museum Renaissance en Tomita knap maar eenvormig Vervreemding in ondernemersklimaat 95 Protestbetoging in Prado- Nieuwe Solina! Betsy Dornay- Culp overleden 1 I -1 1 Vertelt alles, f Aan iedereen. Rocky Horror Show brutaal opgepept lichtgewicht A Ml <Im Alphenaar Eminent 2000 1 '"'i S Hugo Metsers als travestiet in nihilist s Ji spektakel Electronica en symfonische rock DER ONVERSTANDIGEN” BAAL SPEELT ER Wij hebben ook uw instrument! f „DE LAATSTE l I i V R IJ D A G I 9 MAART 19 7 6 KUNST 23 fa Trompetten en klarinetten Yamaha, Noblet, Selmer, Conn, Buffet, Crampon, Reynolds. Een keurkollektie voor beginners en gevorderden. AMSTERDAM. Toneelgroep Baal speelt in het Shaffy-theater met verve het intrigerende stuk „De laatsten der onverstandigen” van Peter Handke. Ik vind het ’t be langrijkste stuk, dat het Nederland se toneel dit seizoen heeft opgele verd. Het is daarom belangrijk, om dat Handke er in slaagt een zeer persoonlijk onder woorden gebrach te kijk te geven op het ergste pro bleem van onze tijden: de vervreem ding. De samenleving van de jaren ’70 komt langzaam maar zeker tot de erkenning dat ze is vastgelopen in een gedragspatroon, dat niets meer te maken heeft met wat er werkelijk gedacht en gevoeld wordt of zou kunnen worden. Voor Hand ke is de vervreemding van de na tuur definitief en dodelijk. Grand Théatre: de eerste met volledig pedaal bij Alphenaar I maart aanbieding Komplete hoogwaardige Hi-Fi stereo installatie voor de absoluut laagste prijs die u kunt vinden. Inklusief gratis uitvoerig advies, gratis demon stratie in een van onze luisterruimten en gratis installatie bij u thuis Elke maand een andere installatie. Deze maand rond de gloednieuwe Sansui 1 „Razorblades” in Mickery Gevaarlijk spel op scherp van de snede I (ADVERTENTIE) JAC. HEIJER. Hugo Metsers als Frank ’n Furter in de Rocky Horror Show. JAC HEIJER (ADVERTENTIE) Abonnement JOHN OOMKES BETSY DORNAY-CULP Rudolf Lucieer als Quitt in „De laatsten der onverstandigen" van Peter Handke. - MADRID (Reuter). Veertig Spaanse kunstenaars en recensenten hebben gis teren in het beroemde Prado-museum in de Spaanse hoofdstad een twee uur du rende zitbetoging gehouden uit protest tegen de aanhouding van twee beeldende kunstenaars begin van deze eeuw. Blokfluiten Aura, Moeck, Roessler:3 topmerken. Vanaf ca f 25 hebt u een door de muziekschool goedgekeurde blokfluit in ahorn, bubinga, palissander of Indisch ebben. Prachtige boventoon rijke klank. Accordeons Hohner en Weltmeister. Drumstellen Uitzonderlijk goed vanaf f 775. T rombones-Saxotoons-Hobo's- Mandolines-Panfluiten- Balalaika's-enz. let. KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 Solina heeft zojuist een nieuw or gel van internationale klasse ge ïntroduceerd: De Solina C 112 S met ingebouwde ARP ’’Explorer Synthesizer”. Dit orgel in geheel nieuw ontworpen luxe kast, is het toporgel uit de solina serie. De synthesizer waarmee alle mogelijke instrumenten volkomen natuurge trouw ten gehore gebracht kunnen worden,biedt in kombinatie met het ook ingebouwde Solina String Ensemble ongekende mogelijkhe den, van strijkorkest tot brass band. De synthesizer is zowel op het klavier als op het pedaal te gebruiken. staat over hun rol van ondernemer, zijn hier direct gekoppeld aan ordinaire prij safspraken voor hun produkten. Quitt trekt zich in zijn pasontdekte anarchisme niets aan van de prijsafspra ken, die hij met zijn collega’s heeft gemaakt en concurreert hen dood. De concurrenten proberen hem tot andere gedachten te brengen, maar het enige resultaat is dat ook zij uit hun rol vallen en in totale verwarring het toneel verlaten. Een navrante scene met een sarcastisch effect, omdat het pure eigen belang van de kapitalist als een uiterst smartelijke ervaring voor de betrokkke- nen wordt neergezet. Handke schrijft met voortdurende ironie, die door Baal vaak heel komisch wordt uitgewerkt. Het stuk telt verschillende thema’s en op vele manieren kan de tekst gezegd worden. Het is aan de regisseur en de spelers daaruit een keuze te maken en deze consequent uit te werken. Dat is uitstekend gelukt, al kan ik me ook heel ander voorstellingen indenken. Regisseur Leonard Frank en zijn acht spelers heb ben naar een evenwicht gezocht tussen een realistische weergave, die dicht bij de eigen persoonlijkheid en techniek ligt, en een stylering en afstandelijkheid, waar dit stuk niet zonder kan. Hoewel de voorstelling strakker is dan wat Baal voorheen heeft laten zien, behoudt de groep zijn openheid naar het publiek. Er gebeuren weer een paar ongehoord spannende dingen( de manier waarop Elsje de Wijn als de kleine aandeelhou der kordaat maar laf in de weer is; de theatrale verleidingsscène tussen Rudolf Lucieer (Quitt) en Diane Lensink; het moment waarop Els Ingeborg Smits de pasgevonden vrijheid van de huisknecht toont; het dribbelende loopje met bijpas sende oopgopslag van Elja Pelgrom als mevrouw Quitt; de respectievelijke uit barstingen van de collega's van Quitt; Hans Dagelet. Herman N aber en Peer Mascini. Voortdurend zit je gespannen toe te kijken wat er nu weer zal gebeuren met die spelers, alleen of in samenspel. Het is vaak verbazingwekkend. Maar ik be trap me erop dat ik ondertussen niet naar de tekst zit te luisteren, die bij lezing zeer genuanceerd en belangrijk blijkt te zijn. Sommige brokken tekst gaan te vluchtig voorbij; niet alle on derliggende bedoelingen worden uitge buit, Maar het is een zeer waardevolle voorstelling, die blijk geeft dat de spe lers dit seizoen bijzonder veel hebben geleerd en nog hechter op elkaar in gespeeld zijn, De toneelliefhebber, die wat meer eist van toneel dan het beken de of gemakkelijke, moet er beslist heen, JAC HEIJER AMSTERDAM Gisteravond greep onder een bevredigende belangstelling de Nieuwe Rai Concertzaal was niet uitverkocht een dubbel concert plaats. Zowel bij de Japanse electronica- tovenaar Tomita, voor de pauze, als bij de Engelse formatie Renaissance gaf het gebodene alle aanleiding om heerlijk onderuit te zakken en weg te dromen.3 De betoging had plaats in de aan Tintoretto en de Venetiaanse school ge wijde zaal. Daar werden spandoeken ontvouwd waarop de vrijlating werd geëist van de schilder Juan Genoves en de beeldhouwer Rafael Muyor. Beiden zijn aangehouden in verband met ver meende activiteiten voor de verboden communistische partij in Spanje. wood-tuttigheid a la Doris Day en dat alles is overgoten met de grove bisexue- le decadentie van de moderne wereld stad. Als „Hair” het musical-evenement van de jaren '60 was, dan moet de „Rocky Horror Show” dat zijn van de jaren ’70. Waar „Hair” idealistisch en lief was, blijft „Rocky Horror Show” hard en nihilistisch. „Doelloosheid” is het laatste woord van de show voordat de verplichte stamper van de finale klinkt. Hugo Metsers speelt met een ontspan nen brutaliteit de Frankenstein-achtige travesiet Frank’n Furter, maar komt in het nummer de Floorshow, die vele mogelijkheden biedt tot parodiën op be roemde vedetten, nauwelijks verder dan de povere voorstelling van een kerel in een jurk. Trudy de Jong en Derek de Lint spelen alleraardigst het verloofde stel HBS-ers, dat in handen van Frank ’n Furter en zijn mooie „monster” Roc ky Horror (Peter van de Wouw) alle onschuld verliest. Ook de rest speelt met plezier en pit. Isao Tomita geniet het niet te versma den voorrecht gebruik te mogen maken van Pink Floyd’s quadrofonische split level geluidsinstallatie, hetgeen een tongbrekende omschrijving is voor een dure technische apparatuur met schier onbegrensde mogelijkheden. Al is het natuurlijk lachen geblazen als op het moment dat promoter Léon Raaymakers zijn aankondiging wil afsteken, alle mi crofoons weigeren zijn stem te verster ken. Tomita heeft analoog aan een groeiend aantal anderen (Schulze, Tangs, vult U maar in) die de electronische muziek onder het volk willen brengen, zich omgeven met een oscilloscoop di verse synthesizers, een mellotron en een juweel van een 8-track. Hij baseert zijn muziek op laat-negentiende en vroeg- twintigste eeuwse componisten, waaraan hij functioneel gezien niets weet toe te voegen. Tomita begint met onder meer Daph ne et Cloë (Ravèl) en Snowflakes. Are Falling. Ondanks het feit dat hij geen woord Engels spreekt, neemt hij de moeite om dqor middel van een folder tje en bij monde van Léon zijn overdub- technieken aanschouwelijk te onderrich ten, zoals in Debussy’s Arabèsque nr. 2. Ter afsluiting dienen De Schilderijenten toonstelling van Moessorgski, met Re naissance’s John Tout aan de vleugel, en een mooie versie van de Vuurvogel van Strawinski. Renaissance kan bogen op een grotere bekendheid, hoewel ze hier nog niet zo is doorgebroken als in Amerika. De beide laatste albums, Turn Of The Cards en Sheherazade (vrij naar Rimski-Kor- sakoff) and other stories, zijn ware ju weeltjes en vormen de bevestiging van de groei van Renaissance. Overigens neemt de groep een aparte plaats in. Je AMSTERDAM. In Mickery brengt de Amerikaanse groep Theatre X uit Milwaukee een stuk, dat gevaarlijk op het scherp van de snede balanceert. Het heet „Razorblades” (Scheermessen). Het thema is de roep om hulp van de mens, die op het punt staat zijn keel, pols of buik open te snijden. Eng, nietwaar? Maar de vijf spelers wijzen het publiek er telkens op dat het géén werkelijkheid is, die ze uitbeelden, maar een theatrale metafoor. De voorstelling toont de wanhopige pogingen om tot intermenselijk contact te komen. Ondanks een onthutsende openhartigheid lukt dat niet; een zeer Amerikaans verschijnsel. Het stuk ein digt met een knap theatraal verbeelde zelfmoord. Die tamelijk gruwelijke scene wordt gevolgd door een olijk toetje. De vijf spelers staan met hun scheermessen geheven aan hals of pols, maar blijken na een griezelig ogenblik van spanning zich te gaan scheren. Zodat het publiek toch met een glimlach de zaal kan verlaten. Hoewel begrijpelijk een toch niet helemaal consequent slot, voor zo’n gevaarlijk spelletje op leven en dood, dat ook een tijdsbeeld geeft. Het stuk is geschreven door John Schneider, lid van de groep. Hij biedt zichzelf en de spelers uitzonderlijk veel materiaal voor een heel eigen eerlijke speeltrant. Het stuk zit dicht bij de psychotherapie en is zeer Amerikaans in zijn exhibitionistische openhartigheid. Dat zou me wantrouwig maken, als er niet zoveel originele theatrale vormen in zaten, die het geheel relativeren. Een vaste dramatische lijn ontbreekt, hei, stuk springt van komisch tot dramatisch, maar het wordt met indrukwekkende intensiteit gespeeld. Het stuk is woensdag 24 maart in de Toneelschuur, Smedestraat 23 te Haar lem te zien. Gitaren Goede Spaanse vanaf f 147,50. Tatay, Cortés, Garcia, Hanika, Yamaha, Hagstrom, Hopf, grote kollektie studie- en concertgitaren; folk, western en elektrische van Gib son, Ibanez, Fender, Epiphone, etc. Dwarsfluiten Al vanaf ca f 300 maar voor een goede studietluit moet u toch rekenen op een f 650 bijv, een verzilverde Yamaha of Haynes- Schwelm in etui. Voor iets meer een Armstrong, Selmer of Gemeinhardt. IB necht. Aangestoken door zijn baas, die moedwillig uit zijn rol van ondernemer valt, wordt Hans zich bewust van zijn eigen, zij het beperkte vrijheid en gaat zich ook anders gedragen. Zelfbewust. Maar hij imiteert Quitt en wordt op die manier een potsierlijke parodie, met een koksmuts als kroon. Erger is het lot van de kleine aandeelhouder, de enige die zich een beetje tegen de ondernemers- kliek te weer stelt. Maar deze figuur trekt alras zijn zakmesje terug en vindt de dood in de armen van Quitt. Een ander thema van Handke is dat van de ontkoppeling tussen het gedrag van mensen en de afspraken, die zij daarover in hun taal en omgangsvormen hebben gemaakt. Dit thema is uitvoerig behandeld in Handke’s vroegere stuk, dat Baal opvoerde: „De rit over het Bodenmeer”. In „De laatsten der onver standigen” komt het terug in een intelli gent gevonden variatie. De afspraken, die stilzwijgend onder ondernemers be- Züiuist binnengekomen: Sansui AU 3900 versterker, fantastische techniek, vele aansluitmogelijkheden. Daarnaast de vertrouwde, volautoma tische Garrard SB 35 platenspeler met snaaraandrijving, Shure element en kap en 2 uitstekende Celestion Atron luidsprekerboxen. Alleen deze maand 400 gulden korting: samen geen 1593 maar slechts f 1198 (bijpassende tuner: Sansui TU 3900 van 689 voor f 549 Handke stelt bij monde van de hoofd persoon, Quitt, dat deze vervreemding al in de negentiende eeuw, bij de industrië le revolutie kennelijk, begonnen is. Maar toen, zo stelt hij, was er tenminste nog de herinnering aan hoe het was. Quitt probeert gedurende het stuk uit alle macht de vervreemding ongedaan te maken. Handke laat dat doen met herin neringen, zowel in woorden als in con crete requisieten. De tekst is doorspekt met flarden herinnering aan aarde, zee, bloesem, donder. Het toneelbeeld, een plastic inte rieur met uitzicht op hoogbouw, laat hij in hét tweede deel vol zetten met oer- elementen: een groot brok ijs, een witte ballon, een bak rijzend deeg en een enorme zwerfkei. In het glanzende ont werp van Paul Gallis zijn deze gemate rialiseerde herinneringen aan de oertijd neergezet als sjieke vormen van moder ne kunst. Ze zijn bedorven door een hoogstbeschaafd estetisme. Bovendien doen de voorwerpen mee in de hande ling. De ballon loopt leeg, het ijs smelt en tegen de kei loopt Quitt zich te pletter. (De bak met deeg heeft in deze produktie helaas geen functie, misschien omdat het decor zo klein mogelijk ge houden moest worden vanwege de ver plaatsbaarheid en de deegbak een plaatsje achteraf heeft gekregen). De kei blijft overeind, alsof Handke wil zeggen dat de aarde blijft, maar dat de mens er niets meer mee zal uitrichten. Aan het slot kruipt over deze steen een levende slang, misschien om symbolisch aan te De show, geschreven en gecomponeerd door Edmond O’Brien, is als een grap van een stel halve garen onder elkaai' begonnen. Toch draait hij al twee jaar in Londen. Hoewel de show in Parijs gevallen is als een baksteen, is de maan denlange voorpubliciteit in ons land zo overvloedig geweest, dat allerwegen be langstelling verwacht kan worden. Voeg daarbij de pikante omstandigheid dat niemand minder dat ons mannelijk sexi- deel Hugo Metsers in travestie ver- scchijnt en iedereen is zó gemanipuleerd, dat je het allemaal wel goed mét vinden. Nu zijn de zang- en/of spelkwaliteiten van menige speler (ook Metsers) maar matig. En de inhoud van de show is te verward en onnozel voor woorden. Maar op de een of andere manier gaat er toch iets onweerstaanbaars van uit. Misschien komt het door de alomtegenwoordige kracht, waarmee de acht man sterke groep Water en het koortje van vier man de rockmuziek (gearrangeerd en geleid door Ruud Bos) brengt. Wellicht ligt het aan de regie van de Engelsman Derek Goldby die er in geslaagd is het armzalige script zoveel effecten mee te geven, dat je gepakt wordt. Maar het kan ook gewoon komen door de geluid sinstallatie en de belichting, die de show ook in figuurlijke zin zo’n volume ge ven. Al is het maar het volume van een suikerspin, er ontstaat een verwachtings volle feestelijke sfeer in het oude bio- scoopzaaltje, zodat je toch gaat happen. De „Rocky Horror Show” is een vreemd brouwsel, vooral ontleend aan allerlei soorten film. Er zit science ficti on in, Frankenstein-gegrien’. Ifc”- De Rocky Horror Show gaat elke avond in Royal om 9 uur (behalve maandag); op vrijdag en zaterdagavond zijn er twee voorstellingen, om 8 en 10 uur. LAREN (ANP). Op 93-jarige leef- tijd is in een ziekenhuis in Laren de bekende concertpianiste Betsy Dornay- Culp overleden aan de gevolgen van heupbreuk die haar juist een week tevo ren was overkomen. Mevr. Dornay-Cup heeft naam gemaakt als vertolkster van werken van Chopin. Een groot deel van haar leven bracht zij samen met haar man, Louis Dornay, door in de Verenigde Staten, waar zij veel concerten heeft gegeven. Na de Tweede Wereldoorlog keerde ze terug naar ons land. Enige jaren geleden heeft ze nog concerten gegeven voor de NCRV-radio en televisie. Haar afscheid kwam vijf jaar geleden in de vorm van een concert met het Gronings Filharmo nisch Orkest, dit in het verband met het feit dat mevr. Dornay^ulp haar oplei ding had genoten aan het Gronings con servatorium. zou de muziek kunnen omschrijven als symfonische folkrock, met tal van oos terse en klassieke invloeden, die voor niet-betrokkenen op de duur vervelend werkt, omdat de solistische mogelijkhe den het karakter ervan scherp marke ren: piano (John Tout), de stem van Annie Haslam en de luide bas van John Camp. Drummer Terry Sullivan en akoestisch gitarist Michael Dunford heb ben een meer ondersteunender functie. Er wordt op een voorbeeldige wijze gemusiceerd, met name het recente werk zit gebeiteld, maar toch kan je je ergeren aan de eenvormigheid van Re naissance zoals aan het vertoon van Tomita’s technologie. Toch is Renaissance een creatief ge zelschap van formaat, zoals uit een per fecte opvoering van Sheherazade blijkt; waarin een klasserijke hoofdrol is weg gelegd voor Annie Haslam, die al eerder in Ocean Gypsy verbaast met haar veel zijdige stemgeluid. AMSTERDAM. Sommige theater gebeurtenissen hoeven per onderdeel niets voor te stellen, maar door hun „star-quality” slagen ze er toch in furore te maken. Vermoedelijk is dat het geval met de „Rocky Horror Show”, die giste ren in de bioscoop Royal op de Amster damse Nieuwedijk in feestelijke premiè re ging. Producent René Solleveld had een drumband ingehuurd die voor de ingang tamtam maakte, terwijl schijn werpers bundels licht over de gevels deden zwenken alsof het een Holly- wood-première gold. Tamtam is wel no dig, want de show kost zoveel dat hij op zijn minst zeven maanden moet draaien, wil Solleveld uit de kosten komen. kondigen, dat h et paradijs d mensen definitief buiten sluit. Vervreemding is al vele malen ten tonele gevoerd. In menig stuk wordtze getoond bij arbeiders of kleine burgers en dan vaak in verband gebracht met de strijd tegen het kapitalisme. Vervreem ding tussen de arbeider en zijn arbeid is een bekend thema uit het marxisme. Handke doet het anders. Het milieu, waarin „De laatsten der onverstandigen” speelt, is dat van kapitalistische onder nemers. Hij voert zijn publiek in het hol van de leeuw, waar onze samenleving bepaald wordt. Quitt is de koning der aarde en zijn neergang is bijn een 20ste eeuws koningsdrama. Handke mag dan een op het eerste gezicht marxistisch thema gebruiken, hij is geen marxist. Hij geeft geen enkele gelegenheid tot overwinning van de ar beidersklasse. Integendeel, hij maakt een dergelijke pretentie belachelijk. Een be langrijke rol is die van Hans, de huisk-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23