijvers niet onwelgevallig was, dan heeft de PSV-coach een enorm risico genomen. Van de Kerkhof is in staat om iedere verdediging die mandekking speelt aan flarden te draven. Een volkomen falend Haags midden veld leverde de aanloop tot West Hams zege. Albertsen, die later door Swanen- burg werd vervangen, had geen vat op Billy Bonds, en Perazic, hard werkend, kon toch niiet verhinderen dat de weer fitte Trevor Brooking met grote zelfver zekerdheid de West Ham aanval leidde en de rust in zijn ploeg bracht. maar bij benadering een vuist zou kun nen maken. Maar er is geen elftal in de Nederlandse competitie dat in thuiswed strijden zo kan exploderen als juist dit PSV. Ajax (en zijn coach Michels) kan daarover meepraten. Eerst strafte Dahlqvist een enorme veronachtzaming in de Joegoslavische defensie af en nau welijks vier minuten later won Edström, weer hij, een kopduel op enkele meters van het door Meskovic toch wel knap verdedigde Hajduk-doel. Uit de scrim- magesituatie die hieruit ontstond, kopte Lubse de bal met een soort kamikaze- duik achter Meskovic. In zo’n situatie is het gebeurd met de tegenstander. Rijvers wist terecht: „Ik had niet eens een ver lenging meer verwacht toen het eenmaal 2-0 stond. Als de doelpuntenmachine op gang komt, is het slechts een kwestie van tijd”. Dat bleek inderdaad juist. Opeens wa ren de Joegoslaven niet half zo gevaar lijk meer. De jacht op de bal van met name een Willy van de Kerkhof, de motor op het middenveld, bracht her haaldelijk chaotische situaties voor het Hajduk-doel met zich mee. Wellicht speelde hij voor twee omdat zijn broer René van de Kerkhof met een plotselin ge griepaanval werd geconfronteerd. In Londen zou West Ham terugkomen, voorspelde algemeen manager Ron Greenwood- „We vermoorden ze”. Dat de Hammers niet vernietigend uithaalden, was aan hen zelf te wijten. Nu liet West Ham de 30.000 waanzinnig enthousiaste supporters tot de laatste seconde in on zekerheid. De uiteindelijke 3-1-winst, de eerste zege van de Londenaren sinds 24 januari, was door de twee Engelse uit doelpunten toch voldoende om de cham pagnefles te ontkurken. Op het moment dat de dromen van de Westduitsers waar leken te wor den, zorgde Santillana in de 52ste minuut voor de ontnuchtering. Na een vrije trap van Amancio bereikte Santillana de bal eerder met zijn hoofd dan Wittkamp (1-1). Real wilde zijn grote aanhang niet teleurstellen en ging furieus van start- Maar de eerste treffer viel, enigszins onverwacht aan de andere kant. Heynckes had van links de binnenkant van de paal geraakt bij een van de gevaarlijke tegenstoten. Buiten bereik van doelman Miguel Opstellingen PSV: Van Beveren, Krijgh, Stevens Van Kraay en Deijkers; W. v.d. Kerkhof, V.d. Kuylen en Poortvliet (4«-Dacey); Lubse, Edström en Dahlqvist (95-Strik). Hajduk Split: Meskovic; Buljan; Peruzdvic, Kurtella (85-Doni), Boljat; Rozic, Jerkovic en Musinlc; Surjak, Dzjordevlc en Zungul (54- Jovanovic). Scheidsrechter Linemayr (Oost). 20.000 toe schouwers. De eerste van Jensen wegens buiten spel, de tweede van Wittkamp wegens hands. Mede daardoor kon Real Ma drid zich halve finalist noemen zon der een wedstrijd te hebben gewon nen. Want het gelijke spel van 1-1 in het met 120.000 toeschouwers (die voor een recordrecette zorgden) vol gepakte Bernabeustadion was doende na de 2-2 van veertien dagen geleden. De twee treffers van Düssel- Bayern München, verdediger van de Europa Cup I, walste na de rust in een opvallend produktieve bui over Benfica heen. Na een 0-0 rust stand werd het niet minder dan 5-1 voor de Westduitsers dank zij Dürnberger en Müller (beiden twee maal) en Rumenigge. De 74.500 toe schouwers in het Olympia-stadion za gen Nene bij de stand 3-0 tegensco- ren. vorig seizoen winnaar van Europa Cup II en dit jaar favoriet voor het winnen van de trofee bij de lands kampioenen, uit te schakelen. Saint Etienne, dat de eerste wedstrijd met 2-0 had verloren, kwam door doel punten van Revelli en Larque gelijke hoogte met de Russen sloeg in de rmodzakelijk geworden verlenging nog eens toe via Roche- teau. De realiteit was dat PSV zich ook voor het tweede treffen tegen deze ge- tructe tegenstander niet optimaal had geïnformeerd. In Split bleek PSV voor de zoveelste maal te weinig op de hoogte te zijn van de kwaliteiten van de tegen stander. Het openbaarde zich toen op nieuw als een warrige formatie, die zich op dit niveau wel al te gemakkelijk liet inpakken. Zaken die wel meer voorko men bij de Eindhovenaren. Historisch is het verhaal van Pleun Strik bij Dynamo Kiev, die pas achter de naam van zijn directe tegenstander kwam toen die (On- isjenko) al had gedoelpunt. Van het scorebord bemerkte de PSV’er dat hij steeds achter de verkeerde man had aangelopen. Iets dergelijks gebeurde ook nu weer. De levensgevaarlijke spitsen Dordevic en Jerkovic spleten de wankele PSV-defensie in eerste instantie uiteen op een manier die althans Jan van Beveren uiterst angstige momenten be zorgde. <-■ fessss:. MfeiWfe.V-rrr-' f ■SB! DEN HAAG. De resultaten van de wedstrijden die gisteravond zijn gespeeld voor de kwartfinales van de Europese bekertoernooien (de vet gedrukte clubs bereikten de halve finales; tussen haak jes het resultaat van de eerste wedstrijd) zijn: EUROPA CUP I: PSV-Hajduk Split 3-0 na verlenging (0-2), Bayern München-Benfica 5-1 (0- 0), St. Etienne-Dynamo Kiev 3-0 na verlenging (0-2), Real Madrid-Borussia Mönchengladbach 1-1 (2-2). EUROPA CUP II: West Ham United-FC Den Haag 3-1 (2-4), Sachsenring Zwickau-Celtic 1-0 (1- 1), Wrexham United-Anderlecht 1-1 (0- 1), Eintracht Frankfurt-Sturm Graz 1-0 (2-0). UEFA CUP: Stal Mielec-Hamburger SV 0-1 (1-1), Levski Spartak Sofia- FC Barcelona 5-4 (0-4), AC Milan-FC Brugge 2-1 (0-2), r van ik

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23