MOGELIJK LANGERE GELDIGHEID RIJBEWIJS Uitstel voor onbepaalde tijd RADARKETEN o D Si N Den Uyl in antwoord op Kamervragen Kamer verlangt van regering sterker milieubeleid „Wijziging wet op dienst weigering niet voldoende En dit iffij Pi 99 11 Ulh Claus somber over Nieuwe regeling voor ontwikkelingshulp medezeggenschap in Duits bedrijfsleven é-i N VRIJ I 7 Tal van organisaties: Al in 1948 Signaal Verduisterd Derde kind Abortw Minibussen Concorde Vlaggescbip Telefoneren PTT-alarm Schoolpaspoort Brievenwegers 1- DinncR» ui i y o IV (Van onze parlementsredactie) I I wet (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van ónze redacteur in Bonn) LEERRAPPORTEN in kabinet-Drees besproken z (Van onze parlementsredactie) me ivi a t\ r Omkoping Werkspoor is nooit 99 Mei ring i mingt tie. I warei een reger Mj het i polit nistii 15 2 18 17 11 6 0 1 0.1 1 0.1 o o 0.1 0.1 o o o o o o 0.4 0.1 0.1 1 o o o o 0.4 1 o o o o o 0 1 1 1 9 0 0 0 DEN HAAG Het kabinet-Drees heeft in 1951 de steekpenningen die door Werkspoor werden betaald aan de Argentijnse president Peron niet in de ministerraad besproken. In zijn antwoord op vragen van het PvdA- Tweede-Kamerlid Van der Hek deelt premier Den Uyl mee dat de order, ter waarde van 258 miljoen, wel op 2 mei 1951 aan de ministerraad is gemeld. ningenaffaire in de openbaarheid bracht, op de hoogte was van en akkoord ging met de omkoping van president Peron. I geh.bew geh.bew motsneeuw h.bew zw.bew geh.bew zw.bew geh.bew zw.bew zw.bew zw.bew onbew geh.bew mist zw.bew zw.bew h.bew motsneeuw regen l.bew zw.bew l.bew zw.bew zw.bew regen l.bew l.bew zw.bew onbew onbew mist regen geh.bew zw.bew onbew geh.bew zw.bew onbew 7 5 3 6 3 8 4 7 9 4 16 0 18 11 9 14 1 -2 0 1 0 0 1 2 -2 I -2 5 1 4 4 -18 4 -5 -0 1 1 4 7 -6 6 4 4 -11 4 5 8 15 I I I I I nno no n n wnw no n nno n n w.st. n ono o no wnw w.st. zzw w.st. n nnw w.st. ono n w nnw w.st. ono w.st. wnw w zo zzw z n zzw zzw z 14 10 7 10 15 6 12 16 17 0 8 8 18 Do< men voort elem« neraa ber v gebie raai funct militi trum Kr; den besef groef ging); Falar wegi) De boek goed) ment De zoals demc hun zij k gale mens Bi, ook zigd. mee] de, prijs nieu zien. Dl besli de winr van as i de v 1\ IJ U A (J Hier en daar lopen gerechtelijke pro cedures tegen waterleidingbedrijven. „De overheid kan niet ingrijpen, wellicht schort de rechter de behandeling van verzoeken om waterleidingbedrijven het fluorideren te verbieden op tot het par lement over de wettelijke regeling heeft beslist”, zei zij. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tal van organisaties staan zeer kritisch tegenover de door minister Vredeling van Defensie voorge stelde wijziging van de wet op de gewe tensbezwaren. Deze organisaties vinden dat de wet niet ver genoeg gaat. Ieder een die zegt overwegende gewetensbe zwaren tegen de militaire dienst te heb ben, moet zonder meer als bezwaarde erkend worden. Wet waterfluoridering voorlopig van de baan ruim 4 miljoen inwoners „gefluorideerd’'. Nadat de Hoge Raad in 1973 uitsprak dat deze toevoeging aan het water een wettelijke basis miste, hadden allerlei (ook juridische) acties tot gevolg dat in vele gebieden het fluor verdween. Premier Den Uyl deelt in zijn schrif telijke antwoord op de vragen van Van der Hek mee, dat Werkspoor al in 1948 de Nederlandsche Bank had gepolst over de mogelijkheid een commissie („steek penningen”) ter waarde van vier miljoen dollar (toen ongeveer 15 miljoen) over te maken in verband met een grote order in Argentinië. Onder toen gelden de deviezenbepalingen had de directie van de Nederlandsche Bank toen laten weten een dergelijke deviezentransactie niet te kunnen toestaan. Voor deze kabinetsperiode nog vraagt de motie-Terlouw om een brief van de minster-president, waarin hij de moge lijkheden van het inpassen van het mi lieubeleid in het totale kabinetsbeleid onder de loep neemt. De motie, die ook werd ondertekend door ARP, KVP, CHU, PvdA, en PPR, kan worden gezien als een bundeling van de kritiek die vooral van de regeringspartijen op het milieubeleid van het kabinet-Den Uyl is gekomen. Terlouw merkte in de loop van het debat, dat op zijn initiatief werd gehou den over de brief van de minister president waarin deze schrijft over de coördinatie van het milieubeleid, op dat het milieu veel departementen betreft en dat daardoor diverse ministers naast Lichamelijk gehandicapten die in staat zijn een auto te besturen, maar niet zelfstandig de auto kunnen verlaten, ko men in ernstige moeilijkheden als tij onderweg pech krijgen. Met een nood signaal, zoals bijvoorbeeld een „spiege lei”, moeten zij hulp in kunnen roepen, aldus de Tweede Kamerleden Cornells; sen en Kleisterlee van de KVP. Zij hebben minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren gevraagd hier naar een onderzoek in te stellen. Hij heeft de Kamer eerder al toege zegd dat er over dit onderwerp een studie zal worden verricht. Alvorens met concrete maatregelen te komen wil hij bet resultaat van die studie afwachten. De nieuwe wet houdt verder in dat de overheid automobilisten kan verplichten zich aan een onderzoek naar hun rij vaardigheid of geschiktheid te onderwer pen als vermoed wordt dat zij niet goed in staat zijn om een auto te besturen. Als het wetsontwerp opnieuw in be handeling komt, kunnen er wijzigingen in aangebracht zijn, zei de minister. De bewindslieden gaan zich nu eerst in het kabinet beraden over de ontstane situa tie met betrekking tot de fluoridering. Wat er inmiddels zal gebeuren met de nog gefluorideerde gebieden, wist me vrouw Vorrink niet te vertellen. Weer in binnen- en buitenland Werkspoor had zich vervolgens ge wend tot de directeur-generaal voor Buitenlandse Economische Betrekkingen bij het ministerie van Economische Za ken. Na een vergadering, waarbij ook een directeur van de Nederlandsche Bank, en de thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën aanwezig wa ren, werd uiteindelijk in oktober 1949 Werkspoor meegedeeld dat, gezien het belang van de order voor Werkspoor, de deviezentransfer kon worden toegestaan. De directie van de Nederlandsche Bank (dus ook president dr. M .W. Holtrop, die nu lid is van de commissie-Donner )is van deze beslissing op de hoogte gesteld. De minister van Defensie Vredeling (links) heeft gisteren de beperkte walra- darketen tussen Waarde en Zandvliet- sluis aan de Westerschelde aan België ter beschikking gesteld. De overdracht be trof met name de beide onbemande radarposten op Nederlands grondgebied bij Waarde en Saeftinge. De Belgische verkeersminister Chabert stelde de cen trale radarpost op de Zandvlietsluis in Antwerpen in gebruik. De beperkte ra darketen moet de veiligheid van het scheepvaartverkeer bij mist of ander slecht weer bevorderen. Minister Vrede ling liet zijn Belgische collega weten dat er in principe geen bezwaar bestaat tegen de oprichting van een uitgebreide radarketen langs de Westerschelde. De beperkte keten die in opdracht van de Belgische regering is gebouwd zal overi gens pas in november in gebruik worden gesteld. België heeft namelijk nog niet de beschikking over radaroperators. Deze kunnen over acht maanden hun oplei ding hebben afgerond. Dit laatste zal gebeuren in gevallen waarin het zich laat aanzien dat de aanvrager voor een periode van korter dan vijf jaar geschikt zal blijven als automobilist. Op dit ogenblik wordt in die gevallen zo’n afgifte van een rijbe wijs nog geweigerd. Omdat door de nieuwe wet wordt uitgesloten dat auto mobilisten zonder een duurzame rijvaar digheid voor een periode van minstens vijf jaar een rijbewijs krijgen, staat er volgens de minister weinig meer in de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Vooruitsichten voor zondag: Droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen omstreeks 7 graden. Aantal uren zon 4 tot 12. Min. temp, omstreeks 1 graad. Max temp., omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent Kans op een geheel droog etmaal 80 percent Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Een wachtmeester van de rijkspolitie uit Den Burg heeft bekend als pennui- meester van de afdeling Texel van Vei lig Verkeer Nederland ruim 7000 te hebben verduisterd en bovendien 700 van de plaatselijke politieverenigmg waarvan hij tevens penningmeester was Veilig Verkeer had hem destijds ver zocht de Texelse afdeling nieuw leven in te blazen. Hangende het onderzoek is hij buiten functie gesteld. De Indiase deelstaat Poendjaab krijgt een wetsontwerp voorgelegd dat een geldboete of gevangenisstraf voorspelt aan vaders die in de toekomst een derdf kind „op de wereld zetten”, aldus de Poendjaabse minister van volksgezond heid, Balbir Singh. Na de beslissing zei een woordvoerder van de Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde, de tandartsenor ganisatie die altijd sterk voor fluoride ring (ter bestrijding van tandbederf) heeft geijverd: „Er is nog hoop, verwer ping van het wetsontwerp zou voor vele jaren nog veel meer gebits-ellende te weeg brengen, nu wachten we maar weer af”. Het actiecomité „Wij vrouwen eisen’ houdt op 24 april om 14 uur een demon stratie vanaf het Museumplein in Am, sterdam. De vrouwen willen hiermee kracht bijzetten aan hun eisen; abortus] weg om in de andere gevallen het rijbe wijs voor een langere periode af te geven. Het stadsbestuur van Wenen is over gegaan op het gebruik an kleine auto bussen omdat het verkeer in de Oosten rijkse hoofdstad danig wordt ontwricht door de aanleg van een ondergrondse. De dieselbusjes bieden aan 28 mensa plaats, halen 60 kilometer per uur a stoten weinig vuil gas uit. Het Weense publiek is nogal conservatief en heeft e tot nog toe weinig gebruik van gemaakt, maar de busjes rijden ook nog pas sinds woensdag. Het uitstel geldt voor onbepaalde tijd. De bewindslieden hadden, zo zei me vrouw Vorrink, geconcludeerd dat een meerderheid in de Kamer in het belang vaai de volksgezondheid de zaak „ten minste opnieuw in heroverweging zou nemen" als er concrete mededelingen zouden rijn over alternatieve voorzienin gen. Op de vraag wanneer zij met het wetsontwerp zal terugkomen, antwoord de de minister te hopen dat dit in ieder geval nog in deze kabinetsperiode zal rijn. kondigde minister Westerterp a an op vragen van het SGP-kamerlid Van Ros- sum, dat hij van plan is dit najaar in de Europese commissie van verkeersminis ters de kwestie van het Europese rijbe wijs aan de orde te stellen. Westerterp is in de tweede helft van dit jaar voorzit ter van die commissie. Hij zal de invoe ring van een Europees rijbewijs pas daadwerkelijk kunnen voorstellen als het voorbereidende onderzoek daarnaar is afgerond. Dat heeft prins Claus gisteren gezegd tijdens een lezing voor de Commerciële Club in Groningen. De rijke landen hebben de afgelopen jaren minder geld aan ontwikkelingssa menwerking uitgegeven dan zij eerder zijn overeengekomen, aldus prins Claus. Nadat op 10 april 1951 president Peron de bestelling voor Werkspoor had beves tigd en nadat op 2 mei de ministerraad van een en ander op de hoogte was gesteld, werd tussen 29 juni en 9 juli 1951 de betaling van 30.028.774,50 in dollars met toestemming van de Ne derlandsche Bank verricht door de Ne derlandsche Handel Maatschappij, in op dracht van Werkspoor. De hele transactie werd door Werk spoor verzekerd bij de Nederlandse Cre- dietverzekering. Uit de polis, die door de Vanaf 24 mei onderhouden Air France en British Airways lijndiensten met de Concorde op Dulles airport bij Washing ton. Vanuit Parijs zijn er drie retour vluchten per week, Londen begint voor lopig met één vlucht per week, wat zal uitlopen tot drie vluchten per week in september. Ongeveer 150 drukkers van het Franse dagblad Le Parisien Libéré, die proteste ren tegen het ontslag van enkele hon derden werknemers, hebben gisteren de luxeuze oceaanstomer France bezet. Het schip is al tw-ee jaar uit de vaart en ligt in Le Havre- Het is niet de eerste actie die de drukkers houden. Een jaar lang hebben zij de hoofddrukkerij bezet ge houden, ze hebben één dag de twee torens van de kathedraal de Notre Dame bezet gehouden, ze zijn een keer de Parijse beurs binnen gedrongen en heb ben acht 24-uursstakingen van de natio nale pers veroorzaakt. 5?^ i GRONINGEN (ANP). De ontwikke lingssamenwerking staat er niet goed voor. De rijke landen zullen meer geld ter beschikking moeten stellen en de arme landen zullen beter met dat geld moete.n omspringen. Het actiec-omié Zuiver Drinkwater uit Rotterdam deelde mee zijn opgeschorte procedure tegen het Rotterdamse ge meentebestuur tot beëindiging der fluo ridering voort te zetten. De actie zal, indien nodig, tot aan de Hoge Raad worden doorgezet, aldus het comité. minister van Financiën (prof. dr. P. Lieftinck) werd ondertekend, blijkt, al dus premier Den Uyl ,dat het basiscon tract f 200 miljoen beliep, waarvoor 553 spoorrij tuigen en locomotieven zouden worden geleverd. Premier Den Uyl deelt tenslotte uit drukkelijk mee, dat de toenmalige Ne derlandse regering, behalve door de ver strekking van de deviezenvergunning en door de goedkeuring van de exportkre dietverzekering, geen enkele medewer king heeft verleend aan de totstandko ming en uitvoering van de Argentijnse Werkspoor-order. De premier bevestigt dat de betrokken ministers destijds ver antwoordelijk zijn geweest voor de toe stemming die Werkspoor kreeg om 30 miljoen in dollars uit te betalen. Van der Hek had de premier nog gevraagd of hij bereid was de Kamer mededelingen te doen over eventuele andere gevallen van omkoping, die mis schien ook via de deviezenprocedures bij de regering bekend zijn geworden. Den Uyl antwoordt hierop dat deze kwestie, en de vraag wat er tegen omkoopprak tijken door Nederlandse bedrijven moet worden gedaan, nog in de ministerraad zal worden besproken. Een huis-aan-Jiuis enquete en een la boratoriumproef, die de PTT heeft inge steld naar het automatisch bellen met het buitenland heeft uitgewezen, dat de instructies in het telefoonboek niet of nauwelijks worden gelezen, dat de oner varene in het begin veel fouten maakt en dat de kosten veel hoger worden geschat dan ze in werkelijkheid zijn. De PTT heeft twee nieuwe alarmsys temen ontworpen. Het zogenoemde tweeling-alarm komt erop neer dat tw«e buren met elkaar in verbinding staan door het alarmsysteem Als één slachtof fer dreigt te worden van bijvoorbeeld een overval, kan hij bij de buurman een alarm laten overgaan. De tweede uitvin ding heet tien-in-één-alarmsysteem, dat volgens hetzelfde principe werkt met al» enige verschil dat het tien verbindingen met de buitenwereld heeft. BONN. De Westduitse Bondsdag (parlement) heeft gisteren met grote meerderheid de wet op de medezeggen schap voor bedrijven met meer dan 2000 werknemers aangenomen. De wet raakt 600 bedrijven in West-Duitsland met in totaal 4,5 miljoen werknemers. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de factoren kapitaal en arbeid in de onderneming gelijke medezeggenschap te geven. Uiteindelijk is echter een wet tot stand gekomen die de beslissingsbe voegdheid bij het kapitaal laat. De stem van de voorzitter van de raad van commissarissen, die uit de rijen van kapitaaleigenaars komt, is namelijk doorslaggevend als de stemmen staken. Over de totstandkoming van het con tract (waarbij prins Bernhard een rol speelde) en over de betalingen die Werk spoor aan de Argentijnse president en eventueel aan andere Argentijnse hoogwaardigheidsbekleders had moeten toezeggen om de order binnen te krijgen is, zo deelt de premier mee. nóch in de ministerraad nóch in de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden (de REA, een groep ministers die zich met econo mische aangelegenheden bezighoudt) ooit gesproken. Dat zou blijken uit de notu len van beide colleges en uit de aante keningen die de notulisten bij die verga deringen hebben gemaakt. Oud-Werkspoordirecteur H. M. Dam- heeft verklaard dat de regering- Drees, die de vorige week de steekpen- VR1JDAG 19 MAART 1976 Zon- en maanstanden Zon op 6.45 uur onder 18.51 uur Maan op 23.50 uur onder 8.10 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.46 uur en 18.07 uur Laagwater 1.33 uur en 14.03 uur Het ministerscomité van de Raad van Europa, waarbij 18 Europese landen waaronder Nederland zijn aangesloten heeft besloten de ongeveer anderhalf miljoen kinderen die in het buitenland op school gaan een „schoolpas” uit te reiken. In deze, in acht talen gestelde pas, zullen zowel de rapportcijfers als gegevens over de gezondheidstoestand van het kind (vaccinaties, vroeger ziek ten en dergelijke) worden opgenomen. Doel is de opname in het onderwijssys teem bij verhuizing naar een ander land of terugkeer in het eigen land te verge makkelijken. uit het Wetboek van Strafrecht maar in] het Ziekenfondspakket, beslissing over de ingreep bij de vrouw. De demonstra tie is daarnaast bedoeld als ondersteu ning van het wetsontwerp Lamberts- Roethof (PvdA) en gericht tegen de PvdA-pogingen een compromis met de VVD te vinden. DEN HAAG. Het wetsontwerp tot fluoridering van het drinkwater wordt voorlopig niet verder behandeld. Op het laatste nippertje toen het op stemming zou aankomen hebben minister Vorrink en staats secretaris Hendriks „schorsing van de beraadslaging” verkregen. De bewindslieden namen het dreigende risico vau verwerping niet. De behan deling gaat verder als er meer te zeggen is over het zogeheten „ontfluori- deringsfilter”. Er komen geen brievenwegers voor het publiek in de postkantoren, heef: staatssecretaris Van Hutten van Verkeer en Waterstaat geantwoord op een vraag van Tweede Kamerlid De Beer (WD) De Beer stelde de vraag naar aanleiding van een onderzoek van het Konsumen- ten Kontakt waaruit zou zijn gebleken dat de PTT door weegfouten andere soms teveel porto berekent. Als argu ment voerde Van Hutten onder andere aan dat een afwijking in weegappara- tuur onvermijdelijk is. De afwijking van de weegschalen aan de loketten is onge veer twee gram, een gewicht dat binnen de marges van de ijkwet valt. Konsu- menten Kontakt had de proef genomen op tien drukwerken van 49 gram en tien van 99 gram. Het werk aan de ontwikkeling van een ontfluorideringsfilter voor gebruik op de kraan in de keuken, zal nu met spoed worden voortgezet. Er zal meer geld aan worden gegeven en meer man kracht op gezet, zo viel op te maken uit de mededelingen van mevrouw Vorrink. Het grote probleem is een filter te maken, die aan alle eisen voldoet ook vrij van bacteriën blijft en ook een haalbare prijs heeft DEN HAAG Minister Westerterp denkt er hard over om de geldigheid van rijbewijzen langer te laten duren dan vijf jaar. Hij maakte dit gisteravond bekend in het debat over de Vorderings- procedure Onderzoek Rijvaardigheid in de Tweede Kamer. De Kamer ging met algemene stemmen akkoord met het wetsvoorstel, dat tevens bepaalt dat rij bewijzen in speciale gevallen kunnen worden atgegeven voor periodes korter dan vijf .jaar. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren eisen voor een sterker milieubeleid vastgelegd in een motie, die werd ingediend door D’66-fractieleider Terlouw. De motie vraagt enerzijds aan minister-president Den Uyl voorberei dingen te treffen om bij de vorming van een volgend kabinet de verantwoorde lijkheid en de bevoegdheid ten aanzien van een samenhangend milieubeleid te versterken. In de huidige situatie drinken onge veer anderhalf miljoen Nederlanders ge fluorideerd water: de gebieden van de waterleidingbedrijven Tilburg, Rotter dam en Goirle. Oorspronkelijk waren hun eigen beleid ook terloops een mi lieubeleid moeten voeren. Hij zei dat veel bewindslieden zeker wel „milieu vriendelijk” zijn, maar vroeg zich af of zij, als de zaken waarvoor zij hun eerste verantwoordelijkheid dragen, in de knel komen, niet geneigd zullen zijn het mi lieu meer te laten schieten. Als voorbeeld noemde hij de sluime rende belangenverschillen tussen een goed milieu en de werkgelegenheid. De minister-president bevestigde dat de in tegratie van het milieubeleid in het kabinetsbeleid zeker niet volmaakt is. Ook aan de coördinatie van het milieu beleid, waar zich op het ogenblik drie ministers mee bezighouden, schort wel iets. „Maar”, zei de premier, „ik kan mij op het ogenblik geen betere coördinatie structuur voorstellen”. Over het milieubeleid op de middel lange termijn bestaan volgens Den Uyl in het kabinet nog wel onzekerheden. Den Uyl zag echter geen mogelijkheden om die onzekerheden uit de wereld te helpen. Over de herverdeling van porte feuilles bij de volgende kabinetsformatie zei de minister-president dat hij daaro ver geen mededelingen kon en wilde doen. „Maar ik sluit niet uit dat er wel het een en ander veranderd zal worden", aldus de premier. Dat onderzoek heeft betrekking op hun rijvaardigheid of hun medische geschikt heid. De wet schrijft voor dat de autoritei ten een duidelijke motivering moeten geven als zij tot een dergelijk onderzoek willen overgaan. Die motivering moet de betrokkene schriftelijk worden meege deeld. Als het onderzoek negatief uitvalt kan de automobilist om een nader on derzoek vragen. Een speciale commissie zal per geval bekijken of aan dit ver zoek moet worden voldaan. In het debat over de nieuwe Dat blijkt uit de reacties die deze organisaties en verenigingen hebben kunnen instuien aan de Tweede Kamer. Voordat de wetswijziging in het parle ment aan de orde komt, krijgen al deze groeperingen de gelegenheid om zich op een hoorzitting over de plannen uit te spreken. Volgens de wetswijziging kunnen voortaan ook politieke bezwaren tegen militaire dienst worden erkend, naast het weigeren op godsdienstige of zedelij ke gronden. Dienstplichtigen zullen in dat kader kunnen weigeren dienst te nemen, omdat zij onoverkomelijke be zwaren hebben tegen het gebruik van (bepaalde) wapens door een van de NA- VO-landen. Bovendien wordt de erkenningsproce- dure voor gewetensbezwaarden ver ruimd, al blijft een vorm van toetsing bestaan. Vooral daartegen is door de groeperingen ernstig bezwaar aangete kend. S-c S’S> 6 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2