sluizen t havens MET ACCORDEONS EN CITHERS deRUIJTER Woedende cliënt mishandelde bankdirecteur Huiselijke muziekavond in buurthuis „Wijk aan Duin” Koopactie „Stadscentrum” voor Pasen en Moederdag Geldboetes geëist tegen zondigende reders -enmode op al uw aankopen 10% KORTING KAMER VAN KOOPHANDEL REAGEERT OP NOTA GEDEPUTEERDE STATEN REGELTJES EN SPORTVISSERIJ 11 NIEUWS UIT STAD STREEK VR IJ D A G 1 9 19 7 6 EN MAART GEMEENTE BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) ill: U JAARVERGADERING VAN WINKELIERS BESLUIT Verkeerd feit Oogluikend Schippers S TT. .^7 AMSTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Am sterdam vindt, dat in de nota van uitgangspunten voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied van het provinciaal bestuur de indruk wordt gewekt dat de Amsterdamse haven „eventueel zou moeten worden af geschreven”. De Amsterdamse Ka mer van Koophandel vindt het on verantwoord dat die indruk wordt gewekt. Dit staat in een commen taar dat de Kamer heeft uitgegeven op de nota van uitgangspunten. AANVRAGEN HUURSUBSIDIE AT (ADVERTENTIE) Amsterdamse haven verdwijnt niet Het gemeentebestuur van Beverwijk. de (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) .■Si: 7,'i „Fryske Trou”. De krite IJmuiden van „Fryske Trou” verzorgt vrijdag 26 maart weer een toneelavond in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhemina- kade Opgevoerd wordt „Dochs fakans- je”, een blijspel in drie bedrijven door Meint Visser. Na afloop is er nog een gezellig samenzijn met muziek van het duo „De Jantjes”. de de Aan die actie is ook verbonden een tekenwedstrijd vermoedelijk straatte- kenen voor kinderen. Planetenweg 26-28 Telefoon: 11888 IJmuiden. Komt u eens langs, wij kunnen u nu nog beter van dienst zijn en bovendien ontvangt u zaterdag 20 maart Om onze steeds groeiende kollekties damesmode te tonen hebben wij onze zaken opnieuw Ingedeeld - Het af schrijven van de Amsterdamse haven zou, aldus het commentaar, een te ernstig verlies betekenen voor de econo mische structuur van het gebied, gezien de ermee verbonden directe en afgeleide werkgelegenheid. De Kamer van Koop handel vindt het onterecht dat de voor haven wordt behandeld los van de over ige havenactiviteiten. „Juist omdat de Amsterdamse haven het de laatste jaren moeilijk heeft, vooral door een te late aanpassing in vergelijking met de concurrerende havens van de toegan gen naar zee en naar het achterland, is het noodzakelijk het voorhavenplan in deze samenhang te beoordelen”, aldus het commentaar van de Kamer van Koophandel. De Kamer is een voorstan der van de Voorhaven. Daarnaast) moet ook de uitbreiding van dam. (Zowel de dienstverlenende sector als het toerisme kan in dit verband worden genoemd). De Kamer juicht de keuze van de Markerwaard als vesti gingsplaats voor een luchthaven van harte toe. In afwachting van de tweede nationale luchthaven wil de Kamer ech ter ook een „verbetering van het banen stelsel” en een capaciteitsvergroting van Schiphol. Kijken zonder dat was nistratieve Ongeveer acht jaar heeft deze Fritz Homann onder West Duitse vlag dienst gedaan want in 1970 werd het schip verkocht naar Engeland waar het schip als SN 30 te North Shields onder de naam Ranger Briseis werd ingeschreven met de Ranger Fishing Company als eigenaar. Na en drietal jaren als Ran ger Riseis te hebben gevaren is de hek trawler in 1973 overgegaan naar de Bri tish United Trawlers Ltd te Huil en de naam werd gewijzigd in Hausa. De British United Trawlers is ook in het bezit van de vroegere Hamburgse hektrawler Blankenese welke thans Af ghan heet en daarvoor onder de naam Ranger Boreas ook een drietal jaren heeft gevaren voor de Ranger Fishing Company te North Shields. Tollenslaan afgesloten. In verband met werkzaamheden aan de riolering zal de Tollenslaan in Driehuis met ingang van vrijdag 19 maart bij gedeelten voor alle verkeer worden afgesloten. De noodzakelijke omleidingen worden door middel van borden bekendgemaakt. VELSEN. Donderdagavond heeft de winkeliersvereniging het Stadscentrum, met winkeliers uit de omgeving van het Marktplein, de Lange Nieuwstraat en het Plein 1945, een drukbezochte jaar vergadering gehouden. Beide reders hebben de schippers laten uitvaren onder nietjuiste omstandighe den. De schippers worden niet vervolgd, maar, zegt de officier van justitie mr. Bijl de Vroe: een volgende keer kunnen die schippers net zo goed wel vervolgd worden want ze zijn strafbaar. Aardig is het door hem aangehaalde incident met één van die bejaarde gezonde zeebonken waarbij de recreant zo veilig is: de politie zocht hem thuis op, de man werd zo kwaad dat zijn dochter zei dat ze wel om z’n hart moesten denken Besloten werd dat er rond Pasen en Moederdag een koopactie zal komen waaraan prijzen worden verbonden. Bij aankoop van artikelen tot een minimaal bedrag van 100 gulden zullen de consu menten kans gaan maken de winnaar te worden van prijzen waarvoor men voor 100, 500 of 999 gulden mag inkopen. Gisteren diende de zaak opnieuw, nu in de heel wat minder uitbundige sfeer van de eerste zitting waarin je de zee kon horen bulderen. Het ging nu om de kalme juridische golfjes die over de rechtbank heenkabbeiden. Om de zaak nog even in herinnering terug te roepen: op tien september varen drie schepen van de reders uit, ze zijn de enige. Andere reders (jaloers? vraagt raadsman mr. Wytses zich af) waarschuwen de rijkspolitie te water, die hen adviseert niet uit te varen. Immers: de wind kracht is te hoog. Dat wordt dan de reden tot het opmaken van proces-ver- baal tegen die 3 Hoogovens mogelijk worden gemaakt, vindt de Kamer. Als aan de daarvoor te stellen milieu-eisen kan worden voldaan, zegt de Kamer erbij. Bij de standpuntbepaling over de toe komst van Schiphol wordt er volgens de Amsterdamse Kamer van Koophandel „al te lichtvaardig van uitgegaan dat de Tweede Nationale Luchthaven in de Markerwaard zal komen”. Ook wordt in de nota te gemakkelijk gesproken over de overheveling in een later stadium van de luchthavenactiviteiten van Schip hol naar deze nieuwe luchthaven, zo meent de Kamer. Diegenen, die deze formulieren reeds ontvangen hebben, dienen deze aan vraagformulieren zorgvuldig te bewaren en na een volgende publikatie van de gemeente in dit blad in te leveren op de in die publikatie genoemde data en plaatsen. „Wij kunnen niet krachtig genoeg on derstrepen het belang dat Schiphol heeft voor de ondersteuning van de internatio naal georiënteerde positie van Amster- Bij de andere reder vocht mr. Wytzes op strikt juridische gronden de geldig heid van de certificaten aan die hier werden genoemd Een certificaat van deugdelijkheid is voor elk schip vereist, het schepenbesluit noemt slechts twee beperkende voorwaarden meer zijn er In 1962, toen de schepenvanGrund- mann 5 Gröschel reeds over waren ge gaan aan de Hochseefischerei Kampf 5 Co, kwam de derde Fritz Homann BX. 689 nieuw in bedrijf, een door de Rick- mers Werft te Bremerhaven gebouwde hektrawler, die we hier op de foto zien. De proeftocht had plaats op 30 juni 1962. Het schip meet 1319 bruto ton. De lengte over alles bedraagt 76.50 m, de breedte 11.00 m, de holte tot het hoofdek 7.30 en de diepgang 4.40 m. De Hoofd motor is een Deutz van 2000 pk. Het bestuur van het Stadscentrum wil tevens toestemming van het gemeente bestuur vragen om de Avro-rally naar Velsen te halen. Zij hopen die toestem ming te krijgen in het kader van de feestelijke viering van 100 jaar Noord- zeekanaal en IJmuiden. Voor het najaar i s ook een actie gepland, die hetzelfde karakter zal heb ben als de paspoortenactie die in het najaar van 1975 werd gehouden. BEVERWIJK. De directeur van een bankfiliaal in Beverwijk deed donder dagmiddag aangift van mishandeling door een cliënt. Een 26-jarige Beverwijker wilde meer geld opnemen dan hij op zijn boekje had stcc.n, wat hem door die directeur werd geweigerd. De man werd daarop zo kwaad dat hij een asbak in het gezicht van de di-ec- t’ur gooide, zodat deze gewo. raakt" aan zijn oog. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Daarna ging hij in op het vereiste van opzet en concludeerde dat die gezien alle omstandigheden, weerberichten, wind kracht, af nemende wind, tijdstip van werkelijke uitvaren, enzovoorts, ontbrak. Aan de hand van weerberichten, van die dag, windschaal, internationale Beau- fortschaal en een overzicht van de windkrachten op die dag mag de recht bank zich daarover buigen en op don derdag 1 april uitspraak doen. De Westduitse trawlerrederij Grund- mann 4 Gröschel, welke in 1904 is opgericht en in 1961 haar taak als zelf standige maatschappij beëindigde, be hoorde tot het concern Homanngroep en vandaar dat we in de loop der jaren schepen aantreffen die namen van de familie Homann voeren. We hebben on der andere gekend de Hugo Homann, Jochen Homann, Christian Homann en Fritz Homann, maar ook een Ernst Gröschel en een Bernhard Grundmann. zodat de heren reders niet werden ver geten. naar het schip deugdelijkheid: door grote en In tegenstelling tot het provinciaal bestuur wil de Amsterdamse Kamer van Koophandel, dat op de zuidoever van het Noordzeekanaal de bestemming blijft rusten van zeehavengebonden activitei ten (overslag en industrie). In de nota van uitgangspunten hebben Gedeputeer de Staten, zoals bekend, de suggestie gedaan de bestemming van het westelijk havengebied te wijzigen in handel en nijverheid. Dan zou de Schipholbedrij- vigheid. die op het terrein van de luch thaven zelf niet meer uit de voeten kan, zich kunnen vestigen in het westelijk havengebied. Zoals bekend heeft burgemeester IJs- selmuiden van Haarlemmerliede onlangs op een hoorzitting voor de bevolking van zijn gemeente gezegd dat de Schip- holbedrijven geen belangstelling zouden hebben voor vestiging op het Amster damse zand ten zuiden van het kanaal. Dat zou staan in een rapport van de Kamers van Koophandel van Haarlem en Amsterdam. niet: naar tijdvak en riha- vaargebied. Praten over weersomstandigheden als beperkende voorwaarde voor dat certifi caat is derhalve nutteloos. Die weersom standigheden /stc:'?. v.'cl in het zoge noemde certificaat van vrijstelling. Ieder schip heeft nl. nog zijn eigen certificaat naast dat van deugdelijkheid, voor dit schip was dat er één van „vrijstelling”. Daarnaar kijkend merkte mr. Wytzes op dat zijn cliënt niet hoefde te weten dat hij bij het overtreden van zijn certifi caat van vrijstelling (als hij dat al deed in de gegeven weersomstandigheden) ook zijn certificaat van deugedelijkheid overtrad. Een schip wordt niet opeens minder deugdelijk omdat het bij slecht weer uitvaart. In de afgelopen dagen zijn door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening abusievelijk reeds formulieren voor het aanvragen van huursubsidie voor de periode 1 juli 1976 tot 1 juli 1977 verzonden. Deze - gele - aanvraagformulieren kunnen echter op dit moment nog met worden ingeleverd. s; t WAM* we eerst certificaat er niet door grote admi- moeilijkheden en dat werd al drie jaar oogluikend toegestaan volgens mr. Wytzes. Als het geldig was geweest had het in de gegeven omstan digheden van uitvaren bij verkeerde weersomdtandigheden zijn geldigheid verloren. De reder had geen keus: of aan de wal blijven liggen met geen kans op een nieuw certificaat of varen. Hij voer. Een overmachtsituatie vond mr. Wytzes. Bij het andere schip was de afgekeurde dinghy overcompleet aanwe zig. De reder vergat de inspectie te melden dat hij al een nieuwe had. Met stilzwijgende goedkeuring waren de de licten al geruime tijd begaan. Dat doet vraagtekens rijzen bij de strafwaardig heid. Verder was er het punt dat het be wuste schip volgens de tenlastelegging geen veiligheidscertificaten had voor passagiersschepen Dat hoefde ook niet volgens mr. Wytzes, een certificaat van vrijstelling was voorgeschreven. Dus was volgens hem het verkeerde strafbare feit gekozen. maar na de eerste wereldoorlog in de vaart is gebleven tot in 1931) en toen vervangen werd door een nieuwe stoom trawler. Dit schip, groot 384 bruto ton, werd in 1930 nieuw opgeleverd oor de Seebeckwerft te Bremerhaven en werd als Fritz Homann PG. 395 te Geeste- munde ingeschreven. Deze tweede Fritz Homann kwam in 1939 in dienst bij de Kriegsmarine als Wetter-Beobachtungs- Schiff 3, later nummer 4 maar werd later verbouwd tot Vorpostenboot V 5717 en kwam behouden door de oor logsjaren heen zodat na 1945 de rederij Grundmann 5 Gröschel wederom over het schip kon beschikken. Het letterteken PG is toen komen te vervallen en is BX geworden van Bre merhaven en de Fritz Homann hervatte het bedrijf als BX 324. Gedurende de eerste tien jaren na de oorlog kon het schip aan de visserij deelnemen maar intussen waren er grotere schepen met meer vangcapaciteit gekomen en de vooroorlogse trawlers begonnen op de achtergrond te geraken en vandaar dat de Fritz Homann in 1955 werd verkocht. Van die tijd af behoort het schip thuis te Turku in Finland en heet Saukko met als eigenaar Tauno Armas Saarni. De Haarlemse Kamer van Koophandel heeft intussen op de uitlatingen van de burgemeester gereageerd. Een woord voerder van de Haarlemse kamer is van mening, dat de heer IJsselmuiden voor barige en onjuiste mededelingen heeft gedaan. Het rapport waar de burgemees ter over sprak is nog lang niet klaar, aldus de woordvoerder van de Kamer. De Kamer van Koophandel van Haar lem, het sociografisch bureau De Meer landen, de NV Luchthaven Schiphol en de Kamer van Koophandel van Leiden hebben een onderzoek ingesteld naar de ruimtebehoefte van de bedrijven op de luchthaven. Eén van de vragen daarbij was, waarheen de Schipholbedrijven graag zouden verkassen. De Kamer van Koophandel van Leiden is in het onder zoek betrokken, omdat een aantal be drijven van Schiphol belangstelling heb ben voor vestiging in Alphen aan Rijn (dat hoort tot het gebied van Leidse Kamer van Koophandel). Een andere mogelijkheid voor Schipholbedrijven zou dus het Westelijk Havengebied zijn, waarvoor volgens bur gemeester geen belangstelling zou be staan. De woordvoerder van de Haar lemse Kamer van Koophandel wil niet ontkennen dat bij de Schipholbedrijven mogelijk weinig belangstelling zou be staan voor vestiging op het Amsterdam se zand rondom Ruigoord. Maar gege vens, waarop die conclusie zou kunnen stoelen, ontbreken volgens hem alsnog. Hij vindt de mededeling van de burge meester derhalve voorbarig. De gegevens van het onderzoek wor den begin april in een commissie van de Kamer besproken. Daarna wordt een concept-rapport opgesteld, dat vervol gens met de Kamer van Koophandel van Amsterdam zal worden doorgesproken. Pas daarna wordt een definitief rapport opgemaakt, dat rijp is voor publikatie. Dit rapport zal na Pasen openbaar wor den, aldus de woordvoerder van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Van onze rechtbankverslaggeefster) De ene reder was het overtreden van gedragsregels ten aanzien van weersom standigheden in strijd met zijn papieren ten laste gelegd. De ander, die onder dezelfde omstandigheden het verbaal kreeg hoefde zich daar niet speciaal voor te verantwoorden, wél voor het ontbreken aan boord van één schip van een certificaat van deugdelijkheid en een afgekeurde dinghy aan boord van het andere schip. De papieren van de bemanningen klopte helemaal niet maar dat was niet eens ten laste gelegd. De vorige keer had de officier van justitie mr. Schilder (die toegaf geen greintje verstand te hebben van deze kwesties) 1000 waarvan de helft voorwaardelijk tegen de één, en 250 tegen de ander geëist. Mr. Bijl de Vroe vroeg nu 750 tegen de één, f 500 tegen de ander. BEVERWIJK. - Muziek van Bach, ge speeld door een accordeonorkest en oude schoolliedjes op een strijkcither, een slagcither en een viool, het was donder dagavond allemaal te beluisteren in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wil- genhoflaan, dat veel variatie in de don derdagavonden voor volwassenen stopt. HAARLEM. Op donderdag 22 janu ari deden wij reeds uitvoerig kond van de problemen van twee reders in de sportvisserij op de Noordzee. Die, zo meldden we toen uit de rechtzaal, door de ambtenarij kapot wordt gemaakt. Ie dereen heeft plezier in deze recreatie- vorm zeggen de reders, maar zij worden door regelgevingen aanzienlijk beknot in hun werk. En ze kunnen het weten, de één zit al 12, de ander 8 jaar in dit werk. Juist omdat ze de regels overtre den zouden hebben stonden zij in janua ri voor de Haarlemse politierechter mr. Vink, die, toen hun raadsman mr. Wyt zes een uitvoerig juridisch relaas wilde gaan houden dé hele zaak naar de meervoudige kamer verwees. Na de tweede wereldoorlog kon de rederij Grundmann 5 Gröschel het be drijf hervatteh met vier vooroorlogse trawlers en dat waren de Heinrich Nie- mitz, Heinrich Fröhlke, Hugo Homann en de Fritz Homann. Daaraan werd toegevoegd de in 1943 gebouwde Jochen Homann en de eerste nieuwgebouwde stoomtrawler die na de oorlog in de vaart kwam was de Ernst Gröschel, in 1949 gevolgd door de in 1950 gebouwde Bernhard Grundmann. De naam Fritz Homann komt bij Grundmann 5 Gröschel voor het eerst voor in het jaar 1910, een stoomtrawler van 198 bruto ton, welke in 1914 in dienst kwam bij de Kaiserliche Marine Toneelvoorstellingen en kienavonden worden uitstekend bezocht door de buurtbewoners. Donderdagavond pro beerde men het met muziek en een groot deel van het toch zo langzamer hand wel vaste publiek bleef weg. Mon- dreclame is echter een goede reclame en het is de moeite waard het toch nog eens te proberen met zo’n muziekavond, want de mensen die nu wel kwamen zullen er geen spijt van hebben gehad. In vergelijking met de grote koren en korpsen in Beverwijk is de Beverwijkse Accordeon Vereniging nu niet zo’n pu- bliektrekker, maar qua muzikaal vermo gen mag het zich zeker in de rij van de groten scharen. Dit betrekkelijk kleine ensemble van hard werkende amateurs en amatrices speelt zeer genuanceerd zowel vrolijke marsen en lustige muziek als een sinfonia van Bach, die op het ogenblik is ingestudeerd op verzoek van de muzikale programmamakers van de NCRV voor een radio-uitzending op 22 juli, waarvoor de opnamen deze maand worden gemaakt. Dit ensemble verdient het om op deze wijze in de ruimere belangstelling te komen. Van een geheel ander gehalte, maar zeker ook boeiend, was het optreden van het Heemskerks Cither-ensemble, dat overigens maar één Heemskerker telt, want de andere leden komen uit IJmui den, Akersloot en Amsterdam-Noord. De „third man” ontbrak deze avond op het repertoire, maar ook in het ensemble wegens verhindering. De gewone cither - niet de elektrische- - brengt een tamelijk zwak geluid voort, niet zo geschikt voor een optreden in een grote, volle zaal. In de zaal van „Wijk aan Duin”, waarin op dat moment ook de leden van het accordeonorkest hadden plaatsgenomen, zodat deze zich toch nog lekker vulde, kwam het gerin ge volume toch nog goed tot recht. Gedemonstreerd werden de beperkte mogelijkheden van dit instrument, waarmee men dan desondanks op een huiselijke wijze prettig in het gehoor liggende melodieën ten gehore bracht met vioolbegeleiding. De leden speelden alles „uit het hoofd” en men mocht best een beetje meezingen. Dat deden dan ook vooral de aanwezige bejaarden spontaan toen de liefjes uit hun jeugd aan de beurt kwamen, zoals „Knaapje zag een roosje staan” en „De bloempjes gingen slapen”. Zoals gezegd, het publiek was deze avond niet groot, maar het succes wel. «O*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11