BORUSSIA-AANVOERDER ZIEDEND Voetbalamateurs in Spanje goed betaald Flinke lading kritiek op Van der Kroft SPDRTWM Piet Kleine: „Eigenlijk had ik er helemaal geen zin in BS SCHAATSTOP IN LAATSTE SLAG Thie geschorst Selectie voor jeugd-interland Rudi Lubbers tegen Jean-Pierre Coopman Contender” eindelijk ook op de Nederlandse markt H i* w K Toto/lotto I 3 f IOC gelast onderzoek J SPORT 29 1 9 19 7 6 VRIJ DAG MAART Verwachtingen Volop keuze I (Van onze sportredactie on- kritiek. In Italië schreef men dat Van der 95 (Van onze speciale verslaggever) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 11. Aantal deelnemers no (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Voor zwaargewicht- bokser Rudi Lubbers breken drukke tij- Piet Kleine: „wereldranglijst is flauwekul”. naar van De Nederlandse Vlieger-Contender, die voor de wedstrijdzeilers een van de grootste nieuwtjes op de HISWA vormt. MADRID (SID) Het Spaans Olym pisch Comité en de Spaanse voetbalbond moeten onderzoeken, of de voetballers, die Spanje hebben vertegenwoordigd in het kwalificatietoernooi voor de Olympi sche spelen, wel voldoen aan de normen gesteld door de olympische regels wat betreft het amateurisme. Het internatio naal Olympisch comité wil in ieder ge val op 24 maart een verklaring van de Spanjaarden hebben. Is Lubbers de beide duels goed door gekomen, dan gaat hij in de zomer voor drie gevechten naar Amerika, waar pro motor Clyde Atkins de zaken regelt. Als Lubbers goede resultaten blijft behalen, dan mag hij na zijn puntennederlaag tegen Ali (oktober ’73 in Djakarta) op nieuw tegen de wereldkampioen in de ring. Dat laatste werd geregeld tijdens het bezoek van de Amerikaanse super- bokser aan Nederland een week terug. wedstrijd-Javlin worden geleverd ter wijl kogelgelagerde blokken eveneens tot de standaarduitvoering zijn gaan horen. Een andere nieuwigheid in deze snelgroeiende eenheidsklasse is den aan. De Amsterdammer staat het komende halfjaar voor vijf gevechten genoteerd. Mocht de zwaargewicht die reeks goed doorkomen, dan bokst hij daarna voor de tweede maal in zijn carrière tegen Mohammed Ali die daar bij zijn wereldtitel op het spel zet. Vogts: „We hadden het veld moeten verlaten” een onderlijkstrekker. Deze internati onale boot is nog niet door het KNZB toegelaten, maar de erkenning zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. „Eind maart heb ik in Groningen een gesprek meit iemand van de PTT. Mis schien kan ik ook bij de brandweer terecht. Dat lijkt me eigenlijk ook wel wat. Ik ga met iedereen praten en dan zal ik alles tegen elkaar afwegen. Maar dat ik niet langer zonder werk zal zitten, is zeker. En dat vind ik een erg fijn gevoel”. Leen Pfrommer: „10 kilometer een moeilijke zaak”. ZEIST (ANP). FC Den Haag zal zondag in de thuiswedstrijd tegen Sparta niet kunnen beschikken over doelman Ton Thie- Hij werd door de tuchtcom- missie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. Thie kreeg bovendien een wedstrijd voorwaardelijk en een boete vin 200 gulden. ALMA ATA. Van de wereldschaat- stop die zich in Alma Ata heeft verza meld voor de laatste slag in een zeer gedenkwaardig seizoen, staan de beide Nederlandse recordjagers Piet Kleine en Hans van Helden het meest in de be langstelling. Na hun verbluffende resul taten in Inzell worden op Medeo, dat deze week opnieuw de reputatie als snelste baan ter wereld volledig waar maakte, nieuwe wereldrecords verwacht van het tweetal. De 30-jarige Lubbers is aan die her kansing echter voorlopig niet toe. Het eerste gevecht dat de Amsterdammer zal leveren sinds zijn dubieuze nederlaag tegen de Italiaan Adinolfi, eind oktober om de Europese halfzwaargewicht-titel in Turn, gaat tegen de Zuidafrikaan Mike Schutte. Op 1 mei komt de Neder lander in Johannesburg tegen de, blanke, Zuidafrikaanse kampioen in de ring voor een duel over tien ronden. 10 winnaars, die elk bruto 17.302,- ont vangen, 3e prijs: 606 winnaars, die elk 428,- ontvangen, 4e prijs: 12210 win naars, die elk 28,- ontvangen, 5e prijs: 11.744 winnaars, die elk 28,- ontvangen. Ingevolge artikel 18, lid 4 van het deel- nemersreglement worden de bedragen van de 4e en 5e prijsklassen tezamen geteld en gelijkelijk verdeeld over de winnaars in die prijsklassen. Spanje plaatst zich voor Montreal, als het op 24 maart tegen Turkije één punt haalt. Na de eerste ontmoeting tegen de Turken heeft de Turkse bond al gepro testeerd tegen het opstellen van profs door Spanje. Eerder schakelden de Spanjaarden West-Duitsland uit. Hoppenbrouwer daarover: „Hoewel er geschreven is dat ik voor beide doelpunten vlagde, heb ik alleen bij de eerste goal aangegeven dat Wit kamp de bal met de hand meenam. De tweede geannuleerde goal komt geheel voor rekening van Leo van der Kroft”. Kroft de Borussen de verdiende zege heeft onthouden. Het Milanese avondblad La Notte zegt, dat Borus sia Mönchengladbach als morele win- afkeuring uitspreken en ons stand punt over de gang van zaken toelich ten”. Deze problematiek schijnt Piet Kleine niet erg bezig te houden. Hij is meer begaan met zijn nieuwe werkkring, want er ligt een ruime keuze aan banen op hem te wachten. Kleine: „Ik heb twaalf aanbiedingen gehad. Particuliere bedrijven hebben mij benaderd, maar ik voel toch het meest voor een overheids functie”. Ook komt in de brief te staan, dat Spaanse toeschouwers flesjes en blik jes op het veld hebben gegooid. Daar bij werd Herbert Wimmer van achte ren getroffen. Hoewel Van der Kroft de hoofdpersoon is in deze tumultu euze affaire, was het grensrechter Ben Hoppenbrouwer, die het leeuwe naandeel had in de afgekeurde Bo- russia-goals. Tï’K. Helden: verwachtingen op 1500 meter. MÖNCHENGLADBACH. „Dat voetbalwedstrijden in de Verenigde Staten werden verkocht, wist ik, maar dat zulke zaken ook in West- Europa gebeuren was mij niet be kend”, aldus een ziedende Bertie Vogts, de aanvoerder van Borussia Mönchengladbach na het 1-1-gelijk- spel tegen Real Madrid. „Van der Kroft heeft duidelijk revanche willen nemen op de verloren WK-finale en dat is hem aardig gelukt. We zijn stom geweest dat we niet het veld hebben verlaten, na dat tweede afge keurde doelpunt. Een trieste zaak”, aldus de negentigvoudige internatio naal. Van Helden moet in staat worden geacht wederom verschrikkelijk uit te halen op de 1500 meter, terwijl van Kleine, momenteel ’s werelds sterkste allrounder, een nieuw record op de 5000 meter wordt verwacht in de interland Rusiland-Noorwegen-Nederland. Boven dien is de Drent in de gelegenheid om zijn toptijd op de 500 meter bij te schaven, hetgeen gepaard kan gaan met de verovering van de eerste plaats op de wereldranglij st-aller-ti j den. Het viertal maakt deel uit van een groep van zestien spelers, die verder bestaat uit Peter Jager (Ajax), Arjan fluitenberg, Herman Voshaar, Dwight Lodeweges en Wim Woudsma (allen Go Ahead Eagles), Ton Beljon, Bud Broeken en Wim Hofkens (allen Willem II), Ton Wouters (PSV), Hans Erkeltns (Sparta), Poell (FC Twente). Wildschut (FC Groningen) en Rob Poell (C Twente). Arbiter Van der Kroft laat de be schuldigingen echter niet zomaar over zich heengaan. De Borussen wacht zo goed als zeker een straf van de UEFA, aangezien Van der Kroft in zijn wedstrijdrapport heeft gemeld dat „hij door spelers van Borussia is uitgevloekt en meerdere malen heus werd bejegend”. ZEIST. Loek Ursem van AZ’67, John Metgod en Stefan Homburg van Haarlem en Koos Kuut van Telstar zijn geselecteerd voor de jeugd-interland (16- H jaar) tussen Nederland en Ierland, komende dinsdag in het NAC-stadion te Breda. Toto no. 11. Aantal deelnemers 231.572. Inleg 693.224,- Prijzenbedrag 329.281,- le prijs: 32 winnaars, die elk bruto 4.116,- ontvangen, 2e prijs: 669 winnaars, die elk 123,- ontvangen, 3e prijs: 5.849 winnaars, die elk 19,- ont vangen. Eind mei vindt vervolgens een ont moeting plaats tussen Lubbers en Jean- Pierre Coopman. De laatste werd in februari vernietigend verslagen door Ali De Belg komt over drie weken voor het eerst sinds dat treffen in de ring en bokst begin mei tegen de Duitser Hart mut Sasse. Coopman en Lubbers bevech ten elkaar een paar weken later in Antwerpen. De Nederlander versloeg de Vlaamse steenhouwer op punten enkele jaren geleden in Gent. Leo van der Kroft: mikpunt van naar uit de strijd is gekomen, maar dat het de Duitsers mankeerde aan iets anders: „Het talent om arbiters te bespelen”. Lotto 916.399. Inleg 3.642.710,- Prijzenbedrag 1.876.992,- le prijs! 10 winnaars, die elk bruto 75.230,- ontvangen, 2e prijs DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto en toto van zondag 14 maart 1976 is: „Maar die lijst is allemaal flauwekul”, vindt Piet Kleine. „Het zijn tijden die onder verschillende omstandigheden zijn gereden. Het zegt me totaal niets. Alleen als je allemaal tegelijk in dezelfde wed strijd rijdt, vind ik de tijden interessant. Dan blijkt pas echt wie de sterkste is”. Kleine maakt er geen geheim van dat het seizoen voor hem na Heerenveen eigenlijk al was beëindigd. „Leen Pfrom mer heeft me overgehaald om toch maar naar Inzell te gaan, maar ik had er zelf helemaal geen zin in. Alma Ata hoefde voor mij ook niet. Ik vind het wel genoeg zo. Maar ja, als je ziet hoe hard hier gereden kan worden, is het toch wel weer interessant”. Voor Piet Kleine is het evenwel spijtig dat de vijf en tien kilometer, de afstan den waarop hij de alleenheerschappij heeft veroverd, de meeste problemen opleveren op de hooggelegen Medeo- baan. De Russische trainer Barisjev meent: „De lange afstanden kun je in Inzell beter rijden, want de ijle lucht in Medeo is een erg grote handicap”. Het oordeel van Leen Pfrommer: „De tien kilometer zal inderdaad een moeilij ke zaak worden voor iedereen, maar de 5000 meter zal, dacht ik, wel gaan. Er kan erg hard worden gereden, tot de laatste twee ronden waarschijnlijk. Dan komt de klap, en het is de vraag hoe je daar doorheen komt”. AMSTERDAM. Voor de pure wedstrijdzeilers, heeft dq HISWA-bo- tenexpositie dit jaar als meest be langrijk nieuwtje het feit opgeleverd dat de Contender eindelijk ook in Nederland gebouwd en verkocht gaat worden. Daarnaast viel het op dat de Javlin een unieke maststelinrichting kreeg. Na lange tijd heeft eindelijk en Nederlandse scheepswerf het aangedurfd om de contender, de tweede internationale eenheidsklasse naast de Finnjol, in produktie te nemen. Jachtwerf Vlieger bouwde in nauwe samenwerking met de Dutch Contender Association een schip (voor weinig geld) dat geen meter hoeft onder te doen voor de originele Engelse Rondar Contender. De lay out van de Nederlandse Contender is een stuk doelmatiger geworden, ter wijl het hinderlijke euvel van een ingedeukt voordek door een te hoge mastspanning is ondervangen door twee houten spanten onder het dek. Hierdoor is de boot een stuk sneller gaan lopen. De Contender is in Ne derland een snel groeiende klasse en vooral nu de boot ook in Nederland te koop is verwacht de klasse-organi- satie dat er spoedig rond de 30 boten per wedstrijd zullen inschrijven. Ko pers- van een Contender worden door klasse-organisatie bijgestaan in het geven van informatie, over de beste plaatsen voor het beslag. Het meest eenvoudige, maar zeer goede idee, is te vinden op de Javlin. Europees- en Nederlands kampioen in deze klasse, de Nederlander Allen Veth, heeft een goedkope maststelin richting bedacht. Waar normaal altijd een bierstrekker wordt gebruikt om de mast naar voren te trekken heeft Veth een stukje touw, twee blokjes en twee klemmetjes gebruikt. Het effect is hetzelfde, alleen een stuk eenvoudiger en goedkoper. Dit sys teem is zondermeer op vele andere boten toe te passen. Deze maststelin richting zal nu standaard op elke Door een overwinning op Uhlmann in de 15e ronde, is Karpov eindoverwin naar geworden van het schaaktoernooi in Skopje. Jan Timman speelde remise tegen Velimirovic en miste daardoor de gedeelde 2e plaats (hij bleef 3e) die in het bezit van Uhlmann kwam met 11 tegen ll'/z punt. Het heren-volleybalteam van Robot plaatste zich voor de halve finales van de nationale beker door Petrus en Pau lus te verslaan: 3-1. In het wereldkampioenschap ijshoc key b-groep begon Nederland met een overwinning op Noorwegen: 4-3. Het tennisduo Theo Gorter/René Heffels plaatste zich voor de derde ron de van een toernooi in het Franse Beau lieu. In het enkelspel werden alle Ne derlanders uitgeschakeld. De eerste finalewedstrijd om de Eu ropa Cup basketbal dames (landskampi oenen) werd door Spartak Praag met 55- 58 gewonnen van Clermont UC. Bij de heren plaatste Varese zich via BF Cantu (78-70) voor de\ finale tegen Real Ma drid. In de eerste ronde van het tennis toernooi te Washington, zorgde de Nieuwzeelander Onny Parun voor een verrassing door Tony Roche, als eerste geplaatst, te verslaan: 7-6, 7-6. De Amerikaanse t.v.-maatschappij ABC kocht voor 25 miljoen gulden de televisierechten van de Olympische win terspelen 1980 in Lake Placid. Het New Yorkse Cosmos kocht voor 4 miljoen gulden de Italiaanse voetballer Chinaglia van Lazio Roma. De amateurwielrenners Herman Ponsteen en Martin Rietveld werden in Kopenhagen officieus Europees kampi oen in de uurskoppelrace. Venix en Slot eindigden als tweede. Het bestuur van de Borussen wil, zoals wij reeds berichtten, een pro testbrief sturen naar de UEFA, aanleiding van het optreden scheidsrechter Leo van der Kroft in de wedstrijd tegen Real Madrid. Van der Kroft keurde twee doelpunten van de Westduitsters af, waardoor zij na het gelijke spel van 1-1 uitgeschakeld werdén voor verdere deelname aan het Europa-Cup-1- toernooi. Helmuth Grashoff, de zakelijk lei der van de Westduitse kampioen: „Een officieel protest bij de UEFA is nutteloos. Wij willen echter over de leiding van de scheidsrechter onze „BT” zegt: „de televisiekijkers heb ben hun tenen gekromd bij het aan schouwen van zoveel voor Borussia verkeerd uitgepakte beslissingen van de Nederlandse scheidsrechter. Het is toch te gek dat één man door zijn optreden zo’n wedstrijd kan maken of breken. Dat was niet alleen nade lig voor een ploeg maar voor de gehele voetbalsport. Ik kan me niet voorstellen dat alles in Madrid eerlijk verlopen is. Er zou een instantie moeten zijn, waarbij men met tv- beelden een aanklacht kan indienen”, aldus het commentaar van „BT”. De internationale pers heeft ook haar afschuw uitgesproken over de Nederlandse scheidsrechter. TV-ver- slaggever Fassbender van de West- deutsche Rundfunk: „Dit was onge looflijk”. De Deense krant B.T. koelde onder de kop „Van der Kroft kan men het best wurgen” haar woede over de twee afgekeurde doelpunten. Hans van Real Sociedad heeft inmiddels bekend, dat de vijf spelers van deze club in de Olympische selectie prof zijn. Bovendien heeft Santillana van Real Madrid ge zegd, dat zijn jaarinkomen bijna 130.000 gulden bedraagt, en vroeg Solsona van Espanol, de mogelijke aanvoerder in Montreal, voor een driejarig contract 400.000 gulden. 8 IJ

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29