Knelpfc] Hotel-Café Rest. VAN AKEN PuzzetwBgars Maar Van Lanschot heeft een goede spaarvorm voor u ranr ikui voor dat examen? ”De zenuwen” Steekpenningen aftrekbaar bij belasting 80 jaar7 i? Uw geld heeft ’t moeilijk. Herenhoeden petten F. van Lanschot Het waardevolle ei Het PEN en G.S. De liberale omroep Kritisch faunabeheer Bouwens Autoverhuur Bedelpartijen 15 VARIA 19 7 6 MAART 1 9 V R IJ D A G 't 3 EMA EUR 1976 bijstortingen of opnamen kunnen reeds geschieden vanaf f25,-. Dit is maar één van de vijftien verschillende, uitgekiende spaar- vormen die Van Lanschot te bieden heeft. Wilt u daar méér over weten? Vraag dan om de uitvoerige brochure die we voor u klaar hebben liggen. EEN TRANSIT HUREN? Een rente van 6'/4%.terwijl u toch direkt over uw geld kunt beschikken. Neemt u geld op, dan kost u dat 1% van het opgenomen bedrag. Daardoor wordt de jaarrente natuurlijk lager, maar u blijft toch een aantrekkelijke basisrente van 4% ontvangen. De minimum eerste inleg is f 100,- en cl raö -ïi s HH Puzzel wm dte ’SW’ r (ADVERTENTIE) e (ADVERTENTIE) bankiers [Öl MMIIlEffiS G. PLAT VINCENT, Laren. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) deze hatters since 1896 (ADVERTENTIE) Zij staan in voor Miele De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van KRUISWEG 72 - HAARLEM Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 A. J. G. GELDER, Haarlem. doen, st ge- /oon- ihtige suken naar >ouw- i van bbele sh en iende aar u zo’n even, sn en ijken. L. KAMSMA, Aerdenhout. 1 Bouwj. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Amsterdam, Herengracht 199-201, tel.(020)64477, Paulus Potterstraat 30a, tel.(020)762801. ’s-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg.Vught. f 35,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen”. Zij kunnen zich minder goed concen treren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor henValdispert, dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdispert is een zuiver natuur- produkt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakke lijk in te nemen. Vraag nadruk kelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Nieuw aan het firmament is een goed geschreven, overzichtelijke gids van De Telegraaf 12,50), die zijn afkomst ver raadt door opmerkingen over „de ex treem hoge belastingtarieven”. De eerder genoemde almanak van Elsevier, favo riet bij velen, kost 11,90. Voor 9,50 heeft men de (minder informatie geven de) Kluwers belastinggids en voor 6 de zeker zo goede gids van Prisma. Voor de eenvoudige aangiften is de Belasting- krant van u.m. Annoventura 3) wit licht een goede keus. R.T. ming, terwijl leden van het hoofdbe stuur dezer verenigingen plezier jagers zijn. 5. De meeste plezier jagers het verschil niet kennen tussen bijvoorbeeld een poelsnip en een watersnip, zodat men de jachtwet heeft aangepast door alle op elkaar gelijkende vogelsoorten jaagbaar te verklaren. Dit zijn slechts enkele van de vele te verafschuwen gevolgen van de plezier jacht in Nederland. De vogelmoord in Italië is verschrikkelijk, doch daar schieten de Italianen de vogels omdat ze deze lekker vinden. In Nederland jaagt men echter uit louter bevrediging van onderdrukte lustgevoelens. Daarom is het van groot belang de Stichting Kri tisch Faunabeheer te steunen om de vele misstanden uit de wereld te helpen. H. WIJKHUIZEN, Haarlem Met ontsteltenis lees ik in uw krant dat in Beverwijk collectanten worden opgeroepen voor het inzamelen van gel den voor de jaarlijkse uitgaansdag voor bejaarden. Die tijd is mijns inziens voor bij. Voreger was het niet anders moge lijk om de ouderen wat vertier te ver schaffen, omdat hun inkomsten mini maal of geheel niets waren. De tijden zijn veranderd. De ouderen kunnen nu zelf zo’n dagje uit wel bekostigen. Zie de grote animo als ouderenorganisaties zelf iets van dien aard organiseren. Trou wens, ik vind het een discriminatie voor ouderen om door middel van een bedel partij in staat te worden gesteld aan een dagje uit deel te nemen. Ouderen, laat je niet discrimineren. En wat is bejaard? Als je 64 jaar en 360 dagen oud bent, ben je een volwaardig burger en een paar dagen later, als je 65 bent gewor den, behoor je tot een groep die men op bepaalde manieren anders behandelt. Zolang wij ouderen nog ons volle ver stand hebben, al ben je 80, willen wij als volwaardige burgers behandeld wor den en volledig meedoen aan het maat schappelijk en sociaal bestel. Iets anders is het als men lichamelijk of geestelijk gebrekkig wordt, dan is e r reden om deze mensen te helpen. Ik zou mij zelf als 78-jarige schamen om deel te nemen aan een uitgaansdag die door een bedel partij wordt georganiseerd en ik hoop dat vele nog volwaardige ouderen er ook zo over denken en ernaar handelen. D. ZALM, Driehuis Hoofdbestuurder Alg. Bond van Bejaarden Steeds meer mensen in stad en dorp vragen om eieren van loslopende kippen. Men proeft en men begrijpt hoe langer hoe meer dat een ei van een loslopende kip veel smakelijker en gezonder is dan van een kip uit de legbatterijen die de buitenlucht, de zon en de grond mist en uit laatstgenoemde alle waardevolle stoffen voor zichzelf en haar eieren te halen. Een ei is een zeer vitaminenrijk produkt voor de mens en vooral voor het kind. Daarom betaalt een huisvrouw die dit weet, liever een paar centen meer voor een ei van een loslopende kip. Tot deze ontdekking komen ook de mensen in andere landen die de eieren uit Nederlandse kippenlegbatterijen aan geboden krijgen. De bekende Duitse die renvriend prof. dr. Grzimek noemt de legbatterijen „concentratiekampen voor kippen”. Zou het daarom niet verstandi ger zijn dat degene die zo’n kippenleg- batterij schuur heeft, voor het te laat is en er te weinig vraag meer is naar dit minderwaardige produkt, haar om te bouwen tot een bedrijf voor loslopende kippen? De dieren zijn dan niet langer veroordeeld tot een martelbestaan en eieren en vlees kunnen als volwaardig voedselprodukt duurder verkocht wor den in binnen- en buitenland. Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroge^ De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Miele I er is geen betere -4»** Hier volgt de weeklijst met werk zaamheden op Nederlandse autosnelwe gen, samengesteld door de Rijkspolitie in Driebergen en de ANWB te Den Haag: sf Op de jaarvergadering van de VVD is het licht op groen gezet om te komen tot een Liberale Radio/Televisie Omroep. De algemene vergadering nam een motie aan met de volgende inhoud: „De WD in algemene vergadering bijeen staat positief tegenover allen die de liberale gedachte uitdragen. In dit opzicht wenst zij de LRTO dan ook veel succes. De VVD wenst evenwel uitdrukkelijk te verklaren dat de liberale omroep „geen partijgebonden orgaan kan of wil zijn”. Verder heeft het hoofdbestuur toegezegd dat het de LRTO passief zal gaan steu nen. Dit is nu juist hetgene dat de LRTO wenste. De moties die suggereer den dat de LRTO een VVD-omroep moest worden en verworpen werden, zullen de LRTO weinig pijn gedaan hebben. Immers in haar vaandel staat dat zij geheel onafhankelijk wil blijven. Het belangrijkste van dit congres was dat het principe overboord werd gegooid als zou een liberale omroep niet te vereenzelvigen zijn met de liberale ge dachte. Prijswinnaars puzzel nummer 10; ƒ25,: G. Stoffer, Esdtoornlaan 8, Heem stede, 25,J. Tuin, Gouwestraat 9, Be verwijk, ƒ15,: J. Handgraaf, Edw. Jen- nerstraat 182, Haarlem, ƒ15,: J. Kok, Zanderstraat 39, IJmuiden, ƒ10,: W. J. P. Versteege, Van Lennepweg 97 rd., Zand- voort. f 10,: W. P. A. de Bruijn, Vierkan te Bos 49, IJmuiden. Steekpenningen behoren tot het be lastbare inkomen. In de Elseviers belas- tingalmanak worden ze op één lijn ge noemd met zwart loon, sleutelgeld en inkomen uit chantage en prostitutie. Wie steekpenningen geeft, kan deze in de regel zonder nader bewijs als bedrijfs- en beroepskosten aftrekken, als het ge boekte bedrag in overeenstemming is met de aard van het bedrijf of beroep en niet afwijkt van wat onder de plaat selijke omstandigheden gebruikelijk is. Nuttige informatie in de best-sellers van deze maand: de belastinggidsen. Nog een kleine twee weken en dan moet de aangifte inkomstenbelasting immers de deur uit zijn. Het wordt tijd dat het hemelschreien de modeverschijnsel „plezierjagen” eens flink aan de kaak wordt gesteld. Daar om is het zeer verheugend, dat op 19 februari jongstleden een stichting is op gericht die een moreel en wetenschappe lijk verantwoord faunabeheer nastreeft: n.l. de Stichting Kritisch Faunabeheer. Wanneer men constateert dat: 1. De jachtwet wordt overtreden zoals enkele jagers en faunabeheerders deden in de Amsterdamse Waterleidingduinen op 21 augustus 1975 door voor het jacht seizoen op zeldzame eenden te jagen. 2. 30 pet van de Kleine Zwanen ster ven aan loodvergiftiging door hagel uit geweren van „jagers” die deze be schermde vogel beschoten. 3. 100.000 stuks waterwild in Neder landse eendenkooien per jaar wordt ge vangen en wordt geëxporteerd naar leeggeschoten delen van Frankrijk en Italië, om daar te worden losgelaten en als kleiduiven te worden doodgeschoten. 4. Er gejaagd wordt in terreinen van Natuurmonumenten en Vogelbescher- in Heerhugowaard. In december 1974 werd de keus voor Heerhugowaard door directie en pers.vertegenwoordiging, ieder voor zich doch unaniem aan Gedeputeerde Staten en onder aanvoe ring van de PvdA-gedeputeerden, deze zorgvuldig gedane keus niet te honore ren op gronden van „het openbaar ver voer”, dat zich m.i. behoort aan te pas sen aan de gebleken behoefte en niet dat het maatschappelijk leven zich dient aan te passen aan het openbaar vervoer. In hun eigen verkiezingsprogramma en het program-akkoord met de drie progres sieve partijen staat m.b.t. de provinciale spraak” en „experimenten met het be- bedrijven een leuke alinea over de „in- heer”. Als Gedeputeerde Staten volhar den in hun standpunt (gefundeerd op een visie dié zij in april 1974 ook al hadden) dan vraag ik mij af of de PvdA nog de moed zal hebben om t.g.v. de komende statenverkiezingen deze schone beloften m.b.t. de provinciale bedrijven te herhalen. De praktijk wijst nl. in essentiële gevallen anders uit; moties van partij-afdelingen aan het kabinet Den Uyl o.a. betrekking hebbende op de „bedrijfsdemocratisering” ten spijt. „Ou de (regenten)wijn in nieuwe zakken?” Hopelijk niet. Puzzel nummer 11 HORIZONTAAL: A, ma vindt rust op dit eiland; 5. O,' loeder, laat mij je vonnis vellen; 9. Verdraaid die alk heb ik nodig bij het spuiten: 10. Gil linie weg uit intelligentie, dan kom je in Brabant terecht; 11. Duikt de maan in zee zonder gezelschap? 12. Groeit die amandel alleen op dat eiland? 14. Raak je bij het polariseren sporen kwijt? Wat een onzin; 15. Als u ’r les in geeft wordt het echt een gewoonte; 18. Als we in u geloven is dat pas ontstaan; 20. Geef ’m een doos om naar die Bijbelse plaats te gaan; 22. Wat heeft kei en eelt met die verkiezing te maken?; 24. Is het de bede van de elf om wellevend te zijn?; 27. ’n Kort stukje bleef er over van die boom; 18. Als dat anagram zijn gewicht ver liest dan blijft het voorzetsel over; 29. Reist Griet met de N.S.? Is dat serieus? 30. Als de vlaskam anders gezegd een decimeter langer wordt moet je er over heen stappen bij het binnenkomen; VERTIKAAL: 1. In tempels vind je zo’n afdruk; 2. Geef ma meer stoof voor de gedaanteverwisseling; 3. Is deze nette dans er de oorzaak van dat je naar de tandarts moet?; 4. Hij is tenminste een nathals; 5. Als ik uit die koker een Zweedse munt haal is het wel in orde; 6. ’n Jaar heb je nodig voor die drank klaar is; 7. Als het gevaarte dat trage nu eens kwijt raakt heeft zij dan iets met een slang te maken? 8. De mol en de apin droegen samen de feestverlich ting; 13. Oma porde rad de radiodistri- butie; 16. Bij dit overheidsbesluit krijg je luiers toe; 17. O maar bij eb vind je die kropooievaar; 19. De wonde maakte hem buiten zichzelf; 21. Als ik arme een el langer word, mag dat wel een wonder heten; 23. Als u op me let ziet u een larve; 25. Is de Nijl soms een dunne 'streep?; 26. Het vereren verlies je van het vergaderen, zo maar in de week. Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, Postbus 18, IJmuiden. Oplossing puzzel nummer 10 HORIZONTAAL: 1. spreeuw; 7. priester; 13. tra; 14. enerlei; 16. U.L.O.; 17. robijn; 19. roe; 20. serie: 22. b.l.; 23. pekel; 25. ge; 26. kei; 28. kil; 29. tol; 31. Noe; 33. el; 34. sonde; 35. pad; 37. p.e.; 38. lente; 40. rekenen; 42. gei; 44. bon; 45. materie: 48. Hekfla; 50. An; 51. rob; 52. loket; 54. ijl; 55. N.T.S.; 57. Sem; 59. n.m.m.; 60. aks; 61. ad; 63. Leida; 65. dr.; 66. lelijk; 69. Lea; 70. koene; 72. lie; 73. omdraai; 76. nijd; 77. Astarte; 78. rollade; VERTIKAAL: 1. strekel; 2. pro; 3. rabbi; 4. een; 5. un; 6. werelds; 7. pleet; 8. i.e.; 9. ais; 10. turen; 11. Eli; 12. Roemeen; 15. rok; 18. ijl; 21. eg; 23. pin; 24. loper; 27. elegant; 28. koe; 30. lak 32. openlijk; 34. stier; 36. debet; 39. net; 41. nok; 43. libel; 45. Manilla; 46. ros; 47. zondaar; 48. hem; 49. alsmede; 53. K.M.A.; 56. salet; 58. melde; 60. arena; 62. dij; 64. ier; 65. do; 67. eis; 68. kor; 70. kil; 71. nijd; 74. m.t.; 75. a.o. Amersfoort-Amsterdam: in de richting Amersfoort tussen Muiden en Naardien afgesloten. Verkeer wordt over één baan geleid. Maximumsnelheid en inhaalver- bod vrachtauto’s. Amsterdam-Den Haag: wegversmal ling en snelheidsbeperking tussen Schip hol en Burgerveen. Amersfoort-Zwolle-Meppel: Bij Zwol le werkzaamheden tussen IJssel- en Vechtbrug. Rijstroken verlegd, Inhaal- verbod. Bij Nunspeet voor verkeer rich ting Zwolle rechter rijstrook afgesloten. Tussen Lichtmis en Staphorst in de richting Meppel een inhaalverbod en snelheidsbeperking. Soms één van de rijstroken afgesloten. Ook rijbaanver- smalling tussen de afrit Wezep en de brug over de IJssel. Breda-Rotterdam: tussen Zevenbergen en Zwijndrecht werkzaamheden met als beperkende maatregelen o.m. rijbaanver- smalling. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: Ver traging mogelijk in Naaldwijk en De Lier door het afsluiten van rijstroken. Amsterdam-Utrecht: op verschillende plaatsen werkzaamheden, waarbij rij stroken kunnen worden afgesloten. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: Bij Arnhem vertragingen door vermindering van aantal beschikbare rijstroken, vooral in de richting Utrecht. Snelheidsbeper king. Utrecht-Den Haag: Bij Waddinxveen vertragingen dioor rijstrookverlegging en -beperking. Maximale snelheid van 70 km per uur. Purmerend-Alkmaar:Slechts één rij strook beschikbaar voor verkeer in beide richtingen ter hoogte van de Zuiderweg bij Purmerend. Verkeer wordt met lich ten geregeld. Inhakende op uw berichtgeving over de openbare vergadering van de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrij ven van 15 dezer, wil ik om misver standen te voorkomen enige kantte keningen maken. De voorzitter, de gede puteerde IJff, hield tegen het einde van het openbare gedeelte van de vergade ring een betoog dat, door de ideële voedingsbodem, bij mij een eerlijke, op rechte en te respecteren indruk opwekte. Hij verwoordde een visie voor de tijd over 20, 50, ja zelfs 100 jaar en dan m.b.t. het vervoer van mensen incl. het woon/werk-verkeer. Maar, een visie voor de komende (verre) tijden is alleen te verwezenlijken bij de gratie van een dan aanwezige meerderheid van kiezers die zo’n visie gedurende al die jaren onder steunt. Doch het vandaag inpassen van een vraagstuk (dat geen vraagstuk is) met het oog op die verre toekomst, is het trekken van een wissel op een ongewisse toekomst. Bovendien ligt het door het bedrijf gekozen terrein in Heerhugowaard ook naast een station en wel aan de spoorlijn naar Schagen, Den Helder en Groot-Hoorn, welke laatste naast Alkmaar en Heerhugowaard zélf de toekomstige arbeidsmarkt vormt voor het PEN. Als alle statenleden in het bezit waren geweest van het betreffende studierapport, dan had men het daar kunnen lezen.Evenwel is het m.i. niet correct om de realiteit van vandaag-de- dag ondergeschikt te maken aan de wissel op de niet te voorspellen toe komst. En de realitiet van de verworven „inspraak” helemaal niet, want daar heeft de stemgerechtigde provinciale medewerker vandaag het meeste belang bij en hoopt erin te kunnen blijven geloven. Wat houdt de realiteit van van daag nog meer in? De staten hebben op 22 april 1974 besloten dat, om te voor zien in noodzakelijke werkgelegenheid in Noord-Kennermerland t.b.v. de overloop en het daaruit voortvloeiende provinci aal spreidingsbeleid, een gedeelte van het hoofdkantoor PEN in Bloemendaal, zich moet vestigen in het gebied Groot- Alkmaar (d.i. incl. Heerhugowaard). De ze beslissing was tégen de wens van 74 pet van het personeel en de verantwoor delijke door dezelfde staten als kun dig gekenmerkt en dus aangestelde directie in. Aan het bedrijf (directie en personeelsvertegenwoordiging) werd de keuze gelaten uit de drie sinds 1973 bekende lokaties, nl. 2 in Alkmaar en 1 Machine Wasbaar Superwa -h 5 8 9 ïn b2 13 16 20 21 27 24 25 26 28 2?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15